Evolucija ili Kreacija
ex-iskon-pleme :: Društvo :: Religija
Page 30 of 50
Page 30 of 50 • 1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 40 ... 50
Re: Evolucija ili Kreacija
Vrlo interesantno.Michael1 wrote:zanstr wrote:Evolution myths: Mutations can only destroy information
...it has been shown a simple change in gene activity in sea squirts can turn their one-chambered heart into a working two-chambered one. Surely this counts as increasing information?
...
Some monkeys have a mutation in a protein called TRIM5 that results in a piece of another, defunct protein being tacked onto TRIM5. The result is a hybrid protein called TRIM5-CypA, which can protect cells from infection with retroviruses such as HIV. Here, a single mutation has resulted in a new protein with a new and potentially vital function. New protein, new function, new information.
Ako se zelis informirati o genskim mutacijama pogledaj ovaj link.
http://www.genetika.biol.pmf.unizg.hr/pogl14.html
Zanimljivo je i to što piše skoro u samom početku teksta - Mutacije su najčešće recesivne...
Znači ne isključivo nego najčešće. Velika razlika.
I ovo je također zanimljivo.
Kada dođe do mutacije u genu, postoji nekoliko putova za opstanak jedinke:
1. Jednostavna povratna mutacija (reverzija) - povratak na staro.
Da je onako kako ti tvrdiš (da je svaka mutacija gubitak informacije), ovo gore navedeno nebi bilo moguće.
Čak i zadnji odlomak 14.7. POPRAVAK DNA spominje Tri glavna mehanizma popravka: vraćanje na staro (“damage reversal”); ekscizijski popravak (Slika 14.13.) i postreplikacijski popravak.
Ono što je navedeno u članku nikako ne potvrđuje tvoju tezu.
Ali sve u svemu interesantan link. Vrijedno za proučit.
zanstr- Posts : 1603
2014-04-30
Re: Evolucija ili Kreacija
Michael1 wrote:
Ako imalo znas sto je logika i kojim principom funkcionira, onda ce ti upasti u oci, da promjena izvorne informacije, koju se smatra originalom, rezultira deficitom iste
Čuj njega, opet on u istu raštimanu tamburu lupa.
Ti se stvarno nadaš kako ćeš gebelsovskom metodom upornog ponavljanja jednih te istih laži i gluposti uspjeti od istih proizvesti istinu i činjenice?
Dakle, kao što sam već ranije rekao, na osnovu zaključka u vezi rasprave oko tzv. black hole information paradoxa, nema nestanka informacije, nema nikakvog deficita i nestanka informacije, to je fizikalno nemoguće u najmanju ruku dok postoji naš svemir, postoji samo promjena ilitiga evolucija informacije ukoliko je ta promjena rezultirala odgovarajućom prilagodbom novim okolnostima.
I nećeš moći protiv jasnih zaključaka fizike makar na glavi dubio.
Dakle, ponovno ti čestitam jer si opet pokopao svoje prijašnje tvrdnje i uskočio samome sebi u usta, jer je gubitak prvotne informacije po definiciji zapravo promjena odnosno evolucija iste, o čemu ja neprestano i govorim.
Michael1 wrote:
Tja, medicina nije za laike, a genetika za one koji su rezistentni na ucenje.
Točno, ali što bi o tome mogao znati jedan medicine man iz gradišćanske vukojebine.
Guest- Guest
Re: Evolucija ili Kreacija
Michael1 wrote:
Ne mogu te uvjeriti u tvrdnju, da slucaj ne postoji, jer to niti ne zelim, ali zelim pokazati galeriji, da ti nisi procitao niti jedno jedino djelo kvantne mehanike i teoretske fizike u izvornom diktusu njihovih autora. Ma ne mozes ti pisati o slucaju, ako ne citas izvorna djela Heisenberga, Bohra, Feynmana, Schrödingera, Einsteina ili Hawkinga u izvornim izdanjima tih autora, kako bi uvidio svoje zablude.
Pa slobodno ti navedi bilo koji citat iz izvorne znanstvene literature i ja ću ti drage volje objasniti gdje griješiš u intepretaciji istih.
Kao što sam to učinio više puta, pogotovo oko tvojeg zastupanja teorije etera za koju evidentno nisi znao da je pokopana zaključkom kvantne mehanike o dualnoj čestično/valnoj prirodi kvantne stvarnosti, jer eter podrazumjeva samo postojanje valova, ali ne i čestica.
Ali obojica znamo da to nećeš učiniti, jer si kao prvo rezistentan na učenje, a kao drugo, jer ne želiš dovoditi u pitanje svoje antiznanstvene zablude jer bi se u tom slučaju morao suočiti sa besmislom vlastite vjere zbog zastupanja kreacionističkih antiznanstvenih budalaština i u najmanju ruku promjeniti ako ne i odbaciti svoju vjeru zasnovanu na promašenom i primitivnom literalizmu.
Guest- Guest
Re: Evolucija ili Kreacija
Michael1 wrote:
Dokazivati Boga prirodoznanstvenom metodom, dakle empirijskim eksperimentima nije svrsishodan "modus operandi", jer Bog je DUH.
Bog nije duh, nego jednostavno Bog.
Duh je po definiciji složeni sustav koji se sastoji od informacija kao svojih dijelova, jer je informacija temeljni sastojak svakog duhovnog entiteta, a Bog nema dijelova jer se sastoji jedino od sebe sama.
Ako tvrdiš da je Bog duh, tada iz toga proizlazi kako je Bog nesavršen, jer je svrha postojanja dijelova mogućnost njihove zamjene odnosno promjene ilitiga evolucije , a ono što se mijenja i što je podložno mogućnosti promjene nije i ne može biti savršeno odnosno apsolutno pa tako nije i ne može biti Bog.
Opet si zaglavio u svom primitivnom literalizmu u rtumačenju biblijskih tekstova.
Ide to tebi.
Guest- Guest
Re: Evolucija ili Kreacija
Michael1 wrote:
Ateisti su u suglasju sa politikom ucinili veliki Korak u kontroli nad znanstvenim radom. Dogmatizirajuci znanost, oni je unistavaju.
Koješta, znanstvena metoda nije dogma iz jednostavnog razloga jer je unijela red u prirodne znanosti koje su u neka ranija nesretna vremena bile previše opterećene metafizikom.
Nije nikakav problem uočiti da su prirodne znanosti doživjele ogroman napredak i upravo procvale nakon što si iz sebe izbacile metafiziku odnosno obavezu odgovaranja na prateća metafizička pitanja u vezi doslovce svakog znanstvenog otkrića.
Metafizika je samo manjim dijelom ostala u pratećoj filozofiji prirodnjih znanosti i ne petlja se u njihov svakodnevni rad.
Prave štetočine tu nastoje biti oni koji svaku prirodnu znanost proglašavaju pseudoznanošću i htjeli bi ju upregnuti u mehanizam dokazivanja njihovih vlastitih evidetno promašenih antiznanstvenih teza kako bi opravdali vlastitu promašenu teologiju odnosno vjeru utemeljenu ponajviše na primitivnom literalizmu tako tipičnom za tzv. reformirane denominacije kao uostalom i tebi omiljeni antiznanstveni kreacionizam.
Guest- Guest
Re: Evolucija ili Kreacija
E hvala ti na ovom linku. Baš lagano čitam i ne vjerujem da netko može to pročitat i tvrditi da je evolucija laž ili da je mutacija gubitak informacije.Michael1 wrote:Ako se zelis informirati o genskim mutacijama pogledaj ovaj link.
http://www.genetika.biol.pmf.unizg.hr/pogl14.html
Aga
_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus
zanstr- Posts : 1603
2014-04-30
Re: Evolucija ili Kreacija
Michael1 wrote:Benz ti tu malo pomaze, ili nikako!
Eh, da je samo Benz u pitanju.
Pa ogroman dio kvantne mehanike odnosno kvantnih efekata temelji se na čistom slučaju, da sad ne potežem primjer jasno slučajnih pojedinačnih ishoda prilikom bacanja kocke.
Uzmi samo primjer fenomena poznatog kao radioactive decay.
Evidencija fenomena poluraspada jasno kaže da nije moguće odrediti pojedinačna vremena raspada, nego samo promatranog uzorka odnosno polovice istog. Pojedinačne raspade i njihova ukupna obilježja jednostavno ne možeš znati jer su čiste random, stohastic odnosno slučajne prirode.
Zato je statistika postala toliko važnom u analizi i intepretaciji opažačkih nalaza u kvantnoj mehanici.
Ili primjer funkcioniranja elektroničkih sklopova. Hoće li ili neće neki pojedinačni elektron proći kroz tunelsku diodu zavisi o čistom slučaju jer je tako nešto jednostavno nemoguće predvidjeti na razini pojedinačnih elektrona, uvjetovano je čistom vjerojatnošću.
Druga je priča što ukupna statistika odnosno zakon velikih brojeva daje ovom procesu predvidljiv karakter.
Ili kako to Benz lijepo kaže, fizikalni pojam slučaja ne znači proizvoljnost.
Gle, čak je i Einstein odustao od svog rigidnog determinizma oličenog u njegovom poznatom Bog ne baca kocke stavu, čak ni David Bohm u svom pristupu skrivenih varijabli nije uspio fizikalno plauzibilno dokazati da slučaj ne postoji odnosno da iza njega stoje neke nama nepoznate vrijednosti, što njegov pristup čini filozofijski intrigantnim ali bez realne fizikalne vrijednosti, pa to sasvim sigurno nećeš uspjeti ni ti.
Kada bi ti to uspjelo, ne bi ti izmakao fizikalni Nobel, a obojica znamo da ga sasvim sigurno nećeš dobiti iz jasnih razloga, a tu nije riječ samo o radikalnoj ignoranciji nego i o rezistentnosti na učenje.
Last edited by speare_shaker on 24/5/2014, 00:03; edited 1 time in total
Guest- Guest
Re: Evolucija ili Kreacija
zanstr wrote:
Aga
Last edited by speare_shaker on 24/5/2014, 00:05; edited 1 time in total
Guest- Guest
Re: Evolucija ili Kreacija
Citat:
"NEPOTREBNA SU PRETJERANA DOSLOVNA TUMAČENJA KNJIGE POSTANKA
Vratimo li se do Augustinova tumačenja prvih dvaju poglavlja Knjige postanka i ako se prisjetimo da se on nije imao razloga prilagođavati znanstvenim dokazima o evoluciji ili starosti zemlje, jasno je da kreacionistička stajališta o krajnje doslovnim tumačenjima doista nisu potrebna čitamo li izvorni tekst pažljivo, iskreno i sa štovanjem.
U stvari, ta doslovna interpretacija uglavnom je rezultat posljednjih sto godina i nastala je u velikoj mjeri kao reakcija na Darwinovu evoluciju.
Razumljiva je zabrinutost zbog neprihvaćanja liberalnih tumačenja biblijskih tekstova.
Naposljetku, jasno je da postoje dijelovi Biblije koji su napisani kao svjedočanstva povijesnih zbivanja, uključujući i velik dio Novog zavjeta.
Za svakog vjernika, događaji zabilježeni u tim odjeljcima trebaju biti shvaćeni kako je to pisac zamislio - kao prikaz opaženih činjenica.
No drugi dijelovi Biblije, kao što je nekoliko prvih poglavlja Knjige postanka, Knjiga o Jobu, Salomonova Pjesma nad pjesmama i Psalmi imaju veći lirski i alegorijski smisao i općenito se ne čini da nose oznaku isključive povijesne naracije.
Za sv. Augustina, kao i većinu drugih interpreta tijekom povijesti, sve dok Darwin nije vjernike izazvao na obranu, prva poglavlja Knjige postanka imala su znatno više smisao moralnog djela nego što su bile izjave očevidaca.
Ustrajanje na tome da se svaku riječ Biblije treba shvatiti u doslovnom značenju suočava se i s drugim poteškoćama.
Dakako da Božja desnica nije doista podigla narod Izraela. (Izaija 41,10)
A i sigurno nije svojstveno Božjoj prirodi da bude zaboravan i da ga proroci svako malo trebaju podsjećati na važne stvari. (Knjiga izlaska 33,13).
Namjera Biblije bila je (i jest) da čovječanstvu otkrije prirodu Boga.
Bi li prije 3400 godina Božjim namjerama poslužilo poučavanje Njegova naroda o radioaktivnim česticama, geološkim slojevima i DNK?
Dio onih koji vjeruju u Boga privukao je Kreacionizam ranog razdoblja Zemlje zato što smatraju da znanstveni napredak predstavlja prijetnju Bogu.
No treba li Njega uopće ovdje braniti?
Nije li Bog tvorac zakona svemira?
Nije li On najveći znanstvenik?
Najveći fizičar?
Najveći biolog?
Najvažnije, je li on počašćen ili osramoćen onima koji bi tražili da Njegov narod zanemari čvrste znanstvene zaključke o Njegovom stvaranju?
Može li vjera u ljubljenoga Boga biti izgrađena na temeljima laži o prirodi?"
Kraj citata.
"Božji jezik"; Francis S. Collins; str.173.-174.
"NEPOTREBNA SU PRETJERANA DOSLOVNA TUMAČENJA KNJIGE POSTANKA
Vratimo li se do Augustinova tumačenja prvih dvaju poglavlja Knjige postanka i ako se prisjetimo da se on nije imao razloga prilagođavati znanstvenim dokazima o evoluciji ili starosti zemlje, jasno je da kreacionistička stajališta o krajnje doslovnim tumačenjima doista nisu potrebna čitamo li izvorni tekst pažljivo, iskreno i sa štovanjem.
U stvari, ta doslovna interpretacija uglavnom je rezultat posljednjih sto godina i nastala je u velikoj mjeri kao reakcija na Darwinovu evoluciju.
Razumljiva je zabrinutost zbog neprihvaćanja liberalnih tumačenja biblijskih tekstova.
Naposljetku, jasno je da postoje dijelovi Biblije koji su napisani kao svjedočanstva povijesnih zbivanja, uključujući i velik dio Novog zavjeta.
Za svakog vjernika, događaji zabilježeni u tim odjeljcima trebaju biti shvaćeni kako je to pisac zamislio - kao prikaz opaženih činjenica.
No drugi dijelovi Biblije, kao što je nekoliko prvih poglavlja Knjige postanka, Knjiga o Jobu, Salomonova Pjesma nad pjesmama i Psalmi imaju veći lirski i alegorijski smisao i općenito se ne čini da nose oznaku isključive povijesne naracije.
Za sv. Augustina, kao i većinu drugih interpreta tijekom povijesti, sve dok Darwin nije vjernike izazvao na obranu, prva poglavlja Knjige postanka imala su znatno više smisao moralnog djela nego što su bile izjave očevidaca.
Ustrajanje na tome da se svaku riječ Biblije treba shvatiti u doslovnom značenju suočava se i s drugim poteškoćama.
Dakako da Božja desnica nije doista podigla narod Izraela. (Izaija 41,10)
A i sigurno nije svojstveno Božjoj prirodi da bude zaboravan i da ga proroci svako malo trebaju podsjećati na važne stvari. (Knjiga izlaska 33,13).
Namjera Biblije bila je (i jest) da čovječanstvu otkrije prirodu Boga.
Bi li prije 3400 godina Božjim namjerama poslužilo poučavanje Njegova naroda o radioaktivnim česticama, geološkim slojevima i DNK?
Dio onih koji vjeruju u Boga privukao je Kreacionizam ranog razdoblja Zemlje zato što smatraju da znanstveni napredak predstavlja prijetnju Bogu.
No treba li Njega uopće ovdje braniti?
Nije li Bog tvorac zakona svemira?
Nije li On najveći znanstvenik?
Najveći fizičar?
Najveći biolog?
Najvažnije, je li on počašćen ili osramoćen onima koji bi tražili da Njegov narod zanemari čvrste znanstvene zaključke o Njegovom stvaranju?
Može li vjera u ljubljenoga Boga biti izgrađena na temeljima laži o prirodi?"
Kraj citata.
"Božji jezik"; Francis S. Collins; str.173.-174.
Guest- Guest
Re: Evolucija ili Kreacija
Koji god se znanstvenik u svom radu ozbiljno posvetio poslu,morao je doći do spoznje o postojanju Boga.
Ovdje ne računam na one kojima su glavni ciljevi pare i titule.
Ovdje ne računam na one kojima su glavni ciljevi pare i titule.
jastreb- Posts : 34059
2014-04-22
Re: Evolucija ili Kreacija
Citat:
"BOG KAO VELIKI PREVARANT?
Uz pomoć Henryja Morrisa i suradnika, Kreacionizam ranog razdoblja Zemlje u prošloj polovici stoljeća pokušao je osigurati alternativna objašnjenja za pregršt opažanja o prirodnom svijetu koja proturječe njegovu stajalištu.
Ali temelji tzv. znanstvenog kreacionizma beznadno su klimavi.
Uviđajući dalekosežnost znanstvenih dokaza, dio pobornika Kreacionizma ranog razdoblja Zemlje nedavno je preuzeo zadatak argumentiranja da je sve te dokaze smislio sam Bog da bi nas zavarali te da bi na taj način testirao našu vjeru.
U skladu s tom tvrdnjom, sve radiokativne čestice, svi fosilni ostatci i cjelokupan slijed baza u genomu namjerno su osmišljeni kako bi se činilo da je svemir star, unatoč tome što je zapravo stvoren prije manje od deset tisuća godina.
Kako to naglašava Kenneth Miller u svojoj odličnoj knjizi Finding Darwin's God, da bi te tvrdnje bile istinite, Bog bi morao biti uključen u golemu prijevaru.
Primjerice, s obzirom na to da su mnoge opažene zvijezde i galaksije u svemiru udaljene više od deset tisuća svjetlosnih godina, kreacionističko stajalište zahtijevalo bi to da naša sposobnost njihova opažanja može biti ostvarena isključivo ako je Bog uredio da svi ti fotoni do nas stignu "upravo na taj" način, unatoč tome što oni predstavljaju nepostojeće objekte.
Čini se da je ta slika Boga kao kozmičkog varalice konačno priznanje poraza kreacionističkog shvaćanja.
Bi li Bog kao veliki prevarant bio entitet kojeg bi drugi štovali?
Je li to u skladu sa svim drugim stvarima koje o Bogu znamo iz Biblije, moralnog zakona i iz ostalih izvora - naime, da je on pun ljubavi, smislen i dosljedan?
Dakle, po svim razumnim standardima, Kreacionizam ranog razdoblja Zemlje dosegnuo je točku intelektualnog bankrota, kako u svojim općim postavkama, tako i u svojoj teologiji.
Njegova opstojnost jedna je od velikih zagonetki i velikih tragedija našeg vremena.
Napadajući temelje gotovo svih grana znanosti, on širi procjep između znanstvenog i duhovnog svjetonazora, upravo u vrijeme očajničke potrebe za putokazima koji bi vodili prema skladu.
Upućujući poruku mladim ljudima da je znanost opasna i da bavljenje znanošću može također značiti odbacivanje vjere, Kreacionizam ranog razdoblja Zemlje mogao bi lišiti znanost jednog dijela njezinih najizglednijih budućih talenata.
Ali kada o tome govorimo, najveću štetu ne trpi znanost.
Kreacionizam ranog razdoblja Zemlje čini još veću štetu vjeri, zahtijevajući da vjera u Boga znači pristanak na potpuno pogrešne tvrdnje o prirodnom svijetu.
Mladi ljudi, okupljeni u domovima i crkvama, koji inzistiraju na kreacionizmu prije ili poslije suočit će se s dalekosežnim znanstvenim dokazima koji potvrđuju veliku starost svemira i povezanost svih živih stvorenja procesom evolucije i prirodnim odabirom.
S kakvim su samo užasnim i nepotrebnim izborom oni tada suočeni!
Da bi ustrajali u vjeri svog djetinjstva, od njih se zahtijeva da odbace opsežan i čvrst sklop znanstvenih podataka, da ustvari izvrše intelektualno samoubojstvo.
Budući da nemaju drugog izbora doli kreacionizma, ne čudi da se mnogi među tim mladim ljudima udaljavaju od vjere, zaključujući da oni jednostavno ne mogu vjerovati u Boga koji bi od njih tražio da odbace ono što nas je znanost tako uvjerljivo učila o svijetu prirode."
Kraj citata.
"Božji jezik"; Francis S. Collins; str.174.-176.
"BOG KAO VELIKI PREVARANT?
Uz pomoć Henryja Morrisa i suradnika, Kreacionizam ranog razdoblja Zemlje u prošloj polovici stoljeća pokušao je osigurati alternativna objašnjenja za pregršt opažanja o prirodnom svijetu koja proturječe njegovu stajalištu.
Ali temelji tzv. znanstvenog kreacionizma beznadno su klimavi.
Uviđajući dalekosežnost znanstvenih dokaza, dio pobornika Kreacionizma ranog razdoblja Zemlje nedavno je preuzeo zadatak argumentiranja da je sve te dokaze smislio sam Bog da bi nas zavarali te da bi na taj način testirao našu vjeru.
U skladu s tom tvrdnjom, sve radiokativne čestice, svi fosilni ostatci i cjelokupan slijed baza u genomu namjerno su osmišljeni kako bi se činilo da je svemir star, unatoč tome što je zapravo stvoren prije manje od deset tisuća godina.
Kako to naglašava Kenneth Miller u svojoj odličnoj knjizi Finding Darwin's God, da bi te tvrdnje bile istinite, Bog bi morao biti uključen u golemu prijevaru.
Primjerice, s obzirom na to da su mnoge opažene zvijezde i galaksije u svemiru udaljene više od deset tisuća svjetlosnih godina, kreacionističko stajalište zahtijevalo bi to da naša sposobnost njihova opažanja može biti ostvarena isključivo ako je Bog uredio da svi ti fotoni do nas stignu "upravo na taj" način, unatoč tome što oni predstavljaju nepostojeće objekte.
Čini se da je ta slika Boga kao kozmičkog varalice konačno priznanje poraza kreacionističkog shvaćanja.
Bi li Bog kao veliki prevarant bio entitet kojeg bi drugi štovali?
Je li to u skladu sa svim drugim stvarima koje o Bogu znamo iz Biblije, moralnog zakona i iz ostalih izvora - naime, da je on pun ljubavi, smislen i dosljedan?
Dakle, po svim razumnim standardima, Kreacionizam ranog razdoblja Zemlje dosegnuo je točku intelektualnog bankrota, kako u svojim općim postavkama, tako i u svojoj teologiji.
Njegova opstojnost jedna je od velikih zagonetki i velikih tragedija našeg vremena.
Napadajući temelje gotovo svih grana znanosti, on širi procjep između znanstvenog i duhovnog svjetonazora, upravo u vrijeme očajničke potrebe za putokazima koji bi vodili prema skladu.
Upućujući poruku mladim ljudima da je znanost opasna i da bavljenje znanošću može također značiti odbacivanje vjere, Kreacionizam ranog razdoblja Zemlje mogao bi lišiti znanost jednog dijela njezinih najizglednijih budućih talenata.
Ali kada o tome govorimo, najveću štetu ne trpi znanost.
Kreacionizam ranog razdoblja Zemlje čini još veću štetu vjeri, zahtijevajući da vjera u Boga znači pristanak na potpuno pogrešne tvrdnje o prirodnom svijetu.
Mladi ljudi, okupljeni u domovima i crkvama, koji inzistiraju na kreacionizmu prije ili poslije suočit će se s dalekosežnim znanstvenim dokazima koji potvrđuju veliku starost svemira i povezanost svih živih stvorenja procesom evolucije i prirodnim odabirom.
S kakvim su samo užasnim i nepotrebnim izborom oni tada suočeni!
Da bi ustrajali u vjeri svog djetinjstva, od njih se zahtijeva da odbace opsežan i čvrst sklop znanstvenih podataka, da ustvari izvrše intelektualno samoubojstvo.
Budući da nemaju drugog izbora doli kreacionizma, ne čudi da se mnogi među tim mladim ljudima udaljavaju od vjere, zaključujući da oni jednostavno ne mogu vjerovati u Boga koji bi od njih tražio da odbace ono što nas je znanost tako uvjerljivo učila o svijetu prirode."
Kraj citata.
"Božji jezik"; Francis S. Collins; str.174.-176.
Guest- Guest
Re: Evolucija ili Kreacija
Aj pojasni. Molim te.albatros wrote:Koji god se znanstvenik u svom radu ozbiljno posvetio poslu,morao je doći do spoznje o postojanju Boga.
_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus
zanstr- Posts : 1603
2014-04-30
Re: Evolucija ili Kreacija
Newton npr. Jedan od najvećih fizičara.zanstr wrote:Aj pojasni. Molim te.albatros wrote:Koji god se znanstvenik u svom radu ozbiljno posvetio poslu,morao je doći do spoznje o postojanju Boga.
A ipak je više stranica napisao o Bogu,nego o fizici.
jastreb- Posts : 34059
2014-04-22
Re: Evolucija ili Kreacija
Newton je bio vjernik ali njegova postignuća nemaju nikakve veze sa nadnaravnim.albatros wrote:Newton npr. Jedan od najvećih fizičara.zanstr wrote:Aj pojasni. Molim te.albatros wrote:Koji god se znanstvenik u svom radu ozbiljno posvetio poslu,morao je doći do spoznje o postojanju Boga.
A ipak je više stranica napisao o Bogu,nego o fizici.
_________________
'Eternal suffering awaits anyone who questions god's infinite love.' - Bill Hicks
'God gave you free will so that you have the choice to either worship him or go to hell.' - Ricky Gervais
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
'Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskrižjima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.
6Ti, naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.' - Isus
zanstr- Posts : 1603
2014-04-30
Re: Evolucija ili Kreacija
Sir Isaac Newton
Sir Isaac Newton (1642-1662) je smatrao svoja teološka zapisivanja važnijim od njegovih znanstvenih zapisa. On je izjavio: «Postoji Biće koje je stvorilo sve stvari, koje drži svestvari u Njegovoj sili, i kao takav zaslužuje strahopoštovanje.» Također je zapisao: «Sve materijalne stvari izgledaju da su sastavljene od prijespominjanih tvrdih i čvrstih čestica, koje su različito vezane u prvom stvaranju savjetom inteligentnog Izvršioca. Bog je taj koji je stvorio i materiju i red. I ako je On tako učinio, potpuno je ne filozovski tražiti neku drugu teoriju o podrijetlu svijeta ili smatrati da je kosmos (red) mogao nastati iz kaosa jednostavnim zakonima prirode.»
Blaise Pascal
Blaise Pascal (1623-1662) je bio jedan od velikih povijesnih matematičara. Postavio jetemelje hidrostatike, hidrodinamike, diferencijalne račune i teorije vjerojatnosti. On je poznat po djelu Wager of Pascal (Pascalova oklada). Evo jednog njegovog parafriziranog djela:«Kako može čovjek koji odluči biti kršćaninom izgubiti? Kad umre, ako se utvrdi da nema Boga i da je njegova vjera bila uzaludna, nije izgubio ništa-čak naprotiv, bio je sretniji u životu od njegovih prijatelja koji ne vjeruju. A ako postoji Bog, raj, pakao, tada je on po Božjem obećanju baštinio nebo a njegovi prijatelji skeptici će izgubiti sve u paklu.»
Sir John Frederick Herschel
Sir John Frederick Herschel je bio engleski astronom koji je otkrio preko 500 zvijezda. On je rekao: «Sva ljudska otkrića izgledaju da su otkrivena s ciljem samo da potvrde sve jaču istinu koja dolazi iz neba a zapisana je u Svetim Spisima. Njegov otac, Sir William Herschel, čuveni astronom je s pravom izrekao ovu izreku:«Neposvećen astronom mora da je lud.»
James Simpson
Dr. James Simpson, rođen 1811. je bio odgovoran za otkriće anestezijskih kvaliteta kloroforma koji se koristi diljem svijeta. On je također položio čvrsto temelje ginekologiji i predviđao je otkriće X-zraka. On je izjavio: «Kršćanstvo napreduje zbog nadnaravne istine i iz tog razloga i nadnaravno živi. Ne postoji ništa nekompatibilnog između religije i znanosti. »Kad su ga upitali koje je njegovo najveće otkriće, Dr. Simpson je odgovorio: «To nije kloroform. Već spoznaja da sam grešnik i da mogu biti spašen pomoću milosti Božje. Čovjek je promašio svrhu života ako nije ušao u aktivan, živi odnos s Bogom kroz Isusa Krista.»
Joseph Lister
Joseph Lister (1827-1912) je utemeljio antiseptičke operativne metode. Listerov doprinos medicinskoj znanosti je doveo spašavanju mnogih ljudi spašenih kroz modernu medicinu. Veći doprinos u spašavanju ljudi putem medicine je dao jedino Louis Pasteur. Lister je bio kršćanin. On je zapisao: «Ja sam vjernik u fundamentalne doktrine kršćanstva».
Arthur H. Compton
«Znanost je tračak Božje svrhe u prirodi. Samo postojanje nevjerojatnog svijeta atoma iradijacije upućuje na stvaranje s ciljem, svrhom, na ideju da uistinu postoji Bog i da je inteligentna svrha u pozadini svega… Svemir u takvom redu svjedoči najvećoj izjavi ikad izrečenoj: «U početku stvori Bog…»
Albert Einstein
Albert Einstein nije bio ateista kao što mnogi priznati ateisti izjavljuju. On nije prihvaćao Boga Biblije ali nije bio ni luđak. Znao je da postoji Stvoritelj. Da vidimo njegove riječi o vjeri i znanosti: «Znanost može biti stvorena od strane onih koji su skroz prožeti s težnjom prema istini i shvaćanju. Taj izvor osjećaja, ipak, izvire iz područja religije. Vjera također pripada tome području pod uvjetom da pravila koja vrijede za postojeći svijet su racionalna, što znači, razumljiva razumu. Ne mogu shvatiti iskrenog znanstvenika bez takve duboke vjere.»
Sir Isaac Newton (1642-1662) je smatrao svoja teološka zapisivanja važnijim od njegovih znanstvenih zapisa. On je izjavio: «Postoji Biće koje je stvorilo sve stvari, koje drži svestvari u Njegovoj sili, i kao takav zaslužuje strahopoštovanje.» Također je zapisao: «Sve materijalne stvari izgledaju da su sastavljene od prijespominjanih tvrdih i čvrstih čestica, koje su različito vezane u prvom stvaranju savjetom inteligentnog Izvršioca. Bog je taj koji je stvorio i materiju i red. I ako je On tako učinio, potpuno je ne filozovski tražiti neku drugu teoriju o podrijetlu svijeta ili smatrati da je kosmos (red) mogao nastati iz kaosa jednostavnim zakonima prirode.»
Blaise Pascal
Blaise Pascal (1623-1662) je bio jedan od velikih povijesnih matematičara. Postavio jetemelje hidrostatike, hidrodinamike, diferencijalne račune i teorije vjerojatnosti. On je poznat po djelu Wager of Pascal (Pascalova oklada). Evo jednog njegovog parafriziranog djela:«Kako može čovjek koji odluči biti kršćaninom izgubiti? Kad umre, ako se utvrdi da nema Boga i da je njegova vjera bila uzaludna, nije izgubio ništa-čak naprotiv, bio je sretniji u životu od njegovih prijatelja koji ne vjeruju. A ako postoji Bog, raj, pakao, tada je on po Božjem obećanju baštinio nebo a njegovi prijatelji skeptici će izgubiti sve u paklu.»
Sir John Frederick Herschel
Sir John Frederick Herschel je bio engleski astronom koji je otkrio preko 500 zvijezda. On je rekao: «Sva ljudska otkrića izgledaju da su otkrivena s ciljem samo da potvrde sve jaču istinu koja dolazi iz neba a zapisana je u Svetim Spisima. Njegov otac, Sir William Herschel, čuveni astronom je s pravom izrekao ovu izreku:«Neposvećen astronom mora da je lud.»
James Simpson
Dr. James Simpson, rođen 1811. je bio odgovoran za otkriće anestezijskih kvaliteta kloroforma koji se koristi diljem svijeta. On je također položio čvrsto temelje ginekologiji i predviđao je otkriće X-zraka. On je izjavio: «Kršćanstvo napreduje zbog nadnaravne istine i iz tog razloga i nadnaravno živi. Ne postoji ništa nekompatibilnog između religije i znanosti. »Kad su ga upitali koje je njegovo najveće otkriće, Dr. Simpson je odgovorio: «To nije kloroform. Već spoznaja da sam grešnik i da mogu biti spašen pomoću milosti Božje. Čovjek je promašio svrhu života ako nije ušao u aktivan, živi odnos s Bogom kroz Isusa Krista.»
Joseph Lister
Joseph Lister (1827-1912) je utemeljio antiseptičke operativne metode. Listerov doprinos medicinskoj znanosti je doveo spašavanju mnogih ljudi spašenih kroz modernu medicinu. Veći doprinos u spašavanju ljudi putem medicine je dao jedino Louis Pasteur. Lister je bio kršćanin. On je zapisao: «Ja sam vjernik u fundamentalne doktrine kršćanstva».
Arthur H. Compton
«Znanost je tračak Božje svrhe u prirodi. Samo postojanje nevjerojatnog svijeta atoma iradijacije upućuje na stvaranje s ciljem, svrhom, na ideju da uistinu postoji Bog i da je inteligentna svrha u pozadini svega… Svemir u takvom redu svjedoči najvećoj izjavi ikad izrečenoj: «U početku stvori Bog…»
Albert Einstein
Albert Einstein nije bio ateista kao što mnogi priznati ateisti izjavljuju. On nije prihvaćao Boga Biblije ali nije bio ni luđak. Znao je da postoji Stvoritelj. Da vidimo njegove riječi o vjeri i znanosti: «Znanost može biti stvorena od strane onih koji su skroz prožeti s težnjom prema istini i shvaćanju. Taj izvor osjećaja, ipak, izvire iz područja religije. Vjera također pripada tome području pod uvjetom da pravila koja vrijede za postojeći svijet su racionalna, što znači, razumljiva razumu. Ne mogu shvatiti iskrenog znanstvenika bez takve duboke vjere.»
_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1-
Posts : 1933
2014-04-23
Lokacija: : Burgenland
Re: Evolucija ili Kreacija
Sto kazu poznati ljudi o Bogu!
" Prvi gutljaj iz čaše zvane "prirodna znanost" napravi te ateistom - ali na dnu čaše čekat će te Bog". Werner Heisenberg
" Bilo bi vrlo teško objasniti zašto bi svemir započeo na baš takav način ,osim kao djelo Boga koji je namjeravao stvoriti bića poput nas." Stephen Hawking
" Što vise proučavam prirodu, to više ostajem zapanjen i zadivljen pred delima Stvoritelja. Ja se molim u toku svoga rada u laboratoriju."
Louis Pasteur
" Prirodu je stvorio Bog sebi na čast i na blagoslov čovječanstvu, i sve sto se događa, događa se na Njegovu zapovjed i pod Njegovim vodstvom." Carl von Linne
" Znanost bez religije je hroma, religija bez znanosti je slijepa." Albert Enstein
" Zadivljujuci poredak u svemiru može se pripisati samo jednom svemocnom i premudrom Bicu. Ovo uzviseno bice upravlja svijetom ne kao njegova bit, vec kao Gospodar svega! Zbog te svoje vlasti Gospodin Bog se naziva svemocnim i sveopcim Gospodarem. Pravi Bog je zivi, premudri i sveobuhvatni Bog. On je iznad svega i bezgranicno savrsen." Isaac Newton
" U srcu svakog covjeka postoji vakum, koji jedino Bog moze ispuniti! " Blaise Pascal
" Pravi prirodnjak kad god pronikne u tajne tvorevine svojim saznanjem, neizbezno svuda u njima vidi prst Boziji" Robert Boyle
" U tvorevini ja kao da rukama dodirujem Boga." Johannes Kepler
" Onaj koji bez predrasuda proucava prirodne nauke, nuzno dolazi k Bogu" E.L. Kesel
" Nasa znanost, otkrivajuci nam cuda prirode, treba nas nadahnuti divljenjem prema Onome ko ih je nacinio." Michael Faraday
" Osobno, ja sam našao zadovoljavajuće objašnjenje ovim čudima: red u prirodi povezujem s neizmjernim Razumom, i plan s vrhovnim Inžinjerom; u svemu tome vidim više nego hladno, racionalno planiranje - ja vidim Boga Stvoritelja i Njegovu ljubav prema stvorenjima. " T. D. Parks
" Kad je u skladu sa svojim Stvoriteljem, ljudsko tijelo funkcionira besprijekorno. Bez njega skloni smo neskladu - to jest bolesti. Da, doista ima Boga! Ja to znam iz svojih pokusa. Slomljene kosti, zajedno sa slomljenim srcima, nalaze iscjeljenje kroz Njega. " Ernest. P. Adolph, kirurg
" Mi trebamo surađivati s Bogom; u toj se suradnji ostvaruje naša najuzvišenija sudbina. " William James
" Vjerovanje u postojanje Boga daje jedini potpuni, zadovoljavajući i razuman odgovor na pitanje čovjekova postojanja... Ja vjerujem u Boga koji, kad Mu čovjek dopusti da mu uđe u um i srce, izgrađuje dobar karakter i dobro vladanje, daruje plemenite težnje i ispunjava čovjeka duhom ljubavi prema Bogu i bližnjemu. " A. C. Ivy
" U srcu sam duboko religiozan … i stalno se odajem zadovoljstvu i veri da najveće tajne našeg bića tek treba da budu protumačene..." Nikola Tesla
" Molitva je najači oblik energije koju možeš proizvesti, realno kao sila teža. "
Alexis Carrel, nobelovac
" Ateizam je osnovno zlo. Ljudi su zaboravili Boga i to je razlog problema u 20. vijeku. " Alexander Solschenizyn, nobelovac
" Poslije višegodišnjeg istraživanja događaja u prirodi moram priznati da postoji veća inteligencija. " Thomas Edison
" Želim znati kako je Bog stvorio ovaj svijet, hoću znati njegove misli..." Albert Einstein
" Dolazim do zaključka da se u prirodnim zakonima svemira nalazi jedan duh - koji je od ljudskog bića mnogo nadmoćniji i prema kome se moramo dosta bijedno osjećati kada se uzme u obzir naša snaga." Albert Einstein
" Ja ne vjerujem u njega [Boga], ja ga vidim u prirodi. " Jean-Henri Fabre
" Zapad je izgubio Hrista; zbog toga mora propasti. " Fjodorr Mihajlovič Dostoevski
" Mnogi imaju problema sa biblijskim stihovima koje ne razumiju. Ja moram priznati da mene baš uznemiravaju oni stihovi koje razumijem. Mark Twain
" Da bi postigao svoj cilj čak i đavo citira Bibliju." William Shakespeare
" Dvije istine ne mogu biti proturječne " Galileo Galilei
" Nikada neću vjerovati da je Bog kockao." Albert Einstein
" Može se duhovna kultura sve dalje razvijati i prirodne znanosti sve dalje širiti, ali kršćanstvu - koje sija kroz evanđelje- nikada se neće primaći. "
Johann Wolfgang von Goethe
" Vjerovati je teško, ne vjerovati je nemoguće. " Victor Hugo
" Za te osobe koje vjeruju u Boga nijedan dokaz nije potreban, za te osobe koje ne vjeruju ni jedan dokaz nije moguć. Franz Werfel
" Smisao života je više nego sam život. " Stefan Zweig
" Biblija kao knjiga postoji zbog čovječanstva, to je najveći dar ikad dat čovječanstvu. Svako nastojanje da se Biblija učini manjim od ovoga, je zločin protiv čovječanstva." Immanuel Kant
" Ko god vidi kakvo mudro majstorsko delo, taj cas ga prirodni razum savrseno uverava da mora biti negde mudar majstor koji je to nacinio, jer se samo sobom nije moglo naciniti. Ali se nade koji filozof ili citatelj knjiga, koji vidi bezbrojna premudra dela, al premudroga majstora, to jest Boga, nece da prizna, nego veli: "To je priroda tako nacinila", a ovo znaci: To se je samo od sebe tako nacinilo, po slucaju. On s osobitim krasnorecjem, ili bolje da kazem govorenjem u vetar, kaze nam da patki nisu zato date take noge da moze s njima plivati, nego samo po slucaju, buduci da ima takve noge, pliva, a da sta ce; on veli da zubi nisu nacinjeni da grizu, nego kad su zubi, a oni neka grizu. Ako se nade ko da ovakve i ovima slicne budalastine protiv svake iskre razuma dode uveravati, neka svak po savesti kaze hoce li se ko moci uzdrzati da mu ne rece da je ludi nego magare? Nije dovoljno samo pouzdati se u “rece tako ovaj, a onako onaj". Tome nikada nema ni kraja ni konca. Rekao je ko je sta znao i mislio, koliko glava toliko kapa; no razuman covek valja da sazna da li je sta tacno ili nije, i sta je istina." Dositej Obradović
" Stvoritelj je ljudskom rodu dao dvije knjige. U jednoj je pokazao svoju velicinu, a u drugoj svoju volju. Prva je - ovaj vidljivi svijet koji je On stvorio da bi covjek, gledajuci na velicinu, krasotu i skladnost Njegovog djela, priznao bozansku svemoc. Druga je - Sveto pismo. U njoj je iznesena
Bozja namjera za nase spasenje. Drugu objasnjavaju ucitelji vjere, a prvu fizicari, matematicari, astronomi .... I propovjednici Svetog pisma, i znanstvenici uvjeravaju nas ne samo u postojanje Boga vec nam otkrivaju i Njegova bezbrojna dobrocinstva prema nama." Mihail B. Lomonosov
" Prvi gutljaj iz čaše zvane "prirodna znanost" napravi te ateistom - ali na dnu čaše čekat će te Bog". Werner Heisenberg
" Bilo bi vrlo teško objasniti zašto bi svemir započeo na baš takav način ,osim kao djelo Boga koji je namjeravao stvoriti bića poput nas." Stephen Hawking
" Što vise proučavam prirodu, to više ostajem zapanjen i zadivljen pred delima Stvoritelja. Ja se molim u toku svoga rada u laboratoriju."
Louis Pasteur
" Prirodu je stvorio Bog sebi na čast i na blagoslov čovječanstvu, i sve sto se događa, događa se na Njegovu zapovjed i pod Njegovim vodstvom." Carl von Linne
" Znanost bez religije je hroma, religija bez znanosti je slijepa." Albert Enstein
" Zadivljujuci poredak u svemiru može se pripisati samo jednom svemocnom i premudrom Bicu. Ovo uzviseno bice upravlja svijetom ne kao njegova bit, vec kao Gospodar svega! Zbog te svoje vlasti Gospodin Bog se naziva svemocnim i sveopcim Gospodarem. Pravi Bog je zivi, premudri i sveobuhvatni Bog. On je iznad svega i bezgranicno savrsen." Isaac Newton
" U srcu svakog covjeka postoji vakum, koji jedino Bog moze ispuniti! " Blaise Pascal
" Pravi prirodnjak kad god pronikne u tajne tvorevine svojim saznanjem, neizbezno svuda u njima vidi prst Boziji" Robert Boyle
" U tvorevini ja kao da rukama dodirujem Boga." Johannes Kepler
" Onaj koji bez predrasuda proucava prirodne nauke, nuzno dolazi k Bogu" E.L. Kesel
" Nasa znanost, otkrivajuci nam cuda prirode, treba nas nadahnuti divljenjem prema Onome ko ih je nacinio." Michael Faraday
" Osobno, ja sam našao zadovoljavajuće objašnjenje ovim čudima: red u prirodi povezujem s neizmjernim Razumom, i plan s vrhovnim Inžinjerom; u svemu tome vidim više nego hladno, racionalno planiranje - ja vidim Boga Stvoritelja i Njegovu ljubav prema stvorenjima. " T. D. Parks
" Kad je u skladu sa svojim Stvoriteljem, ljudsko tijelo funkcionira besprijekorno. Bez njega skloni smo neskladu - to jest bolesti. Da, doista ima Boga! Ja to znam iz svojih pokusa. Slomljene kosti, zajedno sa slomljenim srcima, nalaze iscjeljenje kroz Njega. " Ernest. P. Adolph, kirurg
" Mi trebamo surađivati s Bogom; u toj se suradnji ostvaruje naša najuzvišenija sudbina. " William James
" Vjerovanje u postojanje Boga daje jedini potpuni, zadovoljavajući i razuman odgovor na pitanje čovjekova postojanja... Ja vjerujem u Boga koji, kad Mu čovjek dopusti da mu uđe u um i srce, izgrađuje dobar karakter i dobro vladanje, daruje plemenite težnje i ispunjava čovjeka duhom ljubavi prema Bogu i bližnjemu. " A. C. Ivy
" U srcu sam duboko religiozan … i stalno se odajem zadovoljstvu i veri da najveće tajne našeg bića tek treba da budu protumačene..." Nikola Tesla
" Molitva je najači oblik energije koju možeš proizvesti, realno kao sila teža. "
Alexis Carrel, nobelovac
" Ateizam je osnovno zlo. Ljudi su zaboravili Boga i to je razlog problema u 20. vijeku. " Alexander Solschenizyn, nobelovac
" Poslije višegodišnjeg istraživanja događaja u prirodi moram priznati da postoji veća inteligencija. " Thomas Edison
" Želim znati kako je Bog stvorio ovaj svijet, hoću znati njegove misli..." Albert Einstein
" Dolazim do zaključka da se u prirodnim zakonima svemira nalazi jedan duh - koji je od ljudskog bića mnogo nadmoćniji i prema kome se moramo dosta bijedno osjećati kada se uzme u obzir naša snaga." Albert Einstein
" Ja ne vjerujem u njega [Boga], ja ga vidim u prirodi. " Jean-Henri Fabre
" Zapad je izgubio Hrista; zbog toga mora propasti. " Fjodorr Mihajlovič Dostoevski
" Mnogi imaju problema sa biblijskim stihovima koje ne razumiju. Ja moram priznati da mene baš uznemiravaju oni stihovi koje razumijem. Mark Twain
" Da bi postigao svoj cilj čak i đavo citira Bibliju." William Shakespeare
" Dvije istine ne mogu biti proturječne " Galileo Galilei
" Nikada neću vjerovati da je Bog kockao." Albert Einstein
" Može se duhovna kultura sve dalje razvijati i prirodne znanosti sve dalje širiti, ali kršćanstvu - koje sija kroz evanđelje- nikada se neće primaći. "
Johann Wolfgang von Goethe
" Vjerovati je teško, ne vjerovati je nemoguće. " Victor Hugo
" Za te osobe koje vjeruju u Boga nijedan dokaz nije potreban, za te osobe koje ne vjeruju ni jedan dokaz nije moguć. Franz Werfel
" Smisao života je više nego sam život. " Stefan Zweig
" Biblija kao knjiga postoji zbog čovječanstva, to je najveći dar ikad dat čovječanstvu. Svako nastojanje da se Biblija učini manjim od ovoga, je zločin protiv čovječanstva." Immanuel Kant
" Ko god vidi kakvo mudro majstorsko delo, taj cas ga prirodni razum savrseno uverava da mora biti negde mudar majstor koji je to nacinio, jer se samo sobom nije moglo naciniti. Ali se nade koji filozof ili citatelj knjiga, koji vidi bezbrojna premudra dela, al premudroga majstora, to jest Boga, nece da prizna, nego veli: "To je priroda tako nacinila", a ovo znaci: To se je samo od sebe tako nacinilo, po slucaju. On s osobitim krasnorecjem, ili bolje da kazem govorenjem u vetar, kaze nam da patki nisu zato date take noge da moze s njima plivati, nego samo po slucaju, buduci da ima takve noge, pliva, a da sta ce; on veli da zubi nisu nacinjeni da grizu, nego kad su zubi, a oni neka grizu. Ako se nade ko da ovakve i ovima slicne budalastine protiv svake iskre razuma dode uveravati, neka svak po savesti kaze hoce li se ko moci uzdrzati da mu ne rece da je ludi nego magare? Nije dovoljno samo pouzdati se u “rece tako ovaj, a onako onaj". Tome nikada nema ni kraja ni konca. Rekao je ko je sta znao i mislio, koliko glava toliko kapa; no razuman covek valja da sazna da li je sta tacno ili nije, i sta je istina." Dositej Obradović
" Stvoritelj je ljudskom rodu dao dvije knjige. U jednoj je pokazao svoju velicinu, a u drugoj svoju volju. Prva je - ovaj vidljivi svijet koji je On stvorio da bi covjek, gledajuci na velicinu, krasotu i skladnost Njegovog djela, priznao bozansku svemoc. Druga je - Sveto pismo. U njoj je iznesena
Bozja namjera za nase spasenje. Drugu objasnjavaju ucitelji vjere, a prvu fizicari, matematicari, astronomi .... I propovjednici Svetog pisma, i znanstvenici uvjeravaju nas ne samo u postojanje Boga vec nam otkrivaju i Njegova bezbrojna dobrocinstva prema nama." Mihail B. Lomonosov
_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1-
Posts : 1933
2014-04-23
Lokacija: : Burgenland
Re: Evolucija ili Kreacija
Autor je povjesničar znanosti Peter Harrison, izvorni članak: Christianity and the rise of western science
Peter Harrison je profesor na sveučilištu Queensland, viši znanstveni suradnik Ian Ramsay Centra na sveučilištu Oxford gdje je godinama bio na poziciji Idreos Professor of Science and Religion. Objavio je niz knjiga o povijesti znanosti, urednik je The Cambridge Companion to Science and Religion.
Kršćanstvo i uspon Zapadne znanosti
Primjerice, postoje suvremene kontroverze oko evolucije i stvaranja, za koje se vjeruje kako predstavljaju povijesni odnos znanosti i religije. Takvo razmišljanje je pojačano rasprostranjenim objašnjenjima nekih povijesnih epizoda poput Galileove osude, prema popularnom objašnjenju Katolička Crkva je cenzurirala Galilea zbog učenja kako se zemlja okreće oko sunca.
Često se pretpostavlja kako je odnos između kršćanstva i znanosti bio problematičan, a takva pretpostavka se oslanja na više izvora.
Daljnji prilog takvom stavu o povijesti je i nekoliko gorljivih kritičara religije koji glasno tvrde da je religijska vjera nespojiva sa znanstvenim gledištem (i kako je to oduvijek tako bilo).
Unatoč takvom rasprostranjenom mišljenju o povijesnom odnosu između znanosti i vjere, povjesničari znanosti već dugo znaju kako su vjerski faktori imali značajno pozitivnu ulogu u nastanku i opstanku moderne znanosti na Zapadu. Ne samo da su mnoge ključne osobe u nastanku znanosti bili pojedinci sa istinskim vjerskim predanostima, nego je i njihov pristup prirodi kojeg su prvi razvili bio utemeljen na različite načine u religijskim pretpostavkama.
Ideja kako prirodom upravljaju matematički zakoni je proizašla izravno iz teoloških razmišljanja. Pomak prema mehanističkim objašnjenjima prirode također duguju puno određenoj vjerskoj perspektivi.
Prihvaćanje doslovnijeg pristupa tumačenju Biblije, za kojeg se obično pretpostavlja kako je bio prepreka znanosti, također je imao i važnu, neizravnu, ulogu u tim razvojima, promovirao je nesimboličko i utilitarno razumijevanje prirodnog svijeta što je bilo pogodno za znanstveni pristup.
Konačno, religija je također pružila društveni okvir za obavljanje znanosti, osiguravajući da postane stalno i središnje obilježje kulture modernog Zapada.
Bog i Zakoni Prirode
Izvanredne znanstvene dosege Isaaca Newtona(1642-1727) je zgodno sažeo Alexander Pope u slavnom dvostihu "Nature and Nature's laws lay hid in night / God said: 'Let Newton be!" and all was light." (~ "Priroda i Prirodni zakoni bili su sakriveni u noći/ Bog je rekao:'Neka bude Newton! i sve je osvijetljeno tom moći.") Popeovi pohvalni stih izražava ono što zna svaki student fizike, Newton je otkrio neke od fundamentalnih zakona prirode.
Međutim, manje se cijeni činjenica da dio inovativnosti Newtonovog dostignuća leži u njegovom uvjerenju da uopće postoje zakoni prirode koje je potrebno otkriti. Što su ti zakoni prirode i od kuda dolaze? Tijekom srednjeg vijeka, prirodni zakoni su bili shvaćeni kao moralni zakoni koje je postavio Boga. Zapovijed "Ne ubij!" je primjer jednog takvog zakona, pretpostavljeno je kako se radi o univerzalnom pravilu kojeg sva civilizirana društva shvaćaju. Međutim, nije postojala odgovarajući pojam univerzalnih zakona u prirodnom području.
Ta ideja – zakoni prirode u znanstvenom smislu – je bila inovacija i posljedica proširenja Božje zakonodavne moralne snage na fizikalni svijet. Jedan od pionira takvog novog shvaćanja zakona prirode je bio francuski filozof i znanstvenik Rene Descartes (1596-1650), koji je zapisao da je "Bog autor svih kretanja u svijetu."
Radilo se o radikalnoj tvrdnji za svoje vrijeme jer je izazivala prevladavajuće razmišljanje, naslijeđeno od Aristotela (384-322 pr. Kr.), kako je ponašanje i interakcija materijalnih objekata upravljana njihovim unutarnjim svojstvima. Prema Aristotelijanskom svjetonazoru, koji je prevladavao u srednjem vijeku, priroda je imala veliki stupanj autonomije.
Međutim, u novoj znanosti prirodni objekti su lišeni inherentnih svojstava i Bog preuzima direktnu kontrolu nad njihovim interakcijama. Na isti način kao što je Bog dao moralna pravila, sada se smatra da je donio zakone koji upravljaju prirodnim svijetom. Robert Boyle, otac moderne kemije i autor istoimenog zakona, zaključio je kako se Božje stvaranje ponaša prema utvrđenim zakonima "koje je On sam na početku postavio." Božje autorstvo nad zakonima prirode jamči njihovu univerzalnost i nepromjenjivu narav. Tako je Descartes tvrdi da zakoni prirode moraju biti vječni i nepromjenjivi jer ih je postavio vječni i nepromjenjivi Bog.
Descartes je također objasnio zakon očuvanja gibanja, također na temelju Božje nepromjenjivosti. Ideja kako je priroda upravljana konstantnim i nepromjenjivim principima je važan preduvjet eksperimentalne znanosti.
Matematičar Isacc Barrow, Newtonov prethodnik na slavnoj katedri matematike na Cambridgeu, zaključio je kako smo uvjereni da će ponovljeni eksperimenti rezultirati općim načelima samo iz jednog razloga – zato što možemo biti sigurni da su zakoni prirode koje je Bog postavio stalni. Zapisao je kako nemamo razloga vjerovati "da je Priroda nestalna," jer to bi značilo da se "veliki Au"veliki Autor svemira razlikuje od sebe samog.tor svemira razlikuje od sebe samog."
Matematika i kozmički poredak
Usko povezano sa idejom kako prirodom upravljaju univerzalni i nepromjenjivi zakoni je uvođenje matematičkih objašnjenja u prirodne znanosti. Radilo se o nečem sasvim novom.
Iako su srednjovjekovni mislioci koristili matematičke jednadžbe u područjima optike, astronomije i kinematike, smatrali su da su te discipline nešto niže vrijednosti od prave znanosti. Status tih "miješanih matematičkih znanosti," kako su bile poznate, bila je posljedica aristotelijanskog razumijevanje matematike i njenog odnosa prema drugim znanostima.
Jedno od dugovječnih pitanja u filozofiji matematike bavi se statusom matematičkih istina: Radi li se o ljudskim konstrukcijama, ili su to vječne istine ugrađene u stvarnost? Platon je mislio kako vrijedi prvo, a Aristotel je prihvatio drugo stajalište; a Aristotelov stav je prevladavao tijekom Srednjeg Vijeka.
Ako je matematika proizvod ljudskog uma, možemo tvrditi da matematika nužno ne pruža istinit opis stvarnosti. Međutim, može se dogoditi da matematički modeli, iako u konačnici nisu istinit, ipak pružaju temelj za točna predviđanja.
Tako je matematička astronomija, iako u nemogućnosti da objasni pravu prirodu nebeskih tijela i uzroke njihovog kretanja, svejedno smatrana korisnom jer se pomoću nje može predvidjeti njihova pozicija. Zbog toga su smatrali da su matematički modeli korisna fikcija.
Razlika u mišljenju oko tog pitanja dovela je do Galielovog sukoba sa Inkvizicijom. Galilo je inzistirao kako heliocentrični kopernikanski model nije samo koristan matematički alat nego i točan fizikalni opis. Tako Galileo nije samo zagovarao novi astronomski model, nego i novi model astronomije. Katolička Crkva je dala potporu prevladavajućem stavu. S vremenskim odmakom, možemo zaključiti da ta odluka nije bila mudra, ali je bila u skladu sa znanstvenim konsenzusom tog vremena.
Kao što je to bio slučaj sa zakonima prirode, ideja kako su matematičke relacija stvarne imala je teološko opravdanje. Pojedinci poput Galilea, Keplera, Descartesa i Newtona su bili uvjereni kako matematičke istine nisu proizvod ljudskog uma, nego božanskog. Bog je bio izvor matematičkih odnosa koji su bili očiti u zakonima svemira. Poput Biblije, "knjiga prirode" je također napisana od strane Boga, kao što je Galileo inzistirao, ta knjiga je "napisana na jeziku matematike".
Drugi znanstvenici dijelili su ovo mišljenje. Johannes Kepler koji je otkrio zakoni planetarnog gibanja, tvrdio je da je Bog koristio matematičke arhetipove prilikom stvaranja svemira. Zapisao je kako zbog toga, staru aristotelijansku predrasudu protiv matematizacije prirode moramo odbaciti: "razlog zašto je matematika (eng. mathematicals) uzrok naravnih stvari je u tome što je Bog Stvoritelj imao matematike sa sobom kao arhetipove od vječnosti u njihovim najjednostavnijim božanskim stanjima apstrakcije."
Descartes je čak tvrdio kako je Bog stvorio zakone logike i matematike, tvrdeći da je jednadžba 2+2=4 točna samo zato što je Bog tako to želio. Kao podršku ideji da je Bog matematičar, Descartes citira biblijski stih :"ti si sve uredio po broju, utegu i mjeri." (Knjiga Mudrosti 11,20). Newton je kasnije opisao svemir kao nastanjen "beskonačnim i sveprisutnim duhom u kojoj se materija kreće po matematičkim zakonima".
Otkrivanje Boga kao autora matematike je tako bio presudan korak pri utvrđivanju stvarnosti matematičkih odnosa, a taj razvoj je omogućio daljnju primjenu matematike na fizikalne teme. U kombinaciji sa idejom božanskog zakonodavca, ta spoznaja je dovela do suvremenog stava kako prirodom upravljaju matematički zakoni.
Atomi i Svijet kao Mehanizam
Novo shvaćanje prirode kojom upravljaju vanjski nametnuti zakoni je bilo popraćeno sa umanjivanjem uloge intrinzičnih svojstava tvari. Kao što sam već spomenuo, prema srednjovjekovnom razumijevanju prirode, pod utjecajem Aristotelijanske znanosti, aktivnosti materijalnih stvari su upravljane svojim unutarnjim svojstvima, obično su shvaćene u pojmovima svojstava poput topline, hladnoće, vlažnosti i suhoće. Aristotel je također zamislio da objekti imaju prirodne sklonosti, ili "konačne razloge." U takvom shvaćanju, priroda je bila samo-organizirana i zamišljali su da je slična ( u mnogočemu) živim stvarima.
Sedamnaesto stoljeće je doživjelo preporod alternativnog koncepta prirode – atomske ili "korpuskularne" teorije koju su zagovarali drevni epikurejci. Prema tom razmišljanju, tvar je izgrađena od čestica (eng. minute particles) koje su manje-više kvalitativno identične. Te čestice su u mogućnosti na različite načine formirati vidljivu tvar, a priroda je objašnjena putem međudjelovanja tih nevidljivih čestica.
Svojstva poput topline i hladnoće tako možemo objasniti preko kretanja čestica, umjesto da ih smatrao inherentnim svojstvima određene vrste tvari. Temeljne jedinice materije također spadaju pod objašnjenje zakona prirode. U istom smislu kako se objašnjavaju kretanje nebeskih tijela pomoću matematičkih zakona, tako možemo i kretanje čestica materije.
Također su prirodu shvaćali sve sličnijom stroju, a ne živom organizmu. Zbog toga su često novu znanost nazivali "mehaničkom filozofijom". Baš kao što su strojevi izgrađeni i osmišljeni od strane ljudskih agenata, za svijet se vjerovalo da pokazuje dokaze o dizajnu od strane božanskog agenta. (Aristotel, iako teist, mislio je kao je svijet vječan, samim time nije niti stvoren.)
Prema tome, ideja "konačnog uzroka" je doživjela velike promjene, i do tada su je obično poistovječivali sa Božjom svrhom ili dizajnom. Ideja kako priroda svjedoči dizajnu Boga postaje moćno opravdanje za bavljenje prirodnim znanostima. Doista, iako opravdano mislimo kako prirodne znanosti u 17. i 18. stoljeću pružaju racionalnu podršku kršćanskoj vjeri, podjednako je točno kako su prirodne znanosti stekle društveni legitimitet zato što su ih smatrali teološki korisnim.
U svakom od tih razvoja(17. st.) - pojava prirodnih zakona, matematizacija prirode, novo mehanističko i atomsko razumijevanje materije – Boga su smatrali još uključenijim u prirodu nego što se to smatralo prema srednjovojekovnoj slici. Doista, radilo se o eksplicitnoj namjeri nekih od glavnih pokretača znanstvene revolucije koji su tvrdili da je njihovo razumijevanje prirode istinski kršćanskije nego navodno "poganska" znanost Aristotela.
Postoji djelić istine u raširenoj pretpostavci kako je prijelaz iz srednjovjekovnog u ranomoderni svjetonazor koji se dogodio kroz 16. i 17. stoljeće neizbježno doveo do sekularizacije svemira. Ipak, mnogi od vodećih mislioca znanstvene revolucije su mislili kako zagovaraju znanost koja je usklađenija sa kršćanstvom nego što su to bile srednjovjekovne ideje o prirodnom svijetu koje su zamijenili.
Podjednako važno, prirodu su sve više smatrali područjem kojeg treba iskorištavati zbog materijalne koristi, a ne moralnih ili teoloških razloga. To je dovelo do pokušaja da ovladamo prirodnim svijetom, što je pak motivirano novim doslovnim tumačenjem priče o postanku, a posebno naglaskom u Knjizi Postanka da čovjek podloži zemlju sebi i ostvari vlast nad njom (Post 1,28; 9,2) Vjerska promišljanja su tako pružala opravdanost utilitarnoj usmjerenosti moderne znanosti.
Primjerice, Francis Bacon i njegovi nasljednici (Royal Society) jasno su smatrali kako pokušavaju povratiti vlast nad prirodom koju je Adam izgubio kao posljedicu svog neposluha. Kao što je Bacon zapisao: "Čovjek je svojim padom istovremeno izgubio svoje stanje nevinosti i svoju vlast nad stvorenim. Ipak, oba se ta gubitka čak i u ovome životu mogu donekle popraviti; prvo putem religije i vjere, a drugo putem znanosti i umjetnosti."
Znanstvene aktivnosti su tako počeli smatrali sastavnim djelom otkupiteljskog procesa. Taj aktivniji angažman u prirodnom svijetu je i dalje motiviran teološkim ciljevima, ali jasno je da se dosta razlikuju od srednjovjekovnih.
Je li suvremena znanost mogla nastati izvan teološkog okvira Zapadne kršćanske civilizacije? Teško je reći. Ono što možemo reći sa sigurnošću jest činjenica da ona nastaje u tom okruženju, i da su teološke ideje podupirale neke od njenih središnjih pretpostavki. Oni koji tvrde da postoji nekompatibilnost znanosti i religije neće pronaći previše utjehe u povijesti.
Ono što povijesni zapisi također sugeriraju jest i činjenica da u onoj mjeri u kojoj suvremena znanost pretpostavlja prirodne zakone i pretpostavlja stalnost prirode, ona implicitno priziva i teologiju. Možda najvažnije od svega; vjerska promišljanja su pružala neophodno opravdanje za istraživanje znanstvenih znanja, i vjerojatno tome možemo zahvaliti pozitivne stavove prema znanosti koji su doveli do tako visokog statusa znanosti na modernom Zapadu.
Ovo sve ne znači da kroz povijest nikada nije bilo onih koji su se protivili određenih znanstvenim stavovima na nekoj vjerskoj osnovi. To je posebno slučaj od pojave darwinizma koji je naišao na mješoviti prijem u vjerskim krugovima. Ipak, često se zaboravlja da je darwinizam također naišao i na mješovite reakcije u znanstvenim krugovima.
Oni koji uveličavaju novije kontroverze oko odnosa znanosti i religije, i koji ih onda projiciraju na povijesne događaje jednostavno šire povijesne mitove. Mit o trajnom sukobu znanosti i religije je mit kojeg niti jedan povjesničar znanosti ne bi podržao.
Kršćanstvo i uspon Zapadne znanosti
Primjerice, postoje suvremene kontroverze oko evolucije i stvaranja, za koje se vjeruje kako predstavljaju povijesni odnos znanosti i religije. Takvo razmišljanje je pojačano rasprostranjenim objašnjenjima nekih povijesnih epizoda poput Galileove osude, prema popularnom objašnjenju Katolička Crkva je cenzurirala Galilea zbog učenja kako se zemlja okreće oko sunca.
Često se pretpostavlja kako je odnos između kršćanstva i znanosti bio problematičan, a takva pretpostavka se oslanja na više izvora.
Daljnji prilog takvom stavu o povijesti je i nekoliko gorljivih kritičara religije koji glasno tvrde da je religijska vjera nespojiva sa znanstvenim gledištem (i kako je to oduvijek tako bilo).
Unatoč takvom rasprostranjenom mišljenju o povijesnom odnosu između znanosti i vjere, povjesničari znanosti već dugo znaju kako su vjerski faktori imali značajno pozitivnu ulogu u nastanku i opstanku moderne znanosti na Zapadu. Ne samo da su mnoge ključne osobe u nastanku znanosti bili pojedinci sa istinskim vjerskim predanostima, nego je i njihov pristup prirodi kojeg su prvi razvili bio utemeljen na različite načine u religijskim pretpostavkama.
Ideja kako prirodom upravljaju matematički zakoni je proizašla izravno iz teoloških razmišljanja. Pomak prema mehanističkim objašnjenjima prirode također duguju puno određenoj vjerskoj perspektivi.
Prihvaćanje doslovnijeg pristupa tumačenju Biblije, za kojeg se obično pretpostavlja kako je bio prepreka znanosti, također je imao i važnu, neizravnu, ulogu u tim razvojima, promovirao je nesimboličko i utilitarno razumijevanje prirodnog svijeta što je bilo pogodno za znanstveni pristup.
Konačno, religija je također pružila društveni okvir za obavljanje znanosti, osiguravajući da postane stalno i središnje obilježje kulture modernog Zapada.
Bog i Zakoni Prirode
Izvanredne znanstvene dosege Isaaca Newtona(1642-1727) je zgodno sažeo Alexander Pope u slavnom dvostihu "Nature and Nature's laws lay hid in night / God said: 'Let Newton be!" and all was light." (~ "Priroda i Prirodni zakoni bili su sakriveni u noći/ Bog je rekao:'Neka bude Newton! i sve je osvijetljeno tom moći.") Popeovi pohvalni stih izražava ono što zna svaki student fizike, Newton je otkrio neke od fundamentalnih zakona prirode.
Međutim, manje se cijeni činjenica da dio inovativnosti Newtonovog dostignuća leži u njegovom uvjerenju da uopće postoje zakoni prirode koje je potrebno otkriti. Što su ti zakoni prirode i od kuda dolaze? Tijekom srednjeg vijeka, prirodni zakoni su bili shvaćeni kao moralni zakoni koje je postavio Boga. Zapovijed "Ne ubij!" je primjer jednog takvog zakona, pretpostavljeno je kako se radi o univerzalnom pravilu kojeg sva civilizirana društva shvaćaju. Međutim, nije postojala odgovarajući pojam univerzalnih zakona u prirodnom području.
Ta ideja – zakoni prirode u znanstvenom smislu – je bila inovacija i posljedica proširenja Božje zakonodavne moralne snage na fizikalni svijet. Jedan od pionira takvog novog shvaćanja zakona prirode je bio francuski filozof i znanstvenik Rene Descartes (1596-1650), koji je zapisao da je "Bog autor svih kretanja u svijetu."
Radilo se o radikalnoj tvrdnji za svoje vrijeme jer je izazivala prevladavajuće razmišljanje, naslijeđeno od Aristotela (384-322 pr. Kr.), kako je ponašanje i interakcija materijalnih objekata upravljana njihovim unutarnjim svojstvima. Prema Aristotelijanskom svjetonazoru, koji je prevladavao u srednjem vijeku, priroda je imala veliki stupanj autonomije.
Međutim, u novoj znanosti prirodni objekti su lišeni inherentnih svojstava i Bog preuzima direktnu kontrolu nad njihovim interakcijama. Na isti način kao što je Bog dao moralna pravila, sada se smatra da je donio zakone koji upravljaju prirodnim svijetom. Robert Boyle, otac moderne kemije i autor istoimenog zakona, zaključio je kako se Božje stvaranje ponaša prema utvrđenim zakonima "koje je On sam na početku postavio." Božje autorstvo nad zakonima prirode jamči njihovu univerzalnost i nepromjenjivu narav. Tako je Descartes tvrdi da zakoni prirode moraju biti vječni i nepromjenjivi jer ih je postavio vječni i nepromjenjivi Bog.
Descartes je također objasnio zakon očuvanja gibanja, također na temelju Božje nepromjenjivosti. Ideja kako je priroda upravljana konstantnim i nepromjenjivim principima je važan preduvjet eksperimentalne znanosti.
Matematičar Isacc Barrow, Newtonov prethodnik na slavnoj katedri matematike na Cambridgeu, zaključio je kako smo uvjereni da će ponovljeni eksperimenti rezultirati općim načelima samo iz jednog razloga – zato što možemo biti sigurni da su zakoni prirode koje je Bog postavio stalni. Zapisao je kako nemamo razloga vjerovati "da je Priroda nestalna," jer to bi značilo da se "veliki Au"veliki Autor svemira razlikuje od sebe samog.tor svemira razlikuje od sebe samog."
Matematika i kozmički poredak
Usko povezano sa idejom kako prirodom upravljaju univerzalni i nepromjenjivi zakoni je uvođenje matematičkih objašnjenja u prirodne znanosti. Radilo se o nečem sasvim novom.
Iako su srednjovjekovni mislioci koristili matematičke jednadžbe u područjima optike, astronomije i kinematike, smatrali su da su te discipline nešto niže vrijednosti od prave znanosti. Status tih "miješanih matematičkih znanosti," kako su bile poznate, bila je posljedica aristotelijanskog razumijevanje matematike i njenog odnosa prema drugim znanostima.
Jedno od dugovječnih pitanja u filozofiji matematike bavi se statusom matematičkih istina: Radi li se o ljudskim konstrukcijama, ili su to vječne istine ugrađene u stvarnost? Platon je mislio kako vrijedi prvo, a Aristotel je prihvatio drugo stajalište; a Aristotelov stav je prevladavao tijekom Srednjeg Vijeka.
Ako je matematika proizvod ljudskog uma, možemo tvrditi da matematika nužno ne pruža istinit opis stvarnosti. Međutim, može se dogoditi da matematički modeli, iako u konačnici nisu istinit, ipak pružaju temelj za točna predviđanja.
Tako je matematička astronomija, iako u nemogućnosti da objasni pravu prirodu nebeskih tijela i uzroke njihovog kretanja, svejedno smatrana korisnom jer se pomoću nje može predvidjeti njihova pozicija. Zbog toga su smatrali da su matematički modeli korisna fikcija.
Razlika u mišljenju oko tog pitanja dovela je do Galielovog sukoba sa Inkvizicijom. Galilo je inzistirao kako heliocentrični kopernikanski model nije samo koristan matematički alat nego i točan fizikalni opis. Tako Galileo nije samo zagovarao novi astronomski model, nego i novi model astronomije. Katolička Crkva je dala potporu prevladavajućem stavu. S vremenskim odmakom, možemo zaključiti da ta odluka nije bila mudra, ali je bila u skladu sa znanstvenim konsenzusom tog vremena.
Kao što je to bio slučaj sa zakonima prirode, ideja kako su matematičke relacija stvarne imala je teološko opravdanje. Pojedinci poput Galilea, Keplera, Descartesa i Newtona su bili uvjereni kako matematičke istine nisu proizvod ljudskog uma, nego božanskog. Bog je bio izvor matematičkih odnosa koji su bili očiti u zakonima svemira. Poput Biblije, "knjiga prirode" je također napisana od strane Boga, kao što je Galileo inzistirao, ta knjiga je "napisana na jeziku matematike".
Drugi znanstvenici dijelili su ovo mišljenje. Johannes Kepler koji je otkrio zakoni planetarnog gibanja, tvrdio je da je Bog koristio matematičke arhetipove prilikom stvaranja svemira. Zapisao je kako zbog toga, staru aristotelijansku predrasudu protiv matematizacije prirode moramo odbaciti: "razlog zašto je matematika (eng. mathematicals) uzrok naravnih stvari je u tome što je Bog Stvoritelj imao matematike sa sobom kao arhetipove od vječnosti u njihovim najjednostavnijim božanskim stanjima apstrakcije."
Descartes je čak tvrdio kako je Bog stvorio zakone logike i matematike, tvrdeći da je jednadžba 2+2=4 točna samo zato što je Bog tako to želio. Kao podršku ideji da je Bog matematičar, Descartes citira biblijski stih :"ti si sve uredio po broju, utegu i mjeri." (Knjiga Mudrosti 11,20). Newton je kasnije opisao svemir kao nastanjen "beskonačnim i sveprisutnim duhom u kojoj se materija kreće po matematičkim zakonima".
Otkrivanje Boga kao autora matematike je tako bio presudan korak pri utvrđivanju stvarnosti matematičkih odnosa, a taj razvoj je omogućio daljnju primjenu matematike na fizikalne teme. U kombinaciji sa idejom božanskog zakonodavca, ta spoznaja je dovela do suvremenog stava kako prirodom upravljaju matematički zakoni.
Atomi i Svijet kao Mehanizam
Novo shvaćanje prirode kojom upravljaju vanjski nametnuti zakoni je bilo popraćeno sa umanjivanjem uloge intrinzičnih svojstava tvari. Kao što sam već spomenuo, prema srednjovjekovnom razumijevanju prirode, pod utjecajem Aristotelijanske znanosti, aktivnosti materijalnih stvari su upravljane svojim unutarnjim svojstvima, obično su shvaćene u pojmovima svojstava poput topline, hladnoće, vlažnosti i suhoće. Aristotel je također zamislio da objekti imaju prirodne sklonosti, ili "konačne razloge." U takvom shvaćanju, priroda je bila samo-organizirana i zamišljali su da je slična ( u mnogočemu) živim stvarima.
Sedamnaesto stoljeće je doživjelo preporod alternativnog koncepta prirode – atomske ili "korpuskularne" teorije koju su zagovarali drevni epikurejci. Prema tom razmišljanju, tvar je izgrađena od čestica (eng. minute particles) koje su manje-više kvalitativno identične. Te čestice su u mogućnosti na različite načine formirati vidljivu tvar, a priroda je objašnjena putem međudjelovanja tih nevidljivih čestica.
Svojstva poput topline i hladnoće tako možemo objasniti preko kretanja čestica, umjesto da ih smatrao inherentnim svojstvima određene vrste tvari. Temeljne jedinice materije također spadaju pod objašnjenje zakona prirode. U istom smislu kako se objašnjavaju kretanje nebeskih tijela pomoću matematičkih zakona, tako možemo i kretanje čestica materije.
Također su prirodu shvaćali sve sličnijom stroju, a ne živom organizmu. Zbog toga su često novu znanost nazivali "mehaničkom filozofijom". Baš kao što su strojevi izgrađeni i osmišljeni od strane ljudskih agenata, za svijet se vjerovalo da pokazuje dokaze o dizajnu od strane božanskog agenta. (Aristotel, iako teist, mislio je kao je svijet vječan, samim time nije niti stvoren.)
Prema tome, ideja "konačnog uzroka" je doživjela velike promjene, i do tada su je obično poistovječivali sa Božjom svrhom ili dizajnom. Ideja kako priroda svjedoči dizajnu Boga postaje moćno opravdanje za bavljenje prirodnim znanostima. Doista, iako opravdano mislimo kako prirodne znanosti u 17. i 18. stoljeću pružaju racionalnu podršku kršćanskoj vjeri, podjednako je točno kako su prirodne znanosti stekle društveni legitimitet zato što su ih smatrali teološki korisnim.
U svakom od tih razvoja(17. st.) - pojava prirodnih zakona, matematizacija prirode, novo mehanističko i atomsko razumijevanje materije – Boga su smatrali još uključenijim u prirodu nego što se to smatralo prema srednjovojekovnoj slici. Doista, radilo se o eksplicitnoj namjeri nekih od glavnih pokretača znanstvene revolucije koji su tvrdili da je njihovo razumijevanje prirode istinski kršćanskije nego navodno "poganska" znanost Aristotela.
Postoji djelić istine u raširenoj pretpostavci kako je prijelaz iz srednjovjekovnog u ranomoderni svjetonazor koji se dogodio kroz 16. i 17. stoljeće neizbježno doveo do sekularizacije svemira. Ipak, mnogi od vodećih mislioca znanstvene revolucije su mislili kako zagovaraju znanost koja je usklađenija sa kršćanstvom nego što su to bile srednjovjekovne ideje o prirodnom svijetu koje su zamijenili.
Podjednako važno, prirodu su sve više smatrali područjem kojeg treba iskorištavati zbog materijalne koristi, a ne moralnih ili teoloških razloga. To je dovelo do pokušaja da ovladamo prirodnim svijetom, što je pak motivirano novim doslovnim tumačenjem priče o postanku, a posebno naglaskom u Knjizi Postanka da čovjek podloži zemlju sebi i ostvari vlast nad njom (Post 1,28; 9,2) Vjerska promišljanja su tako pružala opravdanost utilitarnoj usmjerenosti moderne znanosti.
Primjerice, Francis Bacon i njegovi nasljednici (Royal Society) jasno su smatrali kako pokušavaju povratiti vlast nad prirodom koju je Adam izgubio kao posljedicu svog neposluha. Kao što je Bacon zapisao: "Čovjek je svojim padom istovremeno izgubio svoje stanje nevinosti i svoju vlast nad stvorenim. Ipak, oba se ta gubitka čak i u ovome životu mogu donekle popraviti; prvo putem religije i vjere, a drugo putem znanosti i umjetnosti."
Znanstvene aktivnosti su tako počeli smatrali sastavnim djelom otkupiteljskog procesa. Taj aktivniji angažman u prirodnom svijetu je i dalje motiviran teološkim ciljevima, ali jasno je da se dosta razlikuju od srednjovjekovnih.
Je li suvremena znanost mogla nastati izvan teološkog okvira Zapadne kršćanske civilizacije? Teško je reći. Ono što možemo reći sa sigurnošću jest činjenica da ona nastaje u tom okruženju, i da su teološke ideje podupirale neke od njenih središnjih pretpostavki. Oni koji tvrde da postoji nekompatibilnost znanosti i religije neće pronaći previše utjehe u povijesti.
Ono što povijesni zapisi također sugeriraju jest i činjenica da u onoj mjeri u kojoj suvremena znanost pretpostavlja prirodne zakone i pretpostavlja stalnost prirode, ona implicitno priziva i teologiju. Možda najvažnije od svega; vjerska promišljanja su pružala neophodno opravdanje za istraživanje znanstvenih znanja, i vjerojatno tome možemo zahvaliti pozitivne stavove prema znanosti koji su doveli do tako visokog statusa znanosti na modernom Zapadu.
Ovo sve ne znači da kroz povijest nikada nije bilo onih koji su se protivili određenih znanstvenim stavovima na nekoj vjerskoj osnovi. To je posebno slučaj od pojave darwinizma koji je naišao na mješoviti prijem u vjerskim krugovima. Ipak, često se zaboravlja da je darwinizam također naišao i na mješovite reakcije u znanstvenim krugovima.
Oni koji uveličavaju novije kontroverze oko odnosa znanosti i religije, i koji ih onda projiciraju na povijesne događaje jednostavno šire povijesne mitove. Mit o trajnom sukobu znanosti i religije je mit kojeg niti jedan povjesničar znanosti ne bi podržao.
_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1-
Posts : 1933
2014-04-23
Lokacija: : Burgenland
Re: Evolucija ili Kreacija
Davor Pavuna: Esencija čovjeka i svemira su Svijest i Ljubav, zato činite dobra djela!
Ugledni hrvatski znanstvenik dr. Davor Pavuna, u ekskluzivnom razgovoru za Svjetlost govori o svom odnosu s Bogom, postojanju izvanzemaljskih civilizacija, mogućnosti ljudi da se telemanifestiraju, moći molitve i meditacije ...
http://www.nexus-svjetlost.com/intervjui/item/29-davor-pavuna-esencija-covjeka-i-svemira-su-svijest-i-ljubav-zato-cinite-dobra-djela
_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1-
Posts : 1933
2014-04-23
Lokacija: : Burgenland
Re: Evolucija ili Kreacija
zanstr wrote:E hvala ti na ovom linku. Baš lagano čitam i ne vjerujem da netko može to pročitat i tvrditi da je evolucija laž ili da je mutacija gubitak informacije.Michael1 wrote:Ako se zelis informirati o genskim mutacijama pogledaj ovaj link.
http://www.genetika.biol.pmf.unizg.hr/pogl14.html
Aga
Pa vidi se da nisi iz struke! Ti nisi u stanju shvatiti bit same stvari. Spontane Mutacije su vrlo rijetke. Vecinskim djelom su letalne. A inace su uvjek gubitak prvotne informacije.
Sto nisi razumio?
_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1-
Posts : 1933
2014-04-23
Lokacija: : Burgenland
Re: Evolucija ili Kreacija
speare_shaker wrote:Michael1 wrote:
Dokazivati Boga prirodoznanstvenom metodom, dakle empirijskim eksperimentima nije svrsishodan "modus operandi", jer Bog je DUH.
Bog nije duh, nego jednostavno Bog.
Duh je po definiciji složeni sustav koji se sastoji od informacija kao svojih dijelova, jer je informacija temeljni sastojak svakog duhovnog entiteta, a Bog nema dijelova jer se sastoji jedino od sebe sama.
Ako tvrdiš da je Bog duh, tada iz toga proizlazi kako je Bog nesavršen, jer je svrha postojanja dijelova mogućnost njihove zamjene odnosno promjene ilitiga evolucije , a ono što se mijenja i što je podložno mogućnosti promjene nije i ne može biti savršeno odnosno apsolutno pa tako nije i ne može biti Bog.
Opet si zaglavio u svom primitivnom literalizmu u rtumačenju biblijskih tekstova.
Ide to tebi.
Hahahahahahaha,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kad se jedan laik petlja u stvari koje ne razumje!
Prije svega, ti Duha nisi u stanju definirati. Iskljucivo sto mi o DUHU mozemo reci jest ono sto stoji u BIBLIJI, a ti nemas pojma sto tamo stoji. A ono sto stoji o Bozjem Duhu, to je iskljucivo stvar BIBLIJE kao OBJAVE, a ne razmisljanja ili mistike, a najmanje filozofije. Negativna teologija iskljucivo ukazuje na "cinjenicu" da Duh nije materija.
To je sve!
_________________
Fide, sed cui, vide!
Michael1-
Posts : 1933
2014-04-23
Lokacija: : Burgenland
Re: Evolucija ili Kreacija
Michael1 wrote:
Prije svega, ti Duha nisi u stanju definirati.
O da, itekako jesam, na tvoju i žalost notornih ignoranata rezistentnih na učenje poput tebe, što se vidi iz ranije priloženog.
Michael1 wrote:
Iskljucivo sto mi o DUHU mozemo reci jest ono sto stoji u BIBLIJI, a ti nemas pojma sto tamo stoji.
O da, itekako znam, na tvoju i žalost notornih ignoranata rezistentnih na učenje poput tebe, što sam puno puta dokazao na nethaerovom, a sada dokazujem i na ovom forumu.
I ja znam da ti Bibliju potpuno pogrešno poimaš kao znanstvenu knjigu kao i svi antiznanstveno orjentirani kreacionisti, ali gle witch doktore iz gradišćanske vukojebine, otkrit ću ti jednu veliku istinu - Biblija to jednostavno nije, Biblija je religijsko književno djelo, samo jedno od mnogih takvih.
Dalje, u Bibliji ne postoji nikakva definicija duha bilo kakvog tipa, pa tako niti onog Božjeg, samo slikoviti književni opisi djelovanja duha odnosno Božjeg djelovanja i ništa više od toga.
Ako meni ne vjeruješ pokušaj konzultirati "Rječnik biblijske teologije" od grupe autora u izdanju Kršćanske sadašnjosti od stupca (ne stranice) 213. do 228.
Tako da si svoje ad hominem bljuvotine možeš okačiti mačku o rep, jer vrijede otprilike taman toliko.
Medicine man iz gradišćanske vukojebine.
Guest- Guest
Page 30 of 50 • 1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 40 ... 50
Similar topics
» Evolucija ili Kreacija
» UN - evolucija svijesti
» Zemlja je ipak centar svijeta, a kreacija univerzuma, jedino ispravno ucenje............
» Evolucija jede svoju djecu
» Kent Hovind: 'Evolucija je najgluplja religija u povijesti!
» UN - evolucija svijesti
» Zemlja je ipak centar svijeta, a kreacija univerzuma, jedino ispravno ucenje............
» Evolucija jede svoju djecu
» Kent Hovind: 'Evolucija je najgluplja religija u povijesti!
ex-iskon-pleme :: Društvo :: Religija
Page 30 of 50
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum