ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Page 18 of 20 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20  Next

Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by melkior Tue 31 Jan - 17:47

marcellus wrote:
melkior wrote:Bog je Neizreciv i Transcendentan.

evo, dao si nekakvu definiciju. Nepotpunu i nepreciznu, kao i Baldrick, ali na dobrom si tragu.
Nije to nikakva definicija, s gnušanjem odbijam bilo kakav pokušaj da se pridavanje atributa nadnaravnoj stvarnosti koja nas okružuje i koja nadilazi ljudskom poimanju i shvaćanju, pogotovo u kontekstu racionalnog, nazove definicijom. Zna se što mora imati definicija, genus proximus i differentiu specificu.

Čak i kad bih uzeo najprecizniji opis, onaj indijanski (ne kršćanski), mogao bih "definirati" Boga kao Veliki Duh, Neizreciv i Transcendentan. Ali mogao bih Ga isto tako definirati i kao Kolektivnu Svijest izvan svih stvari, ili kao Vječnu Svjetlost. Možeš dati stotine definicija, ali svaka je nedovoljna, svaka je redukcionistička, svaka je u konačnici neshvatljiva, od svake se Bogu samom kosa diže na glavi (ako je ima), i najvažnije od svega, niti jedna definicija ne može uopćiti, opisati Božju prirodu u Njegovoj sveukupnosti. Stoga je i svaka definicija - nedovoljna, hvala Bogu.

melkior

Posts : 17360
2015-08-09


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by Guest Tue 31 Jan - 17:52

melkior wrote:

Stoga je i svaka definicija - nedovoljna, hvala Bogu.


Hvala Bogu.
Nedovoljna, ali to ne podrazumjeva da je i neistinita, a kamoli beskorisna za nas ljude.


Last edited by Speare Shaker on Tue 31 Jan - 17:54; edited 1 time in total
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by Guest Tue 31 Jan - 17:53

Mala židovska rasprava o Bogu u za tu temu možda i najboljem mjestu...

God on trial



Last edited by Speare Shaker on Tue 31 Jan - 17:57; edited 1 time in total
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by melkior Tue 31 Jan - 17:54

Tko je dakle, Bog?

Veliki Duh, Neizreciv i Transcendentan, koji drži sve stvari koje jesu da jesu, i koje nisu da nisu, te svemir i zvijezde na okupu, a Zemlju da ne odleti u Sunce, ili u crnu rupu.



Neću definiciju, niti jedna definicija nije njega vrijedna. Bog je svet.
avatar
melkior

Posts : 17360
2015-08-09


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by melkior Tue 31 Jan - 17:57

melkior wrote:Tko je dakle, Bog?

Veliki Duh, Neizreciv i Transcendentan, koji drži sve stvari koje jesu da jesu, i koje nisu da nisu, te svemir i zvijezde na okupu, a Zemlju da ne odleti u Sunce, ili u crnu rupu.



Neću definiciju, niti jedna definicija nije njega vrijedna. Bog je svet.
avatar
melkior

Posts : 17360
2015-08-09


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by zganci_i_jetrica Tue 31 Jan - 19:09

marcellus wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
Zašto bi kršćanska definicija Boga bila vjerodostojnija nego židovska? Ili Eknatonove? Ili pak one samog Jahvea, parafrazirene Popeyevim "I yam what I yam and that's all what I yam,"?
Prvo zato jer govorimo o teološkoj, ako hoćeš enciklopedijskoj, ne kršćanskoj definiciji Boga, a temeljenoj na kršćanskim vjerovanjima o tome što bog jest i što bog nije. 
Izvini, oprosti, ali...pardon!  scratch Prema tebi je kršćanska definicija boga vjerodostojnija jer je teološka, enciklopedijska, a utemeljena na kršćanskim vjerovanjima? Pa i islam je utemeljen na njihovim teološkim, ako baš hoćeš i enciklopedijskim islamskim vjerovanjima o Alahu. Na 'po čemu bi jedno vjerovanje bilo vjerodostojnije od drugog?' taj tvoj galimatijas dakle ne daje nikakav odgovor, jedino izražava tvoje uvjerenje, na koje imaš pravo, kao i svaki drugi tikvan s njegovim tikvanskim uvjerenjima.
marcellus wrote:Drugo zato što ne mogu židovi kršćanima definirati njihova vjerovanja niti kršćani židovima. Dakle kršćanskog boga je definiralo samo kršćanstvo kao vjera. 
Kad apostrofiraš 'kršćanskog boga' (kojeg još pišeš malim slovom) ti time impliciraš da postoje i drugi bogovi. OK, naš kršćanski je za nas najbolji, ali to što vjerujem da ima i drugih, to meni nije politeizam, koji je jedan od najvećih grijeha u kršćanstvu. Uglavnom, posvađan s logikom u turbo modusu. Preporučam: Gajo Petrović - Logika za gimnazije iz vremena tvog socijalističkog obrazovanja  :P
marcellus wrote:Definicija Boga je precizan opis njegove prirode i značenja, a da bi nešto bilo definicija mora pojam na kojeg se odnosi jasno ocrtati tako da se razlikuje od bilo kojeg drugog pojma, dakle definicija bilo čega, tako i Boga, mora biti takva da ne mogu dvije stvari potpasti pod istu definiciju. A ti si neznalica, budala i trol. To nije definicija, jer vas ima puno. Raspravljali bi o znanosti ali ne baratate ni s osnovama metodologije niti kategorijalnog aparata iste.
Mislim, nema frke, ja sam neznalica, budala i trol, ali ti se tu razbacuješ nekakvim 'preciznim definicijama Boga', kao da si predavao teologiju na Sorboni, a do nedavno si mislio da su deizam i teizam sinonimi (ne bi bilo čudno da to i dalje vjeruješ). Jučer si prepisujući (bez razumijevanja) s Wikipedije provalio da je teologija znanost, a zato što je to akademska disciplina. Da, znanosti su akademske discipline, ali to ne znači da su sve akademske disipline znanosti. To je nivo logike: svi su ljudi sisavci, dakle svi su sisavci ljudi! :^0 Pa i 'rodni studij' je akademska diciplina, što će reći da je to po tebi znanost. Pokraj tebe takvog teološkog i logičkog lumena užitak mi je biti neznalica i budala  :P
zganci_i_jetrica
zganci_i_jetrica

Posts : 1374
2021-06-05


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by Gast Tue 31 Jan - 19:36

službovanje socijalističkoj rasi ostavlja posljedice i najvećim ljudima 

nikada neću zaboraviti noć fatamorgane 

po mom viđenju najveća osoba do tad  vrši atentat na izbore 

anto kovačević u budnici 

tko nije gledao ,,,,mora ,,,,,,,,,https://www.youtube.com/watch?v=a_IlLumypaM

malo je spektakularno da je ovo zadnji njegov snimak 

pa nimalo ne čudi marčeljušova socijalistička obveza mutiti vodu kršćansku uz uredno službovanje rasi socijalističkoj
avatar
Gast
Guest


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by melkior Tue 31 Jan - 20:08

Speare Shaker wrote:Mala židovska rasprava o Bogu u za tu temu možda i najboljem mjestu...

God on trial


Nedavno sam razgovarao sa ženom koja je imala iskustvo kliničke smrti. Ona kaže da Bog nije taj koji sudi već smo mi ti koji sami sudimo svoje postupke i svoj život nakon smrti. Mi sami stvaramo karmički krug spasenja i(li) smrti. Mi smo ti koji se na kraju života moramo suočiti sa svojim dobrim i lošim djelima, i tako fasovati karmički krug blagoslova i(li) prokletstva u drugom životu. Karma je duhovni zakon svemira, koji kaže; kako si sijao - tako ćeš i žeti. Sva dobra i sva loša djela vratit će ti se kao bumerang u glavu. Ne nužno u ovom životu. Najčešće ne u ovom životu. Sude nam naša srca, misli i djela. One su naš najstroži sudac. Bog ne sudi, Bog je Ljubav. Mi kad umremo gledamo svoj protekli život kao film koji se vrti. I osjećamo svaku misao, svaku bol, svaku patnju, svaku radost koju smo svojim djelima, svojim riječima, svojim postupcima ili svojim nečinjenjem uzrokovali drugim ljudskim bićima. Ne možemo to izbjeći, taj zakon karme. Isus je to sažeo u: Ne čini drugome što ne želiš da drugi tebi čini. Zaključno, čini drugome što želiš da drugi tebi čini. Bog je Ljubav, to znači da jednakom ljubavlju voli i mesara i krvnika i njegovu žrtvu. To je svakom čovjeku koji živi na ovom svijetu teško shvatiti i prihvatiti. Bog daje da sunce jednako sije i dobrima i zlima Ne može se niti jedna rasprava o Bogu izvući bez rasprave o moralnom zakonu, bez rasprave o tome što je dobro, a što zlo i zašto Bog dopušta zlo. Pa mnogi kažu, pravda je spora ali dostižna. Ali ja sam odvjetnik, 20 godina sam u pravu, znam i kažem: spora pravda nije nikakva pravda. Ciceron je rekao: summum ius, summa iniuria. Najveće pravo, najveća nepravda. To su nas učili na prvoj godini faksa. Rasprava o zlu je neodvojiva od slobodne volje. Ako ti je Bog dao slobodnu volju, tada ti je omogućio da činiš svojom odlukom i dobro i zlo. Svatko može činiti što ga je volja. Ali nitko ne može činiti dokle ga je volja. Ničija nije gorjela do zore. Isus je rekao: Tko me hoće nasljedovati, neka ostavi oca i majku, neka uzme svoj križ i neka pođe za mnom. I tko te udari po desnom obrazu, okreni mu i lijevi. A na križu je vapio: Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio? I, Oče, oprosti im jer ne znaju što čine! Teške su to riječi i teška su to djela, svoju odanost Ocu platio je vlastitom krvlju, vlastitom žrtvom, platio je najveću cijenu, jedan Pravednik je umro za mnoge nepravednike. Mogao je reći neću, ali nije. Ja sam loš kršćanin, ako jesam uopće, jer teško je okrenuti drugi obraz. Teško je ljubiti svoje neprijatelje dok ti spremaju pakao na Zemlji. Ali mislim i duboko osjećam da veći duh u nekoj metafizičkoj hijerarhiji mora savladavati i veće izazove u životu i suočavati se s tim gorim i strašnijim preprekama koje mu stoje na putu njegova vlastita rasta. I to je zakon karme. Što si bolji prema ljudima, to više prizivaš zla na sebe. Apsolutno dobro zaziva na sebe apsolutno zlo, jer zakon karme ne počiva na pobjedi dobra nad zlim, kako to uči kršćanstvo već na ravnoteži dobra i zla. Svemir nije baždaren na pobjedi dobra nad zlim, niti na pobjedi zla nad dobrim. Svemir je baždaren tako da svaka akcija izaziva određenu reakciju, a da čitava priroda i sve stvari da bi opstale, teže harmoniji. Harmonija nije nedostatak zla, već ravnoteža. Velika koncentracija dobra, baš kao i velika koncentracija zla izaziva duhovni disbalans, neravnotežu. Ako je Bog savršena, apsolutna ljubav, onda je i On morao proći zakon karme na ovom Planetu, u ovoj materijalnoj stvarnosti, morao je za to platiti strašnu cijenu vlastite žrtve na križu. Mislim da nije mudro težiti nekom apsolutnom dobru, bez obzira čime nam sole pamet na vjeronauku, crkvama, predavanjima. Umjesto toga treba težiti balansu, ravnoteži. Narativ kršćanstva nije "dobar", jer apsolutno dobro izaziva najveće zlo, a najveći Pravednik osuđen je nositi najteži i najveći križ.

Žena s kojom sam razgovarao rekla mi je i još nekoliko zanimljivosti: mi sami izabiremo prije rođenja vlastite roditelje. Unaprijed pristajemo na sve teškoće života s kojima ćemo se suočiti. prije rođenja gledali smo, znali smo unaprijed s kim ili s čim ćemo se suočiti u životu, i na to pristajemo. Mi svi Božjeg smo bića čestica, tijelo Njegova tijela, odsjaj Njegova svjetla. Pozvani smo na Zemlju pokazati i dokazati Božju bezuvjetnu ljubav. Prije nego što nas je Bog poslao na Zemlju, obećali smo Mu da nećemo zaboraviti tko smo i otkuda dolazimo; da smo baštinici Ljubavi i Svjetla.
avatar
melkior

Posts : 17360
2015-08-09


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by melkior Tue 31 Jan - 20:27

melkior wrote:
Speare Shaker wrote:Mala židovska rasprava o Bogu u za tu temu možda i najboljem mjestu...

God on trial


Nedavno sam razgovarao sa ženom koja je imala iskustvo kliničke smrti. Ona kaže da Bog nije taj koji sudi već smo mi ti koji sami sudimo svoje postupke i svoj život nakon smrti. Mi sami stvaramo karmički krug spasenja i(li) smrti. Mi smo ti koji se na kraju života moramo suočiti sa svojim dobrim i lošim djelima, i tako fasovati karmički krug blagoslova i(li) prokletstva u drugom životu. Karma je duhovni zakon svemira, koji kaže; kako si sijao - tako ćeš i žeti. Sva dobra i sva loša djela vratit će ti se kao bumerang u glavu. Ne nužno u ovom životu. Najčešće ne u ovom životu. Sude nam naša srca, misli i djela. One su naš najstroži sudac. Bog ne sudi, Bog je Ljubav. Mi kad umremo gledamo svoj protekli život kao film koji se vrti. I osjećamo svaku misao, svaku bol, svaku patnju, svaku radost koju smo svojim djelima, svojim riječima, svojim postupcima ili svojim nečinjenjem uzrokovali drugim ljudskim bićima. Ne možemo to izbjeći, taj zakon karme. Isus je to sažeo u: Ne čini drugome što ne želiš da drugi tebi čini. Zaključno, čini drugome što želiš da drugi tebi čini. Bog je Ljubav, to znači da jednakom ljubavlju voli i mesara i krvnika i njegovu žrtvu. To je svakom čovjeku koji živi na ovom svijetu teško shvatiti i prihvatiti. Bog daje da sunce jednako sije i dobrima i zlima  Ne može se niti jedna rasprava o Bogu izvući bez rasprave o moralnom zakonu, bez rasprave o tome što je dobro, a što zlo i zašto Bog dopušta zlo. Pa mnogi kažu, pravda je spora ali dostižna. Ali ja sam odvjetnik, 20 godina sam u pravu, znam i kažem: spora pravda nije nikakva pravda. Ciceron je rekao: summum ius, summa iniuria. Najveće pravo, najveća nepravda. To su nas učili na prvoj godini faksa. Rasprava o zlu je neodvojiva od slobodne volje. Ako ti je Bog dao slobodnu volju, tada ti je omogućio da činiš svojom odlukom i dobro i zlo. Svatko može činiti što ga je volja. Ali nitko ne može činiti dokle ga je volja. Ničija nije gorjela do zore. Isus je rekao: Tko me hoće nasljedovati, neka ostavi oca i majku, neka uzme svoj križ i neka pođe za mnom. I tko te udari po desnom obrazu, okreni mu i lijevi. A na križu je vapio: Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio? I, Oče, oprosti im jer ne znaju što čine! Teške su to riječi i teška su to djela, svoju odanost Ocu platio je vlastitom krvlju, vlastitom žrtvom, platio je najveću cijenu, jedan Pravednik je umro za mnoge nepravednike. Mogao je reći neću, ali nije. Ja sam loš kršćanin, ako jesam uopće, jer teško je okrenuti drugi obraz. Teško je ljubiti svoje neprijatelje dok ti spremaju pakao na Zemlji. Ali mislim i duboko osjećam da veći duh u nekoj metafizičkoj hijerarhiji mora savladavati i veće izazove u životu i suočavati se s tim gorim i strašnijim preprekama koje mu stoje na putu njegova vlastita rasta. I to je zakon karme. Što si bolji prema ljudima, to više prizivaš zla na sebe. Apsolutno dobro zaziva na sebe apsolutno zlo, jer zakon karme ne počiva na pobjedi dobra nad zlim, kako to uči kršćanstvo već na ravnoteži dobra i zla. Svemir nije baždaren na pobjedi dobra nad zlim, niti na pobjedi zla nad dobrim. Svemir je baždaren tako da svaka akcija izaziva određenu reakciju, a da čitava priroda i sve stvari da bi opstale, teže harmoniji. Harmonija nije nedostatak zla, već ravnoteža. Velika koncentracija dobra, baš kao i velika koncentracija zla izaziva duhovni disbalans, neravnotežu. Ako je Bog savršena, apsolutna ljubav, onda je i On morao proći zakon karme na ovom Planetu, u ovoj materijalnoj stvarnosti, morao je za to platiti strašnu cijenu vlastite žrtve na križu. Mislim da nije mudro težiti nekom apsolutnom dobru, bez obzira čime nam sole pamet na vjeronauku, crkvama, predavanjima. Umjesto toga treba težiti balansu, ravnoteži. Narativ kršćanstva nije "dobar", jer apsolutno dobro izaziva najveće zlo, a najveći Pravednik osuđen je nositi najteži i najveći križ.

Žena s kojom sam razgovarao rekla mi je i još nekoliko zanimljivosti: mi sami izabiremo prije rođenja vlastite roditelje. Unaprijed pristajemo na sve teškoće života s kojima ćemo se suočiti. prije rođenja gledali smo, znali smo unaprijed s kim ili s čim ćemo se suočiti u životu, i na to pristajemo. Mi svi Božjeg smo bića čestica, tijelo Njegova tijela, odsjaj Njegova svjetla. Pozvani smo na Zemlju pokazati i dokazati Božju bezuvjetnu ljubav. Prije nego što nas je Bog poslao na Zemlju, obećali smo Mu da nećemo zaboraviti tko smo i otkuda dolazimo; da smo baštinici Ljubavi i Svjetla.

To vam je slično, kao kad je jedna vrlo lijepa djevojka, plavuša iz Poljske preselila u Veliku Britaniju. Svi dečki u srednjoj školi su poludjeli za njom, jer Engleskinje su da prostite, ružnjikave. I nije ona bila otimačica dečka, ali ženska sujeta i zavist je duboka voda, stoga su je okružile, isprebijale na mrtvo ime i nožem izrezale po licu.

To vam je uostalom kao film Malena:




Što više stršiš u pozitivnom ili u negativnom smislu, veća je šansa da ćeš prije ili kasnije - najebat.

avatar
melkior

Posts : 17360
2015-08-09


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by Gast Tue 31 Jan - 20:38

škutor wrote:službovanje socijalističkoj rasi ostavlja posljedice i najvećim ljudima 

nikada neću zaboraviti noć fatamorgane 

po mom viđenju najveća osoba do tad  vrši atentat na izbore 

anto kovačević u budnici 

tko nije gledao ,,,,mora ,,,,,,,,,https://www.youtube.com/watch?v=a_IlLumypaM

malo je spektakularno da je ovo zadnji njegov snimak 

pa nimalo ne čudi marčeljušova socijalistička obveza mutiti vodu kršćansku uz uredno službovanje rasi socijalističkoj
ZABORAVIO SAM NAPISATI 

 nije ovo anto kovačević govorio u budnici 

a ni marčeljuš ne službuje svijesno 

nadam se da razumite šta sam napisao
avatar
Gast
Guest


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by marcellus Tue 31 Jan - 21:08

zganci_i_jetrica wrote:Pa i 'rodni studij' je akademska diciplina, što će reći da je to po tebi znanost. Pokraj tebe takvog teološkog i logičkog lumena užitak mi je biti neznalica i budala  :P

Nije znanost ni po meni ni bilo kome, ali svakako jest znanstvena disciplina jer se bavi proučavanjem određenog fenomena koristeći znanstvenu metodologiju (ili bi bar trebala).

drkaš termite, odnosno brkaš termine. Znanost je jedno, znanstvena disciplina nešto drugo.

rekoh gore prije par stranica da su i rodni studiji znanstvena disciplina, uostalom, kao i teologija. Ali nisu znanost.

postoje prirodne i formalne znanosti. I postoje znanstvene discipline koje se bave proučavanjem bilo kojeg postojećeg fenomena - od religije do pederluka. Medicina, recimo, nije u užem smislu znanost, već primijenjena znanost, koja se koristi raznim znanostima - biologijom, kemijom, fizikom, pa i društvenim znanostima.

formalne znanosti - matematika, logika, itd

prirodne - fizika, biologija, kemija, itd.

društvene - povijest, zemljopis, pravo, sociologija, politička znanost, itd.

znanstvene discipline su u osnovi isto što i društvene znanosti, dakle nisu znanosti u užem smislu riječi. Razlika je više terminološka nego stvarna

_________________
Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45991
2014-04-16


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by Gast Tue 31 Jan - 21:41

marcellus wrote:
zganci_i_jetrica wrote:Pa i 'rodni studij' je akademska diciplina, što će reći da je to po tebi znanost. Pokraj tebe takvog teološkog i logičkog lumena užitak mi je biti neznalica i budala  :P

Nije znanost ni po meni ni bilo kome, ali svakako jest znanstvena disciplina jer se bavi proučavanjem određenog fenomena koristeći znanstvenu metodologiju (ili bi bar trebala).

drkaš termite, odnosno brkaš termine. Znanost je jedno, znanstvena disciplina nešto drugo.

rekoh gore prije par stranica da su i rodni studiji znanstvena disciplina, uostalom, kao i teologija. Ali nisu znanost.

postoje prirodne i formalne znanosti. I postoje znanstvene discipline koje se bave proučavanjem bilo kojeg postojećeg fenomena - od religije do pederluka. Medicina, recimo, nije u užem smislu znanost, već primijenjena znanost, koja se koristi raznim znanostima - biologijom, kemijom, fizikom, pa i društvenim znanostima.

formalne znanosti - matematika, logika, itd

prirodne - fizika, biologija, kemija, itd.

društvene - povijest, zemljopis, pravo, sociologija, politička znanost, itd.

znanstvene discipline su u osnovi isto što i društvene znanosti, dakle nisu znanosti u užem smislu riječi. Razlika je više terminološka nego stvarna
ovo napisano je najjači dokaz da je kosovo srbija
avatar
Gast
Guest


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by veber Tue 31 Jan - 21:54

marcellus wrote:
zganci_i_jetrica wrote:Pa i 'rodni studij' je akademska diciplina, što će reći da je to po tebi znanost. Pokraj tebe takvog teološkog i logičkog lumena užitak mi je biti neznalica i budala  :P

Nije znanost ni po meni ni bilo kome, ali svakako jest znanstvena disciplina jer se bavi proučavanjem određenog fenomena koristeći znanstvenu metodologiju (ili bi bar trebala).

drkaš termite, odnosno brkaš termine. Znanost je jedno, znanstvena disciplina nešto drugo.

rekoh gore prije par stranica da su i rodni studiji znanstvena disciplina, uostalom, kao i teologija. Ali nisu znanost.

postoje prirodne i formalne znanosti. I postoje znanstvene discipline koje se bave proučavanjem bilo kojeg postojećeg fenomena - od religije do pederluka. Medicina, recimo, nije u užem smislu znanost, već primijenjena znanost, koja se koristi raznim znanostima - biologijom, kemijom, fizikom, pa i društvenim znanostima.

formalne znanosti - matematika, logika, itd

prirodne - fizika, biologija, kemija, itd.

društvene - povijest, zemljopis, pravo, sociologija, politička znanost, itd.

znanstvene discipline su u osnovi isto što i društvene znanosti, dakle nisu znanosti u užem smislu riječi. Razlika je više terminološka nego stvarna
u kojem si trenu, ako je bio tren, spoznao da vjeruješ u boga?

daj nam opiši taj doživljaj. ili je to bilo dugoročno promišljanje uz post i odricanje.

o čemu ti bulazniš, to je za nečitati.
od lika koji je čiti hedonist, sklon opijatima, negiranju boga i obitelji do...

...jehovca.

mijenjaš partiju za crkvu.

zrela osoba nema promjenu 180 u par godina.
stavovi, promišljanja, nauka. korigira se, ali se ne mijenja.

osim kod vjetrkoza koji partiju mijenjaju za crkvu.

zato i je nastao protenstatizam na sjeveru europe.

daj se odluči već jednom.
realno imaš još nekih 15g ako te prije ne posjeti moždani ili srčani.

_________________
AfD
veber
veber

Male
Posts : 53509
2014-12-30


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by veber Tue 31 Jan - 22:05

marcellus wrote:

formalne znanosti - matematika, logika, itd

prirodne - fizika, biologija, kemija, itd.

društvene - povijest, zemljopis, pravo, sociologija, politička znanost, itd.

znanstvene discipline su u osnovi isto što i društvene znanosti, dakle nisu znanosti u užem smislu riječi. Razlika je više terminološka nego stvarna
ti ga drobiš, ali fajn.

što znači "formalna" znanost?


u toj tvojoj podjeli gdje su strojarstvo, elektrotehnika, informatika i ostali podstudiji, "lagani"

ti si živi dokaz zločinačke organizacije, da svatko može lupetati i ostati živ.

nemrem bilivit u kaj si se pretvorio.
ili si oduvijek to bio samo ja to vidio nisam.

_________________
AfD
veber
veber

Male
Posts : 53509
2014-12-30


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by zganci_i_jetrica Tue 31 Jan - 23:03

marcellus wrote:
zganci_i_jetrica wrote:Pa i 'rodni studij' je akademska diciplina, što će reći da je to po tebi znanost. Pokraj tebe takvog teološkog i logičkog lumena užitak mi je biti neznalica i budala  :P

Nije znanost ni po meni ni bilo kome, ali svakako jest znanstvena disciplina jer se bavi proučavanjem određenog fenomena koristeći znanstvenu metodologiju (ili bi bar trebala).

drkaš termite, odnosno brkaš termine. Znanost je jedno, znanstvena disciplina nešto drugo.

rekoh gore prije par stranica da su i rodni studiji znanstvena disciplina, uostalom, kao i teologija. Ali nisu znanost.

postoje prirodne i formalne znanosti. I postoje znanstvene discipline koje se bave proučavanjem bilo kojeg postojećeg fenomena - od religije do pederluka. Medicina, recimo, nije u užem smislu znanost, već primijenjena znanost, koja se koristi raznim znanostima - biologijom, kemijom, fizikom, pa i društvenim znanostima.

formalne znanosti - matematika, logika, itd

prirodne - fizika, biologija, kemija, itd.

društvene - povijest, zemljopis, pravo, sociologija, politička znanost, itd.

znanstvene discipline su u osnovi isto što i društvene znanosti, dakle nisu znanosti u užem smislu riječi. Razlika je više terminološka nego stvarna
Već ti je Hans Weberšpritzgefunkt odgovorio na ovu tvoju papazjaniju, tako da ja, na sreću, ne moram traćiti vrijeme na rečene m'rčelouzaludnosti. Dismissed!
zganci_i_jetrica
zganci_i_jetrica

Posts : 1374
2021-06-05


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by Gast Wed 1 Feb - 9:42

meni neće biti nikada jasna mentalna đenaza u naših desničarskih drugova 

ovo bi trebalo znanstveno razraditi a ne boga znanstveno razapinjat
avatar
Gast
Guest


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by marcellus Wed 1 Feb - 11:46

zganci_i_jetrica wrote:
marcellus wrote:
zganci_i_jetrica wrote:Pa i 'rodni studij' je akademska diciplina, što će reći da je to po tebi znanost. Pokraj tebe takvog teološkog i logičkog lumena užitak mi je biti neznalica i budala  :P

Nije znanost ni po meni ni bilo kome, ali svakako jest znanstvena disciplina jer se bavi proučavanjem određenog fenomena koristeći znanstvenu metodologiju (ili bi bar trebala).

drkaš termite, odnosno brkaš termine. Znanost je jedno, znanstvena disciplina nešto drugo.

rekoh gore prije par stranica da su i rodni studiji znanstvena disciplina, uostalom, kao i teologija. Ali nisu znanost.

postoje prirodne i formalne znanosti. I postoje znanstvene discipline koje se bave proučavanjem bilo kojeg postojećeg fenomena - od religije do pederluka. Medicina, recimo, nije u užem smislu znanost, već primijenjena znanost, koja se koristi raznim znanostima - biologijom, kemijom, fizikom, pa i društvenim znanostima.

formalne znanosti - matematika, logika, itd

prirodne - fizika, biologija, kemija, itd.

društvene - povijest, zemljopis, pravo, sociologija, politička znanost, itd.

znanstvene discipline su u osnovi isto što i društvene znanosti, dakle nisu znanosti u užem smislu riječi. Razlika je više terminološka nego stvarna
Već ti je Hans Weberšpritzgefunkt odgovorio na ovu tvoju papazjaniju, tako da ja, na sreću, ne moram traćiti vrijeme na rečene m'rčelouzaludnosti. Dismissed!

ta papazjanija se zove "klasifikacija znanosti" i uči se na fakultetima

_________________
Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45991
2014-04-16


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by zganci_i_jetrica Wed 1 Feb - 13:47

marcellus wrote:
zganci_i_jetrica wrote:
Već ti je Hans Weberšpritzgefunkt odgovorio na ovu tvoju papazjaniju, tako da ja, na sreću, ne moram traćiti vrijeme na rečene m'rčelouzaludnosti. Dismissed!
ta papazjanija se zove "klasifikacija znanosti" i uči se na fakultetima
I gender studies se uči na fakultetima. Nego, kad si takav znalac akademskih klasifikacija, zašto nisi znao razliku između deizma i teizma?
zganci_i_jetrica
zganci_i_jetrica

Posts : 1374
2021-06-05


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by Guest Wed 1 Feb - 18:00

melkior wrote:



Ali mislim i duboko osjećam da veći duh u nekoj metafizičkoj hijerarhiji mora savladavati i veće izazove u životu i suočavati se s tim gorim i strašnijim preprekama koje mu stoje na putu njegova vlastita rasta. I to je zakon karme. Što si bolji prema ljudima, to više prizivaš zla na sebe. Apsolutno dobro zaziva na sebe apsolutno zlo, jer zakon karme ne počiva na pobjedi dobra nad zlim, kako to uči kršćanstvo već na ravnoteži dobra i zla. Svemir nije baždaren na pobjedi dobra nad zlim, niti na pobjedi zla nad dobrim. Svemir je baždaren tako da svaka akcija izaziva određenu reakciju, a da čitava priroda i sve stvari da bi opstale, teže harmoniji. Harmonija nije nedostatak zla, već ravnoteža. Velika koncentracija dobra, baš kao i velika koncentracija zla izaziva duhovni disbalans, neravnotežu. Ako je Bog savršena, apsolutna ljubav, onda je i On morao proći zakon karme na ovom Planetu, u ovoj materijalnoj stvarnosti, morao je za to platiti strašnu cijenu vlastite žrtve na križu. Mislim da nije mudro težiti nekom apsolutnom dobru, bez obzira čime nam sole pamet na vjeronauku, crkvama, predavanjima. Umjesto toga treba težiti balansu, ravnoteži. Narativ kršćanstva nije "dobar", jer apsolutno dobro izaziva najveće zlo, a najveći Pravednik osuđen je nositi najteži i najveći križ.

Bože dragi, što si ga ti ovdje svega nadrobio.
Od osobnog NDE iskustva jedne žene, preko ravnoteže dobra i zla, te apsolutnog zla, svemira koji teži harmoniji do zakona karme.
Osobna mistična ili slična iskustva me u pravili ne zanimaju, kao prvo, jer su vrlo osobna pa time i subjektivna, a kao drugo, u pravilu ništa ne govore u univerzalnoj razini nekog fenomena odnosno problema pa to neću ni komentirati.
Što je zakon karme? Postoji li tako nešto uopće? Definiraj karmu, ako to ne smatraš svetogrđem na neki način.
Sudbina? 
Ne postoji tako nešto kao što je sudbina koja točno i precizno pred-određuje (predestinira) ljudski život.
Postoje samo neki obrasci ponašanja tipa da će ti se povećati rizik od nasilne smrti ako posjećuješ opasna mjesta po kojima bauljaju teški kriminalci, ali ni tada ne možeš biti siguran da ćeš neslavno završiti.
Ako se sjećaš starog foruma, onda i znaš kako sam ja bio valjda među prvima koji je napisao kako Bog definitivno ne postoji, čime sam ciljao da ne postoji u nama prepoznatljivim prostornovremenskim okvirima koje nam postojanje nekoga ili nečega čine dohvatljivim našim osjetilima, makar uz pomoć tehničkih pomagala, dokazivim uz pomoć opažanja i pokusa, a time i našem umu.
No, da to ipak ne znači da Boga nema i da Boga ne može biti na nama neki nedohvatljivi i nedokazivi način.
Čak i ako se Bog svodi samo na bitak. 
Postoji li bitak? To nitko nije dokazao, kao što nije dokazao niti da ne postoji pa to pitanje postaje otvorenim. Nitko zapravo nije ni posve precizirao bitak pa zapravo nitko niti ne zna što bi se tu trebalo dokazati, kakva vrsta i oblik postojanja.
Apsolutno dobro zaziva na sebe apsolutno zlo?
Da, dobro zaziva i zlo, sa tim ću se složiti, ali apsolutno zlo?
Ti si dualist, poput starog Zoroastera, sa kojim kršćanstvo kao filozofija nema puno dodirnih točaka jer kršćanstvo nije dualizam, to ti je jamačno dobro poznato.
Ti nisi kršćanin iz praktičnih razloga, jer ti je teško okrenuti drugi obraz i ne proklinjati svoje neprijatelje kada znaš da ti spremaju neko gadno zlo, ti nisi kršćanin niti na doktrinarnoj razini, tvoja osobna filozofija pa i teologija je više nalik nekakvom new age performansu nego kršćanstvu.
Uostalom ne samo da nema aposlutnog zla nego je zlo ionako samo posljedica manjka dobra, to ti je objasnio već Augustin, a njegovu su ideju kasnije samo dodatno razradili kršćanski teolozi i filozofi kršćanske orijentacije.
Svemir nije baždaren na harmoniju.
I harmonija nije nikakva ravnoteža, pogotovo nije ravnoteža dobra i zla. Harmonija je stanje suglasja, nebitno što ni suglasje ne mora biti isključivo domena dobra. Hitlerovi nacisti su bili u stanju međusobnog suglasja pa dobro znamo kakav je tip suglasja primjerice o Židovima i Slavenima vladao među njima.
Nema tu nikakve ravnoteže, pogotovo one dobra i zla. 
To je kao da kažeš kako postoji ravnoteća u svemiru između (konvencionalne) materije i antimaterije. Čim dođu u međusobni kontakt, odmah se anihiliraju uz oslobađanje silne energije.
Jedna strana prevlada u konačnici, a i to se u svemiru dogodilo sa materijom, jer ne vidimo eksplozivnih oslobađanja silne energije koja bi bila izazvana kontaktom velikih količina materije sa antimaterijom.
Svemir ne teži nikakvoj harmoniji.
Svemir jedino teži vlastitoj termodinamičkoj odnosno toplinskoj smrti.
Prof Brian Cox je to lijepo objasnio u onom yt prilogu koji sam nešto ranije ostavio na temi.
Neću ga ponavljati, vrati se po temi i pogledaj ga, ako te zanima kako će svemir u konačnici završiti.
Do nestanka sve nama poznate materije će u svemiru doći zbog djelovanja Drugog zakona termodinamike odnosno neprestanog rasta ukupne entropije svemira.
Nebitno što postoje procesi koji promišljenjim ili slučajnim djelovanjem određene energije smanjuju ukupnu entropiju. Zamrzni vodu u čaši, prevedi je iz tekućeg u čvrsto agregatno stanje i smanjio si razinu entropije u svemiru, makar samo privremeno i vrlo malo.
Čak oko 60% svih procesa u svemiru je takvog tipa, ali usprkos tome, ukupna entropija se nemumitno i neprestano povećava.
Svemir je i sad vrlo negostoljubivo, hladno i mračno mjesto koje te može ubiti na doslovce trista milijuna načina i to je sva mudrost svemira. Pogotovo će to biti kasnije.
Neće se dogoditi nikakav Big crunch, Veliki stisak, jednostavno zato jer u svemiru nema dovoljno materija koja bi gravitacijskim djelovanjem mogla obrnuti proces širenja.
To je generalni stav mainstream fizike pa mi nije jasno odakle ti uopće ideja da zagovaraš takvu hipotezu kada je jasno da je danas doslovce niti jedan ozbiljni fizičar ne smatra realnom.
Zbog svega toga u svemiru nikada nije dosta dobra.
I na kraju, što je cilj kršćanstva?
Nije da Pravednik nosi najveći križ nego da svaki čovjek nosi SVOJ križ, jer će se jedino onaj koji nosi svoj križ spasiti u vječnosti.
Ne na ovom svijetu, nego u vječnosti.
Kršćanstvo ti na kraju krajeva jedino i može ponuditi - križ.
I ništa više od toga. Uz naravno obećanje spasenja u koje se može vjerovati, ali i ne mora. Ako u to ne vjeruješ, onda nisi kršćanin.
Ni dobar ni loš. Jednostavno nisi kršćanin.
A ti, bez obzira na formalno deklariranje po svemu sudeći to i nisi. Ne kažem da ne bi želio biti, ali jednostavno nisi.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by veber Wed 1 Feb - 18:28

pripadnost crkvi je u biti pripadnost zajednici.

nevjerovanje u boga je opet dogma, recimo.

ja sam ateist, ne agnostik.
za razliku od nadrkanih lezbi ne namećem nikome ateizam.
kao što niti moji prijatelji ne pokušavaju mene vratiti u okrilje majke crkve.

ovdje je više problem u autoru teme koji se okreno za 180 stupnjeva.
u njegovim godinama to nije normalno.

ili je član partije.
ili luta.

osobno, moji stavovi prema vjeri, crkvi, bogu su isti od 13e godine.
tako da kolega sere ko grlica izgubljen u bespućima traženja indentiteta.

_________________
AfD
veber
veber

Male
Posts : 53509
2014-12-30


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by mentalitet Wed 1 Feb - 19:00

melkior wrote:Tko je dakle, Bog?

Veliki Duh, Neizreciv i Transcendentan, koji drži sve stvari koje jesu da jesu, i koje nisu da nisu, te svemir i zvijezde na okupu, a Zemlju da ne odleti u Sunce, ili u crnu rupu.



Neću definiciju, niti jedna definicija nije njega vrijedna. Bog je svet.

Po meni Bog ne postoji jer ako nas je stvorio na svoju sliku i priliku onda je napravio ochito losh posao kao kad nekom pizza majstoru zbog nepaznje zagori pizza.Mada opet moram priznati da mi je jako logichan i blizak zakljuchak da svi oni koji negiraju postojanje ili ne postojanje boga su budale jer ni jedno ne mogu dokazati.Vishe vjerujem u energije koje postoje kako u mikro kosmosu tako i u makro i da su sve kompatibilne jedna sa drugom i da razlichito djeluju na odredjenim razinama pa tako i nad i u nama zivim bicima.Vjerujem da postoji jedna velika svemirska energija dobra i velika energija zla.Kada pogledash najobichnije stvari u prirodi mozesh u njima vidjeti svemirsko porijeklo.Dobro i zlo ne mogu jedno bez drugoga kao ni svjetlo i tama.Zato vjerujem da nacionalnost,boja koze ili bilo koja druga ljudska kategorija koja je izmishljena u ljudskom mozgu sluzi samo za neke materijalnr a ne duhovne probitke onima koji su ih izmislili ili napisali a to se posebno odnosi na Bibliju koju je pisala ljudska ruka.Do sada je dobro uvijek pobjedjivalo (jedna pozitivno kreativna energija) ali je zlo uvijek izmishljalo dobru neke nove prepreke i zadatke tjerajuci dobro da bude bolje i korisnije kod chovjeka i u ostatku prirode koju chovjek pokushava oblikovati u svoju korist.Dokaz je atomska energija koja ako se koristi na jedan pravi nachin moze biti korisna ali ako se zloupotrijebi moze biti destruktivna.Tako je i sa vjerom koju su oblikovali i izmislili ljudi da bi mogli vladati jedni nad drugim.Necu nikada zaboraviti svoju mater koja mi je na pitanje "Zashto ne idesh u crkvu a tu ti je ispred nosa"? Odgovorila je "Sine ,meni ne treba odvjetnik sa bogom,drzi se 10 bozijih zapovijedi i ako bog postoji znat ce to vishe vrednovati od toga shto svakodnevno klechish pred oltarom gdje uglavnom dolaze nevjernici samo da bi se drugima pokazali da eto ako idu u crkvu onda vjeruju u boga".Dakle ,jednostavna i iskrena formula pa zato smatram da je lamentiranje o Bogu gubljenje vremena i vishe pokushaj nekih iskompleksiranih osoba da pokushaju sebi dokazati da su ipak pametni mada im podsvijest kaze da su glupi ko kurac.Od toliko poznatih pametnih ljudi kroz povijest josh nitko nije dokazao nishta o Bogu i da li postoji ili ne postoji a da ce to dokazati neka skupina mentalno polubolesnih ljudi na nekom sjeban forumu vishe mi lichi na zajebanciju nego na bilo kakvu ozbiljnu raspravu o Bogu, jer sama rasprava o nechemu u shto nismo sigurni da postoji zvuchi debilno kao i autor ove teme koji ju je ochito otvorio da dokaze koliko je "pametan".

_________________
Mentalno bolesni srbi su najveci hrvati.
mentalitet
mentalitet

Posts : 5221
2020-07-05


Back to top Go down

Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...  - Page 18 Empty Re: Otac kvantne fizike o religiji i Bogu...

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 18 of 20 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum