ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Page 44 of 50 Previous  1 ... 23 ... 43, 44, 45 ... 50  Next

Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by debotoijusto 17/1/2024, 17:42

SLOVAČKI parlament podržao je jučer amandman koji bi ovlastio ministarstvo obrane da odobrava izvoz oružja utirući put javnim i privatnim tvrtkama za oružje da nastave naoružavati Ukrajinu. Time je došlo do totalnog preokreta predizbornog obećanja premijera Roberta Fica, koji je tvrdio da više neće poslati "nijedan metak" Kijevu.




Ali kritičari očitog preokreta, jer je veto na izvoz oružja do sada bio u nadležnosti ministarstva vanjskih poslova i obavještajne službe SIS, rekli su da je Ficov stav protiv oružja u Ukrajini bio usmjeren na privlačenje glasova njegovoj stranci Smer na prošlogodišnjim izborima te da bi dobit koja bi se ostvarila od naoružavanja Kijeva osigurala nastavak izvoza.
"Oligarsi koji stoje iza Smera iz obrambenog sektora puno dobivaju time što mogu prodavati svoje proizvode u Ukrajini i uvijek je bilo jasno da će nastaviti sa svojim opskrbama", rekao je za Politico Jaroslav Naď, slovački ministar obrane u prethodnoj vladi.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/novi-slovacki-premijer-tvrdio-da-vise-ne-da-ni-metak-ukrajini-sad-se-predomislio/2530151.aspx


fico prodao pricu

debotoijusto

Posts : 31221
2014-04-12


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 17/1/2024, 22:34

Napisao sam davno(na ovoj temi) da Fićo neće smetati izvozu oružja.. 
Prvo kako je napisano na članku u indexu, sve što je imala Slovačka - poslala je.
A sada Slovačka ima solidnu vojnu industriju, a kriza je u svijetu a Europa nudi velike pare svakoj tvornici koja proizvodi oružje. A neke slovačke tvornice u polu državnom vlasništvu su "buknile" zbog te love od EU, i sada kada bi ovaj zabranio izvoz oružja u Ukrajinu, hrpa bi industrije počela propadati.. nije lud. 


Da se vratimo na nesretni rat. 

jedan Američki Bradley vs 3 Ruska BMP1/2. 

Iako izgleda "iživljavanje na napuštenim BMPovima", Ukrajinci su tvrdili da su to "imobilizirani" BMPovi da je Ruska pješadija ili bila u oklopnim vozilima ili stala negdje iza njih. 




Međutim - evo na djelu Ruski BMP3 - - taj BMP3 ima slične karakteristike kao Bradley.. sličnu oklopljenost, brzinu, ima 30mm top(Bradley25mm) , ima isto odličnu optiku i termalne kamere.. Bradley ima TOW rakete, a ovaj ima 100mm dodatni top (tu je Bradley bolje riješio stvari). 

Zašto?
Evo ovaj video. Ruski BMP3 rešeta po šumarku.. (moguće da su tu negdje Ukrajinci), i pazi ovo.. boom velika eksplozija


odite na link, malo ispod imate drugi video - vidi se gdje se FPV dron od par stotina $ zabija u BMP2 , vjerojatno samo 30mm top vrijedi pola milijuna eura ako ne i više.. 

i zašto je ta eksplozija?
Nisam čitao komentare, ali idem upotrebiti logiku. Pošto BMP3 ima 100mm top, to znači da ima negdje velike granate unutra.. vjerojatno kao i Sovjetski tenkovi, ima autopunjač , a granate mu se nalaze sa straga kupole, gdje je tanak oklop jer svako oklopno vozilo je uvijek najtvrđe sprijeda, sa boka nešto tanje, a straga najslabije.. 

tako je ovaj BMP3 ovo koštalo glave. da su ponili samo 30mm municiju, možda bi poginula samo jedna osoba, a možda čak niti jedna, a možda bi i vozilo i ostalo u voznom stanju, .. ovako.. još ako je pješadija bila unutra(sumnjam u to jer bi vidjeli iskrcavanje, vjerojatno ga Rusi koriste najviše radi vatrene podrške, zbog 30mm topa i odlične termo kamere, iz istog razloga Ukrajinci Bradlije u Avdiivki koji za razliku od ljeta gdje su zapinjali za mine, ali u obrani uništavaju Ruski pješadiju i oklop, čak su i T90M najnoviji Ruski tenk porazili)..

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21821
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 17/1/2024, 22:46

Neke loše vijesti za UA.


Američki kongres odbija razgovore o vojnoj pomoći Ukrajini, prije nego se zatvori južna Američka granica. 
Kolika je važnost ovoga nemoram govoriti.. nadam se da će demokrati ipak pristati na zatvaranje južne granice od invazije i da će onda ići pomoć Ukrajini.. bez toga moći će Ukrajina se branit, ali će biti puno teže. Odavno Ukrajina nije dobila nove sustave, tipa nove haubice, oklopna vozila, samohodnu artiljeriju , tenkove itd.. 
dobija nešto PZO sustava, i sada nešto  granata iz Europe.. 

Amerika joj treba za sve .. za novu turu Abramsa, nove Bradlije, raketa za HIMARS, pzo rakete, stotine tisuća komada granata i kazetnog streljiva, javeline, stingere, te financijsku pomoć ..  nema niti Rusija neograničeno resursa, trpe ogromne gubitke , i ova sovjetska skladišta nisu neograničena, vade sve starija i starija vozila. 



Rusi dronom uništili Ukrajinski napušteni čistač mina Američke proizvodnje. eksplozija je bila brutalna, jer je imao punjenje koje nije ispalio..vjerojatno oštećen , posada ga napustila a dron ga dokrajičio





Rusi na svom telegram kanalu govore o tome kako trpe ogromne gubitke u Krinkiju(stavili smo dosta videa ovdje), kako nema kordinacije između dronova, vojske koja juriša i artiljerije i elektronskog ratovanja. Ukrajinci ih jebu sa dronovima i artiljeriom. (vidjeli smo videa)..




Naravno i Ukrajinci trpe gubitke , vidio sam i ta videa, tipa Rusi znaju tu i tamo zabiti dron kamikazu na Ukrajinske brodove koji su u par navrata i vozili ljude.. to sve govori. 

FAB500 aviobombe su izrovale cijelo područje dok Patriot nije skinio dva aviona(rusi tvrde 1, ukrajinci 3, najvjerojatnije 2) od tada su Rusi pažljiviji. 

Međutim imaju gomilu granata i ruju cijeli teritorij, Ukrajinci za razliku od Avdiivke nisu ukopani pa sigurno trpe više gubitaka od granata.. 

E da Rusi su imali još jedan pokušaj masovnog napada na Aviidvku ali iz drugog smjera.. ima video. Video nije nešto spektakularan, uglavnom išla je klasično Ruska kolona, ovi na čelu kolone su zakačili jednu minu, još jedno vozilo pogođeno i onda su se okreuli nazad.

međutim u tom napadu su Rusi kostili pazi ovo - oklopno vozilo proizvedeno 1954 godine - prije točno 70godina.. točnije tada je model ušao u vojsku SSSRa, vjerojatno se još idućih 10ak godina proizvodio..

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21821
2018-06-14


Piglet and Šandor Winnetou like this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 17/1/2024, 22:50

Užas:
Der Bundestag hat mit großer Mehrheit die Lieferung deutscher Marschflugkörper Typ Taurus an Kiew abgelehnt.

crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29498
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 17/1/2024, 23:20

Naš Mislav Kolakušić napravio frku u Europskom parlamentu:

crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29498
2014-04-17


Hoholo Mudovski likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 17/1/2024, 23:40

"I sada, s jedne strane imamo Orbana koji želi zaštititi proračun Europske Unije i ne dopustiti da 80 milijardi eura građana EU zaveši u rukama Blackrocka preko Ukrajine, a s druge strane imamo g. von der Layen koja je danas ponovo pobjegla sa svog radnog mjesta."

-----------
Što hoće taj Mislav? Koga on predstavlja tamo? Pupovca? Vucića? Putina?
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29498
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by dijagram 18/1/2024, 09:41

Šandor Winnetou wrote:
dijagram wrote:
Šandor Winnetou wrote:
AssadNaPodmornici wrote:https://www.index.hr/vijesti/clanak/srpski-placenici-se-zalili-da-ih-rusi-tuku-i-zovu-ciganima-stigla-kazna-kremlja/2529322.aspx?index_ref=naslovnica_vijesti_ostalo_d

guštajte :D
Taj deki je toliko srba izjebao da se ne bi čudio da ga neko mrkne.
Mogli bi ga sutnuti sami rusi, koji ce im kurac bagra koju ovaj dovlaci.
No bez obzira na neucinkovitost i kukavicluk srbalja, rusi su teska stoka.
Ne znam tko bi jos ovako postupao prema prijateljskoj skupini.
Mogu ih jednostavno otpraviti kao beskorisne bez maltretiranja ili tjeranja u smrt.
Kakvo je to ponizenje za ove "ratnike" moze se samo zamisliti.
Na X čitam kako srblji navijaju da neko riješi te budale, nije im bitno tko no ovih drugih srbljova ima još više samo su se sad malo umirili nakon što su četke u rusiji dobili ovako dobar tretman :)))
A da, logicno, maknuti ih kako god i onda o njima i njihovom junastvu bajke pricati stoljecima. 
Ne smije propasti narativ, a nesto srbalja zrtvovati, a onda o svemu dobro lagati.
Ne znam samo kako lagati, neiskusni su kad je to u pitanju:)
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18833
2015-08-09


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hoholo Mudovski 18/1/2024, 12:01

crvenkasti wrote:Užas:
Der Bundestag hat mit großer Mehrheit die Lieferung deutscher Marschflugkörper Typ Taurus an Kiew abgelehnt.


Užas... Tko je ovaj Zekanović u AFDu?
Treba to izbaciti iz stranke...
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Geeedp10


_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 20240832
Hoholo Mudovski
Hoholo Mudovski

Posts : 5903
2023-08-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 18/1/2024, 15:40



Kao što sam rekao davno Biden je spreman na zatvaranje USA granice od invazije, a to bi onda omogućilo 60 milijardi eura pomoći Ukrajini. 
Još Eu 50milijardi, te UA će dobiti 110 milijardi pomoći zapada. 
Zapad zajedno ovako iz glave neka ima 50 tisuća milijardi bdp, ovo bi bilo recimo oko 0.25% zapadnog BDPa. 

Inače sovjetski savez je 4 godine primao čak 5.5% Američkog BDPa a USA je tada sama imala 44% svjetske industrijske proizvodnje. (toliko danas negdje nato koji pomaže Ukraini). Dakle godišnje je SSSR dobijao 20-25x veću pomoć ako gledaš omjere bok. 
Ova pomoć što se nadamo da će UA dobiti za 2024, iskreno nije dovoljna da Ruse izbace, ali je više nego dovoljna da se UA ravnopravno nosi. 

Još nešto. UA ovih dana dobija 6 novih Cesar sustava. 
Francuska je brutalno digla proizvodnju, planiraju proizvesti čak 78 spg ova casera za Ukrainu za 2024. 
Sama Ukraina ih može proizvesti još toliko.
Ostale Nato zemlje bi mogle poslati još toliko zajedno, od njemačkih do čeških, američkih, poljskih, itd sustava. To je 200 komada najmodernijih samohodnih haubica. 
Planirana je masovna ekspanzija proizvodnje granata od Usa do cijele Europe i Ukrajine. 
Samo neka prođu ovi paketi pomoći, zapadne zemlje su se dosta trgnule što se tiče vojne industrije, onda se ne brinem za UA u 2024 godini. Ukraincima bih tada preporučio obranu, bez ofanziva neka nanose Rusima gubitke dok se zabijaju. 
Latvija i Britanija rade na europskoj koaliciji dronova kamikaza.. Bugarska štanca oružje non stop za UA. 
Slovačka će ponovo izvoziti za UA. Što je sa našim Zubakom? Poslat ću UA ambasadi Email za vikend, lik je dobio naše pare da proizvodi granate za Ukrainu
Znam da je uteka za Bosnu. Toga zemu treba stisnuti za muda ako neće naše službe neka Ukrainci pošalju par SBU agenata da popričaju ja sa njim.. Najbolje da se ko Kutle i Mamić nakrwde pa utekne u Medugorje trgati masnu janjetinu zubima i prcati influencericu Knoll

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21821
2018-06-14


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 19/1/2024, 08:41



Evo bolja dron snimka trenutka kada je Bradley porazio najnoviji Ruski tenk. 
Inače tenku za pohvalu, oklop je preživio ovo, i posada je utekla. Onaj explozija je ERA oklop. 
Kako ga je Bradley sa 25mm topom porazio? 
HE streljivo je uništilo u tih par sekundi optiku i senzore. Onda je tenk slijepa čelična kutija.. Kasnije je bilo još dodatne štete ali otom potom 

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21821
2018-06-14


Piglet and Šandor Winnetou like this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Piglet 19/1/2024, 09:45

Brutalna snimka.

Inače, ekonomski dobar početak godine za Ukre, odbacili su rusku crnomorsku flotu daleko od Odese i ponovno uspostavili koridor za izvoz žitarica. Međunarodne devizne pričuve su im na najvišem nivou u povijesti i vjerojatno će to biti izvor iz kojeg će kratkoročno financirati deficit ako izostane zapadna pomoč.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Untitled

Prije nego dušebrižnici skoče da to nije dugoročno održivo, Rusi rade istu stvar - zadnja dva mjeseca podmiruju deficit između planirane cijene nafte u proračunu i stvarne cijene (ruski urals je opet ispod 60$) iz njihovog Državnog stabilizacijskog fonda kojeg su desetljećima punili prihodima od nafte i plina, a sad su u dvije godina rata potrošili polovicu njegovih likvidnih sredstava. 

Rusi se ne mogu povoljno zaduživati na međunarodnom financijskom tržištu, pokušali su početkom prošle godine kad su imali rekordne deficite i to nije dobro prošlo - u samo pola godine im je javni dug narastao s 10 na 17% BDP-a, a prosječna kamatna stopa za novi dug je bila 13%. Usporebe radi, kamata za Francusku, Njemačku pa i za RH se kreću oko 2-3%.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 -1x-1
Piglet
Piglet

Posts : 1441
2016-02-24


Šandor Winnetou and AssadNaPodmornici like this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 19/1/2024, 10:44

Inače, ekipa se ruga sa RU tenkom ali da naglasim. Ipak je oklop tenka izdrža. Drugo isto bi prošao bilo koji zapadni tenk da upadne par sekundi u rafal od Ruskom BMP2 ili BMP3 koji bi sa 30mm topom isto napravio i Abramsu. Uništio bi mu optiku i senzore i tenk izbacio iz uporabe. Takva borba je vise rezultat iskusne Ukrainske posade, ogromnih muda te činjenice da su taj trenutak imali dronove u zraku i mogli su Bradleyu javiti gdje se nalazi tenk a ovaj Ruski tenk nije znao gdje Američki IFV

Zato i govorim da strana koja ima više dronova je jača. Dronovi su multiplikatori oružja, svaki dron pojačava efikasnost tenka, haubica, oklopa, vojnika za nekoliko puta. Zato i imate situaciju da se Ukrainci sa puno manje artiljerije i oklopa relativno uspješno brane od Rusa koji napadaju sa puno više vojnika i tenkova i granata i unatoč tome napreduju vrlo sporo ili nikako uz velike gubitke. 

Naravno trpe i Ukrainci gubitke, čisto da se naglasi. Ruski dronovi Lancet su eliminirali velik postotak zapadne artiljerije i dosta pzo sustava, zbog čega Ukrainci zapadne sustave moraju držati dublje nazad.. 


Dobre vijesti sa fronte. 
Ruski izvori. 
Ukrajinci su kod Krinky mostobrana likvidirali mladog Rusa koji je bio jedan od najboljih upravitelja dronovima kamikazama na cijelom istočnom frontu. 
Rusi pišu da je kroz da je imao kroz ovaj rat nekoliko stotina pogodaka dronom kamikazama na Ukrajinske mete. Znači da je lik sam Ukraincima nanio više štete nego sve one skupe Kinžal rakete ili cijele brigade. 
Ukrainci su locirali gdje je lik bio lociran u uništili mu lokaciju 

Rusi su bjesni, za njegovu smrt optužuju Rusku tromu vojnu birokraciju 
Detalji na ovom linku a u komentarima su Linkovi koji idu na Ruske telegram kanale 



Usput jučer prije ovoga događaja i nevezano za ovaj događaj Ruski telegram kanal je kritizirao Rusku proizvodnju FPV dronova. 

Kažu da zbog birokracije i centralizacije iako su počeli dobijati sve više i više dronova da je njihova kvaliteta postala smeće. 
Da Ukrainci zbog de centralizacije i manje birokracije puno brže prilagođavaju dronove i oružje za elektronskog ratovanje. 
Da zbog toga pazi ovo, Ruski dronovi će imati puno manji domet uskoro-moj dodatak Rusi će morati svoje operatore dronova držati bliže prvoj crti i time riskiraju njihovu smrt. 
Upravo se to jutros i dogodilo. 



Sve jedno da naglasim najbolji Rusi (i Ukrainci) ginu na ovakav glupi način ali to je krivica Putina najviše, njega boli kurac

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21821
2018-06-14


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 19/1/2024, 13:30



Ovako je Ruski FPV AS i navodno još neki drone operatori nastradali u Krinkiju

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21821
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 19/1/2024, 16:26

izgleda kao neka kineska jedinica koja se spremala na strani Rusije vs Ukrajine.

Jedan Kinez, cili nabrijan ide u rat..
vrlo brzo se predomislio
želi uteći iz rata, a zove svoju ambasadu ovi ga odjebali jer su rekli "tko te jebe nismo te mi poslali sam si otiša" , pa zove druge kineze da rade pritisak na kinesko ministarstvo da mu spase dupe.
kako misle tako tajvan osvajati nije mi jasno

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21821
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 19/1/2024, 16:35

Ukrajinski PZO sustav je već bio u pokretu i sukljao je dim. (moguće da je i prije bio pogođen Lancet dronom).
I zabio se u njega drugi Lancet dron.
Šteta je velika, međutim nije došlo do eksplozija raketa, pa je posada izvukla glavu a možda se i sustav popravi nakon par mjeseci.
Ne znam od kada je video, i gdje je lociran, ali nisam ga vidio prije sada se dijeli.




_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21821
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 19/1/2024, 19:02

Rusi humano postupaju sa zarobljenicima.
Ukrajinski vojnik, dragovoljac iz Etiopije, dobio je hranu.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Crnac10
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29498
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou 20/1/2024, 15:13

Ukri su ipak sprašili ruski A 50, da je bila prijateljska vatra rusi ne bi mijenjali putanju patroliranja i primakli se skroz svojoj obali. 
https://twitter.com/front_ukrainian/status/1748693789911208256?t=nRjSysHN83QE4d2ZVVaoLA&s=19

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19770
2017-12-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 20/1/2024, 16:46

Moguće ali vjerojatno nećemo nikada saznati. Moguće da je i ovo varka. Ukrainci nisu prezentirali niti jedan dokaz. I dalje tvrde da su srušili Il 22 iako smo vidjeli Ruske slike gdje je oštećen ipak sletio. 
I Ukrainci lažu i mažu kao Rusi, što je sve dio ratne propagande naravno. 

Usput info sa fronte. 
Navodno jedna Ukr postrojba koja je trebala ići kao rotacija na Krinki odbila ići, svi su uhićeni. Opskrba Ukr vojske sa druge strane Dnjepra zbog zaleđene rijeke je otežana i navodno je pitanje vremena kada će se povući. 
Isto tako iako smo na tom području vidjeli ogroman broj uništenih Rusa a i sami Ukrainci trpe gadne gubitke u ljudstvu, možda ne u apsolutnim brojevima ali recimo pošalješ 50 ljudi tamo a pola ih budu mrtvi ili ranjeni (karikiram). Iako smo se nagledali uništene RU tehnike, navodno su Rusi zadnja 3 mjeseca lancet dronovima uništili sa Ukr strane Dnjepra 30 komada zapadne artiljerije koja je podržavala Ukr mostobran. To je svako 3 dana jedan komad artiljerije mislim da je i realno. Posto Ukr i nema previše tih sustava sve jedno takvi gubici se osjete.

Navodno je povlačenje samo pitanje vremena. 

Rusi su kod Avdvejevke na samom jugu uspjeli ući ne znam u neki kvart. Dakle vjerojatno napredovali koju stotinu metara urbane zone. Što je ipak OK uspjeh jer sa te strane nije bilo previše snimki RU gubitaka za razliku od Stepove na Sjeveru Avdiivke.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21821
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 20/1/2024, 19:18

RayMabus
RayMabus

Posts : 181909
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 20/1/2024, 20:41

Ako bismo pogledali Google Earth i izmerili daljinu između najbliže linije fronta i prijavljenih rejona u kojima su avioni pogođeni, videli bismo da je ta razdaljina bila oko 140-160 km. To bi bilo na krajnjem dometu najsposobnijih sistema PVO sa kojim Ukrajina raspolaže, američkog Patriota i evropskog SAMP/T, međutim, naravno da nije realno da bi Ukrajinci postavili ove sisteme na liniju fronta. Kako se za ruski A-50 navodi da mu je domet radara oko 300 km prilikom otkrivanja ciljeva veličine taktičkog borbenog aviona, bilo je za očekivati da ovaj avion leti i na daljinama od bar 150 km unutar teritorije pod ruskom kontrolom.

Flota aviona za elektronsko izviđanje i protivelektronska dejstva je dragocena ne samo zbog dobijanja obaveštajnih podataka, već zato što je i malobrojna. Pre rata u Ukrajini VKS su raspolagale sa samo 12 Il-22M-11, jedan su krajem juna prošle godine oborili pripadnici paravojne organizacije ‘‘Vagner‘‘. Osim toga, 3. aprila 2022. godine je ukrajinska PVO najverovatnije oštetila još jedan avion ovog tipa čija posada je uspešno prizemljila letelicu.

Kada je u pitanju leteći radarski sistem A-50, u inventaru je bilo 15 aviona, od kojih 8 modernizovanih A-50U, a zapadne procene govore da je ukupno bilo operativno oko 10 primeraka.

Prema zapadnim izvorima, VKS su rasxpolagale sa 10 operativnih A-50, među kojima su i modernizovani A-50U
RayMabus
RayMabus

Posts : 181909
2014-04-11


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 20/1/2024, 20:47

Kao što je Tango Six već preneo, glavni događaj ove nedelje bio je pogađanje dva ruska aviona za elektronsko izviđanje i ratovanje. Interesantno da nakon objavljivanja vesti, u narednim danima nijedna strana nije iznosila informacije o detaljima ove akcije. Još uvek ne znamo skoro nikakve detalje kako je, čime i odakle dejstvovano na leteći radarski sistem A-50U i leteće komandno mesto Il-22M-11. Nezvanični ruski izvori navode da ukrajinska PVO nema ništa sa ovim događajem, i da je u incidentu poginulo 11 ili 12 članova posade.

Da ruske oružane snage sasvim sigurno imaju ozbiljan problem sa kontrolom ukrajinskog vazdušnog prostora, ukazuje i amaterski video snimak objavljen na društvenim mrežama pre nekoliko dana. U opisu videa stoji da je snimljen blizu aerodroma u Dnjepropetrovsku, a na njemu se vidi poletanje teškog transportnog aviona Il-76. Let ovako velikog aviona relativno blizu fronta ne bi smeo da bude nezapažen i ostane bez reakcije ruske PVO, do sada je primećeno da ukrajinski Iljušini 76 kojih je ostalo 6 ili 7 operativnih, lete iznad zapadnog dela zemlje, jedno vreme su stalno bili stacionirani u Poljskoj.

Francuska pojačava vojnu pomoć Ukrajini, na spisku su dodatne krstareće rakete, vođene bombe AASM, samohodne haubice, ponovo se razmatra i slanje borbenih aviona
RayMabus
RayMabus

Posts : 181909
2014-04-11


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 44 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 44 of 50 Previous  1 ... 23 ... 43, 44, 45 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum