ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Page 45 of 50 Previous  1 ... 24 ... 44, 45, 46 ... 50  Next

Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 20/1/2024, 20:47

Kao što je Tango Six već preneo, glavni događaj ove nedelje bio je pogađanje dva ruska aviona za elektronsko izviđanje i ratovanje. Interesantno da nakon objavljivanja vesti, u narednim danima nijedna strana nije iznosila informacije o detaljima ove akcije. Još uvek ne znamo skoro nikakve detalje kako je, čime i odakle dejstvovano na leteći radarski sistem A-50U i leteće komandno mesto Il-22M-11. Nezvanični ruski izvori navode da ukrajinska PVO nema ništa sa ovim događajem, i da je u incidentu poginulo 11 ili 12 članova posade.

Da ruske oružane snage sasvim sigurno imaju ozbiljan problem sa kontrolom ukrajinskog vazdušnog prostora, ukazuje i amaterski video snimak objavljen na društvenim mrežama pre nekoliko dana. U opisu videa stoji da je snimljen blizu aerodroma u Dnjepropetrovsku, a na njemu se vidi poletanje teškog transportnog aviona Il-76. Let ovako velikog aviona relativno blizu fronta ne bi smeo da bude nezapažen i ostane bez reakcije ruske PVO, do sada je primećeno da ukrajinski Iljušini 76 kojih je ostalo 6 ili 7 operativnih, lete iznad zapadnog dela zemlje, jedno vreme su stalno bili stacionirani u Poljskoj.

Francuska pojačava vojnu pomoć Ukrajini, na spisku su dodatne krstareće rakete, vođene bombe AASM, samohodne haubice, ponovo se razmatra i slanje borbenih aviona

RayMabus

Posts : 181783
2014-04-11


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 20/1/2024, 21:04

Proteklih dana kružila je informacija da su ukrajinski USV-ovi pogodili rusku korvetu klase Tarantul u luci Sevastopolja pod ruskom okupacijom. Prvo ga je iznijela skupina otpora "Atesh" na Krimu koji je okupirala Rusija i natjerala je ruski režim da pojača protuoperacije protiv njih. Satelitske slike koje prikazuju Sevastopoljski zaljev potvrđuju priču da je ruski ratni brod doista pogođen.

https://twitter.com/Tendar/status/1748678303437730036

Dana 29. prosinca 2023. korvetu klase Tarantul pogodila je ukrajinska bespilotna letjelica dok je bila u luci u Sevastopolju. 20. siječnja 2024. satelitske slike potvrdile su potonuće.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tarantul-class_corvette
RayMabus
RayMabus

Posts : 181783
2014-04-11


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 20/1/2024, 21:27

Od marta 2022. godine, Oružane snage Rusije su imale samo dva takva aviona (RF-64511 i RF-64514), opremljene višefrekventnim radio-sistemima MRK-411 sa bočnim i sveobuhvatnim radarom, kao i optičko-elektronski sistem visoke rezolucije “Frakcija”. Avioni mogu da otkriju mete po njihovim radio emisijama i da prenose veoma precizne koordinate. Približan domet radara u aktivnom režimu na površini je 250 km, a u pasivnom režimu do 400 km, ali se podzemni objekti detektuju na udaljenosti od 120 km.

Ruski izviđački avioni Tu-214R, koji su specijalno projektovani za radio i opto-elektronsko izviđanje

Inačice komercijalnog transportnog zrakoplova Tu-214 za posebne misije, razvijene pod kodnim imenom 'Projekt 141', za zamjenu platforme Il-20 Coot ELINT.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tupolev_Tu-204
RayMabus
RayMabus

Posts : 181783
2014-04-11


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 21/1/2024, 00:47

Od toga događaj gdje je jedan A50 oboren a IL22 se pojavila slika da je pun gelera.
Sada izašla nova informacija, valjda pogreb od Ruskog pilota toga aviona. A copilot je ranjen. To znači da je i prednja strana napucana gelerima pa je jakub jankobski klasificirao avion iz oštećeno u "otpis". Uništeno


Geleri su vjerojatno rastrgali sve u avionu, pravo je čudo kako je uspio sletit. 

Zanimljivo Ruski napredak na jugu Avdiivke je zbog vremena, zbog valjda oblaka /magle čega već obični dronovi ne vide dobro. Pa tako su se Rusi probili. Jer nije samo sranje što te UA vidi sa dronovima, ovi ih zabijaju u tebe, tako odbijaju većinu Ruskih napada. 

Rusi općenito diljem fronte na par mjesta napreduju po par stotina metara. 

Ukrajinci da ponovim iza Avdiivke i drugih lokacija kopaju nove linije utvrda u slučaju pada tih prednjih pozicija. Kopaju se podzemni bunkeru, komadi centri, zmajevi zubi, rovovi itd 
.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21808
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 21/1/2024, 00:59

Za sve koji prate zbivanja u Avdejevki, treba reći da je ruski cilj na kraju zauzeti grad, a ne zauzeti ga što prije.

Ako Ukrajinci pošalju rezerve da drže liniju pod svaku cijenu, Rusi će konsolidirati dobitke i vratiti se na iscrpljivanje topništva/FPV-a/zračnih napada.

Ako Avdejevka iskrvari čak i polovicu ukrajinskih svježih rezervi kao što je to učinio Bakhmut, onda ispunjava značajan zadatak.

Sjetite se da je ukrajinska proljetna ofenziva mogla imati 100.000 ljudi, ali umjesto toga se održala na oko 60.000 i odgođena je do ljeta zbog zamke u Bakhmutu koju je Ukrajina postavila sama sebi.

Avdejevka nije ništa drugačija i ovaj fokus na držanje grada vjerojatno će predstavljati katastrofu za druge obrambene linije kao što je važno područje koje trenutno brani autocestu Marinka-Ugledar
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29495
2014-04-17


RayMabus likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 21/1/2024, 01:12

AssadNaPodmornici wrote:
Od toga događaj gdje je jedan A50 oboren a IL22 se pojavila slika da je pun gelera.
Sada izašla nova informacija, valjda pogreb od Ruskog pilota toga aviona. A copilot je ranjen. To znači da je i prednja strana napucana gelerima pa je jakub jankobski klasificirao avion iz oštećeno u "otpis". Uništeno. Geleri su vjerojatno rastrgali sve u avionu, pravo je čudo kako je uspio sletit. 
Poprilično je on oštečen. Nisan to tija komentirat prije al evo sad kad ovo ispada da ima i mrtvih u kabini tog aviona a onda ovako: Na onoj snimci di se vidi da ga je izbužalo, to su rupe na sve strane a taj avion po prirodi svog posla mora imat sposobnost i da se digne visoko u zrak ( znači čak i više nego šta nekakvi putnički avion tog tipa inače leti ) jer šta je više to veći radarski prostor zahvaća itd ... a ono ( onaj trup toga aviona ) je toliko izbužano da se to niti ne isplati krpit jer to mora izdržat razno razna atmosferska opterećenja, tlak itd na tako velikim visinama i onda kad vidiš koliko je to izbužano na sve strane, to se ne isplati niti krpit nego jednostavno napravit novi trup tvornički il ako ima neki avion u rezervi a da mu je trup očuvan pa u njega izvadit iz ovoga šta valja i radi ( elektronika i motori ) pa onda sastavit taj neki taki isti avion. Ono je trup totalno izrovan tako s obzirom da se mora moći zbog potreba posla kojeg obavlja dizati i dodatno još u vis po potrebi a šta ideš više to su ti razni pritisci na trup aviona veći itd itd uopće ne isplati niti krpit ( taj trup koji je sad cili na rupice ).
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 GD4lrbMXIAAJ7Qw
RayMabus
RayMabus

Posts : 181783
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 22/1/2024, 10:32

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 F_31971573_1280

Nakon uglavnom neuspješne ukrajinske protuofenzive tijekom ljeta, Rusija je preuzela inicijativu na bojnom polju. Kako ocjenjujete napredak Rusije?

- Tako je: Rusija trenutno ima vojnu inicijativu, ali po cijenu nezamislivo velikih gubitaka u ljudstvu. Ozbiljni izvori predviđaju da će do kraja 2024. Rusi izgubiti 500.000 ljudi. Primjećujemo da mjesečno gube četveroznamenkasti broj borbenih oklopnih vozila – za samo nekoliko četvornih kilometara terena. To se nikako ne može kvalificirati kao vojni uspjeh.

Eksplozivni intervju generala Freudinga: ‘Šef CIA-e je u pravu! Ovo svima mora biti jasno...‘


General bojnik Christian Freuding (52) načelnik je Specijalnog stožera Ukrajine, kao i načelnik Stožera za planiranje i vođenje u Ministarstvu obrane SR Njemačke.

Pametan neki lik. Preporučam pročitati cijeli razgovor.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181783
2014-04-11


Šandor Winnetou and AssadNaPodmornici like this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 22/1/2024, 10:59

Pročitati ću kasnije. Rusi istina od jeseni su u napadu. Evo baš gledao Ruski gubici(vizualno potvrđeni) samo kod Avdiivke su na razini Ukrajinskih gubitaka kroz cijelu ljetnu kontru (sa time da su i tada Rusi trpili jednake gubitke). Ovdje UA gubici(Kod Avdiivke) su višestruko manji.
Govorim o gubicima u tehnici, jer Ukrajinci se ne brane sa puno tehnike, niti možeš imati puno oklopa u obrani. Braniš se minama, dronovima, artiljeriom, protu tenkovskim sredstvima, a ako neprijateljski proboj zaobiđe taj sloj obrane, onda šalješ oklop, kao one Bradley .

Samo eto problem je što su Rusi iskoristili loše vrijeme, maglu i oblake, pa su uz pomoć njih probili se 1km na Jugu Avdiivke, zaobišli neke UA utvrđenja.. Ukrajinci zaustavljaju Rusku nadmoć u oklopu najviše uz pomoć dronova..izviđački dronovi primjete RU kolonu, a onda lete dronovi kamikaze i navode artiljeriju na panične Ruse koji nakon par dronova kamikaza ne znaju gdje su i bježe po polju..

ne možeš drugačije zaustaviti protivnika koji ide na tebe sa 10x većim oklopom, da mu i uništiš 5 tenkova i BMPova, drugih 5 prođe ako je došao do prve crte.

Međutim ako ga primjetiš još na cesti, i prije nego dođe do prednjih rovova, pošalješ eskadrile dronova kamikaza i one koji bacaju bombe, i ispališ koji javelin i 155mm granate, onda napad možeš odbit i bez gubitaka.. (što ne znači da ne trpiš gubitke od artiljerije i FAB bombi)

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21808
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by debotoijusto 22/1/2024, 11:19

"Kina je maksimizirala unos jeftine sirove nafte ", rekla je Vandana Hari, osnivačica tvrtke Vanda Insights sa sjedištem u Singapuru. “Ruska nafta bila je daleko jeftinija od svih usporedivih ponuda u 2023., ali ograničena na kinesko i indijsko tržište”, rekla je.
Ukupna potrošnja Kine na rusku sirovu naftu prošle je godine iznosila preko 60 milijardi dolara. Prema tome, prosječna uvozna cijena bila je 566,64 dolara po toni, prema izračunu CNN-a. To je bilo oko 10% jeftinije od prosječne cijene koju je plaćala za saudijsku sirovu naftu, koja je iznosila 626,86 dolara po toni.
Ruski popusti na naftu pomogli su Kini da smanji svoje račune za energiju. 


htjeli su jare i pare jbg. 
sad se kotrljaju u blatu
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 31212
2014-04-12


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 22/1/2024, 11:27

Pa imaju pare ... zato šta će tih 10% popusta na količinu pokrit povećana potražnja Kine za naftom jer mi ipak pričamo o naciji koja godišnje proizvede 26-7 miljona auta a tek su u razvoju tj imaju još uvijek malo auta po glavi stanovnika u usporedbi s već razvijenim zemljama.

Ne znaš ti Debo matematiku dobro. Malo bolje računaj.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 B_220428065
RayMabus
RayMabus

Posts : 181783
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by dijagram 22/1/2024, 11:48

crvenkasti wrote:Za sve koji prate zbivanja u Avdejevki, treba reći da je ruski cilj na kraju zauzeti grad, a ne zauzeti ga što prije.

Ako Ukrajinci pošalju rezerve da drže liniju pod svaku cijenu, Rusi će konsolidirati dobitke i vratiti se na iscrpljivanje topništva/FPV-a/zračnih napada.

Ako Avdejevka iskrvari čak i polovicu ukrajinskih svježih rezervi kao što je to učinio Bakhmut, onda ispunjava značajan zadatak.

Sjetite se da je ukrajinska proljetna ofenziva mogla imati 100.000 ljudi, ali umjesto toga se održala na oko 60.000 i odgođena je do ljeta zbog zamke u Bakhmutu koju je Ukrajina postavila sama sebi.

Avdejevka nije ništa drugačija i ovaj fokus na držanje grada vjerojatno će predstavljati katastrofu za druge obrambene linije kao što je važno područje koje trenutno brani autocestu Marinka-Ugledar
Ne kmeci crvenko. Ajd sto je propala tzv.specijalna operacija, sto sad Kijev vide samo na tv-u, a plan je bio upast i svrgnut vlast za tjedan dana
sad se sve svelo na nestrpljivo ocekivanja zauzimanja neke tamo Avdivke. 
Tesko  je zauzeti, gine se masovno ali se to prikazuje kao odlicna taktika i upravo namjera rusa, sporo, a ne brzo zauzimanje:)
Nije fora zauzeti grad s malo poginulih, treba to trajati dugo, izgubiti silu tehnike, ljudstva i vremena jer to je nova ruska doktrina koju crvenko 
detektira kao genijalnu:)
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18831
2015-08-09


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 22/1/2024, 12:34

dijagram wrote:
crvenkasti wrote:Za sve koji prate zbivanja u Avdejevki, treba reći da je ruski cilj na kraju zauzeti grad, a ne zauzeti ga što prije.

Ako Ukrajinci pošalju rezerve da drže liniju pod svaku cijenu, Rusi će konsolidirati dobitke i vratiti se na iscrpljivanje topništva/FPV-a/zračnih napada.

Ako Avdejevka iskrvari čak i polovicu ukrajinskih svježih rezervi kao što je to učinio Bakhmut, onda ispunjava značajan zadatak.

Sjetite se da je ukrajinska proljetna ofenziva mogla imati 100.000 ljudi, ali umjesto toga se održala na oko 60.000 i odgođena je do ljeta zbog zamke u Bakhmutu koju je Ukrajina postavila sama sebi.

Avdejevka nije ništa drugačija i ovaj fokus na držanje grada vjerojatno će predstavljati katastrofu za druge obrambene linije kao što je važno područje koje trenutno brani autocestu Marinka-Ugledar
Ne kmeci crvenko. Ajd sto je propala tzv.specijalna operacija, sto sad Kijev vide samo na tv-u, a plan je bio upast i svrgnut vlast za tjedan dana
sad se sve svelo na nestrpljivo ocekivanja zauzimanja neke tamo Avdivke. 
Tesko  je zauzeti, gine se masovno ali se to prikazuje kao odlicna taktika i upravo namjera rusa, sporo, a ne brzo zauzimanje:)
Nije fora zauzeti grad s malo poginulih, treba to trajati dugo, izgubiti silu tehnike, ljudstva i vremena jer to je nova ruska doktrina koju crvenko 
detektira kao genijalnu:)

to su te priče, što im Deki Berić prodaje,  "idemo polako ali sigurno, sve mlijemo artiljeriom, imamo 5-10x više granata, što znači odmah oni imaju 10x žrtava, i kada ispucamo x granata , idemo polako i bez gubitaka uđemo u prazne rovove". .. i tako im proda priču, a onda kuku lele, kada Srbi skuže da dođu tamo, da je rat, gadan, da mrtvih ima svaki dan, i da RU vojska nije super vojska, nego idu na frontalne samoubilačke napade pa "ako prođe prođe".. i onda došao red na njih da idu na samoubilački napad, pa "kuku lele" "hapse nas i mlate"..

Jbt JNA je imala 100-200-300x granata više nego naši u Vukovaru i kako je prošlo to?  opet su morale borbe  prsa u prsa i istrpili su veće gubitke i grad je pao zato jer je bio u okruženju.

A kod Avdiivke svaki dan Rusi pokušavaju (nakon artiljerijske i aviopripreme) frontalni napad. Odakle puste snimke propalih napada, eno ekipa izbrojala +400 komada tehnike koliko je u 3 mjeseca uništeno oko Avdiivke na temelju dostupnih video snimki.

tek im je jučer uspio jedan frontalni napad, jer bila je magla i oblaci i kurca se nije vidjelo, Rusi su to iskoristili pa su ono doslovno kolonom oklopa ušli par stotina metara unutar naselja, Ukrajinci su ih vidjeli sa dronovima sa termalnim kamerama ali ih nisu imali dovoljno da zaustave Ruski napad.

eto kako Rusi napadaju, frontalno , na ukopane ukrajince, koji iako imaju manje granata, ne znači da ih nemaju.  Nemaju ih kao Rusi da im zasipaju rovove i gradove svaki dan bez ograničenja, (iako i Rusi imaju 5x manje granata nego prošle godine) , ali kada krene RU napad,  UA ima sasvim dovoljno granata da im zaspe kolonu oklopa i pješadije sa minobacačkim, 155mm, 152mm, 122mm, 105mm čak i 40mm granatama.. iako trpe i gubitke u artiljeriji sve jedno .. UA proizvodi 6 Bogdana sustava mjesečno, Poljska im šalje nove KRABove,  Francuska planira ove godine proizvesti +70 novih cesara.. sigurno da njemačka proizvodi i panzerhuabice, švedska archere, britanija svoje itd.. slovačka i češka itd.
Bugarske tvornice oružja rade u 3 smjene i sve ide za Ukrajinu. Slovačka, Češka, Poljska, Baltičke zemlje, Rumunjska, Skandinavske , sve se šalje za Ukrajinu što se proizvede a svi dižu proizvodnju.

Njemačka, Francuska, Španjolska, Britanija , te velike zemlje su također dosta digle vojnu proizvodnju, nije koliko su se nadali, ali kreće se.

oružja i bez USA pomoći ima.

A da ne govorim da su Ukrajinci iz zapada dobili najmodernije strojeve i opremu .. jer zapadnjaci imaju često mašine i pogone, ali nema radne snage, nije ratno stanje u Njemačkoj da možeš recimo iz neke civilne firme uzei 1000 radnika i stavit u tvornice..

međutim ako instaliraš iste pogone po Ukrajini, a Ukrajinci su u ratnom stanju, jednostavno prebacuju ljude vamo -  Ukrajinci sami tvrde a vjerujem da su uz pomoć zapada, po nekoliko desetaka puta povećali proizvodnju hrpe sustava , oružja, za dronove naravno digli su najjaču industriju na planeti u godinu dana..

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21808
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 22/1/2024, 19:16

Ovaj je rat vrlo dobra stvar za jake igrače kao što su Rusi i Amerikanci.

I jedni i drugi su se okoristili i omastili brkove.

Kurva Europa je mislila da će i ona tu nešto ušićarit, ali se zajebala.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29495
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 22/1/2024, 20:03

AssadNaPodmornici wrote: Ukrajinci sami tvrde a vjerujem da su uz pomoć zapada, po nekoliko desetaka puta povećali proizvodnju hrpe sustava , oružja, za dronove naravno digli su najjaču industriju na planeti u godinu dana..


Ukraine Is Losing the Drone War


Oružane snage izgubile prednosti u ratu bespilotnih letjelica, nemaju bespilotne letjelice koje bi se mogle usporediti s ruskim "Orlanom" i "Lancetom"

Među glavnim problemima su nedostaci zapadnih bespilotnih letjelica u borbi protiv ruske protuzračne obrane i sustavi elektroničkog ratovanja. Kvarovi u radu nekih američkih bespilotnih letjelica, primjerice, uglanom su uzrokovani smetnjama GPS signala.

https://www.foreignaffairs.com/ukraine/ukraine-losing-drone-war-eric-schmidt

crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29495
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 23/1/2024, 09:53

pusti te priče zapadnih medija. jučer su pisali da rusi jurišaju lopatama i da ostaju bez granata i raketa, a danas da ukrajinci gube rat.

jedni i drugi objavljuju snimke dronova, Ukrajinci imaju 3.5-4x više registriranih napada dronovima kamikazama, a u to računam i lancet.
Lancet je zaista najbolji dron velikog dometa, ali on ne služi Rusima za podršku na prvoj crti, nego odrađuje precizne udare po dubini, točnije ono što Ukrajinci rade sa HIMARSom i Excaliburom , dakle izvidnički dron otkrije neku bitnu metu 20-30km iza fronte, a ukrajinci pošalju HIMARS/Excalibur, a Rusi pošalju lancet.

Jer eto još jedna stavka, gdje Rusi imaju manje preciznog artiljerijskog streljiva, tipa ove GPS /Laserski navođene granate/rakete.

Rusi toga imaju nekoliko desetaka puta manje od Ukrajinaca, zadnje vrijeme ne viđam više niti napade krasnopol granatama u početku ih je bilo(ruska vezrija excalibura).

Naravno da bi UA nastavila imati dominaciju na ovom polju, treba novi USA paket pomoći.

eto čisto kada ekipa vidi da Rusija ima 5x više glupih granata i napada sa više oklopa i tenkova, da automatski to znači da u svim segmentima ima više resursa i da čak i ako imaš više resursa da se to odmah rezultira "lineralno" na fronti.

Tipa imaš 5x granata više, odmah to znači, imaš 5x više svega, a protivnik odmah 5x više gubitaka(a nije tako,jer UA ima 30x više satelitskih snimki, imaju više dronova, više preciznog streljiva)


Opet dolazimo do toga koliko je novi paket pomoći Ukrajincima bitan da prežive 2024.
Novih 60ak milijardi $, to znače stotine tisuća artiljerijskih i kazetnih granata, tisuće javelina, stingera i tisuće HIMARS raketa, dronovi, rezervni djelovi, te vjerojatno, stotine BradleyM2 oklopnih vozila, i još koji bataljun Abrams tenkova.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21808
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by debotoijusto 23/1/2024, 15:53

U DVORANI za sastanke na rubu Moskve događa se nešto neobično. Skupina žena javno kritizira ruske vlasti. Njihovi muževi su među 300.000 rezervista koje je ruski predsjednik Vladimir Putin mobilizirao za rat u Ukrajini u jesen 2022. godine. I žele da se vrate doma.
"Kada će se smatrati da su naši muževi izvršili vojnu dužnost? Kada ih vrate bez ruku i nogu? Kada postanu poput biljaka? Ili moramo čekati da ih pošalju natrag u pocinčanim lijesovima?"

Žene su se upoznale putem društvenih mreža i osnovale grupu pod nazivom Povratak kući. Imaju različite poglede na rat. Neke tvrde da ga podržavaju. Druge su skeptične prema "specijalnoj vojnoj operaciji" Kremlja. Čini se da ih ujedinjuje uvjerenje da su mobilizirani muškarci pošteno odradili svoje i da bi se trebali vratiti kući svojim obiteljima, piše BBC.





"U početku smo vjerovali našoj vladi. Ali trebamo li im sada vjerovati? Ja ne vjerujem nikome", kaže Antonina.
Članice ove grupe okupile su se kako bi podijelile svoje priče s lokalnim vijećnikom Borisom Nadeždinom. On je od samog početka bio kritičan prema "specijalnoj vojnoj operaciji".

Nadeždin je jedan od rijetkih kritičara vlade kojima je dopušteno istupanje na nacionalnoj televiziji nakon pokretanja ruske invazije na Ukrajinu. Povremeno gostuje u televizijskim emisijama. Upravo sada ovaj političar pokušava se kandidirati za predsjedničke izbore. Drži da je rat naštetio domaćoj popularnosti Vladimira Putina.
"Putin je bio vrlo popularan u Rusiji jer je nakon 90-ih godina donio stabilnost i sigurnost. Stabilnost i sigurnost bili su glavni razlog podrške Putinu. Sada sve više ljudi shvaća da je stabilnosti i sigurnosti kraj", kaže Nadeždin za BBC.
Ruskinje koje se zalažu za povratak svojih mobiliziranih muževa, sinova ili braće naišle su na kritike s različitih strana. Protivnici rata imaju malo suosjećanja. Osuđuju muškarce zbog poštovanja naredbe o mobilizaciji i sudjelovanja u ratu.
Pristaše Kremlja prikazuju žene kao zapadnjačke marionete.

U nedavnom intervjuu za medijski portal Fontanka, ruski zastupnik Andrej Kartapolov, koji vodi odbor za obranu ruske Dume, ustvrdio je da je poziv na demobilizaciju djelo "neprijatelja Rusije". Činilo se da sugerira kako iza toga stoji ukrajinska vojska ili CIA.
Kartapolov se također pozvao na Drugi svjetski rat: "Možete li zamisliti izaslanstvo žena koje dolaze u Kremlj u jesen 1942. i govore Staljinu: 'Pustite muškarce koji su pozvani 1941. kući. Oni se bore već godinu dana.' Nitko to nikada ne bi pomislio učiniti."




Marija Andrejeva, čiji su muž i rođak unovačeni i poslani u Ukrajinu, smatra da su komentari Kartapolova uvredljivi: "Usuđuje se usporediti specijalnu vojnu operaciju s Drugim svjetskim ratom. Tada je cilj Rusije bio preživljavanje. Bili smo napadnuti. Postojala je puna mobilizacija i izvanredno stanje. To je potpuno suprotno od onoga što se sada događa."
Marija kaže da se ne zalaže samo za povratak članova svoje obitelji. Želi spriječiti pozivanje i slanje novih Rusa na prvu liniju: "Ne želimo drugi val mobilizacije. Mi smo protiv korištenja civila u vojnom sukobu. I želimo da svi građani Rusije shvate da bi to moglo utjecati i na njih."

"Neki se ljudi ponašaju kao nojevi. Zabijaju glavu u pijesak i pokušavaju ne razmišljati o tome što se događa. Mogu ih razumjeti. Teško je prihvatiti da država ne želi da budete sretni - nego vas tretira samo kao biološki materijal. Ali ako ljudi žele preživjeti, prije ili kasnije moraju to prepoznati i reći da se ne slažu", objašnjava Marija.

Kako bi podigle svijest, Marija i druge supruge mobiliziranih pričuvnika započele su novu tradiciju. Svake subote stavljaju bijele marame i putuju u centar Moskve. U blizini zidina Kremlja polažu cvijeće na grob Neznanog vojnika. Uz Vječnu vatru polažu se crveni karanfili. To je njihov oblik mirnog protesta.
Na svom Telegram kanalu objašnjava da je ovo cvijeće za odavanje počasti životima najmilijih. "Odavanje počasti sjećanju na one koji su poginuli u svim ratovima. U znak sjećanja na naše momke." Grupa također vjeruje da je polaganje cvijeća način da se kaže "nikad više".


https://www.index.hr/vijesti/clanak/u-moskvi-se-dogadja-nesto-cudno-rijedak-prosvjed-ruskinja-vratite-nam-muzeve/2531783.aspx
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 31212
2014-04-12


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 23/1/2024, 16:30

zato i jedna i druga strana imaju probleme sa ljudima.
rat nije toliko popularan više, i Ukrajina i Rusija odbijaju nove valove mobilizacije koliko je moguće. Radi se "tiha mobilizacija", to rade Rusi, ali očito im nije dovoljno, a Ukrajincima treba novi val mobilizacije.

E da to što netko stavi video gdje "love po ulicama" neke muškrace, to su oni koji su već dobili poziv za mobilizaciju ili su na dopustu pa su utekli itd..
nove muškrace se ne dira. (vrlo rijetko, naravno)
Followam nekoliko ljudi iz Ukrajine(i to davno prije rata). Zanimljivo nitko od njih nije mobiliziran. Vjerojatno ih prvi val nije uhvatio.
Međutim kako se skupljaju gubici, a ovi vojnici koji su tamo mobilizirani trebaju i sada više mjesečni odmor, a Rusi dižu broj vojnika, sada Ukrajincima treba "novi val".
Problem je što novi val i košta. Moraš ti novih par stotina tisuća ljudi izvući iz realne ekonomije i ubaciti na frontu. I umjesto da plaćaju porez oni ga troše.

Sada ako UA ne dobije novu lovu sa zapada, definitivno neće moći priuštiti mobilizaciju 500 000 vojnika, nego će i morati smanjiti vojsku. (to znači moći će samo igrati na obranu gdje ti je potrebno manje vojnika i manje oklopa itd).

Ako dobije novu lovu sa zapada, i novo oružje, onda uz postojeće vojnike , mogu mobilizirati još 500 000 vojnika, jer će zapad ih krpati.
Onda mogu stvoriti od novo mobiliziranih nove brigade i obnoviti gubitke i postojećih i ponovo napadati.

Rusija će onda na to morati odgovoriti novom mobilizacijom koja bi bila jako nepopularna. Ona bi sigurno uzrokovala par stotina tisuća i muških Rusa da pokušaju uteći.
Bila je neka Ruska anketa, 86% Ruskih firmi ima nedostatak muške radne snage već sada.
Sada kako im je natalitet loš, a ljudi ginu u ratu, a ako Ukrajinci dignu još 500 000 vojnika, i Rusi će morati toliko, to znači da će taj postotak skočit.

A onda još više smrzavanja zimi i pucanja infrastrukture, manje love u proračun i veći troškovi. Rat je neodrživ i za Rusiju bez obzira na puste milijarde $ od nafte što ima.

Inače eto vam objašnjenje zašto je crvena armija imala ogromne gubitke , tipa do 1945 po nekoliko puta veće od švaba i dobila rat- iako zanimljivo do 1943 je imala 40milijuna manje stanovnika nego Treći Reich +Saveznici i pun kurac manju ekonomiju(industriju i resurse).

zato jer su primali neograničenu Američku pomoć, tada je USA imala 44% svjetske industrije(nešto kao danas USA+EU+možda AUS/Kanada /GBR).. USA je tada slala Sovjetima 5.5% svoga BDPa godišnje, a Ukrajina prima 0.25% Zapadnog BDPa(i to čekamo pomoć da se izglasa na razini Europe i USA).

Zbog toga je SSSR iako je imao nekoliko desetaka milijuna stanovnika manje, izgubio je većinu proizvodnje hrane, i rudnika ugljena/željeza/aluminija padom Ukrajine i BjeloRusije i djelova RF, sve jedno je mogao imati 2.5x više vojnika od švaba i 3-4x više tenkova i aviona i sve jedno je trpio veće gubitke i postao pobjednik.

Zato Ukrajina iako je puno siromašnija i ima 5x manje stanovnika, većinu vremena ima nešto više vojnika(iako ne nužno onih koji su u borbi, UA se brani sa manje vojnika na Avdiivki i pun k manje tehnike nego Rusi koji napadaju).


malo o demografiji, i mobilizaciji i ekonomiji.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21808
2018-06-14


Piglet likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 23/1/2024, 16:37

Zadnje što sam čitao jest da Ukrajinci se "nećkaju" oko nove mobilizacije(vala od 500 000 ljudi).
Ako je to istina, to znači da će samo sa postojećim mobiliziranim pokušati nešto raditi. A to je uglavnom obrana.
Vjerojatno će raditi na tome da ih bolje rotiraju. UA je mobilizirala gledam sam jedan video 1.3 milijuna ljudi.

Vjerojatno je imala realno 200 000 -250 000k gubitaka (cca 60 -70k mrtvih i *2-3 ranjenjih).
Neki ranjeni su se vratili, ostaje im 1 do 1.1milijun ljudi.

Na prvim linijama fronte ne znam koliko ima?
Kod Avdiivke, sumnjam da ima više od nekoliko tisuća ljudi. Bahmut isto tako. Kupjansk isto tako. Robotine još i manje. Krinki mostoboran je vjerojatno na rotiaciju prošlo par tisuća ljudi po tjedan-dva dana, hrpa poginulih i ranjenih..

ali sve skupa ovo su najaktivniji djelovi fronte, par destaka tisuća ljudi je ovoga trena na kontakt liniji. recimo da toliko moraš još imati za dikrektnu rezervu.

sada , naravno dio mobiliziranih je u avijaciji, artiljeriji, PZO obrani, čuvaju granicu sa bjelorusijom i kod harkiva, sumija, itd.. ali iz ovih što su ostali se može sigurno izvući koja stotina tisuća ljudi koji bi se rotirali i na prvu crtu, bez da moraš novi val mobilizacije.

ovako špekuliran kako UA komanda razmišlja.
I Ruska naravno, naveo sam zašto izbjegavaju novu mobilizaciju. Međutim svi oni samoubilački napadi , to su gubici koji se pomalo skupljaju

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21808
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Piglet 23/1/2024, 16:43

Binkov je upravo izdao video o broju vojnika, gubicima i mobilizaciji u Ukrajini i Rusiji:

Piglet
Piglet

Posts : 1438
2016-02-24


immortal and AssadNaPodmornici like this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 23/1/2024, 16:46

E pa to, referiram se malo na Binkonov video, malo na povijesnu raspravu, malo komibniram svoje znanje iz ekonomije itd..

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21808
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by melkior 23/1/2024, 18:36

Ukrajina neće dobiti rat na svom teritoriju, treba rasturiti rusku logistiku na ruskom teritoriju.
avatar
melkior

Posts : 17244
2015-08-09


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 45 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 45 of 50 Previous  1 ... 24 ... 44, 45, 46 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum