ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Page 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by T. 6/10/2021, 19:25

To je nama u interesu, kaže se da što više stranih jezika govoriš, više vrijediš...
Tzv. velike nacije, talijani i francuzi, rijetko išta drugo razumiju osim materinjeg jezika...

T.

Posts : 17408
2014-04-14


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by RayMabus 6/10/2021, 19:26

Sad gledaj trik :

1. Materinji jezik znaš i ovako i onako jer je tvoj

Onda oni upadaju sa šemom europskog obrazovnja i kao mora se znat pazi sad europski jezici i neki treći jezik.

Pod europski oni misle na EU jezike a pod treće jezike misle sve koji su van EU : engleski, kineski, ruski itd.

Vidiš koja su to govna tamo. Oće da ti nametne na silu da učiš uz engleski i neki treći jezik francuski i njemački.

Zato je Sančez u pravu šta to traži tako da izbije Francuze.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181969
2014-04-11


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by T. 6/10/2021, 19:30

Ne kontam trik...
Ja sam učio hrvatski, njemački i engleski...
A nismo bili u EU...

_________________
Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 60810
T.
T.

Posts : 17408
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by RayMabus 6/10/2021, 19:36

T. wrote:To je nama u interesu, kaže se da što više stranih jezika govoriš, više vrijediš...
Tzv. velike nacije, talijani i francuzi, rijetko išta drugo razumiju osim materinjeg jezika...
To NAMA nije u interesu.

Nije moj interes da iz svog đepa financiram proboj tuđih jezika na svoje tržište.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181969
2014-04-11


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by RayMabus 6/10/2021, 19:39

T. wrote:Ne kontam trik...
Ja sam učio hrvatski, njemački i engleski...
A nismo bili u EU...
Zato šta nisi čistokrvni nacionalsocijalist.

Tko želi da se njegov jezik uči u mojim državnim školama : ili plati ili reciprocitet.

Sve ostalo je služanjstvo.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181969
2014-04-11


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by RayMabus 6/10/2021, 19:41

1.Zakonom zabranit učenje stranih jezika u državnim školama

2. Sprovest liticaticuju s državama i tko je zainteresiran da se baš njegov jezik uči u mojim školama ili plati to dakle snosi troškove ili reciprocitet.

Sve ostalo je mentalitet roba.

Izuzetak iz ovog zakona su jedino nacionalne manjine koje imaju zakonom zajamčena svoja prava u šta spada i jezik nacionalnih manjina.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181969
2014-04-11


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by RayMabus 6/10/2021, 20:01

I Pedro Sanchez je zahvalio na pozivu i dobrodošlici. Izjavio je kako će iduće godine biti godišnjica uspostave diplomatskih odnosa koji se s vremenom samo poboljšavaju. Kaže i kako želi da iduće godine situacija u Hrvatskoj i Španjolskoj bude bolja. Dodaje i kako se nadaju boljoj kulturalnoj suradnji.

----

Dakle istina je.Lobira za uvođenje španjolskog jezika u hrvatske državne škole kao jednog od izbornog predmeta kad su strani jezici u pitanju.

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 46c70769-4ccd-48b5-961a-82622e132848
RayMabus
RayMabus

Posts : 181969
2014-04-11


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by RayMabus 6/10/2021, 20:07

Francuzi na aparatima jer u Hrvatskoj je engleski broj 1, slijedi ga njemački i onda ide talijanski jezik i sad im se još uvalio ovaj a to u praksi znači da će španjolski a ne tamo neki francuski bit jače prisutan u Hrvatskoj.

Španjolski ipak govori pola svijeta.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181969
2014-04-11


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by melkior 6/10/2021, 20:10

Španjolski jezik je treći svjetski jezik po broju govornika (iza engleskog i kineskog),  rasprostranjen je u gotovo čitavoj latinskoj Americi te u pola SAD-a.

Dokazano je da mala djeca najlakše usvajaju strane jezike, odnosno do 5, 6 godine života mozak najlakše usvaja strani jezik. 

Francuski jezik je tradicionalno jezik međunarodne diplomacije, nakon engleskog jezika praktički najvažniji jezik diplomacije unutar institucija EU-a. Za bilo kakvo traženje posla na sudu EU odnosno u međunarodnim pravosudnim institucijama traži se poznavanje francuskog jezika. Francuski je jedan od službenih jezika kojim se govori u Švicarskoj.

Činjenica jest, tko god hoće biti međunarodno konkurentan na tržištu rada mora znati strane jezike. Jednostavno, živimo u vremenu otvorenih granica, globalne ekonomije, zajedničkog tržišta EU. Ne kaže se uzalud; vrijediš koliko jezika govoriš. Apsolutno se slažem da je velikim nacijama utoliko lakše nego malim: njihov materinji jezik im već dođe kao svjetski jezik, znači nauče u školi još jedan strani jezik i već govore dva svjetska jezika. Uostalom, ne može se poreći da je znanje jezika dio šireg općeg obrazovanja, jer onaj tko uči strani jezik ne uči samo jezik, već uči i kulturu, povijest, običaje i mentalitet onog naroda čiji jezik uči.
avatar
melkior

Posts : 17244
2015-08-09


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by RayMabus 6/10/2021, 20:12

Službeni jezik u 20 država.




[th]Native speakers[/th]
586 million total speakers
489 million native speakers (2020)[1]
75 million L2 speakers and speakers with limited capacity + 22 million students

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 1280px-Hispanophone_global_world_map_language_2.1.1
RayMabus
RayMabus

Posts : 181969
2014-04-11


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by RayMabus 6/10/2021, 20:15

Dodajmo tome i portugalski koji mu je jako blizak pa je to još 10 država i 275 miljona govornika.


Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 1280px-Map_of_the_portuguese_language_in_the_world.svg







RayMabus
RayMabus

Posts : 181969
2014-04-11


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by RayMabus 6/10/2021, 20:23

Sad to sve usporedi s francuskim a imajući u vidu da im  ogroman broj govornika toga je u Africi koja nikog normalnog ne zanima a znaju i engleski.

[th]Native speakers[/th]
76.8 million worldwide
An estimated 274 million French speakers

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 1280px-LaFrancophonie2021
RayMabus
RayMabus

Posts : 181969
2014-04-11


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by melkior 6/10/2021, 20:25

Tradicionalno je na ovim prostorima kontinentalne Hrvatske jak njemački jezik. Starije generacije mojih roditelja učile su francuski i ruski. U Dalmaciji i Istri najvažniji je bio (i ostao) talijanski. Meni je njemački drugi jezik koji sam počeo učiti tek u gimnaziji, a predavala nam je Židovka koja čiji najveći nedosanjani san bio da bude čuvarica koncentracijskog logora, pa nam je zadavala ispite i zadaćnice kao da nam je njemački bio prvi a ne drugi jezik. Naravno, njemački jezik je čitavom razredu inače izvrsnih gimnazijalaca od kojih je 90% upisalo fakultet koji su htjeli opasno rušio prosjek jer nitko nije mogao dobiti veću ocjenu od 3. Njemački je težak jezik, pun složenica, gramatika je odurna, uz svaku imenicu moraš učiti i muški, ženski ili srednji rod, na kraju nam je puko svima film, markrirali smo kolektivno ispit u trećem razredu gimnazije, i obavijestili razrednicu (inače profesoricu latinskog) da više nitko neće dolaziti niti na jedan sat njemačkog dok nam se ne promijeni profesorica. Povukli smo na svoju stranu roditelje, razrednicu, a ravnatelju nije preostalo ništa drugo nego da pronađe zamjensku profu njemačkog. Zamjenska je pak svima dijelila 4 i 5 šakom i kapom. To je bilo još ´90-ih godina prošlog stoljeća, u vrijeme kad još nije postojala inflacija odlikaša u školama, pa si se za znanje i ocjenu ipak trebao dobro pomučiti.
avatar
melkior

Posts : 17244
2015-08-09


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by melkior 6/10/2021, 20:26

Sad mi je žao što ne znam njemački jezik, ali kučka mi je zgadila jezik za čitav život. Ipak su se Židovi osvetili Germanima.
avatar
melkior

Posts : 17244
2015-08-09


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by RayMabus 6/10/2021, 20:33

Meni njemački uopće nije zanimljiv.Talijanski sam naučio savršeno u Italiji već s 20 godina. Ono šta mnogi ne znaju je da kad znaš talijanski lako se kužiš i sa španjolskim i portugalskim govornicima. Ako znaš talijanski ne moraš ni učiti posebno te jezike jer ako odeš u države di se ti jezici govore preko talijanskog vrlo brzo pokupiš ono šta ti treba a to su riječi i glagoli koji nisu isti u talijanskom i jednostavno kroz par tjedana parlaš i španjolski i portugalski.

Ja na internetu čitam akademske članke na španjolskom. I sam sam ostao iznenađen. Malo u početku neke riječi morao sam potražit objašnjenje i nakon toga sad samo čitam najnormalnije bez prevoda.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181969
2014-04-11


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by RayMabus 6/10/2021, 20:47

Meni njemački nije zanimljiv uopće. Uopće ga ne želim znat nit s njime punit glavu. On je ovdje iza engleskoga najprisutnii al to je logično jer se isti govori u području iznad Hrvatske ( Austrija, Švicarska, južni Tirol, Njemačka te ga u tom kopnenom dijelu poviše govori ili barem razumije i dosta ljudi u drugim državama koji nisu etnički Njemci ) no jednostavno nije svjetski jezik a nit pomorski šta je meni bitno radi mornarice.

Zato ja savršeno pričam engleski,talijanski i kužin španjolski i portugalski.

Nikakvih problema nemam s tim jezicima. Ko da san doma s tim jezicima. Ko riba u vodi.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181969
2014-04-11


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by RayMabus 6/10/2021, 21:05

Plenovic zna šta se dešava u Briselu nakon izlaska Velike Britanije po pitanju jezika i sad Sančo u Zagreb a Plenkovic posli u Madrid i pojčana kulturna suradnja itd.

Ovi iz Pariza, Rima i Berlina misle da će dobit sve na gotovo. Kako da ne. Morat ćeš se podrudit malo ako želiš da se baš tvoj jezik ući u Hrvatskoj.

Doduše Italija i nije dio ove priče jer imaju zajamčen status , prava nacionalnih manjina itd al Pariz i Berlin jesu a upravo se oni bore čiji će jezik bit najjači u Uniji.

Pa stani malo. Ima i Španjolska.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181969
2014-04-11


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by RayMabus 6/10/2021, 21:14

Sve ove četiri nacije se sad nakon izlaska Velike Britanije bore da njihov jezik bude šta više govoren na području država članica EU kako bi rastao i njihov utjecaj u istima. S jedne strane vode borbu protiv engleskoga a istovremeno i između sebe.

Italija je tu najslabija jer nije svjetski jezik al ipak će vodit bitku da ostanu četvrti jezik u EU te da bude šta više u uporabi u mediteranskom bazenu gdje Italija zauzima središnji položaj.

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Idioma_italiano
RayMabus
RayMabus

Posts : 181969
2014-04-11


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by melkior 6/10/2021, 21:16

A da se vrati latinski riješio bi se automatski problem i francuskog i španjolskog i talijanskog jezika. Ionako je svima njima latinski zajednički korijen.
avatar
melkior

Posts : 17244
2015-08-09


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by RayMabus 6/10/2021, 21:17

U suštini je talijanski treći jezik u EU ( Španjolaca ima puno manje nego Talijana ) no kako se španjolski ipak govori u ogromnom dijelu svijeta onda kad se gleda jezik ipak su oni po važnosti tek četvrti.

Čak im je i portugalski konkurenkcija jer se isto govori u većem dijelu svijeta no kako je sam Portugal na periferiji i zabačen i ima ih samo deset miljona onda ipak ne tj nije jači od talijanskog u EU.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181969
2014-04-11


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by RayMabus 6/10/2021, 21:20

melkior wrote:A da se vrati latinski riješio bi se automatski problem i francuskog i španjolskog i talijanskog jezika. Ionako je svima njima latinski zajednički korijen.
Ne baš. Ja ne kužim latinski a savršeno pričam talijanski. Latinski je dosta star jezik i ipak ne možeš iz prve baš skužiti neke stvari. Malo je to arhaičan jezik iz točke gledišta današnjih govornika postlatinskih jezika u koje još spadaju i Rumunji ( i njima pripadajući Moldavci ).

Nije to baš toliko jednostavno jer je arhaičan jezik.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181969
2014-04-11


Back to top Go down

Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama - Page 2 Empty Re: Sančez želi španjolski jezik u rvatckim školama

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum