ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Page 3 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by Guest 23/5/2021, 18:19

niels wrote:Gnječ, pametna si ti glavica. 

Šteta što je nakačena na pogan jezik, pa rijetko čitaju što zapravo pišeš...a pišeš mnogo smislenije od “dosjetka&vic” ekipe.

nije šteta, da nemam pogan jezik kako bih budali rekao da je budala? na koji način? postoji li barem jedan sinonim za riječ budala, budaletina itd a da je politički korektan? tj, da ne uvrijedim budalu? pa na bivšem forumu su se hrvati uvrijedili zato jer sam im napisao da su hrvati. i dali mi ban radi toga. pa kako onda da zovem hrvate? srbi, šiptari, cigani? sad ih zovem rvati to im je nekako sjelo, a turci isto jer nikako ti rvati nemogu poreć da su ustvari turci iz bosanskog vilayeta a oni se kliču kako gdje vide da se više može zamračiti i ukrasti ako nemože krasti onda će uništiti..

evo sinonim za budalu me zanima. ili da upotrijebim sarkazam pa umjesto da nekom kažem ono što je dakle, budala, kažem doktore. eee... moj doktore ili kolega ako kažem kolega onda prihvaćam laž da sam i ja budala a to kod mene ne prolazi. dakle, ostaje doktori.

ovo ne ide tebi samo komentiram tvoj post.

uglavnom, hvala. idemo dalje a pogani jezik ostaje.

Guest
Guest


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by Guest 23/5/2021, 18:26

ajde da preduhitrim budal..khm doktora Faucija i ostale belosvjetske doktore nounare.

napiše jedan kinez na twitter:

We Chinese all know the Covid-19 virus was intentional leaked on Sept 18, 2019 when the CCP did a drill to plant and detect the virus at the Wuhan Tianhe airport. The virus was made in a PLA lab. Check the link

i odem check the link i ovo:


Xinhua: On Sep 18, 2019, Wuhan Held an Emergency Response Drill for Novel Coronavirus

Xinhua reported that, on September 18, 2019, in preparation for the upcoming Military World Games, Wuhan held a drill about the novel coronavirus infection.

The Emergency Response Exercise, jointly organized by Wuhan Customs and the Executive Committee of Military World Games, was held at the Tianhe Airport in Wuhan. It simulated two situations: an arrival of baggage was found to have excessive nuclear radiation and a passenger was found to be infected with the novel coronavirus. The coronavirus drill included multiple steps, such as epidemiological investigations, medical inspections, setting up a temporary test area, quarantine and testing, patient transfer, and sanitary treatments.

Excerpt in Chinese:

9月18日,武汉海关联合军运会执委会在武汉天河机场举行以“守国门安全,保军运平安”为主题的应急处置演练活动。演练以实战形式,模拟了旅客通道发现1例行李物品核辐射超标的处置过程,以及机场口岸通道发现1例新型冠状病毒感染的处置全过程,演练了从流行病学调查、医学排查、临时检疫区域设置、隔离留验、病例转送和卫生处理等多个环节。

Source: Xinhua, September 26, 2019
http://m.xinhuanet.com/hb/2019-09/26/c_1125040756.htm

http://chinascope.org/archives/21681


avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by Guest 23/5/2021, 18:39

staviti ću ponovo translate:

The opening test of the special passage for the aviation port of the military games

"In the past week of testing, the efficiency of customs clearance has improved significantly." On September 25, the special channel for the military games at Wuhan Tianhe Airport was opened for a full week. The relevant person in charge of the airport customs introduced that the customs clearance process is continuing to be optimized based on the test results. There are currently horse races and umbrellas. The entry of equipment and other competition equipment.

   On September 18, the Executive Committee of the Wuhan Customs Joint Military Games held an emergency response exercise with the theme of "Guarding the Security of the Country and Safeguarding the Military Transport" at Wuhan Tianhe Airport. In the form of actual combat, the exercise simulated the handling process of a case of excess nuclear radiation in luggage items found in a passenger passage, and the entire process of handling a case of novel coronavirus infection found in an airport port passage. There are multiple links such as regional setting, quarantine, case transfer, and sanitation treatment.



   The upcoming military games will be attended by athletes from many countries and will welcome a large number of spectators. At the same time, there are also special items and equipment such as parachutes, police dogs, and military guns entering the country. According to Yang Jie, head of Wuhan Customs, through drills, the work links were sorted out, and missing and vacancies were detected, so as to prepare for the next high-standard service to ensure the rapid and safe entry and exit of military personnel and materials.

   On the 18th, Wuhan Tianhe Airport opened a special channel for the Military Games and tested the timeliness of customs clearance. It is expected that next week will usher in a period of intensive entry of competition equipment. "We report to the General Administration of Customs to set up a joint inspection center by the customs and border inspections to unpack and inspect guns and ammunition once." According to the relevant person in charge of the Comprehensive Business Office of Wuhan Customs. One of the innovative initiatives of the Association. For example, imported food must be registered and approved before entering the country. Taking into account the different eating habits of athletes in different countries, athletes can bring their own food into the country after obtaining the approval of the General Administration of Customs. Wuhan Customs will strictly supervise such materials.

Wuhan Customs stated that it will increase supervision, establish a shift duty system, maintain a 24-hour emergency response and disposal status, and strengthen linkages with environmental protection departments and port joint inspection departments; establish an epidemic risk analysis team to carry out epidemics one by one in the countries involved in the military games Import risk analysis, and work with port customs to monitor and control diseases at the port, handle public health emergencies, and establish and implement linkage mechanisms; perform quarantine inspections of key personnel and vehicles to ensure security at the country’s gates. The military is safe. (Reporter Ai Hongxia, Correspondent Chen Liling, Yuan Jian)

http://m.xinhuanet.com/hb/2019-09/26/c_1125040756.htm


Last edited by Gnječ on 23/5/2021, 18:44; edited 1 time in total
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by Guest 23/5/2021, 18:42

staviti ću i original za svaki slučaj da kinezi izbrišu ovu stranicu a što bi se ubrzo i moglo dogoditi.

军运会航空口岸专用通道开通测试

2019-09-26 07:52:01 来源: 湖北日报

“测试一周来,通关效率提升明显。”9月25日,武汉天河机场军运会专用通道开通整整一周,机场海关相关负责人介绍,正根据测试结果持续优化通关流程,目前已有赛马、伞具等比赛器材入境。

  9月18日,武汉海关联合军运会执委会在武汉天河机场举行以“守国门安全,保军运平安”为主题的应急处置演练活动。演练以实战形式,模拟了旅客通道发现1例行李物品核辐射超标的处置过程,以及机场口岸通道发现1例新型冠状病毒感染的处置全过程,演练了从流行病学调查、医学排查、临时检疫区域设置、隔离留验、病例转送和卫生处理等多个环节。

  即将举行的军运会,将有众多国家的运动员参赛,并将迎来大批观众。同时,还有降落伞、警犬、军用枪支等特殊物品、器材入境。武汉海关关长杨杰介绍,通过演练梳理工作环节,查漏补缺,为下一步高标准服务保障军运会人员和物资快速、安全进出境做好准备。

  18日当天,武汉天河机场开通军运会专用通道,并测试通关时效。据预计,下周起将迎来比赛器材入境密集期。“我们报请海关总署,由海关和边检成立联合查验中心,对枪支弹药一次开箱、一次查验。”武汉海关综合业务处相关负责人介绍,此前是分开查验,这只是武汉海关服务军运会的创新举措之一。像进口食品须经过备案和审批才能进境,考虑到不同国家的运动员饮食习惯不同,在报请海关总署同意后,运动员可携带自用食品进境,武汉海关将对此类物资严密监管。

  武汉海关称,将加大监管力度,建立轮流值班制度,保持24小时应急响应及处置状态,与环保部门、口岸联检部门强化联动;组建疫情风险分析小组,对军运会涉及的国家逐一开展疫情输入风险分析,联合口岸海关做好口岸疾病监测与防控、突发公共卫生事件处置、联动机制建设与实施等工作;做好重点人员、交通工具的检疫查验,切实做到守国门安全,保军运平安。(记者艾红霞、通讯员陈力玲、袁剑)


http://m.xinhuanet.com/hb/2019-09/26/c_1125040756.htm
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by Guest 23/5/2021, 18:55

Interesting. About 4 or 5 days after the infamous VECTOR labs explosion in Siberia. That's Russia's main BSL-4 lab.

Novosibirsk: 'No risk' after blast and fire at Russian lethal virus lab

Published

17 September 2019

https://www.bbc.com/news/world-europe-49727101

Rapid Reports and Perspectives From the Field
Tailored intelligence to detect unusual epidemic activity following the explosion at Vector, Russia

Authors: C Raina MacIntyre ,
Xin Chen,
Mohana Kunasekaran,
Anjali Kannan,
Veethika Nayak,
Khulan Bayaraa,
Elena Sitnikova,
Phi Yen Nguyen,
Tracey German

Abstract
We used open source data from the Epiwatch observatory to monitor for early disease signals in Russia and surrounding countries following an explosion at a BSL 4 laboratory, Vector, in Siberia in September 2019. Upon news of the explosion at Vector on September 16th 2019, the Epiwatch team added the Russian language and key words Russia, Siberia, Novosibirsk, and Koltsovo to the Standard Operating Procedures, in addition to the usual epidemic-specific keywords used in Epiwatch. We also searched for outbreak reports in countries bordering Siberia, including Mongolia, Kazakhstan and China. Given local spread of an epidemic could manifest in these countries, we included searching in Chinese, Mongolian and Kazakh. We added “Ukraine” as a key word, given current conflict between Russia and Ukraine. Data collection began in September 2019, one week after the explosion, with this considered the baseline. We demonstrate a method for rapid epidemic intelligence following an incident of concern, the explosion at Vector. There were some unexplained outbreaks in Russia in the three months following the explosion. No unexplained outbreaks were detected in countries bordering Russia, nor in Ukraine in the three months following the explosion. We detected an accidental release of brucella from a laboratory in China in early December 2019 and two reports of severe pneumonia prior to official reports, which could have been early COVID-19 cases. Best practice in preparedness should include surveillance for disease events in the months following an event of concern at local, national and global levels. In the absence of official surveillance data, open source intelligence may be the only available means of detecting outbreaks and enabling early response and mitigation for the rest of the world. Epiwatch was able to identify reports of Russian outbreaks in the weeks and months following the Vector explosion, which allowed monitoring of outbreaks of concern without a known cause.

https://jglobalbiosecurity.com/articles/10.31646/gbio.85/
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by AssadNaPodmornici 23/5/2021, 18:56

bravo gnječ, jedna kineka znanstvenica koja je utekla iz kine, dva tri puta je bila na tucker carlson, govori da je virus namjerno pušten iz laba..

ja sam mislio do sada da im je utekao ..

ali sve mi se više čini da je možda i namjerno pušten..

a gdje su tek oni razni luđaci poput onoga što spama na onoj temi..

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21834
2018-06-14


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by Hektorović 23/5/2021, 19:01

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 E2FghdKWUAEbiOf?format=jpg&name=medium
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by Guest 23/5/2021, 19:10

Dr. Steven Quay

Dr. Quay has 87 US Patents issued for his inventions in these twenty-two different fields of medicine:

Iron-based MRI imaging agents
Alzheimer’s Disease imaging agents
Non-ionic MRI imaging agents
Vitamin B6-mimetic MRI contrast agents for liver-specific imaging
Improvements in MRI safety
Vitamin B6 nuclear medicine imaging agent
The foundational invention in the field of ultrasound contrast agents, fluorocarbon gases
Diagnosing infertility by MRI
Medical device for non-invasive breast cytology test
Cancer emulsion formulations for improved efficacy
Nasal spray to prevent breast cancer
Peptide nasal spray for treating obesity
Nascobal, a vitamin B12 nasal spray
Parathyroid hormone nasal spray for treating osteoporosis
Carbetocin nasal spray for treating autism
Peptide drug discovery platform: The Trp Cage Phage Display
Second generation Omega-3 formulations
An RNAi drug and drug delivery platform
Ophthalmic drops for the treatment of keratoconus
Quorum-sensing vaccines for treating intractable infections

https://drquay.com/patents/


New Study By Dr. Steven Quay Concludes that SARS-CoV-2 Came from a Laboratory

Wuhan Institute of Virology Research in December 2019 Shows Evidence of Adenovirus Vaccine Experiments in Patients with COVID-19

https://www.prnewswire.com/news-releases/new-study-by-dr-steven-quay-concludes-that-sars-cov-2-came-from-a-laboratory-301217952.html

The purpose of the analysis was to determine the origin of SARS-CoV-2, the virus that causes COVID-19. Beginning with a likelihood of 98.2% that it was a zoonotic jump from nature with only a 1.2% probability it was a laboratory escape, twenty-six different, independent facts and evidence were examined systematically.

The final conclusion is that it is a 99.8% probability SARS-CoV-2 came from a laboratory and only a 0.2% likelihood it came from nature.

"Like many others, I am concerned about what appear to be significant conflicts of interest between members of the WHO team and scientists and doctors in China and how much this will impede an unbiased examination of the origin of SARS-CoV-2," said Dr. Quay.

"By taking only publicly available, scientific evidence about SARS-CoV-2 and using highly conservative estimates in my analysis, I nonetheless conclude that it is beyond a reasonable doubt that SARS-CoV-2 escaped from a laboratory. The additional evidence of what appears to be adenovirus vaccine genetic sequences in specimens from five patients from December 2019 and sequenced by the Wuhan Institute of Virology requires an explanation. You would see this kind of data in a vaccine challenge trial, for example. Hopefully the WHO team can get answers to these questions."

A Bayesian analysis concludes beyond a reasonable doubt that SARS-CoV-2 is not a natural zoonosis but instead is laboratory derived

https://zenodo.org/record/4642956

https://zenodo.org/record/4642956/files/SQuay_Bayesian_Analysis%20_of_SARS-CoV-2%20FINAL%20v%203.pdf?download=1
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by AssadNaPodmornici 23/5/2021, 19:16

Hektorović wrote:Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 E2FghdKWUAEbiOf?format=jpg&name=medium
koji je to dno od naroda ti srbi.. a glavno da ih onaj ludi ringo hvali , diže im spomenike.. a najgore od svega kinezi im uvalili na milijune bez-korisnih cijepiva i unatoč što si bili najviše cijepljeni u europi imali su još veći kaos nego mi..
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21834
2018-06-14


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by Guest 23/5/2021, 19:17

AssadNaPodmornici wrote:bravo gnječ, jedna kineka znanstvenica koja je utekla iz kine, dva tri puta je bila na tucker carlson, govori da je virus namjerno pušten iz laba..

ja sam mislio do sada da im je utekao ..

ali sve mi se više čini da je možda i namjerno pušten..

a gdje su tek oni razni luđaci poput onoga što spama na onoj temi..

ja sam bio u dilemi fifty-fifty ali čini mi se da su ga svjesno namjerno pustili jer od samog su se početka ponašali bizarno čudno iracionalno nisu uopće reagirali. da je virus slučajno iscurio bili bi vjerovatno odmah reagirali. imali su oni taj virus spreman još od prije i sigurno radili eksperimente na onim nesretnicima u kampovima za preodgoj da vide kako im taj fabricirani virus funkcionira.

možda je i slučajno, nepažnjom jer znam da su kinezi šlampavi u svemu.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by AssadNaPodmornici 23/5/2021, 19:20

Gnječ wrote:
AssadNaPodmornici wrote:bravo gnječ, jedna kineka znanstvenica koja je utekla iz kine, dva tri puta je bila na tucker carlson, govori da je virus namjerno pušten iz laba..

ja sam mislio do sada da im je utekao ..

ali sve mi se više čini da je možda i namjerno pušten..

a gdje su tek oni razni luđaci poput onoga što spama na onoj temi..

ja sam bio u dilemi fifty-fifty ali čini mi se da su ga svjesno namjerno pustili jer od samog su se početka ponašali bizarno čudno iracionalno nisu uopće reagirali. da je virus slučajno iscurio bili bi vjerovatno odmah reagirali. imali su oni taj virus spreman još od prije i sigurno radili eksperimente na onim nesretnicima u kampovima za preodgoj da vide kako im taj fabricirani virus funkcionira.

možda je i slučajno, nepažnjom jer znam da su kinezi šlampavi u svemu.
moguće, ali ona kineska znanstvenica na tucker carlsonu koja je radila na virusu.. još prije pola godine je žestoko tvrdila da je ona osobno radila i zna sve o tom virusu, da je namjerno pušten.. da uopće nije "slučajno nego namjerno"..

ja od početka sam prihvatio hipotezu da je virus nastao u labaratoriju a izgleda da ću opet biti u pravu. .ali sam bio i još sam uvjeren da je kinezima "slučajno uteka".. mislim opasno se igrati sa takvim stvarima, ali kako ti kažeš sve je moguće
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21834
2018-06-14


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by Guest 23/5/2021, 19:37

AssadNaPodmornici wrote:
Gnječ wrote:
AssadNaPodmornici wrote:bravo gnječ, jedna kineka znanstvenica koja je utekla iz kine, dva tri puta je bila na tucker carlson, govori da je virus namjerno pušten iz laba..

ja sam mislio do sada da im je utekao ..

ali sve mi se više čini da je možda i namjerno pušten..

a gdje su tek oni razni luđaci poput onoga što spama na onoj temi..

ja sam bio u dilemi fifty-fifty ali čini mi se da su ga svjesno namjerno pustili jer od samog su se početka ponašali bizarno čudno iracionalno nisu uopće reagirali. da je virus slučajno iscurio bili bi vjerovatno odmah reagirali. imali su oni taj virus spreman još od prije i sigurno radili eksperimente na onim nesretnicima u kampovima za preodgoj da vide kako im taj fabricirani virus funkcionira.

možda je i slučajno, nepažnjom jer znam da su kinezi šlampavi u svemu.
moguće, ali ona kineska znanstvenica na tucker carlsonu koja je radila na virusu.. još prije pola godine je žestoko tvrdila da je ona osobno radila i zna sve o tom virusu, da je namjerno pušten.. da uopće nije "slučajno nego namjerno"..

ja od početka sam prihvatio hipotezu da je virus nastao u labaratoriju a izgleda da ću opet biti u pravu. .ali sam bio i još sam uvjeren da je kinezima "slučajno uteka".. mislim opasno se igrati sa takvim stvarima, ali kako ti kažeš sve je moguće

kad sam još početkom 2019. pročitao govor jednog kineskog generala bilo mi je jasno da je kineska dinastija komunista totalno paranoidno ludilo kao i sve ostale kineske dinastije prije njih. u Kini ne postoji kineska komunistička partija iako se tako pišu, za kineze je to kineska komunistička dinastija oni broje vlasti po dinastijama. mislim da se razumijemo, nisu to komunisti jer bez obzira na naziv oni veze sa komunizmom nemaju isto kao i Sj. Koreja i bivši SSSR. to nije vezu s komunizmom imalo. bliže je to nacional-socijalističkoj korporativnoj diktaturi kao u nazi Njemačkoj.

jebe se kinezima ako strada i milijarda ljudi bitno da ne strada njihova kineska komunistička dinastija.

ako pronađem taj generalov govor budem stavio link.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by AssadNaPodmornici 23/5/2021, 19:44

Gnječ wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
Gnječ wrote:
AssadNaPodmornici wrote:bravo gnječ, jedna kineka znanstvenica koja je utekla iz kine, dva tri puta je bila na tucker carlson, govori da je virus namjerno pušten iz laba..

ja sam mislio do sada da im je utekao ..

ali sve mi se više čini da je možda i namjerno pušten..

a gdje su tek oni razni luđaci poput onoga što spama na onoj temi..

ja sam bio u dilemi fifty-fifty ali čini mi se da su ga svjesno namjerno pustili jer od samog su se početka ponašali bizarno čudno iracionalno nisu uopće reagirali. da je virus slučajno iscurio bili bi vjerovatno odmah reagirali. imali su oni taj virus spreman još od prije i sigurno radili eksperimente na onim nesretnicima u kampovima za preodgoj da vide kako im taj fabricirani virus funkcionira.

možda je i slučajno, nepažnjom jer znam da su kinezi šlampavi u svemu.
moguće, ali ona kineska znanstvenica na tucker carlsonu koja je radila na virusu.. još prije pola godine je žestoko tvrdila da je ona osobno radila i zna sve o tom virusu, da je namjerno pušten.. da uopće nije "slučajno nego namjerno"..

ja od početka sam prihvatio hipotezu da je virus nastao u labaratoriju a izgleda da ću opet biti u pravu. .ali sam bio i još sam uvjeren da je kinezima "slučajno uteka".. mislim opasno se igrati sa takvim stvarima, ali kako ti kažeš sve je moguće

kad sam još početkom 2019.   pročitao govor jednog kineskog generala bilo mi je jasno da je kineska dinastija komunista totalno paranoidno ludilo kao i sve ostale kineske dinastije prije njih. u Kini ne postoji kineska komunistička partija iako se tako pišu, za kineze je to kineska komunistička dinastija oni broje  vlasti po dinastijama. mislim da se razumijemo, nisu to komunisti jer bez obzira na naziv oni veze sa komunizmom nemaju isto kao i Sj. Koreja i bivši SSSR. to nije vezu s komunizmom imalo. bliže je to nacional-socijalističkoj korporativnoj diktaturi kao u nazi Njemačkoj.

jebe se kinezima ako strada i milijarda ljudi bitno da ne strada njihova kineska komunistička dinastija.

ako pronađem taj generalov govor budem stavio link.  
kineski sustav si odlično opisao... i ovdje ekipa veliča tu kinesku komunističku partiju, a pola njih bi u kini bilo po zatvorima.. ne trpe kinezi da se svašta po internetu piše i tipka.. a ako se malo jače zamjeriš nekome, samo te uspavaju i izvade organe.. još smo mi u RH super , liberalna demokracija doslovno
a da ne govorim kako je u kini u ekonomiji kako si opisao , doslovno nacionalistički-korporativni-fašizam.. nema tamo puno uhljeba i jebivjetara kao kod nas.. šibaj u tvornicu i ne filozofiraj.. puno ovdje ljudi žive odlično na račun partije, a ne znaju izvuć prvu derivaciju.. takvi bi u kini bili u nekom pogonu za 300$ mjesečno..
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21834
2018-06-14


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by Guest 23/5/2021, 20:33

evo kako bi u kini završili hrvatski uhljebi...ako ni to ne pomogne onda slijedi vađenje organa i zdravo. oni koji napišu pismo kajanja kineskoj komunističkoj dinastiji možda budu pomilovani i bačeni u kampove za preodgoj.

ajd sad ti tamo nešto pričaj ili napiši na netu. za dva kineska blogera koji su snimali i izvještavali u početku pandemije iz Wuhana znam da su nestali u krematoriju. uspavali ih ubacili u one žute vreće i bacili ih u krematorij žive. naravno da nema dokaza ali čitao sam onda na Weibo tj. preveo na eng . neznam kineski a kinezi pisali da su ih spalili. Weibo je cenzuriran ali svako malo izleti neka vijest stoji sat ma i manje i nestane delete. što uloviš uloviš to sam radio nekoliko mjeseci u početku pandemije poslije su kinezi zašarafili ventile i prc...nema više ćirenja kao gost moraš se registrirati.



Chinese employees asked to crawl on ground to ‘inspire them’



malo grupnog šamaranja ne škodi





Chinese employees forced to crawl on busy road as punishment
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by AlfaOmega 23/5/2021, 20:40

AssadNaPodmornici wrote:

ja sam mislio do sada da im je utekao ..

ali sve mi se više čini da je možda i namjerno pušten..
Takve stvari ne uteknu sam tak. Naravno da je namirno pušten sa svrhom koju je uvelike i ispunija B-)

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10355
2015-09-11


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by AlfaOmega 23/5/2021, 20:42

Zmaj se ne provocira. I medo im je pokaza zube nakon provokacija, a zamisli tek kaj zmaj radi ak provociraš.

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10355
2015-09-11


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by niels 23/5/2021, 20:48

Kineska komunistička partija nije nikada bila komunistička.

Marksizam-lenjinizam traži ustanak snaga koje rade protiv buržoazije - vlasnika sredstava rada. U praksi, to znači da kompartija mora biti avangarda tog prevrata u velikim gradovima, na čelu radništva. Znamo da je kineska “Komunistička partija” inicirala seljačku bunu, koristeći periode gladi i opću ovisnost o opijumu, a i to nakon što je buržoazija, dakle Kuomintang, s kojim su bili u koaliciji, izvršila prevrat i probila 4/5 “komunista”.

Staljin je sumnjao da je Mao uopće komunist, s takvim shvaćanjima svjetske revolucije.

Nadalje, kineski “komunizam” je vrlo brzo postao fašizam, kako su to ovdje lijepo primjetili, a ne da nisu stvorene pretpostavke za socijalizam, nego je Kina postala bordel jeftine radne snage za globalne korporacije i zemlja robovlasništva. Kineski radnik je i sada jeftiniji od robota.

To nema veze s komunizmom.
niels
niels

Male
Posts : 4797
2021-04-26

Age : 85

Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by aben 23/5/2021, 21:00

niels wrote:

izvršila prevrat i probila 4/5 “komunista”.

Staljin je sumnjao da je Mao uopće komunist

jer za prove komuniste 4/5 ni dovoljno?

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35478
2014-04-16


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by niels 23/5/2021, 21:10

aben wrote:
niels wrote:

izvršila prevrat i probila 4/5 “komunista”.

Staljin je sumnjao da je Mao uopće komunist

jer za prove komuniste 4/5 ni dovoljno?

Kuomintang je pobio 4/5 kineske Komunističke partije, preko noći. Do tada su bili s njima u koaliciji.

Ostaci ostataka komunista su se povukli u planine južne Kine i otpočeli gerilski rat, s osloncem na seljaštvo. Kad su bili pritisnuti, sredinom 1930-ih krenuli su u tzv. Veliki marš prema kineskom sjeverozapadu i otpočeli su antijapansku politiku. Kad su u Xianu zarobili Chiang Kai-Sheka, pristao je na antijapanski blok - i na mostu Marka Pola je zapravo počeo Drugi svjetski rat.

Nakon rata, građanski rat se nastavio i komunisti su 1949. trijumfirali i umarširali u Peking.
niels
niels

Male
Posts : 4797
2021-04-26

Age : 85

Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by aben 23/5/2021, 21:15

meni to zvuči dovoljno komunistički.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35478
2014-04-16


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by Guest 23/5/2021, 21:16

aben wrote:
niels wrote:

izvršila prevrat i probila 4/5 “komunista”.

Staljin je sumnjao da je Mao uopće komunist

jer za prove komuniste 4/5 ni dovoljno?

ćo, patriota! bi te robilo prehitit va Kinu da te kinezi malo zgromačaju bog brek a ne da vode zajebovoš ljudi...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju - Page 3 Empty Re: Virus ipak nastao u Kineskom labaratoriju

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum