ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Italija u recesiji

Page 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down

Italija u recesiji - Page 5 Empty Re: Italija u recesiji

Post by AssadNaPodmornici 1/2/2019, 14:15

Rabarbara wrote:
Speare Shaker wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
vuksadinare wrote:Za djodu "sveznadara"

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/zagreb-je-u-kolovozu-posjetilo-cak-9-vise-turista-nego-2017-a-najvise-ga-vole-spanjolci/7775478/

asu evo pogleda sam

ZG je imao do kraja 8mjeseca 1.9miljuna noćenja, cijela RH(najviše jadran naravno), 106 milijuna noćenja. Neka je do kraja godine imao 3,5milijuna noćenja, to je negdje 3% ukupnog turističkog prometa u RH. A generiraju 50% ukupnog Hrvatskog uvoza 

Dakle kurac od ovce. Da imaju 30-40% ukupnih noćenja(dakle 10puta više nego sada) onda bi mogli govoriti da Zagreb živi na račun svoga turizma a ne onoga sa Jadrana.
A kada bi gledao koliko Zagrebčani troše na skijanje i putovanja (jer imaju daleko najveći standard u RH, puno više iznad drugih regija najviše što otimaju novac od drugih regija) situacija bi je takva da većinu turističkih deviza ionako potroše na skijanje i putovanja

Dok u Slavonskoj Brodskoj županiji koja duplo više izvozi nego uvozi, sve jedno nemaju za burek nakon posla

Brodsko-Posavskoj.
I ne izvozi dvostruko više nego što uvozi, ne pretjeruj s brojevima.
Inače, sam si svojevremeno objašnjavao dedi kako je platna bilanca najrelevantniji ekonomski pokazatelj, nije jedini relevantan, ali jeste najrelevantniji, pa o čemu onda sad govoriš?
I to je također famozni kapitalizam za kojeg se verbalno zalažeš pa što ti sad nije pravo?
Rasprave su koliko se sjećam bile oko teme odakle nama devize za otplatu inozemnih dugova kada nam je trgovinska bilanca u minusu, više uvozimo nego izvozimo, a odgovor je bio od turizma koji se tko zna iz kojih razloga svejedno tradicionalno ne smatra izvoznom granom, a zarađuje iste devize kao i robni izvoznici. Dapače, po deviznim prihodima u odnosu na ulaganja i profitabilnosti debelo prednjači u odnosu na iste.
Što se tiče brodske ekonomije, problem je u tome da najvećim dijelom nije visokotehnološka i visokoprofitabilna nego ona stara radnointenzivna koje se sjećamo iz vremena bivšeg sustava, a znamo kakve probleme takva nosi sa sobom.
To pitanje sam i ja postavila jednom stručnjaku ekonomisti. 
Zašto nešto što se prodaje u Hr, a to recimo kupuju isključivo stranci i plaćaju stranom valutom, ne možemo tretirati kao izvoz? 
Odgovor je bio: Jer je roba odnosno usluga isporučena tu u Hr, a ne tamo odakle oni dolaze. I bez obzira što su konzumenti/kupci stranci, a platno sredstvo strana valuta, ne može se tretirati kao izvoz. 

Ne znam kako se tretiraju naše tvrtke koje svoje usluge isporučuju vani (građevinske tvrtke koje grade u drugim državama). To ga nisam pitala :)

Tko zna. Možda kad Zg postigne dovoljnu turističku kvotu naprave izmjene i u tom dijelu.
na platnoj bilanci se to tretira kao izvoz, dakle u makroekonomiji to je izvoz, u mikroekonomiji poduzeća, on je isporučio robu unutar države, u računovodstvu to ne tretiraju kao izvoz, jer nemožeš ti uzimati "osobne" iskaznice kada god netko kupi sladoled na štandu, pa knjižiti jesi sladoled prodao strancu ili hrvatu. 

ali na za takve stvari postoji bilanca plaćanja pa se preko nje vidi koliko su stranci potrošili love u RH , i to se tretira na platnoj bilanci kao izvoz

AssadNaPodmornici

Posts : 21834
2018-06-14


Back to top Go down

Italija u recesiji - Page 5 Empty Re: Italija u recesiji

Post by AssadNaPodmornici 1/2/2019, 14:24

Speare Shaker wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
vuksadinare wrote:Za djodu "sveznadara"

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/zagreb-je-u-kolovozu-posjetilo-cak-9-vise-turista-nego-2017-a-najvise-ga-vole-spanjolci/7775478/

asu evo pogleda sam

ZG je imao do kraja 8mjeseca 1.9miljuna noćenja, cijela RH(najviše jadran naravno), 106 milijuna noćenja. Neka je do kraja godine imao 3,5milijuna noćenja, to je negdje 3% ukupnog turističkog prometa u RH. A generiraju 50% ukupnog Hrvatskog uvoza 

Dakle kurac od ovce. Da imaju 30-40% ukupnih noćenja(dakle 10puta više nego sada) onda bi mogli govoriti da Zagreb živi na račun svoga turizma a ne onoga sa Jadrana.
A kada bi gledao koliko Zagrebčani troše na skijanje i putovanja (jer imaju daleko najveći standard u RH, puno više iznad drugih regija najviše što otimaju novac od drugih regija) situacija bi je takva da većinu turističkih deviza ionako potroše na skijanje i putovanja

Dok u Slavonskoj Brodskoj županiji koja duplo više izvozi nego uvozi, sve jedno nemaju za burek nakon posla

Brodsko-Posavskoj.
I ne izvozi dvostruko više nego što uvozi, ne pretjeruj s brojevima.
Inače, sam si svojevremeno objašnjavao dedi kako je platna bilanca najrelevantniji ekonomski pokazatelj, nije jedini relevantan, ali jeste najrelevantniji, pa o čemu onda sad govoriš?
I to je također famozni kapitalizam za kojeg se verbalno zalažeš pa što ti sad nije pravo?
Rasprave su koliko se sjećam bile oko teme odakle nama devize za otplatu inozemnih dugova kada nam je trgovinska bilanca u minusu, više uvozimo nego izvozimo, a odgovor je bio od turizma koji se tko zna iz kojih razloga svejedno tradicionalno ne smatra izvoznom granom, a zarađuje iste devize kao i robni izvoznici. Dapače, po deviznim prihodima u odnosu na ulaganja i profitabilnosti debelo prednjači u odnosu na iste.
Što se tiče brodske ekonomije, problem je u tome da najvećim dijelom nije visokotehnološka i visokoprofitabilna nego ona stara radnointenzivna koje se sjećamo iz vremena bivšeg sustava, a znamo kakve probleme takva nosi sa sobom.

Evo gledam podatke DZSa za 2016 stranicu mogu staviti excel tablicu ako mi netko ne vjeruje 

BrodskoPosavska  UVOZ

1,342,377
 
IZVOZ; 
1,897,172
 

Pardon omjer izvoza i uvoza im nije 2:1 , nego 3:2 , pogriješio sam, ali omjer je isto jebački

U ZGu i ZG županiji (2016)
Izvoz 35milijardi kuna
UVOZ 88 milijardi kuna

deficit im je -53milijarde kuna, omjer im je nešto - 250% ,

sada bi se mogli igrati as izvozom po glavi stanovnika, uvozom po glavi stanovnika, suficitom i deficitom po glavi stanovnika, tko hoće
ostalo nisam razumio.. platna bilanca jest relevantan, šta je sada najrelevatnije, šta ja znam.. Trump upravo ratuje sa Kinom i ostatkom svijeta, radi platne bilance, to valjda nešto govori.. važniji jest BDP per capita, ali ona je također važan pokazatelj(čim Trump ratuje radi toga)
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21834
2018-06-14


Back to top Go down

Italija u recesiji - Page 5 Empty Re: Italija u recesiji

Post by Guest 1/2/2019, 16:11

AssadNaPodmornici wrote:
bilanca plaćanja je skoro 2milijarde € u plusu,za 2017 , to su brojke (2018 neće biti bitno drugačija). Ovo boldano je usporeda 2017 sa 2008, kada smo imali "najviši standard" za vrijeme prevare dr.Ive Sanadera

tako kažu brojke, ako imaš koje druge brojke rado ih metni vamo

a 2009. u minusu 2milijarde €, pa to poništava 2017., zbroji po godinama, od 90ih, stanje je u minusu

ako su tri prva tromjesječja negativna, a zadnje tromjesečje pozitivno, ne znači da ti je godina u plusu
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Italija u recesiji - Page 5 Empty Re: Italija u recesiji

Post by Guest 1/2/2019, 16:17

Speare Shaker wrote:
Pa gdje sam ja spomenuo njihovu zaduženost u stranoj valuti? :)
Ne vidiš makar si taj dio čak i boldao, ćoravi. :D
I zaduženost je zaduženost, zapravo je nebitno je li u stranoj valuti ili domaćoj, druga je priča što ti domaće financijsko tržište uvijek nudi i neke povlastice i veću slobodu, kvazifilozofijski glupsone. :p

nemaš pojma što pričaš, da imaš ne bi pisao takve gluposti Basketball
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Italija u recesiji - Page 5 Empty Re: Italija u recesiji

Post by Guest 1/2/2019, 16:20

die antwoord wrote:
Speare Shaker wrote:
Pa gdje sam ja spomenuo njihovu zaduženost u stranoj valuti? :)
Ne vidiš makar si taj dio čak i boldao, ćoravi. :D
I zaduženost je zaduženost, zapravo je nebitno je li u stranoj valuti ili domaćoj, druga je priča što ti domaće financijsko tržište uvijek nudi i neke povlastice i veću slobodu, kvazifilozofijski glupsone. :p

nemaš pojma što pričaš, da imaš ne bi pisao takve gluposti Basketball

Glup si i tup kao telegrafski stup.  pirat
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Italija u recesiji - Page 5 Empty Re: Italija u recesiji

Post by AssadNaPodmornici 1/2/2019, 16:30

die antwoord wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
bilanca plaćanja je skoro 2milijarde € u plusu,za 2017 , to su brojke (2018 neće biti bitno drugačija). Ovo boldano je usporeda 2017 sa 2008, kada smo imali "najviši standard" za vrijeme prevare dr.Ive Sanadera

tako kažu brojke, ako imaš koje druge brojke rado ih metni vamo

a 2009. u minusu 2milijarde €, pa to poništava 2017., zbroji po godinama, od 90ih, stanje je u minusu

ako su tri prva tromjesječja negativna, a zadnje tromjesečje pozitivno, ne znači da ti je godina u plusu
2008 u minusu 4milijarde kuna. naravno dugoročna tedencija jest da ekonomija mora biti na pozitivnoj nuli.  kod nas su svi mjeseci negativnih osim ljetnih, naravno radi turizma, u tih par mjeseci se nabije evo 12milijardi € izvoza turizma(ali skoči i uvoz, jer turisti jedu i uvoznu hranu itd)
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21834
2018-06-14


Back to top Go down

Italija u recesiji - Page 5 Empty Re: Italija u recesiji

Post by Guest 1/2/2019, 16:32

on a per capita basis, Italy’s real gross domestic product is lower than when the country adopted the euro in 1999

https://www.ft.com/content/6bd24218-248f-11e9-8ce6-5db4543da632

BDP per capita im je niži nego kad su pristupili EU, a i ukupni BDP nije nešto rastao, stagnira već 20 godina
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Italija u recesiji - Page 5 Empty Re: Italija u recesiji

Post by Guest 2/2/2019, 11:08

AssadNaPodmornici wrote:
Rabarbara wrote:
Speare Shaker wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
vuksadinare wrote:Za djodu "sveznadara"

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/zagreb-je-u-kolovozu-posjetilo-cak-9-vise-turista-nego-2017-a-najvise-ga-vole-spanjolci/7775478/

asu evo pogleda sam

ZG je imao do kraja 8mjeseca 1.9miljuna noćenja, cijela RH(najviše jadran naravno), 106 milijuna noćenja. Neka je do kraja godine imao 3,5milijuna noćenja, to je negdje 3% ukupnog turističkog prometa u RH. A generiraju 50% ukupnog Hrvatskog uvoza 

Dakle kurac od ovce. Da imaju 30-40% ukupnih noćenja(dakle 10puta više nego sada) onda bi mogli govoriti da Zagreb živi na račun svoga turizma a ne onoga sa Jadrana.
A kada bi gledao koliko Zagrebčani troše na skijanje i putovanja (jer imaju daleko najveći standard u RH, puno više iznad drugih regija najviše što otimaju novac od drugih regija) situacija bi je takva da većinu turističkih deviza ionako potroše na skijanje i putovanja

Dok u Slavonskoj Brodskoj županiji koja duplo više izvozi nego uvozi, sve jedno nemaju za burek nakon posla

Brodsko-Posavskoj.
I ne izvozi dvostruko više nego što uvozi, ne pretjeruj s brojevima.
Inače, sam si svojevremeno objašnjavao dedi kako je platna bilanca najrelevantniji ekonomski pokazatelj, nije jedini relevantan, ali jeste najrelevantniji, pa o čemu onda sad govoriš?
I to je također famozni kapitalizam za kojeg se verbalno zalažeš pa što ti sad nije pravo?
Rasprave su koliko se sjećam bile oko teme odakle nama devize za otplatu inozemnih dugova kada nam je trgovinska bilanca u minusu, više uvozimo nego izvozimo, a odgovor je bio od turizma koji se tko zna iz kojih razloga svejedno tradicionalno ne smatra izvoznom granom, a zarađuje iste devize kao i robni izvoznici. Dapače, po deviznim prihodima u odnosu na ulaganja i profitabilnosti debelo prednjači u odnosu na iste.
Što se tiče brodske ekonomije, problem je u tome da najvećim dijelom nije visokotehnološka i visokoprofitabilna nego ona stara radnointenzivna koje se sjećamo iz vremena bivšeg sustava, a znamo kakve probleme takva nosi sa sobom.
To pitanje sam i ja postavila jednom stručnjaku ekonomisti. 
Zašto nešto što se prodaje u Hr, a to recimo kupuju isključivo stranci i plaćaju stranom valutom, ne možemo tretirati kao izvoz? 
Odgovor je bio: Jer je roba odnosno usluga isporučena tu u Hr, a ne tamo odakle oni dolaze. I bez obzira što su konzumenti/kupci stranci, a platno sredstvo strana valuta, ne može se tretirati kao izvoz. 

Ne znam kako se tretiraju naše tvrtke koje svoje usluge isporučuju vani (građevinske tvrtke koje grade u drugim državama). To ga nisam pitala :)

Tko zna. Možda kad Zg postigne dovoljnu turističku kvotu naprave izmjene i u tom dijelu.
na platnoj bilanci se to tretira kao izvoz, dakle u makroekonomiji to je izvoz, u mikroekonomiji poduzeća, on je isporučio robu unutar države, u računovodstvu to ne tretiraju kao izvoz, jer nemožeš ti uzimati "osobne" iskaznice kada god netko kupi sladoled na štandu, pa knjižiti jesi sladoled prodao strancu ili hrvatu. 

ali na za takve stvari postoji bilanca plaćanja pa se preko nje vidi koliko su stranci potrošili love u RH , i to se tretira na platnoj bilanci kao izvoz
Stani tren. Ja nisam ekonomist, pa ako možeš pokušaj objašnjavati ono kao pravom pravcijatom telebanu :D

Ako je turizam izvoz u makroekonomiji, što to znači? 

Da se u konačnom izvješću taj dio IPAK broji kao izvoz i tako se i zove, ali je ta neka platna bilanca nešto interno što drugi građani ne trebaju znati pa se to nigdje ne spominje osim u tim nekim izvješćima i platnim bilancama na državnoj razini?  Od koje nemaju nikakvu korist stvarni izvoznici jer zapravo niti ne znaju da su izvoznici. :D

Ako se ne može brojiti sladolede, može se voditi evidencija u smještaju, pogotovo u hotelijerstvu gdje su svi gosti prijavljeni i zna se točno koliko je bilo stranaca, koliko domaćih. Zašto barem hotelijerstvo ne uđe u izvoznike (jer ima poznate parametre za minulu godinu i za računovodstvo), kad već ne može cjelokupna gastonomska ponuda. 

Zapravo nemam pojma što je platna bilanca i možda je tu uzrok mog nerazumjevanja, pa ako može neko kratko jednostavno pojašnjenje.  :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Italija u recesiji - Page 5 Empty Re: Italija u recesiji

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum