ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Page 9 of 31 Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 20 ... 31  Next

Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:18

Hooliganjetta wrote:Adopted in your wet dreams, kolerik.

The European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism was a resolution of the European Parliament adopted on 2 April 2009 by a vote of 533-44 with 33 abstentions


vidi na 


https://en.wikipedia.org/wiki/European_Parliament_resolution_of_2_April_2009_on_European_conscience_and_totalitarianism

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P6-TA-2009-0213+0+DOC+XML+V0//EN - sluzbena verzija.



Procitaj i dobro se isplaci.

Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:21

frakcija wrote:
kolerik wrote:
frakcija wrote:a i ti si  mali ero? jesi li kršan, stasit? ima li te?

Eto frakcija, 203 cm, 98 kg. Ove rahiticne sa foruma sam tamanio jos u osnovnoj skoli brze nego babin kru ispod peke.

Dobro, rodjen sam u Zagrebu, caca i mater su mi bili Hercegovci, neka im je laka zemlja.
neka te..ža mi ješta si mlad , a siroče..snać ćeš se ti, ti si gorostas  i to ne samo fizički.


E.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:22

kolerik wrote:Za one kojima se ne da citati:

 European Parliament condemned totalitarian crimes and called for the recognition of "Communism, Nazism and fascism as a shared legacy"
 i
on the proclamation of 23 August as European Day of Remembrance for Victims of Stalinism and Nazism.


(sto je sada ubrzo, ali to se ovdje nece komemorirati).

To je europski, uravnotezeni odgovor na totalitarizam i zlocine pocinjene u ime ideologije, bez obzira na desni ili lijevi predznak. Hrvatska to jos nije svladala, na oba svoja spektra, pa nije svladala ni elementarno gradivo za ulazak u EU.
I kaj s tim? To je češka inicijativa i pokušaj izjednačavanja komunizma i nacizma koji nikada neće proći. "The declaration or its proposals have received support from the European Parliament, notably in its 2009 resolution on European conscience and totalitarianism, from other bodies of the European Union, from the governments of multiple European countries affected by communisttotalitarian rule and Soviet occupation, and from the Organization for Security and Co-operation in Europe." 


Godinama trolate jedno te isto...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:26

frakcija wrote:
kolerik wrote:
frakcija wrote:a i ti si  mali ero? jesi li kršan, stasit? ima li te?

Eto frakcija, 203 cm, 98 kg. Ove rahiticne sa foruma sam tamanio jos u osnovnoj skoli brze nego babin kru ispod peke.

Dobro, rodjen sam u Zagrebu, caca i mater su mi bili Hercegovci, neka im je laka zemlja.
neka te..ža mi ješta si mlad , a siroče..snać ćeš se ti, ti si gorostas  i to ne samo fizički.
Šta ti ima bit ža kad je tako pametan.  Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 1f600
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:26

Hooliganjetta wrote:
kolerik wrote:Za one kojima se ne da citati:

 European Parliament condemned totalitarian crimes and called for the recognition of "Communism, Nazism and fascism as a shared legacy"
 i
on the proclamation of 23 August as European Day of Remembrance for Victims of Stalinism and Nazism.


(sto je sada ubrzo, ali to se ovdje nece komemorirati).

To je europski, uravnotezeni odgovor na totalitarizam i zlocine pocinjene u ime ideologije, bez obzira na desni ili lijevi predznak. Hrvatska to jos nije svladala, na oba svoja spektra, pa nije svladala ni elementarno gradivo za ulazak u EU.
I kaj s tim? To je češka inicijativa i pokušaj izjednačavanja komunizma i nacizma koji nikada neće proći. "The declaration or its proposals have received support from the European Parliament, notably in its 2009 resolution on European conscience and totalitarianism, from other bodies of the European Union, from the governments of multiple European countries affected by communisttotalitarian rule and Soviet occupation, and from the Organization for Security and Co-operation in Europe." 


Godinama trolate jedno te isto...

Vidim ja da tebi engleski ne ide. vote of 533-44 with 33 abstentions


Vec je prosao.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:28

kolerik wrote:
Hooliganjetta wrote:
kolerik wrote:Za one kojima se ne da citati:

 European Parliament condemned totalitarian crimes and called for the recognition of "Communism, Nazism and fascism as a shared legacy"
 i
on the proclamation of 23 August as European Day of Remembrance for Victims of Stalinism and Nazism.


(sto je sada ubrzo, ali to se ovdje nece komemorirati).

To je europski, uravnotezeni odgovor na totalitarizam i zlocine pocinjene u ime ideologije, bez obzira na desni ili lijevi predznak. Hrvatska to jos nije svladala, na oba svoja spektra, pa nije svladala ni elementarno gradivo za ulazak u EU.
I kaj s tim? To je češka inicijativa i pokušaj izjednačavanja komunizma i nacizma koji nikada neće proći. "The declaration or its proposals have received support from the European Parliament, notably in its 2009 resolution on European conscience and totalitarianism, from other bodies of the European Union, from the governments of multiple European countries affected by communisttotalitarian rule and Soviet occupation, and from the Organization for Security and Co-operation in Europe." 


Godinama trolate jedno te isto...

Vidim ja da tebi engleski ne ide. vote of 533-44 with 33 abstentions


Vec je prosao.
Gdje je prošao? Daj link. Da ne bi bilo ko New York Timesove liste...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Eroo Fri 19 Aug - 21:30

kolerik wrote:
frakcija wrote:a i ti si  mali ero? jesi li kršan, stasit? ima li te?

Eto frakcija, 203 cm, 98 kg. Ove rahiticne sa foruma sam tamanio jos u osnovnoj skoli brze nego babin kru ispod peke.

Dobro, rodjen sam u Zagrebu, caca i mater su mi bili Hercegovci, neka im je laka zemlja.

Mašala, neureklo se... B-)
Eroo
Eroo

Posts : 78079
2016-07-22


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:32

Prague Declaration
From Wikipedia, the free encyclopedia


[ltr]Prague declaration (Pražská deklarace) is a term used for several declarations signed in Prague, Czech Republic.
[/ltr]

  • 2016 - The Prague Declaration was signed by the following political movements in Roztoky, near Prague, on 23 January 2016: Blok proti islámu, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, Lega Nord, Odvaha, Pegida Austria, Pegida Bulgaria, Pegida Germany, Pegida Netherlands, Ruch Narodowy and Úsvit - Národní Koalice.
  • 2012 – Prague Declaration signed by several members of various European Pirate Parties expressing the intent to cooperate on the creation of a common election program for the European Parliament election in 2014, on election campaigns and on realisation of said programme in the EP.[1]
  • 2009 – The Prague Declaration of the European Conservatives and Reformists Group - a document containing the founding principles of the European Conservatives and Reformists in the European Parliament. The document was signed by the Conservative Party of the UK, the Czech Civic Democratic Party, the Polish Law and Justice, the Bulgarian Order, Law and Justice, the Belgian Lijst Dedecker and Latvia's For Fatherland and Freedom/LNNK.[2] Full text
  • 2008 – Prague Declaration on European Conscience and Communism
  • 2008 – Prague declaration of 15 May 2008, signed by governments of the Czech Republic, UK, Sweden, Denmark, Estonia, Netherlands and Germany to lower the tax burden on namely enterprises by up to 20 percent up to the year 2010 to 2012. [1]
  • 2005 – Prominent scientists have signalled their concerns about the risks to human and wildlife health posed by chemicals in everyday use which interfere with the hormone system, known as endocrine disrupters. [2] [3]
  • 2005 – Declaration on enhancing cooperation among chemical related multilateral environmental agreements.[4]
  • 2003 – The participants of the Information Literacy Meeting of Experts organized by the US National Commission on Library and Information science and the National Forum on Information Literacy with the support of UNESCO in Prague, the Czech Republic, from 20 to 23 September 2003. [5]
  • 2003 – Declaration signed in the presence of representatives of the World Health Organisation (WHO) by health ministers of Cyprus, Czech Republic, Hungary, Lithuania, Malta, Poland, Slovak Republic, Slovenia, Austria, Greece and Italy. [6]
  • 2003 – Declaration adopted at the meeting of IT representatives of the EU candidate countries (in 2003) [7]
  • 2002 – Prague Summit Declaration, issued by the Heads of State and Government participating in the meeting of the North Atlantic Council during the 2002 Prague Summit. [8]
  • 2001 – Declaration adopted at the meeting of European Ministers in Charge of Higher Education in Prague 2001.[9]
  • 2000 – Declaration adopted at the Forum 2000 annual meeting. [10]
  • 2000 – Declaration signed by non-governmental and community-based organizations in protest against the policy of the International Monetary Fund and World Bankduring the meeting in Prague.[11]
  • 1998 – Declaration on the Use of Animals in Animal-Assisted Therapy.[12]
  • 1997 – Declaration adopted at the meeting of Christian Belief and Education in 1997.[13]
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:32

kolerik wrote:
Hooliganjetta wrote:Adopted in your wet dreams, kolerik.

The European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism was a resolution of the European Parliament adopted on 2 April 2009 by a vote of 533-44 with 33 abstentions


vidi na 


https://en.wikipedia.org/wiki/European_Parliament_resolution_of_2_April_2009_on_European_conscience_and_totalitarianism

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P6-TA-2009-0213+0+DOC+XML+V0//EN - sluzbena verzija.



Procitaj i dobro se isplaci.

Evo ti gore dva linka. wiki i sluzbeni portal EP.

P.S. Sto je sa NYT rank listama? Ne volim ih ni ja, ali se u akademskom svijetu i medju perspektivnim studentima one prve citaju.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:35

Trolaj si s Erom, Šekspire. Vi ste si isti domet.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:35

kolerik wrote:
kolerik wrote:
Hooliganjetta wrote:Adopted in your wet dreams, kolerik.

The European Parliament resolution of 2 April 2009 on European conscience and totalitarianism was a resolution of the European Parliament adopted on 2 April 2009 by a vote of 533-44 with 33 abstentions


vidi na 


https://en.wikipedia.org/wiki/European_Parliament_resolution_of_2_April_2009_on_European_conscience_and_totalitarianism

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P6-TA-2009-0213+0+DOC+XML+V0//EN - sluzbena verzija.



Procitaj i dobro se isplaci.

Evo ti gore dva linka. wiki i sluzbeni portal EP.

P.S. Sto je sa NYT rank listama? Ne volim ih ni ja, ali se u akademskom svijetu i medju perspektivnim studentima one prve citaju.
Dobro, dobro, Times Higher Education...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:36

Normalno da ne volis NYT rank liste. A ja znam i zašto. B-) Neću nikome reći.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:38

Kao da ta deklaracija ima bilo kakvu pravnu snagu - nema. Plači ti.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:39

Hooliganjetta wrote:Trolaj si s Erom, Šekspire. Vi ste si isti domet.


Ajoj...dobro, treba pricekati da rezolucija sjedne. To sto je ostalo od ganglija mora najprije to probaviti. Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 1f604
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:40

Hooliganjetta wrote:Normalno da ne volis NYT rank liste. A ja znam i zašto. B-) Neću nikome reći.

Mah, pa slobodno ti napisi. Be my guest.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:42

De nabaci fotošop pletenice ne bi li prisnažio svoje argumente.  Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 1f602
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:44

kolerik wrote:
Hooliganjetta wrote:Normalno da ne volis NYT rank liste. A ja znam i zašto. B-) Neću nikome reći.

Mah, pa slobodno ti napisi. Be my guest.
Nema potrebe kad ionako svi znaju da si na Sorbonni doktorirao Forum i forumsko prigovaranje.  flower
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:45

Hooliganjetta wrote:Kao da ta deklaracija ima bilo kakvu pravnu snagu - nema. Plači ti.

A, ova od Sabora ima? Koliko ja razumijem koncept deklaracije, ona nema mehanizam osude ni provodjenja, rijec je o vrijednosnom sudu.

Da se razumijemo, otpor fasizmu itekako podrzavam. Komunizam ne, a komunizam je monopolizirao otpor fasizmu na ovim prostorima pod nazivnikom antifasizma, koji je bio poznat samo u sovjetskom lageru. Sa dobrim razlogom, to je bio totalitarizam koji se suprotstavio drugom totalitarizmu totalitaristickim metodama.

Dakle antiteza po krovnoj ideologiji, ali ne temeljnim vrijednostima i metodama.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:47

Hooliganjetta wrote:
kolerik wrote:
Hooliganjetta wrote:Normalno da ne volis NYT rank liste. A ja znam i zašto. B-) Neću nikome reći.

Mah, pa slobodno ti napisi. Be my guest.
Nema potrebe kad ionako svi znaju da si na Sorbonni doktorirao Forum i forumsko prigovaranje.  flower

A jesam, priznajem. Odaklen znas? :facepalm
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Eroo Fri 19 Aug - 21:49

Hooliganjetta wrote:Trolaj si s Erom, Šekspire. Vi ste si isti domet.
Prdimahovino, kao što vidiš, redovito te preskočim. Znaš li zašto?
Eroo
Eroo

Posts : 78079
2016-07-22


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Guest Fri 19 Aug - 21:51

kolerik wrote:
Hooliganjetta wrote:Kao da ta deklaracija ima bilo kakvu pravnu snagu - nema. Plači ti.

A, ova od Sabora ima? Koliko ja razumijem koncept deklaracije, ona nema mehanizam osude ni provodjenja, rijec je o vrijednosnom sudu.

Da se razumijemo, otpor fasizmu itekako podrzavam. Komunizam ne, a komunizam je monopolizirao otpor fasizmu na ovim prostorima pod nazivnikom antifasizma, koji je bio poznat samo u sovjetskom lageru. Sa dobrim razlogom, to je bio totalitarizam koji se suprotstavio drugom totalitarizmu totalitaristickim metodama.

Dakle antiteza po krovnoj ideologiji, ali ne temeljnim vrijednostima i metodama.
Saborska Deklaracija po tom je pitanju jasna (8.), poziva na objektivno sagledavanje antifašizma ne izjednačavajući ga s komunizmom.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača" - Page 9 Empty Re: Hrvatica u Njemačkoj: "I ja želim dio tog kolača"

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 9 of 31 Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 20 ... 31  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum