ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Page 12 of 50 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 31 ... 50  Next

Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 12/6/2023, 14:40

Šandor Winnetou wrote:
AssadNaPodmornici wrote:

pazi horora. ako je snimka legit. (morate klinknut na link)
Rusi se povlače negdje na frontu, a drugi vojnici pobili ovu dvojicu-trojicu što se povlače . 
Pretpostavka je da su ovi što ubijaju čečenci a ovi što su ubijeni da su naravno rusi ili možda neka manjina. 

Inače čečenci su uglavnom i služili za ovakve stvari, to su pisali i telegram kanali(ruski) da su čečenci bili ti koji su uvodili "reda" uglavnom mlatili etničke ruse(i druge manjine) kojima je moral bio loš, da velika većina njih nije vidila borbe, ali svi imali vrhunsku opremu, najbolje puške i optiku, svi nabildani, i kao takvi mlate i ubijaju Ruse koji se pokušavaju povući. 

Ovdje se vidi navodno snimka kako čečenci likvidiraju baš neke ruse koji panično bježe.  naravno treba utvrditi legitimitet snimke, da nije neka stara, ili da nije namještena(sumnjam ali postoji šansa)
Njih 7oricu roknula trojica, očito se radi o pričuvi nenavikloj na fajt. Rusi očito ne poznaju svoju taktiku pa kad ideš u rikverc budi spreman roknuti i "svoje" koji te čekaju sa metkom u cijevi.
nisu svih 7 ostali su utekli nazad na frontu prema ukrajincima.  mislim da su dva ili tri pobijena
sve jedno ja da vidim ovake situacije pucao bi na ove čečence iza. tko im jebe mater. inače nije prvi put da se ovo događa, hrpa Ruskih telegram kanala je baš tako opisivala čečence od prvog dana rata. ono kao oni arkanovci - šminkeri, vrlo malo borbe, stoje u pozadini, mlate regularne vojnike, i bave se šverc komercom i pljačkama. prvi uzimaju plijen gdje RU vojska osvoji nešto. a ne sudjeluju u osvajanju. 

možeš mislit koliko je visok moral vojske. inače čak i u WW2 iako smo gledali one snimke "neprijatelj pred vratima" gdje NKDV strelja Ruse koji se povlače, zanimljivo u WW2 takve stvari su bile dosta rijetke s obzirom na doslovno 10-15milijuna vojnika što je imala crvena armija kroz rat. 
dok ovdje očito takve stvari nisu rijetke, wagner na tome počiva, tamo ih uče prvi dan da je povlačenje bez dozvole odmah streljanje, aj oni su zatvorenici "njima su oduzeta ljudska prava" , ali čečenci ovo od prvog dana rade regularnoj ruskoj vojsci.  ja bi u povlačenju ciljao o na drugu stranu, pogotovo ako znam da su u pozadini čečenci. 
šteta treba njih uvaliti u rovove neka stoje mjesec dana dok na njih padaju granate i sada idu tenkovi. 

inače zašto to čečenci rade? običan rus teško da će napraviti ovo svom drugom rusu. međutim čečencu je ovaj drugi rus -- nevjernik, čak i neprijatelj iz rata od kojeg nije prošlo niti 20godina.. još će se taj hvalit kada se vrati u čečeniju da je pobija 2-3 rusa u ratu po birtijama i pričat će priče djeci.. 

jao Rusijo na što si spala

AssadNaPodmornici

Posts : 21808
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 12/6/2023, 15:48

Obje strane objavile su da su nanijele velike gubitke u ljudstvu i opremi svojim protivnicima. Nekoliko ruskih kanala na Telegramu ustvrdilo je da teritorij mijenja ruke, pogotovo u oblasti Doneck, a gubici u ljudstvu i opremi su veliki.

Međutim, vojne analize podsjećaju da se u jednadžbu uvlači još jedan faktor: vrijeme.

"Već tri sata pljušti, a po takvom vremenu naše zrakoplovstvo, dakako, ne djeluje optimalno protiv neprijatelja, kao i jedinica koje upotrebljavaju bespilotne letjelice", napisao je Vladmir Rogov, vojni bloger i proruski dužnosnik u Zaporižji, na Telegramu u nedjelju.

Prema njegovim riječima, kiša donosi značajnu prednost ruskoj strani. "Za početak, tlo u Zaporižji je takvo da čak i s malo kiše postaje kaljuža i nepremostiva prirodna barijera. Takvo tlo ne mogu prijeći ni francuski AMX-10RC, ni njemački Leopard 2, a ni puno laganiji ukrajinski/sovjetski T-72, koji teži samo 45 tona. Zapet će i postati laka meta za naše dečke", procijenio je Rogov. Međutim, vremenske prognoze pokazuju da bi kiša uskoro trebala stati.


Ukrajinski zapovjedni stožer u ponedjeljak je potvrdio da se vode žestoke borbe. Dopisnik BBC-ja komentirao je kako, unatoč velikom entuzijazmu, situacija na terenu nije idealna. "Pogled na jedinice koje opet oslobađaju ukrajinska sela donosi optimizam Kijevu i saveznicima. No, manje se čuju vijesti o dijelovima fronte gdje je napredak slabiji ili ga nema. U oblasti Zaporižja je izgubljeno puno vojnika i opreme u akciji testiranja slabosti ruske obrane", napisao je James Waterhouse.

Sela padaju u nizu, ali Rusi su mirni: ‘U rukama imamo najjači adut. To će biti nikad lakše mete‘
RayMabus
RayMabus

Posts : 181783
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 12/6/2023, 16:06



Rusi bježe kod Bahmuta , mislim da sam negdje pročitao da je ovo Klišćijevka južno selo kraj Bahmuta gdje su Ukrajinci zapeli već 2tjedna i lagano pritiskaju. Ako ovo osvoje pada velik komad teritorija južno od Bahmuta,


edit:
 Ruski telegram kanal WarGonzo

 

tvrde "makarovka nije još naša, još je aktivna borba tamo, ne treba požurivati stvari uz božju volju izbacit ćemo njemce". .prvo sam mislio da je krivi google prijevod, i čitam na ruskoj ćirilici (pošto sam učio ruski prije 10ak godina i znam ga donekle) čak i piše stvarno njemci :/


Last edited by AssadNaPodmornici on 12/6/2023, 16:14; edited 1 time in total

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21808
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 12/6/2023, 16:09

To je Šojguov problem i onih Čečena u Bahmutu.

Prigožin i Wagner su napravili posal i predali to i sad se vi jebite s time kako znate i umijete a ako padne vi ste krivi. To nije naš problem.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181783
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou 12/6/2023, 16:38

AssadNaPodmornici wrote:
Šandor Winnetou wrote:
AssadNaPodmornici wrote:

pazi horora. ako je snimka legit. (morate klinknut na link)
Rusi se povlače negdje na frontu, a drugi vojnici pobili ovu dvojicu-trojicu što se povlače . 
Pretpostavka je da su ovi što ubijaju čečenci a ovi što su ubijeni da su naravno rusi ili možda neka manjina. 

Inače čečenci su uglavnom i služili za ovakve stvari, to su pisali i telegram kanali(ruski) da su čečenci bili ti koji su uvodili "reda" uglavnom mlatili etničke ruse(i druge manjine) kojima je moral bio loš, da velika većina njih nije vidila borbe, ali svi imali vrhunsku opremu, najbolje puške i optiku, svi nabildani, i kao takvi mlate i ubijaju Ruse koji se pokušavaju povući. 

Ovdje se vidi navodno snimka kako čečenci likvidiraju baš neke ruse koji panično bježe.  naravno treba utvrditi legitimitet snimke, da nije neka stara, ili da nije namještena(sumnjam ali postoji šansa)
Njih 7oricu roknula trojica, očito se radi o pričuvi nenavikloj na fajt. Rusi očito ne poznaju svoju taktiku pa kad ideš u rikverc budi spreman roknuti i "svoje" koji te čekaju sa metkom u cijevi.
nisu svih 7 ostali su utekli nazad na frontu prema ukrajincima.  mislim da su dva ili tri pobijena
sve jedno ja da vidim ovake situacije pucao bi na ove čečence iza. tko im jebe mater. inače nije prvi put da se ovo događa, hrpa Ruskih telegram kanala je baš tako opisivala čečence od prvog dana rata. ono kao oni arkanovci - šminkeri, vrlo malo borbe, stoje u pozadini, mlate regularne vojnike, i bave se šverc komercom i pljačkama. prvi uzimaju plijen gdje RU vojska osvoji nešto. a ne sudjeluju u osvajanju. 

možeš mislit koliko je visok moral vojske. inače čak i u WW2 iako smo gledali one snimke "neprijatelj pred vratima" gdje NKDV strelja Ruse koji se povlače, zanimljivo u WW2 takve stvari su bile dosta rijetke s obzirom na doslovno 10-15milijuna vojnika što je imala crvena armija kroz rat. 
dok ovdje očito takve stvari nisu rijetke, wagner na tome počiva, tamo ih uče prvi dan da je povlačenje bez dozvole odmah streljanje, aj oni su zatvorenici "njima su oduzeta ljudska prava" , ali čečenci ovo od prvog dana rade regularnoj ruskoj vojsci.  ja bi u povlačenju ciljao o na drugu stranu, pogotovo ako znam da su u pozadini čečenci. 
šteta treba njih uvaliti u rovove neka stoje mjesec dana dok na njih padaju granate i sada idu tenkovi. 

inače zašto to čečenci rade? običan rus teško da će napraviti ovo svom drugom rusu. međutim čečencu je ovaj drugi rus -- nevjernik, čak i neprijatelj iz rata od kojeg nije prošlo niti 20godina.. još će se taj hvalit kada se vrati u čečeniju da je pobija 2-3 rusa u ratu po birtijama i pričat će priče djeci.. 

jao Rusijo na što si spala
Mislim da ih je 7oricu koknilo no u krajnjoj liniji broj i nije bitan koliko sam događaj u kojem rusi svoje tamane ko dobar dan.

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19763
2017-12-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by debotoijusto 12/6/2023, 17:13

SIMFEROPOL, 12. lipnja - RIA Novosti. Ruska vojska pokrenula je protunapad u području Vremevskog ruba u smjeru Zaporožja, rekao je Vladimir Rogov, čelnik lokalnog javnog pokreta "Mi smo zajedno s Rusijom", u eteru radijske postaje Komsomolskaya Pravda .
"
"U ovom trenutku je započeo protunapad od strane naših momaka - 127. divizija ide u bitku, kreće se naprijed. Istodobno se pruža masovna podrška ruskim Zračno-svemirskim snagama. Oni rade u smjeru Neskučni, izbacivši neprijatelja iz Makarovke", rekao je.

Rogov je napomenuo da raketna i topovska artiljerija gađa izravno položaje Oružanih snaga Ukrajine.


https://ria-ru.translate.goog/20230612/kontrataka-1877638293.html?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=hr&_x_tr_hl=en


koji kurac :D  da svemirske snage


Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Rusi-rat-Ukrajina-1
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 31212
2014-04-12


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 12/6/2023, 17:16


Prije sat vremena
Jedan ubijen u ruskom napadu na gradić u regiji Zaporižja

Jedan je muškarac ubijen, a drugi ranjen u ruskom napadu na gradić Orihiv u regiji Zaporižja na jugoistoku Ukrajine.

Vijest dolazi od regionalnog guvernera Jurija Malaška, koji je rekao da su tri bombe oštetile kuće i komunikacije u gradu, koji je oko 10 kilometara udaljen od bojišnice. Ubijeni muškarac imao je 48, a ozlijeđeni 32 godine, dodao je. Smatra se da u gradu još uvijek živi nekoliko stotina stanovnika, unatoč tome što su ruske snage uvelike uništile infrastrukturu.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181783
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 12/6/2023, 21:34



Lancet je pogodio gvozdiku mamac. nedavno su ukrajinci objavili kako je lancet pogodio tenk mamac. inače glupo od njih što objavljuju ta videa, očito im lancet radi teške gubitke, i mamci su odlično rješenje ali takve slike nisu smjeli puštati u javnost. sada rusi znaju da gađaju mamce, drugi put će dosta više paziti.


ovakva bi mapa mogla vidjeti. naravno vidio sam mape gdje su ukrajinci dosta južnije od ovoga, i pro.ruske gdje su oni vratili u protunapadu Makarivku. 


_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21808
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 12/6/2023, 22:24

Jučer sam napisao kako Ukrajinci žicaju od Njemačke nove Leo2. 
Rusi se ponadali pošto su uništili do sada (vizualno potvrđeno 15-16 neka ih je 20) BradleyM2 , da Ukrajina nema još puno tih , tipa 90 komada.. međutim
Ameri šalju nove :)


btw dobra stvar da je posada od 3/4 bradleija (minimalno 3/4) preživjela, tako da će oni odmah u nove i nazad u napad

Inače Ukrajina troši nemilice streljivo,  iman iskreno kontakt od jednog sa fronte , kaže da cijelu noć nemogu spavati da po cijeloj fronti ukrajinci(njegovi/naši) praše HIMARSe i GRADove po Rusima, da ne zna odakle Ukrajincima toliko streljiva. 
Zapad cijelo vrijeme šalje nove vagone . Treba hitno slati i novi oklop , gubici UKR vojske u oklopu su gadni(a sigurno nisu niti u ljudstvu mali). Međutim tek su angažirane 2brigade od 20, od čega je 12 tenkovskih/mehaniziranih .. (tako nešto brojke ako nađem izvor provjerim kasnije


da se vratim na pomoć. teška je 325milijuna $, uključuje streljivo za patriote, NASAMS, bradley/stryker. 

Neka je pola 170 milijuna $ na bradley/stryker ..uh jebote googlam skupi su.. sve jedno to je 30-40ak ovih vozila

mislio sam da su duplo jeftiniji jbg
ako je udio u streljivu manji, moglo bi biti preko 50ak bradley/stryker vozila . što prije prebaciti na front. očito su svi "nanjušili" krv , zato se šalje nova municija i oružje ukrajini. gubici su tu, ali očito je da ruska obrana popušta. 
čekamo vijesti kako je prošao ruski kontra napad kojeg je čak i Putin i ekipa najavila

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21808
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 12/6/2023, 22:29

Pa nisu skupi. Ne plaćaš ih ti, jebete se.

Samo šalji. Da tamanimo gamad.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181783
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 12/6/2023, 22:52



Prema Zoki koji citira navodni UKR telegram kanal VERTIKAL , Rusi su osvojili nazad Starmolinovku, selo odmah ispod Marakove.  popodne sam stavio wargonzo/RU telegram da je makarovka (kako se već zove) još u rukama Ukrajine, pro-UKR accounti tvrde da su Ukrajinci još južnije osim toga vertikal.. vidim da po količini lajkova ima hrpu followera

Kasnije ću leći u krevet i pročačkati par telegram kanala. 
Inače na njegovom profilu ima danas dosta novih videa UKR gubitaka, nije kao onaj dan gdje su zapušili tonu bradleija i tenkova.. ali imaju

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21808
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AlfaOmega 13/6/2023, 07:08

Analiza: Ukrajinska ofenziva napreduje, ali ponajviše u medijima - da, zauzeli su 4 naselja, ali kad se pobliže promotre ta naselja postaje jasno da je ovo prije svega skrivanje lošeg početka




PIŠE: Antun Roša




Rat u Ukrajini ušao je definitivno u novu fazu. Cijelu ovu godinu, koja je već na polovici, pričalo se u pripremi za veliku ukrajinsku protuofenzivu, a ista je sad i krenula. Zapravo ovo je vjerojatno već drugi tjedan iste, ali Kijev je tek krajem prošlog tjedna potvrdio da je protuofenziva krenula. I nije to bio nikakav grandiozan proglas - Zelenski je tek za vrijeme novinske konferencije poručio da su "protuofenzivne akcije krenule". U isto vrijeme na online kanalima ukrajinske vojske objavljuju se propagandne snimke visoke produkcije koje ponavljaju glavnu mantru ove protuofenzive - tišinu!


Naime, Kijev je odlučio da neće ništa, ili barem skoro ništa, javno govoriti glede toga kako protuofenziva napreduje. Ali to je možda bila samo preventivna strategija za slučaj da protuofenziva ne krene dobro po Ukrajinu. Početkom prošlog tjedna činilo se da se upravo to i događa - rusko ministarstvo obrane prvo je obznanilo da su krenuli ukrajinski napadi, ali da su svi redom odbijeni. Zatim je ruska vojska krajem prošlog tjedna objavila nekoliko video snimaka na kojima se mogu vidjeti uništeni njemački Leopard tenkovi te američka Bradley oklopna vozila. Spominjali su se i veliki gubici na ukrajinskoj strani.


No, ako ukrajinska protuofenziva i jest krenula lošije od pripremanog scenarija, to se sad možda ispravlja, a odjednom i ukrajinska strana krši vlastito pravilo o tišini. Danas su poručili kako su njihove snage zauzele već četvrto naselje na jugoistoku zemlje. Izjava dolazi dan nakon prvih informacija koje sugeriraju da ukrajinske snage ipak napreduju i ostvaruju konkretan rezultat, vraćajući kontrolu nad prostorima koji su mjesecima bili pod ruskim snagama.


Tijekom jučerašnjeg dana ukrajinske snage poručile su kako su oslobodile tri naselja - Blahodatne, Neskučne i Makarivku. Jutros su pak objavili da su zauzeli i četvrto naselje, Storoževe (koje je zapravo spojeno s naseljem Blahodatne).


Sva ova naselja nalaze se na istom prostoru, graničnom prostoru regije Donjeck i regije Zaporožje. Pogledajmo njihove položaje na karti:


Četiri naselja gdje je ukrajinska vojska vratila kontrolu:


Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 V7yxy1686587725


Širi prikaz lokacije na karti Ukrajine:


Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Qwwxy1686587793


Naime, kad se danas ističe kako je ukrajinska vojska u velikoj protuofenzivi zauzela "već četiri naselja" to može zvučati kao solidan napredak. No, kad malo bolje pogledamo na kartu vidjet ćemo da je to zapravo skup naselja koja se nalaze jedno uz drugo. Storoževe se nalazi na svega 800 metara južno od najsjevernijeg naselja s ovog popisa, Neskučna. 500 metara istočnije, preko rijeke Mokri Jali, nalazi se najveće naselje, Blahodatne. Ako pak ponovno prijeđemo rijeku, oko 1.5 kilometra jugozapadno od Blahodatnea nalazi se naselje Makarivka.


Blahodatne je prije rata imalo oko tisuću stanovnika. Naselje je došlo pod kontrolu ruskih pobunjenika krajem 2014. za vrijeme sukoba u Donbasu. Kada je pak Rusija prošle godine pokrenula invaziju na Ukrajinu naselje se ponovno našlo na sad sve intenzivnijoj fronti. Ukrajinske snage ga zauzimaju u studenom 2022. Dakle, ovo nije prvi put da ukrajinska vojska vraća kontrolu nad naseljem Blahodatne. No, zatim ove godine, u siječnju, naselje preuzimaju pripadnici ruskog Wagnera. Nije sasvim jasno tko ga je kontrolirao do jučer, odnosno jesu li tamo bili Wagnerovci ili ruska vojska, no sudeći prema slikama i snimkama koje se pojavljuju na društvenim mrežama, Blahodatne je sad ponovno u ukrajinskim rukama.


Dakle, Blahodatne se može smatrati jednim manjim naseljem. Pogledajmo ostale prostore.


I dok Blahodatne ima nešto preko tisuću stanovnika (1023 prema popisu stanovništva iz 2014. godine), obližnje Storoževe je zapravo zaseok koji, prema istom popisu stanovništva, ima svega 83 stanovnika.


Neskučne imaju predratnu populaciju od 644 stanovnika, a zadnje naselje koje se ovdje spominje, Makarivka, 245.


Dakako, cilj nije umanjiti činjenicu da ukrajinska protuofenziva ipak napreduje, i očekivalo se da će napredovati, no ovi uspjesi su zapravo poprilično umjereni. Nadalje, valja spomenuti još jedan podatak iz popisa stanovništva - primjerice, u naselju Makarivka 83% stanovnika izjasnilo se da im je materinji jezik ukrajinski, a njih 17% ruski. Nije nužno podatak koji bi morao biti definitivan, ali ovo obično znači da je riječ o prostoru koji puno više "naginje" Kijevu nego Moskvi. Za komparaciju, u ovom popisu stanovništva (iz 2001. godine) na prostoru Krima 77% stanovnika reklo je da je njihov materinji jezik ruski, 11.4% reklo je da je to krimsko-tatarski, a samo 10.1% ukrajinski.


Vratimo se na istočnu liniju fronte. Dakle, ispada da je Kijev odlučio donekle prekinuti svoj zavjet šutnje tvrdnjom da su zauzeli skupinu od četiri manja naselja. Zašto to čine? Očito zato da stvore dojam kako njihova mjesecima pripremana protuofenziva nije potpuni fijasko jer čim su objavljene snimke Leoparda u plamenu na Zapadu su se, očekivano, pojavili upitnici (i uskličnici).


Neki su pak već konstatirali da Kijev šuti o protuofenzivi jer je ista "loše krenula". Ne bi se reklo da je to razlog. Šutnja je u ovom smislu vrlo mudra odluka jer mogu puno bolje upravljati narativom, a i zadržati sve elemente iznenađenja, koliko je to moguće, za sebe. Ipak, teško je izdržati pritisak očekivanja, domaćeg i stranog.


Vidjet će se kako će se situacija po Ukrajinu razvijati u narednim danima i tjednima, ali vraćanje kontrole nad ova četiri naselja, gdje ni Rusi, kako smo vidjeli iz kronologije kontrole, nisu imali baš čvrsto uporište, u praktičnom smislu ne znači previše te se čini da je ova informacija puštena više kao zadovoljavanje medijske pažnje. Naslovnice poput "ukrajinske snage zauzele jučer tri naselja, danas još jedno" zvuče dosta dobro po Ukrajinu, dok se situacija ne pogleda konkretnije na samoj karti.


Ova naselja nalaze se oko 100 kilometara od ruskog kopnenog mosta koji prolazi uz Azovsko more. Jedan od glavnih ciljeva ukrajinske protuofenzive, prema tvrdnjama upoznatih vojnih stručnjaka, je probiti, odnosno presjeći ovaj ruski kopneni most, izbiti na Azovsko more i tako, između ostalog, izolirati Krim (naročito ako bi se kakvom sabotažom mogao u zrak dići i Krimski most koji preko tjesnaca Kerč povezuje poluotok i rusko kopno). Nakon tjedan dana ukrajinska vojska je još jako daleko od ostvarenja takvog cilja. Nadalje, daleko je još i od guste ruske obrambene linije koja se nalazi južnije i jugoistočnije. Tamo ukrajinsku vojsku i njeno oružje koje je dobila od svojih saveznika čeka pravi izazov.



Dakle, oko 100 kilometara bi ukrajinska vojska trebala se probijati južno da bi izbila na obale Azovskog mora. U isto vrijeme, oko 120 kilometara sjeverozapadno od ovih naselja nalazi se Bahmut za koji se vodila najduža i najteža bitka od početka rata u Ukrajini. Glasnogovornik ukrajinskih kopnenih snaga, Sergej Čerevati, poručio je danas kako ukrajinske snage tamo napreduju i udaraju snažno po ruskim bokovima. No, ukrajinska strana nikad nije priznala ni potvrdila gubitak Bahmuta koji je po svemu sudeći ipak pao krajem prošlog mjeseca. Ipak, činjenica jest da Rusi nisu napredovali dalje što znači da je jedan dio grada (zapadni) i dalje okružen ukrajinskim snagama. Probiti se natrag u grad i potisnuti ruske snage, bar djelomično, bio bi značajan uspjeh za ukrajinsku stranu i nešto što će svakako pokušati izvesti, a to bi bez dvojbe bilo i jako medijski popraćeno. I zaista, to bi bio uspjeh, nešto što čak i Jevgenij Prigožin sluti da bi se moglo dogoditi, a hoće li, tek ćemo vidjeti. U međuvremenu imamo priču o "četiri osvojena naselja", a to je više medijsko pokriće da protuofenziva napreduje nego konkretni vojni uspjeh.

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10355
2015-09-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AlfaOmega 13/6/2023, 07:12

Analiza ne podsmijava napredak Ukra, dapače, ali govori o simbolici četiri mjesta koja baš i ne pije vode, tim više jer su navedena mjesta u fazi "ping ponga", iliti Ukri ulete, ovi ih zaspu topničkim udarima pa vrate, i tak evo već dva puta. No vidit ćemo šta nosi današnji dan, jel.

U svakom slučaju, analiza na kraju govori o tome da bi puno veću simboliku za Ukre predstavljao povrat Bakhmuta (koji nije nemoguć s ozbirom na stanje na terentu).

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10355
2015-09-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by debotoijusto 13/6/2023, 07:35

AlfaOmega wrote:Analiza ne podsmijava napredak Ukra, dapače, ali govori o simbolici četiri mjesta koja baš i ne pije vode, tim više jer su navedena mjesta u fazi "ping ponga", iliti Ukri ulete, ovi ih zaspu topničkim udarima pa vrate, i tak evo već dva puta. No vidit ćemo šta nosi današnji dan, jel.

U svakom slučaju, analiza na kraju govori o tome da bi puno veću simboliku za Ukre predstavljao povrat Bakhmuta (koji nije nemoguć s ozbirom na stanje na terentu).
ja sa 17 dana metenja skupljanja pikavaca vadjenja muslimanskih bocica iz zacepljenih odvoda te necasnim otpustom prije zakletve a 2 zrna soli u glavi vidim da ukri na razna mjesta poslali " 4 tenka i nesto pjesadije " i pipkaju snage ovih sto se rusima odazivase dok zimu pratih kolone opreme za sve namjere sto redovno stizala od saveznika svako mjesec poduplan budjet pomoci i obuku vojnika po drzavama EU
nece tu biti simbolike nego bezanije kad 300 borbenih vozila planski krene  dok motor tenka bude imao full rezervar napunjen a unda jos malo bezanije stoke sto zlorabe rusko ime i povijest koja iznjedrise velikane za ponos svijeta i tu velicinu danas srozase na jadnike sto otimaju WC skoljke
s druge strane od istog materijala lopovskih probisvjeta , ukra , stasase ponosan narod koji ima buducnost i za nju se danas bori
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 31212
2014-04-12


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AlfaOmega 13/6/2023, 07:56

Ev čitam, Macron je reka da su na planiranju kontre radili najveći vojni stručnjaci. Treba je to reći nekad kasnije kad/ako Ukri dobace bar do Tokmaka. Ovako ako kontra propadne prerano, svi ćemo mu se smijati.:W

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10355
2015-09-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 13/6/2023, 08:56

Rusi se šeću oko uništenog Leoparda2 i Američkih Bradleija. Mislim da je to jedna te ista "hrpa". Sve jedno ima dosta snimki UKR gubitaka .


Neman još 100% sigurna izvješća o Makarivki.

Strelkov ovaj put nije toliko "pesimističan", govori da Rusi se brane "inteligentnije" , da "puštaju" Ukrajince da uđu u sela, da ih zasole artiljeriom i avijacijom i kada ih "smekšaju" da vrše protu napad. 
Naravno pitanje je što je istina. Ima nešto snimki gdje Rusi dronovima udaraju po UKR(zapadnom) oklopu te najviše helikopterima jebiga, navidkli smo da gledati da Ameri/NATO sa Apache helikopterima buše negdje na bliskom istoku stari sovjetski oklop, sada imaš obrnuto Rusi sa Aligatorima buše NATO oklop, međutim nisu to još veliki gubici. 
Opet previše je "magle" da bi znali kako će rat ići dugoročno. 
Rusi su optimistični da mogu aktivnom obranom zaustaviti Ukrajince,  Ukrajinci tvrde da su tek ubacili manji dio resursa u borbu, i da Rusi bacaju zadnje rezerve i da čim probiju iduću liniju obrane da će nastati kolaps. 

Jedan dobar desant preko Dnjepra bi bio zanimljiv

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21808
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 13/6/2023, 09:17

Ruski general poginuo u raketnom napadu. Vjerojatno je to onaj pogodak Britansko/Francuskm stormshadow raketama u Hersonskoj oblasti gdje je bio Putin pa su Ukrajinci pomoću videa od Putina skužili lokaciju tog Ruskog HQ-a



--e da za Makarivku imaju videa gdje su Ukrajinci unutra ali ne znamo datum. 
WarGonzo tvrdi još sinoć kasno da je protunapad Rusa propao. Drugi Ruski telegram kanali nisu tako pesimistični. 

ovo je jedan solidno optimistični source. vidit ćemo koliko je točan
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Optimi10


Plus navodno su Ukrajinci pokrenuli još jedan pravac
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Novina10


p.s navodno jedan Ukrajinac koji je na fronti tvrdi da imaju zanimljiva videa djelovanja zapadnog oklopa
čekamo

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21808
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 13/6/2023, 13:49

Kaže Zelenko da ih je kiša omela. Pa ne pratite vi tamo u ukrajinskom političkom i vojnom vodstvu vremensku prognozu ? Pa šta ih šalješ u napad kad je kiša ? Morat će ti anglosasi sad poslat još oklopa da nadoknade to šta si sad ispušio jer je zapelo u blatu i slabo se kretalo prema naprijed pa su ovi to snimili i poskidali. 

Dugo očekivana ofenziva ukrajinske vojske je "teška", ali "napreduje", rekao je jučer predsjednik Volodimir Zelenski, nakon što je njegova administracija tijekom dana objavila da je preuzela najmanje sedam sela od ruskih snaga.

Borbe su teške, ali napredujemo i to je jako važno, rekao je u svom svakodnevnom obraćanju ukrajinski predsjednik. "Neprijateljski gubici su točno na razini koja nam je potrebna", dodao je.

"Vrijeme nam nije naklonjeno, kiša nam otežava zadatak, ali snaga naših vojnika daje dobre rezultate", rekao je Zelenski pozdravljajući povratak ukrajinske zastave na "novooslobođena područja".
RayMabus
RayMabus

Posts : 181783
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 13/6/2023, 19:13

usa pomoć. Nešto oklopa te dosta streljiva za artiljeriju, javelin i stingeri



Nema nekih pomaka na fronti danas

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21808
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 13/6/2023, 20:24

Pauza na fronti, još UKR nije došla do prve prave linije, gubitaka ima dosta na obe strane rekao bih podjednako. Što znači da je ovo brutalni rat iscrpljivanja za sada. 

ne mora značiti da će tako biti idućih tjedana. dovoljno je napraviti negdje brzi proboj, i upasti u pozadinu i stvoriti kaos i paniku, uz par udara po Ruskim HQ-ima (koje treba locirati).

Vrijedi i obrnuto, mogu zapeti u nekom minskom polju, pa ih otkriju dronovi i poklopi ih Ruska artiljerija i onda Rusi čak i prođu bez izgubljenog vojnika.. tako su npr Rusi popušili u Ugljedaru čak 130 komada vozila
 10x više nego Ukrajinci na onoj famoznoj snimci gdje je leopard nekoliko bardlija i par ostalih

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21808
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 13/6/2023, 22:17

Unatoč napretku Ukrajina je već u prvih par dana protuofenzive pretrpjela teške gubitke u opremi. 

Vodeće dvije brigade u ukrajinskoj protuofenzivi izgubile su najmanje pet specijaliziranih Leoparda u svom napadu južno od Male Tokmačke proteklog tjedna. Opremljena minskim plugovima i valjcima, ova vozila vode tenkove i borbena vozila pješaštva kroz minska polja orući i pripremajući stazu kako bi tenkovi mogli probiti neprijateljsku crtu obrane.

Ukrajinska 47. jurišna brigada u samo tjedan dana teških borbi morala je napustiti tri od svojih šest najboljih vozila za proboj - Leoparde 2 finske proizvodnje. Drugi potvrđeni ukrajinski gubici uključuju specijalizirano vozilo sovjetskog tipa IMR-2 i bivši njemački Bergepanzer.

Ukrajina u prvih par dana ofenzive izgubila nekoliko Leoparda i 16 Bradleyja
RayMabus
RayMabus

Posts : 181783
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 12 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 12 of 50 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 31 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum