ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Frankfurtska škola i Kulturni marksizam

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Frankfurtska škola i Kulturni marksizam - Page 2 Empty Re: Frankfurtska škola i Kulturni marksizam

Post by Kermit 25/1/2016, 20:30

kic wrote:
asilovski wrote:
kic wrote:ne znam, meni je prenapuhana ta priča o Kulturalnom Marksizmu, prije sveg jer je ona u javni diskurs došla prije svega zbog onog manijaka Breivika :/

opet velim, ova ideologija nije utvara, prilično je očita u današnjoj javnosti svuda oko nas, samo ovo osvaja već duže vrijeme umove mladih ljudi koje kreće od: Ivy league > Washington > ostatak svijeta.. ta tvornica misli radi perfektno, mladi sve to piju, i ne vidim drugi izvor koji bi to pomeo, recimo 80ih je postojao određeni revival vjere u Hercegovini i povratak katolicizmu kao otpor Komunističkim eksperimentima, samo, ja danas ne vidim ništa slično čemu se čovjek može okrenuti..

sve kreće od školstva jednostavno, pogledao sam samo jedan bezazlen klip na youtube o kreativnom razmišljanju, i jedna od prvih stvari - onako usput, kaže profesor:  iskreno, mi otimamo djecu od roditelja, i smije se :)
Kulturnim marksizam je zapravo F.Š. u biti wikipedija kaže da je to sve teorija zavjere, ali no wikipedija je potpuno uber đubre, tako da...
ljudima kojima sve smeta, sami ništa ne znaju ni umiju..

to više vrijedi za rational wiki stranicu recimo.
da da odvratni su kao i ateističko pseudoznanstveni meme

Kermit

Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

Frankfurtska škola i Kulturni marksizam - Page 2 Empty Re: Frankfurtska škola i Kulturni marksizam

Post by Guest 25/1/2016, 20:40

asilovski wrote:
red wolf wrote:
kic wrote:
sve kreće od školstva jednostavno, pogledao sam samo jedan bezazlen klip na youtube o kreativnom razmišljanju, i jedna od prvih stvari - onako usput, kaže profesor:  iskreno, mi otimamo djecu od roditelja, i smije se :)
Hože li ti sad biti jasnije ono pitanje što sam vam nekoliko puta ovdje postavio, i na onom propalom forumu, je li vaš um zaista vaš?
An Underground History of American Education

http://mhkeehn.tripod.com/ughoae.pdf
Ne. Lako je ovladati ljudskim umom.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Frankfurtska škola i Kulturni marksizam - Page 2 Empty Re: Frankfurtska škola i Kulturni marksizam

Post by aben 25/1/2016, 20:58

kic wrote:
aben wrote:
kic wrote:

sve kreće od školstva jednostavno, pogledao sam samo jedan bezazlen klip na youtube o kreativnom razmišljanju, i jedna od prvih stvari - onako usput, kaže profesor:  iskreno, mi otimamo djecu od roditelja, i smije se :)
skule samo rafiniraju misleći kadar, 
šire stanovništvo signalizaciju za lijevi alingment dobivo od pop i šport zvijezda.


atlanta hawks imaju diversity and integration officera
vidim ti umoran, pa samo bacaš pojmove :P
a neko te moro ispraviti,
školski obveznici obično dobro procjenjuju vridnost koju dobivaju, pa jedva čekaju da to ispiranje završi. ali unda zapnu severini na broš, ja ne mrzin projekte ili slične pizdarije. 

ATLANTA -- The Atlanta Hawks and Philips Arena have named Nzinga Shaw as the organization’s new Chief Diversity and Inclusion Officer (CDIO), it was announced today by CEO Steve Koonin.  In this role, Shaw is responsible for developing and embedding diversity and inclusion best practices throughout the organization. She will design a strategic, cross-departmental program that creates deeper cultural awareness and sensitivity. Additionally, Shaw will serve as a member of the Executive Committee and provide guidance to the leadership team so that they can engender inclusivity in every facet of the business. She will report directly to Koonin.

_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;

And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben
aben

Posts : 35478
2014-04-16


Back to top Go down

Frankfurtska škola i Kulturni marksizam - Page 2 Empty Re: Frankfurtska škola i Kulturni marksizam

Post by prckov 26/1/2016, 05:40

http://www.informationliberation.com/?id=53667

_________________
It was always the women, and above all the young ones, who were the most bigotet adherents of the party, the swallowers of slogans, the amateur spies and nosers-out of unortodoxy.
Orwell 1984
prckov
prckov

Posts : 34425
2014-04-19


Back to top Go down

Frankfurtska škola i Kulturni marksizam - Page 2 Empty Re: Frankfurtska škola i Kulturni marksizam

Post by prckov 26/1/2016, 05:51

The Frankfurt School is named for those who founded or came from the Institute for Social Research started to advance Marxist-oriented propaganda. It included sociologists Max Horkheimer and Theodor Adorno, psychologist Erich Fromm, and philosopher Herbert Marcuse. The Institute actually became affiliated with Columbia University in New York. Another seminal figure connected to this school of thought included the Italian Antonio Gramsci, whose grave in the Protestant cemetery in Rome is even now approached reverently and decorated by his followers.
Their central poisonous proposition, critical theory, seeks societal transformation through the emancipation of mankind from all forms of slavery. Who are the slavers? The Church and its morality, the suffocating patriarchal family, and the rapacious market. Such revolutionaries remain always hungry, and even now they are tearing down the redoubt from which they first launched their attack upon our country, the academy

_________________
It was always the women, and above all the young ones, who were the most bigotet adherents of the party, the swallowers of slogans, the amateur spies and nosers-out of unortodoxy.
Orwell 1984
prckov
prckov

Posts : 34425
2014-04-19


Back to top Go down

Frankfurtska škola i Kulturni marksizam - Page 2 Empty Re: Frankfurtska škola i Kulturni marksizam

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum