SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
Page 1 of 3
Page 1 of 3 • 1, 2, 3
SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
http://croative.net/?p=37861
michaellcmacha- Posts : 21325
2015-08-08
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
Kako je to bilo 1990.
Model s kojim je tadašnji SKH-SDP ušao u prve višestranačke izbore bio je klasični proizvod totalitarnog sustava, nastojanje da se totalitarni sadržaj sačuva i neokrnjen prenese u višestranački i naizgled demokratski sustav. Komunistička partija ili, kako se tada zvala, Savez komunista Hrvatske preimenovala se u SKH-SDP ili kako se tada to zvalo Stranka demokratskih promjena. Poslije se ta Stranka demokratskih promjena ponovo preimenovala u partiju, i to socijaldemokratsku partiju – današnji SDP.Demokratske i socijaldemokratske promjene su izostale, ali o tome neki drugi put, nakon izbora. No bilo je važno promijeniti ime. U komunizmu su se u svakoj novoj etapi mijenjala imena istim sadržajima: tako je tajna policija najprije bila Roc, potom Ozna, pa Udba i na kraju Služba državne sigurnosti, dok je Komunistička partija postala Savez komunista, koji se uoči višestranačkih izbora preimenovao u SKH-SDP.
Model s kojim je tako preobučena Partija očekivala pobjedu bio je sljedeći: difamirati najozbiljnijeg političkog protivnika (Tuđmanov HDZ) etiketama koje će ga uz baražnu vatru partijskih medija, osobito televizije, toliko ocrniti da postane neprihvatljiv biračima. Uz to, valjalo je stvoriti više desnih surogat strančica koje će imati prepoznatljive lidere, mahom bivše disidente i političke zatvorenike, ali će biti pod stvarnom kontrolom tajne policije, strukturno nesposobne za osvajanje i obnašanje vlasti. |
Medijski udar
Propagandni stroj radio je kao sat. A kako i neće kada je, kako je to u svojim istraživanjima utvrdio istraživač udbaških arhiva Roman Leljak, tajna policija davala suglasnost za sva urednička mjesta u državi. Oni na najodgovornijim pozicijama su u to vrijeme pripreme agresije na Hrvatsku morali imati i dodatnu suglasnost vojne obavještajne službe JNA, kolokvijalno KOS-a.Na čelu tadašnje Televizije Zagreb bio je višestruko provjereni Titov omladinac Goran Radman, stepenicu iznad njega, kao direktor Radio-televizije Zagreb bio je još pouzdaniji Veljko Knežević, koji je nešto kasnije završio kao direktor (veliko)srpske televizije, u okupiranom Kninu, a ispod njih sve provjereni partijski izabranici. Stvoren je i niz surogat strančica, koje su trebale podijeliti dezorijentirane i propagandistički preparirane birače.
Pobjeda je teorijski trebala pasti preimenovanoj Partiji u krilo. Ali dogodila joj se tragedija, cijelom izbornom inženjeringu unatoč. Komunizam je pao u cijeloj Europi, Hrvatska je još dodatno bila ugrožena velikosrpskim pretenzijama, a režimska je propaganda zbog prezasićenosti u jednom trenutku postala upravo kontraproduktivna.
Ne bi mi uopće bilo žao da Milanovićeva koalicija, koja u svojoj biti jest ideološko-politički nereformirana sljednica tadašnjeg SKH-SDP, izgubi parlamentarne izbore. Naprotiv, vjerujem da je to preduvjet za početak istinske demokratske tranzicije u Hrvatskoj, koja je u ovih četvrt stoljeća izostala i koja za posljedicu ima nekompetitivnost države, gospodarstva, obrazovanja, kulture… Ono što mi je ipak neshvatljivo jest ponavljanje navlas istog modela u 2015. godini, kao da je četvrt stoljeća jedna vrlo značajna politička grupacija u zemlji, koja bi trebala biti neka hrvatska ljevica, politički i demokratski stajala u mjestu.
Vesna Pusić i danas govori o HDZ-u kao stranci opasnih namjera, u kojoj vidi „revolucionarne nacionaliste“ kod kojih „ nema prezanja ni pred najradikalnijim metodama revolucionarne političke borbe“, a u te najradikalnije metode uključuje i „plinske boce u Savskoj“.
Dvije velike krize
Ispada da je glavni oporbeni lider Tomislav Karamarko šef opasne revolucionarno-nacionalističke terorističke organizacije čije trojke hodaju s plinskim bocama po gradovima, a ne šef stranke koja je otvorila put višestranačju u Hrvatskoj, stvorila i obranila državu, uvela je u NATO i EU i osoba koja je velik dio svoje profesionalne karijere provela vodeći velike sustave u toj državi poput MUP-a ili SOA-e. |
Baš kao i prije četvrt stoljeća ista struktura podupire i nadzire niz surogat strančica, koje medijsko-propagandistički stroj danas profilira kao poželjni treći put, mimo i nasuprot njihovoj realnoj snazi. Medijski preferirani projekt sada je Most, čijeg šefa Božu Petrova, lokalnog metkovskog političara u pokušaju, partijski nadzirani mediji već portretiraju kao da je u svojoj dosadašnjoj karijeri nadmašio uspjehe De Gaullea i Adenauera zajedno. Na čelu medijskog stroja je baš kao i prije četvrt stoljeća partijski dečko koji obećava, Goran Radman, doduše na stepenici više nego što je bio prije četvrt stoljeća.
Danas je on tamo gdje je tada bio odbjegli Veljko Knežević. I kriteriji selekcije su više-manje isti. No još se nešto ponavlja: kriza s kojom se taj stari partijski sustav ne može i ne zna nositi. Prije četvrt stoljeća bili su to politički i gospodarski bankrot komunizma u Europi i velikosrpska agresija. Danas su to migrantska kriza u Europi, koja će u Hrvatskoj prije izbora vjerojatno eskalirati i bankrot hrvatske države koji je pred vratima.
Vjerujem da će te dvije krize zapečatiti rezultat hrvatskih parlamentarnih izbora i poraz Milanovićeve Kukuriku koalicije, ma kako je preimenovao i preobukao. No također vjerujem da je nakon njih bitno napokon naučiti barem mali politički postupovnik komunističke partije kao preduvjet demokratskog razvoja. Da za četvrt stoljeća opet ne bismo gospodarski spas tražili u svrgavanju komunističkog modela vladanja, preobučenog u neku novu odjevnu kombinaciju, dok neka nova Vesna Pusić u oporbi detektira – nacionalističke teroriste opasnih namjera.
_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg
"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU"
michaellcmacha- Posts : 21325
2015-08-08
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
JELENA LOVRIĆ Hrvatska će na izborima odlučivati o svojim civilizacijskim sidrima. Birat će između slobode i neslobode
Autor: Jelena Lovrić
Objavljeno: prije 2 h i 4 min
Bit će to nimalo rutinski izbori. Pred Hrvatskom je dosad možda najneizvjesnija, pa stoga i dramatično zaoštrena izborna odluka. Kampanje su uvijek napumpane kao da je riječ o pitanju života ili smrti. Ali ovoga puta zaista nismo daleko od toga. U 25 godina višestranačja malo je bilo važnijih izbora. Predstojeći mogu imati karakter povijesne prekretnice. Na stolu su pitanja mnogo bitnija od onih hoće li zemljom vladati ljevica ili desnica. O čemu će to Hrvatska na skorim izborima zapravo odlučivati?
Na prvoj razini riječ je o izboru između Zorana Milanovića i Tomislava Karamarka. Parlamentarni su izbori postali jako, neprirodno personalizirani. Kao da je riječ o izboru između dvije političke ličnosti, a ne dvije političke opcije. Sužavanje fokusa lako je objasniti. Njih su dvojica jedini izgledni kandidati za premijera. Usto, obojica su svoje stranke pretvorili u vlastite slijepe sljedbe. HDZ je danas isto što i Tomislav Karamarko. Kao što je i SDP jednako Zoran Milanović. Oni diktiraju političku agendu, kao i ukupnu kadrovsku vertikalu. Izborne su liste nakrcali svojim prijateljima i poslušnicima. Činjenica da je Hrvatska prisiljena birati između njih dvojice govori prije svega o bijedi hrvatske političke elite. Jer, u ovom slučaju sasvim sigurno nije riječ o sudaru političkih titana.
Premda su cijelu političku scenu zagušili svojim borbenim pokličima, kristalno je jasno da se ovdje nije namjerio junak na junaka. S mnogo se više razloga može govoriti o srazu dva politička antiheroja: jednog autista koji je potkraj mandata postao žestoki populist i jednog konspirativca koji politikom pokušava upravljati iz sjene i mraka, bježeći s javne scene. S jedne strane, nesumnjivo inteligentan, dobro obrazovan i diplomatskom karijerom glaziran zagrebački fakin, koji se više voli tući nego raditi i gardom ekstremnog narcisa skriva vlastite komplekse. S druge strane, prema poslu jednako komotan, ali uvelike provincijalan lik, vrijednosno i karijerno formiran u bigotnim crkvenjačkim krugovima i rigidnim obavještajnim službama, koji politiku prakticira kao permanentni rat protiv uglavnom izmišljenih neprijatelja.
Kako raste strah od Karamarkova desnilom zadojenog prijekog suda, tako se Milanović sve češće doživljava kao jedini branitelj ne samo ljevice, nego i dostignutih civilizacijskih standarda, nekakve građanske i pristojne Hrvatske. Premda nikada nije bio ljevičar i nikada nije znao funkcionirati kao faktor kohezije. Ali šef mu je HDZ-a omogućio taj status. Snažno je pomogao njegovu uzgonu. Milanović, istina, ne okuplja, ali Karamarko antagonizira. Istraživanja koja smo prethodnih dana objavljivali pokazuju da je prihvaćenost aktualnog premijera veća od kapaciteta njegove stranke, pa i koalicije. Dok šef HDZ-a istodobno nikako ne uspijeva postati vođa desnice. Desnica je danas bez lidera, ne zato što Karamarko ne bi baratao desničarskom retorikom, dapače, u tome je postao pravi šampion, nego zato što nije sposoban stati na čelo kolone, karizma mu je nikakva. Izborna se kampanja, dakle, pretvorila u žestoki duel između jednog instant lidera i jednog nikad lidera.
Na drugoj razini izborna se utakmica pokušava predstaviti kao veliki sraz političkih, prije svega gospodarskih programa. Što bi Hrvatskoj, s obzirom na dramatične ekonomske okolnosti, moralo biti prioritetno. Ali tu se zapravo nema što birati. I SDP-ova i HDZ-ova koalicija javnosti prodaju mačka u vreći. Ekonomski su im programi slični. Sličan je i napor da se što više sakrije od javnosti. Iz objavljenog, naime, o stvarnim se namjerama ništa ne može saznati. Milanović se svog izbornog Plana 21 ni dosad nije držao. HDZ-ov naveliko najavljivani gospodarski program nitko nije vidio. Javnosti je predstavljena samo lista lijepih želja. Između ljutih konkurenata nema u tom pogledu nekih velikih razlika. Pogotovo ih nema u odnosu prema reformama. Na obje strane o tome šute kao zaliveni. Javnosti će obećati brda i doline, ali ni spomena odakle pare, kako će se ta njihova Potemkinova sela financirati.
Vladimir Gligorov, uvijek brutalno iskreni analitičar Bečkog ekonomskog instituta, tvrdi da SDP laže kad govori da su rezovi i reforme već odrađeni, dok će za HDZ-ov program reći da je prazan, nerealan i populistički. Ključne političke stranke i koalicije puštaju maglu i složno skrivaju što bi se na ekonomskom planu nakon izbora zaista moglo događati. Zato objavljene programe, zbirke bajki za izborno drogiranje javnosti, ne treba uzimati ozbiljno. Ali, izostanu li reforme, kako se iz njihovih deklaracija može razumjeti, Hrvatska će nakon izbora vrlo vjerojatno biti izložena diktatu konglomerata vanjskih faktora: EU-a, međunarodnih političkih i financijskih struktura. Primjer Grčke pokazuje da neće moći birati. U pola godine slomili su Alexisa Tsiprasa, pa će i novog hrvatskog premijera, ma tko on bio. Bivši ministar Borislav Škegro ironično konstatira da nema straha od loših stranačkih programa, jer nijedan od njih neće dobiti šansu da se realizira. “Lugar iz Bruxellesa donijet će svoj program. Njega će provoditi hrvatska vlada, koja god bila.” U suprotnom, zavrnut će se financijske slavine, neće biti servisiranja postojećih dugova, presušit će bankomati...
Kako stvari sada stoje, kao osnovna dilema predstojećih izbora nameće se odluka koja se tiče primordijalnih, pretpolitičkih vrijednosti. Nije riječ o izboru između ideoloških blokova, pa ni svjetonazora, nego će Hrvatska na predstojećim izborima odlučivati o svojim civilizacijskim sidrima. Birat će između slobode i neslobode. Potvrdit će ili osporiti demokratski karakter države. To je izbor koji je pred naciju postavio Tomislav Karamarko, koji upravo na tom planu najavljuje promjene. U prvom redu radikalan otklon od dostignutih standarda sloboda te građanskih i ljudskih prava. Jedno vrijeme on je to nazivao lustracijom, ali s vremenom iz njegovih se izjava moglo razumjeti da šef HDZ-a ne zagovara obračun s najzloćudnijim ostacima obavještajnog aparata bivše države, nego zapravo najavljuje pravu “kulturnu revoluciju”. Teror jedne partije nad cijelim društvom.
U više navrata HDZ je javno deklarirao svoju namjeru da s osvajanjem vlasti preuzme ne samo upravljanje državom, nego i kompletnim društvom. Kao da je to najnormalnije, Karamarko se na sva usta hvali da će kao premijer diktirati društvene procese. Najavljuje lobotomiju i inženjering ljudskih duša. Dominacija je politike u Hrvatskoj i dosad bila prevelika. Šef je HDZ-a dodatno kani pojačati. Politički će podjarmiti i okupirati sve društvene strukture. Nakon što je zaprijetio Državnom odvjetništvu pa slobodi medija, preko riječkog kazališta najavljuje suspendiranje umjetničkih sloboda. Lustraciju, odnosno progon iz javnosti navijestio je uglednim intelektualcima koje je po vlastitom ukusu proglasio nepodobnima. Hrvatskoj će, kaže, određivati što ima misliti. Želi vladati glavama građana zato što je takvim policijskim umovima sumnjivo sve što ne kontroliraju, sve što slobodno raste i cvate. Zato neprestance prebrojavaju i provjeravaju ljude, tragaju za nedomoljubnim elementima, nedovoljno dobrim Hrvatima, državnim neprijateljima. Na žalost, takav je diskurs odlika zatvorenih, a ne demokratski otvorenih društava. Prevlada li, Hrvatska će reducirati indeks već osvojenih sloboda, političkih, društvenih, možda i individualnih. Bio toga svjestan ili ne, ali Karamarko zagovara povratak u ozračje totalitarnog sustava.
Čudna je stvar s tim velikim Hrvatima i samozvanim čuvarima domoljublja. Dok s jedne strane rone krokodilske suze nad slabim demografskim pokazateljima i svaki su porod spremni honorirati s tisuću eura, istodobno će velike dijelove nacionalnog korpusa bez milosti škartirati.
Šef HDZ-a tvrdi da bi s njegovim dolaskom na vlast broj Hrvata narastao na pet milijuna, ali on bi istodobno dobru polovicu nacije prekrižio i amputirao. Njegovo hrvatstvo nije inkluzivno, nego je isključujuće. Samokastrirajuće.
Dok se otvarajući kampanju, na prvom HDZ-ovom predizbornom skupu u Osijeku, Tomislav Karamarko prigodno izjašnjava, kako je rekao, protiv ideologije podjela, kor njegovih rasova zborno grmi: satrat ćemo, zgazit ćemo, razvalit ćemo, demolirat ćemo... Koga? Pa naravno, one koji nisu s njima.
Možda se sve to na koncu pokaže predizbornom varkom, pumpanjem adrenalina radi dizanja vlastitih birača, možda nakon izbora okrenu ploču, ali to je tek jedna od mogućnosti.
Zoran Milanović s pravom govori da HDZ nikada nije bio gori. Njegova je tragedija da bi ga i takav, nikad gori, HDZ na koncu mogao pobijediti. Nije sramota izgubiti od boljega. Ali od gorega...?
Dragan Matić, Goran Mehkek/CROPIX
Autor: Jelena Lovrić
Objavljeno: prije 2 h i 4 min
Bit će to nimalo rutinski izbori. Pred Hrvatskom je dosad možda najneizvjesnija, pa stoga i dramatično zaoštrena izborna odluka. Kampanje su uvijek napumpane kao da je riječ o pitanju života ili smrti. Ali ovoga puta zaista nismo daleko od toga. U 25 godina višestranačja malo je bilo važnijih izbora. Predstojeći mogu imati karakter povijesne prekretnice. Na stolu su pitanja mnogo bitnija od onih hoće li zemljom vladati ljevica ili desnica. O čemu će to Hrvatska na skorim izborima zapravo odlučivati?
Na prvoj razini riječ je o izboru između Zorana Milanovića i Tomislava Karamarka. Parlamentarni su izbori postali jako, neprirodno personalizirani. Kao da je riječ o izboru između dvije političke ličnosti, a ne dvije političke opcije. Sužavanje fokusa lako je objasniti. Njih su dvojica jedini izgledni kandidati za premijera. Usto, obojica su svoje stranke pretvorili u vlastite slijepe sljedbe. HDZ je danas isto što i Tomislav Karamarko. Kao što je i SDP jednako Zoran Milanović. Oni diktiraju političku agendu, kao i ukupnu kadrovsku vertikalu. Izborne su liste nakrcali svojim prijateljima i poslušnicima. Činjenica da je Hrvatska prisiljena birati između njih dvojice govori prije svega o bijedi hrvatske političke elite. Jer, u ovom slučaju sasvim sigurno nije riječ o sudaru političkih titana.
Premda su cijelu političku scenu zagušili svojim borbenim pokličima, kristalno je jasno da se ovdje nije namjerio junak na junaka. S mnogo se više razloga može govoriti o srazu dva politička antiheroja: jednog autista koji je potkraj mandata postao žestoki populist i jednog konspirativca koji politikom pokušava upravljati iz sjene i mraka, bježeći s javne scene. S jedne strane, nesumnjivo inteligentan, dobro obrazovan i diplomatskom karijerom glaziran zagrebački fakin, koji se više voli tući nego raditi i gardom ekstremnog narcisa skriva vlastite komplekse. S druge strane, prema poslu jednako komotan, ali uvelike provincijalan lik, vrijednosno i karijerno formiran u bigotnim crkvenjačkim krugovima i rigidnim obavještajnim službama, koji politiku prakticira kao permanentni rat protiv uglavnom izmišljenih neprijatelja.
Kako raste strah od Karamarkova desnilom zadojenog prijekog suda, tako se Milanović sve češće doživljava kao jedini branitelj ne samo ljevice, nego i dostignutih civilizacijskih standarda, nekakve građanske i pristojne Hrvatske. Premda nikada nije bio ljevičar i nikada nije znao funkcionirati kao faktor kohezije. Ali šef mu je HDZ-a omogućio taj status. Snažno je pomogao njegovu uzgonu. Milanović, istina, ne okuplja, ali Karamarko antagonizira. Istraživanja koja smo prethodnih dana objavljivali pokazuju da je prihvaćenost aktualnog premijera veća od kapaciteta njegove stranke, pa i koalicije. Dok šef HDZ-a istodobno nikako ne uspijeva postati vođa desnice. Desnica je danas bez lidera, ne zato što Karamarko ne bi baratao desničarskom retorikom, dapače, u tome je postao pravi šampion, nego zato što nije sposoban stati na čelo kolone, karizma mu je nikakva. Izborna se kampanja, dakle, pretvorila u žestoki duel između jednog instant lidera i jednog nikad lidera.
Na drugoj razini izborna se utakmica pokušava predstaviti kao veliki sraz političkih, prije svega gospodarskih programa. Što bi Hrvatskoj, s obzirom na dramatične ekonomske okolnosti, moralo biti prioritetno. Ali tu se zapravo nema što birati. I SDP-ova i HDZ-ova koalicija javnosti prodaju mačka u vreći. Ekonomski su im programi slični. Sličan je i napor da se što više sakrije od javnosti. Iz objavljenog, naime, o stvarnim se namjerama ništa ne može saznati. Milanović se svog izbornog Plana 21 ni dosad nije držao. HDZ-ov naveliko najavljivani gospodarski program nitko nije vidio. Javnosti je predstavljena samo lista lijepih želja. Između ljutih konkurenata nema u tom pogledu nekih velikih razlika. Pogotovo ih nema u odnosu prema reformama. Na obje strane o tome šute kao zaliveni. Javnosti će obećati brda i doline, ali ni spomena odakle pare, kako će se ta njihova Potemkinova sela financirati.
Vladimir Gligorov, uvijek brutalno iskreni analitičar Bečkog ekonomskog instituta, tvrdi da SDP laže kad govori da su rezovi i reforme već odrađeni, dok će za HDZ-ov program reći da je prazan, nerealan i populistički. Ključne političke stranke i koalicije puštaju maglu i složno skrivaju što bi se na ekonomskom planu nakon izbora zaista moglo događati. Zato objavljene programe, zbirke bajki za izborno drogiranje javnosti, ne treba uzimati ozbiljno. Ali, izostanu li reforme, kako se iz njihovih deklaracija može razumjeti, Hrvatska će nakon izbora vrlo vjerojatno biti izložena diktatu konglomerata vanjskih faktora: EU-a, međunarodnih političkih i financijskih struktura. Primjer Grčke pokazuje da neće moći birati. U pola godine slomili su Alexisa Tsiprasa, pa će i novog hrvatskog premijera, ma tko on bio. Bivši ministar Borislav Škegro ironično konstatira da nema straha od loših stranačkih programa, jer nijedan od njih neće dobiti šansu da se realizira. “Lugar iz Bruxellesa donijet će svoj program. Njega će provoditi hrvatska vlada, koja god bila.” U suprotnom, zavrnut će se financijske slavine, neće biti servisiranja postojećih dugova, presušit će bankomati...
Kako stvari sada stoje, kao osnovna dilema predstojećih izbora nameće se odluka koja se tiče primordijalnih, pretpolitičkih vrijednosti. Nije riječ o izboru između ideoloških blokova, pa ni svjetonazora, nego će Hrvatska na predstojećim izborima odlučivati o svojim civilizacijskim sidrima. Birat će između slobode i neslobode. Potvrdit će ili osporiti demokratski karakter države. To je izbor koji je pred naciju postavio Tomislav Karamarko, koji upravo na tom planu najavljuje promjene. U prvom redu radikalan otklon od dostignutih standarda sloboda te građanskih i ljudskih prava. Jedno vrijeme on je to nazivao lustracijom, ali s vremenom iz njegovih se izjava moglo razumjeti da šef HDZ-a ne zagovara obračun s najzloćudnijim ostacima obavještajnog aparata bivše države, nego zapravo najavljuje pravu “kulturnu revoluciju”. Teror jedne partije nad cijelim društvom.
U više navrata HDZ je javno deklarirao svoju namjeru da s osvajanjem vlasti preuzme ne samo upravljanje državom, nego i kompletnim društvom. Kao da je to najnormalnije, Karamarko se na sva usta hvali da će kao premijer diktirati društvene procese. Najavljuje lobotomiju i inženjering ljudskih duša. Dominacija je politike u Hrvatskoj i dosad bila prevelika. Šef je HDZ-a dodatno kani pojačati. Politički će podjarmiti i okupirati sve društvene strukture. Nakon što je zaprijetio Državnom odvjetništvu pa slobodi medija, preko riječkog kazališta najavljuje suspendiranje umjetničkih sloboda. Lustraciju, odnosno progon iz javnosti navijestio je uglednim intelektualcima koje je po vlastitom ukusu proglasio nepodobnima. Hrvatskoj će, kaže, određivati što ima misliti. Želi vladati glavama građana zato što je takvim policijskim umovima sumnjivo sve što ne kontroliraju, sve što slobodno raste i cvate. Zato neprestance prebrojavaju i provjeravaju ljude, tragaju za nedomoljubnim elementima, nedovoljno dobrim Hrvatima, državnim neprijateljima. Na žalost, takav je diskurs odlika zatvorenih, a ne demokratski otvorenih društava. Prevlada li, Hrvatska će reducirati indeks već osvojenih sloboda, političkih, društvenih, možda i individualnih. Bio toga svjestan ili ne, ali Karamarko zagovara povratak u ozračje totalitarnog sustava.
Čudna je stvar s tim velikim Hrvatima i samozvanim čuvarima domoljublja. Dok s jedne strane rone krokodilske suze nad slabim demografskim pokazateljima i svaki su porod spremni honorirati s tisuću eura, istodobno će velike dijelove nacionalnog korpusa bez milosti škartirati.
Šef HDZ-a tvrdi da bi s njegovim dolaskom na vlast broj Hrvata narastao na pet milijuna, ali on bi istodobno dobru polovicu nacije prekrižio i amputirao. Njegovo hrvatstvo nije inkluzivno, nego je isključujuće. Samokastrirajuće.
Dok se otvarajući kampanju, na prvom HDZ-ovom predizbornom skupu u Osijeku, Tomislav Karamarko prigodno izjašnjava, kako je rekao, protiv ideologije podjela, kor njegovih rasova zborno grmi: satrat ćemo, zgazit ćemo, razvalit ćemo, demolirat ćemo... Koga? Pa naravno, one koji nisu s njima.
Možda se sve to na koncu pokaže predizbornom varkom, pumpanjem adrenalina radi dizanja vlastitih birača, možda nakon izbora okrenu ploču, ali to je tek jedna od mogućnosti.
Zoran Milanović s pravom govori da HDZ nikada nije bio gori. Njegova je tragedija da bi ga i takav, nikad gori, HDZ na koncu mogao pobijediti. Nije sramota izgubiti od boljega. Ali od gorega...?
Tony Soprano-
Posts : 1370
2015-08-15
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
da sam Karavaso tužio bih za klevetu
_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik-
Posts : 11441
2014-04-15
Lokacija: : ObiLand
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
Ne, izabrali su strategiju domoljublja da izbiju taj jedini adut HDZ nad kojim je imao monopol do sada. S tim će doduše odbiti dobar dio lijevih birača koji su notorni Jugoslaveni ali dobiti jedan dio desnih. Plus par popularnih mjera, banke i sl. U svakom slučaju biti će mrtva trka. Pobjediti će jedan od njih dvoje za par tisuća glasova.
kaya- Posts : 31419
2015-08-15
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
Gluposti.
Niti ovaj SDP ima veze sa onim iz 1990-te,a niti HDZ.
Niti ovaj SDP ima veze sa onim iz 1990-te,a niti HDZ.
jastreb- Posts : 34059
2014-04-22
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
ne da sdp i hdz imaju veze s onima iz 90, nego je to ta jena te ista stranka iz 87.
_________________
Insofar as it is educational, it is not compulsory;
And insofar as it is compulsory, it is not educational
aben- Posts : 35490
2014-04-16
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
da, jer si desni birač ako glasaš samo za one što mašu zastavama, issa ti kajo, a naravno da bi mogli jugoslovenčine izgubiti zbog novokomporniranog hrvatstva, to je realnokaja_333 wrote:Ne, izabrali su strategiju domoljublja da izbiju taj jedini adut HDZ nad kojim je imao monopol do sada. S tim će doduše odbiti dobar dio lijevih birača koji su notorni Jugoslaveni ali dobiti jedan dio desnih. Plus par popularnih mjera, banke i sl. U svakom slučaju biti će mrtva trka. Pobjediti će jedan od njih dvoje za par tisuća glasova.
n_razbojnik-
Posts : 11441
2014-04-15
Lokacija: : ObiLand
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
Šta banke? Ti si Kajo povjerovala da će ići protiv banaka u vezi kredita??? hahaha majkomila...kaja_333 wrote: Plus par popularnih mjera, banke i sl.
Kermit-
Posts : 26479
2014-04-17
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
Nije bitno što će oni, već kako će to biti preneseno ovčicama...zapadnobalkanski Robin Hud lalovac jaše, notinghemska banka mora pastiasilovski wrote:Šta banke? Ti si Kajo povjerovala da će ići protiv banaka u vezi kredita??? hahaha majkomila...kaja_333 wrote: Plus par popularnih mjera, banke i sl.
n_razbojnik-
Posts : 11441
2014-04-15
Lokacija: : ObiLand
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
ma no, ali sam ja mislio da su ih ljudi provalili, pa ovi nemaju namjere bilo šta napraviti vezano za švicarac, bilo konverzija ili vraćanje pretplaćene kamatenevjestin_razbojnik wrote:Nije bitno što će oni, već kako će to biti preneseno ovčicama...zapadnobalkanski Robin Hud lalovac jaše, notinghemska banka mora pastiasilovski wrote:Šta banke? Ti si Kajo povjerovala da će ići protiv banaka u vezi kredita??? hahaha majkomila...kaja_333 wrote: Plus par popularnih mjera, banke i sl.
Kermit-
Posts : 26479
2014-04-17
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
E to je već realnije. Zastarjela im je i tastrategija ali istina je. Igraju na domoljublje. Ovaj u uvodu je toliko nasro .. 1. Upravo SDP je pokazao demokratsko lice ostavivši satordije isto kao sto je dao priliku FRljicu, Itd. Trude se biti tolerantni i desno i lijevo.kaja_333 wrote:Ne, izabrali su strategiju domoljublja da izbiju taj jedini adut HDZ nad kojim je imao monopol do sada. S tim će doduše odbiti dobar dio lijevih birača koji su notorni Jugoslaveni ali dobiti jedan dio desnih. Plus par popularnih mjera, banke i sl. U svakom slučaju biti će mrtva trka. Pobjediti će jedan od njih dvoje za par tisuća glasova.
2. Medijska ofenziva nikako nije naklonjena SDP nego HDZ , jedino mozda na TV se moze provuci neki indirektni znaci ljevičarenja.
3 nazalost, crkva OTVORENIJE NEGO 90tih napada na SDP . I to je dokaz koliko se ova drzava nije oslobodila totalitarizma a ne ... Komunizma . Gluho mu bilo. Komunizam nna ..fuj fuj ...crkva mu nece oprostiti nikad pa ni tada .. Mogu krepat svi od gladi. Moze demokracija i socijaldemokracija biti uzorna ali crkvu jebe komunizam ... Do zadnjeg novčića .
Sora- Posts : 23832
2014-04-29
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
Znaci tako. Karamarkov HDZ stvorio i obranio drzsvu..?! Pa mislim, ako ne ispaliom na ganglije kad čitav takve monstruozne svinjarije . ..... Moglo je i bez rata , HDZ je rat isprovocirao. Da bi opljačkao drzavu. Stranka opasnih namjera.? Pa nego da je bila. Upropastila svu privredu i sve sto se moglo. Forsirajući uvoz, trgovinu, kredite ... Stvarajući od hrvatske KOLONIJU ZAPADA. U vrhu HDZ su bili lopovi i kriminalci koji su ostvarili san svake mafije : imati svoju drzavu . Zločinačka organizacija zvana HDZ se nema čime hvaliti, bas ničim . Osim da ima Udbasa i bivših komunjara najviše u svojim redovima. To bi im mogla uzeti za plus obzirom na svoju jugonostalgiju...
Last edited by Sora on 25/10/2015, 15:41; edited 1 time in total
Sora- Posts : 23832
2014-04-29
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
baš sora, toliko komunjara i udbaša u svojim redovima a ti gnojiš kontra...nije valjda da su ti draži ovi što mašu zastavama i nazivaju se strankom domoljuba i patriota?? ta neoustašija?
_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik-
Posts : 11441
2014-04-15
Lokacija: : ObiLand
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
Ma pisti ideologiju. To je za puk. Nego Čime ti objašnjavaš da je HDZ stvorio i obranio drzavu? Pa jebote tu se vidi taj ograničeni ontelektuslni i politicki kapacitet stranke HDZ. Stvaraju višestranačje a busaju se u prsa da su ONI SAMI STVORILI DRUAVU. JEL TU NRKO LUD ? Pa ja znam tko je išao u rat i da nije imao nikakve veze s HDZ ..koja nam to sranja prodaju vec desetljećima
_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora- Posts : 23832
2014-04-29
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
Lažete da je HDZ stvorio i obranio drzavu. Nego ju je uveo u rat i opljačkao. Kratko i jasno. Ne treba mi tisuće rijeci ko ovom uvodničaru da zamagli istinu. Aj vise , s tim lažima dosta ..
_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora- Posts : 23832
2014-04-29
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
Hdz je bio vlast kad se država obranila pa zašto si nebi uzimao zasluge za to? Ako si svaka vlada uzima zasluge za svaki pozitivan primjer za njezina mandata...zahvaljajuć SDPu je danas sunce izašlo, a ako se ne izabere ponovno od 9.11. nastupa tama i zlo (ovo je inače naslov u Novom listu neki dan bio)
_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik-
Posts : 11441
2014-04-15
Lokacija: : ObiLand
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
Odlično zapažanje.aben wrote:ne da sdp i hdz imaju veze s onima iz 90, nego je to ta jena te ista stranka iz 87.
kao da se SKH iz 1987.rascijepio na dvije frakcije.
Ono,Sardelić,Sokol,Račan, Družić, Dmitrović,Stojčević,Latin...Bez ikakve ideje i bez ikakve inicijative.
jastreb- Posts : 34059
2014-04-22
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
Ma sta znaci vlast u višestranačju ? Pozicija i opozicija su vlast .ituvi to u glavu. HDZ nije sam branio nego svi skupa. Plus kaj je hdz vlast imala toliko loših poteza u ratu, paralelne linije zapovijedanja i sumnjivih dogovoriš Milosevicem a da Bosnu ni ne spominjem. Po meni. Bi bilo bolje da taj HDZ čim prije se raspadne na konzervativce i ustase i onda bi imali dvoje prave stranke. HDZ je vise pokret nego stranka
_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora- Posts : 23832
2014-04-29
Re: SDP izabrao strategiju kakvom je 1990. htio sačuvati vlast
hdz je bi taj pod čijim vodstvom, prvenstveno tuđmanom se hrvatska osamostalila i obranila. isto tako hdz je bio taj koji je pružio priliku znanim lopovima iz udbe i neznanim poput pašalića da pokradu državu gore nego huni, turci i srbi zajedno. baš gledam prije sat vremena neki prilog. taj pašalić je prije rata imao stan od 25 kvadrata i ficu. tako da je to stranka jako opterećena tim lopovskim nasljeđem, još kada vidim da im izjave daje jedan takav milošević kojega nisu maknuli, kao ni mnoge...
kaya- Posts : 31419
2015-08-15
Page 1 of 3 • 1, 2, 3
Similar topics
» Kolakusac ostro u EP:''Madjarska vam smeta jer je narod izabrao vlast a ne leftardi Soros i Schwab'
» Grmoja:Petrov je htio odmah nakon izbora da budemo oporba,ja sam htio da budemo u vlasti!
» Bulj shvatio da biti vlast nije baš lako:'Dolaskom na vlast upao sam u kašetu brokava'
» Sačuvati državu ali ne i narod
» ''O kakvom je to puču Kolinda danas govorila?''
» Grmoja:Petrov je htio odmah nakon izbora da budemo oporba,ja sam htio da budemo u vlasti!
» Bulj shvatio da biti vlast nije baš lako:'Dolaskom na vlast upao sam u kašetu brokava'
» Sačuvati državu ali ne i narod
» ''O kakvom je to puču Kolinda danas govorila?''
Page 1 of 3
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum