ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Češka uvodi oporezivanje Crkve

Page 6 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by debotoijusto Thu 24 Jan - 13:25

Gnječ wrote:
crvenkasti wrote:Ako će Crkva plaćati porez, onda i ona treba naplaćivat svoje usluge.

Treba uvesti tržištne zakone. Ako netko traži od Crkve da mu oprosti grijehe, to bi trebao i platiti, a Crkva mu izdati račun s pdvom.

To je tako nekad i bilo. Znao se red. Sve je bilo blagoslovljeno. Tada i nije bilo zla i opačine u svijetu.

A ne ovo, radi tho što hoće, totalna anarhija.

pa crkva naplaćuje sve usluge.

naplacuje a racun ne izdaje

debotoijusto

Posts : 31227
2014-04-12


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by veber Thu 24 Jan - 13:39

marcellus wrote:
veber wrote:
marcellus wrote:
veber wrote:jebala te wikipedija ako su živjeli 20-30 kako ti pišeš kako je vojni rok trajao od 16-25g
s pet su išli u vojsku?

očekivani prosječni. Piše da ako si doživio dvadesetu, mogao si računat da ćeš vjerojatno živjeti još tridesetak u prosjeku. to je pedeset.

kvaka je da pol ljudi nije doživjelo dvadesetu u starom rimu. Voda je bila dosta opasna, a i sve ostalo. Rim je zaudarao, nisu baš imali kanalizaciju.  
da.
bogtejebo pa ne ulazi u raspravu s nekim tko mže doktorat o vodi napravit.

u rimu su ljudi živjeli duže od ljudi nakon pada rima sve tamo do prve industrijske revolucije.

za razliku od tvojeg kršćanstva, rim je njegovao kuturu čistoće tijela.

vodu su svagdje dovodili, a imali su jako organiziran sustav odvoda, kanalizacije. u današnjem rimu, gradu i dalje se koristi kanalizacija latina. kod nas, recimo split i dalje koristi sustave vode i kanalizacije iz rima.

srednji vijek i krščanstvo ne poznaju sustave odvodnje pa hitaju drek na ulicu. london i dalje koristi dio kanalizacije izgrađene u doba rima.

tvoji ćobani, kozojebi ne poznaju kulturu pranja a samim time su uskraćeni za sustav odvodnje.

ti tvoji ljubitelji koza i ovaca seru, jedu i spavaju sa živinom.

zato nemoj o rimskoj civilizaciji koja je temelj današnje. ne kozojebi i ostali napredni.

vi ste moje stado, ja sam vaš pastir, ja vas vodim. ma marš u pizdu materinu čobansku, ti ćeš mene vodit. ne ti, crkva.

povjesničar amater.

srećom kako znaš gospoja mi je magisrirala povijest i neke druge stvari na jednom od boljih svjetskih sveučilišta, ne na onom u zagrebu.

u srednjem vijeku su se ljudi i te kako prali, to je fama da se nisu prali.

problem je 18. stoljeće pa na dalje, jer su "znanstvenici" utvrdili da je voda jako opasna za zdravlje (što nije bilo bez osnove, ali u biti priča ko i nestanak nafte ili globalno zatopljenje, gdje se nudi rješenje koje će nanijeti više štete nego koristi) pa su rekli ljudima da se ne kupaju ni za živu glavu.

tak da je prosvijećeno 18. i ateističko 19. (niti jedno stoljeće nije bilo tako antiklerikalno i antikršćansko kao 19. među elitama) donijelo smrad i prljavštinu, ne srednji vijek

a kuga u srednjem vijeku je isto bila posljedica znanstvene zablude da mačke prenose bolesti pa su pobili mačke
ne ulazim u povjesne kvalifikacije tvoje prve dame.
ona kao ni dobar dio povjesničara o pitanju rima, pogotovo od cezara pa do marka aurelija, jednostavno nije kvalificirana. 
ona može samnom razgovarat, ti ne. ona ima jebenu podlogu. ti nemaš. tako da gospođa i ja možemo raspravljat o martovskim idama, zašto je brut bio urotnik, pompej sve financirao. prvi drugi i treći trimuvjat. zašto oktavijan u biti nije prvi car već njegov posvojenik tiberije koji u tvojim godinama u biti postaje prvim rimskim carom. cezar i august su samo nazivi kojima su kasnije dodjeljivali vladarima.

ti se drži markićke i abortusa.
veber
veber

Male
Posts : 53509
2014-12-30


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by Ringo10 Thu 24 Jan - 13:45

marcellus wrote:
veber wrote:
marcellus wrote:
veber wrote:jebala te wikipedija ako su živjeli 20-30 kako ti pišeš kako je vojni rok trajao od 16-25g
s pet su išli u vojsku?

očekivani prosječni. Piše da ako si doživio dvadesetu, mogao si računat da ćeš vjerojatno živjeti još tridesetak u prosjeku. to je pedeset.

kvaka je da pol ljudi nije doživjelo dvadesetu u starom rimu. Voda je bila dosta opasna, a i sve ostalo. Rim je zaudarao, nisu baš imali kanalizaciju.  
da.
bogtejebo pa ne ulazi u raspravu s nekim tko mže doktorat o vodi napravit.

u rimu su ljudi živjeli duže od ljudi nakon pada rima sve tamo do prve industrijske revolucije.

za razliku od tvojeg kršćanstva, rim je njegovao kuturu čistoće tijela.

vodu su svagdje dovodili, a imali su jako organiziran sustav odvoda, kanalizacije. u današnjem rimu, gradu i dalje se koristi kanalizacija latina. kod nas, recimo split i dalje koristi sustave vode i kanalizacije iz rima.

srednji vijek i krščanstvo ne poznaju sustave odvodnje pa hitaju drek na ulicu. london i dalje koristi dio kanalizacije izgrađene u doba rima.

tvoji ćobani, kozojebi ne poznaju kulturu pranja a samim time su uskraćeni za sustav odvodnje.

ti tvoji ljubitelji koza i ovaca seru, jedu i spavaju sa živinom.

zato nemoj o rimskoj civilizaciji koja je temelj današnje. ne kozojebi i ostali napredni.

vi ste moje stado, ja sam vaš pastir, ja vas vodim. ma marš u pizdu materinu čobansku, ti ćeš mene vodit. ne ti, crkva.

povjesničar amater.

srećom kako znaš gospoja mi je magisrirala povijest i neke druge stvari na jednom od boljih svjetskih sveučilišta, ne na onom u zagrebu.

u srednjem vijeku su se ljudi i te kako prali, to je fama da se nisu prali.

problem je 18. stoljeće pa na dalje, jer su "znanstvenici" utvrdili da je voda jako opasna za zdravlje (što nije bilo bez osnove, ali u biti priča ko i nestanak nafte ili globalno zatopljenje, gdje se nudi rješenje koje će nanijeti više štete nego koristi) pa su rekli ljudima da se ne kupaju ni za živu glavu.

tak da je prosvijećeno 18. i ateističko 19. (niti jedno stoljeće nije bilo tako antiklerikalno i antikršćansko kao 19. među elitama) donijelo smrad i prljavštinu, ne srednji vijek

a kuga u srednjem vijeku je isto bila posljedica znanstvene zablude da mačke prenose bolesti pa su pobili mačke
Tako je. Nista ne smije ocrniti svijetli lik MAtere Crkve u Srednjem Vijeku i njene najvece duhovne snage - Svete Inkvizicije.

Kazu da se zna gdje je bila lomaca na kojoj su u Zagrebu bile spaljivane pogane vjestice.

Predlazem da se na tom mjestu podigne spomenik Svetoj Inkviziciji a da cast otkrivanja spoemnika pripadne njegovoj svetosti marcellusu.
Ringo10
Ringo10

Posts : 21656
2015-09-24


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by marcellus Thu 24 Jan - 13:50

Gnječ wrote:
crvenkasti wrote:Ako će Crkva plaćati porez, onda i ona treba naplaćivat svoje usluge.

Treba uvesti tržištne zakone. Ako netko traži od Crkve da mu oprosti grijehe, to bi trebao i platiti, a Crkva mu izdati račun s pdvom.

To je tako nekad i bilo. Znao se red. Sve je bilo blagoslovljeno. Tada i nije bilo zla i opačine u svijetu.

A ne ovo, radi tho što hoće, totalna anarhija.

pa crkva naplaćuje sve usluge.

ja se ne sjećam da sam im platio za vjenčanje niti za krštenje djeteta... država je doduše uzela neke pare za taksene marke i za dijete registrirat i za brak registrirat

_________________
Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45981
2014-04-16


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by marcellus Thu 24 Jan - 13:50

Ringo10 wrote:
marcellus wrote:
veber wrote:
marcellus wrote:
veber wrote:jebala te wikipedija ako su živjeli 20-30 kako ti pišeš kako je vojni rok trajao od 16-25g
s pet su išli u vojsku?

očekivani prosječni. Piše da ako si doživio dvadesetu, mogao si računat da ćeš vjerojatno živjeti još tridesetak u prosjeku. to je pedeset.

kvaka je da pol ljudi nije doživjelo dvadesetu u starom rimu. Voda je bila dosta opasna, a i sve ostalo. Rim je zaudarao, nisu baš imali kanalizaciju.  
da.
bogtejebo pa ne ulazi u raspravu s nekim tko mže doktorat o vodi napravit.

u rimu su ljudi živjeli duže od ljudi nakon pada rima sve tamo do prve industrijske revolucije.

za razliku od tvojeg kršćanstva, rim je njegovao kuturu čistoće tijela.

vodu su svagdje dovodili, a imali su jako organiziran sustav odvoda, kanalizacije. u današnjem rimu, gradu i dalje se koristi kanalizacija latina. kod nas, recimo split i dalje koristi sustave vode i kanalizacije iz rima.

srednji vijek i krščanstvo ne poznaju sustave odvodnje pa hitaju drek na ulicu. london i dalje koristi dio kanalizacije izgrađene u doba rima.

tvoji ćobani, kozojebi ne poznaju kulturu pranja a samim time su uskraćeni za sustav odvodnje.

ti tvoji ljubitelji koza i ovaca seru, jedu i spavaju sa živinom.

zato nemoj o rimskoj civilizaciji koja je temelj današnje. ne kozojebi i ostali napredni.

vi ste moje stado, ja sam vaš pastir, ja vas vodim. ma marš u pizdu materinu čobansku, ti ćeš mene vodit. ne ti, crkva.

povjesničar amater.

srećom kako znaš gospoja mi je magisrirala povijest i neke druge stvari na jednom od boljih svjetskih sveučilišta, ne na onom u zagrebu.

u srednjem vijeku su se ljudi i te kako prali, to je fama da se nisu prali.

problem je 18. stoljeće pa na dalje, jer su "znanstvenici" utvrdili da je voda jako opasna za zdravlje (što nije bilo bez osnove, ali u biti priča ko i nestanak nafte ili globalno zatopljenje, gdje se nudi rješenje koje će nanijeti više štete nego koristi) pa su rekli ljudima da se ne kupaju ni za živu glavu.

tak da je prosvijećeno 18. i ateističko 19. (niti jedno stoljeće nije bilo tako antiklerikalno i antikršćansko kao 19. među elitama) donijelo smrad i prljavštinu, ne srednji vijek

a kuga u srednjem vijeku je isto bila posljedica znanstvene zablude da mačke prenose bolesti pa su pobili mačke
Tako je. Nista ne smije ocrniti svijetli lik MAtere Crkve u Srednjem Vijeku i njene najvece duhovne snage - Svete Inkvizicije.

Kazu da se zna gdje je bila lomaca na kojoj su u Zagrebu bile spaljivane pogane vjestice.

Predlazem da se na tom mjestu podigne spomenik Svetoj Inkviziciji a da cast otkrivanja spoemnika pripadne njegovoj svetosti marcellusu.


ti si neuka budala

_________________
Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45981
2014-04-16


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by Ringo10 Thu 24 Jan - 14:01

marcellus wrote:
Ringo10 wrote:
marcellus wrote:
veber wrote:
marcellus wrote:

očekivani prosječni. Piše da ako si doživio dvadesetu, mogao si računat da ćeš vjerojatno živjeti još tridesetak u prosjeku. to je pedeset.

kvaka je da pol ljudi nije doživjelo dvadesetu u starom rimu. Voda je bila dosta opasna, a i sve ostalo. Rim je zaudarao, nisu baš imali kanalizaciju.  
da.
bogtejebo pa ne ulazi u raspravu s nekim tko mže doktorat o vodi napravit.

u rimu su ljudi živjeli duže od ljudi nakon pada rima sve tamo do prve industrijske revolucije.

za razliku od tvojeg kršćanstva, rim je njegovao kuturu čistoće tijela.

vodu su svagdje dovodili, a imali su jako organiziran sustav odvoda, kanalizacije. u današnjem rimu, gradu i dalje se koristi kanalizacija latina. kod nas, recimo split i dalje koristi sustave vode i kanalizacije iz rima.

srednji vijek i krščanstvo ne poznaju sustave odvodnje pa hitaju drek na ulicu. london i dalje koristi dio kanalizacije izgrađene u doba rima.

tvoji ćobani, kozojebi ne poznaju kulturu pranja a samim time su uskraćeni za sustav odvodnje.

ti tvoji ljubitelji koza i ovaca seru, jedu i spavaju sa živinom.

zato nemoj o rimskoj civilizaciji koja je temelj današnje. ne kozojebi i ostali napredni.

vi ste moje stado, ja sam vaš pastir, ja vas vodim. ma marš u pizdu materinu čobansku, ti ćeš mene vodit. ne ti, crkva.

povjesničar amater.

srećom kako znaš gospoja mi je magisrirala povijest i neke druge stvari na jednom od boljih svjetskih sveučilišta, ne na onom u zagrebu.

u srednjem vijeku su se ljudi i te kako prali, to je fama da se nisu prali.

problem je 18. stoljeće pa na dalje, jer su "znanstvenici" utvrdili da je voda jako opasna za zdravlje (što nije bilo bez osnove, ali u biti priča ko i nestanak nafte ili globalno zatopljenje, gdje se nudi rješenje koje će nanijeti više štete nego koristi) pa su rekli ljudima da se ne kupaju ni za živu glavu.

tak da je prosvijećeno 18. i ateističko 19. (niti jedno stoljeće nije bilo tako antiklerikalno i antikršćansko kao 19. među elitama) donijelo smrad i prljavštinu, ne srednji vijek

a kuga u srednjem vijeku je isto bila posljedica znanstvene zablude da mačke prenose bolesti pa su pobili mačke
Tako je. Nista ne smije ocrniti svijetli lik MAtere Crkve u Srednjem Vijeku i njene najvece duhovne snage - Svete Inkvizicije.

Kazu da se zna gdje je bila lomaca na kojoj su u Zagrebu bile spaljivane pogane vjestice.

Predlazem da se na tom mjestu podigne spomenik Svetoj Inkviziciji a da cast otkrivanja spoemnika pripadne njegovoj svetosti marcellusu.


ti si neuka budala
Jesam li ...

E nek si ti prosvijecen u pizdu materinu ...
Ringo10
Ringo10

Posts : 21656
2015-09-24


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by Guest Thu 24 Jan - 14:11

Bog će ih kaznit.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by marcellus Thu 24 Jan - 14:16

Ringo10 wrote:
marcellus wrote:
Ringo10 wrote:
marcellus wrote:
veber wrote:
da.
bogtejebo pa ne ulazi u raspravu s nekim tko mže doktorat o vodi napravit.

u rimu su ljudi živjeli duže od ljudi nakon pada rima sve tamo do prve industrijske revolucije.

za razliku od tvojeg kršćanstva, rim je njegovao kuturu čistoće tijela.

vodu su svagdje dovodili, a imali su jako organiziran sustav odvoda, kanalizacije. u današnjem rimu, gradu i dalje se koristi kanalizacija latina. kod nas, recimo split i dalje koristi sustave vode i kanalizacije iz rima.

srednji vijek i krščanstvo ne poznaju sustave odvodnje pa hitaju drek na ulicu. london i dalje koristi dio kanalizacije izgrađene u doba rima.

tvoji ćobani, kozojebi ne poznaju kulturu pranja a samim time su uskraćeni za sustav odvodnje.

ti tvoji ljubitelji koza i ovaca seru, jedu i spavaju sa živinom.

zato nemoj o rimskoj civilizaciji koja je temelj današnje. ne kozojebi i ostali napredni.

vi ste moje stado, ja sam vaš pastir, ja vas vodim. ma marš u pizdu materinu čobansku, ti ćeš mene vodit. ne ti, crkva.

povjesničar amater.

srećom kako znaš gospoja mi je magisrirala povijest i neke druge stvari na jednom od boljih svjetskih sveučilišta, ne na onom u zagrebu.

u srednjem vijeku su se ljudi i te kako prali, to je fama da se nisu prali.

problem je 18. stoljeće pa na dalje, jer su "znanstvenici" utvrdili da je voda jako opasna za zdravlje (što nije bilo bez osnove, ali u biti priča ko i nestanak nafte ili globalno zatopljenje, gdje se nudi rješenje koje će nanijeti više štete nego koristi) pa su rekli ljudima da se ne kupaju ni za živu glavu.

tak da je prosvijećeno 18. i ateističko 19. (niti jedno stoljeće nije bilo tako antiklerikalno i antikršćansko kao 19. među elitama) donijelo smrad i prljavštinu, ne srednji vijek

a kuga u srednjem vijeku je isto bila posljedica znanstvene zablude da mačke prenose bolesti pa su pobili mačke
Tako je. Nista ne smije ocrniti svijetli lik MAtere Crkve u Srednjem Vijeku i njene najvece duhovne snage - Svete Inkvizicije.

Kazu da se zna gdje je bila lomaca na kojoj su u Zagrebu bile spaljivane pogane vjestice.

Predlazem da se na tom mjestu podigne spomenik Svetoj Inkviziciji a da cast otkrivanja spoemnika pripadne njegovoj svetosti marcellusu.


ti si neuka budala
Jesam li ...

E nek si ti prosvijecen u pizdu materinu ...

uzet povijesne knjige pa čitat

a ne učit povijest iz priručnika "kako biti leftardska neuka budala"

_________________
Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45981
2014-04-16


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by veber Thu 24 Jan - 14:51

marc na jednoj strani s 82.5 odabrao jezusa, jahveta i kod ibre zeme ruv.

_________________
AfD
veber
veber

Male
Posts : 53509
2014-12-30


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by Guest Thu 24 Jan - 14:54

marcellus wrote:
Gnječ wrote:
crvenkasti wrote:Ako će Crkva plaćati porez, onda i ona treba naplaćivat svoje usluge.

Treba uvesti tržištne zakone. Ako netko traži od Crkve da mu oprosti grijehe, to bi trebao i platiti, a Crkva mu izdati račun s pdvom.

To je tako nekad i bilo. Znao se red. Sve je bilo blagoslovljeno. Tada i nije bilo zla i opačine u svijetu.

A ne ovo, radi tho što hoće, totalna anarhija.

pa crkva naplaćuje sve usluge.

ja se ne sjećam da sam im platio za vjenčanje niti za krštenje djeteta... država je doduše uzela neke pare za taksene marke i za dijete registrirat i za brak registrirat

možda si uletio kad je bio happy hour ili su imali inventuru.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by Guest Thu 24 Jan - 14:57

Jos se ui sluzbenim enciklopedijama kao uzrok velike Kuge u srednjem vijeku navodi,nepostojanje odvodnih kanala,niski stupanj higijene,necisto baratanje hranom i konzumiranje prljave i inficirane vode..mrtvi od kuge su se potpuno neznanstvnom metodom pohranjivali u biti jos vise sirili bolest stvarajuci zarista..

no evo malo oridjidjija..


Bilo je to godine 1347. Pošast je već poharala Daleki istok. Sad se proširila do granica istočne Evrope.
MONGOLI su na Krimu postavili opsadu oko zidina đenovske trgovačke ispostave Kaffe (današnje Feodosije). Budući da im je neka misteriozna bolest nanijela velike gubitke u ljudstvu, Mongoli su odustali od napada. No prije nego što su se povukli zadali su neprijatelju smrtonosni udarac. Pomoću ogromnih katapulta prebacili su preko gradskih zidina leševe vojnika koji su netom umrli od pošasti. Kasnije su se neki đenovski branitelji ukrcali na galije kako bi pobjegli iz grada kojim je počela harati pošast i tako su proširili bolest u svaku luku u kojoj su pristali.
U roku od nekoliko mjeseci smrtonosna pošast zahvatila je čitavu Evropu. Naglo se proširila po sjevernoj Africi, Italiji, Španjolskoj, Engleskoj, Francuskoj, Austriji, Ugarskoj, Švicarskoj, Njemačkoj te skandinavskim i baltičkim zemljama. Za nešto više od dvije godine preko 25 posto evropskog stanovništva, otprilike 25 milijuna ljudi, stradalo je od pošasti koja je nazvana “najtežom demografskom katastrofom koja je ikad zadesila ljudski rod” — bila je to crna smrt ili kuga.*
Okolnosti koje su vodile do katastrofe
Tragedija crne smrti prelazila je okvire zdravstvenog problema. Postojalo je više faktora koji su pojačali tu katastrofu, a jedan od njih bio je vjerska gorljivost. Uzmimo za primjer doktrinu o čistilištu. “Do kraja 13. stoljeća doktrina o čistilištu bila je već posvuda uvriježena”, kaže francuski povjesničar Jacques le Goff. Početkom 14. stoljeća Dante je napisao utjecajno djelo Božanstvena komedija, koje sadrži slikovite opise pakla i čistilišta. Tako se razvila vjerska klima u kojoj su ljudi bili skloni gledati na kugu s iznenađujućom ravnodušnošću i pasivnošću, jer su je smatrali Božjom kaznom. Kao što ćemo kasnije vidjeti, takvo pesimistično gledište zapravo je doprinijelo širenju bolesti. “Ništa nije moglo poslužiti kao bolja podloga za širenje kuge”, piše Philip Ziegler u svojoj knjizi The Black Death (Crna smrt).
Daljnji problem bio je u tome što su u Evropi više puta zaredom usjevi loše rodili. Zbog toga je rastuće evropsko stanovništvo bilo pothranjeno — nesposobno da se othrva bolesti.
Kuga se širi
Prema riječima Guya de Chauliaca, osobnog liječnika pape Klementa VI, Evropom su harale dvije vrste kuge: plućna i bubonska. Chauliac slikovito opisuje te bolesti: “Prva je trajala dva mjeseca epidemijskog perioda, bila je popraćena stalnom vrućicom i pljuvanjem krvi, a od nje se umiralo za tri dana. Druga vrsta trajala je ostatak perioda, također je bila popraćena stalnom vrućicom, ali i nakupinama gnoja i potkožnim karbunkulima, prvenstveno pod pazuhom i na preponama. Od te vrste umire se za pet dana.” Liječnici nisu mogli spriječiti širenje kuge.
Mnogi su ljudi bježali glavom bez obzira — ostavljajući za sobom na tisuće zaraženih. Da, među prvima koji su pobjegli iz ugroženih područja bili su bogati plemići, plemkinje i obrtnici. Premda je i svećenstvo bježalo, pripadnici mnogih vjerskih redova skrivali su se u samostanima, nadajući se da će tako izbjeći zarazu.
Usred sve te panike papa je 1350. godinu proglasio Svetom godinom. Onima koji budu hodočastili u Rim obećano je da će odmah otići u raj i da neće morati proći čistilište! Stotine tisuća hodočasnika odazvalo se na taj poziv — šireći kugu posvuda kuda su prolazili.
Uzaludni napori
Napori da se suzbije crna smrt bili su uzaludni, budući da nitko ustvari nije znao kako se ona prenosi. Većina ljudi znala je da je opasno doći u kontakt s osobom oboljelom od kuge — pa čak i s njenom odjećom. Neki su se čak bojali samog pogleda zaražene osobe! Međutim, stanovnici Firence smatrali su da kugu uzrokuju mačke i psi. Poubijali su te životinje, ne sluteći da su time zapravo oslobodili teren stvorenju koje je sudjelovalo u širenju zaraze — štakoru.
Kako je broj mrtvih sve više rastao, neki su se počeli obraćati Bogu za pomoć. Muškarci i žene poklanjali su crkvi svu svoju imovinu, nadajući se da će ih Bog zaštititi od bolesti — ili da će ih bar nagraditi nebeskim životom ako umru. Tako se crkva dokopala silnog bogatstva. Razne amajlije i likovi Krista također su bili popularna sredstva za zaštitu od kuge. Neki su se ljudi okrenuli praznovjerju, magiji i nadriliječništvu. Pričalo se da neki parfemi, ocat i posebni napici štite od bolesti. Puštanje krvi bio je još jedan omiljeni lijek. Školovani medicinari s Pariškog sveučilišta čak su povezivali pošast kuge s položajem planetâ! Međutim, kriva objašnjenja i kojekakvi “lijekovi” nisu nimalo zaustavili širenje smrtonosne pošasti.
Dugotrajne posljedice
Nakon pet godina izgledalo je da je najzad došao kraj pošasti crne smrti. No ipak se do kraja stoljeća vratila još najmanje četiri puta. Zbog toga se posljedice kuge uspoređuju s posljedicama prvog svjetskog rata. “Praktički se svi današnji povjesničari slažu s tvrdnjom da je pojava endemske kuge u velikoj mjeri utjecala i na privredu i na društveni život nakon 1348”, stoji u knjizi The Black Death in England (Crna smrt u Engleskoj), koja je objavljena 1996. Kuga je pokosila velik dio stanovništva i prošle su još stotine godina prije nego što su se neka područja oporavila od nje. Zbog smanjenja broja radno sposobnih stanovnika automatski je porasla cijena rada. Nekad dobrostojeći zemljoposjednici ostali su bez igdje ičega, a propao je i feudalni sistem — istaknuto obilježje srednjeg vijeka.
Tako je kuga bila pokretačka snaga koja je izazvala političke, vjerske i socijalne promjene. Prije epidemije kuge u Engleskoj obrazovani su slojevi ljudi većinom govorili francuski. Međutim, smrt brojnih učitelja francuskog doprinijela je tome da u Velikoj Britaniji engleski jezik preuzme dominaciju nad francuskim. Došlo je do promjena i na polju religije. Prema riječima francuske povjesničarke Jacqueline Brossollet, zbog manjka kandidata za svećeničku službu “Crkva je veoma često zaređivala neuke, ravnodušne osobe”. Gđa Brossollet tvrdi da je “dekadencija koja je vladala u [crkvenim] centrima za obrazovanje i vjeronauk bila jedan od uzroka reformacije”.
Crna smrt je uistinu ostavila dubok trag u umjetnosti, a smrt je postala čest motiv umjetničkih djela. Čuveni žanr danse macabre (mrtvački ples), karakterističan po prikazivanju kostura i leševa, postao je popularna alegorija koja govori o moći smrti. Ne znajući što im donosi budućnost, mnogi koji su preživjeli pošast kuge odbacili su sva moralna ograničenja. Tako je moral spao na veoma niske grane. S druge strane, zbog nemoći crkve da spriječi pošast crne smrti, “srednjovjekovni čovjek smatrao je da ga je njegova Crkva iznevjerila” (The Black Death). Neki povjesničari također kažu da su društvene promjene koje su nastupile nakon pošasti crne smrti poticale razvoj individualizma i poduzetništva te povećanu društvenu i ekonomsku mobilnost — a to su bili prvi nagovještaji kapitalizma.
Crna smrt također je potakla vlasti mnogih država da uvedu sanitarne zaštitne mjere. U Veneciji je nakon smirivanja pošasti započelo čišćenje gradskih ulica. Slično tome, francuski kralj Ivan II, zvan Dobri, naredio je čišćenje ulica kao zaštitnu mjeru protiv pojave epidemije. Kralj se odlučio na taj korak nakon što je saznao da je jedan drevni grčki liječnik spasio Atenu od neke pošasti time što je dao očistiti i oprati ulice. Mnoge srednjovjekovne ulice, koje su izgledale kao otvorena kanalizacija, najzad su bile očišćene.
Stvar prošlosti?
Međutim, tek je 1894. francuski bakteriolog Alexandre Yersin izolirao bacil koji uzrokuje crnu smrt. Uzročnik je po njemu nazvan Yersinia pestis. Četiri godine kasnije jedan drugi Francuz, po imenu Paul-Louis Simond, otkrio je da buhe (koje žive na tijelu glodavaca) sudjeluju u prenošenju te bolesti. Ubrzo je načinjeno i cjepivo, no ono nije bilo pretjerano djelotvorno.
Je li kuga stvar prošlosti? Nipošto. U zimi 1910. u Mandžuriji je od kuge umrlo oko 50 000 ljudi. Osim toga, Svjetska zdravstvena organizacija svake godine registrira na tisuće novih slučajeva — a taj broj neprestano raste. Otkrivene su i nove vrste te bolesti — vrste koje se ne daju liječiti. Da, ukoliko se ljudi ne budu držali osnovnih pravila higijene, kuga će i dalje prijetiti čovječanstvu. Stoga knjiga Pourquoi la peste? Le rat, la puce et le bubon (Što uzrokuje pošast kuge? Štakor, buha i buboni), koju su objavili Jacqueline Brossollet i Henri Mollaret, zaključuje da “kuga nipošto nije bolest stare srednjovjekovne Evrope, (...) nažalost, ona je možda bolest budućnosti”.
[Bilješka]
Ljudi onog vremena nazivali su je i velika pošast ili epidemija.
[Istaknuta misao na stranici 23]
Muškarci i žene poklanjali su crkvi svu svoju imovinu, nadajući se da će ih Bog zaštititi od bolesti
[Okvir/slika na stranici 24]
Sekta flagelanata
Smatrajući kugu Božjom kaznom, neki su ljudi nastojali umiriti Božji gnjev bičevanjem samih sebe, ili flagelacijom. Bratstvo flagelanata, pokret koji je navodno imao čak 800 000 sljedbenika, doseglo je vrhunac popularnosti za vrijeme pošasti crne smrti. Pravila sekte zabranjivala su razgovor sa ženama, pranje ili mijenjanje odjeće. Javno bičevanje provodilo se dvaput dnevno.
“Stanovništvo je mučio strah, a bičevanje je bilo jedna od stvari u kojima su mogli dati oduška svojim emocijama”, kaže se u knjizi Medieval Heresy. Flagelanti su se također isticali po odbacivanju crkvene hijerarhije i potkopavanju unosne crkvene prakse davanja odrješenja od grijeha. Stoga nije čudno da je 1349. papa osudio tu sektu. No na kraju je pokret sam iščezao nakon što je prošla pošast crne smrti. 


[Zahvala]
© Bibliothèque Royale de Belgique, Bruxelles
[Slika na stranici 25]
Pošast kuge u Marseillesu (Francuska)
[Zahvala]
© Cliché Bibliothèque Nationale de France, Pariz
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by Ringo10 Thu 24 Jan - 14:58

Postivam Crkvu jer je doprinijela oblikovanju civilizacije. I svecenstvo jeste ucinilo mnogo ali to su bili entuzijasti.

Kler je opcenito lizao sa vladajucim klasama i drzao puk u bijedi i primitivizmu sve do vremena prosvjetiteljstva pa i kasnije.

Odvajanje Crkve od politike i drzavnih poslova je jedna od najvaznijih tekovina. Urastanje crkvenih struktura u strukture svjetovne vlasti je pogubno i treba biti onemoguceno.
Ringo10
Ringo10

Posts : 21656
2015-09-24


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by Guest Thu 24 Jan - 15:02

Ringo10 wrote:Postivam Crkvu jer je doprinijela oblikovanju civilizacije. I svecenstvo jeste ucinilo mnogo ali to su bili entuzijasti.

Kler je opcenito lizao sa vladajucim klasama i drzao puk u bijedi i primitivizmu sve do vremena prosvjetiteljstva pa i kasnije.

Odvajanje Crkve od politike i drzavnih poslova je jedna od najvaznijih tekovina. Urastanje crkvenih struktura u strukture svjetovne vlasti je pogubno i treba biti onemoguceno.


I dan danas,i dan danas... :cleanteeth
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by Yehudim Thu 24 Jan - 15:04

debotoijusto wrote:DONJI dom češkog parlamenta u srijedu je izglasao oporezivanje isplata koje Crkva dobiva kao nadoknadu za imovinu zaplijenjenu tijekom komunističke vladavine, što je bio ključan zahtjev sadašnje Češke komunističke stranke (KSČM) za podržavanje manjinske vlade lijevog centra.

Zastupnici vladajuće stranke ANO premijera Andreja Babiša i njihovi manjinski partneri socijaldemokrati pridružili su se komunistima i stranci krajnje desnice Sloboda i izravna demokracija (SPD) pa je prijedlog zakona prošao sa 106 glasova. Donji dom ima 200 zastupnika.

Obeštećenja crkvama, ali u najvećoj mjeri katoličkoj, počele su 2013. i iznose dvije milijarde kruna (560 milijuna kuna) godišnje u razdoblju od 30 godina.

One pokrivaju crkvenu imovinu koju su joj komunističke vlasti zaplijenile nakon Drugog svjetskog rata, a vlasti je nisu mogle vratiti prema zakonu o restituciji jer su, na primjer, u međuvremenu promijenile vlasnika.  

Zakon mora potvrditi i češki senat, a neki su zastupnici već najavili da će tražiti ocjenu ustavnosti.

Crkvene vlasti, čiji je utjecaj na češko društvo sve manji, suočene su i s postupnim smanjenjem doprinosa vlade plaćama svećenika i ostalim crkvenim troškovima.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/ceska-uvodi-oporezivanje-crkve/2058590.aspx

 Česi..potomci Hrvata - su uvik bili napredniji. zato su i pobigli od Hrvata.

_________________
.
Yehudim
Yehudim

Posts : 4913
2018-03-06


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by Guest Thu 24 Jan - 15:04

pismejker wrote:Jos se ui sluzbenim enciklopedijama kao uzrok velike Kuge u srednjem vijeku navodi,nepostojanje odvodnih kanala,niski stupanj higijene,necisto baratanje hranom i konzumiranje prljave i inficirane vode..mrtvi od kuge su se potpuno neznanstvnom metodom pohranjivali u biti jos vise sirili bolest stvarajuci zarista..

no evo malo oridjidjija..


Bilo je to godine 1347. Pošast je već poharala Daleki istok. Sad se proširila do granica istočne Evrope.
MONGOLI su na Krimu postavili opsadu oko zidina đenovske trgovačke ispostave Kaffe (današnje Feodosije). Budući da im je neka misteriozna bolest nanijela velike gubitke u ljudstvu, Mongoli su odustali od napada. No prije nego što su se povukli zadali su neprijatelju smrtonosni udarac. Pomoću ogromnih katapulta prebacili su preko gradskih zidina leševe vojnika koji su netom umrli od pošasti. Kasnije su se neki đenovski branitelji ukrcali na galije kako bi pobjegli iz grada kojim je počela harati pošast i tako su proširili bolest u svaku luku u kojoj su pristali.
[size=15]U roku od nekoliko mjeseci smrtonosna pošast zahvatila je čitavu Evropu. Naglo se proširila po sjevernoj Africi, Italiji, Španjolskoj, Engleskoj, Francuskoj, Austriji, Ugarskoj, Švicarskoj, Njemačkoj te skandinavskim i baltičkim zemljama. Za nešto više od dvije godine preko 25 posto evropskog stanovništva, otprilike 25 milijuna ljudi, stradalo je od pošasti koja je nazvana “najtežom demografskom katastrofom koja je ikad zadesila ljudski rod” — bila je to crna smrt ili kuga.*

to je bio prvo ratovanje biološkim oružjem u povijesti ratovanja. biološko oružje su bili kugom zaraženi leševi.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by Yehudim Thu 24 Jan - 15:08

Umakati strijele ili koplja u ljudski izmet je bilo uobičajena praksa.

Davno prije toga šta spominješ.

_________________
.
Yehudim
Yehudim

Posts : 4913
2018-03-06


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by marcellus Thu 24 Jan - 15:12

pismejker wrote:Napori da se suzbije crna smrt bili su uzaludni, budući da nitko ustvari nije znao kako se ona prenosi. Većina ljudi znala je da je opasno doći u kontakt s osobom oboljelom od kuge — pa čak i s njenom odjećom. Neki su se čak bojali samog pogleda zaražene osobe! Međutim, stanovnici Firence smatrali su da kugu uzrokuju mačke i psi. Poubijali su te životinje

eto, to sam gore i naveo...

to ti je ko današnji znanstvenici koji bi spriječili klimatske promjene, a ne znaju zapravo ništa o klimi (mi danas o klimi zapravo ne znamo ništa, najmanje o tome zašto se zapravo zemlja periodički zagrijava ili hladi)

_________________
Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45981
2014-04-16


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by Guest Thu 24 Jan - 15:13

Gnječ wrote:
pismejker wrote:Jos se ui sluzbenim enciklopedijama kao uzrok velike Kuge u srednjem vijeku navodi,nepostojanje odvodnih kanala,niski stupanj higijene,necisto baratanje hranom i konzumiranje prljave i inficirane vode..mrtvi od kuge su se potpuno neznanstvnom metodom pohranjivali u biti jos vise sirili bolest stvarajuci zarista..

no evo malo oridjidjija..


Bilo je to godine 1347. Pošast je već poharala Daleki istok. Sad se proširila do granica istočne Evrope.
MONGOLI su na Krimu postavili opsadu oko zidina đenovske trgovačke ispostave Kaffe (današnje Feodosije). Budući da im je neka misteriozna bolest nanijela velike gubitke u ljudstvu, Mongoli su odustali od napada. No prije nego što su se povukli zadali su neprijatelju smrtonosni udarac. Pomoću ogromnih katapulta prebacili su preko gradskih zidina leševe vojnika koji su netom umrli od pošasti. Kasnije su se neki đenovski branitelji ukrcali na galije kako bi pobjegli iz grada kojim je počela harati pošast i tako su proširili bolest u svaku luku u kojoj su pristali.
[size=15]U roku od nekoliko mjeseci smrtonosna pošast zahvatila je čitavu Evropu. Naglo se proširila po sjevernoj Africi, Italiji, Španjolskoj, Engleskoj, Francuskoj, Austriji, Ugarskoj, Švicarskoj, Njemačkoj te skandinavskim i baltičkim zemljama. Za nešto više od dvije godine preko 25 posto evropskog stanovništva, otprilike 25 milijuna ljudi, stradalo je od pošasti koja je nazvana “najtežom demografskom katastrofom koja je ikad zadesila ljudski rod” — bila je to crna smrt ili kuga.*

to je bio prvo ratovanje biološkim oružjem u povijesti ratovanja. biološko oružje su bili kugom zaraženi leševi.

Nadam se da si pogledao ovaj film Flesh&Blood..ista stvar..opkoljeni zamak slamaju tim nacinom..



doduse ovdje komadaju i crknute svinje..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by Guest Thu 24 Jan - 15:41

Yehudim wrote:Umakati strijele ili koplja u ljudski izmet je bilo uobičajena praksa.

Davno prije toga šta spominješ.

nije izmet na koplju biološko oružje. ako te strijela ili koplje probuši mrtav si zbog koplja a ne zbog govna.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by Guest Thu 24 Jan - 15:44

Gnječ wrote:
Yehudim wrote:Umakati strijele ili koplja u ljudski izmet je bilo uobičajena praksa.

Davno prije toga šta spominješ.

nije izmet na koplju biološko oružje. ako te strijela ili koplje probuši mrtav si zbog koplja a ne zbog govna.
s sto ak ote rani u rame junačko?'nije bas smrtonona rana sama po sebi..svakako ghovno na stapu komplicira stvari.. :cleanteeth
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by Guest Thu 24 Jan - 15:51

marcellus wrote:
pismejker wrote:Napori da se suzbije crna smrt bili su uzaludni, budući da nitko ustvari nije znao kako se ona prenosi. Većina ljudi znala je da je opasno doći u kontakt s osobom oboljelom od kuge — pa čak i s njenom odjećom. Neki su se čak bojali samog pogleda zaražene osobe! Međutim, stanovnici Firence smatrali su da kugu uzrokuju mačke i psi. Poubijali su te životinje

eto, to sam gore i naveo...

to ti je ko današnji znanstvenici koji bi spriječili klimatske promjene, a ne znaju zapravo ništa o klimi (mi danas o klimi zapravo ne znamo ništa, najmanje o tome zašto se zapravo zemlja periodički zagrijava ili hladi)

smatrali su da kugu uzrokuju mačke i psi zato jer bi buhe koje su zaražene bakterijom yersinia pestis radile invaziju na pse i mačke a psi i mačke su bili blizu ljudi i buhe hop sa psa ili mačke na čovjeka i zaraza se širi. psi i mačke su samo nosili buhe okolo i niš više.

znamo zašto se zemlja periodički zagrijava i hladi.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Češka uvodi oporezivanje Crkve - Page 6 Empty Re: Češka uvodi oporezivanje Crkve

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 6 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum