ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Koja je razlika između Rimokatoličke i i Grkokatoličke Crkve?

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Koja je razlika između Rimokatoličke i i Grkokatoličke Crkve? - Page 3 Empty Re: Koja je razlika između Rimokatoličke i i Grkokatoličke Crkve?

Post by flumen 18/10/2018, 15:36

Eroo wrote:Na jednom srpsko-pravoslavnom forumu sam pročitao komentar jednog njihovog profesora na Bosgoslovnom fakultetu u BG, koji je bio  odprilike ovakav: 
- Postavio sam pitanje mojim studentima zadnje godine da mi navedu 3 najvažnije razlike između pravoslavlja i katoličanstva. Odgovori su bili tipa: oni se krste s 5 prstiju, a mi s tri, naši svećenici se briju, a njihovi ne, njihovi vjernici na misi sjede, a naši stoje... :D
Gospode pomiluj :O

flumen

Posts : 3221
2015-08-21


Back to top Go down

Koja je razlika između Rimokatoličke i i Grkokatoličke Crkve? - Page 3 Empty Re: Koja je razlika između Rimokatoličke i i Grkokatoličke Crkve?

Post by Guest 18/10/2018, 15:45

Ništa drugačiji odgovori nisu ni kod nas. Tko se brije-tko se ne brije, tko se ženi-tko se ne ženi, tri prsta se krsti s desna na lijevo a ne s lijeva na desno, liturgija, simboli i relikvije izgledaju drugačije u odnosu na katoličke, arhitektura crkvi, paljenje Badnjaka, svijeće, hrana za stolom i takve stvari...

Ovo s Rusijom, Ukrajinom i Carigradom oko pravoslavlja, tj. autokefalnosti je za mene osobno kazalište apsurda istočnog kršćanstva.

Ovakve stvari ne vidimo kod tenzija između Kastilje i ostalih španjolskih zemalja i Katalonije.

No zato imamo u katoličkom svijetu problem s govedima koji su zaglibili totalno u sekularizam i uvodili bi uličarstvo i homoseksualizam i već problematičnu homopedofiliju u kršćanstvo te s druge strane američki evangelizam(pentekostalizam) koji mijenja katoličko u protestantsko.


Inače flumen, vidiš i sam kako sve isto vrijedi i za manje, kompaktnije i vezane prostore kao što je Bliski istok i kad je islam u pitanju(suniti, šijiti, alaviti, aleviti, razne škole i učenja "jedinstvenog" islama), a ista stvar vrijedi i za hinduizam(Indija) i budizam koji su isto svi jedni s drugima ili jedni pored drugih, pa opet imaš sekte, različita učenja, filozofije, obrede, rituale, dogme...

Ništa nije apsolutistički određeno, podređeno, jedinstveno itd... Čak ni ateizam i agnosticizam kao nove religije 20. i 21. stoljeća.
Tu su isto veliki, čak bih rekao i puno veći nego kod prethodno navedenih vjera i religija, tektonski poremećaji i sukobi ega, stavova, dogmi i čega već ne unatoč toj jednoj zajedničkoj točki.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Koja je razlika između Rimokatoličke i i Grkokatoličke Crkve? - Page 3 Empty Re: Koja je razlika između Rimokatoličke i i Grkokatoličke Crkve?

Post by RayMabus 18/10/2018, 16:50

Da to je jebeni tektonski poremećaj kad ti se inkarnira netko pun znanja pa se može igrati s vašim neznanjem

Aj Boga ti šta ima veze da se malo tučete oko religija 

Zabavno vas je gledati
RayMabus
RayMabus

Posts : 181971
2014-04-11


Back to top Go down

Koja je razlika između Rimokatoličke i i Grkokatoličke Crkve? - Page 3 Empty Re: Koja je razlika između Rimokatoličke i i Grkokatoličke Crkve?

Post by RayMabus 18/10/2018, 17:10

Ja volim geostrategiju, to mi je profesionalna deformacija kao generalu galaktilke federacije s pet zvjezdica 

Psihologija mi je u malom prstu jer sam pripadnik asthar komande 

Anđeoska hijerarhija je glasnik bogova 

Kad to sve zbrojiš dobit ćeš nekoga tko će ti puno toga objasniti šta nisi znao kao šta je to slučaj na ovoj temi 

No trik je šta ja znam da Rim i Carigrad još nisu spremni javno potpisati onaj dio U KRŠĆANSTVU pošto bi to bila neka vrst priznanja da druge religije imaju svog ili svoju verziju duha svetoga 

Meni je samo dovoljno da se Rim i Grci oko toga dogovore ispod stola 

Zašto 

Zato šta carigradski patrijarh stoluje u Carigradu 



KRIŽARSKI RAT
RayMabus
RayMabus

Posts : 181971
2014-04-11


Back to top Go down

Koja je razlika između Rimokatoličke i i Grkokatoličke Crkve? - Page 3 Empty Re: Koja je razlika između Rimokatoličke i i Grkokatoličke Crkve?

Post by Šandor Winnetou 18/10/2018, 19:06

Eroo wrote:Kako ste mogli primijetiti u uvodnom članku, savjet je bio "ustrajte u  onome što ste, ništa ne mijenjajte",
Dakle, nije u intresu Katolicima promjena obreda i tradicije. Zato ni prelazak iz drugih vjera ne stavljamo 
na veliko zvono. Ispod je jedno potresno svjedočanstvo jedne bosanske muslimanke (danas Ana) i njeno prihvatanje
Isusa Krist. Napisala je i knjigu (Put do istine) , a po njoj je snimljen i film "Sabina K." (međunarodna produkcija).
Intervju s njom sam odgledao u jednom dahu...
Da samo napomenem, kod prelaska u kršćanstvo je odabrala Evanđeosku pentakostalnu crkvu. 

Pogledajte, neće vam biti žao. 

Zar čovjek može ustrajati na pogrešnim premisama i konkluzijama? Pravoslavlje srpsko je upravo na takvim temeljima sazdano, otimaju, zabranjuju, kolji i siluju u ime Krista sve one koji nisu srbi ili u blažem obliku pravoslavci kako se vidjelo u zadnjem ratu.

_________________
Koja je razlika između Rimokatoličke i i Grkokatoličke Crkve? - Page 3 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19770
2017-12-31


Back to top Go down

Koja je razlika između Rimokatoličke i i Grkokatoličke Crkve? - Page 3 Empty Re: Koja je razlika između Rimokatoličke i i Grkokatoličke Crkve?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum