ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Q

Page 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by Regoč Sat 6 Oct - 11:18

kic wrote:
AssadNaPodmornici wrote:iseljavanje je zakon. 

jest, osim: nemaš više od pola svoje generacije-
Što bi rekal jedan znanac "svejedno mi je živio u Brodu ili Muenchenu, i tako mi je pola rodbine i prijatelja ovdje, a pola tamo".

Regoč

Posts : 35954
2015-08-21


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by melkior Sat 6 Oct - 16:05

pismejker wrote:
Leteca Pegla wrote:
pismejker wrote:


I jedno i drugo,samo lijepo umotane izlike ..Vani treba svojski raditi,stogod netk oradio,..bajustela ili inzenjer,ocekuje se vrhunsko znanje i trud,doslovno izgaranje u poslu..to se naravno nagradjuje dobrom i sigurnom lovom..

Problem jest,sto su ljudi ipak svjesni sebe,a da nisu na tom nivou,i nisu se spremni radisno zrtvovati..u stilu one izreke..

/a kuratz cu ja njem uraditi a da ne mogu otici na kavu sa frendovima.../ 

SVE dok se ima nekakva nada ili mogucnost da se prezivi doli,vecina ce se tog stava drzati kao pijani plota..
zalosno jest,sto nikad nisu gurnuli svoj kapacitet i sposobnosti do kraja i malo potjerali svoj motor,bio u glavi ili mislicima u crveno na veci broj obrtaja,i vidjeli sto STVARNO mogu napraviti u zivotu..
Ima i onih koji koriste obitelj da bi se eto nekako provukli kroz zivot..aLI AKO NEMAS NIKOG da bi parazitario,ili nisi zasluzni borac,i nemas bas nesto i negdje gdje se mozes vratiti/kucu ne mos jesti i njom platjati rezije/,onda ces ici tamo gdje ces moci to steci i imati..

Da su balkanski roditelji poput svapskih,uffffff...RH bi bila jako prazna..jako... :clown
a sto je tocno lose u boldanom? Koja je svrha zivota? To da radim od jutra do sutra da dobim neku lovu da kupim stvari koje mi ne trebaju. Ja radim zato sto mi to pricinjava zadovoljstvo, u suprotnom, nadjite drugu budalu...

a ko hoce izgarati od posla, pa siroko mu polje.... :beer

a sto se nataliteta i toga tice, pa i svaboland ti je isto u debelom minusu tu, i oni bi bili isto prazni jako da nemaju imigranata.... confused
Boldano je samo karikiran stav o poslu..dakle,zeli se reci da se nece potrositi previse vremena radeci ,nego da nesto treba ostati i za frendove i drustvo..samo po sebi slazem se sa time,ALI...u praksi,poanta toga jeste,da se time,gubi utrka,doslovno,u oristupu poslu...
Svabi isto vikendom se oliju sa frendovima kao pajceki..ali tijekom tjedna su vrlo disciplinirani i posveceni radnici ,koji svojim pozrtvovanjem dizu nivo i standard same drzave,ali i UCINKOVITOST I KONKURENTNOST..dAKLERadis sto ti pricinjava zadovoljstvo..eeee sreco..to je luksuz u svabiji,jer recimo,umimo primjer doktora neurokirurgije..
poznam jednog i taj uziva u operacijama ljudi..ALI kad te uprava vremenom tjera na norme,povecane radne kvote,efikasnost,kvalitetu,sto manje losih ishoda,POSAO PRESTAJE BITI ZADOVOLJSTVO...
I najbolji fah i najvisa pozicija ti je danas robovanje,i ti si toga svjesna..zato i jesi dolje..
Vani sve vise postaje brutala..
Samo napomena; i u Hrvatskoj je sve veći pritisak na realizaciju normi, efikasnost, kvalitetu. Pritisak na radnu snagu. Ali za razliku od Njemačke i drugih razvijenih zemalja, radnik ovdje u Hrvatskoj nema nikakvu satisfakciju. Jer potkrada ga država, a potkrada ga i poslodavac. I nema jasnih kriterija napredovanja. Ako je bitan rezultat i efikasnost, onda bi i napredovanje n radnom mjestu i plaća trebala biti sukladna rezultatima rada i efikasnosti. Ali je li uistinu tako? U RH država je prosječnom stanovniku najveći neprijatelj. I ne samo država, već i poslodavac, već i šef u onoj firmi koja te kao, "zaposlila" da joj radiš za kikiriki. Potpuno izokrenut sustav vrijednosti u kojem nema pravih vrijednosti, zato ljudi bježe van. A i onih pravih vrijednosti ako ih ima, nisu rezultat društva ni sustava, već prije relikt nekih drugih vremena koja ionako ubrzano nestaju. Prema tome, ljubav prema rodnom zavičaju tek je patetika od koje nema kruha. I ti koji kmeče u tuđini za RH, neće se nikada vratiti. Jer tamo negdje u tuđini njihova djeca imaju budućnost i snove koje ovdje nisu, ne mogu i neće nikada imati.
avatar
melkior

Posts : 17244
2015-08-09


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by melkior Sat 6 Oct - 16:09

melkior wrote:
pismejker wrote:
Leteca Pegla wrote:
pismejker wrote:


I jedno i drugo,samo lijepo umotane izlike ..Vani treba svojski raditi,stogod netk oradio,..bajustela ili inzenjer,ocekuje se vrhunsko znanje i trud,doslovno izgaranje u poslu..to se naravno nagradjuje dobrom i sigurnom lovom..

Problem jest,sto su ljudi ipak svjesni sebe,a da nisu na tom nivou,i nisu se spremni radisno zrtvovati..u stilu one izreke..

/a kuratz cu ja njem uraditi a da ne mogu otici na kavu sa frendovima.../ 

SVE dok se ima nekakva nada ili mogucnost da se prezivi doli,vecina ce se tog stava drzati kao pijani plota..
zalosno jest,sto nikad nisu gurnuli svoj kapacitet i sposobnosti do kraja i malo potjerali svoj motor,bio u glavi ili mislicima u crveno na veci broj obrtaja,i vidjeli sto STVARNO mogu napraviti u zivotu..
Ima i onih koji koriste obitelj da bi se eto nekako provukli kroz zivot..aLI AKO NEMAS NIKOG da bi parazitario,ili nisi zasluzni borac,i nemas bas nesto i negdje gdje se mozes vratiti/kucu ne mos jesti i njom platjati rezije/,onda ces ici tamo gdje ces moci to steci i imati..

Da su balkanski roditelji poput svapskih,uffffff...RH bi bila jako prazna..jako... :clown
a sto je tocno lose u boldanom? Koja je svrha zivota? To da radim od jutra do sutra da dobim neku lovu da kupim stvari koje mi ne trebaju. Ja radim zato sto mi to pricinjava zadovoljstvo, u suprotnom, nadjite drugu budalu...

a ko hoce izgarati od posla, pa siroko mu polje.... :beer

a sto se nataliteta i toga tice, pa i svaboland ti je isto u debelom minusu tu, i oni bi bili isto prazni jako da nemaju imigranata.... confused
Boldano je samo karikiran stav o poslu..dakle,zeli se reci da se nece potrositi previse vremena radeci ,nego da nesto treba ostati i za frendove i drustvo..samo po sebi slazem se sa time,ALI...u praksi,poanta toga jeste,da se time,gubi utrka,doslovno,u oristupu poslu...
Svabi isto vikendom se oliju sa frendovima kao pajceki..ali tijekom tjedna su vrlo disciplinirani i posveceni radnici ,koji svojim pozrtvovanjem dizu nivo i standard same drzave,ali i UCINKOVITOST I KONKURENTNOST..dAKLERadis sto ti pricinjava zadovoljstvo..eeee sreco..to je luksuz u svabiji,jer recimo,umimo primjer doktora neurokirurgije..
poznam jednog i taj uziva u operacijama ljudi..ALI kad te uprava vremenom tjera na norme,povecane radne kvote,efikasnost,kvalitetu,sto manje losih ishoda,POSAO PRESTAJE BITI ZADOVOLJSTVO...
I najbolji fah i najvisa pozicija ti je danas robovanje,i ti si toga svjesna..zato i jesi dolje..
Vani sve vise postaje brutala..
Samo napomena; i u Hrvatskoj je sve veći pritisak na realizaciju normi, efikasnost, kvalitetu. Pritisak na radnu snagu. Ali za razliku od Njemačke i drugih razvijenih zemalja, radnik ovdje u Hrvatskoj nema nikakvu satisfakciju. Jer potkrada ga država, a potkrada ga i poslodavac. I nema jasnih kriterija napredovanja. Ako je bitan rezultat i efikasnost, onda bi i napredovanje n radnom mjestu i plaća trebala biti sukladna rezultatima rada i efikasnosti. Ali je li uistinu tako? U RH država je prosječnom stanovniku najveći neprijatelj. I ne samo država, već i poslodavac, već i šef u onoj firmi koja te kao, "zaposlila" da joj radiš za kikiriki. Potpuno izokrenut sustav vrijednosti u kojem nema pravih vrijednosti, zato ljudi bježe van. A i onih pravih vrijednosti ako ih ima, nisu rezultat društva ni sustava, već prije relikt nekih drugih vremena koja ionako ubrzano nestaju. Prema tome, ljubav prema rodnom zavičaju tek je patetika od koje nema kruha. I ti koji kmeče u tuđini za RH, neće se nikada vratiti. Jer tamo negdje u tuđini njihova djeca imaju budućnost i snove koje ovdje nisu, ne mogu i neće nikada imati.
Evo vam vrlo jednostavan primjer Mate Rimca: čovjek kaže da su njemu na prvom mjestu njegovi zaposlenici, na drugom mjestu kupci, a na trećem mjestu investitori. Jer zadovoljan radnik će napraviti odličan i kvalitetan proizvod kojim će biti zadovoljni i kupci, a onda će potencijalni investitori sami doći. Mate Rimac je izuzetak. U hrvatskoj poslovnoj praksi radnici su tek na trećem mjestu, odnosno na dnu. Ali i to govori nešto o ozbiljnosti poslodavaca i njihovim dugoročnim planovima koji se mogu svesti jednostavno na izreku: iskoristi, prevari, zdrpi lovu, i zbriši. Poduzetnici u RH nisu ništa bolji od političara. Smeće i jedni i drugi. A i narod koji sve to trpi i plaća.
avatar
melkior

Posts : 17244
2015-08-09


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by melkior Sat 6 Oct - 16:18

Hrvati su, budimo realni, ništarije, a ne nikakav državotvorni narod. U protivnom, odavno ne bi više bilo ni HDZ-a ni SDP-a, ni kumova ni jataka, ni baba ni stričeva ni plavih kuverti, ni penzionera s 10 ili 15 godina radnog staža. Borili bi se za ovu zemlju da im išta znači, i za svoju djecu. Za budućnost svoje djece. Umjesto toga, učinili su sve da zatru budućnost svoje djece, kao i da prikriju varljivu i kvarnu prošlost. Sami su se odrekli svoje slobode, jer ju ne zaslužuju. 

Mojsije



"... Izvedi narod moj; o Gospode,
Izvedi ga iz ropstva zlopatna
I skini mu sa vjeđa pospanih
Još onu mrenu tvrdu, zlokobnu,
Što zastire sad oči njegove!
Spomeni se da ropstvo nemilo,
Ko teško ono stijenje nadgrobno,
Na leđima mi tlači bratskijem,
I da nam ljuti naši krvnici
U utrobama djeci sudiše!
O, smiluj se, silni Jehova,
Prokuni kletvom krvne silnike
I spasi narod moj, o Gospode!"

- A luda želja! da, al ljudska jest!
Da kunem kletvom krvne silnike.
Da bijem narod, a zbog naroda,
O, stvore moj?! A zašto da bih ja
Zbog jednog stvora drugi kido stvor?!
Gle zapad tamo, istok amo gleđ'
I sjever ondje i ovuda jug,
A sve sam ovo napunio ja
Života klicom, svim je mio vijek
I svačije je pravo disati.
A ti tražiš, sam da pogazim
U prirodi mi zakon najveći!
Al da je tebi stati onamo,
Početak gdje je mojem pogledu,
Tad vidio bi, što je sićušna
Ta tvoja ljudska, krvna željica.
S visina mojih, ljudski jadniče,
Jednako mal je piramidâ rt
Ko rov, što neznan izbaci ga krt,
I bespomoćna sve je natega! - - -
"Nedohvatni su sudi, Gospode,
U kojima se nama pojavljaš,
I zakoni su tvoji vječiti,
A da bi crv tvoj mali, sićušni,
Sa stožerima tvojim drmao.
Davnina mrkla prošlost zastire,
Otkako si u svojem Edenu
Iz zemlje prvog stvora izveo,
Udahnuo mu dušu besmrtnu,
Al to bi mrva s tvoje mrvice.
I od onda smo svi mi smrtnici
Komadić tvoga bića velebnog,
Pa sve što jesmo - sitni, maleni,
Al tvog smo ipak bića čestica!
I čovjek eto gord sa rodbinstva
Sa vječitijem tvojim iskonom,
O, Gospode, o silni Jehova,
Ponosit diže čelo prevedro
I teži tamo gore nad zemlju,
Gdje meki, svilni plove oblaci
U zlatnom moru zraka sunčanih,
Gdje njegova je duha kolijevka.
Pa, gospode, o, reci, vječiti,
Je l' ljudsko čelo za to stvoreno,
Da u prah pada ropski, kukavno,
I one ruke, u koje si ti
U tajne svijeta postavio ključ,
O, reci, jesu l' tako slabašne,
Da nijesu vrijedne s tobom, Gospode,
A u čast tvoju, vladu dijeliti?
O, klanjam ti se, silni Jehova,
S visina tvojih sve je jednako
Na ovoj maloj, sitnoj zemljici.
Al kod nas ovdje, s našeg pogleda,
Baš ravan nije piramidâ rt
Sa rovinama, što ih diže krt,
I makar da je sve to natega!
Već pomiluj mi, silni Jehova,
Tu ludu, smjelu, ljudsku željicu;
Izvedi narod moj, o Gospode,
Izvedi ga iz ropstva zlopatna
I ne daj, da ti stvor na oblik tvoj
U prahu leži, čelom puzeći!"

- Po riječima te poznam smjelima,
Da imaš krila, koja uzvija
Plamičak sveti, što sam potako
U srce prvog onog čovjeka,
Dok boljim pojmom grlio sam svijet.
O, jadniče, kad prokleh onda rod
I sve, što smrtna žena baštini
Od zagrljaja s muškim plemenom,
Zaboravih u srdžbi pravednoj
Da duh svoj u tom rodu ubijem,
Da utrnem mu onu iskricu,
Što u grud sam mu svetu metnuo
Ko odliku u cijelom stvaranju;
O, neokajna moja pogreško!
Prikratio sam vijek besmrtni,
Al ostade mu plamen iz neba
Ko zapretani žar pod pepelom.
I bude katkad, pa se u srcu
Ko zublja žarka iskra razbukti,
I čovjek teži gore nad sebe,
Gdje meki, svilni plove oblaci
U zlatnom moru traka sunčanih,
Gdje njegova je duha kolijevka
Al bolno - bolno odmah osjeti
U ovoj svojoj gustoj kaljuži,
Da ta mu bara nije tuđa krv,
Al on da nije svojoj hrpi svoj!
I gle - kad tako već je ukleto -
I prokleto će navijek ostati, -
Smilovat ću se tvojoj željici,
Al jao tebi što si želio.
I tebi baš, što goriš plamenom
Od ideala silnih, vječitih,
Ta sjajna vatra crna bit će smrt,
Mrijeti ti ćeš, kada počneš sam
U ideale svoje sumnjati.


I prosuo se narod pustarom
Ko oblaci od guste prašine,
Kad zaigraju kolo vjetrovi.
A šta je život - ko i pustara,
A šta su ljudi - ko i prašina,
A nad svim visi krilo udesa
I mota gore, dolje, upored:
I čas se prašak ljeska o suncu
I preljeva se bojom šarenom,
A čas ga eno s blatom smiješana
I neviđena gdje u kaljuži.
Pred silnim ljudstvom gorio je stup
Od crne zemlje pa sve do sunca.
A usred stupa žario se prst
Na ruci silnog boga Jehove.
"Ovuda!" - strašno grmio je glas -
"U obećani rajski Hanaan,
Kud teče mlijeko i slađani med!"
A narod božji gledao je stup
I šapto: Baš ga j' lijepo vidjeti! -
I sigrao se šale svakakve.
Al što se trese gora sinajska
I što to grmi strašnom pustarom?
Na hiljade su onaj čule glas.
Razumio ga samo genije,
Po drugi put si slušo osudu:
"I tebi baš, što goriš plamenom
Od ideala silnih, vječitih,
Ta sjajna vatra crna bit će smrt,
Mrijeti ti ćeš, kada počneš sam
U ideale svoje sumnjati!"

I kad mu - divu - riječ gromovna
Ko šiljak oštri srce prosjeknu,
Kad okrenu se svome narodu,
Da nađe tamo nade, okrepe,
Al ono narod, božja odlika,
Sagradio si tele zlaćeno
I tele slavi, a ne Jehovu!

"... Oprosti, vječni, silni, svemožni,
U naroda je krivi prorok prav
I narodi su djeca velika,
Što lako im je kupit igračke!
Oprosti im, o silni, svemožni,
Izvedi narod moj, o Gospode!"
Nasmiješio se silni Jehova,
Al ima smijeha, kojim sužalost
Nad jadnicima suze proljeva.
I smijeh taj je čuo Mojsije
Iz vatrenoga stupa božijeg,
Što sjajio je ispred naroda
Onuda kud je zemlja Hanaan,
I gdje su preko brda velikih
Na medna polja puti vodili.

Tu navrh brda svijetli genije
Raširio je ruke brižljive.
Ožario ga tračak sunčani,
Ljepotom još ga osu Jehova,
Što geniji ga nose u srcu;
"O, evo tebi, izabran narode,
O, evo tebi zemlje rajevne,
Slobodu svetu tu da zagrliš,
Da srećniji ti budu sinovi,
Neg ti uz pune lonce misirske!"

Al stoji svijet - i ko kad krošnjama
Polako stane vjetar zibati,
I sve to jače lišće uzdršće,
A granje onda stane pucati,
O, tako krenu žagor narodom
I ču se s hrpe glupa poruga:
- Aj, to je dakle zemlja Hanaan?!
I zato si nas vuko pustarom,
Da još nam za nju valja strmoglav
Niz ovo gadno brdo srnuti,
Da panemo na hladna ognjišta!
I tko je tebi pravo podao,
Slobodi da nas vodiš silovno
Po svojoj volji - ko na uzici
Od lanaca iz zemlje misirske?!
Problijedio je silni genije
I kroz srce mu ruglo prožignu:
Da, tko je tebi pravo podao,
Slobodi da nas vodiš silovno
Po svojoj volji - ko na uzici?
Tek primio se srca očajno
I dvije mu oči suza zalije.
Još zadnjim trenom vid mu počinu
Na obećanoj zemlji Hanaan,
I glava mu se mrtvo obori.
A gromom grmnu riječ Jehove:
"I tebi baš, što goriš plamenom
Od ideala silnih, vječitih,
Ta sjajna vatra crna bit će smrt,
Mrijeti ti ćeš, kada počneš sam
U ideale svoje sumnjati!"
avatar
melkior

Posts : 17244
2015-08-09


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by marcellus Sat 6 Oct - 16:23

Q - Page 5 Q-whatjpg

_________________
Q - Page 5 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45981
2014-04-16


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by marcellus Sat 6 Oct - 16:24

(samo mala digresija na naslov teme, ne obazirite se na mene, nastavite s raspravom)

:proceed

_________________
Q - Page 5 1472536379_l
marcellus
marcellus

Posts : 45981
2014-04-16


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by AssadNaPodmornici Sat 6 Oct - 16:27

U Hrvatskoj se u privatnom sektoru radi puno više nego u Njemačkoj. Svi frendovi koji su otišli u njemačku govore da je tamo puno lakše u privatnom sektoru nego u RH
Naravno u RH je problem državni sektor koji neradi ništa a ima njemačke place... Evo pogledajte onoga ministra... Imao je 6vlastitih vozača od čega je jedan branitelj sa 12 000penzje plus koliko ono 10 000kn plaća... Naravno netko te ogromne pare treba zaraditi... Zato u privatnom sektoru se radi bolesno u RH, bolesnije i duže nego u Njemačkoj. I plaća nekoliko puta manja. Inače nebi ljudi bježali vanka. Šta mislite odakle lova za stotine tisuća takvih uhljeba i 85% penzića uopće nije zaradilo penziju..
Da kojim slučajem njemačka ima 15milijuna uhljeba I 30milijuna preuuranjenih penzionera i svega 20milijuna radnika, bila bi drugačija pisma i tamo

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21831
2018-06-14


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by debotoijusto Sat 6 Oct - 16:29

AssadNaPodmornici wrote:U Hrvatskoj se u privatnom sektoru radi puno više nego u Njemačkoj. Svi frendovi koji su otišli u njemačku govore da je tamo puno lakše u privatnom sektoru nego u RH
Naravno u RH je problem državni sektor koji neradi ništa a ima njemačke place... Evo pogledajte onoga ministra... Imao je 6vlastitih vozača od čega je jedan branitelj sa 12 000penzje plus koliko ono 10 000kn plaća... Naravno netko te ogromne pare treba zaraditi... Zato u privatnom sektoru se radi bolesno u RH, bolesnije i duže nego u Njemačkoj. I plaća nekoliko puta manja. Inače nebi ljudi bježali vanka. Šta mislite odakle lova za stotine tisuća takvih uhljeba i 85% penzića uopće nije zaradilo penziju..
Da kojim slučajem njemačka ima 15milijuna uhljeba I 30milijuna preuuranjenih penzionera i svega 20milijuna radnika, bila bi drugačija pisma i tamo

kriv je soros
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 31224
2014-04-12


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by melkior Sat 6 Oct - 16:37

Sloboda nema cijenu, ako to ne shvatite, nećete nikada biti slobodni.
Ali sloboda, da li će sloboda umeti da peva, kao što su sužnji pevali o njoj?




HRVATSKIM MUČENICIMA

O gdje je plod vašeg slavnog sjemena?
I da li kojim rodom krvca vaša rodi?
Jer roblje još smo, snijuć samo o slobodi,
Dok smrt je blizu gluha našega plemena.

A kukavan je Hrvat novoga vremena,
Te pušta da ga stranac k stalnoj smrti vodi,
Ne opiruć’ se klanju, krotko janje hodi
I ne zna zbacit ropstva groznog bremena.

Al vrcnuti će iskra iz vašega kremena!
Ja vjerujem, ja znam!Ta zar da uzaludu
Sve žrtve vam i mučenistva budu?

Da,rodit će rod od slavnog sjemena!
A ako neće, sam ću sazvat pakla vatre
Da spale sve, i grom, da ropski narod satre!
avatar
melkior

Posts : 17244
2015-08-09


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by dijagram Sat 6 Oct - 16:54

melki odlican
tko zna od koga prepisuje
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18836
2015-08-09


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by melkior Sat 6 Oct - 18:55

dijagram wrote:melki odlican
tko zna od koga prepisuje
Poema Mojsije od Silvija Strahimira Kranjčevića, Hrvatski mučenici od Tina Ujevića.
I u pjesništvu S.S.Kranjčevića, A.G.Matoša i Tina Ujevića sazdano je sve moje hrvatstvo. 
Bez note univerzalnosti i općeljudskosti i samo hrvatstvo kao takvo, ne vrijedi pišljiva boba. 
I nema se ništa novoga reći na tu temu, oni su univerzalni i vječni, za sva vremena, savršeno opisuju današnju situaciju i stanje duha.

Najdublje, najsnažnije, najemotivnije i stihove S.S.Kranjčević je sazdao u sljedećoj pjesmi vjerske tematike, u kojoj je popljuvao gotovo čitavu oficijelnu povijest kršćanstva:

ELI! ELI! LAMA AZAVTANI?!
Silvije Strahimir Kranjčević
 
Na Golgoti je umro - a za kog je izda'no?
Je l' pala žrtva ova il kasno ili rano?
 
Na Golgoti je umro i svijet za to znade,
Al od te žrtve davne još ploda ne imade.
 
A krv je tekla mnoga i srce tu je stalo,
Što nikad nije više onako zakucalo...
 
I vjekovi su prošli daleki, strašni, crni,
Osušila se krvca i suha još se skrvrni.
 
Prošetala se povijest u sramotničkoj halji,
I što smo nebu bliži, sve od neba smo - dalji!
 
Na Golgoti je staro prelomilo se drvo,



Pokradoše mu čavle - i to je bilo prvo!



 



U ime čovječanstva i bratstva i slobode



Počeše krvno kolo da bezbožnički vode - - -



 



I derala se družba od gadne strasti pjana;



Mi ubijamo, Bože, sve zbog Tebe - Hosana!



 



Na Golgoti je mrtvo i vjetrić tamo tajni



Tak cvili: Eli! Eli! lamâ azâvtani?



 



A pokraj krvi davne i ispod drva suha



Sve milijuni vape: O pravice, o kruha!



 



Da ukidoste ropstvo, i cirkus i hijenu,



Pa odvedoste ljudstvo u kršćansku arenu!



 



I tu u sjajnim ložam, u zlatu i u slavi,



Pod vijencem i pod mitrom na debeloj si glavi,



Zapremili ste i vi i vaše gospe bijele



Na pozornici svijeta sve najprve fotelje!



 



I gledajte u igru od bijede i od jada,



Gdje čovječanstvo mučno ko On pod drvom pada!



 



I tamnice o crne, gdje mnogi plač se gubi,



Kad takovi su ljudi: il umri ili ubi!



 



I djevojčice gole, a ispred sita suca,



Ah, imale bi obraz, da nemaju želuca!



 



I sramotu i bijedu i uvrede i varke



I uzdahe i laži i mnoge suze žarke.



 



A usred bare ove, gdje trovna gamad pliže,



Uzvisilo se drvo i Hrist se na njem diže.



 



I gleda, gdje su ljudstvu sve gori crni dani,



I plače: Eli! Eli! lamâ azâvtani!



 



Badava gordo kube i mramor Panteona,



I papuče od zlata i orgulje i zvona!



 



Badava tamjan mnogi i ponosni oltari,



Badava alem gori na kruni i tijari!



 



Ah, Golgota je pusta, i vjetrić tamo tajni



Tek cvili: "Eli! Eli! lamâ azâvtani?!"




Interesantno je prošetati zagrebačkim grobljem Mirogoj; za groblja kažu da su ogledalo civilizacije. I nakon što obiđeš sve stare grobove aristokracije, građanstva, arkade, najdublji utisak, kao i inače u životu, ne ostavlja na čovjeka pompozno kamenje i mramor, posvete i kipovi, već sirotinjski grob Tina Ujevića, plaćen novcem Grada Zagreba, jednostavan, kao što je bio i sam pjesnik, na spomeniku u kojem su uklesani stihovi koji grme snažnije nego čitav Mirogoj sa svim velebnim spomenicima i arhitekturom zajedno, kao da prožimaju čitavu hrvatsku povijest i njenu socijalnu i duhovnu zbilju u jedan vrisak, jedan krik intimne i nesretne ljudske sudbine jednog od najvećih bohema i duhova hrvatske kulture i identiteta, pa i vlastite osobne tragedije:

Pati bez suze, živi bez psovke,
i budi mirno nesretan.
Tašte su suze, a jadikovke
ublažit neće gorki san.

Podaj se pjanom vjetru života,
pa nek te vije bilo kud;
pusti ko listak nek te mota
u ludi polet vihor lud.

Leti ko lišće što vir ga vije,
za let si, dušo stvorena.
Za zemlju nije, za pokoj nije
cvijet što nema korijena.

Tin Ujević, Igračka vjetrova
avatar
melkior

Posts : 17244
2015-08-09


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by Trinity Sat 6 Oct - 20:40

Speare Shaker wrote:
Triny wrote:
marc wrote:svugdje je tak, ne možeš dobit vodoinstalatera, električara, nikog. Nema. Moj autolimar Muso je u Njemačkoj. Dorbo da godinama nisam ništa ogrebao

...što znači da će te usluge poskupiti.
...što također znači da ako netko ima potrebu za nečim, ta potreba ne mora biti nužno ispunjena.

Djelomično, ali prije da će biti ispunjene u neposrednom susjedstvu RH, ako je cijena tih usluga tamo prihvatljiva hrvatskim potrošačima (a u pravilu jeste).
Normalno, što se usluga tiče. A što se roba tiče, to se može naručiti s drugog kraja svijeta.
Prokleta globalizacija.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by Trinity Sat 6 Oct - 20:43

yoda wrote:U Hrvatskoj se u privatnom sektoru radi puno više nego u Njemačkoj.
...a u Njemačkoj poslodavac ima veći profit nego u Hrvatskoj..
...ali hrvatski poslodavci izrabljuju radnike...
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by Guest Sat 6 Oct - 21:22

Leteca Pegla wrote:
pismejker wrote:

Mislis da ti o tome odlucujes..?..Zamisli da zivis u opsjeni,ili snu..i to je tako kako ti kazes..

Realnost je da ti zivis u kutji koja se polako ali sigurno rusi..i ti mislis da imas mogucnost izbora,u smislu sto god hoces..
kuca u fazi rushenja,nije bas okolis gdje je nest operspektivno i napredno..ili dugorocno..vidis do izvjesne daljine ali iz toga je samo magla..
U SREDJENOJ I UREDJENOJ kuci,odnosno drzavi,zivot i sve oko toga je nest odrugacije..sVE je moguce,pa i izbor,no treba proci fazu mukotrpne adaptacije na drugi okolis i uvjete sve..i treba bit ibar na nivou kvalitete ostalih koji sacinjavaju drustvo,koje gradi i razvija..
RAD DO BESVJESTI JE NUZAN...zasto..jer u sustini se ne razlikujemo puno od mrava,ako zelim da drustvo i sve oko nas bude poslagano kako treba i puno funkcionalno,u smjeru napretka i razvoja..to je nuznojer je svakim danom sve vise nas na Planetu..
nemamo odgovornost samo prema sebi,kako je uglavnom nacin razmisljanja na Balkanu,nego i prema drustvu i njegovom razvoju..
ZATO SU razvijene drzave jake i napredne,a drzave koje oslikavaju tvoj stav,na samom dnu..neorganizirane i slabe,sa tendenciojom prema propadanju..
Naravno,uvijek ce postojati jedan broj ljudi koji ce se nametnuti kao vlast,i uz podguzne muhe,na racun raspadajuceg drustva odrzavati svoje bogatstvo i zivotni status.. :cleanteeth
ne naravno, imamo Boga za te stvari. Ja sam na godisnjem, svakako bolje od ne nuznog rada do besvjesti.... Q - Page 5 1f619 

ali da, ako si izabrao biti u drustvu gdje je rad do besvjesti norma onda da razumljivo zasto mislis da je to nuzno, samo ne razumijem zasto mislis da ti ova neka razvijena jaka drzava nema tendenciju propadanja kad ima... confused

Paaa.ne mislim da drzava propada ako ima godisnji priliv od shtojera oko 230 milijardi Ojrova..u sushtini drzava svabija jeste prejaka ekonomski,cak mora glumiti deficit,da ne bi toliko postala prejaka da nitko vise ne moze njihove proizvode i usluge kupovati..TO se lomi na ledjima gradjanstva,i TO je osno sto ti mislis da propada... :cleanteeth
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by Guest Sat 6 Oct - 21:31

pismejker wrote:

Paaa.ne mislim da drzava propada ako ima godisnji priliv od shtojera oko 230 milijardi Ojrova..u sushtini drzava svabija jeste prejaka ekonomski,cak mora glumiti deficit,da ne bi toliko postala prejaka da nitko vise ne moze njihove proizvode i usluge kupovati..TO se lomi na ledjima gradjanstva,i TO je osno sto ti mislis da propada... :cleanteeth
propadaju zato sto se svabi bas i ne razmnozavaju, plus par jos nekih sitnica, ovaj neki novac samo sluzi da zasljepi lakome, to ce sve implodirat bit ce milina to gledat...   :popcorn

dakle ne jos naravno, ali uskoro...

:aw
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by Guest Sun 7 Oct - 13:09

AssadNaPodmornici wrote:mislim kic, nisam ja ogorčen :D imaš me na fejsu, samo ovako komentiram pa pari da sam "nabrijan i ljut".. nisam.. bio sam to prije.. sasvim sam smiren i hladnokrvan, i ovo me veseli.. buden glasovao za HDZ i Plenkovića , i navijam za veće poreze i poticaje Uljaniku, još trpanja u administraciju, što prije odemo u kurac to bolje

:tu 

i niti zrna žita okupatoru, dakle ako god imaš priliku zajebi i prevari državu i iskoristi je..
Evo, ipak cu ti ovo prokomentirat...

Ako zelis ono boldano, najgora stvar sto mozes napraviti je glasati za hdz, jer ako glasas za njih, i oni osvoje vecinu u saboru, dakle vecinu bez potrebe za ulazak u koaliciju, uvesti ce red, kakav takav ali red ce bit, i proces raspada ce ti se usporiti. Ono sto se treba napraviti je "odstraniti" saborske stolice, dakle glasati za opciju koja ne zeli u koaliciju sa nikim. Nije bitno jel ti se svidja njihov program ili ne, bitno je samo da nece koalirati i uci u vlast a da osvoje recimo 15-20 zastupnickih mjesta i tako ih odstrane iz jednadjbe za slaganje vlade. Zasto je to bitno - pa eto kao sto mozes vidjeti iz trenutne situacije,  morat ce se formirati neprirodne koalicije. Neprirodne koalicije kostaju. Dok se namire svi apetiti iz neprirodne koalicije, nema vise mrvica za one na nizim granama u koalicijskim strankama. Nisu ovi nizi niti zadovoljeni ideoloski, nemaju nikakvu satisfakciju dakle. Ako nema njima vise ni mrvica ni ideologije, e pa pocinje pobuna i pocmu se demoni tuci medjusobno. A ako se tuku medjusobno, onda ce se i zatuc medjusobno ako me kuzis. Drugim rijecima, nastane ti kaos. Ako zelis da kihnemo sto prije, treba ti kaos. Neprijatelj demona je kaos, ne red. Red moze tek nakon sto se ovi zatuku medjusobno, nikako prije... Q - Page 5 1f619
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by Guest Sun 7 Oct - 20:38

Leteca Pegla wrote:
pismejker wrote:

Paaa.ne mislim da drzava propada ako ima godisnji priliv od shtojera oko 230 milijardi Ojrova..u sushtini drzava svabija jeste prejaka ekonomski,cak mora glumiti deficit,da ne bi toliko postala prejaka da nitko vise ne moze njihove proizvode i usluge kupovati..TO se lomi na ledjima gradjanstva,i TO je osno sto ti mislis da propada... :cleanteeth
propadaju zato sto se svabi bas i ne razmnozavaju, plus par jos nekih sitnica, ovaj neki novac samo sluzi da zasljepi lakome, to ce sve implodirat bit ce milina to gledat...   :popcorn

dakle ne jos naravno, ali uskoro...

:aw
O yesus... No svakako svabi propadaju iako ih ima oko 70 milijuna,govorim o izvornim Svabima,ostalih dodjosha oko 10 milijuna najvise Turchadije,oko 5 milijuna..
Novac je dobar,Pegla,ne vidim nis lose da covjek ima sve ono sto pozeli,i moze to platiti..jel..bITNO JESTE DA JE TO POSTENO ZARADIO...ovdje je rad cijenjen,bar na nes visem levelu,pa za to slijedi i odgovarajuca nagrada u novcu..
Ja osobno nisam lakom..zelim svoj krov nad glavom imati,imam ga,zelim imati svoj auto,imam dva odlicna..malo pretjerah,nek mi Bog sudi..zelim pojesti sto god zamislim,ja ili Rujka to skuffamo..normalno je i za ljude..zelim 3put godisnje na godisnji,imam i to..i to je za ljude...zelim otici ne na drugi kraj svijeta,nego se drzim Europe i Riusije,imam i to..nis pretjerano...etoc,nisam lakom.. :clown 

Ono na kraju me podsjeca na Ezeka.. :clown
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by Guest Sun 7 Oct - 21:55

pismejker wrote:

O yesus... No svakako svabi propadaju iako ih ima oko 70 milijuna,govorim o izvornim Svabima,ostalih dodjosha oko 10 milijuna najvise Turchadije,oko 5 milijuna..
Novac je dobar,Pegla,ne vidim nis lose da covjek ima sve ono sto pozeli,i moze to platiti..jel..bITNO JESTE DA JE TO POSTENO ZARADIO...ovdje je rad cijenjen,bar na nes visem levelu,pa za to slijedi i odgovarajuca nagrada u novcu..
Ja osobno nisam lakom..zelim svoj krov nad glavom imati,imam ga,zelim imati svoj auto,imam dva odlicna..malo pretjerah,nek mi Bog sudi..zelim pojesti sto god zamislim,ja ili Rujka to skuffamo..normalno je i za ljude..zelim 3put godisnje na godisnji,imam i to..i to je za ljude...zelim otici ne na drugi kraj svijeta,nego se drzim Europe i Riusije,imam i to..nis pretjerano...etoc,nisam lakom.. :clown 

Ono na kraju me podsjeca na Ezeka.. :clown
ne kazem ja da je novac los, samo da zasljepljuje lakome... Q - Page 5 1f619 

a za ostalo, a uzivaj u dojcland ako ti je po volji dok ti je po volji sto da ti kazem, ako ikad odu na kvasinu do te mjere da ti se ne budu svidjali vise, promjenis zemlju i dovidjenja. I ja kratko bijah u dojcland, nekih godinu dana sve u svemu, ali istocna dojcland i to prije migrantske krize i naseg ulaska u eu. I bilo mi je ljepo, ne mogu reci da nije, ali samo za kratko, fali mi more, a hrvatska je ipak hrvatska uza sve probleme koje ima. Meni je ok sada tu, ono vise manje, cak je i ljepo, a i na politickoj sceni je onak zabavno. A sto se buducnosti tice, ionako nas sve ceka titanik pa ono, otom potom... lol!
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by Guest Mon 8 Oct - 13:14

Leteca Pegla wrote:
pismejker wrote:

O yesus... No svakako svabi propadaju iako ih ima oko 70 milijuna,govorim o izvornim Svabima,ostalih dodjosha oko 10 milijuna najvise Turchadije,oko 5 milijuna..
Novac je dobar,Pegla,ne vidim nis lose da covjek ima sve ono sto pozeli,i moze to platiti..jel..bITNO JESTE DA JE TO POSTENO ZARADIO...ovdje je rad cijenjen,bar na nes visem levelu,pa za to slijedi i odgovarajuca nagrada u novcu..
Ja osobno nisam lakom..zelim svoj krov nad glavom imati,imam ga,zelim imati svoj auto,imam dva odlicna..malo pretjerah,nek mi Bog sudi..zelim pojesti sto god zamislim,ja ili Rujka to skuffamo..normalno je i za ljude..zelim 3put godisnje na godisnji,imam i to..i to je za ljude...zelim otici ne na drugi kraj svijeta,nego se drzim Europe i Riusije,imam i to..nis pretjerano...etoc,nisam lakom.. :clown 

Ono na kraju me podsjeca na Ezeka.. :clown
ne kazem ja da je novac los, samo da zasljepljuje lakome... Q - Page 5 1f619 

a za ostalo, a uzivaj u dojcland ako ti je po volji dok ti je po volji sto da ti kazem, ako ikad odu na kvasinu do te mjere da ti se ne budu svidjali vise, promjenis zemlju i dovidjenja. I ja kratko bijah u dojcland, nekih godinu dana sve u svemu, ali istocna dojcland i to prije migrantske krize i naseg ulaska u eu. I bilo mi je ljepo, ne mogu reci da nije, ali samo za kratko, fali mi more, a hrvatska je ipak hrvatska uza sve probleme koje ima. Meni je ok sada tu, ono vise manje, cak je i ljepo, a i na politickoj sceni je onak zabavno. A sto se buducnosti tice, ionako nas sve ceka titanik pa ono, otom potom... lol!
Pa..dobro si rekla u sustini..E sad,i meni je falila bivsa domovina,u pocetku,no kako sam se adaptirao i prihvacao sve sto donosi zivot u svabiji,uvidio sam da je dolje potpuni khaos,blago receno,nes brutalnije bih rekao mutna mochvara bezakonja..E sad,nekom ta habitat odgovara,jer su mu domicilni /zakoni/ prihvatljivi,i prateci menthalitet..i nacin prezivljavanja,i nepoznavanje svojih mogucnosti na maksimumu...
zadnje dvije godine,nakon tjedan dana doli,sve mi se smuchi,da sad ne nabrajam..dakle SVE..i najradije bih sjeo u pilu i zagario vamo..
Dakle,nije to vise niti novac kao takav,motiv za boravak vani i zivljenje,jerbo,je posao osiguran,kao i novac,dakle,uredno se zivi,obaveze namiruju,nego i sama atmosfera,doli,gdje mi sve vise lici na vajld vest,tamo sa prelaza iz 18. u 19. stoljece..
Promjena drzave i zakona,koji su nanajvisem nivou i za sve isti,u odnosu na bezakonje doli,donose covjeku i duovni mir,sklad i opustenost..c
ovjek postaje istinski sretan i zadovoljan..
Doli mi nis vise ne fali..Svaki put sve manje poznatih faca,neke nove i mladje generacije bauljaju kojekuda,a injih sve manje,susjedi sve zajedljiviji i jalnushniji,kako se kutja doli uredjuje, ipred njom neki cudni i novi auti parkiraju..i to sve u nekoliko godina..
Ukupna atmosfera mi je shitt,mozda i radi toga sto doli vise skoro niti nemam Rodijake,obitelj zna vezivati..
Prirodne ljepote,pun ih je svijet,mjesto odrastanja,sve vise blijedi u osjecajima i pri svakom dolasku doli,sve je vise u magli..
Politika doli...ufffff,bljuje mi se,niti ne pratim to vise...mulj muljeva,na nivou onoga sto je opisivao Atsila,kojeg Pogani prognashe sa foruma..
Kom je doli liepo,zna se kakav je stoff,pasu mu sve te prljavstine i kaljuzanje u njima..e pa nek uzivaju,kad ne znaju za bolje... :clown
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by Guest Mon 8 Oct - 14:09

pismejker wrote:
Pa..dobro si rekla u sustini..E sad,i meni je falila bivsa domovina,u pocetku,no kako sam se adaptirao i prihvacao sve sto donosi zivot u svabiji,uvidio sam da je dolje potpuni khaos,blago receno,nes brutalnije bih rekao mutna mochvara bezakonja..E sad,nekom ta habitat odgovara,jer su mu domicilni /zakoni/ prihvatljivi,i prateci menthalitet..i nacin prezivljavanja,i nepoznavanje svojih mogucnosti na maksimumu...
zadnje dvije godine,nakon tjedan dana doli,sve mi se smuchi,da sad ne nabrajam..dakle SVE..i najradije bih sjeo u pilu i zagario vamo..
Dakle,nije to vise niti novac kao takav,motiv za boravak vani i zivljenje,jerbo,je posao osiguran,kao i novac,dakle,uredno se zivi,obaveze namiruju,nego i sama atmosfera,doli,gdje mi sve vise lici na vajld vest,tamo sa prelaza iz 18. u 19. stoljece..
Promjena drzave i zakona,koji su nanajvisem nivou i za sve isti,u odnosu na bezakonje doli,donose covjeku i duovni mir,sklad i opustenost..c
ovjek postaje istinski sretan i zadovoljan..
Doli mi nis vise ne fali..Svaki put sve manje poznatih faca,neke nove i mladje generacije bauljaju kojekuda,a injih sve manje,susjedi sve zajedljiviji i jalnushniji,kako se kutja doli uredjuje, ipred njom neki cudni i novi auti parkiraju..i to sve u nekoliko godina..
Ukupna atmosfera mi je shitt,mozda i radi toga sto doli vise skoro niti nemam Rodijake,obitelj zna vezivati..
Prirodne ljepote,pun ih je svijet,mjesto odrastanja,sve vise blijedi u osjecajima i pri svakom dolasku doli,sve je vise u magli..
Politika doli...ufffff,bljuje mi se,niti ne pratim to vise...mulj muljeva,na nivou onoga sto je opisivao Atsila,kojeg Pogani prognashe sa foruma..
Kom je doli liepo,zna se kakav je stoff,pasu mu sve te prljavstine i kaljuzanje u njima..e pa nek uzivaju,kad ne znaju za bolje... :clown
ma sve je to isti drek, ukljucujuci i dojcland, sta mislis da nema mocvare bezakonja tamo?  Q - Page 5 1f602
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by Guest Mon 8 Oct - 14:33

Leteca Pegla wrote:
pismejker wrote:
Pa..dobro si rekla u sustini..E sad,i meni je falila bivsa domovina,u pocetku,no kako sam se adaptirao i prihvacao sve sto donosi zivot u svabiji,uvidio sam da je dolje potpuni khaos,blago receno,nes brutalnije bih rekao mutna mochvara bezakonja..E sad,nekom ta habitat odgovara,jer su mu domicilni /zakoni/ prihvatljivi,i prateci menthalitet..i nacin prezivljavanja,i nepoznavanje svojih mogucnosti na maksimumu...
zadnje dvije godine,nakon tjedan dana doli,sve mi se smuchi,da sad ne nabrajam..dakle SVE..i najradije bih sjeo u pilu i zagario vamo..
Dakle,nije to vise niti novac kao takav,motiv za boravak vani i zivljenje,jerbo,je posao osiguran,kao i novac,dakle,uredno se zivi,obaveze namiruju,nego i sama atmosfera,doli,gdje mi sve vise lici na vajld vest,tamo sa prelaza iz 18. u 19. stoljece..
Promjena drzave i zakona,koji su nanajvisem nivou i za sve isti,u odnosu na bezakonje doli,donose covjeku i duovni mir,sklad i opustenost..c
ovjek postaje istinski sretan i zadovoljan..
Doli mi nis vise ne fali..Svaki put sve manje poznatih faca,neke nove i mladje generacije bauljaju kojekuda,a injih sve manje,susjedi sve zajedljiviji i jalnushniji,kako se kutja doli uredjuje, ipred njom neki cudni i novi auti parkiraju..i to sve u nekoliko godina..
Ukupna atmosfera mi je shitt,mozda i radi toga sto doli vise skoro niti nemam Rodijake,obitelj zna vezivati..
Prirodne ljepote,pun ih je svijet,mjesto odrastanja,sve vise blijedi u osjecajima i pri svakom dolasku doli,sve je vise u magli..
Politika doli...ufffff,bljuje mi se,niti ne pratim to vise...mulj muljeva,na nivou onoga sto je opisivao Atsila,kojeg Pogani prognashe sa foruma..
Kom je doli liepo,zna se kakav je stoff,pasu mu sve te prljavstine i kaljuzanje u njima..e pa nek uzivaju,kad ne znaju za bolje... :clown
ma sve je to isti drek, ukljucujuci i dojcland, sta mislis da nema mocvare bezakonja tamo?  Q - Page 5 1f602
govorim o drzavnim sluzbama,sudovima,zakonima..svi su za sve isti...a balkanerija i turchadija,naravno svoje obicaje nose sa Sebom.. :cleanteeth
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Q - Page 5 Empty Re: Q

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum