ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Page 5 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Šandor Winnetou Mon 20 Aug - 21:37

Sora wrote:
Suicid je dosad izvršilo čak oko tri tisuće hrvatskih branitelja u Hrvatskoj, a u BiH navodno još i više! O tome se ne priča i ne govori, to je zabranjena tema! A hrvatski branitelji, o čemu sam pisao i u knjizi „Svakim nas je danom sve manje“ (2012.), a koja je totalno marginalizirana i prešućena, objavio sam i stotinjak „priča“ o tim nesretnim ljudima koji su si oduzeli živote na najstrašnije način: jedan si je odrezao vrat motornom pilom, drugi se objesio iako je bio teški vojni invalid
Aha, znači lik koji je ovo pisao je sa svima njima popričao prije nego su si oduzeli život! Ne mogu vjerovati da zaista netko može biti toliko glup i idiot na nepoznatu potenciju

Šandor Winnetou

Posts : 19770
2017-12-31


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Sora Mon 20 Aug - 21:38

[size=32]Još jedno samoubojstvo branitelja: Vapio je za pomoći, pisao predsjedniku i ministru, s odbijenicom otišao u smrt[/size]
POMOĆI NIOTKUDA-Ivo Tubanović kaže kako je pokojni Josip pomoć tražio na različitim instancama, od Ureda bivšeg predsjednika Josipovića, preko Ministarstva branitelja, no pomoć nije stizala niotkuda. Prije mjesec dana Josip je netragom nestao, a koncem prošlog tjedna pronađen je u šumi
Objavio
 Braniteljski portal
 - 
27. srpnja 2017.

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23809
2014-04-29


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Guest Mon 20 Aug - 21:39

Sora wrote:
Speare Shaker wrote:R
Sora wrote:
Speare Shaker wrote:
Sora wrote:

Ti si sudionik najvece prevare Hrvata konjino

Možda i jesam, možda i nisam, ali ja još čekam odgovor na moja pitanja.
Odgovorila sam vec sto puta 
Ne znas ti citati nist odim Biblije 
A ni to ne znas

Nisi odgovorila na pitanje o kakvim je pravomoćnim sudskim presudama koje "nama" ne odgovaraju riječ.
Jesam

Nisi.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Sora Mon 20 Aug - 21:39

KONDRIĆ – Prošlo je gotovo godinu dana otkako je na naša vrata pokucao dragovoljac Domovinskog rata Josip Birtić (54) iz Kondrića, noseći u rukama pregršt papira, rekavši nam tada: „Osjećam se ugrožen i ponižen u državi u kojoj sam se rodio i za koju sam se borio ’91. i ’92. godine, a koja je kao članica EU-a usvojila zakon o elementarnim ljudskim pravima“. Žalio nam se kako na leđima nosi 25 godina radnog staža, pokazujući nam potvrdu o nesposobnosti za rad, kao i potvrdu da se pozivu domovine odazvao među prvima kao dragovoljac Domovinskog rata. Pričao nam je i kako je bez posla od 2008. godine, kada je proglašen viškom u jednoj đakovačkoj tvrtki, pa je živio od nula kuna. Pokazao je i liječničke nalaze koji svjedoče da je nesposoban za rad nakon infarkta, operacije ramena i psihičkog poremećaja. Prije mjesec dana Josip je netragom nestao, a koncem prošlog tjedna pronađen je u šumi nedaleko od rodnog sela. Nemogavši više izdržati, presudio je sam sebi.

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23809
2014-04-29


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Sora Mon 20 Aug - 21:40

Speare Shaker wrote:
Sora wrote:
Speare Shaker wrote:R
Sora wrote:
Speare Shaker wrote:

Možda i jesam, možda i nisam, ali ja još čekam odgovor na moja pitanja.
Odgovorila sam vec sto puta 
Ne znas ti citati nist odim Biblije 
A ni to ne znas

Nisi odgovorila na pitanje o kakvim je pravomoćnim sudskim presudama koje "nama" ne odgovaraju riječ.
Jesam

Nisi.
Ne moram 
Priznam samo sud svoje partije :cry

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23809
2014-04-29


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Sora Mon 20 Aug - 21:41

Prošle su tri godine otkako je Dražen Matovina, hrvatski branitelj, odlučio samovoljno napustiti ovaj svijet. Dražen je ogledni primjer obespravljenog, zanemarenog i institucijski napuštenog ratnika koji je u svojim besanim noćima, morama i privatnim bitkama – ostavljen sam.
Dražen Matovina, međutim, nije posve zaboravljen. Njegovi prijatelji, suborci i sugrađani preko društvenih mreža podsjećaju na godišnjicu njegove smrti:

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23809
2014-04-29


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Guest Mon 20 Aug - 21:41

Sora wrote:
Speare Shaker wrote:
Sora wrote:
Speare Shaker wrote:R
Sora wrote:
Odgovorila sam vec sto puta 
Ne znas ti citati nist odim Biblije 
A ni to ne znas

Nisi odgovorila na pitanje o kakvim je pravomoćnim sudskim presudama koje "nama" ne odgovaraju riječ.
Jesam

Nisi.
Ne moram 
Priznam samo sud svoje partije :cry

Naravno da ne moraš, ali time najbolje govoriš o svojim tvrdnjama i stavovima.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Sora Mon 20 Aug - 21:42

2734  branitelja se ubilo

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23809
2014-04-29


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Sora Mon 20 Aug - 21:43

Speare Shaker wrote:
Sora wrote:
Speare Shaker wrote:
Sora wrote:
Speare Shaker wrote:R


Nisi odgovorila na pitanje o kakvim je pravomoćnim sudskim presudama koje "nama" ne odgovaraju riječ.
Jesam

Nisi.
Ne moram 
Priznam samo sud svoje partije :cry

Naravno da ne moraš, ali time najbolje govoriš o svojim tvrdnjama i stavovima.
Da 
Stojim iza svakpg svojeg upisa i stava

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23809
2014-04-29


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Šandor Winnetou Mon 20 Aug - 21:44

Sora wrote:Optužujem vas 

Jer ste stvorili drzavu bjede i duhovne i materijalne 
Jer je zrak u njoj gust od mrznje i gluposti
Jer krivotvorite sve i proslost insadasnjost i budicnost 

Crknite prokletnici i ljudski izrode
Možeš se samo objesiti a ne i optuživati, ti si karcinom zaostao iz jugosmrdije, mulj sa dna septičke, aborterka i dalje željna krvi djece koje si pobila u utrobi svojoj i sa time se još i hvališ ovdje na forumu, i ti takva nakaza nad nakazama, spodoba nad spodobama, kurvetina nad kurvetinama... optužuješ nekoga za izmišljena zla jer mrziš iz dna duše sve dobro i sve pozitivno što se događa u hrvatskoj i među hrvatima. Ti si oličenje licemjerstva, zlobe, pakosti, zavisti, bluda, srdžbe, bahatosti...

_________________
Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19770
2017-12-31


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Sora Mon 20 Aug - 21:45

[size=52]N[/size]akon što mi je prije tri godine jedan hrvatski branitelj došao s idejom da ga snimim dok se Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Hrvatski_branitelj-fit-300x183ubija, na što, naravno, nisam pristao, te nakon što je on ipak počinio samoubojstvo, ostavivši iza sebe dvoje 
SamoubojstvaRazgovarajući s nizom članova obitelji onih koji su se odlučili na taj tragičan čin, a razgovarajući i s nekolicinom onih koje sam poznavao, a kasnije su digli ruku na sebe (do sada ih se ubilo 3017, 156 njihovih žena i 52 djece), mislim da se najveći broj odlučio na taj čin zbog osjećaja da su zaboravljeni i prezreni od političkih elita koje su se izmjenjivale na vlasti od 2000.-2015.
malodobne djece i ženu, odlučio sam napraviti igrani film na tu temu. Nije bilo lako ući u različite motive tih tragedija, svaka je bila drukčija i ponajprije bilo je važno dobiti autentičan literarni predložak, jer bez toga dobroga filma nema. Uvjeren sam da sam u tomu uspio pa ću uskoro, s tridesetak ponajboljih hrvatskih glumica i glumaca, krenuti u snimanje.
Razgovarajući s nizom članova obitelji onih koji su se odlučili na taj tragičan čin, a razgovarajući i s nekolicinom onih koje sam poznavao, a kasnije su digli ruku na sebe (do sada ih se ubilo 3017, 156 njihovih žena i 52 djece), mislim da se najveći broj odlučio na taj čin zbog osjećaja da su zaboravljeni i prezreni od političkih elita koje su se izmjenjivale na vlasti od 2000.-2015.
Gotovo svi su pričali o svome osjećaju da je žrtva branitelja iskorištena kako bi vladajuća politička kasta uživala u Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Slobodan_Praljak3nečemu što nije zaslužila. I još više od toga: izdani su ideali zbog kojih su išli u rat. Izdani su od onih koji su se javno kleli u Hrvatsku, a koristili su njime samo za svoje osobne interese. To su bila dva najčešća razloga tih tragedija.
Samoubojstvo generala Praljka pred očima cjelokupne svjetske javnosti daje i neku novu dimenziju suicida hrvatskih branitelja. U kakvome to svijetu živimo, tko nas vodi i tko odlučuje o tomu što je bilo pravo, a što krivo? Jučer su mi se javila dvojica branitelja, a naši dugi razgovori završili su mojim uvjeravanjem kako im je besmisleno oduzeti život, jer Hrvatska upravo sada treba ljude onakvoga mentalnoga sklopa kakav je bio kod gotovo svih hrvatskih branitelja 1991., kada smo svi kao jedan bili spremni dati život za ideal koji se zove Hrvatska.
Stoga će i poruka filma biti: ne ubijajte se, ako se netko treba ubiti, onda su to oni koji su nas varali i varaju, neka oni uzmu bočicu i ispiju otrov, nikako oni koji još uvijek imaju iste ideale kao i masa onih koji su desetljećima čekali ponoć kako bi na kraju emitiranja programa Radio Zagreba čuli Lijepu našu.

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23809
2014-04-29


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Guest Mon 20 Aug - 21:46

Sora wrote:
Speare Shaker wrote:
Sora wrote:
Speare Shaker wrote:
Sora wrote:
Jesam

Nisi.
Ne moram 
Priznam samo sud svoje partije :cry

Naravno da ne moraš, ali time najbolje govoriš o svojim tvrdnjama i stavovima.
Da 
Stojim iza svakpg svojeg upisa i stava

Što nije nikakav problem bez obzira kakvi su ti upisi i stavovi.
Problem je u tome što svoje stavove ne potkrepljuješ racionalnim argumentima.
I to prije svega problem za tebe (kognitivna disonanca).
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Šandor Winnetou Mon 20 Aug - 21:47

Iskra wrote:
Sora wrote:Pitaj se zasto se ubilo 3000 branitelja
Zbog takvih budala kao što si ti!
Misliš da kretenuša tog kalibra može to razumjeti?

_________________
Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19770
2017-12-31


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Sora Mon 20 Aug - 21:47

tre wrote:
Sora wrote:Optužujem vas 

Jer ste stvorili drzavu bjede i duhovne i materijalne 
Jer je zrak u njoj gust od mrznje i gluposti
Jer krivotvorite sve i proslost insadasnjost i budicnost 

Crknite prokletnici i ljudski izrode
Možeš se samo objesiti a ne i optuživati, ti si karcinom zaostao iz jugosmrdije, mulj sa dna septičke, aborterka i dalje željna krvi djece koje si pobila u utrobi svojoj i sa time se još i hvališ ovdje na forumu, i ti takva nakaza nad nakazama, spodoba nad spodobama, kurvetina nad kurvetinama... optužuješ nekoga za izmišljena zla jer mrziš iz dna duše sve dobro i sve pozitivno što se događa u hrvatskoj i među hrvatima. Ti si oličenje licemjerstva, zlobe, pakosti, zavisti, bluda, srdžbe, bahatosti...
Tebe i tvoje izdajice optužuje preko 3000 branitelja 
Kpji nisu prezivjeli vasu drzavu 


Ne ja . 
Toliko o mojoj drzavi , Btw. Kpja je bila iznad svega loseg sto danas vidimo

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23809
2014-04-29


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Sora Mon 20 Aug - 21:49

Speare Shaker wrote:K
Sora wrote:
Speare Shaker wrote:
Sora wrote:
Speare Shaker wrote:

Nisi.
Ne moram 
Priznam samo sud svoje partije :cry

Naravno da ne moraš, ali time najbolje govoriš o svojim tvrdnjama i stavovima.
Da 
Stojim iza svakpg svojeg upisa i stava

Što nije nikakav problem bez obzira kakvi su ti upisi i stavovi.
Problem je u tome što svoje stavove ne potkrepljuješ racionalnim argumentima.
I to prije svega problem za tebe (kognitivna disonanca).
Znaci sve ove članke koje lijepim ne priznaš kao argumente ? 
Krasno 
S tobom je lijepo divaniti:blj:

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23809
2014-04-29


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Sora Mon 20 Aug - 21:50

I ONI SU UMRLI U RATU
Smrt s odgodom: Svake godine suicid počini između 100 i 120 branitelja

    AUTOR: 


    • Arhiva



     OBJAVLJENO: 

  • 07.08.2010. u 08:00




Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Samoubojstvo
[size=12][size=12]Danijel Soldo/CROPIX



U Republici Hrvatskoj godišnje se zabilježi između 800 i 1000 samoubojstava, od čega 100 do 120 počine hrvatski branitelji. Od 1990. do 2005. godine samoubojstvo su počinila ukupno 1632 hrvatska branitelja. Prosječna životna dob branitelja samoubojice je 38 godina, pri čemu je najmlađi branitelj počinio suicid u dobi od 18 godina (to se dogodilo 1994.)
[/size][/size]

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23809
2014-04-29


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Sora Mon 20 Aug - 21:51

Osobno znam i za nekoliko neuspješnih pokusaja suicida 

Ej 
Gamadi: Sejki. Tre. 
Zakopajte se

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23809
2014-04-29


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by T. Mon 20 Aug - 21:52

Sora wrote:Osobno znam i za nekoliko neuspješnih pokusaja suicida 
Nadamo se da ćeš ti uspit iz prve... :aw
T.
T.

Posts : 17408
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Sora Mon 20 Aug - 21:52

Samoubojstva hrvatskih branitelja vjerojatno su najtegobnije svjedočanstvo o tome što je rat, čak i kad je objektivno pravedan, čak i kad je subjektivno doživljen kao pravedan, oslobodilački.

VEZANE VIJESTI





Ta su samoubojstva bolan vapaj - utoliko što je svaki suicid zapravo krajnji poziv u pomoć, ekstreman krik egzistencijalnog bola koji postaje teži od egzistencije same, koji zaglušuje primarni ljudski nagon za samoodržanjem.

[size=34]‘Ja to ne mogu izdržati’[/size]

Ona su užasan etički upitnik za sve. Ona su teološki problem u populaciji koja se smatra i vjerničkom i tako samu sebe doživljava, uglavnom s pravom. Ona su moralno breme na državi, crn veo preko njezine zastave i zapor na njezinu stijegu.

Branitelji, napokon, nisu jedini samoubojice u ratu i nakon njega, a vazda zbog njega.
Primo Levi, talijanski pisac, vratio se iz Auschwitza dovoljno živ da napiše “Ako je to čovjek”, ali i dovoljno mrtav da to 1987. potvrdi skokom u svjetlik stubišta kuće u kojoj je stanovao. Primo Levi nije bio branitelj, u smislu u kojemu danas rabimo taj izraz. Kao pisac bio je, zapravo, tužitelj, pred svjetskim čitateljskim sudištem. Bio je žrtva ubojstva s odgodom.
“Ja to ne mogu izdržati.” Poslije te jednostavne konstatacije, teške poput mlinskog kamena, ujesen 1991. ubio se Željko Sabol, pjesnik rezignirane osjećajnosti, kako u naizgled efemernim stihovima (“Pusti me da spavam”), tako i u onima s jasnim političkim nabojem (“Kad izgovorim tvoje ime”). Bio je žrtva anticipirana ubojstva.
J. K. Rawling je osjetila pravu prirodu takva ubojstva unijevši u sagu o Harryju Potteru dementore, bića koja iz ljudi isisavaju svu sreću, a i samo njihovo približavanje donosi tmasti plašt depresije i beznađa koji pokriva sav svijet oko onoga kome se prikradaju.

[size=34]Trenutačna tišina[/size]

Rat - očito - djeluje baš tako, kao horda dementora, ucjepljujući trajnu, dugu, nesavladivu nesreću, možda ne u sve, ali jamačno u mnoge.
Možemo to zvati kako hoćemo, ovisno o kategorijalnom aparatu pojedine znanosti ili discipline.
Psihologija je za to skovala naziv “posttraumatski stresni poremećaj” (PTSP, u engleskome: PTSD), opisavši ga fenomenološki, kao “oblik psiholoških posljedica izlaganja stresnim doživljajima, koji uključuju smrtnu opasnost, ozbiljne fizičke povrede ili prijetnju fizičkom integritetu osobe, koja ta osoba doživljava krajnje traumatično”. I precizirajući da je u središtu traume opsesivno sjećanje na središnji stresni (nasilni) događaj, što može biti slika i zvuk puščane vatre, mogu biti vriskovi ili trenutačna tišina, može biti ubod nožem, prasak puške, eksplozija mine, ranjavanje, udarac, liptanje krvi, zvuk zrakoplova, zvuk sirena…
U mojoj generaciji to se zvalo “vijetnamskim sindromom” - iz tog rata su se ljudi vraćali opsjednuti proživljenim strahovima i užasima, koji su se doimali gotovo normalno u apsurdnoj ratnoj svakodnevici, a postajali su golemi, nesavladivi, u opreci s mirnim životom daleko od bojišnice u koji se vratilo tijelo - ali je duša ostala zarobljena u ratu.
Upravo to je svojim likovima ucjepljivao J. D. Salinger, možda savršeno svjestan da u književnosti rabi metodu koja je u psihoterapiji poznata kao “transfer” (prijenos): demona suicidne rezignacije, koji je očito sam donio iz Drugoga svjetskog rata, utočio je u svoje likove koji su se isključivali iz svijeta (poput njega) i tiho ubili (što je izbjegao u realnom životu, ubivši se kroz svoje likove u literarnome).

[size=34]Demon razaranja[/size]

Ernest Hemingway je iz svojih ratova donio demona razaranja, borbe, da bi 1961. zadnjim metkom raznio svoju glavu.
Uostalom, nije bio bez sličnih iskustava (a možda i gorih, kao Francuz iz pobunjena Alžira) ni Albert Camus, pisac i filozof koji je zaključio da postoji samo jedan uistinu filozofski problem: samoubojstvo - a onda je poginuo u automobilskoj nesreći koja je i te kako mirisala na samoubojstvo.
Prije svega toga, prije ovdje nabrojenih samoubojstava pisaca koji su, na ovaj ili onaj način, dali naslutiti da su žrtve ubojstva s odgodom, mogli smo u djetinjstvu vidjeti na djelu ono što će nam tek kasnije netko obilježiti kao PTSP: ljude koji su mahnito izlijetali iz kuća, žene koje su sebi zabadale nokte u dlanove do krvi, netom bi PAZ (tko se više sjeća da je to bila “Protuavionska zaštita”?) pustio u funkciju svoje sirene, u najavljeni dan i čas; ljude koji divljaju ulicom ili tupo sjede, a stariji bi nam rekli da su “takvi došli iz rata”.
O nekima od njih sam doznao više detalja, ali u bitnome su se svodili na isto: bili su to borci (partizanska inačica branitelja), mladići koji su otišli u rat kao dobrovoljci (partizanska inačica dragovoljaca), uvjereni u pravednost svog angažmana - ali su se ipak vratili razoreni.
Ili se nisu vratili. Poput suborca moje majke koji je pred Kninom, u jednom trenutku, bez vidljiva povoda, ustao iz zaklona i osuo bujicu psovki na Nijemce s druge strane. Uzalud su mu suborci vikali: “Lezi!“, “Jesi li poludio?”, “'Oćeš da te ubiju?”. Odjek tih pitanja nije zamro u zraku kad ga je mitraljeski rafal presjekao preko prsiju. Bio je pri svijesti još samo malo, ali dovoljno da rekne rečenicu sličnu onoj koju je mnogo kasnije zapisao Željko Sabol: “Nisam mogao izdržati”.

[size=34]Logika rata[/size]

Možda i nije trebalo sve ovo spominjati, nabrajati, podsjećati - ali mi se čini bitnim naglasiti da tragedija samoubojstava hrvatskih branitelja, a i samoubojstava drugih žrtava posljednjeg rata u nas, nije na žalost izoliran događaj, da je ona ugrađena u samu logiku rata, da je poznata, da je opisana. I da ne ovisi bitno o tome je li rat pravedan ili je nepravedan, je li obrambeni ili osvajački, a vjerojatno ni o tome je li vođen po kanonima Genčvskih konvencija ili je začinjen nasilnim barbarstvom. Da nije bitno - u ovom posljednjem slučaju - nazivamo li ga tehnički “hrvatsko-srpskim”, ili pribjegavamo eufemističkom nazivu “Domovinskog rata” (kalkirajući tako Stalinovu dosjetku o “Otečestvenoj vojni”).
Rat ždere i ubija, odmah i s odgodom, neke podmetnutim minama (i preklani je u talijanskim Alpama ubila jedna od mina zaostalih od Prvoga svjetskog rata, s odgodom od barem 90 godina), neke zračenjima (atomske bombe bačene na Hiroshimu i Nagasaki još i nakon 65 godina ubijaju limfomima, sporije nego u pedesetima, ali nemilosrdno), a mnoge samoubojstvima, što je možda najokrutniji način: natjerati žrtvu da sama dovrši krvnikov posao, da sama sebi zabije nož u grkljan ili među rebra, ispali metak u lubanju, odnosno aktivira bombu i legne na nju da se neopozivo raznese.

[size=34]Samoubojica je žrtva[/size]

Pred tim gestom sva su mudrovanja izlišna. Svako samoubojstvo je tragedija, svaki samoubojica je žrtva, ali ovdje govorimo o induciranim samoubojstvima, o poginulima koji su zapravo dvostruke žrtve - a posrijedi su zapravo ljudi koji su počinili krajnje pozitivan akt, koji su svoj život ne samo izložili za spas, za slobodu svoje zajednice, dakle svih nas državljana Republike Hrvatske, nego su ga i izgubili, pa još na taj način.
A teško da će im itko dići spomenik. Ni kao herojima, ni kao žrtvama.

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23809
2014-04-29


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Guest Mon 20 Aug - 21:53

Ringo10 wrote:Kuku meni, čestitao sam Srbinu,  jesam li i ja sad jugofilčina, srboljub, UDBAŠ, komunjara ...
Isti turnir osvojila je i Kiki Bertens. Njoj nisi čestitao.

Ti se samo voliš Srbima uvlačit u dupe...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by immortal Mon 20 Aug - 21:57

Sora wrote:Pitaj se zasto se ubilo 3000 branitelja
kad su vidjeli kakvu su gamad branili i koji sve srot ima kruha u ovoj drzavi dok braniteljske obitelji nemaju
immortal
immortal

Female
Posts : 23276
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’ - Page 5 Empty Re: Protivljenje Bajaginom koncertu nazvali ‘znakom bolesnog društva’

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 5 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum