ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

predavanje pročetničkog povjesničara

Page 10 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next

Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Guest 16/5/2016, 15:40

Ero wrote:
Starhemberg wrote:
Stanojko wrote:
Starhemberg wrote:Vrlo bitno. Bitno je sto je radio, odnosno nije, na tom svom polozaju. Pokusavati ga opravdati samo zato sto ga je formalno odabrao jedan skup nema veze ni sa cime, jer da nije Nijemcima odgovarao ideoloski ( antisemit i poslusnik) ne bi ni bio predsjedbuk vlade. Crlo jadni o bijedni pokusaj opravdavanja osvjedocenog kolaboratora u holokaustu
Ko velis nebitno? Bio antisemita? Osvedoceni kolaboracionista u holokaustu? Tja, nista... Nastavite da guslate... ustaski i komunisticki sinovi na istom zadatku...
Vi ste sa ustašama bili u puno vecoj slozi, a i danas se složite kao prst i nokat. Gusle su vam inače gotovo imanentni dio mitološkog narativa. Čim se dotakne nekog naci-faši odola, tu ste da jedni drugima čuvate leđa. Malo je reći, na istom zadatku.
Čovjek ti je gore iznio neke argumente, a ti si se odmah postavio na ukopan ideološki stav. Ti si jedini posvećen i bespogovorno u pravu, a tko se s tobom ne slaže taj je guslar.... :)
Ne podcjenjuj ljude drugačijeg mišljenja. Uzmi u obzir da svi ne operiramo s istim podacima, pa tako niti ne možemo imati  jednako mišljenje.
Predsjednik Nikolić neki dan reče da je u Jasenovcu bilo 700.000 žrtava.Misliš da svi idu konzultirat Wikipediu po pitanju točnosti iznesenog podatka? Samo zamisli koliko je takvih stvari u povijesti, koje  su uvijek i u pravilu pisali pobjednici.
O čem ti pričaš? Nisi vidio njegovo prije toga? I još mi citiraš Nikolića, a problem vidiš u mom pisanju?

Guest
Guest


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Ero 16/5/2016, 15:40

marcus-t wrote:
Ero wrote:
marcus-t wrote:
Ero wrote:
Stanojko wrote:
marcellus wrote:
Stanojko wrote:
Starhemberg wrote:Brale, nemoj meni prodavati te price. Ne prolaze osim u dverskom stabu.
Ja te opet pitam. Kakve veze ima Nedic sa streljanjem u Kragujevcu? Daj mi relevantne podatke, ja volim sve da naucim, nema problema...

Nikakve ko što nije imao ni s logorima na banjici i sajmištu... srpska policija bi samo povatala židove i komuniste i predala njemcima, nisu imali pojma što će ovi s njima...
Pomiješali antifašizam i komunizam i toga se drže ko pijan plota.

To je neki drugi narod živio u Hrvatskoj za vrijeme komunističke Jugoslavije? Neki drugi Hrvati?
Članovi KP RH, njih skoro 2 000 000 su bili isto neki drugi Hrvati? Ovaj naš kapitalista Todorić je neki
posve drugi Todorić a ne onaj čiji je ćaća zamračio oko 6 000 000 DM iz komunističkog agro-kombinata?

Kada većina Hrvata shvate da ste ono što ti ovdje mrziš najviše, i o čemu trubiš na sva zvona, upravo VI - izopačeni i izobličeni bivši
komunisti-otpadnici, cinkeri i lopovčine,  koji su onda žestoko branili Tita i Partiju a (ekonomski potkopavali - potkradali) socijalističku privredu,
jednako kao što sadpustošite Lijepu Vašu,, dok drugu ruku držite na srcu dok svira državna himna, onda će tek biti nade za ozdravljenje Hrvatske.
Nadrobi ti svašta nešto...
Hrvatsku je uništio i unazadio komunizam. Točka.
Nije bilo u HR 2.000.000 javnih tužitelja i sudaca , koji su slali ljude na robiju nizašta.
Hvatanje za slamku "Tuđman, Tus, i Stipetić su bili JNA generali" vam je slab izgovor.
Nijedan od njih nije progonio i zatvarao i maltretirao političke protivnike.
Lustrirat je trebalo parsto okrjelih zločinaca i stvar bi bila riješena, a ovako se sve vuče
i dalje , u nedogled, bez nade da će ikad završiti nekadašnji građanski rat (bratoubilački).
I dalje ćete besramno mlade ljude nazivati ustašoidima, samo što vas provociraju.
Dok god im budete lagali, toliko vremena će vas provocirati.
To vam očigledno odgovara, jer vam je antifašističko postojanje(sisanje naroda) nezamislivo
 bez fašista, koji imaju ruku na srcu dok svira himna...Jbote, zar vam i to smeta? :D
Ne. Smeta nam ona druga ruka koju gurate duboko u naše džepove na račun one prve koju držite na srcu dok svira himna.
A ti si kao poštenjačina...jesi, ali u qrtzu. Ne ideš ti nigdje, pa ni na najobičniji šalter u općini, bez da prije  ne pozoveš  nekoga "svoga" tamo.
Jarane, imam vas u malom prstu, zato ne meni prosipati antifašističke fore o humanizmu i poštenju.
I na kraju, koji vam qratz znači to "antifašistički"? Oće li mi to netko već jednom objasniti? Oćeš ti, možda, poštenjačino?


Last edited by Ero on 16/5/2016, 15:41; edited 1 time in total

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Guest 16/5/2016, 15:40

Stanojko wrote:
Starhemberg wrote:A čujem ti kad si tu u Hr medju drustvom glumis nekog urbanog liberalnog intelektualca, a na forumu go četnik. Nema valjda gore od takvih karikatura, laž permanentno stanje uma i duha.
Liberalnog? Urbanog intelektualca da, ali liberalnog ne... :)
Mućak u svakom slučaju :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by dzango 16/5/2016, 15:42

Starhemberg wrote:
dzango wrote:
Šta je "obol"?
Pitaj uč'telj'cu.
Opa, gledaju se četnički filmovi.

_________________
 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Istock10
dzango
dzango

Posts : 28141
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Stanojko 16/5/2016, 15:46

Starhemberg wrote:
Stanojko wrote:
Starhemberg wrote:A čujem ti kad si tu u Hr medju drustvom glumis nekog urbanog liberalnog intelektualca, a na forumu go četnik. Nema valjda gore od takvih karikatura, laž permanentno stanje uma i duha.
Liberalnog? Urbanog intelektualca da, ali liberalnog ne... :)
Mućak u svakom slučaju :)
Pa vise bih voleo da sam ruralni intelektualac, to je tacno... Ali za tebe sa Makarenko! :)

_________________
 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Za_kra11
Stanojko
Stanojko

Posts : 8336
2014-05-05


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Guest 16/5/2016, 15:47

Stanojko wrote:
Starhemberg wrote:
Stanojko wrote:
Starhemberg wrote:A čujem ti kad si tu u Hr medju drustvom glumis nekog urbanog liberalnog intelektualca, a na forumu go četnik. Nema valjda gore od takvih karikatura, laž permanentno stanje uma i duha.
Liberalnog? Urbanog intelektualca da, ali liberalnog ne... :)
Mućak u svakom slučaju :)
Pa vise bih voleo da sam ruralni intelektualac, to je tacno... Ali za tebe sa Makarenko! :)
Za mene si nula još sa starog foruma i ne razočaravaš, moram naglasiti :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Stanojko 16/5/2016, 15:48

Starhemberg wrote:
Stanojko wrote:
Starhemberg wrote:
Stanojko wrote:
Starhemberg wrote:A čujem ti kad si tu u Hr medju drustvom glumis nekog urbanog liberalnog intelektualca, a na forumu go četnik. Nema valjda gore od takvih karikatura, laž permanentno stanje uma i duha.
Liberalnog? Urbanog intelektualca da, ali liberalnog ne... :)
Mućak u svakom slučaju :)
Pa vise bih voleo da sam ruralni intelektualac, to je tacno... Ali za tebe sa Makarenko! :)
Za mene si nula još sa starog foruma i ne razočaravaš, moram naglasiti :)
Moram priznati da me to saznanje cini jako tuznim... 🚾

_________________
 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Za_kra11
Stanojko
Stanojko

Posts : 8336
2014-05-05


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Ero 16/5/2016, 15:49

Starhemberg wrote:
Ero wrote:
Starhemberg wrote:
Stanojko wrote:
Starhemberg wrote:Vrlo bitno. Bitno je sto je radio, odnosno nije, na tom svom polozaju. Pokusavati ga opravdati samo zato sto ga je formalno odabrao jedan skup nema veze ni sa cime, jer da nije Nijemcima odgovarao ideoloski ( antisemit i poslusnik) ne bi ni bio predsjedbuk vlade. Crlo jadni o bijedni pokusaj opravdavanja osvjedocenog kolaboratora u holokaustu
Ko velis nebitno? Bio antisemita? Osvedoceni kolaboracionista u holokaustu? Tja, nista... Nastavite da guslate... ustaski i komunisticki sinovi na istom zadatku...
Vi ste sa ustašama bili u puno vecoj slozi, a i danas se složite kao prst i nokat. Gusle su vam inače gotovo imanentni dio mitološkog narativa. Čim se dotakne nekog naci-faši odola, tu ste da jedni drugima čuvate leđa. Malo je reći, na istom zadatku.
Čovjek ti je gore iznio neke argumente, a ti si se odmah postavio na ukopan ideološki stav. Ti si jedini posvećen i bespogovorno u pravu, a tko se s tobom ne slaže taj je guslar.... :)
Ne podcjenjuj ljude drugačijeg mišljenja. Uzmi u obzir da svi ne operiramo s istim podacima, pa tako niti ne možemo imati  jednako mišljenje.
Predsjednik Nikolić neki dan reče da je u Jasenovcu bilo 700.000 žrtava.Misliš da svi idu konzultirat Wikipediu po pitanju točnosti iznesenog podatka? Samo zamisli koliko je takvih stvari u povijesti, koje  su uvijek i u pravilu pisali pobjednici.
O čem ti pričaš? Nisi vidio njegovo prije toga? I još mi citiraš Nikolića, a problem vidiš u mom pisanju?
Tvoj odgovor je bio daleko od onoga što ja smatram "intelektualnim". Odgovor drugoj strani može biti šaljiv, ciničan, provokativan, ma sve ali samo ne podcjenjivački. Na to se odnosila moja primjedba.
Ili sam se ja možda malo zanio, misleći da vodimo raspravu na nešto većem nivou od uobičajenog na ovom forumu.
Zato sam se valjda ovoliko i raspisao. Sad skraćujem i prelazim na boldano... :D

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Kermit 16/5/2016, 15:49

deda getting old wrote:
Starhemberg wrote:Vučić bi radio isto što i Nedić u tom vremenu, to je takav soj.

:^0  Šešelj je jedini koji je vjerodostojan tamo
u biti on radi sa Vučićem, on je "oporba" da bi Vučko izgledao kao jedina opcija, a azato su ga pustili prije godinu dana u terminalnoj fazi
Kermit
Kermit

Female
Posts : 26479
2014-04-17


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Guest 16/5/2016, 15:55

Ero wrote:
Starhemberg wrote:
Ero wrote:
Starhemberg wrote:
Stanojko wrote:
Starhemberg wrote:Vrlo bitno. Bitno je sto je radio, odnosno nije, na tom svom polozaju. Pokusavati ga opravdati samo zato sto ga je formalno odabrao jedan skup nema veze ni sa cime, jer da nije Nijemcima odgovarao ideoloski ( antisemit i poslusnik) ne bi ni bio predsjedbuk vlade. Crlo jadni o bijedni pokusaj opravdavanja osvjedocenog kolaboratora u holokaustu
Ko velis nebitno? Bio antisemita? Osvedoceni kolaboracionista u holokaustu? Tja, nista... Nastavite da guslate... ustaski i komunisticki sinovi na istom zadatku...
Vi ste sa ustašama bili u puno vecoj slozi, a i danas se složite kao prst i nokat. Gusle su vam inače gotovo imanentni dio mitološkog narativa. Čim se dotakne nekog naci-faši odola, tu ste da jedni drugima čuvate leđa. Malo je reći, na istom zadatku.
Čovjek ti je gore iznio neke argumente, a ti si se odmah postavio na ukopan ideološki stav. Ti si jedini posvećen i bespogovorno u pravu, a tko se s tobom ne slaže taj je guslar.... :)
Ne podcjenjuj ljude drugačijeg mišljenja. Uzmi u obzir da svi ne operiramo s istim podacima, pa tako niti ne možemo imati  jednako mišljenje.
Predsjednik Nikolić neki dan reče da je u Jasenovcu bilo 700.000 žrtava.Misliš da svi idu konzultirat Wikipediu po pitanju točnosti iznesenog podatka? Samo zamisli koliko je takvih stvari u povijesti, koje  su uvijek i u pravilu pisali pobjednici.
O čem ti pričaš? Nisi vidio njegovo prije toga? I još mi citiraš Nikolića, a problem vidiš u mom pisanju?
Tvoj odgovor je bio daleko od onoga što ja smatram "intelektualnim". Odgovor drugoj strani može biti šaljiv, ciničan, provokativan, ma sve ali samo ne podcjenjivački. Na to se odnosila moja primjedba.
Ili sam se ja možda malo zanio, misleći da vodimo raspravu na nešto većem nivou od uobičajenog na ovom forumu.
Zato sam se valjda ovoliko i raspisao. Sad skraćujem i prelazim na boldano... :D
Mnogo čega na ovom forumu nije "intelektualno", replike, teme, upisi itd., čak i od onih koji nešto ne smatraju "intelektualnim". Takvi čak prednjače, pa nekom komunikacijskom purizmu tu stvarno nema mjesta.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Ero 16/5/2016, 15:56

asilovski wrote:
deda getting old wrote:
Starhemberg wrote:Vučić bi radio isto što i Nedić u tom vremenu, to je takav soj.

:^0  Šešelj je jedini koji je vjerodostojan tamo
u biti on radi sa Vučićem, on je "oporba" da bi Vučko izgledao kao jedina opcija, a azato su ga pustili prije godinu dana u terminalnoj fazi
Vučić ima Vulina , ne treba mu Šešelj. Barem za sada.

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Stanojko 16/5/2016, 15:58

Decko, plitak si ko plitak potok... Povrsan do bola i nisi u stanju da vodis argumentovanu raspravu. Doduse, ne razlikujes se od 99% ovog foruma. Iskreno, nije ni lako braniti svoje stavove kad ne poznajes cinjenice, onda sve svodis na bukacku foru...

_________________
 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Za_kra11
Stanojko
Stanojko

Posts : 8336
2014-05-05


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Guest 16/5/2016, 16:00

Stanojko wrote:Decko, plitak si ko plitak potok... Povrsan do bola i nisi u stanju da vodis argumentovanu raspravu. Doduse, ne razlikujes se od 99% ovog foruma. Iskreno, nije ni lako braniti svoje stavove kad ne poznajes cinjenice, onda sve svodis na bukacku foru...
 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Milan-Nedic-rehabilitacija

Evo ti jedan argument, pa vidi šta imaš na ovo reći, duboki potoče...
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Stanojko 16/5/2016, 16:03

Da? i?

_________________
 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Za_kra11
Stanojko
Stanojko

Posts : 8336
2014-05-05


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Guest 16/5/2016, 16:05

CharleyBhx5793 wrote:
debotoijusto wrote:
marcellus wrote:
debotoijusto wrote:
Ero wrote:
debotoijusto wrote:
Regoč wrote:Ovo treba ispitati, čudno mi je da bi Zlatko financirao četnike.
budi realan
zasigurno ti draze sto financira isti pogled kao i ti , srpski naravno
nego da tu lovu da pederima , nasim naravno
Dat lovu esdepederima? Jesil ti normalan? :D
nasim pederima
ili cetnickim simpatizerima
nije to laka odluka za bogobojazna priprosta covjeka

četnicima, definitivno, ako mene pitaš
pitanje je bilo retoricko , za tebe imam jedno pravo
kako ide ovo s dugom dnevno i idu li zarade ili je pocelo lagano stekat ?
Kiša pada država propada.
 
http://direktno.hr/en/2014/domovina/47890/Portal-Dnevnohr-pred-ste%C4%8Dajem-zbog-615000-kuna-poreznog-duga.htm
Pade Michael Ljubas. :bless Šta ćemo sad bez istraživačkog nounarstva?  :_| interview :tantrum
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Guest 16/5/2016, 16:06

Kada je obrazovan logor na Banjici?


— Godine 1942, meseca se ne sećam.

Ko je izdao naređenje za obrazovanje logora?


— Ja.

Ko je doneo uredbu o kategorisanju logoraša na Banjici?


— Ja.

Ko je izdao naređenje o obrazovanju komisije za kategorisanje logoraša?


— Mislim Dragi Jovanović na osnovu ove uredbe koju sam ja doneo.


Da li je uredba koju ste Vi doneli predviđala tu komisiju?


— Jeste.

Znači da je Dragi Jovanović samo odredio ljude koji ce tu komisiju obrazovati, odnosno u nju ući. Je li tako?


— Jeste.

Na koliko su kategorija po toj uredbi deljeni logoraši?


— Na četiri kategorije.

Da li ste Vi negde kasnije izdali jednu naredbu o konfiniranju politički sumnjivih lica i uzimanja talaca?


— Jesam.

Kada ste izdali tu naredbu?


— Petnaestog avgusta 1944. g.

Je li predviđala naredba kategorisanja sumnjivih lica i talaca?


— Predviđala je.

Koliko je bilo kategorija?


— Šest.

Da li se ta naredba odnosila na "sumnjiva lica" u vezi sa organizacaijom D. M. i da li su za taoce uzimani simpatizeri, odnosno rodbina pripadnika organizacije D.M.?


— Nije se odnosilo na one koji pripadaju ili podržavaju organizaciju D. M., već samo na komuniste, njihovu rodbinu i one koji komuniste podržavaju.
Naredba se odnosila, uz to, i na negativna lica, neradnike, alkoholičare i sumnjive kriminalne tipove, pa su i oni konfinirani u logor.


http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1378509#Banjica
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Guest 16/5/2016, 16:07

Šta i? Argumenti.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Ero 16/5/2016, 16:07

Starhemberg wrote:
Ero wrote:
Starhemberg wrote:
Ero wrote:
Starhemberg wrote:
Stanojko wrote:
Starhemberg wrote:Vrlo bitno. Bitno je sto je radio, odnosno nije, na tom svom polozaju. Pokusavati ga opravdati samo zato sto ga je formalno odabrao jedan skup nema veze ni sa cime, jer da nije Nijemcima odgovarao ideoloski ( antisemit i poslusnik) ne bi ni bio predsjedbuk vlade. Crlo jadni o bijedni pokusaj opravdavanja osvjedocenog kolaboratora u holokaustu
Ko velis nebitno? Bio antisemita? Osvedoceni kolaboracionista u holokaustu? Tja, nista... Nastavite da guslate... ustaski i komunisticki sinovi na istom zadatku...
Vi ste sa ustašama bili u puno vecoj slozi, a i danas se složite kao prst i nokat. Gusle su vam inače gotovo imanentni dio mitološkog narativa. Čim se dotakne nekog naci-faši odola, tu ste da jedni drugima čuvate leđa. Malo je reći, na istom zadatku.
Čovjek ti je gore iznio neke argumente, a ti si se odmah postavio na ukopan ideološki stav. Ti si jedini posvećen i bespogovorno u pravu, a tko se s tobom ne slaže taj je guslar.... :)
Ne podcjenjuj ljude drugačijeg mišljenja. Uzmi u obzir da svi ne operiramo s istim podacima, pa tako niti ne možemo imati  jednako mišljenje.
Predsjednik Nikolić neki dan reče da je u Jasenovcu bilo 700.000 žrtava.Misliš da svi idu konzultirat Wikipediu po pitanju točnosti iznesenog podatka? Samo zamisli koliko je takvih stvari u povijesti, koje  su uvijek i u pravilu pisali pobjednici.
O čem ti pričaš? Nisi vidio njegovo prije toga? I još mi citiraš Nikolića, a problem vidiš u mom pisanju?
Tvoj odgovor je bio daleko od onoga što ja smatram "intelektualnim". Odgovor drugoj strani može biti šaljiv, ciničan, provokativan, ma sve ali samo ne podcjenjivački. Na to se odnosila moja primjedba.
Ili sam se ja možda malo zanio, misleći da vodimo raspravu na nešto većem nivou od uobičajenog na ovom forumu.
Zato sam se valjda ovoliko i raspisao. Sad skraćujem i prelazim na boldano... :D
Mnogo čega na ovom forumu nije "intelektualno", replike, teme, upisi itd., čak i od onih koji nešto ne smatraju "intelektualnim". Takvi čak prednjače, pa nekom komunikacijskom purizmu tu stvarno nema mjesta.
Mislio sam da se u svakom trenutku zna kad takve rasprave jednostavno nisu moguće, zato i jesam rekao da odo' na boldano.

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Guest 16/5/2016, 16:10

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 67282618567154545d5db022669031_w640

Nedića se čak i kralj odrekao.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Stanojko 16/5/2016, 16:10

“Prihvatni logor Dedinje“, danas poznat kao ‘’Logor na Banjici’’, sastojao se iz dva dela: jedan pod kontrolom nedićevaca, drugi pod kontrolom Nemaca. Pored osnovnog naziva, Nemci su za svoj deo logora koristili i termin “DM logor Dedinje“, zato što se u njemu nalazilo najviše “pristalica Draže Mihailovića“, kako su ih oni nazivali. Dokumenta o Banjici nalaze se u Arhivu Grada Beograda i do sada su ih videli mnogi istraživači, ali ovo je prvi put da se jedan takav dokument iznosi u javnost, posle 70 godina!

Piše: Ratko Leković


 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 0021-A-DM-logor-Dedinje-nemacki-NET
Originalni nemački dokument. Izvor: Arhiv Grada Beograda

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 0021-B-DM-logor-Dedinje-prevod-NET1
Prevod nemačkog dokumenta. Izvor: Arhiv Grada Beograda

Nemci su preuzeli na sebe borbu protiv organizovanijeg i masovnijeg pokreta, a osim toga, sumnjali su u efikasnost Specijalne policije u aktivnosti protiv nacionalnog pokreta otpora, znajući da su Nedićeve formacije “izbušene“ Dražinim ljudima. Od ukupnog broja evidentiranih logoraša (23.697) Nemci su u logor doveli 66,01%, što se može videti iz originalnih knjiga banjičkih logoraša, gde je upisivan podatak o “dovodiocu“. Na pitanje: “Iz kojih su sve razloga Srbi konfinirani u ovaj logor?“ Svetozar Toza Vujković na isleđenju u UDBI 08. jula 1948. godine rekao je sledeće:
“Od strane Nemaca hapšeni su u većini pripadnici pokreta Draže Mihailovića, kao i ogroman broj onih u raznim blokadama vršenim od strane Nemaca a isto tako i lica koja su pripadala partizanskoj akciji. Od strane, pak, srpskih vlasti u logor su upućivana u najvećem broju lica pripadnici partizanske akcije, kao i veliki broj taoca za ona lica koja su se nalazila odmetnuta u šumu. Ukoliko je i bilo četnika kod srpskih vlasti, to je vrlo mali broj, a bilo je slučajeva da su i sami organi srpskih vlasti streljani od strane Nemaca“ (IAB, Okružni sud Beograd, predmet: Bećarević, Vujković, Gubarev).
Veliki broj taoca “za lica koja su se nalazila odmetnuta u šumu“ činile su porodice Dražinih komandanata i oficira, kao i porodica đenerala Draže (supruga i dvoje dece). Pored masovnih streljanja, logoraši Banjičkog logora u ogromnom broju transportovani su u koncentracione logore širom okupirane Evrope, gde je veliki broj njih smrtno stradao. Do danas nije utvrđen broj smrtno stradalih lica koja su prošla kroz Banjički logor. Ovom prilikom dajemo dokumentovan prikaz dešavanja koja su dovela do stradanja trojice “oficira Draže Mihailovića“, kako se nazivaju u aktima Gestapoa, odnosno u dosijeu jednog od njih (IAB, fond Bds, C 211).
Kvislinško ministarstvo policije marta 1942. dostavilo je izveštaj Milanu Nediću da se u selu Strmosten kod Despotovca, “u kući uglednog seljaka Vlajka“ desio sastanak Dražinog komandanta Siniše Ocokoljića Pazarca (komandovao Mlavskim korpusom) i šestorice Nedićevih oficira koji su tajno radili za Dražine četnike. Nedić prepis ovog izveštaja dostavlja generalu Haroldu Turneru (šef Upravnog štaba komadujućeg generala u Srbiji), a Turner ga 2. aprila 1942. prosleđuje pukovniku dr Emanuelu Šeferu (prvi čovek Gestapoa za Srbiju) uz molbu “da se hapšenja po mogućnosti što pre izvrše“. Dvojica učesnika sastanka, poručnik Petar Dakić i kapetan Radivoje Maksimović (oba iz Ćuprije) uhapšeni su i poslati u zarobljenički logor u Nemačku 21. aprila 1942. godine.
Trojica drugih učesnika imala su mnogo strašniju sudbinu. Potporučnik Milutin Radovanović iz Strmostena, poručnik Milorad Čivović iz Paraćina i poručnik Miodrag Urošević iz Paraćina sprovedeni su u logor smrti Mauthauzen. Ostatak teksta posvećujemo jednom od njih, poručniku Miodragu Uroševiću.
Pešadijski poručnik Miodrag Urošević rođen je 09. novembra 1911. godine u Paraćinu, od oca Gojimira i majke Stanije. Do 17. godine života živeo je u rodnom mestu (Ulica kralja Aleksandra, broj 36), gde je završio osnovnu školu i šest razreda gimnazije. U Ćupriji završava još dva razreda gimnazije, nakon čega se preseljava u Beograd i 1930. godine upisuje Vojnu akademiju. Pošto je završio akademiju, kao potporučnik dobija raspored u 18. pešadijski puk, a potom je, kako je izjavio na saslušanju u Gestapou, “do početka rata premeštan u razne trupne jedinice“. Nije bio oženjen.
Nakon sloma Jugoslovenske vojske u Aprilskom ratu izbegao je zarobljavanje i vratio se u rodno mesto, “gde je pomagao ocu na imanju“. Tako je bilo do oktobra 1941, kad se dobrovoljno prijavljuje u žandarmerijski odred u Ćupriji. U tom odredu ostao je do januara 1942. godine, kada je premešten za ađutanta u četnički odred u Popovcu. Reč je o tzv. legalnim četničkim odredima koji su spadali u formacije kvislinške vlade Milana Nedića. U ovim jedinicama bilo je mnogo tajnih saradnika Jugoslovenske vojske, koji su pomagali Dražinu borbu, a hiljade ovih ilegalaca pale su na tom zadatku časti, služeći kralju i otadžbini. Na takvom zadatku 24. jula 1942. godine uhapšen je i poručnik Miodrag Urošević. Istog dana sproveden je u zatvor Gestapoa u Beograd (Aleksandrova ulica, broj 5). U personalnom listu hapšenika zabeleženo je da je u ovaj zatvor dopremljen 24. jula u 18 časova, da mu je zaplenjeno jedno nalivpero, džepni sat i 694 dinara.
Poručnik Urošević deo je plejade mučenika koje Gestapo nije uspeo da prinudi ni na kakvo priznanje. Nije priznao svoj rad za Dražinu organizaciju, učešće na sastanku u selu Strmosten, niti je ikog odao. Međutim, izveštaj kvislinške policije, Nedićev zahtev i izveštaji gestapovskih agenata bili su više nago dovoljan materijal da sudbina ovog junaka bude zapečaćena. Nakon 75 dana provedenih u istražnom zatvoru Gestapoa, Urošević je prebačen u “DM logor Dedinje“, kako piše u naređenju za otpuštanje iz policijskog zatvora, kao i u naređenju za prijem u “DM logor Dedinje“, poslatom od strane Gestapoa (09.10.1942). Oba dokumenta potpisao je kapetan Hajnrih Brant. Na poleđini naređenja za prijem dopisano je da je poručnik Urošević 09. oktobra 1942. u 11 časova smešten u “DM samicu“ logora. Gestapo donosi odluku da se poručnik Urošević transportuje u koncentracioni logor Mauthauzen, zbog “aktivne delatnosti u ustaničkom pokretu Mihailovića u Srbiji“.
Potom je 03. novembra 1942. iz Banjičkog logora sproveden na Sajmište (“Sabirni logor Zemun“) “radi sprovođenja u koncentracioni logor Mauthauzen“.
Izveštaj logora Mauthauzen Gestapou od 15. decembra 1942. godine beleži da je zatočenik Miodrag Urošević preminuo u logoru 13. decembra 1942. u 09:00 “od slabosti pritiska krvi“. Uz molbu da se “na prikladan način“obaveste članovi porodice, stoji uobičajena napomena: “Pregled leša nije dozvoljen“. Možemo zaključiti da je, kao i hiljade drugih, spaljen u krematorijumu Mauthauzena. O njegovoj smrti Gestapo je obavestio “srpsko ministarstvo unutrašnjih poslova“, koje je i iniciralo hapšenje poručnika Uroševića i njegovih sapatnika. Krug se zatvorio.

_________________
 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Za_kra11
Stanojko
Stanojko

Posts : 8336
2014-05-05


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Stanojko 16/5/2016, 16:11

Starhemberg wrote:Šta i? Argumenti.
Koji argumenti? Casopis koji je izlazio u okupiranoj Srbiji. I?

_________________
 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Za_kra11
Stanojko
Stanojko

Posts : 8336
2014-05-05


Back to top Go down

 predavanje pročetničkog povjesničara - Page 10 Empty Re: predavanje pročetničkog povjesničara

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 10 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum