ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukrajini - moderirana tema

Page 29 of 50 Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 39 ... 50  Next

Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by Hoholo Mudovski 5/6/2024, 21:42

Hoholo Mudovski wrote:Putler jebe ne vadi...
Ode u horizontalnu i vertikalnu eskalaciju...
Ovo je opasnije od taktičkih gljiva po Ukrajini.
Znači naoružaju hutije Jakhontima ili nečom žešćim i sva ratna mornarica Zapada ide okolo...

Hoholo Mudovski

Posts : 5745
2023-08-31


Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by Hoholo Mudovski 5/6/2024, 22:08

Evo jedan koji je umrao kao Gonzalo Lira. Mnogo je pušio, nije se kretao, piće, višak kila...
Hoholo Mudovski
Hoholo Mudovski

Posts : 5745
2023-08-31


Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by T. 5/6/2024, 23:15

Hoholo Mudovski wrote:Evo jedan koji je umrao kao Gonzalo Lira. Mnogo je pušio, nije se kretao, piće, višak kila...
sjedilački način života, sekiracija, nije se pazio i ode...

_________________
Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 60810
T.
T.

Posts : 17388
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by AssadNaPodmornici 5/6/2024, 23:21

https://www.index.hr/vijesti/clanak/brutalni-i-smrtonosni-ukrajinski-dronovi-sve-su-veci-problem-za-ruse/2571156.aspx?index_ref=naslovnica_vijesti_prva_d

VELIKU rusku ofenzivu, koja je prilično iznenadila Ukrajince početkom svibnja, ukrajinski su branitelji, kako se čini, uspjeli obuzdati. Nakon upada na sjeveroistoku i višednevnog napredovanja prema Harkivu, linija se stabilizirala. U međuvremenu je više-manje završila ukrajinska kriza s naoružanjem, a što je, naravno, povećalo ukrajinske borbene sposobnosti i mogućnost obrane.
No dok je kriza s nedostatkom projektila trajala, Ukrajinci su bili prisiljeni smišljati inovativne metode zaustavljanja Rusa. Iako dronovi od početka rata imaju značajnu ulogu u ovom ratu, dojam je da su posljednjih mjeseci Ukrajinci, u nedostatku boljih opcija, počeli forsirati napade dronovima. 

Laički, valja razlikovati dvije vrste dronova. Prvi su oni profesionalni, vojni dronovi razvijani godinama prije rata i koji su igrali ogromnu ulogu tijekom cijelog rata. Sjetimo se, primjerice, koliko se na početku ruske invazije pričalo o turskim Bayraktarima kojima je ukrajinska vojska tamanila ruske tenkove. 
Drugi su dronovi oni maleni, jeftini, koji nose veći ili manji eksploziv, imaju relativno malen domet, ali zbog svoje cijene Ukrajinci ih rade u desecima tisuća komada mjesečno. Takvi dronovi se stalno usavršavaju i postaju sve veća prijetnja Rusima. Upravo takvi dronovi, koji stalno prijete ruskim trupama, izgledaju kao sve veći problem za Ruse.

Ruski blogeri se žale da ih Ukrajinci uništavaju dronovima

[size]
Institut za proučavanje rata (ISW) naveo je u utorak da se "odabrani ruski vojni komentatori konstantno žale zbog superiornih ukrajinskih dronova i sposobnosti elektroničkog ratovanja (EW) na bojnom polju, nastavljajući isticati brze i stalne taktičke i tehnološke inovacijske cikluse koji oblikuju bojno polje u Ukrajini."
Jedan ruski vojni bloger, bivši instruktor kaznene jedinice "Storm-Z", napisao je na Telegramu da je upotreba dronova vodeći faktor u odbijanju ruskih napadnih operacija "već mnogo mjeseci."
Ruski bloger žali zbog ukrajinske "radikalne prednosti u broju ne samo dronova već i operatera", kao i zbog naprednijih "organizacijskih struktura dronova" ukrajinskih snaga u odnosu na njihove ruske neprijatelje.
"Ravnoteža gubitaka vojne opreme definitivno je na strani neprijatelja, i to prilično značajno", dodao je bloger. "Vrlo značajan dio tih naših gubitaka je neopravdan i prekomjeran zbog nedostatka odgovarajuće sveobuhvatne zaštite od neprijateljskih dronova."

Slično se piše i na drugim proruskim kanalima. U jednom tako navode kako je ukrajinska dominacija dronovima užasna. Navode nedavna ruska iskustva na avdijskoj fronti. 
Ukrajinske napadne skupine, nastavlja se u objavi, imaju tri do četiri puta više FPV dronova nego njihovi ruski protivnici, dok ukrajinske mehanizirane jedinice imaju šest do deset puta više FPV dronova nego usporedive ruske formacije.
"Rezultat su deseci uništenih tenkova i borbenih vozila pješaštva/oklopnih transportera/MTLB-ova blizu Avdijivke, neuspjeh prvotnog plana proboja fronte i stvaranja velike kotline", napisano je na kanalu Vault 8.
ISW dalje navodi u objavi od utorka da će istaknuta upotreba dronova nastaviti poticati stalnu tehnološku utrku duž crte bojišnice. "Kako se ukrajinske snage prilagođavaju i bolje integriraju nove tehnologije u svoje snage, ruske snage će se vjerojatno osjećati pod pritiskom da učine isto kako bi zadržale tehnološki i taktički paritet na bojnom polju", rekao je think tank.
"Ova utrka ofenzivnih i obrambenih sposobnosti ključna je za razvoj borbenih sredstava u suvremenom ratu."
[/size]

Snimke pokazuju koliko su ukrajinski dronovi opasni

[size]
Snimki na kojima ukrajinski dronovi uništavaju nekoliko tisuća puta skuplje ruske tenkove pune su društvene mreže. Riječ je o snimkama koje su osnova ukrajinske propagande. Posljednjih dana pojavilo se nekoliko snimki koje možda bolje od ostalih dočaravaju o koliko se ubojitom oružju radi. Naime, ukrajinski operateri dosad su se toliko ispraksirali da je dovoljan tek mali otvor na ruskom tenku da bude uništen. 
Istina, Rusi pokušavaju doskočiti ovom problemu nadograđujući tenkove koji se popularno nazivaju kornjačama. No, to sve vjerojatno ima tek djelomičan učinak. 

Osim snimki uništavanja ruske opreme, na neformalnim kanalima često se šire prilično strašne snimke dronova koji prate i gađaju manju skupinu vojnika, često i jednog jedinog pojedinca.
Ukrajinci očito procjenjuju da su dronovi dovoljno jeftini da ih mogu potrošiti i na samo jednog vojnika. Lako je zamisliti kakve užasne posljedice na psihu vojnika ima činjenica da se svakog trenutka odnekud može pojaviti dron kojemu je, zbog konfiguracije terena, gotovo nemoguće pobjeći.[/size]
----------------------

inače 2 Ruska blogera su komentirala ovu gadnu situaciju sa UKR dronovima jučer/danas, gdje ih UA totalno dominira u dronovima(zašto i postoji statistika kao i količina video zapisa) pa sada mediji prenose.. 

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by RayMabus 5/6/2024, 23:28

Pa malo zapnu kod Harkiva gore al zato nađu rupu u ukrajinskoj obrani na istoku.

Sjeverno od Kupyanska, izvješćuje se o malom ruskom napredovanju istočno od Synkivke. Unazad nekoliko dana, Rusi su tamo ponovno pokrenuli više ofenzivnih operacija, ponovno krenuvši prema Synkivki, što je prethodno bilo neuspješno nekoliko puta.
Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 GPVll1WXIAAK6L0?format=jpg&name=small
RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by AssadNaPodmornici 6/6/2024, 09:00

Ova rafinerija se neće dati popraviti..Rostov na Donu 

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by AssadNaPodmornici 6/6/2024, 12:00

https://www.index.hr/vijesti/clanak/ukrajinski-tenkist-ljudi-se-sprdaju-s-prastarim-ruskim-tenkovima-meni-nije-smijesno/2571273.aspx?index_ref=naslovnica_vijesti_ostalo_d

odličan interview UA tenkiste

hvali sovjetski dizajn tenkova, da nisu uopće ništa lošiji od zapadnih tenkova, sve što sam i ja govorio na forumu, i sovjetski(ruski i UA) tenkovi imaju i svoje prednosti i nedostatke u odnosu na zapadni tenk;

Dapače, najgori nedostatak sovjetskih tenkova jest kada sa straga pogodiš dio sa streljivom sve ode ukurac(to Ukrajinci koriste dronovima) , i dosta tenkova ima vrlo sporu rikverc brzinu tipa 5km/h.. mislim da Ukrajinski T64 ima taj problem kao i većina Ruskih tenkova, izuzev možda T90M ili nekih modernizarnih T80(dakle velika većina).

Prednosti su opet što su lakši, manji(pa su manja meta), i lakši za održavanje.
Prednosti zapadnih tenkova je što su u pravilu ipak sve skupa sigurniji, malo bolji oklop(malo bolji) ali puno manja šansa za katastrofalnu detonaciju streljiva. U pravilu zapadni tenkovi imaju bolju optiku, senzore, računala, nešto bolju od Ru/UA tenkova.
Ali su teži, teži za održavanje, ima nekoliko modela, što komplicira logistiku, isto tako su osjetljivi na dronove kao i Sovjetski/UA/Ruski, 4 člana posade može biti i plus i minus u isto vrijeme.. nedostatak autopunjača može biti i plus i i minus ja bih rekao minus.

članak ispod;

----------------------------------------
Ukrajinski tenkist: Ljudi se sprdaju s prastarim ruskim tenkovima. Meni nije smiješno
Index Vijesti
10:14, 06. lipnja 2024.
Ukrajinski tenkist: Ljudi se sprdaju s prastarim ruskim tenkovima. Meni nije smiješno
Ilustracija: EPA
34-GODIŠNJI tenkist Dmitro Balabuha dočekao je početak ruske invazije punog opsega iza rešetaka popravne kolonije u Černihivskoj oblasti. Još se 2014. dobrovoljno prijavio u vojsku, ali je 2018. osuđen na devet godina zatvora zbog ubojstva. Zločin je počinio na stanici javnog prijevoza u Kijevu.

Kad su Rusi napali, Dmitro se vratio na bojište i postao zapovjednik tenkovske čete. Sad će prijeći na novo časničko mjesto u jurišnoj satniji formiranoj od ljudi koji su regrutirani iz zatvora. Nakon što je usvojen zakon, više od 4000 zatvorenika izrazilo je želju da pristupi ukrajinskoj vojsci.

Dmitri je ispričao kako je po povratku na bojište dobio tenk T-64BV. Poznavao je navedeni model tenka još od 2014. pa je imao zadatak naučiti suborce da ga koriste što učinkovitije. Kasnije su im stigli Leopardi.

"Obučenost ruskih tenkista je zaista visoka"
"Mogu reći da naša oprema nije radila ništa lošije, u nekim slučajevima je bila čak i bolja. Značajna prednost Leoparda je što je brži. S pojedinim zadaćama nosio se neznatno bolje, jer je brzo ulijetao na pozicije i jednako ih brzo napuštao. Ne bih rekao da zapadni tenkovi imaju ikakav super-oklop", naveo je za Ukrajinsku Pravdu.

Kaže kako je jedanput vidio da je Abrams u potpunosti izgorio nakon što ga je pogodio ruski Lancet. "Naši tenkovi imaju veće kalibre, snažnije topove. Ima još jedna stvar: u zapadnom tenku su četiri osobe, a ne tri", dodao je.

Ima riječi hvale za sposobnosti neprijateljskih tenkista. "I na početku invazije i sada njihova obučenost je zaista visoka. Ako analizirate prošlu godinu i bitke u kojima sam sudjelovao, neprijatelj pokazuje vrlo visoku klasu. Međutim, velik dio načina na koji koristimo tenkove im je nov", istaknuo je.

"Prije svega, riječ je o tome kako tenkove koristimo u jurišnim djelovanjima: ulijećemo direktno na položaj, čistimo rovove s minimalne udaljenosti, da bi naši već mogli ući u prazne rovove. Ovo više nije tajna. Vrlo je opasno, ali ne vidim drugu tako učinkovitu upotrebu tenka. Jednostavno uništavamo neprijateljski položaj, omogućujući našim borcima da ga zauzmu bez gubitaka", nastavio je.

Radio je u bankarstvu
Ne sviđa mu se ruganje da Rusi koriste jako stare modele tenkova, iz gotovo 1950-ih. "Osobno tu staru opremu nisam vidio na bojišnici. Samo na internetu. Na smjerovima gdje sam ja bio iz nekog razloga je bilo obrnuto - išli su s tenkovima T-90, moderniziranim T-72M3 i T-80", napomenuo je.

"Kad tenk iz 50-ih i 60-ih, s lošijim naoružanjem i kalibrom, napadne pješaštvo, strah i šteta nisu ništa manji. I s tim tenkovima izvršavaju zadatke. Smiješno je samo onima koji se ne bore", dodao je. Nije mu žao što se 2014. priključio kao dragovoljac.

"Da nisam, sve bi ispalo drugačije. Vjerojatno bih nastavio raditi u bankarskom sektoru. Ja sam stručnjak za računovodstvo i reviziju. Ali ured nije za mene. Posao u uredu maksimalno me iscrpljivao. Ponekad pomislim da nisam ni živio u to vrijeme: dođeš ujutro, upališ kompjuter i tako do kasnih večernjih sati. Sutradan isto. Ovdje se osjećam kao kod kuće", poručio je.


Uništeni Abrams, Foto: X

"Dečki iz zatvora su stvarno motivirani"
Prisjetio se i kako je dočekao početak invazije u zatvorskoj koloniji. "Nije bilo panike. Vijest smo saznali u 6 ujutro. Brinulo nas je samo jedno: ako dođe neprijatelj, ili ćemo biti zarobljeni ili ubijeni", rekao je. Tvrdi kako je trećeg dana invazije, u trenutku dok su se Rusi približavali selu smještenom u blizini kolonije, dobio dopuštenje da napusti zatvor.

"Šef kolonije nas je povezao s ljudima iz grada Mene koji su organizirali patrole po gradu, ali samoobrane kao takve u biti nije bilo. Došli smo do njih. Sljedeći dan smo već dobili neke prve zadatke, koji su se izvodili u malim grupama. Gerilci su spalili dosta opreme", ispričao je.

Nije vjerovao da će Rusija 24. veljače 2022. pokrenuti napad u tako velikim razmjerima. "Negdje 2016. sam šaleći se u društvu suboraca crtao u bilježnicu iz kojih smjerova će Rusi vjerojatno napasti", naveo je.

Optimističan je zbog 600 zatvorenika koji su već pristupili ukrajinskoj vojsci. "Neki dan sam išao u jednu od kolonija kako bih napravio intervju upravo s takvim ljudima. Mislim da će rezultat biti i bolji od očekivanog. Dečki tamo su stvarno motivirani", smatra Dmitro.

"Ima mladih momaka koji se možda neće snaći"
"Nekim osobama koje su izrazile želju služiti ostala je samo godina do kraja kazne. Osim toga, postoje ljudi koji su pisali zahtjeve za pridruživanje oružanim snagama od početka invazije punog opsega. To nisu ljudi koji su prisiljeni služiti. Pouzdaniji su od onih koji su mobilizirani na ulici i koji govore: 'Neću, nisam ja vojnik'", uvjeren je.

"Ako postoji normalna priprema, oni će donijeti dobar rezultat. Ne sumnjam da će izdržati. Ali morate trenirati. Što ste bolje fizički pripremljeni, veće su šanse da preživite", objasnio je. Osvrnuo se i na pitanje koliko je potrebno novoj osobi da se pridruži tenkovskoj posadi.

"Sve ovisi o čovjeku, o njegovim sposobnostima, sposobnosti učenja. Postoje ljudi koji dolaze s nekim znanjem", istaknuo je. Smatra da ne postoji idealna dob ili obrazovanje za tenkiste.

"Ljudi su potpuno različiti. Ima mladih momaka koji se možda neće snaći. A ima ljudi u takvim godinama da im je, rekao bih, već vrijeme da budu kod kuće, ali svoje dužnosti obavljaju najbolje što mogu", kazao je.

"Sve ovisi o ljudima, o zajedničkom shvaćanju našeg cilja, a ne o godinama, obrazovanju, interesima. Ali reći ću ovo: tenk nije za svakoga. Mora se osjetiti. Mora postojati neki poziv, unutarnja želja", dodao je.


Zarobljeni ukrajinski tenk izložen u Moskvi, Foto: EPA

"Civilni život nisam vidio od 25. godine"
Misli da tenkisti nisu apsolutno neustrašivi. "Iza sebe imam mnogo borbenih putovanja. Svaki put kad uđete u tenk, vožnja je vrlo zastrašujuća. To je stvarno strašno, jer svaki put shvatiš da se možda nećeš vratiti. Ali kada sjednete i pokrenete sustav, misli se isključe. Ruke počinju više raditi. Imate zadatak - izvršite ga", poručio je.

Pričao je i o svojim strahovima. "U zadnje vrijeme se bojim da ne naletim na minu. Strahujem i da će ovaj rat još dugo potrajati. Civilni život nisam vidio od svoje 25. godine: rat, zatvor, opet rat. Hoću li moći imati obitelj i živjeti kao normalan čovjek, a ne u ratu? Sad sve više razmišljam o tome", priznao je.

Analizirao je i utjecaj dronova na vrijednost tenkova u modernom ratovanju. "Što se tiče dronova, to je jedna od najozbiljnijih prijetnji našim tenkovima. Ali već smo izvukli zaključke, imamo pomoć kojom ometamo let dronova i prijenos snimke s kamera", rekao je.

"Treba nam mnogo oružja od saveznika"
Govorio je i o tenku u kojem bi volio ratovati. "Znate li na kojem bih tenku volio vidjeti naše tenkiste? T-80 i njegovi modernizirani modeli. Vrlo cool stroj, s istom vatrenom moći kao T-64, ali s većom brzinom i jurišnom sposobnošću", naglasio je.

"Zašto ne govorim o nekim stranim tenkovima? Da, postoje cool izraelski Merkava ili Leopard 2A6, ali nekako ne mislim da će biti bolje boriti se na njima nego na T-80 ili T-84", nastavio je. Potvrdio je kako još uvijek vjeruje u pobjedu.

"Što će za mene biti pobjeda? Kraj rata. Kad ljudi prestanu umirati. Zaustavljamo neprijatelja uz veliku cijenu. Kako bismo izveli aktivne ofenzivne akcije, saveznici nam trebaju dati mnogo oružja i streljiva. F-16 mogu promijeniti situaciju na frontu, ali, opet, sve ovisi o tome koliko brzo će se pojaviti ovdje, u kojem broju, i što je najvažnije - koliko će biti municije za njih", zaključio je.


_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by AssadNaPodmornici 6/6/2024, 14:15

Stanje na fronti.
Ruski napredak je stao, i kako sam pretpostavio prije, neće biti neke "nove protuofanzive" jer Ruska protuofanziva traje od 1.10.2023 kada su krenuli prvi samoubilački napad kod Avdiivke. Ovo je sve dio te priče.
Međutim kako se Američko streljivo i rezervni djelovi raspoređuju među Ukrajinskom vojskom tako Rusko napredovanje postaje očajno, nikakvo, i imaš baš tona videa gdje Rusi ginu u mesanto-mehaniziranim napadima bez ikakvog ili uz minimalno napredovanje.


Inače radi se o totalno dvije različite doktrine na kojoj se mlate Ruska i Ukrajinska vojska.. o tome ću drugi put, te dvije doktrine dosta dobro ako ne i savršeno objašnjavaju način kako vode obje strane borbu.

Kod Vovlčanska Ukrajinci nanose Rusima manje lokalne poraze, uzimaju zarobljenike i čak i osvajaju po koju ulicu. Ništa posebno bitno, ali postoji dobra šansa da kroz dogledno vrijeme Rusi budu izbačeni iz toga grada.

i dalje stoji moje "proračunastvo" da će Rusi kroz par mjeseci biti ponovo skroz izbačeni iz Harkivske oblasti.

Ukrajinski pomorski dronovi su toliko ostali bez "meta" da su sinoć potopili tegljač negdje na Krimu.

Kako rekoh i dalje postoji brutalno dobra šansa da rat što više bude trajao, Rusija bi realno mogla izgubiti rat, a puno je faktora za to. Evo prekjučer novi Ruski ministar a jučer Putin, oboje pričaju da su u 5 mjesecu ubili 50 000 UA vojnika i nabrajaju tisuće komada tehnike.

OK i Ukrajinska država isto govori za Ruse, da dnevno ubijaju po 1200 vojnika i uništavaju stotine komada tehnike, međutim čak niti Zelenski ne puši te priče (pa je bio izjavio da je poginulo 150 000 Rusa, što je tada bila možda i približno točna brojka jer trenuto su Ruski ukupni gubici sigurno preko 500 000) ..

iskreno ako pušte priče ili RU propagande ili UA propagande o gubicima, onda ste demetni.
Kod UA rukovodstva nitko ne puši te priče da ubijaju dnevno 1200 vojnika, ili kako su jedno vrijeme svaki dan obarali 1-2 aviona bez iti jednog dokaza.

Međutim problem sa Ruskom vojskom i vojnim vrhom je navodno, a to neki i Rusi tvrde, da njihov vojno-politički vrh zaista vjeruje u te brojke, i sukladno tim brojkama, žive u nekoj svojoj altterantivnoj stvarnosti i planiraju svoje vojno-političko ponašanje na račun tih fantazija.

Recimo ako Putin zausta vjeruje da mjesečno ubijaju 40 -50k Ukrajinaca i tisuće komada NATO tehnike, on nema razloga da razmišlja o pregovorima za mir, jer .. pobjeda je na dohvat ruke.
Isto tako Rusko vojno rukovdstvo onda ima logike da šalje Ruse u samoubilačke napade , jer Ukrajinci pored takvih gubitaka jedva imaju i ljudi i streljiva, i "sada treba stisnuti pa je brzo gotovo"..

Postoji još razlika u doktrini ratovanja, ali kako sam rekao drugi put.

Mogu samo naglasiti da postoji dobra šansa da Rusija realno izgubi ovaj rat, ili još brutalnije krene se raspadati. Koliko god to zvučalo čudno, Amerima, Švabama, Francuzima, itd, nije u cilju totalno uništavanje Rusije, jer šta dobiješ od toga? dobiješ razne mini ISIS kalifate po Rusiji, neke sa nuk oružjem, i dobiješ Kinu koja praktički sutra može graničiti sa EU. o Kinesko Ruskim odnosima se isto može napisati jedna posebna rasprava.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


kic likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by AssadNaPodmornici 6/6/2024, 21:35

Francuzi će obučiti i opremiti jednu Ukr brigadu, i još bolje vijesti Francuzi su rekli da će dati svoje Mirage2000 avione Ukraincima.
Nije specificiran broj ali jedna ili dvije eskadrile je sasvim realno očekivati. 
Tih aviona ima na lopate po Europi. Čak i sami Francuzi imaju dosta svojih koje povlače iz službe, mislim da sam gledao neki video oko te mogućnosti prije par mjeseci. 
Ukratko Ukraincima neće faliti oružja.


Inače Francuska je značajno digla vojnu industriju od samohodnih haubica, Pzo sustava i raketa, avio bombi, krstarećih raketa, granata, sve je to prije rata proizvodila na šaku jedne ruke godišnje sada sve se to proizvodi 5-10x više.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by RayMabus 6/6/2024, 21:46

Nemaju ih baš na lopate ... al imaju ih dovoljno da Ukrajicima nadomjeste izgubljene bombardere iz sovjetske ere.

Problem je što Ukrajincima ponestaje bombardera. Jedinu postrojbu Su-24M zračnih snaga, 7. brigadu taktičkog zrakoplovstva u Starokostjantinovu u zapadnoj Ukrajini, rat u veljači 2022. godine zatekao je s vjerojatno dva tuceta Suhoja. U 23 mjeseca teških borbi, prema stranici Oryx - koja bilježi i objavljuje potvrđene gubitke i ruske i ukrajinske snage - izgubili su 18 bombardera.

https://www.ex-iskon-pleme.com/t57103-macron-krece-na-rusiju

C-ovi su stariji. D-ovi su mlađi. Cs može ispaliti MICA projektile, ali ne može ispaliti SCALP. Nenadograđeni D ne mogu ispaliti MICA, ali mogu ispaliti SCALP. Koji bi model Ukrajinci preferirali vjerojatno ovisi o tome što žele učiniti s Mirageima: pucati na ruske zrakoplove ili gađati ruske ciljeve na zemlji i moru.

RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by RayMabus 6/6/2024, 22:04

Bombarder Suhoj Su-24 se ne proizvodi od 1993 godine a nema ih ni Ukrajina više toliko a moraju s nečim ispaljivat SCALP rakete na Ruse a to je ruski avion u osnovi i u praksi jer je rađeno u Rusiji za vrijeme SSSR-a.

Ukrajinsko ratno zrakoplovstvo naslijedilo je oko 120 letjelica Su-24 od Sovjetskog Saveza. U ožujku 2019. prijavljena su 23 Su-24 u operativnom statusu.

Kazahstanske snage protuzračne obrane - upravljale su s 13 zrakoplova do umirovljenja 2023. ili ranije. Zrakoplovi su stavljeni na aukciju u listopadu 2023., a SAD su ih kupile u travnju 2024.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sukhoi_Su-24#Operators

Ovo su nabavili Amerikanci nedavno iz Kazastana na dražbi nešto za sitne pare itd, nešto smuljali i dali malo plave kuvertice kome triba dodatno da to prođe itd pa kupili za rezervne dijelove Ukrajincima da imaju al to kako je bombarder onda nije se masovno izvozio pa nema di ni nabavit okolo jer su većina u Rusiji ... i sad mora te Mirage ovi dat da ima s čime da biju Ruse. :D
RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by AssadNaPodmornici 7/6/2024, 00:08

RayMabus wrote:Bombarder Suhoj Su-24 se ne proizvodi od 1993 godine a nema ih ni Ukrajina više toliko a moraju s nečim ispaljivat SCALP rakete na Ruse a to je ruski avion u osnovi i u praksi jer je rađeno u Rusiji za vrijeme SSSR-a.

Ukrajinsko ratno zrakoplovstvo naslijedilo je oko 120 letjelica Su-24 od Sovjetskog Saveza. U ožujku 2019. prijavljena su 23 Su-24 u operativnom statusu.

Kazahstanske snage protuzračne obrane - upravljale su s 13 zrakoplova do umirovljenja 2023. ili ranije. Zrakoplovi su stavljeni na aukciju u listopadu 2023., a SAD su ih kupile u travnju 2024.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sukhoi_Su-24#Operators

Ovo su nabavili Amerikanci nedavno iz Kazastana na dražbi nešto za sitne pare itd, nešto smuljali i dali malo plave kuvertice kome triba dodatno da to prođe itd pa kupili za rezervne dijelove Ukrajincima da imaju al to kako je bombarder onda nije se masovno izvozio pa nema di ni nabavit okolo jer su većina u Rusiji ... i sad mora te Mirage ovi dat da ima s čime da biju Ruse. :D

slušaj i F16 vjerojatno ne mogu trenutno lansirati SS rakete, ali ako su mogli modificirati SU24, onda mogu F16ke. 

Sve jedno je postoje za F16ke, njihove krstareće rakete, dometa 300 km starija verzija(piše na wiki proizvedeno 5000 komada) te neka nova američka dometa čak 1000km , -piše na wiki proizvedeno 1000kom. da Ukrajinci dobiju 20% toga i odrješene ruke , praktički bi uništili golemu količinu Ruske industrije i proizvodnje nafte vjerojatno bi to bilo dovoljno da odluči rat u korist Ukrajine. 

Rusija iako u 2024 sigurno proizvodi recimo više granata nego 2021  možda i 10x više, međutim ista ta Rusija, imala je toliko usrane i gadne gubitke u protuzračnoj obrani, da je sada Ruski zračni prostor šupalj ko Švicarski sir. 

Dapače, Ruska PZO se jebeno iscrpila zbog ovoga rata, da doslovno kako rekoh da zapad da Ukraincima tih 100 injak aviona starih 30ak godina, i 30% raketa za njih i kaže "udarajte sve što želite" , rat bi bio gotov u pola godine.

svaka elektrana, tvornica oružja, rafinerija, u 2/3 europskog dijela Rusije(nekih 80milijuna ljudi) bi bila skršena a ostale bi bile načete..

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by RayMabus 7/6/2024, 00:36

Ne trebaš razmišljat o F-16 a vezano uz ovo s korištenjem raketa SCALP itd kad ima Mirage 2000 i Tornada ( avion bombarder Tornado koji nosi i ispaljuje njemačke rakete Tauruse ).

Ako napraviš te izmjene onda gubiš lovački avion jer moraš u kokpitu aviona di je pilot stavljat nove uređaje za ciljanje a da bi to napravio moraš vadit neke druge uređaje iz upravljačke table aviona da dobiješ mjesta za to ugradit i onda ti taj lovački avion ne bude više lovački ako ideš drljat to sad i na F-16 i zato ne tribaš o tome niti razmišljat a nit će se to radit jer upravo zato im sad šalju Mirage 2000.

Mirage 2000 je mali avion i zato kad su Francuzi radili na svojima da može ispaljivat SCALP onda su morali ugradit u upravljčku tablu pilotu nove ciljnike i uređaje za to a onda su morali vadit neke druge i zato ti kod njih postoji nekoliko inačnica Mirage 2000 i onda ovaj jedan može ispaljivat SCALP a ne može neke druge stvari upravo zato jer su izvađeni uređaji i ciljnici od tih drugih stvari da bi se na upravljački tabli dobilo mjesto za ugradnju nekih drugih uređaja, elektronike i ciljnika a koji su bitni za ispaljivanje rakete SCALP.

Vidiš:

C-ovi su stariji. D-ovi su mlađi. Cs može ispaliti MICA projektile, ali ne može ispaliti SCALP. Nenadograđeni D ne mogu ispaliti MICA, ali mogu ispaliti SCALP. Koji bi model Ukrajinci preferirali vjerojatno ovisi o tome što žele učiniti s Mirageima: pucati na ruske zrakoplove ili gađati ruske ciljeve na zemlji i moru.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by RayMabus 7/6/2024, 00:44

Njemačka će kupiti 20 dodatnih borbenih aviona Eurofighter od Airbusa, rekao je kancelar Olaf Scholz, dok ta članica NATO-a troši više na vojsku nakon ruske invazije na Ukrajinu u punom obimu.

Njemačka avijacija želi zamijeniti svoje stare Tornado avione Eurofighterom, poznatim kao Typhoon u Velikoj Britaniji. Trenutno ima 138 aviona Eurofighter, navodi se na njegovoj web-stranici.

Njemačka kupuje 20 dodatnih borbenih aviona Eurofighter

Tornade triba dat Ukrajincima da gađaju Rusiju ( Tornado nosi rakete Taurus ).
RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by RayMabus 7/6/2024, 00:53

AssadNaPodmornici wrote:
slušaj i F16 vjerojatno ne mogu trenutno lansirati SS rakete, ali ako su mogli modificirati SU24, onda mogu F16ke. 

Kad su izmijenjivali te svoje Su-24 koje su imali isto su morali čupat neke uređaje da naprave mjesta za nove kako bi pilot uopće mogao ciljati i ispaljivati taj SCALP tako da i te neke Suhoje 24 bombardere šta su tako izmjenili oni mogu samo te SCALP i taj tip raketa ( dalekometne krstareće rakete ispaljivat ) jer nemaju sad te neke uređaje za nešto drugo šta je prije bilo jer su morali to vadit da dobiju mjesta u upravljačkoj tabli za te uređaje s kojima radi tj nišani se i ispaljuje krstareća rateta SCALP ( i Olujna sjenka šta je ista stvar samo britanski SCALP ).

Ne tribaš razbijat glavu s time kad stiže Mirage 2000 koji je već uređen za ispaljivanje rakete SCALP tako da F16 ostaje šta je tj lovački avion za borbu za premoć u zraku itd tj za sve ono za šta je izvorno i namjenjen ( ovi Danski i od tih država su zrak zrak lovački avioni, klasični F-16 lovci ).


Last edited by RayMabus on 7/6/2024, 00:58; edited 1 time in total
RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by RayMabus 7/6/2024, 00:56

Mirage 2000-5 može nositi krstareću raketu Storm Shadow/SCALP.

RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by AssadNaPodmornici 7/6/2024, 08:17

Za Su24 SS/SCALP mislim da nisu ništa posebno čupali iz aviona jer ciljanje se ne odvija u avionu nego se upišu koordinate mete na tlu a onda je avion samo ispali


Novi paket pomoći od USA. 
Granate, rakete, haubice. 
225 milijuna dolara.
Usa nije poslala niti 15% što su izglasali a Rusi već sada ne mogu kurca na fronti

Inače hrpa zapadnih zemalja je izglasala svoje ogromne pomoći, tipa švedska koliko ono milijardi dolara za kroz par godina tako i Danska, Nizozemska, Britanija, FR, Poljska, Finska..

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by AssadNaPodmornici 7/6/2024, 11:11



Ukrajinci odbacili Ruse dalje od kanala u Časiv Yaru. 
Taj kanal je kao mala fizička prepreka preko koje ne može teški oklop prije nego postaviš neke mostove od inžinjerije. 
Sve jedno prije par dana su se manja grupa Rusa probila do toga kanala došli do rovova koji su bili prazni. Ukrajinci ih pokušali zaustaviti artiljerijom i dronovima. 
Moja pretpostavka jest da nisu Ukrainci izvodili neke posebne protu napade, nego su granatama i dronovima vjerojatno potaracali tu manju skupinu Rusa a ostali koji su bili živi vjerojatno utekli.. 
Eto kako ide bitka za Časiv Yar. 
On se nalazi na uzvisini, sa jedne strane mu je Bahmut a na zapadu su zadnja dva veća grada u Donbasu koje drže Ukrajinci a Rusi nisu još osvojili (u tim gradovima mislim da su čak Rusi i etnička većina nvm). 
Međutim grad je na visini a odvojen je fizički malim kanalom. 
Rusi ispeglaju UA položaje aviobombama, raketama i granatama. Zbog toga UA i ne drži previše ljudi kojih ionako nema. 
Zatim krene Ruski mesnato mehanizirani napad. Većina tih napada bude odbijena iz pomoć mina, dronova, raketa, artiljerije (eto zašto je artiljerija bitna u obrani možda bitnija nego u napadu). 
Pa Rusi zbog gadnih gubitaka pokreću i manje napade tipa dva APCa /IFV. Onda iskrcaju pješadiju i juriš. 
Međutim ta manja skupina vojnika ako se i rasprši i osvoji neki rov, jarak, šumarak, teško ga je održati pored UA dronova i artiljerije. Ako u isto vrijeme nema napad iz više pravaca onda kurac. Dakle iako se fronta ne miče, troše se ogromne količine granata, bombi, mina, ljudi i oklopa

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by AssadNaPodmornici 7/6/2024, 13:23

U Lugansk su Ukrajinci pogodili Rusku bazu. Već izlaze slike neke. Gađali su Američkim balističkim raketama. Rusi tvrde da su UA gađali civile ali prema prvim slikama mislim da su pogodili Rusku bazu gdje su Rusi držali oružje. 

Isto tako Rusi su izveli napad na Ukrajinu a ovi tvrde da su više manje sve oborili. Posli ću pogledati snimke po telegramu jer hrpu puta Ukrainci tvrde da obore sve a onda puste snimke eksplozija itd. 

Pogledajte ovo. 
Ruski general koji je uspješno branio prilaz crnom moru za vrijeme UA kontre, tada se bio žalio na rusko vojno političko rukovodstvo da je stanje loše itd, kritizirao ih.. 
Uhapšen je pod optužbom za korupciju. 
Širi se njegova snimka gdje poziva na pomoć, kune se da ništa nije ukra da ima samo minuse i kredite u banci da mu je to podvala 

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by Šandor Winnetou 7/6/2024, 13:45

AssadNaPodmornici wrote:U Lugansk su Ukrajinci pogodili Rusku bazu. Već izlaze slike neke. Gađali su Američkim balističkim raketama. Rusi tvrde da su UA gađali civile ali prema prvim slikama mislim da su pogodili Rusku bazu gdje su Rusi držali oružje. 

Isto tako Rusi su izveli napad na Ukrajinu a ovi tvrde da su više manje sve oborili. Posli ću pogledati snimke po telegramu jer hrpu puta Ukrainci tvrde da obore sve a onda puste snimke eksplozija itd. 

Pogledajte ovo. 
Ruski general koji je uspješno branio prilaz crnom moru za vrijeme UA kontre, tada se bio žalio na rusko vojno političko rukovodstvo da je stanje loše itd, kritizirao ih.. 
Uhapšen je pod optužbom za korupciju. 
Širi se njegova snimka gdje poziva na pomoć, kune se da ništa nije ukra da ima samo minuse i kredite u banci da mu je to podvala 
Ko ga jebe, tko s vragom tikve sadi o glavu mu se obiju pa tako i ovaj general, da je imao zrno soli u glavi i malo poznavanja ruske vojne povijesti davno bi pobjega iz tog ultrafašističkog okruženja gdje život ne vrijedi ni pišljive kopejke.

_________________
Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19763
2017-12-31


Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by Hoholo Mudovski 7/6/2024, 15:40

AssadNaPodmornici wrote:U Lugansk su Ukrajinci pogodili Rusku bazu. Već izlaze slike neke. Gađali su Američkim balističkim raketama. Rusi tvrde da su UA gađali civile ali prema prvim slikama mislim da su pogodili Rusku bazu gdje su Rusi držali oružje. 

Isto tako Rusi su izveli napad na Ukrajinu a ovi tvrde da su više manje sve oborili. Posli ću pogledati snimke po telegramu jer hrpu puta Ukrainci tvrde da obore sve a onda puste snimke eksplozija itd. 

Pogledajte ovo. 
Ruski general koji je uspješno branio prilaz crnom moru za vrijeme UA kontre, tada se bio žalio na rusko vojno političko rukovodstvo da je stanje loše itd, kritizirao ih.. 
Uhapšen je pod optužbom za korupciju. 
Širi se njegova snimka gdje poziva na pomoć, kune se da ništa nije ukra da ima samo minuse i kredite u banci da mu je to podvala 
Zaglavio prozor ili živi u prizemnici?
Hoholo Mudovski
Hoholo Mudovski

Posts : 5745
2023-08-31


Back to top Go down

Rat u Ukrajini - moderirana tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukrajini - moderirana tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 29 of 50 Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 39 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum