Ne namještamo,majke mi
Page 1 of 2
Page 1 of 2 • 1, 2
Ne namještamo,majke mi
Raspisali natječaj za 8000 računala za popis stanovništva. Paše im samo jedan laptop
DRŽAVNI Zavod za statistiku (DZS) užurbano se priprema za popis stanovništva koji bi trebao biti sljedeće godine pa su tako raspisali više natječaja za prijenosna računala, a s kojima bi trebali raditi popisivači.
Na prvom natječaju, koji je okončan u studenom prošle godine, jedini se javio i dobio posao, King ICT. Tada je nabavljeno prijenosnih računala za 6,9 milijuna kuna. Podsjetimo, sada već bivši ministar obrane i potpredsjednik vlade Damir Krstičević, koji je još uvijek član predsjedništva HDZ-a, u informatičkoj kompaniji KING ICT obavljao je niz vodećih funkcija, od direktora preko prokurista do člana nadzornog odbora od 2001. do 2016. godine, odnosno do odlaska u visoku politiku.
Sada je opet raspisan natječaj i to za nabavku 8 tisuća prijenosnih računala za popisivače, a čini se da ni ovog puta neće biti previše zainteresiranih.
Naime, kako doznaju Index Istrage, uvidom u taj novi natječaj postaje jasno kako samo jedno računalo na hrvatskom tržištu ispunjava uvjete propisane natječajem i to točno određeni model HP-a. U DZS-u i Središnjem uredu za javnu nabavu kažu nam kako problema nema jer je 8 tisuća računala dovoljno velika serija da najmanje tri proizvođača mogu proizvesti računalo koje je traženih karakteristika na njihovom natječaju. S druge strane, informatički stručnjak Ivan Guštin za Index Istrage je objasnio sve nelogičnosti ovog, sasvim sigurno, spornog natječaja te argumentirano tvrdi zašto objašnjenje o proizvođaču koji bi napravio model po zamisli DZS-a ne stoji. No, krenimo redom.
Središnji državni ured za javnu nabavu, za potrebe Državnog zavoda za statistiku pokrenuo je nedavno otvoreni postupak javne nabave za prijenosna računala. Riječ je o nabavci 8 tisuća računala, a glavni kriterij za odabir ponude je ekonomski najpovoljnija ponuda. Uvidom u dokumentaciju natječaja došli smo do podatka kako uvjeti natječaja savršeno odgovaraju jednom tipu prijenosnog računala - HP ProBook x360 11 G5 EE Notebook. Proizvođač HP na predstavljanju ovog modela rekao je kako namjenu tog računala vidi u edukacijskom sektoru odnosno školama. Tako je kućište prijenosnika izdržljivije u odnosu na standardne prijenosnike, imaju ojačane rubove, a tipkovnice su otporne na prolijevanje tekućine.
DZS: Proizvođači mogu izraditi model koji odgovara uvjetima natječaja
No, kako na tržištu ima više sličnih modela, nas je zanimalo temeljem čega je Središnji ured za javnu nabavu došao do informacije kako je Zavodu za statistiku potreban baš ovaj model HP-a.
"Prilikom pripreme postupka Državni zavod za statistiku i Središnji državni ured za središnju javnu nabavu proveli su istraživanje tržišta i utvrdili da postoji više modela od više proizvođača koji zadovoljavaju tehničke specifikacije. Količina predmeta nabave omogućuje proizvođačima izradu modela koji zadovoljava tehničke specifikacije, a koji trenutno nisu dostupni na tržištu. Navedena specifikacija ne odgovara samo jednom HP modelu računala, već zadovoljava specifikacije najmanje tri različita proizvođača", stoji u odgovoru DZS-a.
Naime, iako smo pitali za točno određeni model, i to HP-ov, iz Središnjeg ureda nisu nam odgovorili koji to još modeli, drugih proizvođača, zadovoljavaju uvjete. Isto tako nisu ni opovrgnuli kako upravo HP ProBook x360 11 G5 EE Notebook odgovara njihovom uvjetu natječaja.
Tehnički uvjeti iz natječaja koje je IT stručnjak za Index Istrage označio kao sporne
Isto tako, iz odgovora je razvidno kako iz DZS-a misle kako bi neki proizvođač mogao proizvesti poseban model samo za njihove potrebe!? O kojim je proizvođačima riječ i koliko je to realno, nismo dobili preciznije podatke. Iz Središnjeg ureda za javnu nabavu nisu htjeli odgovarati na naše upite, već su se oslonili na odgovor DZS-a.
Plesac iz DZS-a: Može se proguglati...
"S obzirom na to da Središnji državni ured za središnju javnu nabavu predmetnu nabavu iz Vašeg upita provodi za potrebe Državnog zavoda za statistiku, isti Vam je odgovorio u ime oba tijela", stoji u odgovoru Središnjeg ureda.
Iako za Index Istrage iz DZS-a nisu bili posebno pričljivi, Damir Plesac iz tog Zavoda gostovao je na N1 televiziji i bio puno pričljiviji. Naime, Plesac kaže da im nedostaje još 8 tisuća računala, kao i da bi, s obzirom na količinu novca s kojim raspolažu, po jednom računalu mogli platiti oko 3500 kuna. Rekao je i kako su gledali da računala budu što lakša, efikasnija i da im baterija traje što duže.
"Vjerujem da su naše kolege u IT sektoru na temelju analize napravili najbolju konfiguraciju", rekao je Plesac za N1 Televiziju. Na optužbe da njihovim uvjetima odgovara samo King ICT, rekao je da to nije istina.
"Nije istina da je samo jedan, nego se radi o tri ili četiri. Može se proguglati da se vidi da nije jedan, nego da je više", rekao je Plesac.
Informatički stručnjak: To je apsurdno, smiješno i nevjerojatno
Tako smo probali "proguglati", no nije nam išlo. Postoje neka računala koja odgovaraju specifikacijama natječaja, no svakako ne ulaze u cijenu od 3500 tisuća kuna koliko je DZS maksimalno spreman platiti za jedno računalo. Stoga smo se obratili informatičkom stručnjaku Igoru Guštinu. Naime, posebno nas je zanimao njegov komentar na službeni odgovor Državnog zavoda za statistiku kako "količina predmeta nabave omogućuje proizvođačima izradu modela koji zadovoljava tehničke specifikacije, a koji trenutno nisu dostupni na tržištu".
"To je apsurdna, smiješna i nevjerojatna izjava. I to iz više razloga", kaže Guštin iz tvrtke Elin. Naime, Guštin objašnjava kako ni jedan renomirani svjetski proizvođač neće pratiti nečiju nabavu, pogotovo ne tako malu koja je predmet ove nabave.
"U takvim slučajevima sam krajnji korisnik koji želi uređaj specifičnih značajki šalje upit proizvođaču. Osim toga, 8 tisuća komada je premala količina da bi se ikoji proizvođač tukao oko toga, a pogotovo razmišljao o posebnom modelu prilagođenom tim uvjetima", ističe Guštin u razgovoru za Index Istrage dodajući kako specijalni zahtjevi prema proizvođaču idu s posebnim razlozima.
Stručnjak: Apsurdno je očekivati da će netko proizvesti model po njihovim uvjetima natječaja
"Primjerice, zahtjevi idu prema posebnim sigurnosnim uvjetima ili netipičnim komponentama, a ne s ovakvim tipičnim mobilnim laptopom za uredsku primjenu kod kojih nema ničeg posebnog, osim vrlo čudnih i nepotrebnih 'minimalnih tehničkih zahtjeva'", kaže Guštin. Treći razlog zašto smatra da je odgovor DZS-a "apsurdan i smiješan" je u činjenici da bi bilo kakva specijalna narudžba značila i osjetno višu cijenu te dugi rok isporuke. Ukratko rečeno, nemoguće je očekivati da bi se neki od proizvođača odlučio konfigurirati svoje računalo da bi odgovaralo specifikacijama DZS-a.
Osim "apsurdnog" odgovora na naše pitanje o tome kako uvjeti natječaja odgovaraju samo jednom proizvođaču, Guštin je našao i niz drugih nelogičnosti u tehničkim specifikacijama koje su naveli iz DZS-a. Prije svega pobija tezu koju je rekao Plesac iz DZS-a na N1 Televiziji da su tražili što lakše računalo.
"Recimo, traži se 'Gigabit ethernet priključak integriranog putem RJ-45 konektora'. Pa to je u kontradikciji s traženjem što manjeg i lakšeg laptopa, jer takav fizički priključak ima rijetko koji današnji moderni ultrabook. Većina to rješava korištenjem nekog adaptora s USB-a na RJ-45, ako uopće treba. Time se jako sužuje ponuda modela bez opravdanog tehničkog razloga, a općenito se i sve manje koristi jer je takvim računalima WiFi primarna mrežna konekcija", objašnjava Guštin. Po njemu, sporna je i podrška za prikaz 3840x2160 pixela.
Sporni tehnički uvjeti
"Iako mnogi laptopi imaju podršku za takvu rezoluciju na vanjskom monitoru, nejasno je čemu to kao 'minimalan tehnički uvjet'. Računalo koje je primarno terensko odnosno mobilno, s CPU-om na 1 GHz, 4 GB RAM i 64 GB prostora kao minimalnim uvjetima je diskutabilno upotrebljivo. Da ne kažem neupotrebljivo, na 4K ekranima. 4K ekrani podrazumijevaju npr. pregled i obradu velike količine podataka, za što je ovaj laptop gotovo neupotrebljiv zbog svojih performansi", ističe Guštin dodajući da je i HDMI 2.0 standardne veličine sasvim nepotreban uvjet jer se sve češće koristi mini-HDMI.
"I taj uvjet ide prema sužavanju ponuda i to bez opravdanog tehničkog razloga. Upravo suprotno - laptop će biti tanji ako nema velike priključke", nastavlja Guštin kojem je potpuno nerazumljiva potreba da traženi laptop ima dvije kamere i to s prednje i stražnje strane.
"Još je to jedno sasvim nepotrebno tehničko ograničenje koje opet dodatno sužava ponudu modela", kaže Guštin koji ima primjedbu i na bateriju kapaciteta 48 Wh Li-ion, a koja se traži u natječaju.
Uvjeti stvoreni da suze izbor modela
"To je nerazumljivo ograničenje ako znamo da puno laptopa na tržištu ima baterije od npr. 44 Wh ili 46 Wh, a ta se razlika u radu jedva vidi. Uostalom, kapacitet baterije sam po sebi nije dovoljna garancija autonomije rada, jer to jako ovisi o potrošnji laptopa i može varirati i po nekoliko sati s istom baterijom ovisno o laptopu, ali i o programskom rješenju koje će se na notebooku izvršavati. Prava specifikacija bila bi upravo autonomija rada laptopa - koliko minimalno sati tipičnog rada može dati u satima i to po standardiziranim i svjetski priznatim testovima, jer je jedino to u konačnici bitno, a ne kapacitet baterije sam po sebi", kaže Guštin koji nam je ukazao i na nelogičnost da se traži zaseban priključak za strujno punjenje prijenosnog računala.
Računalo koje odgovara uvjetima natječaja
"To je totalno nebitan tehnički uvjet koji opet dodatno drastično sužava izbor modela. Naime, većina novih laptopa, pogotovo te kategorije, ima samo jedan priključak za napajanje, i to USB Type-C. Nema apsolutno nikakvog tehničkog razloga da takav laptop ima dva priključka za napajanje", kaže Guštin na kraju.
Kao što smo naveli u uvodu, prvi natječaj DZS-a za prijenosne računale dobio je KING ICT, koji je bio i jedini ponuditelj. Stoga smo upitali MSAN grupu, kojoj pripada KING ICT, o detaljima ovog natječaja.
MSAN: Mnogi mogu isporučiti to računalo
"U našem distributivnom IT portfelju nalaze se proizvodi i usluge cijelog niza renomiranih svjetskih proizvođača računala i računalne opreme uključujući i asortiman tvrtke Hewlett Packard Enterprise (skraćeno HPE), a njihov asortiman ne obuhvaća proizvodnju osobnih računala pa tako niti proizvodnju prijenosnih računala. Postoji druga kompanija, HP Inc. koja se bavi proizvodnjom prijenosnih računala, pored ostalog. Tvrtke koje mogu osigurati isporuke su mnogobrojne, pored onih u Hrvatskoj to su i tvrtke koji posluju na području EU. Predlažemo Vam, a kako biste dobili kvalitetne odgovore, da se za daljnje upite oko predmetnog natječaja direktno obratite tijelu koje je raspisalo natječaj", stoji u odgovoru MSAN grupe u kojem piše da kao distributeri ne sudjeluju u javnim natječajima.
Od nas su zatražili i da im pošaljemo konačan tekst članka na autorizaciju prije objave. No, na to, naravno, nismo pristali.
https://www.index.hr/vijesti/clanak/drzava-nabavlja-8000-racunala-za-popis-stanovnistva-odgovara-im-samo-jedan-laptop/2182582.aspx
DRŽAVNI Zavod za statistiku (DZS) užurbano se priprema za popis stanovništva koji bi trebao biti sljedeće godine pa su tako raspisali više natječaja za prijenosna računala, a s kojima bi trebali raditi popisivači.
Na prvom natječaju, koji je okončan u studenom prošle godine, jedini se javio i dobio posao, King ICT. Tada je nabavljeno prijenosnih računala za 6,9 milijuna kuna. Podsjetimo, sada već bivši ministar obrane i potpredsjednik vlade Damir Krstičević, koji je još uvijek član predsjedništva HDZ-a, u informatičkoj kompaniji KING ICT obavljao je niz vodećih funkcija, od direktora preko prokurista do člana nadzornog odbora od 2001. do 2016. godine, odnosno do odlaska u visoku politiku.
Sada je opet raspisan natječaj i to za nabavku 8 tisuća prijenosnih računala za popisivače, a čini se da ni ovog puta neće biti previše zainteresiranih.
Naime, kako doznaju Index Istrage, uvidom u taj novi natječaj postaje jasno kako samo jedno računalo na hrvatskom tržištu ispunjava uvjete propisane natječajem i to točno određeni model HP-a. U DZS-u i Središnjem uredu za javnu nabavu kažu nam kako problema nema jer je 8 tisuća računala dovoljno velika serija da najmanje tri proizvođača mogu proizvesti računalo koje je traženih karakteristika na njihovom natječaju. S druge strane, informatički stručnjak Ivan Guštin za Index Istrage je objasnio sve nelogičnosti ovog, sasvim sigurno, spornog natječaja te argumentirano tvrdi zašto objašnjenje o proizvođaču koji bi napravio model po zamisli DZS-a ne stoji. No, krenimo redom.
Središnji državni ured za javnu nabavu, za potrebe Državnog zavoda za statistiku pokrenuo je nedavno otvoreni postupak javne nabave za prijenosna računala. Riječ je o nabavci 8 tisuća računala, a glavni kriterij za odabir ponude je ekonomski najpovoljnija ponuda. Uvidom u dokumentaciju natječaja došli smo do podatka kako uvjeti natječaja savršeno odgovaraju jednom tipu prijenosnog računala - HP ProBook x360 11 G5 EE Notebook. Proizvođač HP na predstavljanju ovog modela rekao je kako namjenu tog računala vidi u edukacijskom sektoru odnosno školama. Tako je kućište prijenosnika izdržljivije u odnosu na standardne prijenosnike, imaju ojačane rubove, a tipkovnice su otporne na prolijevanje tekućine.
DZS: Proizvođači mogu izraditi model koji odgovara uvjetima natječaja
No, kako na tržištu ima više sličnih modela, nas je zanimalo temeljem čega je Središnji ured za javnu nabavu došao do informacije kako je Zavodu za statistiku potreban baš ovaj model HP-a.
"Prilikom pripreme postupka Državni zavod za statistiku i Središnji državni ured za središnju javnu nabavu proveli su istraživanje tržišta i utvrdili da postoji više modela od više proizvođača koji zadovoljavaju tehničke specifikacije. Količina predmeta nabave omogućuje proizvođačima izradu modela koji zadovoljava tehničke specifikacije, a koji trenutno nisu dostupni na tržištu. Navedena specifikacija ne odgovara samo jednom HP modelu računala, već zadovoljava specifikacije najmanje tri različita proizvođača", stoji u odgovoru DZS-a.
Naime, iako smo pitali za točno određeni model, i to HP-ov, iz Središnjeg ureda nisu nam odgovorili koji to još modeli, drugih proizvođača, zadovoljavaju uvjete. Isto tako nisu ni opovrgnuli kako upravo HP ProBook x360 11 G5 EE Notebook odgovara njihovom uvjetu natječaja.
Tehnički uvjeti iz natječaja koje je IT stručnjak za Index Istrage označio kao sporne
Isto tako, iz odgovora je razvidno kako iz DZS-a misle kako bi neki proizvođač mogao proizvesti poseban model samo za njihove potrebe!? O kojim je proizvođačima riječ i koliko je to realno, nismo dobili preciznije podatke. Iz Središnjeg ureda za javnu nabavu nisu htjeli odgovarati na naše upite, već su se oslonili na odgovor DZS-a.
Plesac iz DZS-a: Može se proguglati...
"S obzirom na to da Središnji državni ured za središnju javnu nabavu predmetnu nabavu iz Vašeg upita provodi za potrebe Državnog zavoda za statistiku, isti Vam je odgovorio u ime oba tijela", stoji u odgovoru Središnjeg ureda.
Iako za Index Istrage iz DZS-a nisu bili posebno pričljivi, Damir Plesac iz tog Zavoda gostovao je na N1 televiziji i bio puno pričljiviji. Naime, Plesac kaže da im nedostaje još 8 tisuća računala, kao i da bi, s obzirom na količinu novca s kojim raspolažu, po jednom računalu mogli platiti oko 3500 kuna. Rekao je i kako su gledali da računala budu što lakša, efikasnija i da im baterija traje što duže.
"Vjerujem da su naše kolege u IT sektoru na temelju analize napravili najbolju konfiguraciju", rekao je Plesac za N1 Televiziju. Na optužbe da njihovim uvjetima odgovara samo King ICT, rekao je da to nije istina.
"Nije istina da je samo jedan, nego se radi o tri ili četiri. Može se proguglati da se vidi da nije jedan, nego da je više", rekao je Plesac.
Informatički stručnjak: To je apsurdno, smiješno i nevjerojatno
Tako smo probali "proguglati", no nije nam išlo. Postoje neka računala koja odgovaraju specifikacijama natječaja, no svakako ne ulaze u cijenu od 3500 tisuća kuna koliko je DZS maksimalno spreman platiti za jedno računalo. Stoga smo se obratili informatičkom stručnjaku Igoru Guštinu. Naime, posebno nas je zanimao njegov komentar na službeni odgovor Državnog zavoda za statistiku kako "količina predmeta nabave omogućuje proizvođačima izradu modela koji zadovoljava tehničke specifikacije, a koji trenutno nisu dostupni na tržištu".
"To je apsurdna, smiješna i nevjerojatna izjava. I to iz više razloga", kaže Guštin iz tvrtke Elin. Naime, Guštin objašnjava kako ni jedan renomirani svjetski proizvođač neće pratiti nečiju nabavu, pogotovo ne tako malu koja je predmet ove nabave.
"U takvim slučajevima sam krajnji korisnik koji želi uređaj specifičnih značajki šalje upit proizvođaču. Osim toga, 8 tisuća komada je premala količina da bi se ikoji proizvođač tukao oko toga, a pogotovo razmišljao o posebnom modelu prilagođenom tim uvjetima", ističe Guštin u razgovoru za Index Istrage dodajući kako specijalni zahtjevi prema proizvođaču idu s posebnim razlozima.
Stručnjak: Apsurdno je očekivati da će netko proizvesti model po njihovim uvjetima natječaja
"Primjerice, zahtjevi idu prema posebnim sigurnosnim uvjetima ili netipičnim komponentama, a ne s ovakvim tipičnim mobilnim laptopom za uredsku primjenu kod kojih nema ničeg posebnog, osim vrlo čudnih i nepotrebnih 'minimalnih tehničkih zahtjeva'", kaže Guštin. Treći razlog zašto smatra da je odgovor DZS-a "apsurdan i smiješan" je u činjenici da bi bilo kakva specijalna narudžba značila i osjetno višu cijenu te dugi rok isporuke. Ukratko rečeno, nemoguće je očekivati da bi se neki od proizvođača odlučio konfigurirati svoje računalo da bi odgovaralo specifikacijama DZS-a.
Osim "apsurdnog" odgovora na naše pitanje o tome kako uvjeti natječaja odgovaraju samo jednom proizvođaču, Guštin je našao i niz drugih nelogičnosti u tehničkim specifikacijama koje su naveli iz DZS-a. Prije svega pobija tezu koju je rekao Plesac iz DZS-a na N1 Televiziji da su tražili što lakše računalo.
"Recimo, traži se 'Gigabit ethernet priključak integriranog putem RJ-45 konektora'. Pa to je u kontradikciji s traženjem što manjeg i lakšeg laptopa, jer takav fizički priključak ima rijetko koji današnji moderni ultrabook. Većina to rješava korištenjem nekog adaptora s USB-a na RJ-45, ako uopće treba. Time se jako sužuje ponuda modela bez opravdanog tehničkog razloga, a općenito se i sve manje koristi jer je takvim računalima WiFi primarna mrežna konekcija", objašnjava Guštin. Po njemu, sporna je i podrška za prikaz 3840x2160 pixela.
Sporni tehnički uvjeti
"Iako mnogi laptopi imaju podršku za takvu rezoluciju na vanjskom monitoru, nejasno je čemu to kao 'minimalan tehnički uvjet'. Računalo koje je primarno terensko odnosno mobilno, s CPU-om na 1 GHz, 4 GB RAM i 64 GB prostora kao minimalnim uvjetima je diskutabilno upotrebljivo. Da ne kažem neupotrebljivo, na 4K ekranima. 4K ekrani podrazumijevaju npr. pregled i obradu velike količine podataka, za što je ovaj laptop gotovo neupotrebljiv zbog svojih performansi", ističe Guštin dodajući da je i HDMI 2.0 standardne veličine sasvim nepotreban uvjet jer se sve češće koristi mini-HDMI.
"I taj uvjet ide prema sužavanju ponuda i to bez opravdanog tehničkog razloga. Upravo suprotno - laptop će biti tanji ako nema velike priključke", nastavlja Guštin kojem je potpuno nerazumljiva potreba da traženi laptop ima dvije kamere i to s prednje i stražnje strane.
"Još je to jedno sasvim nepotrebno tehničko ograničenje koje opet dodatno sužava ponudu modela", kaže Guštin koji ima primjedbu i na bateriju kapaciteta 48 Wh Li-ion, a koja se traži u natječaju.
Uvjeti stvoreni da suze izbor modela
"To je nerazumljivo ograničenje ako znamo da puno laptopa na tržištu ima baterije od npr. 44 Wh ili 46 Wh, a ta se razlika u radu jedva vidi. Uostalom, kapacitet baterije sam po sebi nije dovoljna garancija autonomije rada, jer to jako ovisi o potrošnji laptopa i može varirati i po nekoliko sati s istom baterijom ovisno o laptopu, ali i o programskom rješenju koje će se na notebooku izvršavati. Prava specifikacija bila bi upravo autonomija rada laptopa - koliko minimalno sati tipičnog rada može dati u satima i to po standardiziranim i svjetski priznatim testovima, jer je jedino to u konačnici bitno, a ne kapacitet baterije sam po sebi", kaže Guštin koji nam je ukazao i na nelogičnost da se traži zaseban priključak za strujno punjenje prijenosnog računala.
Računalo koje odgovara uvjetima natječaja
"To je totalno nebitan tehnički uvjet koji opet dodatno drastično sužava izbor modela. Naime, većina novih laptopa, pogotovo te kategorije, ima samo jedan priključak za napajanje, i to USB Type-C. Nema apsolutno nikakvog tehničkog razloga da takav laptop ima dva priključka za napajanje", kaže Guštin na kraju.
Kao što smo naveli u uvodu, prvi natječaj DZS-a za prijenosne računale dobio je KING ICT, koji je bio i jedini ponuditelj. Stoga smo upitali MSAN grupu, kojoj pripada KING ICT, o detaljima ovog natječaja.
MSAN: Mnogi mogu isporučiti to računalo
"U našem distributivnom IT portfelju nalaze se proizvodi i usluge cijelog niza renomiranih svjetskih proizvođača računala i računalne opreme uključujući i asortiman tvrtke Hewlett Packard Enterprise (skraćeno HPE), a njihov asortiman ne obuhvaća proizvodnju osobnih računala pa tako niti proizvodnju prijenosnih računala. Postoji druga kompanija, HP Inc. koja se bavi proizvodnjom prijenosnih računala, pored ostalog. Tvrtke koje mogu osigurati isporuke su mnogobrojne, pored onih u Hrvatskoj to su i tvrtke koji posluju na području EU. Predlažemo Vam, a kako biste dobili kvalitetne odgovore, da se za daljnje upite oko predmetnog natječaja direktno obratite tijelu koje je raspisalo natječaj", stoji u odgovoru MSAN grupe u kojem piše da kao distributeri ne sudjeluju u javnim natječajima.
Od nas su zatražili i da im pošaljemo konačan tekst članka na autorizaciju prije objave. No, na to, naravno, nismo pristali.
https://www.index.hr/vijesti/clanak/drzava-nabavlja-8000-racunala-za-popis-stanovnistva-odgovara-im-samo-jedan-laptop/2182582.aspx
vili40-
Posts : 11074
2015-08-02
Re: Ne namještamo,majke mi
Saša Rakar
Kolko smo mu još dužni?
Jean Jack
Sekundarna kamera od 5mp je presudna u popisu stanovnistva!! Mgogi ne razumiju zasto ali tako je! Joj mene
Anđelko Kalšan
Novi Samsung ima 40 mp, pa kud bas onda samo 5?
Nebz Kanda
Mozzda da zovu Bobana da jednim skok-udarcem riješi zavrzlamu. Pa to je sve bilo s tim ciljem - da se uzdigne skupina lopova....ali domača!
Eugenio Fočić
Pa lap topvi spadaju pod ingerenciju Ministarstva obrane
Miroslav Hreljac
Dali su bivšem ministru da si malo "ščukne" prije odlaska. Jedino je pitanje da li od tog kolača treba izvršiti "deobe"?
Rene Kapp
Normalno da je lik dao ostavku na mjesto ministra. Znao je da mu se namješta ovaj posao, pa zašto da se dalje bakće s nečim o čemu nema pojma?
Sami smo ih izabrali, pa je u redu da nas lažu i pljačkaju. Bolje ne zaslužujemo.
Gordan Dugac
A o računalima ima pojma ,pa taj ne zna sastaviti rečenicu bez meketanja!
Ivan Kopic
Zar je ovdje nešto sporno???
Mate Perčin
Sporno je samo na koliko se gladnih razbojnika dijeli plijen od provizije i ko se sve stigao ugradit u cijenu lap topova!
Kolko smo mu još dužni?
Jean Jack
Sekundarna kamera od 5mp je presudna u popisu stanovnistva!! Mgogi ne razumiju zasto ali tako je! Joj mene
Anđelko Kalšan
Novi Samsung ima 40 mp, pa kud bas onda samo 5?
Nebz Kanda
Mozzda da zovu Bobana da jednim skok-udarcem riješi zavrzlamu. Pa to je sve bilo s tim ciljem - da se uzdigne skupina lopova....ali domača!
Eugenio Fočić
Pa lap topvi spadaju pod ingerenciju Ministarstva obrane
Miroslav Hreljac
Dali su bivšem ministru da si malo "ščukne" prije odlaska. Jedino je pitanje da li od tog kolača treba izvršiti "deobe"?
Rene Kapp
Normalno da je lik dao ostavku na mjesto ministra. Znao je da mu se namješta ovaj posao, pa zašto da se dalje bakće s nečim o čemu nema pojma?
Sami smo ih izabrali, pa je u redu da nas lažu i pljačkaju. Bolje ne zaslužujemo.
Gordan Dugac
A o računalima ima pojma ,pa taj ne zna sastaviti rečenicu bez meketanja!
Ivan Kopic
Zar je ovdje nešto sporno???
Mate Perčin
Sporno je samo na koliko se gladnih razbojnika dijeli plijen od provizije i ko se sve stigao ugradit u cijenu lap topova!
vili40-
Posts : 11074
2015-08-02
Re: Ne namještamo,majke mi
Nije kriv "ugroza" što mu je u skladištu ostalo takvih 8000 sa specifikacije... najlakše ih je bacit, ovako će se sve spasiti, a novac se vrti...
darth_vader-
Posts : 19761
2014-04-17
Age : 46
Re: Ne namještamo,majke mi
ali potrudili su se,nekoliko banalnih specifikacija samo pravim slučajem baš odgovara ovom modelu.Baš im se poklopilo,u biznisu treba imati i puno sreće.jasambrend wrote:Nije kriv "ugroza" što mu je u skladištu ostalo takvih 8000 sa specifikacije... najlakše ih je bacit, ovako će se sve spasiti, a novac se vrti...
vili40-
Posts : 11074
2015-08-02
Re: Ne namještamo,majke mi
Damir Vidakovic
Sjećam se kada se kupovalo bez PDV-a u podrumu kuće u Zagrebu
Igor Horaček
ne samo u podrumu nego direktno iz kamiona u kombi
Mate Perčin
Samo domoljubne firme koje vole Rvacku mogu nabavljat lap topove za adeze ukruhe! Nemeže to svaka šuša! Nije lako ispoštivat sve štas traži! Velki ekran, mala memorija, tri kamere i da ima barem 5 kila!
Davor Ubizečić
Zasto laptop mora imati kameru - odnosno zasto je to podcrtano? Misle snimati ljude za vrijeme popisa??
Sjećam se kada se kupovalo bez PDV-a u podrumu kuće u Zagrebu
Igor Horaček
ne samo u podrumu nego direktno iz kamiona u kombi
Mate Perčin
Samo domoljubne firme koje vole Rvacku mogu nabavljat lap topove za adeze ukruhe! Nemeže to svaka šuša! Nije lako ispoštivat sve štas traži! Velki ekran, mala memorija, tri kamere i da ima barem 5 kila!
Davor Ubizečić
Zasto laptop mora imati kameru - odnosno zasto je to podcrtano? Misle snimati ljude za vrijeme popisa??
vili40-
Posts : 11074
2015-08-02
Re: Ne namještamo,majke mi
King ICT u 6 godina iz proračuna dobio gotovo milijardu kuna
PREMA podacima Državne riznice Ministarstva financija, odnosno prema isplatama iz državnog proračuna, ova bi 2019. godina mogla biti rekordna za tvrtku KING ICT. Naime, toj bivšoj tvrtki potpredsjednika vlade i ministra obrane Damira Krstičevića od siječnja do kraja listopada ove godine isplaćeno je 172,3 milijuna kuna iz proračuna temeljem dobivenih javnih natječaja za razna ministarstva, vladine urede i sabor. Za KING ICT rekordna je bila 2017. godina kada im je iz proračuna isplaćeno 188 milijuna kuna, no sudeći prema posljednjim natječajima, tu brojku mogli bi prijeći ove godine.
Kad se zbroji koliko je KING ICT-u isplaćeno iz državnog proračuna od 2013. godine do danas, dolazi se do iznosa od 923 milijuna kuna.
No krenimo redom.
MSAN grupacija najveća je IT grupacija u Hrvatskoj, a jedan od najvećih dijelova te tvrtke upravo je informatički div KING ICT. Prema službenoj biografiji, aktualni potpredsjednik vlade i ministar obrane Krstičević 2001. godine na poziv vlasnika Stipe Matića ušao je MSAN grupaciju. Prvo je zaposlen kao menadžer, potom kao prokurist, a nedugo zatim postaje direktor KING ICT-a, tvrtke kćeri te kompanije sve do 2007. godine. Tada Krstičević prelazi u Upravu i Nadzorni odbor.
Veza Krstičevića i KING ICT-a
Već godinama iz KING-a i MSAN-a naglašavaju kako Krstičević nema nikakvu funkciju, sponu, dodir ili utjecaj na poslovanje MSAN Grupe i KING ICT i to od kada je postao saborski zastupnik, a kasnije i član vlade.
Krstičević je izabran za saborskog zastupnika HDZ-a na izborima 2011. godine, no tada nije izašao iz te grupacije nego je svoj mandat u saboru stavio u mirovanje. Četiri godine kasnije, i to u prosincu 2015. godine, opet ulazi u sabor, no ovog puta se i aktivira kao zastupnik. Tada i izlazi iz tvrtki. Krstičević je sve do konca 2015. godine bio član nadzornih odbora tri povezane tvrtke u vlasništvu Stipe Matića. U firmi KING ICT bio je član nadzornog odbora, a u firmama M San grupa i Poljoprivredno poduzeće Orahovica bio je predsjednik nadzornog odbora.
O KING ICT-u već se dulje vrijeme piše u kontekstu tvrtke koja vrlo često dobiva javne natječaje, a neki od napisa izravno su povezivali vrh HDZ-a i upravu te tvrtke. Prije sedam godina spominjalo se kako USKOK i DORH češljaju tu grupaciju zbog ugovora koje su potpisivali tadašnji premijer Ivo Sanader i tadašnji ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko, s obzirom na to da je tvrtka KING ICT u pet godina Sanaderova mandata dobila državnih poslova u vrijednosti malo manjoj od milijardu kuna. No zapravo nikada nije službeno pokrenuta ni jedna istraga niti se ikada dokazalo da je KING ICT bio privilegiran i u jednoj javnoj nabavi.
Ove godine iz MUP-a isplaćeno više od 100 milijuna kuna na račun KING ICT-a
Tvrtka KING ICT nedavno je opet došla u fokus javnosti kada je otkriveno da su s tvrtkom Ericsson Nikola Tesla d.d. na natječaju Ministarstva unutarnjih poslova dobili posao vrijedan 17,3 milijuna kuna. Riječ je o nabavi dva drona velikog dometa. Dva drona koji bi trebali pokrivati hrvatsku državnu granicu za potrebe MUP-a izrađeni su u nedavno osnovanoj tvrtki kćeri KING ICT-a Planet IX i imaju oznaku "Planet IX - eRIS III". Službeno predstavljanje tog drona bilo je u lipnju ove godine, negdje u vrijeme kad su bili posljednji prijavni rokovi za natječaj MUP-a, a četiri mjeseca kasnije već su prodani državi.
Ove godine, u prvih deset mjeseci iz MUP-a je KING ICT-u isplaćeno malo više od 100 milijuna kuna, točnije 100.676.968,54 kuna. I Krstičevićevo Ministarstvo je ove godine prema podacima Državne riznice isplatilo KING ICT-u 8,7 milijuna kuna, dok je Ministarstvo poljoprivrede, primjerice, isplatilo 5,8 milijuna kuna.
U 2018. godini najviše novca uplaćeno od Ministarstva poljoprivrede
Prošle godine iz proračuna je toj bivšoj Krstičevićevoj tvrtki isplaćeno 128.628.191,18 kuna, a najviše je isplaćeno iz Ministarstva poljoprivrede, i to 35 milijuna kuna, te iz MUP-a 30,4 milijuna kuna. Treće po redu je Ministarstvo pravosuđa s 20,5 milijuna kuna.
Podsjetimo kako se u travnju prošle godine problematizirao zajednički nastup KING ICT-a i tvrtke Israel Aerospace Industries (IAI) na javnom natječaju za nabavu besposadnog zrakoplovnog sustava (dronova) za Ministarstvo poljoprivrede. Izraelski IAI bio je zanimljiv jer je bio jedan od ključnih nosioca ponude za nabavku starih F-16 Baraka koje je tada htio kupiti ministar Krstičević, za potrebe obrane RH. Taj natječaj za kupovinu F-16 Baraka je propao, a KING ICT je tada u svojim službenim reagiranjima naglašavao kako taj natječaj Ministarstva poljoprivrede nisu ni dobili pa tako ne može ni postojati poveznica s nabavkom zrakoplova.
"Ni na koji način nismo sudjelovali u procesu odlučivanja o nabavci borbenih zrakoplova niti je taj proces imao bilo kakvog dodira s poslovnim odlukama ili poslovno-tehnološkim partnerstvima tvrtke KING ICT. To se odnosi i na recentni natječaj Ministarstva poljoprivrede na kojem ni nismo odabrani", dio je reagiranja iz 2018. godine. No razloga za nezadovoljstvo nisu imali jer je sada vidljivo kako su te 2018. godine najviše isplata, i to 35,7 milijuna kuna, imali upravo iz Ministarstva poljoprivrede.
Trećina prihoda dolazi izravno iz džepova poreznih obveznika
U 2017. godine KING ICT-u isplaćeno je iz proračuna 188.131.499,47 kuna, a najviše im je uplaćeno s računa MUP-a, i to 90 milijuna kuna, slijedi Ministarstvo obrazovanja s 34,3 milijuna kuna te Ministarstvo poljoprivrede s 33,9 milijuna kuna. Poslovni podaci pokazuju da je te godine KING ICT imao ukupan prihod od 625.785.700 kuna, što znači da je od poslova s ministarstvima, vlade i sabora stiglo više od 30 posto prihoda i to bez poslova s gradovima, općinama i županijama te državnim tvrtkama.
U 2016. godini, kada na čelo vlade dolazi Andrej Kenwood Kenon, KING ICT-u je isplaćeno 121.528.719,12 kuna iz proračuna, a tada su prijavili ukupne prihode u vrijednosti od 554.658.700 kuna. U 2015. godini, kada vladu preuzima koalicija HDZ-a i Mosta, isplaćeno im je 143.523.404,37 kuna, a te su godine prijavili ukupne prihode od 488 milijuna kuna.
U posljednjoj godini SDP-a 60 milijuna kuna, a u prvoj godini HDZ-a - 143 milijuna kuna
U posljednjoj godini mandata Zorana Milanovića KING ICT-u iz državnog proračuna je isplaćeno 60,8 milijuna kuna, a 2013. godine isplaćeno je 108.416.486,90 kuna, što su puno manji iznosi od onog nakon 2015. godine i pada SDP-ove koalicijske vlade.
Koliko su dobili od gradova, općina i županija? Riznica nema te podatke
Državna riznica ima podatke od 2013. godine do danas pa nije moguće vidjeti kako je KING ICT prolazio u godinama vlade Jadranke Kosor ili Ive Sanadera na javnim natječajima ministarstva, vladinih ureda i sabora. Isto tako, iz podataka Državne riznice nije moguće vidjeti koliko je natječaja dobiveno, odnosno koliko je novca isplaćeno od strane lokalne uprave i samouprave odnosno gradova, općina i županija, što predstavlja znatan dio financijskog kolača. Tek za usporedbu, Grad Zagreb ove je godine u prvih devet mjeseci imao vrijednost nabave u IT-ju veću od 63 milijuna kuna.
PREMA podacima Državne riznice Ministarstva financija, odnosno prema isplatama iz državnog proračuna, ova bi 2019. godina mogla biti rekordna za tvrtku KING ICT. Naime, toj bivšoj tvrtki potpredsjednika vlade i ministra obrane Damira Krstičevića od siječnja do kraja listopada ove godine isplaćeno je 172,3 milijuna kuna iz proračuna temeljem dobivenih javnih natječaja za razna ministarstva, vladine urede i sabor. Za KING ICT rekordna je bila 2017. godina kada im je iz proračuna isplaćeno 188 milijuna kuna, no sudeći prema posljednjim natječajima, tu brojku mogli bi prijeći ove godine.
Kad se zbroji koliko je KING ICT-u isplaćeno iz državnog proračuna od 2013. godine do danas, dolazi se do iznosa od 923 milijuna kuna.
No krenimo redom.
MSAN grupacija najveća je IT grupacija u Hrvatskoj, a jedan od najvećih dijelova te tvrtke upravo je informatički div KING ICT. Prema službenoj biografiji, aktualni potpredsjednik vlade i ministar obrane Krstičević 2001. godine na poziv vlasnika Stipe Matića ušao je MSAN grupaciju. Prvo je zaposlen kao menadžer, potom kao prokurist, a nedugo zatim postaje direktor KING ICT-a, tvrtke kćeri te kompanije sve do 2007. godine. Tada Krstičević prelazi u Upravu i Nadzorni odbor.
Veza Krstičevića i KING ICT-a
Već godinama iz KING-a i MSAN-a naglašavaju kako Krstičević nema nikakvu funkciju, sponu, dodir ili utjecaj na poslovanje MSAN Grupe i KING ICT i to od kada je postao saborski zastupnik, a kasnije i član vlade.
Krstičević je izabran za saborskog zastupnika HDZ-a na izborima 2011. godine, no tada nije izašao iz te grupacije nego je svoj mandat u saboru stavio u mirovanje. Četiri godine kasnije, i to u prosincu 2015. godine, opet ulazi u sabor, no ovog puta se i aktivira kao zastupnik. Tada i izlazi iz tvrtki. Krstičević je sve do konca 2015. godine bio član nadzornih odbora tri povezane tvrtke u vlasništvu Stipe Matića. U firmi KING ICT bio je član nadzornog odbora, a u firmama M San grupa i Poljoprivredno poduzeće Orahovica bio je predsjednik nadzornog odbora.
O KING ICT-u već se dulje vrijeme piše u kontekstu tvrtke koja vrlo često dobiva javne natječaje, a neki od napisa izravno su povezivali vrh HDZ-a i upravu te tvrtke. Prije sedam godina spominjalo se kako USKOK i DORH češljaju tu grupaciju zbog ugovora koje su potpisivali tadašnji premijer Ivo Sanader i tadašnji ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko, s obzirom na to da je tvrtka KING ICT u pet godina Sanaderova mandata dobila državnih poslova u vrijednosti malo manjoj od milijardu kuna. No zapravo nikada nije službeno pokrenuta ni jedna istraga niti se ikada dokazalo da je KING ICT bio privilegiran i u jednoj javnoj nabavi.
Ove godine iz MUP-a isplaćeno više od 100 milijuna kuna na račun KING ICT-a
Tvrtka KING ICT nedavno je opet došla u fokus javnosti kada je otkriveno da su s tvrtkom Ericsson Nikola Tesla d.d. na natječaju Ministarstva unutarnjih poslova dobili posao vrijedan 17,3 milijuna kuna. Riječ je o nabavi dva drona velikog dometa. Dva drona koji bi trebali pokrivati hrvatsku državnu granicu za potrebe MUP-a izrađeni su u nedavno osnovanoj tvrtki kćeri KING ICT-a Planet IX i imaju oznaku "Planet IX - eRIS III". Službeno predstavljanje tog drona bilo je u lipnju ove godine, negdje u vrijeme kad su bili posljednji prijavni rokovi za natječaj MUP-a, a četiri mjeseca kasnije već su prodani državi.
Ove godine, u prvih deset mjeseci iz MUP-a je KING ICT-u isplaćeno malo više od 100 milijuna kuna, točnije 100.676.968,54 kuna. I Krstičevićevo Ministarstvo je ove godine prema podacima Državne riznice isplatilo KING ICT-u 8,7 milijuna kuna, dok je Ministarstvo poljoprivrede, primjerice, isplatilo 5,8 milijuna kuna.
U 2018. godini najviše novca uplaćeno od Ministarstva poljoprivrede
Prošle godine iz proračuna je toj bivšoj Krstičevićevoj tvrtki isplaćeno 128.628.191,18 kuna, a najviše je isplaćeno iz Ministarstva poljoprivrede, i to 35 milijuna kuna, te iz MUP-a 30,4 milijuna kuna. Treće po redu je Ministarstvo pravosuđa s 20,5 milijuna kuna.
Podsjetimo kako se u travnju prošle godine problematizirao zajednički nastup KING ICT-a i tvrtke Israel Aerospace Industries (IAI) na javnom natječaju za nabavu besposadnog zrakoplovnog sustava (dronova) za Ministarstvo poljoprivrede. Izraelski IAI bio je zanimljiv jer je bio jedan od ključnih nosioca ponude za nabavku starih F-16 Baraka koje je tada htio kupiti ministar Krstičević, za potrebe obrane RH. Taj natječaj za kupovinu F-16 Baraka je propao, a KING ICT je tada u svojim službenim reagiranjima naglašavao kako taj natječaj Ministarstva poljoprivrede nisu ni dobili pa tako ne može ni postojati poveznica s nabavkom zrakoplova.
"Ni na koji način nismo sudjelovali u procesu odlučivanja o nabavci borbenih zrakoplova niti je taj proces imao bilo kakvog dodira s poslovnim odlukama ili poslovno-tehnološkim partnerstvima tvrtke KING ICT. To se odnosi i na recentni natječaj Ministarstva poljoprivrede na kojem ni nismo odabrani", dio je reagiranja iz 2018. godine. No razloga za nezadovoljstvo nisu imali jer je sada vidljivo kako su te 2018. godine najviše isplata, i to 35,7 milijuna kuna, imali upravo iz Ministarstva poljoprivrede.
Trećina prihoda dolazi izravno iz džepova poreznih obveznika
U 2017. godine KING ICT-u isplaćeno je iz proračuna 188.131.499,47 kuna, a najviše im je uplaćeno s računa MUP-a, i to 90 milijuna kuna, slijedi Ministarstvo obrazovanja s 34,3 milijuna kuna te Ministarstvo poljoprivrede s 33,9 milijuna kuna. Poslovni podaci pokazuju da je te godine KING ICT imao ukupan prihod od 625.785.700 kuna, što znači da je od poslova s ministarstvima, vlade i sabora stiglo više od 30 posto prihoda i to bez poslova s gradovima, općinama i županijama te državnim tvrtkama.
U 2016. godini, kada na čelo vlade dolazi Andrej Kenwood Kenon, KING ICT-u je isplaćeno 121.528.719,12 kuna iz proračuna, a tada su prijavili ukupne prihode u vrijednosti od 554.658.700 kuna. U 2015. godini, kada vladu preuzima koalicija HDZ-a i Mosta, isplaćeno im je 143.523.404,37 kuna, a te su godine prijavili ukupne prihode od 488 milijuna kuna.
U posljednjoj godini SDP-a 60 milijuna kuna, a u prvoj godini HDZ-a - 143 milijuna kuna
U posljednjoj godini mandata Zorana Milanovića KING ICT-u iz državnog proračuna je isplaćeno 60,8 milijuna kuna, a 2013. godine isplaćeno je 108.416.486,90 kuna, što su puno manji iznosi od onog nakon 2015. godine i pada SDP-ove koalicijske vlade.
Koliko su dobili od gradova, općina i županija? Riznica nema te podatke
Državna riznica ima podatke od 2013. godine do danas pa nije moguće vidjeti kako je KING ICT prolazio u godinama vlade Jadranke Kosor ili Ive Sanadera na javnim natječajima ministarstva, vladinih ureda i sabora. Isto tako, iz podataka Državne riznice nije moguće vidjeti koliko je natječaja dobiveno, odnosno koliko je novca isplaćeno od strane lokalne uprave i samouprave odnosno gradova, općina i županija, što predstavlja znatan dio financijskog kolača. Tek za usporedbu, Grad Zagreb ove je godine u prvih devet mjeseci imao vrijednost nabave u IT-ju veću od 63 milijuna kuna.
vili40-
Posts : 11074
2015-08-02
Re: Ne namještamo,majke mi
a ko mu je isplacivao od 2013-2016?
_________________
It's So Good To Be Bad
Noor- Posts : 25907
2017-10-06
Re: Ne namještamo,majke mi
sve lijepo piše,tko i koliko.Plemki je napokon prekinuo sa tom praksom da nas više ne obilježavaju kao najkorumpiranija zemlja u EU.Noor wrote:a ko mu je isplacivao od 2013-2016?
vili40-
Posts : 11074
2015-08-02
Re: Ne namještamo,majke mi
ne znam za prijašnje natječaje ali iz ovog zadnjeg se vidi da nam nema ravnih
vili40-
Posts : 11074
2015-08-02
Re: Ne namještamo,majke mi
znači SDP. okNoor wrote:a ko mu je isplacivao od 2013-2016?
_________________
It's So Good To Be Bad
Noor- Posts : 25907
2017-10-06
Re: Ne namještamo,majke mi
Noor wrote:znači SDP. okNoor wrote:a ko mu je isplacivao od 2013-2016?
To ćemo ignorirati, jer nam tako politički paše.
Guest- Guest
Re: Ne namještamo,majke mi
dabome, SDP smijeSpeare Shaker wrote:Noor wrote:znači SDP. okNoor wrote:a ko mu je isplacivao od 2013-2016?
To ćemo ignorirati, jer nam tako politički paše.
_________________
It's So Good To Be Bad
Noor- Posts : 25907
2017-10-06
Re: Ne namještamo,majke mi
UHD potreban za popis kao isekundarna kamera???...aeee,bit ce puno Skaypanja,i socijalnog druzenja...
Guest- Guest
Re: Ne namještamo,majke mi
hahaha,ja nisam naveo ni HDZ a ni SDP,lopovi su lopovi i lijepo rekao da u članku sve piše.Ako ćemo baš po SDP-u,onda je tu HDZ svakao ispred.Noor wrote:znači SDP. okNoor wrote:a ko mu je isplacivao od 2013-2016?
vili40-
Posts : 11074
2015-08-02
Re: Ne namještamo,majke mi
Rekli bi Ameri tomato-tomejto... kog briga, ista gamad...
darth_vader-
Posts : 19761
2014-04-17
Age : 46
Re: Ne namještamo,majke mi
uostalom,kad u EU slažu tablice o korupciji i ostalim pizdarijama nikad ne navode stranku nego državu.Sad ćemo se tu onim pa i oni su nešto ukrali,ko mala djeca.
vili40-
Posts : 11074
2015-08-02
Re: Ne namještamo,majke mi
na lošem smo glasu,tko zna zaštojasambrend wrote:Rekli bi Ameri tomato-tomejto... kog briga, ista gamad...
vili40-
Posts : 11074
2015-08-02
Re: Ne namještamo,majke mi
Ma krivi,Srbi,Židovi i ostali Masoni(pusa Morty )vili40 wrote:na lošem smo glasu,tko zna zaštojasambrend wrote:Rekli bi Ameri tomato-tomejto... kog briga, ista gamad...
Guest- Guest
Re: Ne namještamo,majke mi
pa eto gore desetak naslova o misama,srbima,bosancima,ustašama i partizanima a meni smiješno,zapravo glupo od toga pa napisao po meni nešto puno važnije za nas i odmah prebacivanje i štit da slučajno HDZ nije nešto kriv.Ma ljudi moji,sve se zna samo mnogima to ne smeta pa onda neka bude i dalje tako,da bog da se skadilo iz svega toga ko iz staroga šoljina. Doći će valjda nekima kad tad iz guzice u glavu.Legendovich wrote:Ma krivi,Srbi,Židovi i ostali Masoni(pusa Morty )vili40 wrote:na lošem smo glasu,tko zna zaštojasambrend wrote:Rekli bi Ameri tomato-tomejto... kog briga, ista gamad...
vili40-
Posts : 11074
2015-08-02
Re: Ne namještamo,majke mi
Ocito se dogadja nesto sto "stoka sitna zuba" ne smije registrirati,pa se ubacuju ovakve retardirane teme(partizani,usraše,Tito i ..a tko vec sve ne.....vili40 wrote:pa eto gore desetak naslova o misama,srbima,bosancima,ustašama i partizanima a meni smiješno,zapravo glupo od toga pa napisao po meni nešto puno važnije za nas i odmah prebacivanje i štit da slučajno HDZ nije nešto kriv.Ma ljudi moji,sve se zna samo mnogima to ne smeta pa onda neka bude i dalje tako,da bog da se skadilo iz svega toga ko iz staroga šoljina. Doći će valjda nekima kad tad iz guzice u glavu.Legendovich wrote:Ma krivi,Srbi,Židovi i ostali Masoni(pusa Morty )vili40 wrote:na lošem smo glasu,tko zna zaštojasambrend wrote:Rekli bi Ameri tomato-tomejto... kog briga, ista gamad...
Viruz Majka..cici krep..
Guest- Guest
Page 1 of 2 • 1, 2
Similar topics
» Cuj ove, majke ti...
» Gle ove, majke ti…
» Progon Majke Božje
» Suljo:'Nisam ja majke mi...oni su'
» Komšić: Nisam ja majke mi
» Gle ove, majke ti…
» Progon Majke Božje
» Suljo:'Nisam ja majke mi...oni su'
» Komšić: Nisam ja majke mi
Page 1 of 2
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum