Zašto CIA ne može predvidjeti sljedeći Putinov potez?
Page 1 of 1
Zašto CIA ne može predvidjeti sljedeći Putinov potez?
Analiza gigantskih obavještajnih propusta : Zašto CIA nije u stanju predvidjeti idući Putinov potez
(10)
Nekoliko utjecajnih američkih kongresmena pokrenulo je kroz obavještajne odbore Senata i Kongresa istragu o djelovanju CIA-e i ostalih obavještajnih agencija koje su načinile krupne propuste u vezi s procjenom ruskih akcija u Siriji, a unatoč tome što o ovome još nije pokrenuta javna rasprava, mediji bruje o mnogim detaljima obavještajnog fijaska.
Ne primamo obavještajne podatke iz Putinovog okruženja, jer nemamo tamo svoje ljude i to je osnovni razlog za 'obavještajno sljepilo', brane se prozvani.
'Primijetili su da se nešto događa, ali nisu procijenili magnitudu', rekao je jedan od neimenovanih izvora iz Kongresa opisujući učinkovitost obavještajnog rada američkih službi prema Rusiji.
Američke špijunske agencije pozorno su pratile poteze ruskog predsjednika i nagomilavanje vojske i naoružanja u Siriji posljednjih nekoliko tjedana, a na temelju tih saznanja reagirala je Bijela kuća tražeći od Moskve objašnjenje. No, iako su naslutili Putinovu namjeru, ostali su zatečeni brzinom i agresivnošću akcije, kao i listom ruskih ciljeva, koji su uključili 'umjerene' pobunjenike pod kontrolom SAD-a.
Iznenadnim i efikasnim jačanjem pozicija u Siriji, Rusija je istodobno otkrila slabosti strategije Washingtona na Bliskom istoku i naglu eroziju utjecaja u toj regiji. Nedostatak pouzdanih informacija mogao bi onemogućiti administraciju Baracka Obame da adekvatno odgovori na ruski izazov.
SAD već dugo ne mogu uhvatiti korak s potezima Rusije za koje kažu da su neočekivani i nepredvidivi. Jednostavno rečeno, naprosto nemaju ideju koji će biti idući potez Vladimira Putina. Nad nepredvidljivosti ruske politike lamentirali su zapadni političari i teoretičari još prije nego je što je Krim otišao pod rusku zastavu, a nakon toga je svima već moglo biti jasno da je nešto zatajilo u radu obavještajnih službi.
Zapadni mediji rijetko su propuštali priliku kada spominju ruskog predsjednika naglasiti da je Putin bivši agent KGB-a, ali vjerojatno nisu očekivali da će ruska 'razvjodka' (obavještajna mreža) ostati nedodirljiva za zapadne službe.
Danas američki dužnosnici upiru prstom jedni u druge odričući se krivnje za fijasko koji su svi zajedno pretrpjeli u Siriji, ali i Ukrajini. Obavještajci tvrde da su zastupnicima dostavili podatke s upozorenjem da Rusi spremaju vojne operacije u Siriji, tjednima prije njihovog početka 30. rujna.
'Bilo koja insinuacija da je obavještajna zajednica bila iznenađena zbog ruske vojne pomoći Asadovom režimu je zabluda. Članovi Kongresa imali su pristup obavještajnim podacima o pokretu ruskih zrakoplova u Siriju, kao i o gomilanju kopnenih trupa. Mogli su to pročitati kada su htjeli', naveo je obavještajni izvor pod uvjetom anonimnosti.
Iz ureda ravnatelja 17 Nacionalnih obavještajnih službi Jamesa Clappera priopćeno je da je 'za nekoliko godina obavještajna zajednica osigurala redovite procjene ruske vojne, političke i financijske potpore Asadovom režimu', te da je 'u posljednjih nekoliko mjeseci obavještajna zajednica pratila i izvijestila o odlučnosti Moskve da ima izravnu ulogu u čuvanju Asada na vlasti'.
Clapperov glasnogovornik Brian Hale istaknuo je da je obavještajna zajednica spretno izvršavala svoje dužnosti bez obzira na to što su se stvari razvijale vrlo brzo, odbacujući optužbe da je bilo 'obavještajnih propusta'.
Ministarstvo obrane također je pokrenulo istragu o navodima da su visoki obavještajni dužnosnici u Centralnom zapovjedništvu manipulirali izvještajima, prikazujući ružičastu sliku o američkoj zračnoj kampanji protiv Islamske države.
S druge strane, kongresmeni će ispitati kako je doživjela krah ispolitizirana strategija predsjedničke administracije Baracka Obame za vojnu obuku pobunjenika u Siriji i Iraku. Bijela kuća potvrdila je kvalitetu obavještajnih izvještaja o Siriji istaknuvši da su i novinari pratili raspoređivanje zrakoplova i ruskih kopnenih trupa.
'Ne mislim da je bilo tko očekivao da Rusija nije bila spremna upotrijebiti to naoružanje za ono što vidi kao svoj interes u Siriji. Ne mislim da je to iznenađenje Predsjednik je još prije nego je Rusija započela vojne aktivnosti rekao da bi odluka Moskve da vojno pojača ulog na Asada bila izgubljena oklada', rekao je Obamin glasnogovornik Josh Earnest. On je ponovio da je predsjednik Obama to izjavio prije početka ruske vojne operacije i naglasio da 'mi i dalje vjerujemo da je to istina'.
Usprkos vjerovanju Bijele kuće da će Putinova akcija u Siriji propasti, Kongresmeni su pokrenuli istragu, dok mediji podsjećaju javnost na teške obavještajne promašaja iz Ukrajine prošle godine, kada su Rusi posve neočekivano uzeli Krim.
'To naše obavještajne službe nisu predvidjele. Dobro je poznato da je to još jedan naš veliki neuspjeh zbog našeg ukupnog lošeg tumačenja namjera Vladimira Putina', rekao je republikanski senator John McCain tadašnjem ministru obrane Chucku Hagelu.
Tim je povodom je reagirao Clapper, koji će pokušati zaštiti svoje ljude rekavši da je proživio obavještajne propuste u svojoj karijeri, ali da Ukrajina nije bila jedan od njih.
'Pratili smo dosta pažljivo situaciju u Ukrajini i nagovijestili koje su mogućnosti i zasigurno prikazali poteškoće koje smo imali zbog pokreta ruskih vojnika i poslali anticipirajuće upozorenje da bi mogli upasti na Krim', rekao je Clapper.
Debata o obavještajnim procjenama o nedavnim ruskim zračnim napadima u Siriji vodi se po istom obrascu, a republikanac Adam Schiff iz obavještajnog odbora rekao je da je 'sigurno istina da je malo tko mogao predvidjeti da će Putin reagirati na slabljenje Asadovog položaja slanjem borbenih zrakoplova i jačanjem pomorske prisutnosti'.
To sugerira da su zastupnici imali uvid u obavještajne izvještaje, no oni izgleda nisu bili dovoljno precizni da bi u Kongresu shvatili kako će se razvijati događaji, a Schiff je istaknuo da ne treba žuriti s traženjem grešaka u radu obavještajne zajednice koja nije mogla proniknuti 'u glavu' Putina.
Vojni i obavještajni dužnosnici upozorili su devet dana prije da će Rusija vjerojatno pokrenuti akciju u Siriji, navodeći da su od očevidaca saznali na društvenim internet mrežama da ruski dronovi izviđaju potencijalne mete.
Prema Schiffu 'Putin se notorno drži uskog kruga ljudi i pažljivo provodi strategiju improvizacije i nepredvidljivosti', zbog čega SAD ne uspijevaju proniknuti u Putinove planove i sagledati okvire ruskog vojnog djelovanja.
Neočekivano pojavljivanje ruskih krstarećih raketa u Siriji posljednja je kap koja je prelila čašu nezadovoljstva zbog svih propusta američkih obavještajaca koji prethodno nisu na vrijeme proniknuli u razvoj situacije u Ukrajini, ali ni u planove Pekinga da sagradi vojnu bazu u Južnokineskom moru.
Jedan od neimenovanih izvora otkrio je da su američki stručnjaci u početku mislili da su pokreti ruske borbene tehnike u cilju pokazivanja 'mišića' i provođenja vojnih vježbi, a ne zbog velikog napada na Asadove neprijatelje, dok je drugi dužnosnik ocijenio da se 'informacije ne kreću dovoljno brzo' kroz obavještajne kanale, a treći je spomenuo 'zastoj od tjedan dana' pri uključivanju 'alarma' o početku ruske akcije.
Bivši američki veleposlanik u Moskvi Michael McFaul, koji važi za vodećeg stručnjaka za Rusiju, lakonski je prokomentirao da 'Putin voli iznenaditi', te je upitao što bi se promijenilo da su obavještajni podaci stigli u Bijelu kuću 48 sati ranije.
Izrodila se i sumnja u dobar odabir prioritetnih meta obavještajnih službi, jer se agencije pravdaju da su bile preokupirane praćenjem islamskih ekstremista u Pakistanu i Afganistanu, zbog čega se nisu mogli dovoljno posvetiti Rusiji.
'Moramo biti sigurni da smo dali odgovarajući prioritet takozvanim tvrdim ciljevima poput Rusije“, rekao je Schiff, dok je bivši veleposlanik SAD-a u Ukrajini John Herbst ocijenio da nije dovoljno obavještajnih resursa odvojeno za analizu Putina.
Neimenovani izvori navode da je jedan dužnosnik CIA-e odgovarajući na pitanja kongresmena rekao: 'Po vašem mišljenju mi bismo trebali biti je*eni čitači misli!?', priznajući da nemaju svoje ljude u Putinovom okruženju.
Kongresmeni će pažljivo iščitati sve izvještaje koji su stizali mjesecima unazad prije nego što eventualno potaknu javnu raspravu, ali i na temelju službenih i neslužbenih informacija iz medija može se zaključiti da je u američkim obavještajnim krugovima zavladala nelagoda na rubu panike.
Očekuje se da će kongresmeni najprije razlučiti tehničke informacije iz izvještaja u kojima su navedeni podaci o vrstama i količinama naoružanja i opreme koje su Rusi pokrenuli od političkih informacija, koje su ključne, jer svjedoče o političkoj volji da se to oružje upotrebi.
Nakon WikiLeaksovih otkrića i nakon što je bivši agent američke Nacionalne sigurnosne agencije Eduard Snowden odnio sa sobom u Rusiju više desetina tisuća dokumenata, obavještajne službe u SAD-u imale su dovoljno problema i bez Putina.
Dok se američki obavještajni sustav nalazi na prekretnici, u Moskvi već 90 godina važe ista pravila, koja se u biti svode na to da razmjena političkih informacija na razini privatnosti praktički ne postoji.
http://www.advance.hr/vijesti/analiza-gigantskih-obavjestajnih-propusta-zasto-cia-nije-u-stanju-predvidjeti-iduci-putinov-potez/
(10)
Nekoliko utjecajnih američkih kongresmena pokrenulo je kroz obavještajne odbore Senata i Kongresa istragu o djelovanju CIA-e i ostalih obavještajnih agencija koje su načinile krupne propuste u vezi s procjenom ruskih akcija u Siriji, a unatoč tome što o ovome još nije pokrenuta javna rasprava, mediji bruje o mnogim detaljima obavještajnog fijaska.
Ne primamo obavještajne podatke iz Putinovog okruženja, jer nemamo tamo svoje ljude i to je osnovni razlog za 'obavještajno sljepilo', brane se prozvani.
'Primijetili su da se nešto događa, ali nisu procijenili magnitudu', rekao je jedan od neimenovanih izvora iz Kongresa opisujući učinkovitost obavještajnog rada američkih službi prema Rusiji.
Američke špijunske agencije pozorno su pratile poteze ruskog predsjednika i nagomilavanje vojske i naoružanja u Siriji posljednjih nekoliko tjedana, a na temelju tih saznanja reagirala je Bijela kuća tražeći od Moskve objašnjenje. No, iako su naslutili Putinovu namjeru, ostali su zatečeni brzinom i agresivnošću akcije, kao i listom ruskih ciljeva, koji su uključili 'umjerene' pobunjenike pod kontrolom SAD-a.
Iznenadnim i efikasnim jačanjem pozicija u Siriji, Rusija je istodobno otkrila slabosti strategije Washingtona na Bliskom istoku i naglu eroziju utjecaja u toj regiji. Nedostatak pouzdanih informacija mogao bi onemogućiti administraciju Baracka Obame da adekvatno odgovori na ruski izazov.
SAD već dugo ne mogu uhvatiti korak s potezima Rusije za koje kažu da su neočekivani i nepredvidivi. Jednostavno rečeno, naprosto nemaju ideju koji će biti idući potez Vladimira Putina. Nad nepredvidljivosti ruske politike lamentirali su zapadni političari i teoretičari još prije nego je što je Krim otišao pod rusku zastavu, a nakon toga je svima već moglo biti jasno da je nešto zatajilo u radu obavještajnih službi.
Zapadni mediji rijetko su propuštali priliku kada spominju ruskog predsjednika naglasiti da je Putin bivši agent KGB-a, ali vjerojatno nisu očekivali da će ruska 'razvjodka' (obavještajna mreža) ostati nedodirljiva za zapadne službe.
Danas američki dužnosnici upiru prstom jedni u druge odričući se krivnje za fijasko koji su svi zajedno pretrpjeli u Siriji, ali i Ukrajini. Obavještajci tvrde da su zastupnicima dostavili podatke s upozorenjem da Rusi spremaju vojne operacije u Siriji, tjednima prije njihovog početka 30. rujna.
'Bilo koja insinuacija da je obavještajna zajednica bila iznenađena zbog ruske vojne pomoći Asadovom režimu je zabluda. Članovi Kongresa imali su pristup obavještajnim podacima o pokretu ruskih zrakoplova u Siriju, kao i o gomilanju kopnenih trupa. Mogli su to pročitati kada su htjeli', naveo je obavještajni izvor pod uvjetom anonimnosti.
Iz ureda ravnatelja 17 Nacionalnih obavještajnih službi Jamesa Clappera priopćeno je da je 'za nekoliko godina obavještajna zajednica osigurala redovite procjene ruske vojne, političke i financijske potpore Asadovom režimu', te da je 'u posljednjih nekoliko mjeseci obavještajna zajednica pratila i izvijestila o odlučnosti Moskve da ima izravnu ulogu u čuvanju Asada na vlasti'.
Clapperov glasnogovornik Brian Hale istaknuo je da je obavještajna zajednica spretno izvršavala svoje dužnosti bez obzira na to što su se stvari razvijale vrlo brzo, odbacujući optužbe da je bilo 'obavještajnih propusta'.
Ministarstvo obrane također je pokrenulo istragu o navodima da su visoki obavještajni dužnosnici u Centralnom zapovjedništvu manipulirali izvještajima, prikazujući ružičastu sliku o američkoj zračnoj kampanji protiv Islamske države.
S druge strane, kongresmeni će ispitati kako je doživjela krah ispolitizirana strategija predsjedničke administracije Baracka Obame za vojnu obuku pobunjenika u Siriji i Iraku. Bijela kuća potvrdila je kvalitetu obavještajnih izvještaja o Siriji istaknuvši da su i novinari pratili raspoređivanje zrakoplova i ruskih kopnenih trupa.
'Ne mislim da je bilo tko očekivao da Rusija nije bila spremna upotrijebiti to naoružanje za ono što vidi kao svoj interes u Siriji. Ne mislim da je to iznenađenje Predsjednik je još prije nego je Rusija započela vojne aktivnosti rekao da bi odluka Moskve da vojno pojača ulog na Asada bila izgubljena oklada', rekao je Obamin glasnogovornik Josh Earnest. On je ponovio da je predsjednik Obama to izjavio prije početka ruske vojne operacije i naglasio da 'mi i dalje vjerujemo da je to istina'.
Usprkos vjerovanju Bijele kuće da će Putinova akcija u Siriji propasti, Kongresmeni su pokrenuli istragu, dok mediji podsjećaju javnost na teške obavještajne promašaja iz Ukrajine prošle godine, kada su Rusi posve neočekivano uzeli Krim.
'To naše obavještajne službe nisu predvidjele. Dobro je poznato da je to još jedan naš veliki neuspjeh zbog našeg ukupnog lošeg tumačenja namjera Vladimira Putina', rekao je republikanski senator John McCain tadašnjem ministru obrane Chucku Hagelu.
Tim je povodom je reagirao Clapper, koji će pokušati zaštiti svoje ljude rekavši da je proživio obavještajne propuste u svojoj karijeri, ali da Ukrajina nije bila jedan od njih.
'Pratili smo dosta pažljivo situaciju u Ukrajini i nagovijestili koje su mogućnosti i zasigurno prikazali poteškoće koje smo imali zbog pokreta ruskih vojnika i poslali anticipirajuće upozorenje da bi mogli upasti na Krim', rekao je Clapper.
Debata o obavještajnim procjenama o nedavnim ruskim zračnim napadima u Siriji vodi se po istom obrascu, a republikanac Adam Schiff iz obavještajnog odbora rekao je da je 'sigurno istina da je malo tko mogao predvidjeti da će Putin reagirati na slabljenje Asadovog položaja slanjem borbenih zrakoplova i jačanjem pomorske prisutnosti'.
To sugerira da su zastupnici imali uvid u obavještajne izvještaje, no oni izgleda nisu bili dovoljno precizni da bi u Kongresu shvatili kako će se razvijati događaji, a Schiff je istaknuo da ne treba žuriti s traženjem grešaka u radu obavještajne zajednice koja nije mogla proniknuti 'u glavu' Putina.
Vojni i obavještajni dužnosnici upozorili su devet dana prije da će Rusija vjerojatno pokrenuti akciju u Siriji, navodeći da su od očevidaca saznali na društvenim internet mrežama da ruski dronovi izviđaju potencijalne mete.
Prema Schiffu 'Putin se notorno drži uskog kruga ljudi i pažljivo provodi strategiju improvizacije i nepredvidljivosti', zbog čega SAD ne uspijevaju proniknuti u Putinove planove i sagledati okvire ruskog vojnog djelovanja.
Neočekivano pojavljivanje ruskih krstarećih raketa u Siriji posljednja je kap koja je prelila čašu nezadovoljstva zbog svih propusta američkih obavještajaca koji prethodno nisu na vrijeme proniknuli u razvoj situacije u Ukrajini, ali ni u planove Pekinga da sagradi vojnu bazu u Južnokineskom moru.
Jedan od neimenovanih izvora otkrio je da su američki stručnjaci u početku mislili da su pokreti ruske borbene tehnike u cilju pokazivanja 'mišića' i provođenja vojnih vježbi, a ne zbog velikog napada na Asadove neprijatelje, dok je drugi dužnosnik ocijenio da se 'informacije ne kreću dovoljno brzo' kroz obavještajne kanale, a treći je spomenuo 'zastoj od tjedan dana' pri uključivanju 'alarma' o početku ruske akcije.
Bivši američki veleposlanik u Moskvi Michael McFaul, koji važi za vodećeg stručnjaka za Rusiju, lakonski je prokomentirao da 'Putin voli iznenaditi', te je upitao što bi se promijenilo da su obavještajni podaci stigli u Bijelu kuću 48 sati ranije.
Izrodila se i sumnja u dobar odabir prioritetnih meta obavještajnih službi, jer se agencije pravdaju da su bile preokupirane praćenjem islamskih ekstremista u Pakistanu i Afganistanu, zbog čega se nisu mogli dovoljno posvetiti Rusiji.
'Moramo biti sigurni da smo dali odgovarajući prioritet takozvanim tvrdim ciljevima poput Rusije“, rekao je Schiff, dok je bivši veleposlanik SAD-a u Ukrajini John Herbst ocijenio da nije dovoljno obavještajnih resursa odvojeno za analizu Putina.
Neimenovani izvori navode da je jedan dužnosnik CIA-e odgovarajući na pitanja kongresmena rekao: 'Po vašem mišljenju mi bismo trebali biti je*eni čitači misli!?', priznajući da nemaju svoje ljude u Putinovom okruženju.
Kongresmeni će pažljivo iščitati sve izvještaje koji su stizali mjesecima unazad prije nego što eventualno potaknu javnu raspravu, ali i na temelju službenih i neslužbenih informacija iz medija može se zaključiti da je u američkim obavještajnim krugovima zavladala nelagoda na rubu panike.
Očekuje se da će kongresmeni najprije razlučiti tehničke informacije iz izvještaja u kojima su navedeni podaci o vrstama i količinama naoružanja i opreme koje su Rusi pokrenuli od političkih informacija, koje su ključne, jer svjedoče o političkoj volji da se to oružje upotrebi.
Nakon WikiLeaksovih otkrića i nakon što je bivši agent američke Nacionalne sigurnosne agencije Eduard Snowden odnio sa sobom u Rusiju više desetina tisuća dokumenata, obavještajne službe u SAD-u imale su dovoljno problema i bez Putina.
Dok se američki obavještajni sustav nalazi na prekretnici, u Moskvi već 90 godina važe ista pravila, koja se u biti svode na to da razmjena političkih informacija na razini privatnosti praktički ne postoji.
http://www.advance.hr/vijesti/analiza-gigantskih-obavjestajnih-propusta-zasto-cia-nije-u-stanju-predvidjeti-iduci-putinov-potez/
melkior- Posts : 17503
2015-08-09
Re: Zašto CIA ne može predvidjeti sljedeći Putinov potez?
_________________
И показа ми чисту реку воде живота, бистру као кристал, која излажаше од престола Божијег и Јагњетовог.
Winter is coming-
Posts : 9181
2014-04-14
Re: Zašto CIA ne može predvidjeti sljedeći Putinov potez?
Radi toga jer su -cia- i ostale službe totalnou balunu.
Strateški potezi koje izvodi Rusija su šahovski potezi
na koje se misli i planira 5 poteza u naprid.
Strateški potezi koje izvodi Rusija su šahovski potezi
na koje se misli i planira 5 poteza u naprid.
Yehudi- Posts : 14715
2014-04-20
Re: Zašto CIA ne može predvidjeti sljedeći Putinov potez?
Ovo podsjeća na čuveni dvoboj Fischer-Spaski.
Samo što ovdje ne dobija Amerikanac.
Inače oba su bili Jevreji.
Samo što ovdje ne dobija Amerikanac.
Inače oba su bili Jevreji.
jastreb- Posts : 34059
2014-04-22
Similar topics
» ''Zemlju danas pogađa solarna oluja: Jačina se ne može predvidjeti, evo koje su opasnosti''
» Zasto Kosovo moze se odcjepiti a recimo Skotska i Katalonija ne mogu? Zato jer su Albanci svi ili bar 99% za neovisnost dok se za skote i katalonce to ne moze reci
» Senf u gabuli!Ni jedan potez ne moze povuci bez Plenkija a on ni ne zeli cuti za Senfa
» Ovaj lik je dokaz zasto je SDP tu gdje je danas..a moze i gore
» SUKOB U HDZ-u:Hasanbegović će tražiti javno od Plenkovića zašto ne može biti ministar kulture?!
» Zasto Kosovo moze se odcjepiti a recimo Skotska i Katalonija ne mogu? Zato jer su Albanci svi ili bar 99% za neovisnost dok se za skote i katalonce to ne moze reci
» Senf u gabuli!Ni jedan potez ne moze povuci bez Plenkija a on ni ne zeli cuti za Senfa
» Ovaj lik je dokaz zasto je SDP tu gdje je danas..a moze i gore
» SUKOB U HDZ-u:Hasanbegović će tražiti javno od Plenkovića zašto ne može biti ministar kulture?!
Page 1 of 1
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum