Kosovo ostalo bez ugljena
Page 1 of 1
Kosovo ostalo bez ugljena
http://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=985271
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Stanojko- Posts : 8340
2014-05-05
Re: Kosovo ostalo bez ugljena
Croative.net
CIA: EVO ZAŠTO KOSOVO VRIJEDI DVAPUT VIŠE OD SRBIJE
admin
2 godine ago
Evo zašto je Kosovo toliko važno Amerima, Englezima i Francuzima Od 14. kolovoza 2000. godine Unmik je preuzeo upravljanje “Trepča” na Kosovu i Metohiji i ona od tada djeluje u dva pravna okruženja, kao dva pravne osobe, što samo po sebi, tvrdi Kočanović, podrazumijeva težak status.
U organizacijskom smislu, tvrtka je etnički podijeljena na Trepču sjever i Trepču jug. Sjever čine rudnici i flotacija Leposavić, rudnici Crnac i Belo brdo, površinski kop Koporiš, Metalurgija olova Zvečan (topionica olova, rafinerija olova, prerada aku-otpada, transport robe …). U okviru “Trepče jug”, gdje rukovode i rade Albanci, nalaze se rudnici Stari trg, Ajvalija, Kišnica, Novo brdo, flotacije Prvi tunel i Kišnica, zatim, u Kosovskoj Mitrovici, Metalurgija cinka, Kemijska industrija i Tvornica akumulatora.
Od 1995. godine izvan “Trepče” su Tvornica industrijskih baterija Peć, “Famipa” Prizren i “Fapol” Podujevo.
Dok u užoj Srbiji preostaje ugljena tek za slijedećih 35 godina, na Kosovu ga ima za još punih 16 stoljeća. Ako se zna da američki stručnjaci procjenjuju da zalihe ugljena na Kosovu vrijede petsto milijardi dolara ne treba čuditi zašto je ovo područje vrlo zanimljivo multinacionalnim kompanijama koje se bore za što bolju poziciju na tom prostoru.
“Magična bogatstva” Kosova od $500 milijardi
Tema kosovskih “magičnih bogatstava”, prvi put pokrenuta je prije desetak godina. Tada je objavljen podatak o prirodnim bogatstvima koja Kosovo posjeduje: ogromne
Kosovo: $500 milijardi, Srbija s Vojvodinom: $200 milijardi
Tu procjenu, je potvrdila CIA u jednom od svojih izvješća, u kojem je navedeno da, prema međunarodnim standardima Kosovo vrijedi dva puta više od Srbije, odnosno da ta južna pokrajina vrijedi petsto milijardi dolara, dok Srbija sa Vojvodinom, bez Kosova vrijedi tek oko dvjesto milijardi dolara.
količine kroma (20 posto od ukupne količine kroma u svijetu), nikla, cinka, magnezija, bakra, žive, srebra, zlata, bizmuta i drugih rijetkih metala. Procijenjeno je da kosovske rezerve ugljena, prirodnog plina i metala vrijede ukupno petsto milijardi dolara.
Tu procjenu, nešto kasnije, potvrdila je CIA u jednom od svojih izvješća, u kojem je navedeno da, prema međunarodnim standardima Kosovo vrijedi dva puta više od Srbije, odnosno da ta južna pokrajina vrijedi petsto milijardi dolara, dok Srbija sa Vojvodinom, bez Kosova vrijedi tek oko dvjesto milijardi dolara. Prema procjenama UNMIK-a, koji je svojevremeno sastavio i objavio što kosovski rudnici mogu ponuditi svjetskim rudarskim kompanijama, na prvo mjesto, kao najznačajniji resurs, strani stručnjaci su, pored lignita, stavili rude cinka i olova.
Prema tim procjenama, na lokacijama Belo brdo, Crnac, Stari trg, Ajvalija i Novo brdo ima ukupno oko 21,5 milijuna tona rude koja sadrži olovo, cink i srebro u količinama ekonomski isplativim za eksploataciju. Osim toga, nudi se još i oko 1,7 milijuna tona boksita (uz potencijalnih još četiri-pet milijuna), kompleks “Feronikl” s oko 14 milijuna tona rude u kojoj ima oko 1,3 posto nikla i 0,07 posto kobalta, zatim magnezit iz Strezovce (2,8 milijuna tona) i Goleša (1,7 milijuna tona).
Supertajni “aduti”: Rijetki minerali za visoke tehnologije
Rezerve lignita procijenjene su na 8,3 milijarde tona uz još deset milijardi potencijalnih rezervi, koje je potrebno dodatno ispitati. U supertajni “adut” kosovskih rudnika ubrajani su rijetki minerali, prije svega indij, kadmij, germanij, talij i galij. Ti rijetki minerali koriste se u industriji visokih tehnologija, zbog čega mnogi smatraju da su ovi potencijali glavna meta “bjelosvjetskih” tvrtki.
Eksploatacija olovno-cinkanih ruda obavljala se u više rudnika. Sa jamskim načinom eksploatacije aktivni su rudnici Belo brdo, Stari trg, Ajvalija, Kišnica, Novo brdo, Badovac i Žuta prla, a površinski su Koporica i Kišnica II.
Posebne letjelice traže zlato, nikal i krom
Neovisno povjerenstvo Kosova za rudnike i minerale (ICMM) predstavila je prve
rezultate zračnog geofizičkog istraživanja Kosova. Naser Peci, zamjenik ravnatelja ICMM-a, istaknuo je da je istraživanje pokazalo da Kosovo ima neočekivano veliki stupanj potencijala u području metala i minerala. Posebno velike rezerve zlata, nikla i kroma, nalaze se ispod površine Kosova. Veće nego što se to mislilo. Ali, također i aluminija, bakra, željezne rude i rezervi olovo-cinka. Istraživanje je počelo u rujnu 2006. godine.
Specijalno dizajnirana letjelica za niske letove sakupljala je geofizičke podatke diljem Kosova uključujući i magnetska polja, elektromagnetike i radiometriju gama zrakama. Istraživanje je provela zajednička Zračna geoznanstvena grupa (Joint Airborne Geoscience Capability) sastavljena od stručnjaka iz Finske institucije za geofizička istraživanja (GGeological Survey of Finland) i Britanske institucije za geološka istraživanja (British Geological Survey).
Borba Njemaca i Amerikanaca za Trepču…
Mada im sjever Kosova nije sektor, ovamo su (s jakim snagama KFOR) došli i Amerikanci i Nijemci, u ime Amerike, za Trepču se bori veleposlanik ove zemlje u
Prištini Christopher Dell, a za Njemačku lobira osobno kancelarka Merkel, koja od Srbije traži da odreći pokrajine i prizna neovisno Kosovo. Tko će pobijediti u ovoj igri još se ne zna: ako je suditi po najavama da će se Amerikanci povući s Kosova, Trepča bi trebalo da pripadne njemačko-francuskim tvrtkama, međutim, postoje i najave da će Amerikanci otići samo iz Bondstila, koji će postupno popuniti Turci, ali da će pojačati svoju prisutnost u bazi Noting hill kod Leposavića odakle će na oku držati i rudna bogatstva u ovom kraju.
Spekulacije je odbacio zapovjednik snaga SAD u okviru Kfora, pukovnik Jeffrey Leyten koji je rekao da se američki vojnici neće tako brzo povući s Kosova. Trenutno je na Kosovu 1.477 američkih vojnika koji u sastavu Kfora, imaju za cilj prije svega da zaštite tvrtke i vojne interese Washingtona u regionu. Službeno, Trepča i danas radi, ali nitko točno ne zna kako i koliko. Tek kada su nedavno u Vučitrnu zarobljeni kamioni Euro-kopa iz Raške, koji su prevozili Olovo- cinkana koncentrat iz Leposavića u Švicarsku, saznalo se da dio Trepča koji je pod srpskom kontrolom: kopa, djelomično prerađuje, a ponešto i izvozi. Prema neslužbenim informacijama, isti koncentrat izvožen je u Bugarsku i Crnu Goru (luka Bar), a odatle u još nekoliko zemalja.
Smanjeni kapaciteti rudnika, dok se ne stabilizira stanje
U Leposaviću rade rudnici Crnac i Belo brdo smanjenim kapacitetima, posebno od ljetos kada su zatvoreni Brnjak i Jarinje, radi i flotacija Kopaonik u ovom gradu. Direktor Trepče Jovan Dimkić nikada nije objasnio kako djeluje ovo poduzeće i pod čijom je kontrolom, a ovim pitanjima mnogo se, bar javno, nisu bavili ni KFOR, ni Euleks, a ni Hashim Thaci nije pokazivao pretjerano zanimanje za preuzimanje Trepče jer zna da je rudno bogatstvo plijen onih koji su ga bombama doveli na vlast i ne dira u njihove interese. Stranci prvo žele stabilizirat situaciju na sjeveru Kosova, uspostavit čvrste granice sa Srbijom i osigurati funkcioniranje graničnih prijelaza.
Zamjenik kosovskog premijera Behgjet Pacolli pokušava Trepču proda princu od Kenta Michaelu. Vjeruje se da je Pacoli na Kosovo došao upravo iz razloga da bi trgovao bogatstvom u koje je Srbija ulagala milijarde dolara. Prije Drugog svjetskog rata Britanci su dugo gazdovali Trepćom i iz nje izvlačili ogroman profit. Iz Prištine ne kriju da su im najinteresantniji: Trepča i njezini rudnici (Stari trg, Belo brdo, Crnac, Koporica), brana, jezero i hidrocentrala Gazivode kod Zubinog Potoka, trafostanica Valac kod Zvečana … Svu ovu imovinu u Prištini smatraju vlasništvom države Kosovo i žele prodajom napune praznu kasu, ali i “vrate dug” Madeleine Albright, Wesley Clark, Christopheru Dellu, Williamu Walkeru i drugima koji se sada pojavljuju kao vlasnici ili predstavnici velikih tvrtki koje žele kupiti najveće energetske objekte u pokrajini.
E sad o granici …
Okupacijskom postavkom graničnih prijelaza današnjim potpisima na autonomiju Srba unutar kosovske autonomnosti, stavljen je pečat na službeno “vlasništvo” Trepce kao kombinata nad svim objektima … formaliziran je objekt gore spomenutog rudnika koji je službeno samo dobio međunarodno opravdanje zato je već 13 godinu čuvan u srcu Srbije, maltene od strane bivših am.marinaca-pardon pripadnika američkog kontigenta KFOR-a. Koliko su građani Srbije dugo držani u neznanju od strane svojih vlastodržaca i njihovih medija, dovoljno govori i podatak da je šiptrasko Kosovo, mnogo ranije (neposredno nakon proglašenja neovisnosti) postavilo svoje granice, uz pomoć NATO pakta i Amerike, na južnim obroncima Kopaonika, na nadmorskoj visini od 1300 metara, kod rudnika Koporica, koji je u vrijeme socijalizma (i prije njega) pripadao širem dijelu koncerna “Trepča” u Kosovskoj Mitrovici, ali nije nikada u svojoj prošlosti nije pripadao Kosovu, ni geografski ni etnički ni administrativno.
Jer, ako je albanska granica planirana da bude postavljena na petnaest minuta vožnje od Raške, i na sat vremena vožnje od Kraljeva, onda niti jedan Srbin više nije imao pravo da započinje pregovore sa okupatorima, po cijenu mnogo ranijeg suspendiranja pregovora s Europskom unijom o neizvjesnom i besmislenom pridruživanju glomaznoj zajednici koja tone u vlastitom blatu.
S. Jovanović/intermagazin.rs
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Stanojko- Posts : 8340
2014-05-05
Re: Kosovo ostalo bez ugljena
zar nisu bili?Stanojko wrote:Ma ne, rat je bio zbog ugorzenih siptara...
vuksadinare- Posts : 100240
2015-09-08
Re: Kosovo ostalo bez ugljena
Jesu. Nisu placali poreze, struju, vodu, komunalije. Lecili se za dzabe (i dan danas dolaze u Srbiju da se lece). Skolovanje nisu placali. Kotili se ko zecevi... Muka ziva, ne znam kako su toliko dugo izdrzali...vuksadinare wrote:zar nisu bili?Stanojko wrote:Ma ne, rat je bio zbog ugorzenih siptara...
_________________
Stanojko- Posts : 8340
2014-05-05
Re: Kosovo ostalo bez ugljena
http://rs.n1info.com/a182663/Biznis/Kolike-su-rezerve-uglja-u-Srbiji-i-kakav-je-kvalitet.html
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: Kosovo ostalo bez ugljena
Nekad ste to lepo servisirali te parazite šjiptarske..Stanojko wrote:Jesu. Nisu placali poreze, struju, vodu, komunalije. Lecili se za dzabe (i dan danas dolaze u Srbiju da se lece). Skolovanje nisu placali. Kotili se ko zecevi... Muka ziva, ne znam kako su toliko dugo izdrzali...vuksadinare wrote:zar nisu bili?Stanojko wrote:Ma ne, rat je bio zbog ugorzenih siptara...
Cuh od neke stare koke iz porezne,jos u Jugi,su znali dolaziti u poreznu,prijetiti da nece placati porez,kad su poreznici isli na teren,tjerali su goste,prijetili poreznicima da ce im djecu mrak progutati..
Guest- Guest
Re: Kosovo ostalo bez ugljena
Srpčad popušila, nemaju ugljena a ovise o njemu, kupi u šipaca
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: Kosovo ostalo bez ugljena
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ekonomija/aktuelno.239.html:677489-Za-sest-godina-gasi-se-osam-termo-blokova
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: Kosovo ostalo bez ugljena
Pa kazem ti...zemlja dembelija...pismejker wrote:Nekad ste to lepo servisirali te parazite šjiptarske..Stanojko wrote:Jesu. Nisu placali poreze, struju, vodu, komunalije. Lecili se za dzabe (i dan danas dolaze u Srbiju da se lece). Skolovanje nisu placali. Kotili se ko zecevi... Muka ziva, ne znam kako su toliko dugo izdrzali...vuksadinare wrote:zar nisu bili?Stanojko wrote:Ma ne, rat je bio zbog ugorzenih siptara...
Cuh od neke stare koke iz porezne,jos u Jugi,su znali dolaziti u poreznu,prijetiti da nece placati porez,kad su poreznici isli na teren,tjerali su goste,prijetili poreznicima da ce im djecu mrak progutati..
_________________
Stanojko- Posts : 8340
2014-05-05
Re: Kosovo ostalo bez ugljena
prebacuju se na solarnu energiju,nece ugljen
My Brother Billo- Posts : 2237
2017-04-17
dzango- Posts : 28141
2014-04-19
Lokacija: : Velika Srbija
Re: Kosovo ostalo bez ugljena
...zajebat ce vas to kosovo nije prvi put..
vuksadinare- Posts : 100240
2015-09-08
Re: Kosovo ostalo bez ugljena
Hoće. Naročito na zimu.vuksadinare wrote:...zajebat ce vas to kosovo nije prvi put..
dzango- Posts : 28141
2014-04-19
Lokacija: : Velika Srbija
Re: Kosovo ostalo bez ugljena
Tocno, drzava je onaj/oni koji se ustolice na vlast, oni vode rulja slusa....Stanojko wrote:Eh, nije drzava grb i zastava...
omni-
Posts : 7009
2014-04-12
Lokacija: : 9 krug
Re: Kosovo ostalo bez ugljena
hola, eto konacn najsazetije definicije drzaveomni wrote:Tocno, drzava je onaj/oni koji se ustolice na vlast, oni vode rulja slusa....Stanojko wrote:Eh, nije drzava grb i zastava...
svaka cast majstore
_________________
Re: Kosovo ostalo bez ugljena
Stanojko wrote:Jesu. Nisu placali poreze, struju, vodu, komunalije. Lecili se za dzabe (i dan danas dolaze u Srbiju da se lece). Skolovanje nisu placali. Kotili se ko zecevi... Muka ziva, ne znam kako su toliko dugo izdrzali...vuksadinare wrote:zar nisu bili?Stanojko wrote:Ma ne, rat je bio zbog ugorzenih siptara...
Jebiga, kad se niste na vrijeme odcepili od Kosova...
Eroo- Posts : 78947
2016-07-22
Similar topics
» Zoki Ukrajinu da ali Kosovo ne da:'Cime ce Srbi napast Kosovo?Pistoljima na vodu'
» Kosovo ipak nije srce Srbije:'Tek 11% Srba bi ratovalo za Kosovo.'
» Ameri odlučili Kosovo ne prepustiti Srbiji,Turskoj i Rusiji!Šalju nove trupe na Kosovo
» Da li je Jupiter Bem ovom rečenicom ipak priznao Kosovo kao neovisno:"Šta ja imam da prodajem kad je Kosovo davno nezavisno"?
» Prishtinë: Kosovsko Ministarstvo spoljnih poslova odbilo je zahtev direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marka Đurića da uđe na Kosovo
» Kosovo ipak nije srce Srbije:'Tek 11% Srba bi ratovalo za Kosovo.'
» Ameri odlučili Kosovo ne prepustiti Srbiji,Turskoj i Rusiji!Šalju nove trupe na Kosovo
» Da li je Jupiter Bem ovom rečenicom ipak priznao Kosovo kao neovisno:"Šta ja imam da prodajem kad je Kosovo davno nezavisno"?
» Prishtinë: Kosovsko Ministarstvo spoljnih poslova odbilo je zahtev direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marka Đurića da uđe na Kosovo
Page 1 of 1
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum