ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Page 12 of 15 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Next

Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by prckov 4/11/2016, 13:24

Noor wrote:
prckov wrote:
Noor wrote:
Gnječ wrote:
prckov wrote:jebote ja kad sam se vratio I prijavio djecu ne mogu dobit socijalno iako prijavljenina birou. Moram mjesecno uplatit 50 eura po osobi za socijalno.
Ocel sirijci imat socijalno I kolko ce uplacivat mjesecno

Šta i ubosni stisli?

šta nije prcko bodul?
bodul I po :D

pa, s kojeg si?
ma ja sam bosanac :D

prckov

Posts : 34425
2014-04-19


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by Guest 4/11/2016, 13:24

Noor wrote:
jastreb wrote:
Gnječ wrote:
Noor wrote:
Gnječ wrote:

Šta i ubosni stisli?

šta nije prcko bodul?

Boduli su samo na otoku Krku. svi ostali nisu boduli.
Točno.

krčki boduli su najpoznatiji boduli, al mislim, a i čula sam da se i za ostale otočane tako kaže. ne znam, možda nisam u pravu..

Počelo je sa Krkom poslije se to proširilo po drugim otocima kao peronospora.

Bodulija je pojam koji označava dio kopna okružen morem i nazvan otok Krk. No, to je to ukoliko ste u Rijeci i njenoj okolici, jer i Zadar ima svoje Bodule (pa onda valjda i Boduliju), a i Split također.

Bodulija i Boduli u biti su pogrdni nazivi za otok i njegove stanovnike koje su im nadjenuli kopnenjaci; a najradije su ga upotrebljavali "die Flüchtlinge" - tj. Boduli koji su odselili s Bodulije, pa su samim tim sebi utuvili u glavu da više nisu Boduli. Bilo je to u doba industrijalizacije i velike seobe naroda iz sela u grad.

Taj pogrdni naziv označavao je vrhunac škrtosti, a Boduli najčešće nisu imali ništa za dijeliti s drugima. Ustvari, imali su uvijek čašu dobroga domaćega vina, bodulske janjetine, ribe i galebovih jaja, a osim toga i grožđa, maslinova ulja i suhih smokava. Ali to se cijeni tek danas, kada je domaće dostiglo vrtoglave cijene na tržištu. Dakle, tipično naša posla!

U svakom slučaju, Boduli se na taj naziv ne vrijeđaju, već su ponosni na svoje korijene i svoju baštinu. I ne parajte! Nisu škrti - samo su škrbni.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by Guest 4/11/2016, 13:26

prckov wrote:
Noor wrote:
prckov wrote:
Noor wrote:
Gnječ wrote:

Šta i ubosni stisli?

šta nije prcko bodul?
bodul I po :D

pa, s kojeg si?
ma ja sam bosanac :D
aj dobro, to znamo, al imaš neke veze i s dalmacijom...a?
ili je to samo bila finta za frakciju geek
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by Guest 4/11/2016, 13:28

Gnječ wrote:
Noor wrote:
jastreb wrote:
Gnječ wrote:
Noor wrote:

šta nije prcko bodul?

Boduli su samo na otoku Krku. svi ostali nisu boduli.
Točno.

krčki boduli su najpoznatiji boduli, al mislim, a i čula sam da se i za ostale otočane tako kaže. ne znam, možda nisam u pravu..

Počelo je sa Krkom poslije se to proširilo po drugim otocima kao peronospora.

Bodulija je pojam koji označava dio kopna okružen morem i nazvan otok Krk. No, to je to ukoliko ste u Rijeci i njenoj okolici, jer i Zadar ima svoje Bodule (pa onda valjda i Boduliju), a i Split također.

Bodulija i Boduli u biti su pogrdni nazivi za otok i njegove stanovnike koje su im nadjenuli kopnenjaci; a najradije su ga upotrebljavali "die Flüchtlinge" - tj. Boduli koji su odselili s Bodulije, pa su samim tim sebi utuvili u glavu da više nisu Boduli. Bilo je to u doba industrijalizacije i velike seobe naroda iz sela u grad.

Taj pogrdni naziv označavao je vrhunac škrtosti, a Boduli najčešće nisu imali ništa za dijeliti s drugima. Ustvari, imali su uvijek čašu dobroga domaćega vina, bodulske janjetine, ribe i galebovih jaja, a osim toga i grožđa, maslinova ulja i suhih smokava. Ali to se cijeni tek danas, kada je domaće dostiglo vrtoglave cijene na tržištu. Dakle, tipično naša posla!

U svakom slučaju, Boduli se na taj naziv ne vrijeđaju, već su ponosni na svoje korijene i svoju baštinu. I ne parajte! Nisu škrti - samo su škrbni.

išla baš sad googlat :)

nego...

Gnječ wrote:Dakle, tipično naša posla!
cheers

avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by prckov 4/11/2016, 13:29

Noor wrote:
prckov wrote:
Noor wrote:
prckov wrote:
Noor wrote:

šta nije prcko bodul?
bodul I po :D

pa, s kojeg si?
ma ja sam bosanac :D
aj dobro, to znamo, al imaš neke veze i s dalmacijom...a?
ili je to samo bila finta za frakciju geek
imam, stari mi je porijeklom otamo, a imam I nesto malo kolibice na hvaru :D
prckov
prckov

Posts : 34425
2014-04-19


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by Guest 4/11/2016, 13:31

prckov wrote:
Noor wrote:
prckov wrote:
Noor wrote:
prckov wrote:
bodul I po :D

pa, s kojeg si?
ma ja sam bosanac :D
aj dobro, to znamo, al imaš neke veze i s dalmacijom...a?
ili je to samo bila finta za frakciju geek
imam, stari mi je porijeklom otamo, a imam I nesto malo kolibice na hvaru :D

mora da sam to negdje upratila, pa mislila da si i ti s otoka (ošo u AU), samo porijeklom iz bosne.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by jastreb 4/11/2016, 13:32

Gnječ je u pravu. Samo su Krčani Boduli. Ali nisu ni svi Krčani Boduli. Postoje točno znana domaća prezimena i to su Boduli.

Recimo ja nisam Bodul. Ja mogu reći da jesam,ali ako Boduli kažu da nisam,onda nisam. Bez obzira što mi je stara odo tamo.
jastreb
jastreb

Posts : 34059
2014-04-22


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by Guest 4/11/2016, 13:37

jastreb wrote:Gnječ je u pravu. Samo su Krčani Boduli. Ali nisu ni svi Krčani Boduli. Postoje točno znana domaća prezimena i to su Boduli.

Recimo ja nisam Bodul. Ja mogu reći da jesam,ali ako Boduli kažu da nisam,onda nisam. Bez obzira što mi je stara odo tamo.

ok, al o čemu onda pjeva klapa Sol?


Klapa Sol - Boduli su duša od Kvarnera

Partili su priko snijeg mora
Zuj kastiga a trata pokora
Ma strukala je skrtu grotu moju
Vridna ruka na kvarnerskom skoju

Sve od Krka pa doli do Paga
Priko Cresa, Losinja i Raba
Na pet grota u srcu Kvarnera
Bodulska je zlatna rivijera

Tu kanta se od kako je svita
rajska djevo i vilo velebita
Majko Istro i Primorje moje
Boduli su dusa duse tvoje
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by IL Risorto 4/11/2016, 13:41

deda wrote:

Morat ćemo naseljavati druge narode





Prije par godina rekao sam kako bi možda najbolje bilo naseljavati Ukraince,Bjeloruse i narode sličnog genetskog ili mentalnog sklopa.Takođe bi dobro bilo useljavati Jezide,narod bez domovine.Eventualno Kineze,pa čak i južnoamerikance,ali nikada i ni po koju cjenu muslimane,bilo da su Turci,Kurdi,Arapi,jer svi drugi su manje zlo od muslimana.
IL Risorto
IL Risorto

Posts : 11191
2015-07-23


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by jastreb 4/11/2016, 13:48

Noor wrote:
Partili su priko snijeg mora
Zuj kastiga a trata pokora
Ma strukala je skrtu grotu moju
Vridna ruka na kvarnerskom skoju

Sve od Krka pa doli do Paga
Priko Cresa, Losinja i Raba
Na pet grota u srcu Kvarnera
Bodulska je zlatna rivijera

Tu kanta se od kako je svita
rajska djevo i vilo velebita
Majko Istro i Primorje moje
Boduli su dusa duse tvoje
Ma,sad se svi nazivaju Bodulima. No Bodul je po pravilu Krčanin.

Čak ima i teorije o nastanku imena Bodul. Neki tumače (a to i ja mislim) da je to tipična vlaška riječ (poput Radul, ili Drakul),a neki pripovijedaju kako je riječ nastala u doba Turaka,te da su se na krk u nekim napuhanim plovilima pokušali iskrcati turci,ali su im otočani oštrim kopljima proboli plovila,a zatim i njih,pa da se Bodul zove onaj koji bode.

Krčani kad pričaju odakle je tko,onda za Pavu kažu da je Bodul,Ive je Rabljan,a Mete Cresan. Znači drže da je Bodul isključivo krčki brend.
jastreb
jastreb

Posts : 34059
2014-04-22


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by Guest 4/11/2016, 13:53

jastreb wrote:Gnječ je u pravu. Samo su Krčani Boduli. Ali nisu ni svi Krčani Boduli. Postoje točno znana domaća prezimena i to su Boduli.

Recimo ja nisam Bodul. Ja mogu reći da jesam,ali ako Boduli kažu da nisam,onda nisam. Bez obzira što mi je stara odo tamo.

Nisi Bodolo možda zbog jezika jer postoji čakavski i cakavski. Bodoli govore cakavski a ne čakavski. Isto tako u Istri imamo Labinjone koji govore cakavski i ili cokavski.


Za neupućene se uz druge značajke, bodulski cakavizam od tipske čakavštine (i inih narječja) razlikuje prvenstveno po sibilarnom izgovoru upitno-odnosne zamjenice kao ca umjesto drugdje uobičajenog ča, ali se i to mijenja ovisno o izgovoru pripadnog samoglasnika pa može glasiti ce na Cresu, ili co na otoku Visu itd.

Najekstremniji i štokavcima jedva razumljivi tip cakavizma postoji u brzim "bodulskim" govorima Komiže na Visu (tzv. cokavica) i Baške na Krku (veyska scakavica), čiji govornici uče naš književni standard zamalo kao neki strani jezik.

Napomena: naziv bodul i pridjev bodulski u čakavici označuju jadranske otočane (koji često govore cakavizmom): njegov iskon je nejasan, možda od indovedskog bodyul (pastir-stočar), ili od talijanskog tipa psa bodolo namijenjenog čuvanju ovaca, tj pas ovčar (ali bodulski cakavci uglavnom ne drže pse nego mačke). Jedna od uvriježenih predrasuda o cakavizmu je da je to pretežno gradski govor, ali danas to ne odgovara stvarnosti. Ako je ranije i bio u primorskim gradovima, dosad je većinom izumro pod pritiskom vukovskog književnog standarda, pa su danas većina cakavskih govornika u primorskim i otočnim selima.

Dakle podrijetlo je ili indovedsko ili mletačko.



http://hr.metapedia.org/wiki/Bodulski_cakavizam
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by BB-8 4/11/2016, 13:55

prckov wrote:
Noor wrote:
prckov wrote:
Noor wrote:
prckov wrote:
bodul I po :D

pa, s kojeg si?
ma ja sam bosanac :D
aj dobro, to znamo, al imaš neke veze i s dalmacijom...a?
ili je to samo bila finta za frakciju geek
imam, stari mi je porijeklom otamo, a imam I nesto malo kolibice na hvaru :D
opa...di je ta kolibica?

_________________
Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Attach13 Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Ban10
BB-8
BB-8

Posts : 3678
2016-01-25


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by Guest 4/11/2016, 13:58

Iknar je gay wrote:
deda wrote:

Morat ćemo naseljavati druge narode






Prije par godina rekao sam kako bi možda najbolje bilo naseljavati Ukraince,Bjeloruse i narode sličnog genetskog ili mentalnog sklopa.Takođe bi dobro bilo useljavati Jezide,narod bez domovine.Eventualno Kineze,pa čak i južnoamerikance,ali nikada i ni po koju cjenu muslimane,bilo da su Turci,Kurdi,Arapi,jer svi drugi su manje zlo od muslimana.

Ma Srbe treba vratiti i to je to. Da vidiš kako bi se hrvati počeli jebavat štancali bi djecu ko Ford automobile.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by jastreb 4/11/2016, 14:00

Gnječ wrote:
Nisi Bodolo možda zbog jezika jer postoji čakavski i cakavski. Bodoli govore cakavski a ne čakavski. Isto tako u Istri imamo Labinjone koji govore cakavski i ili cokavski.
Na Krku postoji mnoštvo autohtonih govora(ili je postojalo).

Znači danas imaš čakavski (koji je najmlađi krčki govor),čokavski (Dobrinjština) i čekavski(Vrbnik i Omišalj). Pored njih postojali su i vlaški (koji je izumro prije 150 godina)kojim su govorili Morlaci i veljotski kojim su govorili u gradu Krku(izumro prije otprilike 100 godina).

Cakavice mislim da nema ,ali dopuštam mogućnost da njome govore u Baškoj.

jastreb
jastreb

Posts : 34059
2014-04-22


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by Guest 4/11/2016, 14:22

jastreb wrote:
Gnječ wrote:
Nisi Bodolo možda zbog jezika jer postoji čakavski i cakavski. Bodoli govore cakavski a ne čakavski. Isto tako u Istri imamo Labinjone koji govore cakavski i ili cokavski.
Na Krku postoji mnoštvo autohtonih govora(ili je postojalo).

Znači danas imaš čakavski (koji je najmlađi krčki govor),čokavski (Dobrinjština) i čekavski(Vrbnik i Omišalj). Pored njih postojali su i vlaški (koji je izumro prije 150 godina)kojim su govorili Morlaci i veljotski kojim su govorili u gradu Krku(izumro prije otprilike 100 godina).

Cakavice mislim da nema ,ali dopuštam mogućnost da njome govore u Baškoj.


Zanimljivo je to proučavati evo ako te zanima više:

Starodalmatski jezik (srednjovjeki poluromanski govori): Nakon propasti Rimskoga carstva i velike preselidbe naroda, antički latinski se u srednjem vijeku raspada na dialekte iz kojih na južnoeuropskom prostoru bivšega Rimskog carstva potom nastaju novi romanski jezici: španjolski, portugalski, francuski, talijanski, starodalmatski, rumunjski itd. Osim prevladavajućeg romanskog utjecaja zajedničke gramatike i sličnoga većinskog rječnika, oni se većinom razlikuju zbog substratnih utjecaja bivšega predrimskog pučanstva i naknadno priseljenih novih naroda.

S početkom srednjeg vijeka od 6. stoljeća su u široj Dalmaciji duž istočnog Jadrana, uz stariji latinski zapisana još dva nova, ranije nepoznata jezika: staroslavenski većinom iz crkvenih tekstova i tzv. dalmatinski ili starodalmatski iz civilnih tekstova najprije u obalnim gradovima, ali se potom još nalazi u 3 seoska dialekta i šire izvan gradova. Starodalmatski je jedan od najmanje poznatih izumrlih jezika u srednjovjekoj Europi, čemu je glavni uzrok ideološka blokada i monopol jugoslavenskih vukovaca koji su pobliže proučili samo novoštokavski srpskohrvatski i tek donekle ostale veće dialekte, dok je poznavanje neslavenskih govora bilo nepoželjno i zanemareno. Dosad je poznato bar 5 različitih starodalmatskih pradialekata:

Dubrovački romanski (raguseo)

Krčkoromanski (veklisún)

Rumeri kuvinta (ćiribirski)


Murlâška besÿda (morlački)

Gan-Veyãn (neoliburnski)

Istroromanski (istriotto)

Korzulot (korčulski poluromanski)


http://hr.metapedia.org/wiki/Starodalmatski_jezik
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by kaya 4/11/2016, 15:20

Noor wrote:tko ode, nek se ni ne vraća.
bez brige, otići će, pojesti govno vani i vratiti se. 
čitam u hrvatskoj sam bio novinar i nisam bio dobro plaćen a u njemačkoj mi je super, cistim bar a nadam se postati konobar pa ću imati 1500 eura.
znači, tu ne žele raditi a vani metu za stan i hranu.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by Guest 4/11/2016, 15:22

kaja wrote:
Noor wrote:tko ode, nek se ni ne vraća.
bez brige, otići će, pojesti govno vani i vratiti se. 
čitam u hrvatskoj sam bio novinar i nisam bio dobro plaćen a u njemačkoj mi je super, cistim bar a nadam se postati konobar pa ću imati 1500 eura.
znači, tu ne žele raditi a vani metu za stan i hranu.
upravo to sam kasnije i napisala :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by kaya 4/11/2016, 15:22

RayMabus wrote:Kako god okreneš morat češ naprawit prelaz iz društva gdje žene rade u društvo gdje žene nerade. To je bolje napraviti namjerno , smišljeno , sistematski nego zabiti glavu u pijesak i čekat da sistem eskplodira ( WW3 ).

Nema vam budučnosti tamo gdje žena radi i uzima muškom ulogu hranitelja obitelji.
dobro daj dosadan si više, neće se društvo vratiti u srednji vijek jer ti nisi pronašo pičku..
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by Stanojko 4/11/2016, 15:27

Ju, Kajo! :D

_________________
Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Za_kra11
Stanojko
Stanojko

Posts : 8336
2014-05-05


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by Guest 4/11/2016, 15:35

kaja wrote:
Noor wrote:tko ode, nek se ni ne vraća.
bez brige, otići će, pojesti govno vani i vratiti se. 
čitam u hrvatskoj sam bio novinar i nisam bio dobro plaćen a u njemačkoj mi je super, cistim bar a nadam se postati konobar pa ću imati 1500 eura.
znači, tu ne žele raditi a vani metu za stan i hranu.

Šugava kujo kako te nije sram? Nemaš srama ni morala imaš obraz džon čim zineš rigaš toksični korozivni otrov.

Dezinformacije plasiraš ovako bez da trepneš ti čitaš? šta čitaš glas koncila?

Stavi link a ne čitala sam i to arogantno odriješito to je to i tako jer mrzim sve hrvate koji ne žele raditi besplatno za nas ustaše. eeeeejj...
..........
Među njima je i sportski novinar Marko Nobilo (29), Korčulanin s kojim smo se upoznali početkom ljeta prošle godine kada nam je ispričao sve o svojim namjerama preseljenja. „Idem od nule. Dolazim u Njemačku kao stranac i ne mogu tražiti privilegije koje ne zaslužujem“, rekao nam je u lipnju, a sredinom listopada spakirao je kovčege i sletio u Berlin, gdje se, čini se, dobro snašao.

http://www.vecernji.hr/svijet/pocetak-mladog-hrvata-u-zemlji-snova-1063515
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by Guest 4/11/2016, 15:36

Noor wrote:
kaja wrote:
Noor wrote:tko ode, nek se ni ne vraća.
bez brige, otići će, pojesti govno vani i vratiti se. 
čitam u hrvatskoj sam bio novinar i nisam bio dobro plaćen a u njemačkoj mi je super, cistim bar a nadam se postati konobar pa ću imati 1500 eura.
znači, tu ne žele raditi a vani metu za stan i hranu.
upravo to sam kasnije i napisala :)

Aj ti ubosnu.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci - Page 12 Empty Re: Hrvati odlaze, moramo naseljavati druge narode - kažu stručnjaci

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 12 of 15 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum