ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Page 39 of 54 Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40 ... 46 ... 54  Next

Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AlfaOmega 29/3/2024, 06:33

Problem nisu samo granate. Fale i cijevi. One kvalitetnije, mislim. Samohodni Krab, pa i vučni M777 se baš i nisu pokazali ka najbolje platforme za intenzivno rokanje. I PzH2000 sucka u tom smislu. Čini se da zapadna namjenska industrija uopće nije predvidila rat gdi artiljerija mora rokati satima i satima i tak svakog dana. Valjda navikli na koncept ratovanja protiv pustinjskih glodara koji znaju uzvraćati samo sa RPG-ovima.
Caesar je tu još ispa najbolja haubica. I donekle Paladin, hajd.

AlfaOmega

Posts : 10266
2015-09-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AlfaOmega 29/3/2024, 06:43

Ugl. na frontu ništ posebno. Rusi doduše imaju inicijativu.

Na sjeveru Novomykhailiivke zauzeli su industrijsku zonu, borbe se sad vode na prostoru plantaža.
Ostvarili su manje napredovanje i sjeverno od mjesta Berdychi i duž istočne obale rijeke Durna. Zapadno od Orlivke i južno od Semenivke su prešli na zapadnu obalu gdi su uspostavili mostobran.
Nastavlja se napredovanje i prema Chasiv Yaru, duž prometnice T-0504 i željezničke pruge. Sad su ruske snage udaljene oko jednog kilometra od mikrodistrikta (aka predgrađe Chasov Yara).

_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega
AlfaOmega

Posts : 10266
2015-09-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 29/3/2024, 08:20

Početkom 2024. godine proširilo se mišljenje da je rat u Ukrajini u patu. Ti su se stavovi namnožili nakon ljetošnje propale ukrajinske kontraofenzive. Međutim, časopis The Economist piše da takvo viđenje rata sada djeluje preoptimistično. Moguće je, navodi on, da će Rusija u narednim mjesecima izvesti veliki napad na Ukrajinu te probiti njezinu obranu.

Rusija bi u narednim mjesecima mogla izvesti veliki napad na Ukrajinu te probiti njezinu obranu

Zato triba sve te rafinerije u europskom dijelu Rusije pretvorit u zgarišta kako ne bi Putin na međedu ujahao u Kijev, Varšavu ...
RayMabus
RayMabus

Posts : 176163
2014-04-11


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 29/3/2024, 09:16

AlfaOmega wrote:Problem nisu samo granate. Fale i cijevi. One kvalitetnije, mislim. Samohodni Krab, pa i vučni M777 se baš i nisu pokazali ka najbolje platforme za intenzivno rokanje. I PzH2000 sucka u tom smislu. Čini se da zapadna namjenska industrija uopće nije predvidila rat gdi artiljerija mora rokati satima i satima i tak svakog dana. Valjda navikli na koncept ratovanja protiv pustinjskih glodara koji znaju uzvraćati samo sa RPG-ovima.
Caesar je tu još ispa najbolja haubica. I donekle Paladin, hajd.
cijevi će biti problem i u Ruskoj artiljeriji.

u Ukrajinskoj artiljeriji nisu bili toliki problem do sada, jer nisu niti imali toliko granata.
Ali ako dobiju sve ove granate, uz malo dodatnu USA pomoć, imati će na raspolaganju granata kao Rusi, a onda će Ukrajincima cijevi istina postato usko grlo.
Koje su najbolje haubice?
Čuo sam da Ukrajinci nisu previše oduševljeni sa Francuskim Casarom, da su im Poljski krabovi najdraži i naravno njihove vlastite Bogdane , koje proizvode 6komada mjesečno, što je solidna proizvodnja.

Američki Paladini su više ipak hladnoratovsko oružje, (kao i skoro sve sovjetske samohodne haubice) ali hladnoratovska oružja imaju svoju prednost. Iako su često manje "high tech" , nego neka Panzerhaubica nakrcana elektronikom, u pravilu su napravljeni na masovnoj razini, sa dosta rezervnih djelova i izdržljivijim cijevima.

M777 je vrhunska platforma, pod uvjetom da ubaciš visoko kvalitetnu cijev, vjerojatno najbolja na planeti.
međutim sranje svake "towed" haubice je što je samo pitanje vremena kada će otkriti dron sa druge strane ili contra baterijski radar.
sve jedno i takve haubice su od koristi.

evo Grci će im poslati 80 haubica iz WW2 doslovno, Američkih.. s obzirom da Rusi koriste haubice iz WW2 jebaji ga.
Imaju kraću domet, i vjerojatno ne baš najveću preciznost, međutim, ako budu imali Ukrajinci ovoliko granata koliko bi trebali imati i ove će poslužiti..

na kraju se svodi na "proizvodnju artiljerije"

1)Francuzi su digli godišnju proizvodnju sa 18 na 78 cesara, i ove godine svih 78 cesara ide Ukrajincima
2)Ukrajinci proizvode 6bogdani(ako množiš sa 12 mjeseci to su 72 samohodne haubice) i tvrde da ih mogu još više proizvoditi. dakle UA bi u 2024 mogla napraviti 80ak samohodnih.

3)česi, slovaci, švedi, poljaci, švabe, britanci imaju svoje samohodne haubice, ali ih baš ne proizvode, dapače tu su švabe razočarale,  iako su u nekim segmentima švabe značajno digli proizvodnju svega, ali u proizvodnji samohodnih haubica ne znam gdje je zapelo.. Poljaci su ponovo restartirali proizvodnju Krabova, Ukrajincima dolaze novi, ali ne mogu procjeniti količinu. isto tako ne mogu procjeniti koliko ukrajinci dobijaju novih AS30, Krabova, Archera , itd.. iskreno mislim da je trenutno Ukrajinska Bogdana možda najbolji sustav (na kotačima) na planeti, jer se upgreda direktno od vojnika sa prve crte, bilo bi najbolje kada bi Ukrajinci dali nacrte svima po Europi tko ih može proizvoditi i štanca.. jer imati 10 modela samohodnih haubica je noćna mora ali štaš.. bolje i tako nego da nemaš iz čega pucati.

naravno dobra je stvar što se ne mora svako to oružje servisirati od strane Ukrajinaca.. Panzerhaubice popravljaju Švabe, Archere će Šveđani itd.

4)Američke razne verzije M109 ima ih zaista pun kurac po svijetu, Ukrajinci bi mogli izvući još stotinu komada odnekud ako se odobri nova USA pomoć


--------
I da se vratimo na ove klasične haubice, neman pojma kakvo je stanje sa proizvodnjom M777 ili raznih Francuskih i drugih haubica.. znam da su Britanci/Ameri govorili još krajem 2022 da razmišljaju o "restartiranju proizvodnje" tih haubica.. mislim horor je za tako velike zemlje da uopće gase proizvodnju takvih oružja, to moraš uvijek održavati barem u nekom "hladnom pogonu", da proizvodi par desetaka godišnje da u slučaju rata možeš masovno dignuti proizvodnju. najgore nešto od nule početi.

sve jedno ne treba zaboraviti u ovom ratu su možda najbitniji dronovi i sustavi za elektronsko ratovanje.
ukrajinci su ipak korak ispred rusa barem što se tiče kvalitete i količine dronova u prosjeku govorim, jer jebiga lanceti izvode horor ukrajincima... za EW jedna i druga strana ga intezivno koriste, Rusi su uvijek bili jaki u EW sustavima, a Ukrajinci su zanimljivo još u SSSRu bili glavni za taj segment oružja pa su također jaki..

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20981
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hoholo Mudovski 29/3/2024, 10:14

AssadNaPodmornici wrote:
AlfaOmega wrote:Problem nisu samo granate. Fale i cijevi. One kvalitetnije, mislim. Samohodni Krab, pa i vučni M777 se baš i nisu pokazali ka najbolje platforme za intenzivno rokanje. I PzH2000 sucka u tom smislu. Čini se da zapadna namjenska industrija uopće nije predvidila rat gdi artiljerija mora rokati satima i satima i tak svakog dana. Valjda navikli na koncept ratovanja protiv pustinjskih glodara koji znaju uzvraćati samo sa RPG-ovima.
Caesar je tu još ispa najbolja haubica. I donekle Paladin, hajd.
cijevi će biti problem i u Ruskoj artiljeriji.

..
Su bile problem prošle godine...
Hoholo Mudovski
Hoholo Mudovski

Posts : 4153
2023-08-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by YekeYeke 29/3/2024, 10:44

Evo topovskih cijevi iz Novog Travnika :cleanteeth

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 2Q==

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Image

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 BNT-TMiH-proizvodni-kapaciteti

Kovački čekić od 50  tona



Rusima je glavni kalibar 122mm i haubice D-30

Za takve haubice ne trebaju kovačke prese od 3000 tona kakve se koriste u željezarama već se tradicionalno može kovati topovska cijev pomoću ovih kovačkih čekića kao što rade u Novom Travniku u Bratstvu.

Američki mediji forsiraju kalibar od 155mm i haubice od 155mm, a većinu posla odrađuju ove haubice od 122mm i minobacači.

Mislim da je Ukrajincima pametnije da se fokusiraju na ova dva kalibra 120 i 122mm. Vidio sam jučer da Ukrajinci proizvode mine od 120 mm. U Ukrajini ih proizvode, mašinski dio posla i kovanje, pa šalju u Rumuniju i Bugarsku da ih pune eksplozivom iz Srbije iz Prve Iskre iz Bariča.

Najveći problem u proizvodnji municije 155mm je u tome što Europa i Amerika ne mogu dovoljno baruta da proizvedu koliko im treba.

Za municiju od 155mm treba mnogo više baruta nego za municiju od 122mm ili još manje baruta za mine od 120mm.

Tako da mislim da je ovo usko grlo u izboru i proizvodnju municije i naoružanja.

Nema to veze sa kalibrima već se gleda logistika šta se može brže proizvesti da se odmah šalje na front.

Osnovno i dopunsko punjenje na slikama ispod za mine od 120mm

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 04

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 10

Barutno punjenje za 155mm

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Rheinmetall_denel_artillery_ammunition_925_001
YekeYeke
YekeYeke

Male
Posts : 625
2019-05-13


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by T. 29/3/2024, 10:54

Hoholo Mudovski wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
AlfaOmega wrote:Problem nisu samo granate. Fale i cijevi. One kvalitetnije, mislim. Samohodni Krab, pa i vučni M777 se baš i nisu pokazali ka najbolje platforme za intenzivno rokanje. I PzH2000 sucka u tom smislu. Čini se da zapadna namjenska industrija uopće nije predvidila rat gdi artiljerija mora rokati satima i satima i tak svakog dana. Valjda navikli na koncept ratovanja protiv pustinjskih glodara koji znaju uzvraćati samo sa RPG-ovima.
Caesar je tu još ispa najbolja haubica. I donekle Paladin, hajd.
cijevi će biti problem i u Ruskoj artiljeriji.

..
Su bile problem prošle godine...
da, kada su to i u kojem ratu rusi imali problema s topovskim cijevima...

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Unname11
T.
T.

Posts : 17131
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by YekeYeke 29/3/2024, 10:58

U Americi i Europi riješe jedan problem sa kovanjem municije, pa se pojavi novi problem da nemaju kapaciteta da termički zagriju ulazni komad za kovanje košuljice jer nemaju dovoljno elektroindukcionih peći. A za te peči trebaš imati velike transformatorske stanice od desetak megavata. To je ovo što Rusi gađaju u Ukrajini.

Nakon toga desi se da nemaju dovoljnu proizvodnju baruta i eksploziva. Uništavanje SPS-a Slobodana Principa Selje ili Vitezita ko kako oce u Vitezu ima veze sa obavještajnim poslovima Rusa i HDZ-a. Sa Rusima su isposlovali da kao prodaju određene pogona za nitrocelulozu i za raketno gorivo koje je navodno završilo u Srbiji. A nije završilo u Srbiji već u Iranu i Rusiji. Umjesto za NATO, sad pogon iz Viteza radi za Ruse barutna punjenja za granate u Iranu. Godišnje su proizvodili 1200 tona nitroceluloze. Za neupućene najveća barutana na Balkanu.

I tako dalje. Sutra kad ovo riješe pojavit će se problem sa topovskim cijevima. Kako obraditi topovsku cijev i to ne par stotina komada vec po 2000-3000 komada topovskih cijevi i zatvarača. Odakle nabaviti strojeve za bušenje, narezivanje topovskih cijevi. Gdje termički obraditi topovske cijevi.

Dok sve to na zapadu u Europi i Americi izgrade eto Rusa u Kijev. :aw :cry
YekeYeke
YekeYeke

Male
Posts : 625
2019-05-13


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by YekeYeke 29/3/2024, 11:01

T. wrote:
Hoholo Mudovski wrote:
AssadNaPodmornici wrote:
AlfaOmega wrote:Problem nisu samo granate. Fale i cijevi. One kvalitetnije, mislim. Samohodni Krab, pa i vučni M777 se baš i nisu pokazali ka najbolje platforme za intenzivno rokanje. I PzH2000 sucka u tom smislu. Čini se da zapadna namjenska industrija uopće nije predvidila rat gdi artiljerija mora rokati satima i satima i tak svakog dana. Valjda navikli na koncept ratovanja protiv pustinjskih glodara koji znaju uzvraćati samo sa RPG-ovima.
Caesar je tu još ispa najbolja haubica. I donekle Paladin, hajd.
cijevi će biti problem i u Ruskoj artiljeriji.

..
Su bile problem prošle godine...
da, kada su to i u kojem ratu rusi imali problema s topovskim cijevima...

U Permu im je glavna željezara i čeličana za proizvodnju haubica 

To je ovo https://en.wikipedia.org/wiki/Motovilikha_Plants
YekeYeke
YekeYeke

Male
Posts : 625
2019-05-13


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 29/3/2024, 11:21

navodno su i ove godine, jer ekipa koja broji otvorena ruska skladišta primjećuje da rusi po tim otvorenim skladištima, imaju u odnosu na prošlu godinu dosta haubica/samohodnih haubica, kojma su skinute cijevi.
Dakle skidaju cijevi umjesto da ih proizvode. Navodno su artiljerijske cijevi veoma kompleksna proizvodnja a Rusi(I UA-Zapad) ih troše nemilice u ratu. Rusi 5x više jer ispaljuju 5x više granata , plus trpe veće gubitke u artiljeriji..

ali nisam 100% stručan i siguran. uvijek se cijevi mogu ispod stola naručit iz kine, irana, povećat se domaća proizvodnja.. isto vrijedi i za ukrajinu, zato "oklade" da će jedna ili druga strana ostati bez oružja su pizdarije.

ako su ukrajinci u garažama povećali proizvodnju hrpe oružja i streljiva neke za 10x (granate) neke za 1000x(dronove) nego prije 2godine, onda ne sumnjam da i Rusi ne mogu isto tako..

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20981
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 29/3/2024, 11:24

a slušaj EU+USA imaju 900 milijuna stanovnika.. ako ne mogu se nositi sa Rusijom u proizvodnji tih cijevi i baruta , onda neka se upucaju u glavu.

Amerikanci godišnje proizvode 150 F35 aviona, Rusi 20ak 4-5 generacije, ali kurac kada od toga nemaju korist Ukrajinci.

Ukrajincima trebaju granate, cijevi, i dronovi..

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20981
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hoholo Mudovski 29/3/2024, 11:36

Tekst od prošle godine
Trenutačno veliko usko grlo u ruskoj vojnoj industriji leži u proizvodnji cijevi, no očekuje se da će se taj izazov uskoro riješiti. Tvornica Motoviilikha prolazi kroz značajno proširenje, koje će utrostručiti kapacitet proizvodnje bačvi u roku od nekoliko mjeseci.

U početku su bili ovisni o GFM Steyr stroju za kovanje, ali sada postoje kineski konkurenti i, također, neke zemlje koje su napravile obrnuti inženjering na GFM Steyr opremi.
Hoholo Mudovski
Hoholo Mudovski

Posts : 4153
2023-08-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 29/3/2024, 11:46

pa jedna i druga strana šire poslovanje.
njemački reinmetal je 2022 (prije rata) proizvodio 70 000 granata godišnje(u par EU država), ove godine 2024 će isporučiti 700 000 granata velikog kalibra.

Francuska je prije rata proizvodila par stotina granata mjesečno, 2024 će isporučiti 100 000 granata. nije puno ali pomaže.

Britanci panično dižu pogone, imali su jedan novi pogon ali je bio u "hladnom stanju".. kažu da će oni sami od 2026 ili 2027 štancati 1.5milijuna granata velikog kalibra za artiljeriju, tenkove.  

Amerima je cilj 2025 proizvoditi 1milijun 155mm granata velikog kalibra godišnje, prije rata to je bilo manje od 300 000, sada su negdje između..

Bugarska značajno diže proizvodnju granata, oni su imali očuvanu industriju sovjetskog streljiva, kao i Rumunjska.
Poljska, Slovačka slično.
Srpske granate završavaju u rukama Ukrajinaca.

Danska, Belgija, Norveška, Švedska, Finska otvaraju nove 155mm pogone.

Recimo njemačka je uvozila 35mm streljivo za geparde. A švicarci nisu zbog politike neutralnosti htjeli prodavati 35mm municiju švabama.

Švabe su onda u par tjedana digli proizvodnu liniju i pokrenuli proizvodnju 35mm programiranog streljiva (dakle te 35mm granate imaju senzore zato su gepardi odlični za obaranje šahed dronova) i sada bez problema opskrbljuju ukrajince, a još prošle godine je prijetila nestašica tih topovskih zrna.. itd.

problem za Europu jest što nisu u ratnom stanju, pa moraju kroz civilne programe dignuti vojnu proizvodnju a to traje duže i sporije, ali napredak je značajan.
u 2025 USA i EU bi zajedno trebali isporučivati više manje svega više nego Rusija.

Na to i računaju Ukrajinci , samo "pretpostavka je majka svih zajeba", jer džabe Ukrajincima to što su Ameri digli godišnju proizvodnju na 10 000 GPS raketa na HIMARSe(Rusi vjerojatno ne proizvode par stotina raketa takvih godišnje iskreno puno sam i rekao, nisam vidio u cijelom ratu par desetaka snimki gdje Rusi gađaju sa svojim GPS raketama iz Tornado sustava Ukrajince dok obrnuto ima desetaka puta više) ako Ukrajinci neće dobiti te rakete..

tako je i sa drugim EU zemaljama, Slovačka ima solidnu vojnu industriju pa je bila opasnost da će ih novi slovački predsjednik zajebat, pa na kraju ipak nije, rekaoje da se neće mješati u izvoz vojne industrije.

usput navodno ameri imaju milijune granata 155mm kazetnog streljiva, i hrpu avio kazetnih bombi..
sve su to Ameri planirali uništiti, a više manje sve to može završiti u rukama ukrajinaca.

avio kazetne bombe mogu uz pomoć JDAM prenamjeniti u klizne bombe dometa par desetaka km koje će ukrajinci bacati po Rusima iz F16ki ili čak Mig29tki,

dakle jednoj i drugoj strani neće faliti oružja kao što vidite.. i rat se neće odlučiti na tome..

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20981
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 29/3/2024, 11:53

Francuzi su pojačali proizvodnju svojih preciznih JDAM/kliznih aviobombi, digli su na 50 mjesečno i sve će isporučivati Ukrajincima. Domet ovako iz glave 70km.

Imate snimku jedna kako je pala na Ruse gdje ih je dron snimao kako se skupljaju u jednoj zgradi. Točno je pala na zgradu i srušila je sa zemljom.
Modificirana je da se može ispaliti iz Mig29etke.
50 takvih mjesečno bogami nije malo. Nije niti previše, ali to je tek od jedne države što ih UA počinje dobijati.. Francuzi sada panično ulažu u vojnu industriju, ali baš panično, skoro da su na poluratnom stanju, mijenjaju zakone gdje će vojna industrija dobiti prioritete..

kako sam rekao casere su proizvodili 18godišnje, ove godine 78komada i svi idu za Ukrajinu.
do sada su Ukrajinci vizualno izgubili 8 casera, moguće da su još 2-3 koja nisu vizualno potvrđena ili imaju određen broj haubica koje nisu mogli identificirati, ali hoću reći proizvode ih već sada francuzi više nego što ih ukrajinci gube što je dobro za ukrajince..

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20981
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou 29/3/2024, 11:54

Evo malo za srbljove i ostale koji sanjaju da će ruZija sjebati NATO i doći osloboditi kosovo i rsk i poraziti ustaše a onda će srbi napraviti novi bleiburg.
https://twitter.com/zabranjen2021/status/1773553289826558322?t=fh3JwGpOJTNI79BmglyEVQ&s=19

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19657
2017-12-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by YekeYeke 29/3/2024, 16:21

AssadNaPodmornici wrote:navodno su i ove godine, jer ekipa koja broji otvorena ruska skladišta primjećuje da rusi po tim otvorenim skladištima, imaju u odnosu na prošlu godinu dosta haubica/samohodnih haubica, kojma su skinute cijevi.
Dakle skidaju cijevi umjesto da ih proizvode. Navodno su artiljerijske cijevi veoma kompleksna proizvodnja a Rusi(I UA-Zapad) ih troše nemilice u ratu. Rusi 5x više jer ispaljuju 5x više granata , plus trpe veće gubitke u artiljeriji..

ali nisam 100% stručan i siguran. uvijek se cijevi mogu ispod stola naručit iz kine, irana, povećat se domaća proizvodnja.. isto vrijedi i za ukrajinu, zato "oklade" da će jedna ili druga strana ostati bez oružja su pizdarije.

ako su ukrajinci u garažama povećali proizvodnju hrpe oružja i streljiva neke za 10x (granate) neke za 1000x(dronove) nego prije 2godine, onda ne sumnjam da i Rusi ne mogu isto tako..

Zbog kompleksnosti Rusi se baziraju na proizvodnji VBR Grad od 122mm.

Razlika je u tome što se lansirne cijevi za VBR brže proizvode od klasičnih topovskih cijevi.

Veći je tlak u topovskoj cijevi nego u cijevi za VBR. :cleanteeth

Nije samo o tome da se mogu naručiti cijevi. Radi se o tome da se ne mogu tek tako naručiti cijevi lupam 1000 cijevi osim ako se ne uzme iz vojnih skladišta.

Sad se najviše forsira proizvodnja minobacača od 120mm i mina od 120mm. Nekada je željezara u Sisku proizvodila bešavne cijevi. Tokom domovinskog rata od tih cijevi su u Hrvatskoj proizvodili raketne komore za Plamen rakete dometa oko 11-13 km. Pored toga bila je i neka tvornica od Bratstva u Hrvatskoj. Zaboravio sam sad koji je grad. Uglavnom ta tvornica imala je strojeve za obradu cijevi za minobacače.

U vezi cijevi za minobacače. Iz željezara se direktno mogu koristiti poluproizvodi samo se obradi fina strojarska obrada dok topovske cijevi zahtijevaju dosta operacija. :cleanteeth

Najveći uzrok zbog kojeg Ukrajinci koriste dronove je nedostatak baruta za granate. Dok se za dronove kao pogon koriste baterije, za granate treba barut. :tu
YekeYeke
YekeYeke

Male
Posts : 625
2019-05-13


Hoholo Mudovski likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by YekeYeke 29/3/2024, 16:23

Hoholo Mudovski wrote:Tekst od prošle godine
Trenutačno veliko usko grlo u ruskoj vojnoj industriji leži u proizvodnji cijevi, no očekuje se da će se taj izazov uskoro riješiti. Tvornica Motoviilikha prolazi kroz značajno proširenje, koje će utrostručiti kapacitet proizvodnje bačvi u roku od nekoliko mjeseci.

U početku su bili ovisni o GFM Steyr stroju za kovanje, ali sada postoje kineski konkurenti i, također, neke zemlje koje su napravile obrnuti inženjering na GFM Steyr opremi.


U Srbiji od običnog inox lima proizvode lansirne cijevi za Grad 122mm


Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 002
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 004

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 006

https://www.inox.co.rs/specijalni-sistemi
YekeYeke
YekeYeke

Male
Posts : 625
2019-05-13


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hoholo Mudovski 29/3/2024, 16:44

Kina danas ima duplo veće vojne industrijske kapacitete od onih što je imao SAD u ww 2...
Sad danas nema kapacitete za rat ovog opsega, a posebno na više frontova... Strateški su se zajebali u onom trenutku kada su kinezima dali industriju, a onda i kada su ih napravili saveznicima s Rusima, a tu se zajebala Evropa...
Pošto je ovim transukrajincima to sve super ostaje uzeti liru i ovatiti dobar pogled na Rim koji gori i piiijeeevati piiijesmiiice... Živ živ, vav vav
Hoholo Mudovski
Hoholo Mudovski

Posts : 4153
2023-08-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by T. 29/3/2024, 21:18

AssadNaPodmornici wrote:a slušaj EU+USA imaju 900 milijuna stanovnika.. ako ne mogu se nositi sa Rusijom u proizvodnji tih cijevi i baruta , onda neka se upucaju u glavu.
amonijev nitrat je nužni sastojak svakog ekspoziva...
ovo ispod je proizvodnja amonijevog nitrata u svijetu 2019. ...
rusija proizvodi cca 10x više od SAD-a i cca 9x više od poljske...
ostali su "patuljci" u toj industriji, nisu vrijedni ni spomena...
jel ti sada jasno zašto se tzv. zapad ne može mjeriti s rusijom u proizvodnji granata ?
sve da imaju proizvodne kapacitete, nemaju čime puniti te granate...
odnosno imaju, ali 6x manje o rusije same...
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Bez_na22

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Unname11
T.
T.

Posts : 17131
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 29/3/2024, 22:14

Putinova naftna industrija u problemima: ‘Ruska otpornost i domišljatost na ozbiljnoj kušnji’

Proizvodnja benzina u Rusiji pala je nakon niza napada Kijeva na rafinerije nafte u zemlji, pokazuju brojke. Rosstat, ruska Federalna državna služba za statistiku, objavila je da je u tjednu koji je završio 24. ožujka nacionalna proizvodnja motornog benzina pala za približno 7,4 posto na 754.600 tona u usporedbi s prethodnim tjednom, kada je proizvodnja iznosila 815.300 tona, izvijestili su lokalni mediji.

Kako bi se uhvatila u koštac s rizikom od nestašica na domaćem tržištu dok ruske rafinerije prolaze kroz opsežne hitne popravke, Moskva se za pomoć obratila svom ključnom savezniku i susjedu Bjelorusiji. Četiri izvora iz industrije i trgovine rekla su novinskoj agenciji da je Rusija, koja je jedan od najvećih svjetskih proizvođača nafte i plina, povećala uvoz benzina iz Bjelorusije, dosegnuvši gotovo 3000 metričkih tona u prvoj polovici ožujka. Snažan rast u usporedbi s veljačom, kada je Rusija uvezla 590 tona, i siječnjem, kada nije zabilježen uvoz.

Moskva ovisi o izvozu nafte i energetskoj industriji, koji čine oko 30 posto proračunskih prihoda zemlje i ključni su za financiranje rata u Ukrajini. Rusija je treći najveći proizvođač nafte u svijetu, s više od 12 posto globalne proizvodnje sirove nafte. Energetska industrija zemlje također je teško pogođena zapadnim sankcijama uvedenim kao odgovor na invaziju na Ukrajinu. U međuvremenu, Rusija je od 1. ožujka zabranila izvoz benzina na šest mjeseci u pokušaju obuzdavanja skoka cijena goriva u zemlji.

Šef SBU-a, Vasyl Malyuk, preuzeo je ovaj tjedan odgovornost za sve napade na ruska naftna središta i kazao da će se oni nastaviti, što znači da Vladimiru Putinu predstoje nove nevolje.

Putinova naftna industrija u problemima: ‘Ruska otpornost i domišljatost na ozbiljnoj kušnji’
RayMabus
RayMabus

Posts : 176163
2014-04-11


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 29/3/2024, 22:44

Užas: Rusi gađaju jadnim Ukrajincima hidroelektrane.
To je ratni zločin.
Struju najviše koriste žene, djeca i starci.

------------------------------------------------------------
Rusija je napala hidroelektrane Kaniv i Dnjestar. Samo prošlog tjedna, HE Dnipro je pogođena, prije razorne štete na brani Kakhovka. Ovi nemilosrdni napadi imaju za cilj osakatiti ukrajinsko gospodarstvo izazivanjem pustoši u vitalnim energetskim sustavima i ekologiji

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 GJ2XrtdXcAARovZ?format=jpg&name=900x900

https://twitter.com/maria_avdv/status/1773740610324766924
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 28780
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 39 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 39 of 54 Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40 ... 46 ... 54  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum