ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Page 1 of 50 1, 2, 3 ... 25 ... 50  Next

Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by debotoijusto Mon 12 Sep - 23:13

Oslobođeni stanovnici Harkivske oblasti iz Zalizničnea rekli su za Washington Post da su Rusi odbacivali oružje na tlo dok su bježali, a neki su skočili na ukradene bicikle, pokušavajući se prikazati kao mještani. 






Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema ConfusedMilkyCentipede-max-1mb




-------------------
EDIT by moderator:
Nakon 990 postova forum automatski zaključava temu i otvara novu;
ovo je link na prošlu, na rasprave, i komentare
https://www.ex-iskon-pleme.com/t51960-rat-u-ukraini-ozbiljnamoja-tema

Pravila ukratko da ponovim.
--- "Privatizirana tema" uz dozvolu vlasnika foruma. Nekima je "zabranjeno pisanje"  na ovoj "mojoj privatiziranoj temi", čisto iz razloga jer su spameri i kvaliteta postova im je nula bodova, itd. Naravno mogu otvoriti neograničen broj svojih tema i pisati na tisuće drugih samo par njih ovdje nema smisla da pišete.  Ostalo brišem ako se ode puno u "offtopik"
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30622
2014-04-12


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by debotoijusto Mon 12 Sep - 23:31

 Pretpostavimo da Ukrajina izvrši snažan vojni udar na Donbas i na Krim i da Rusi moraju da uđu u rat. Dakle, odgovor Rusa počinje udarima „iskandera” i avio-naletima na štabove, čvorišta veze, na aerodrome, skladišta goriva i municije, na „parkinge” tehnike po celoj dubini rasporeda ukrajinske vojske. Rusi bi u borbu uključili moderna sredstva za radio-elektronsku borbu poput sistema „avtobaza”, istovremeno bi višecevnim raketnim bacačima „smerč” preoravali prve borbene linije Ukrajinaca. Istovremeno bi napred krenule mehanizovane izviđačke patrole, onih deset brigada. To bi mogla da budu odeljenja sa oklopnim transporterima, ali i pojačane grupe s dva do tri tenka, ili dva do pet borbenih vozila pešadije. Njihov zadatak bio bi da otkriju maršrute kretanja protivničkih taktičkih grupa na udaljenostima 75–100 kilometara. Pokrete tih patrola pratili bi udarni helikopteri, a zadatak bi im bio i da unište protivničke patrole i da „opipaju” prve linije protivnikove odbrane, ili samo otkrivanje pokreta protivnikovih osnovnih snaga.
Od Luganska do Severodonjecka – ključne granice zone „Sever” – samo je 60 kilometara. To znači da bi najisturenije ruske jedinice već do kraja trećeg dana obišle Svatovo i Slavjansk. Četvrtog dana bi se rat već preneo u Harkovsku i Dnjepropetrovsku oblast. Prva i druga linija ukrajinske odbrane bile bi probijene po celoj dubini. Njihove najisturenije brigade bile bi praktično razbijene i lišene teške tehnike. Zato bi preostale ukrajinske jedinice bile prinuđene da pređu na stacionarnu odbranu, tamo gde bi se zatekle.
Šta bi u takvoj situaciji mogli da urade Ukrajinci? U borbu bi ubacili svu svoju raspoloživu avijaciju sa udaljenih aerodroma. Pre svega sa aerodroma na zapadu Ukrajine. Ali, ni Rusi ne bi sedeli skrštenih ruku. Zato bi već u prvim danima operacije po svakom od tih aerodroma svoje „odradile” rakete s kopna i one koje nosi avijacija. Naravno, ni Ukrajinci im ne bi ostali dužni. Aerodromi, transportna čvorišta, mostovi i sve ključne tačke ruske vojske uz front bile bi podvrgnute masovnim udarima. Od tog momenta počinje nezaustavljiva eskalacija sukoba. Jer, onaj ko u tome zakasni, taj garantovano gubi rat. Vojni poraz dovodi do opšte političke krize na strani poraženog, koja dovodi i do smene vlasti.
Ukrajina nema taktičko nuklearno oružje, ali mogu li SAD to isporučiti Kijevu, ili se vojno direktno umešati na strani Ukrajine? Na ekranima radara „tomahavci” izgledaju kao nosači nuklearnog oružja. Ako bi samo jedan „tomahavk” pogodio neki veliki grad u Rusiji,
automatski bi usledio odgovor. A ako bi na krstarećim raketama bile atomske bojeve glave, sukobljene strane bi se našle pred neizbežnom razmenom strateških nuklearnih udara.
Upravo zato NATO i SAD neće ulaziti u rat sa Rusijom zbog Ukrajine

https://www.politika.rs/sr/clanak/498877/Tako-je-pisao-Lazanski-sta-ako-zarate-Rusija-i-Ukrajina


koja prica a dobili ovo




Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Rusi-rat-Ukrajina-1
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30622
2014-04-12


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Šandor Winnetou Mon 12 Sep - 23:36

debotoijusto wrote: Pretpostavimo da Ukrajina izvrši snažan vojni udar na Donbas i na Krim i da Rusi moraju da uđu u rat. Dakle, odgovor Rusa počinje udarima „iskandera” i avio-naletima na štabove, čvorišta veze, na aerodrome, skladišta goriva i municije, na „parkinge” tehnike po celoj dubini rasporeda ukrajinske vojske. Rusi bi u borbu uključili moderna sredstva za radio-elektronsku borbu poput sistema „avtobaza”, istovremeno bi višecevnim raketnim bacačima „smerč” preoravali prve borbene linije Ukrajinaca. Istovremeno bi napred krenule mehanizovane izviđačke patrole, onih deset brigada. To bi mogla da budu odeljenja sa oklopnim transporterima, ali i pojačane grupe s dva do tri tenka, ili dva do pet borbenih vozila pešadije. Njihov zadatak bio bi da otkriju maršrute kretanja protivničkih taktičkih grupa na udaljenostima 75–100 kilometara. Pokrete tih patrola pratili bi udarni helikopteri, a zadatak bi im bio i da unište protivničke patrole i da „opipaju” prve linije protivnikove odbrane, ili samo otkrivanje pokreta protivnikovih osnovnih snaga.
Od Luganska do Severodonjecka – ključne granice zone „Sever” – samo je 60 kilometara. To znači da bi najisturenije ruske jedinice već do kraja trećeg dana obišle Svatovo i Slavjansk. Četvrtog dana bi se rat već preneo u Harkovsku i Dnjepropetrovsku oblast. Prva i druga linija ukrajinske odbrane bile bi probijene po celoj dubini. Njihove najisturenije brigade bile bi praktično razbijene i lišene teške tehnike. Zato bi preostale ukrajinske jedinice bile prinuđene da pređu na stacionarnu odbranu, tamo gde bi se zatekle.
Šta bi u takvoj situaciji mogli da urade Ukrajinci? U borbu bi ubacili svu svoju raspoloživu avijaciju sa udaljenih aerodroma. Pre svega sa aerodroma na zapadu Ukrajine. Ali, ni Rusi ne bi sedeli skrštenih ruku. Zato bi već u prvim danima operacije po svakom od tih aerodroma svoje „odradile” rakete s kopna i one koje nosi avijacija. Naravno, ni Ukrajinci im ne bi ostali dužni. Aerodromi, transportna čvorišta, mostovi i sve ključne tačke ruske vojske uz front bile bi podvrgnute masovnim udarima. Od tog momenta počinje nezaustavljiva eskalacija sukoba. Jer, onaj ko u tome zakasni, taj garantovano gubi rat. Vojni poraz dovodi do opšte političke krize na strani poraženog, koja dovodi i do smene vlasti.
Ukrajina nema taktičko nuklearno oružje, ali mogu li SAD to isporučiti Kijevu, ili se vojno direktno umešati na strani Ukrajine? Na ekranima radara „tomahavci” izgledaju kao nosači nuklearnog oružja. Ako bi samo jedan „tomahavk” pogodio neki veliki grad u Rusiji,
automatski bi usledio odgovor. A ako bi na krstarećim raketama bile atomske bojeve glave, sukobljene strane bi se našle pred neizbežnom razmenom strateških nuklearnih udara.
Upravo zato NATO i SAD neće ulaziti u rat sa Rusijom zbog Ukrajine

https://www.politika.rs/sr/clanak/498877/Tako-je-pisao-Lazanski-sta-ako-zarate-Rusija-i-Ukrajina


koja prica a dobili ovo




Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Rusi-rat-Ukrajina-1
Dobro to su srbende napisale bez da otvoriš poveznicu a kad oni nešto naseru jasno je da da se radi o strašno lošem SF romanu

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19657
2017-12-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović Tue 13 Sep - 1:14

Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović Tue 13 Sep - 1:16

Nije lazanski tu pisao znanstvenu fantastiku jer takva su bila predviđanja i zapadnih analitičara, računalnih modela.

U biti Rusi su u rat krenuli jako čudno, ubjeđeni kako se Ukrajinci neće boriti.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović Tue 13 Sep - 12:28



Dakle polako prijete ekipi sa telegrama
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici Tue 13 Sep - 12:53

Pa i zapadni obavještajci su pričali tipa Kijev pada za 96 sati itd, nudimo Zelenskom izvlačenje..
što se tiče sukoba telegram ekipe vs ruske vlasti.. kokice u ruke.. inače telegram ekipa je za pokretanje totalnog rata i sve više krive rusko vojno-političko vodstvo za probleme

u iščekivanju novih ofeniva UKR vojske(i ruski i ostali analitičari tvrde da UKR "mora" napasti kroz idućih par dana... prilika je tu, RU moral je poljuljan, njihov je visok, vremenske prilike su povoljne još 2-3 tjedna za nastupanje mehaniziranih brigada - naravno nitko ovdje ne zna realno stanje UKR vojske, jer osvojiti 8000km2 teritorija zahtjeva veliku potrošnju resursa i goriva, streljiva, prebacivanje tehnike amo -tamo itd).  Strelkov kaže da je 90% šansa da će UKR kroz nekoliko dana krenuti...

Zanimljiva situacija , zna se da su Rusi imali kolaboracioniste pri osvajanju UKR. UKR hapse sada masovno po tim regijama, neki upozoravaju da se krše ljudska prava, da se hapse ljudi koji su nedužni, ili su samo "pozdravili vojnike" itd..

However,  Ukrainci hapse sada učitelje - Ukrainske građane koji su pristali na Ruskom kurikulumu ispirati mozak UKR djeci, ili još zanimljivije pošto hrpa učitelja odbijala raditi, Rusi su diljem ukraine doveli stotine svojih..

i pazi ovo, ekipa nije stigla uteći, pa su uhapšeni i ti nesretni Rusi, prijet svima njima 12-15godina zatvora

Ne moram govoriti kako je ovo loše za druga osvojena područja sa Ruske perspektive..


Ukrainska građanka koja je se dobrovoljno ponudila da bude rektorica Hersonskog sveučilišta, prijašnji rektor nije htio surađivati sa Rusima, uhićen je i ne zna mu se sudbina...
Uglavnom njezina sudbina je poznata, eksplodiralo joj auto, kao i mnogim drugim kvislinzima.. Ruski vojnik koji je čuvao je na drugom svijetu, a nju pokušavaju skrpati u bolnici


Izgleda da su prvi put nađeni dokazi o iranskim dronovima upotrebljen protiv ukrainaca - u kupjansku
neki u komentarima tvrde da dronovi nisu nužno iranski nego ruska proizvodnja po iranskoj licenci


e da sinoć je na spisak RU gubitaka(velika većina ostvarena u Harkivskoj protu ofenzivi) dodano novih 99 komada teške tehnike od Oryx ekipe(daleko najpouzdaniji izvor jer nitko normalan ne vjeruje niti Ruskom MODu ali niti UKR MODu(ministry of defense)

to već dolazimo do brojke da su Rusi izgubili preko 400 komada teške tehnike u par dana UKR ofenzive
pazi ova regija izgleda da je bila naoružana do zuba

Pregleda sam spisak od jučer -- dakle naravno ima tona uništene opreme, ali ono što je zarobljeno(u stanju da će UKr popraviti i vratiti brzo na frontu) je 4 tenka, 20ak oklopnih i borbenih vozila, čak 9 samohodnih haubica, 4 grad sustava, 1 tornado(slično kao grad samo većeg dometa) te naravno haubice, streljivo, kamioni, manja vozila tipa tigar itd..

onda ono što je zarobljeno tamo.. nešto u stanju da odmah možeš na frontu, a nešto što treba veće ili manje popravke u Krahiv protunapadu jest

50ak tenkova
100injak oklopnih i drugih borbenih vozila
skoro 20ak samohodnih haubica
10ak grad VBRova
---- streljivo, kamioni, manja vozila(kvalitetna ruska Tigar ukrainci ih hvale), protuzračni sustavi, topovi, haubice itd..
--- nisam stručnjak ali jedna mehanizirana brigada uz malo popune se sa ovim može opremiti :)

https://twitter.com/Rebel44CZ/status/1569457703004807171

I navodno UKR napreduje , navodno su Rusi napustili Kreminu. Taj grad je blizu Rubižneja, a tamo su se Rusi i Ukrainci krvavo ratovali mjesecima.. a Rubižne je odmah kraj SjevernoDonjecka i Lisičnjaska , a bitke tamo kao da su još jučer bile, kada se pričalo da će tu Rusi konačno totalno uništiti UKR vojsku i čak je Zelenski rekao da imaju 100-200 mrtvih dnevno najviše na toj fronti..

e da... sada je 13.09 i nove snimke zarobljene i uništene RU tehnike izlaze i dalje.. a brojke su ogromne.. inače Rusi koji su ispaljivali 50 000granata na vrhuncu(prije dolaska HIMARS) , sada uopće nema više toliko granatiranja, ne znam jel ima uopće 10-20% što je bilo prije, dakle već je došlo do nekog vrsta kolapsa....

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20967
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by T. Tue 13 Sep - 13:33

kapa dolje ukrajincima na ustrajnosti i nepokolebljivosti...
smatram međutim da događanja posljednjih dana oko harkova neće imati utjecaja na konačan ishod ovog sukoba...
osim u slučaju da zbog nezadovoljtsva i opozicije u samoj rusiji dođe do smjene političkog vodstva rusije, što bi za ukrajinu bilo katastrofalno...
kako vidimo, rusi su povukli svoje malobrojnije snage i tehniku pred nadirućim ukrajinskim snagama, bez značajnijih gubitaka...
'trampili' teritorij za živote svojih vojnika...
smatram da se radi o mudroj odluci ruskog vodstva...
teritorij se dade ponovno osvojiti, ako je to uopće cilj ovog sukoba, dok se životi vojnika teško mogu nadoknaditi...
kuriozitet, ako se dobro sjećam, ukrajinci su već jednom izvojevali 'pobjedu kod harkova', tamo u svibnju, pa je ovo dakle već druga pobjeda nad istim neprijateljem na istom teritoriju...

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Unname11
T.
T.

Posts : 17123
2014-04-14

Age : 83

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici Tue 13 Sep - 14:24

T. wrote:kapa dolje ukrajincima na ustrajnosti i nepokolebljivosti...
smatram međutim da događanja posljednjih dana oko harkova neće imati utjecaja na konačan ishod ovog sukoba...
osim u slučaju da zbog nezadovoljtsva i opozicije u samoj rusiji dođe do smjene političkog vodstva rusije, što bi za ukrajinu bilo katastrofalno...
kako vidimo, rusi su povukli svoje malobrojnije snage i tehniku pred nadirućim ukrajinskim snagama, bez značajnijih gubitaka...
'trampili' teritorij za živote svojih vojnika...
smatram da se radi o mudroj odluci ruskog vodstva...
teritorij se dade ponovno osvojiti, ako je to uopće cilj ovog sukoba, dok se životi vojnika teško mogu nadoknaditi...
kuriozitet, ako se dobro sjećam, ukrajinci su već jednom izvojevali 'pobjedu kod harkova', tamo u svibnju, pa je ovo dakle već druga pobjeda nad istim neprijateljem na istom teritoriju...


pogledaj količinu tehnike što su Rusi ostavili Ukraincima.. uništeno i zarobljeno.. plus ima hrpa videa gdje ih UKR uništavaju(ali i gdje RU nanosi UKR gubitke ali dosta manje).. btw nije pobjeda na istom teritoriju. Ona Harkiv kontra ofenziva je bila prije par mjeseci, kada su Ukrainci odmah kraj samog Harkiva uletili na slabije čuvane položaje RF i na nekim mjestima izbili na granicu..

Rusi su nakon toga se pribrali par dana i izvršili kontra napad,  i vratili dio izgubljenih pozicija u blizini Harkiva.  Radilo se o par stotina km2 teritorija maksimalno... (puno sam rekao 300-400km2) gore dole..

Ovdje se radi o 8000km2 teritorija u cijeloj Harkivskog oblasti, Rusi su držali trećinu te velike oblasti ,sada drže samo komadić iza rijeke Oskol koja im je sada brana..,teritorij kojeg su Rusi izgubili i ne vraćaju se, ostavili su čak i svoje kvislinge na milost-nemilost Ukraincima, i povlačenje je bilo u većini slučajeva u kaosu, a količina izgubljene tehnike premašuje ukupnu količinu teške tehnike što imaju oružane snage RH i to dosta... sama količina i zarobljene tehnike nije daleko od ukupne količine teške tehnike što ima RH ,

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20967
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović Tue 13 Sep - 17:57

AssadNaPodmornici wrote:


pogledaj količinu tehnike što su Rusi ostavili Ukraincima.. uništeno i zarobljeno..

Ono su brojevi za čitavu Ukrajinu, dakle i Heron i Donbas i Harkiv. Rusi su dosta toga izgubili i u Hersonu.

Nego

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Fci8NYdXkAMNv2E?format=jpg&name=medium
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by debotoijusto Tue 13 Sep - 18:34

FINSKA premijerka Sanna Marin poručila je danas Europskom parlamentu kako je Europska unija bila previše naivna u odnosu prema Rusiji te da je po tom pitanju trebalo više slušati Poljsku i baltičke zemlje.
"Moramo priznati da smo usvojili previše naivan pristup prema Rusiji i temeljili naša očekivanja o njenom funkcioniranju na krivim osnovama", kazala je Marin u svom obraćanju zastupnicima u Europskom parlamentu.

"Trebali smo slušati naše poljske i baltičke prijatelje, koji su živjeli pod sovjetskom vladavinom", dodala je socijaldemokratska premijerka Finske.


Marin je istaknula i da je ruska politika korištenja energenata kao oružja za ucjenu Europske unije "kratkovidna".
Zbog postojeće energetske krize oslobodit ćemo se ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima prije nego što smo mislili. Rusija uništava svoju ekonomiju i budućnost. Nema više našeg povjerenja u Rusiju. Čak i da rat završi danas, naše povjerenje ne bi se dugo vratilo", poručila je.


drzavnicki precizno 
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 30622
2014-04-12


RayMabus and Šandor Winnetou like this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici Tue 13 Sep - 19:25

Hektorović wrote:
AssadNaPodmornici wrote:


pogledaj količinu tehnike što su Rusi ostavili Ukraincima.. uništeno i zarobljeno..

Ono su brojevi za čitavu Ukrajinu, dakle i Heron i Donbas i Harkiv. Rusi su dosta toga izgubili i u Hersonu.

Nego

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Fci8NYdXkAMNv2E?format=jpg&name=medium
da ali satavljao sam datume koji su se samo dogodili za vrijeme ofenzive, tih 5-6 dana.. uglavnom cca 95% gubitaka je kod Harkiv fronta

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20967
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici Wed 14 Sep - 9:02

dobro jutro 14.09, morao sam pobrisati malo safetovog spama , čak mi je žao što sam brisao, trebao sam ostaviti da čitate njegoe pizdarije(pa pobrisati kasnije)

nova lista sinoć izašla


83komada teške tehnike
13 tenkova captured.. (neki u voznom stanju neki će trebati popravke)..


--------ide malo copy paste RU gubitaka na razini cijele fronte--------
Gubici su za 2.6 brigade???
(Taken in total, the combat vehicle losses are representative of 8 battalions or 2.6 brigades)
TANK: 102 (8.5 companies or 2+ battalions)
IFV: 108 (9 companies or 2+ battalions)
APC: 86 (7.1 companies 2- battalions)
ARTILLERY: 66 (11 batteries or 2- arty battalions)
ENGINEER/RECOVERY: 25 (3+ companies)
Air Defense: 11 (1 company)
C2: 24 (3 companies)
MRAP TYPE: 15 (1+ company)
TRUCK: 89 (8 companies)
Drone: 2
Fixed Wing Aircraft: 5
---------------------------------------
This is likely the most devastating week of losses for Russia since the war began representing 9% of total losses. For context the war has lasted 28 weeks and Ukraine imposed nearly 1/10 of all Russian losses in *one* week.

Difficult to see a path for Russia to reverse the losses of the last week. It's doubtful they'll suffer this level of losses again anytime soon as Ukraine has to pause, refit, sort prisoners & captured gear, repair damaged vehicles, & give it's exhausted troops time to rest. But the level of devastation coupled with the fact that Russia can't simply replace the vehicles, recruit more men & call it good (+ they WILL struggle to replace this level of loss) but they also have to deal with the fact their opponent just gained several hundred usable heavy weapons & massive amounts of ammo to further prosecute offensive action against Russia or shore up weaker defenses.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------




_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20967
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Charles III Wed 14 Sep - 12:39

Prije svega pohvale autoru teme i svim komentatorima na odličnim upisima preko kojih se može sjajno pratiti zbivanja u Ukrajini. Čitam vas već neko vrijeme, evo odlučio sam nešto malo  i napisati. Htio sam se osvrnuti na utjecaj Ukrajinske protuofenzive na prilike u Hrvatskoj i susjedstvu.

Prateći medije u susjedstvu, vidim da i dalje ne odustaju od egzotičnih pravdanja ruske nemoći u Ukrajini. Sad je mantra ta da Rusija zapravo ratuje sa NATO-m te da eto Putina provociraju da podigne mobilizaciju, a ako to uradi Rusi ne staju do Berlina i slične bajke.
U srpskim desničarskim krugovima vladala je mantra prije ruske invazije 24. veljače, da će u neko dogledno vrijeme Rusija čitavu Ukrajinu staviti pod svoj nadzor (milom ili silom, političkim ili vojnim putem), a onda će se stvoriti osovina Rusija - Ukrajina - Mađarska - Srbija gdje će Srbija dalje ostvariti svoje ciljeve nauštrb BiH, Crne Gore, Kosova pa čak i Hrvatske.

Stvarnost je dakako puno drugačija. Ruski autogol u Ukrajini drastično je promijenio situaciju na JI Europe.

Kosovski premijer Kurti dodaje gas, svjestan činjenice da može kapitalizirati na trenutnoj političkoj situaciji, označavajući Srbiju kao ruskog igrača. Ujedno, unutrašnje prilike u Srbiji su vrlo nestabilne, s obzirom na novonastale okolnosti.
Crna Gora sve snažnije odbacuje bilo kakvo uplitanje od strane Srbije i Rusije. Rusi masovno prodaju hotele po Crnoj Gorci Turcima, Dritan Abazović je doživio pad, crnogorski ministar vanjskih poslova jučer sa našim premijerom uz osudu velikosrpske politike, ruske agresije na Ukrajinu i sa željom da se Jadransko-jonski plinovod čim prije izgradi.

U Bosni i Hercegovini dolazi do jasnog kraha ideje Velike Srbije, ali ujedno , hrvatska politika uz pomoć europskih faktora odbacuje politiku unitarizma koju provodi političko Sarajevo.

Ubrzava se integracija BiH u NATO, BiH će (ako ne računamo Švedsku i Finsku) biti sljedeća članica Alijanse. Nakon nje Kosovo, a Srbija, hoće , neće, vidjet ćemo, nije ni previše bitno.

Adem Vuchiqi je već najavio osnivanje neke nove stranke, kemija, trebaju mu žrtveni jarci za priznanje Kosova. 

Hrvatska je članica EU i NATO-a, za koji mjesec eurozone i schengena, vize za SAD su ukinute, a uskoro ulazimo i u OECD.
Rafali stižu, ekonomija raste.

Inače, iskompleksirani Adem Vuchiqi je ne tako davno rekao da Srbija prestiže Hrvatsku da je to samo pitanje vremena, da bi prije par dana rekao da je razlika prevelika, da on to ne može nadoknaditi, drugim riječima nikad nas neće prestići, štoviše razlika bi se mogla i povećati.
(To je rekao vidjevši rezultate naše rekordne turističke sezone).

Ne treba smesti s uma da je Grčka u zadnje vrijeme u jako zategnutim odnosima s Turskom, dok Srbija i Turska njeguju nikad bolje odnose, kako to kaže Adem Vuchiqi.

https://www.klix.ba/vijesti/regija/dacic-porucio-erdoganu-iduci-put-kad-krenete-na-evropu-mi-vam-necemo-stajati-na-put/220913166

Postoji prostor da podignemo odnose s Grčkom na višu razinu, Grci i Bugari ne vole Turke, a Bugari imaju animozitet i prema Srbima.

Sve u svemu, Srbija ostaje izolirana u svojoj Putinofiliji uz određenu asistenciju Mađarske. Turska je predaleko, prostor JI Europe bit će integriran, najprije u NATO, a onda i EU.

Ruska agresija na Ukrajinu i neuspjeh iste, najvažniji su geopolitički događaj za JI Europu još od ulaska Bugarske i Rumunjske u euroatlantske integracije.

Ovo prvo nagnalo je Vučića i ekipu da napuste Radikale i ideju Unije sa Rusijom i Bjelorusijom te se okrenu ostvarivanju (veliko)srpskih interesa vis a vis približavanja EU i SAD-u. Ideja stabilokracije i Srpskog sveta koju su razvijali s ciljem usisavanja BiH, CG i Kosova (ili dijelova teritorija tih zemalja) doživljava konačan pad.

_________________
Uostalom, mislim da Veliku Rusiju treba razoriti.
Charles III
Charles III

Posts : 757
2022-09-14


kic, michaellcmacha, Šandor Winnetou and AssadNaPodmornici like this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Charles III Wed 14 Sep - 13:09

Vezano uz pitanje proširenja NATO-a koje je jedno od ključnih ako ne i ključno pitanje koje je dovelo do ruske agresije na Ukrajinu, želio bih s vama podijeliti svoja razmišljanja o budućnosti širenja Alijanse.


Događaji zadnjih dana drastično mijenjaju sliku buduće vojno-političke arhitekture Europe, a posljedično i svijeta.

Gotovo nitko nije vjerovao da bi Ukrajina u nekoj doglednoj budućnosti mogla biti NATO članica, a ako se ovaj trenutni slijed događaja u Ukrajini nastavi (a sve upućuje na to da će Ukrajinci nastavljati oslobađati svoj teritorij) ,više nije pitanje hoće li , nego kad Ukrajina postati članica NATO-a. Sasvim sigurno je da će trebati proteći određeno vrijeme, no Ukrajina će to svakako biti, to će biti cijena sramote i poraza koju će Rusija morati prihvatiti i Zapad tu Rusiji neće ponuditi izlaznu strategiju. Dovest će je pred svršen čin.

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/iako-je-na-pocetku-ruske-invazije-nudila-odustajanje-od-nato-a-ukrajina-sada-kaze-da-je-zanima-iskljucivo-punopravno-clanstvo-foto-20220914

Ujedno, otvara se i pitanje Gruzije. Vidimo da su Azeri krenuli u juriš na preostali dio Nagorno-Karabkha koji nije pod njihovom kontrolom. Armenci zazivaju Ruse, ali Azeri dobro znaju da im ovi ne mogu pomoći, jer su zaokupljeni svojim problemima. (Rusija ima vojnu bazu u Armeniji i napad na Armeniju isprovocirao bi snažnu rusku reakciju i to Azerima nije ni u peti, no teritorij Nagorno-Karabkha pod armenskom kontrolom nije dio klauzule).


U svjetlu svega ovoga za očekivati je daljnje pogoršavanje rusko-turskih odnosa, koji su uvijek bili samo goli interes. Što više Rusija bude slabila, Turska će pojačati svoju podršku Azerima i Krimskim Tatarima. Ujedno, u Siriji Rusija i Turska ne mogu naći zajednički jezik. Za Tursku je pitanje Kurdistana sine qua non,ne želi dozvoliti zametak buduće (velike) kurdske države i to je za Tursku sigurnosno-političko pitanje broj 1.

Ruski neuspjeh u Ukrajini, a onda i potop koji će uslijediti otvara nekoliko zanimljivih pitanja. Može li doći do reintegracije Gruzije i Moldavije i njihovog ulaska u NATO? Ukoliko da, hoće li to biti mirnom predajom, uz garanciju autonomija, ili po naški, Bljeskom i Olujom? Može li doći do rasta islamizma na Kavkazu i okretanja Čečena kontra Moskve? Što će biti s Bjelorusijom? Može li se ona istrgnuti iz zagrljaja ruskog medvjeda? Mnogi ljudi (greškom) gledaju na Bjeloruse kao na Ruse u eto nekoj poludržavi koja je samo formalno država, ali je to sve Rusija i rusko. Bjelorusi, iako povijesno bliski Rusima, imaju svoj jezik (koji je u nekim aspektima bliži poljskom i ukrajinskom nego ruskom), kulturu, identitet i jedan veliki dio populacije koji je pro-zapadno nastrojen. Čak i za vrijeme Ruske invazije na Ukrajinu mnogi su umreženi pojedinci u Bjelorusiji sabotirali pruge, transport oružja i ljudstva u Ukrajinu. To nije djelo pojedinaca, već očito jednog šireg mišljenja po kojem se agresija na )bratsku i susjednu) Ukrajinu smatra velikom greškom.

Finska i Švedska ulaze u NATO. Austrija i Irska o tome raspravljaju (što je donedavno bilo nezamislivo), a kao što sam ranije rekao BiH i Kosovo ulaze relativno skoro. BiH prva, Kosovo odmah po priznanju, drugi dan maltane.

https://direktno.hr/eu-i-svijet/srpski-i-ruski-migranti-dublinu-prosvjedovali-protiv-ideje-da-se-irska-pridruzi-nato-korisnici-drust-283241/

Baltik se od ruske bare pretvorio u NATO baru, sa Rusima stisnutima u istu. Kako je krenulo, Crno more će također tim putem...

Vladimir Putin će svoju relativno uspješnu vladavinu okončati geopolitičkom katastrofom, po Ruse možda i većom od raspada SSSR-a ili negdje u tom rangu.


P.S.

Vidim da ste spominjali ranije Lazanskog. Osobno, u mnogim se stvarima s njime nisam slagao, no mislim da je živ, da ne bi šutio na sve ovo i pričao bajke već da bi više manje bez uvijanja iskritizirao rusku vojsku i udijelio savjete šta i kako treba dalje.

Kažu neki da je živ da bi opet umro, vidjevši ovu bruku i sramotu. 


Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema 800px-Major_NATO_affiliations_in_Europe.svg

_________________
Uostalom, mislim da Veliku Rusiju treba razoriti.
Charles III
Charles III

Posts : 757
2022-09-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović Wed 14 Sep - 13:28

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema FcnMptTWIAExmqn?format=jpg&name=medium
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović Wed 14 Sep - 14:31

Ukrajinci na telegramu najavljuju "epski" kotao u sljedećih 30tak dana, dakle prije zime.

Ovo sa Harkivom je izgleda tek Bljesak prije Oluje.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici Wed 14 Sep - 15:33

Hektorović wrote:Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema FcnMptTWIAExmqn?format=jpg&name=medium
ambiciozan plan, praktički jebeno, imaju li UKR "bridgehead" /"foothold" na  istočnoj strani Oskol rijeke? vidio sam da imaju negdje online ali nisam čitao detalje kako i gdje.
btw moraju uzeti Liman za ovo.  E da pravac proboja iz Siverska u smjeru Kremine je ambiciozan, Rusi su izgubili cijeli jedan BTG u pokušaju prelaska Sj.Donjec rijeku(na takvim stvarima su i izgubili rat).

navodno RU ne šalju nove jedinice u UKR iz razloga jer im je moral loš i odbijaju otići.. da oni čečenci koji odu tamo, neće se ratovati nego će biti druga linija (kao NKDV u WW2) koja će tamaniti obične Ruse koji nebudu htjeli ginuti


btw pazi ove situacije --- Ukrainci službeno taje koliko su zauzeli komada Ruske tehnike u zadnjem napadu.
Ja sam stavljao neke brojke, koje su sakupljali Oryx i ekipa , i vidio sam jednu računicu na internetu da UKR sa količinom zapljenjene tehnike može opremiti 2.6 brigade.
Inače Arestovič je isto rekao da su zapljenili teške tehnike za opremiti 2.6 brigade :D

Zašto Ukrainci taje? zato jer su maznuli nekoliko stotina komada teške tehnike, da bi takve stvari mogle švabe koristiti kao "ee zato vam nećemo slati novi oklop jer imate ga sada dovoljno" :o

Zelenski posjetio danas Izjum, slika se sa vojnicima, ljudima, grle ga ljube ga... Putin skriven u podrumu kao Hićo u VučjojJazbini tamo pri kraju rata.
E da Rusi bjesne zbog toga, kaže da Ukrainci rade odličnu propagandu od svega toga, nabrijavaju se, dižu moral, a da im nije jasno što RU VBRovi rade , da su ih mogli poklopiti da su Ukrainci rokali po njima kada su radili slične manifestacije, i bjesni Rusi po telegramu jer dok Ukrainci slave pobjede, dižu moral, njihovo  vodstvo skriveno u podrumu kao safet za vrijeme pandemije novinarske prehlade i neznaju da li bi pišali ili srali

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20967
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hektorović Wed 14 Sep - 16:00

AssadNaPodmornici wrote:
Hektorović wrote:Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema FcnMptTWIAExmqn?format=jpg&name=medium
ambiciozan plan, praktički jebeno, imaju li UKR "bridgehead" /"foothold" na  istočnoj strani Oskol rijeke? vidio sam da imaju negdje online ali nisam čitao detalje kako i gdje.
btw moraju uzeti Liman za ovo.  E da pravac proboja iz Siverska u smjeru Kremine je ambiciozan, Rusi su izgubili cijeli jedan BTG u pokušaju prelaska Sj.Donjec rijeku(na takvim stvarima su i izgubili rat).

navodno RU ne šalju nove jedinice u UKR iz razloga jer im je moral loš i odbijaju otići.. da oni čečenci koji odu tamo, neće se ratovati nego će biti druga linija (kao NKDV u WW2) koja će tamaniti obične Ruse koji nebudu htjeli ginuti


btw pazi ove situacije --- Ukrainci službeno taje koliko su zauzeli komada Ruske tehnike u zadnjem napadu.
Ja sam stavljao neke brojke, koje su sakupljali Oryx i ekipa , i vidio sam jednu računicu na internetu da UKR sa količinom zapljenjene tehnike može opremiti 2.6 brigade.
Inače Arestovič je isto rekao da su zapljenili teške tehnike za opremiti 2.6 brigade :D

Zašto Ukrainci taje? zato jer su maznuli nekoliko stotina komada teške tehnike, da bi takve stvari mogle švabe koristiti kao "ee zato vam nećemo slati novi oklop jer imate ga sada dovoljno" :o

Zelenski posjetio danas Izjum, slika se sa vojnicima, ljudima, grle ga ljube ga... Putin skriven u podrumu kao Hićo u VučjojJazbini tamo pri kraju rata.
E da Rusi bjesne zbog toga, kaže da Ukrainci rade odličnu propagandu od svega toga, nabrijavaju se, dižu moral, a da im nije jasno što RU VBRovi rade , da su ih mogli poklopiti da su Ukrainci rokali po njima kada su radili slične manifestacije, i bjesni Rusi po telegramu jer dok Ukrainci slave pobjede, dižu moral, njihovo  vodstvo skriveno u podrumu kao safet za vrijeme pandemije novinarske prehlade i neznaju da li bi pišali ili srali

Jebenije je to da je ova sljedeća faza iz Harkiva u Luhansk samo "pinning" operacija naspram prave Oluje koju spremaju oko Vuhledara.
Hektorović
Hektorović

Posts : 26373
2018-04-10


Charles III likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici Wed 14 Sep - 16:06

Slušaj ja bih prvi bio sretan da je tako, ali ne znači da će sve ići po loju drugi put. Možda će se Rusi na nekm područima bolje braniti, organizirati, zakopati, možda će Ukrainci naletiti na minska polja, možda će avijacija RU bolje djelovati, možda ovo ono - svašta može ići po krivu. Sada je istina da svi govore kako je UKR napad idućih dana "imminent" (neizbježan) ali nagađanja su gdje. UKR komanda uz pomoć podataka sa USA satelita i drugih, valjda zna što radi i što može. Do sada su bili pun kurac pametniji od Rusa. Iako prije nastupanja "rasputice" ne bi bilo loše nanjeti Rusima još jedan ovakav poraz.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 20967
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 50 1, 2, 3 ... 25 ... 50  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum