Crna Gora ulazi u NATO
Page 1 of 1
Crna Gora ulazi u NATO
http://www.vijesti.me/vijesti/usvojena-rezolucija-o-podrsci-uclanjenju-crne-gore-u-nato-892659
Usvojena Rezolucija o podršci učlanjenju Crne Gore u NATO
„Uvjereni u rezultate koje je postigla i reforme koje je sprovela u cilju postizanja dugoročne bezbjednosti i stabilnosti, unapređenja vladavine prava, snaženja demokratskog i ekonomskog ambijenta, još jednom iskazujemo čvrsto opredjeljenje da Crna Gora postane dio evropske i evroatlantske zajednice“
Poslanici parlamenta usvojili su Rezoluciju o podršci učlanjenju Crne Gore u NATO, kojom će se, kako je ocijenjeno, potvrditi čvrsto opredjeljenje da država postane dio evropske i evroatlantske zajednice.
Za rezoluciju je glasalo 48 poslanika, 26 je bilo protiv, a uzdržanih nije bilo.
Rezoluciju su podnijeli poslanici Demokratske partije socijalista, Pozitivne Crne Gore, Socijaldemokrata, Liberalne partije i manjinskih stranaka.
U Predlogu rezolucije navodi se da je Crna Gora, tokom deset godina od obnove nezavisnosti, pokazala jasnu viziju i istrajnost u ostvarivanju strateških spoljnopolitičkih prioriteta – članstva u NATO-u i Evropskoj uniji (EU).
„Uvjereni u rezultate koje je postigla i reforme koje je sprovela u cilju postizanja dugoročne bezbjednosti i stabilnosti, unapređenja vladavine prava, snaženja demokratskog i ekonomskog ambijenta, još jednom iskazujemo čvrsto opredjeljenje da Crna Gora postane dio evropske i evroatlantske zajednice“, kaže se u dokumentu.
Ističe se da članstvo Crne Gore u NATO ima širu geopolitičku dimenziju i dalje pozitivne domete.
"Ono predstavlja istorijsku odluku ne samo za Crnu Goru, već i za Alijansu. Naši susjedi dobiće još jednog prijatelja u Alijansi, a NATO iskrenog i pouzdanog promotera svojih vrijednosti na istorijski nestabilnom prostoru Zapadnog Balkana“, kaže se u rezoluciji.
Ističe se da je članstvo u NATO strateški cilj Crne Gore koji garantuje stabilnost i bezbjednost zemlje, očuvanje njenog teritorijalnog integriteta i suvereniteta. „To je pretpostavka ostvarivanja i drugih važnih ciljeva kao što su učvršćivanje demokratskih institucija, vladavine prava, tržišne ekonomije i stabilnosti“.
„Ohrabrujemo sve nadležne državne organe, nosioce zakonodavnih, izvršnih i sudskih funkcija da, u okviru svojih nadležnosti i poštujući ustavna načela podjele vlasti, nastave sa realizacijom konkretnih mjera usmjerenih ka sveukupnom unapređenju ambijenta, u cilju ostvarivanja tih važnih ciljeva, od značaja za sve građane“, kaže se u dokumentu.
Navodi se da će punopravnim članstvom u NATO Crna Gora i njene institucije biti dodatno osnažene u suočavanju sa regionalnim i globalnim bezbjednosnim izazovima, uključujući prijetnje kao što su sajber kriminal, migraciona kretanja, vjerski i nacionalni ekstremizam, terorizam, organizovani kriminal i korupcija.
„Punopravnim članstvom u NATO, Crna Gora će potvrditi posvećenost dostizanju trajne stabilnosti regiona i Evrope, a mogućnošću ravnopravnog učešća u procesu donošenja odluka Alijanse, osnažiće se njen politički ugled i uticaj, jer članstvo podrazumijeva uključivanje u aktivnosti NATO, kao i redovno učešće u radu njegovih tijela i odbora“, kaže se u dokumentu.
To će, navodi se, biti ohrabrenje i podsticaj ostalim državama koje žele postati članice Alijanse. „Članstvo u NATO ne može biti prepreka za nastavak dobrih bilateralnih odnosa kako sa državama u regionu, tako i sa ostalim tradicionalnim međunarodnim partnerima“.
Rezolucija o podršci učlanjenju u NATO potvrdiće čvrsto opredjeljenje da Crna Gora postane dio evropske i evroatlantske zajednice, poručili su predlagači, dok u opoziciji smatraju se ponovnim predlaganjem takvog dokumenta poslije devet mjeseci pokušava skrenuti pažnja sa stvarnih problema.
U toku današnje rasprave u parlamentu poslanica Demokratskog fronta (DF) Jelisava Kalezić kazala je da se povjerenje ne gradi tako što će se poslanici nadglasavati u Skupštini.
"Referendum je jedino pravo načelo kada se odlučuje o suštinskim pitanjima", kazala je ranije danas Kalezić.
Ona je ocijenila da je cilj ponovnog predlaganja rezolucije o članstvu u NATO u parlamentu da se "odsimulira" volja građana.
Poslanik DPS-a Ljuiđ Škrelja kazao je da je u savremenom svijetu mogućnost malih zemalja da osiguraju svoju bezbjednost gotovo nemoguća, i da širenje NATO-a jača ukupnu evropsku stabilnost i bezbjednost.
Škrelja je kazao da su protivnici članstva Crne Gore u NATO isti oni koji su bili protiv njene nezavisnosti.
"Protivnici članstva često iznose argumente koji su više zasnovani na emocijama, nego na činjenicama", dodao je Škrelja.
Branka Tanasijević iz DPs-a kazala je da NATO ne treba gledati kao organizaciju koja je važna kao pomoć u slučaju rata.
Ulaskom u NATO će, kako je navela, Crna Gora imati mogućnost da mnogo bolje iskoristi svoje potencijale. "Ulaskom u alijansu ojačaće se međunarodni položaj Crne Gore i ubrzati evropske intergracije", kazala je Tanasijević.
Poslanik Pozitivne, Goran Tuponja, kazao je da je učlanjenje Crne Gore u NATO tema u kojoj ne bi smjeli da se zastupaju pojedinačni interesi partija, nego treba voditi računa isključivo o državnom interesu.
"Ukoliko se u međunarodnoj politici i strateškim opredjeljenjima zemlje vodimo emocijama i dozvolimo im da utiču na odlučivanje, nećemo donijeti dobru odluku", rekao je Tuponja.
Kako je kazao, vrijeme je da se građani okrenu budućnosti Crne Gore.
"Ne zaboravimo prošlost, ali vrijeme je da se okrenemo budućnosti. Stalno vraćanje u prošlost, sasvim sigurno, neće nas odvesti u bolju budućnost", naglasio je Tuponja.
Poslanica Socijaldemokratske partije Draginja Vuksanović kazala je da je sigurno da će Crna Gora ući u NATO, i da će ta odluka biti donijeta u parlamentu.
"Zato vjerujem da ova rezolucija, koja je jednom već donijeta 15. septembra prošle godine, nije trebalo da se nađe ovdje, osim ako nije trebalo aktivirati neke nove podjele", rekla je Vuksanović.
Ona je dodala da vjeruje da nije intencija tih podjela da se eventualno razmišlja o tome da se o učlanjenju u NATO odlučuje na referendumu.
"O ovom pitanju neće se odlučivati na referendumu, jer su svi koji su za ulazak u NATO već rekli da će se o tom pitanju odlučivati u parlamentu, jer smo mi predstavnici građana", naglasila je Vuksanović.
Poslanik Miloš Konatar kazao je da Građanski pokret URA apsolutno podržava članstvo Crne Gore u Alijansi.
"Ali, ono što je sporno je to što mi danas govorimo o ovoj rezoluciji, a o tome smo već raspravljali prije godinu", kazao je Konatar.
Prema njegovim riječima, predložena rezolucija neće riješiti nijedan problem građana, niti će ubrzati evroatlantske integracije Crne Gore.
"Primarni cilj ove rezolucije je da se skrene pažnja sa stvarnih problema sa kojima se suočavaju građani Crne Gore", tvrdi Konatar.
Poslanik DF Strahinja Bulajić kazao je da je vođenje ratova osnovni razlog za postojanje NATO saveza. »Želja malene Crne Gore da postane dio tog saveza, apsolutno je suprotna njenom biću i njenoj tradiciji«, smatra Bulajić.
On je rekao da je učlanjenje u NATO civilizacijsko pitanje. »Za mene, to je i pitanje elementarnog dostojanstva«, dodao je Bulajić.
Genci Nimanbegu iz Kluba manjinskih partija kazao je da je NATO »svojom najvećom humanitarnom aktivnošću u istoriji, omogućio da veliki dio albanskog naroda bude slobodan«.
"Najveći humanitarni egzodus u Evropi je bio kada je u mjesec dana milion stanovnika protjerno iz ovog regiona. To su bili Albanci", rekao je Nimanbegu.
Prema njegovim riječima, sigurnost je osnovna potreba, i racionalni i odgovorni političari o njoj moraju stalno razmišljati.
Nimanbegu je dodao da je NATO transformisan u društvo država koje ne traže samo sigurnost, nego i ljudska prava i ekonomski razvoj.
Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP) Danijela Marković kazala je da Crna Gora treba da izdvaja ogroman novac za odbranu nakon ulaska u NATO.
"Mi smo prezadužena zemlja, skoro na ivici recesije, a sad pričamo o benefitima koje će nam donijeti ulazak u NATO. Neće nam to donijeti nikakve benefite", smatra Marković.
Ona je naglasila da Crnoj Gori nijesu potrebne ni Amerika ni Rusija. »Crnoj Gori treba neutralnost. Jedino mi sami sebi možemo donijeti vladavinu prava, dodala je Marković.
Poslanica DF-a Branka Bošnjak kazala je da je razlog za ponovno predlaganje rezolucije o članstvu u NATO, servilnost vlasti prema američkoj Ambasadi.
Kako je kazala, očigledno je da je NATO progledao kroz prste Crnoj Gori u pogledu kriterijuma koje treba da ispuni.
"Jer niko ne može tvrditi da je Crna Gora ispunila kriterijume da bi dobila poziv za članstvo u Alijansi", navela je Bošnjak.
Poslanik DPS-a Zoran Jelić je, komentarišući optužbe da se rezolucijom pokušava opstruirati rad parlamenta i skrenuti tema sa stvarnih problema, on je upitao poslanike koji su mjesecima bojkotovali parlament – gdje su tada bili, i šta su radili.
"Takve optužbe i insinuacije o opstrukciji rada parlamenta odbacujem", kazao je Jelić.
Prema njegovim riječima, svi zakoni koji su ušli u skupštinsku proceduru su kvalitetno obrađeni i obavljene su rasprave na odborima.
"Glavna rasprava se vodi na odborima, gdje se razmjenjuju činjenice i podnose amandmani, a ovo što građani gledaju je samo završnica. Ali očito da strukture koje su vezane sa određenim nevladinim organizacijama i pojedinim poslanicima koji su ušli u parlament političkom korupcijom, žele da unize rad ovog parlamenta", naveo je Jelić.
Poslanik DF-a Predrag Bulatović kazao je da nije bilo osnova da se na dnevnom redu isti tekst koji je bio u septembru.
Prema njegovim riječima, postoji samo jedno objašnjenje.
"Bivša opozicija potpisala je Sporazum u kojem se kaže da rekonstruisani kabinet mora sprovoditi spoljnopolitičke prioritete, i ovo je sada test. I vidite da u zadnjem redu nema onih koji su glasali protiv NATO, ne zbog Darka Pajovića, nego zato što sada ne smiju da glasaju protiv", naveo je Bulatović.
Kako je kazao, američka Ambasada je dala na probu da li su "ovi puleni koji su ušli u vlast dobro upakovani u pro-NATO vladu".
Poslanica SNP-a Snežana Jonica kazala je da je rezolucija izraz slabosti predlagača.
"Repriza rezolucije u Skupštini je pokazatelj da su i oni shvatili da su bili toliko loši u raspravi o ovoj rezoluciji prije devet mjeseci, i da im je značajno pala podrška među građanima", rekla je Jonica.
Prema njenim riječima, predlagači sada pokušavaju da dobiju revanš, i to bezuspješno.
"Apsurdno je pričati o nečemu o čemu nemate nijedan argument, sve smo im argumente razbili", kazala je Jonica.
Usvojena Rezolucija o podršci učlanjenju Crne Gore u NATO
„Uvjereni u rezultate koje je postigla i reforme koje je sprovela u cilju postizanja dugoročne bezbjednosti i stabilnosti, unapređenja vladavine prava, snaženja demokratskog i ekonomskog ambijenta, još jednom iskazujemo čvrsto opredjeljenje da Crna Gora postane dio evropske i evroatlantske zajednice“
Poslanici parlamenta usvojili su Rezoluciju o podršci učlanjenju Crne Gore u NATO, kojom će se, kako je ocijenjeno, potvrditi čvrsto opredjeljenje da država postane dio evropske i evroatlantske zajednice.
Za rezoluciju je glasalo 48 poslanika, 26 je bilo protiv, a uzdržanih nije bilo.
Rezoluciju su podnijeli poslanici Demokratske partije socijalista, Pozitivne Crne Gore, Socijaldemokrata, Liberalne partije i manjinskih stranaka.
U Predlogu rezolucije navodi se da je Crna Gora, tokom deset godina od obnove nezavisnosti, pokazala jasnu viziju i istrajnost u ostvarivanju strateških spoljnopolitičkih prioriteta – članstva u NATO-u i Evropskoj uniji (EU).
„Uvjereni u rezultate koje je postigla i reforme koje je sprovela u cilju postizanja dugoročne bezbjednosti i stabilnosti, unapređenja vladavine prava, snaženja demokratskog i ekonomskog ambijenta, još jednom iskazujemo čvrsto opredjeljenje da Crna Gora postane dio evropske i evroatlantske zajednice“, kaže se u dokumentu.
Ističe se da članstvo Crne Gore u NATO ima širu geopolitičku dimenziju i dalje pozitivne domete.
"Ono predstavlja istorijsku odluku ne samo za Crnu Goru, već i za Alijansu. Naši susjedi dobiće još jednog prijatelja u Alijansi, a NATO iskrenog i pouzdanog promotera svojih vrijednosti na istorijski nestabilnom prostoru Zapadnog Balkana“, kaže se u rezoluciji.
Ističe se da je članstvo u NATO strateški cilj Crne Gore koji garantuje stabilnost i bezbjednost zemlje, očuvanje njenog teritorijalnog integriteta i suvereniteta. „To je pretpostavka ostvarivanja i drugih važnih ciljeva kao što su učvršćivanje demokratskih institucija, vladavine prava, tržišne ekonomije i stabilnosti“.
„Ohrabrujemo sve nadležne državne organe, nosioce zakonodavnih, izvršnih i sudskih funkcija da, u okviru svojih nadležnosti i poštujući ustavna načela podjele vlasti, nastave sa realizacijom konkretnih mjera usmjerenih ka sveukupnom unapređenju ambijenta, u cilju ostvarivanja tih važnih ciljeva, od značaja za sve građane“, kaže se u dokumentu.
Navodi se da će punopravnim članstvom u NATO Crna Gora i njene institucije biti dodatno osnažene u suočavanju sa regionalnim i globalnim bezbjednosnim izazovima, uključujući prijetnje kao što su sajber kriminal, migraciona kretanja, vjerski i nacionalni ekstremizam, terorizam, organizovani kriminal i korupcija.
„Punopravnim članstvom u NATO, Crna Gora će potvrditi posvećenost dostizanju trajne stabilnosti regiona i Evrope, a mogućnošću ravnopravnog učešća u procesu donošenja odluka Alijanse, osnažiće se njen politički ugled i uticaj, jer članstvo podrazumijeva uključivanje u aktivnosti NATO, kao i redovno učešće u radu njegovih tijela i odbora“, kaže se u dokumentu.
To će, navodi se, biti ohrabrenje i podsticaj ostalim državama koje žele postati članice Alijanse. „Članstvo u NATO ne može biti prepreka za nastavak dobrih bilateralnih odnosa kako sa državama u regionu, tako i sa ostalim tradicionalnim međunarodnim partnerima“.
Rezolucija o podršci učlanjenju u NATO potvrdiće čvrsto opredjeljenje da Crna Gora postane dio evropske i evroatlantske zajednice, poručili su predlagači, dok u opoziciji smatraju se ponovnim predlaganjem takvog dokumenta poslije devet mjeseci pokušava skrenuti pažnja sa stvarnih problema.
U toku današnje rasprave u parlamentu poslanica Demokratskog fronta (DF) Jelisava Kalezić kazala je da se povjerenje ne gradi tako što će se poslanici nadglasavati u Skupštini.
"Referendum je jedino pravo načelo kada se odlučuje o suštinskim pitanjima", kazala je ranije danas Kalezić.
Ona je ocijenila da je cilj ponovnog predlaganja rezolucije o članstvu u NATO u parlamentu da se "odsimulira" volja građana.
Poslanik DPS-a Ljuiđ Škrelja kazao je da je u savremenom svijetu mogućnost malih zemalja da osiguraju svoju bezbjednost gotovo nemoguća, i da širenje NATO-a jača ukupnu evropsku stabilnost i bezbjednost.
Škrelja je kazao da su protivnici članstva Crne Gore u NATO isti oni koji su bili protiv njene nezavisnosti.
"Protivnici članstva često iznose argumente koji su više zasnovani na emocijama, nego na činjenicama", dodao je Škrelja.
Branka Tanasijević iz DPs-a kazala je da NATO ne treba gledati kao organizaciju koja je važna kao pomoć u slučaju rata.
Ulaskom u NATO će, kako je navela, Crna Gora imati mogućnost da mnogo bolje iskoristi svoje potencijale. "Ulaskom u alijansu ojačaće se međunarodni položaj Crne Gore i ubrzati evropske intergracije", kazala je Tanasijević.
Poslanik Pozitivne, Goran Tuponja, kazao je da je učlanjenje Crne Gore u NATO tema u kojoj ne bi smjeli da se zastupaju pojedinačni interesi partija, nego treba voditi računa isključivo o državnom interesu.
"Ukoliko se u međunarodnoj politici i strateškim opredjeljenjima zemlje vodimo emocijama i dozvolimo im da utiču na odlučivanje, nećemo donijeti dobru odluku", rekao je Tuponja.
Kako je kazao, vrijeme je da se građani okrenu budućnosti Crne Gore.
"Ne zaboravimo prošlost, ali vrijeme je da se okrenemo budućnosti. Stalno vraćanje u prošlost, sasvim sigurno, neće nas odvesti u bolju budućnost", naglasio je Tuponja.
Poslanica Socijaldemokratske partije Draginja Vuksanović kazala je da je sigurno da će Crna Gora ući u NATO, i da će ta odluka biti donijeta u parlamentu.
"Zato vjerujem da ova rezolucija, koja je jednom već donijeta 15. septembra prošle godine, nije trebalo da se nađe ovdje, osim ako nije trebalo aktivirati neke nove podjele", rekla je Vuksanović.
Ona je dodala da vjeruje da nije intencija tih podjela da se eventualno razmišlja o tome da se o učlanjenju u NATO odlučuje na referendumu.
"O ovom pitanju neće se odlučivati na referendumu, jer su svi koji su za ulazak u NATO već rekli da će se o tom pitanju odlučivati u parlamentu, jer smo mi predstavnici građana", naglasila je Vuksanović.
Poslanik Miloš Konatar kazao je da Građanski pokret URA apsolutno podržava članstvo Crne Gore u Alijansi.
"Ali, ono što je sporno je to što mi danas govorimo o ovoj rezoluciji, a o tome smo već raspravljali prije godinu", kazao je Konatar.
Prema njegovim riječima, predložena rezolucija neće riješiti nijedan problem građana, niti će ubrzati evroatlantske integracije Crne Gore.
"Primarni cilj ove rezolucije je da se skrene pažnja sa stvarnih problema sa kojima se suočavaju građani Crne Gore", tvrdi Konatar.
Poslanik DF Strahinja Bulajić kazao je da je vođenje ratova osnovni razlog za postojanje NATO saveza. »Želja malene Crne Gore da postane dio tog saveza, apsolutno je suprotna njenom biću i njenoj tradiciji«, smatra Bulajić.
On je rekao da je učlanjenje u NATO civilizacijsko pitanje. »Za mene, to je i pitanje elementarnog dostojanstva«, dodao je Bulajić.
Genci Nimanbegu iz Kluba manjinskih partija kazao je da je NATO »svojom najvećom humanitarnom aktivnošću u istoriji, omogućio da veliki dio albanskog naroda bude slobodan«.
"Najveći humanitarni egzodus u Evropi je bio kada je u mjesec dana milion stanovnika protjerno iz ovog regiona. To su bili Albanci", rekao je Nimanbegu.
Prema njegovim riječima, sigurnost je osnovna potreba, i racionalni i odgovorni političari o njoj moraju stalno razmišljati.
Nimanbegu je dodao da je NATO transformisan u društvo država koje ne traže samo sigurnost, nego i ljudska prava i ekonomski razvoj.
Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP) Danijela Marković kazala je da Crna Gora treba da izdvaja ogroman novac za odbranu nakon ulaska u NATO.
"Mi smo prezadužena zemlja, skoro na ivici recesije, a sad pričamo o benefitima koje će nam donijeti ulazak u NATO. Neće nam to donijeti nikakve benefite", smatra Marković.
Ona je naglasila da Crnoj Gori nijesu potrebne ni Amerika ni Rusija. »Crnoj Gori treba neutralnost. Jedino mi sami sebi možemo donijeti vladavinu prava, dodala je Marković.
Poslanica DF-a Branka Bošnjak kazala je da je razlog za ponovno predlaganje rezolucije o članstvu u NATO, servilnost vlasti prema američkoj Ambasadi.
Kako je kazala, očigledno je da je NATO progledao kroz prste Crnoj Gori u pogledu kriterijuma koje treba da ispuni.
"Jer niko ne može tvrditi da je Crna Gora ispunila kriterijume da bi dobila poziv za članstvo u Alijansi", navela je Bošnjak.
Poslanik DPS-a Zoran Jelić je, komentarišući optužbe da se rezolucijom pokušava opstruirati rad parlamenta i skrenuti tema sa stvarnih problema, on je upitao poslanike koji su mjesecima bojkotovali parlament – gdje su tada bili, i šta su radili.
"Takve optužbe i insinuacije o opstrukciji rada parlamenta odbacujem", kazao je Jelić.
Prema njegovim riječima, svi zakoni koji su ušli u skupštinsku proceduru su kvalitetno obrađeni i obavljene su rasprave na odborima.
"Glavna rasprava se vodi na odborima, gdje se razmjenjuju činjenice i podnose amandmani, a ovo što građani gledaju je samo završnica. Ali očito da strukture koje su vezane sa određenim nevladinim organizacijama i pojedinim poslanicima koji su ušli u parlament političkom korupcijom, žele da unize rad ovog parlamenta", naveo je Jelić.
Poslanik DF-a Predrag Bulatović kazao je da nije bilo osnova da se na dnevnom redu isti tekst koji je bio u septembru.
Prema njegovim riječima, postoji samo jedno objašnjenje.
"Bivša opozicija potpisala je Sporazum u kojem se kaže da rekonstruisani kabinet mora sprovoditi spoljnopolitičke prioritete, i ovo je sada test. I vidite da u zadnjem redu nema onih koji su glasali protiv NATO, ne zbog Darka Pajovića, nego zato što sada ne smiju da glasaju protiv", naveo je Bulatović.
Kako je kazao, američka Ambasada je dala na probu da li su "ovi puleni koji su ušli u vlast dobro upakovani u pro-NATO vladu".
Poslanica SNP-a Snežana Jonica kazala je da je rezolucija izraz slabosti predlagača.
"Repriza rezolucije u Skupštini je pokazatelj da su i oni shvatili da su bili toliko loši u raspravi o ovoj rezoluciji prije devet mjeseci, i da im je značajno pala podrška među građanima", rekla je Jonica.
Prema njenim riječima, predlagači sada pokušavaju da dobiju revanš, i to bezuspješno.
"Apsurdno je pričati o nečemu o čemu nemate nijedan argument, sve smo im argumente razbili", kazala je Jonica.
udba- Posts : 4945
2015-11-10
Re: Crna Gora ulazi u NATO
Pa nebih baš rekao da smo dva oka u glavi nego ono oni su samostalni , imamo dosta zajednickih tocaka ( more , turizam , razvoj , infrastruktura , geopolitika i tako ).
CG je CG i ono to je to i ravnopravni saveznici a ne ove šeme dva oka u glavi i slicne price.
Ok.
CG je CG i ono to je to i ravnopravni saveznici a ne ove šeme dva oka u glavi i slicne price.
Ok.
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: Crna Gora ulazi u NATO
A nije, sada moramo jedan za drugoga u rov. Eo, naprimjer neki dušman napadne Dubrovnik. Crna Gora mora podić teritorijalnu odbranu da ga odbrani. Isto tako ako neko napadne crnogorski konvoj s cigarama mi moramo poslat oba miga i kanadere.RayMabus wrote:Pa nebih baš rekao da smo dva oka u glavi nego ono oni su samostalni , imamo dosta zajednickih tocaka ( more , turizam , razvoj , infrastruktura , geopolitika i tako ).
CG je CG i ono to je to i ravnopravni saveznici a ne ove šeme dva oka u glavi i slicne price.
Ok.
Osim ako Trump ne pobijedi i odjebe sve to u jednom cugu.
udba- Posts : 4945
2015-11-10
Re: Crna Gora ulazi u NATO
Ma sve ok al u suštini jedna Amerika i jedna Italija su više zainteresirane da zatvore taj Jadran za Ruse i ostale uljeze tako da stavljanje u prvi red Hr nije baš ok kad je pitanje CG u NATOu na dnevnom redu.
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: Crna Gora ulazi u NATO
Jedna Velika Britanija je više zainteresirana da CG uđe u NATO Nego Hr šta ne znaci da mi nismo za to zainteresirani al puno jaca želju i utjecaj na to imaju velike sile u NATOu.
Mislim realno ono dođe ruska podmornica u Jadran i sad tu CG al stani malo šta podmornice rade ?
Potapljaju brodove jel tako ....ok .....pa neš ti sad hr mronarice u smsilu kapitalnih brodova al zato je Talijanima i ostalima nezgodno jer imaju nosace aviona i drugo pa onda jbga njima je to prijetnja dok baš Hr boli kuraz za to ono tako da mi smo skoro pa neutralni po tom pitanju.
Mislim realno ono dođe ruska podmornica u Jadran i sad tu CG al stani malo šta podmornice rade ?
Potapljaju brodove jel tako ....ok .....pa neš ti sad hr mronarice u smsilu kapitalnih brodova al zato je Talijanima i ostalima nezgodno jer imaju nosace aviona i drugo pa onda jbga njima je to prijetnja dok baš Hr boli kuraz za to ono tako da mi smo skoro pa neutralni po tom pitanju.
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: Crna Gora ulazi u NATO
Zato se Đukanović (ili koji već djetić) sramio devesprve prije neki dan u skupšćini...
_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme- Posts : 25744
2014-04-12
Re: Crna Gora ulazi u NATO
Dobro si primjetio. Crnogorci su već jednom pokušali obraniti Dubrovnik pa nisu uspjeli. Vlahišić bi se trebao izviniti Crnogorcoma i nadoknaditi im materijalnu štetu zbog uzaludno ispucanih granata.udba wrote:A nije, sada moramo jedan za drugoga u rov. Eo, naprimjer neki dušman napadne Dubrovnik. Crna Gora mora podić teritorijalnu odbranu da ga odbrani. Isto tako ako neko napadne crnogorski konvoj s cigarama mi moramo poslat oba miga i kanadere.RayMabus wrote:Pa nebih baš rekao da smo dva oka u glavi nego ono oni su samostalni , imamo dosta zajednickih tocaka ( more , turizam , razvoj , infrastruktura , geopolitika i tako ).
CG je CG i ono to je to i ravnopravni saveznici a ne ove šeme dva oka u glavi i slicne price.
Ok.
Osim ako Trump ne pobijedi i odjebe sve to u jednom cugu.
mutava baštarda- Posts : 21037
2015-09-14
Stanojko- Posts : 8340
2014-05-05
Re: Crna Gora ulazi u NATO
Montenegro ulazi u black hole. Još se malo vidi na event horizontu i povratka više nema.
Guest- Guest
Re: Crna Gora ulazi u NATO
a nekad su crnogorci ratovali za Rusko carstvo na dalekom istoku, i to objavil rat Japancima!
https://en.wikipedia.org/wiki/Russo-Japanese_War
Stvarno ona Rusija je danas postala karikatura od drzave,svi joj okrecu ledja,na kraju ce i oni u NATO i EU , koji primaju u svoj ,,elite,, klub i svasta !
https://en.wikipedia.org/wiki/Russo-Japanese_War
Stvarno ona Rusija je danas postala karikatura od drzave,svi joj okrecu ledja,na kraju ce i oni u NATO i EU , koji primaju u svoj ,,elite,, klub i svasta !
Clone Stormtrooper-
Posts : 738
2016-02-19
Re: Crna Gora ulazi u NATO
Crna Gora je danas sprdačina od države,stoga je isto tako i njen ulazak u NATO potpuno nebitan.
Kako za NATO,tako i za njegove eventualne protivnike.
Kako za NATO,tako i za njegove eventualne protivnike.
jastreb- Posts : 34059
2014-04-22
Re: Crna Gora ulazi u NATO
onaj mletacki lav na drzavnom grbu je pokazatelj cemu tezi Crna Gora ,a i u rodbinskim su vezama sa italijanskom kraljevskom dinastijom
Clone Stormtrooper-
Posts : 738
2016-02-19
Similar topics
» NATO-faktor Crna Gora
» I TRAMP POTPISAO: Crna Gora u NATO
» Crna Gora izglasala ulazak u NATO
» Crna Gora pozvala NATO:'Srbija nas je napala'
» Crna Gora odustaje od članstva u NATO paktu
» I TRAMP POTPISAO: Crna Gora u NATO
» Crna Gora izglasala ulazak u NATO
» Crna Gora pozvala NATO:'Srbija nas je napala'
» Crna Gora odustaje od članstva u NATO paktu
Page 1 of 1
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum