ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bivši i pokojni general JNA, Slovenac Konrad Kolšek:'Tuđman je bio dobar taktičar, Mesić je volio novac, Račan nije znao što hoće a Miloševića je zanimala diktatura.'

Go down

Bivši i pokojni general JNA, Slovenac Konrad Kolšek:'Tuđman je bio dobar taktičar, Mesić je volio novac, Račan nije znao što hoće a Miloševića je zanimala diktatura.'  Empty Bivši i pokojni general JNA, Slovenac Konrad Kolšek:'Tuđman je bio dobar taktičar, Mesić je volio novac, Račan nije znao što hoće a Miloševića je zanimala diktatura.'

Post by vuksadinare 12/7/2024, 15:50

Bivši i pokojni general JNA, zapovjednik pete vojne oblasti u razdoblju od proljeća 1990 do ljeta 1991,slovenac Konrad Kolšek, opisao je u svojoj knjizi '1991.Prvi pucnji u Jugoslaviji.', neke od glavnih aktera tog vremena sa početka devedesetih, kako u Hrvatskoj tako i iz republika bivše Jugoslavije. Ipak najbolje je poznavao iz tog perioda hrvatske političare, jer kao tadašnji zapovjednik pete vojne oblasti sa njima je najviše pregovarao o razrješenju krize.
'Franjo Tuđman je bio dobar taktičar ali i čvrstog stava. Vidjelo se da ima taj vojnički stav. Sa njim sam razgovarao najviše u periodu od kninskih barikada i tijekom prve polovice 1991.Danas imam mišljenje, da je on bio u to vrijeme najbolje rješenje za Hrvatsku, bez obzira na različita politička stajališta i poglede. Nije bio preradikalan ali niti previše popustljiv, vrlo koncentriran na teme razgovora i pregovora. Što se tiče Ivice Račana, on je moje možda najveće razočarenje. Svojim kalkulantskim stajalištima, ja bih dodao i vrlo rezerviranim bez nekih ambicija, nije pokazivao u našim razgovorima neke prevelike želje da preokrene situaciju u svoju korist. Djelovao mi je razočarano, posebno nakon gubitka izbora. Za razliku od njega u razgovorima sa Savkom Dapčević Kučar, koja je na mene ostavljala dojam žene i političara koja zna što hoće.Stipe Mesić, tada kao drugi čovjek iza Franje Tuđmana, u svom pregovaračkom stilu, koristio je i dozu humora kao jednu vrst strategije ili lukavosti. Stekao sam dojam da ga dosta zanima i materijalizam, naročito u svezi vojnih objekata ali i objekata gdje su živjela vojna lica. Što se tiče Slobodana Miloševića, on je više bio diktatorskih ambicija i vlast mu je bila sve a nešto manje nacionalist ali je nacionalizam koristio za očuvanje vlasti i popularnosti među Srbima. Imao je podcjenjivački stav prema oficirima JNA, naročito onom dijelu, koji su gajili projugoslavenska stajališta, prema njima je pokazivao i otvoren prijezir kao i sumnjičavost i nepovjerenje. '
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99842
2015-09-08


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum