ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Page 29 of 54 Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 41 ... 54  Next

Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 14/3/2024, 20:08

crvenkasti wrote:Vrijeme je da mi Hrvati svi okrenemo priču glede Rusa.

Tak da, kad dođu, možemo reć da smo navijali za njih.

A kad im još i kažemo da smo mi Hrvati i Srbi skoro potpuno isti narod, tj da smo i mi nastali od Srba, pustit će nas na miru.

Kako će doć kad će svi mostovi na Dnjepru bit srušeni ?


Last edited by RayMabus on 14/3/2024, 20:19; edited 1 time in total

RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Piglet 14/3/2024, 20:11

RayMabus wrote:
Piglet wrote:Kad smo već poveli priču o ekonomiji, inflacija dalje ubrzava u Rusiji.

Rusija trenutno ima drugu najveću inflaciju u Europi (iza Turske), a predsjednički izbori nisu slučajno odabrani baš za ožujak jer to je zadnji mjesec prije nego se izgubi bazni efekt ogromne prošlogodišnje stope i brojka dodatno ubrza. Ovo će biti peta godina zaredom kako Rusija nije uspjela dovesti inflaciju u red odnosno u okvirni cilj Centralne banke od 4% (što je već samo po sebi visoko i dvostruko više nego što ciljaju EU, SAD i druge države).

Usporedbe radi, u Europi je inflacija već pola godine ispod 3% (trenutno 2,6), a u Ukrajini je na 4,3%. Ukrajinci su snizili kamatnu stopu na 14,5%, u Rusiji je i dalje na 16%.

Obje države svaki mjesec završavaju s budžetskim deficitom, ali Rusi bolje stoje budući da još imaju likvidnih sredstava u stabilizacijskom fondu kojim pokrivaju deficit.

Ukrajincima je glavni ekonomski izazov u idućoj godini kako uravnotežiti proračun u kojem polovica sredstava ide Ministarstvu obrane, a da javni dug ne eksplodira izvan kontrole (trenutno na 85% BDP-a). Iduće godine Ukrajinci moraju odvojiti 10% budžeta samo za servisiranje duga, a svaki mjesec planiraju pokrivati dodatnih 3 milijarde dolara deficita. 
Vjerojatno će brojke u konačnici ipak biti manje nakon što su uspjeli razbiti rusku blokadu na Crnom moru i izvesti sav prošlogodišnji urod žitarica, ali svejedno im je gadna financijska situacija i prioritet je da ove godine održe crnomorski koridor otvorenim cijele godine.

Nekad inflacija i nije tako loša stvar ... recimo kad je rat a tebi treba topovskog mesa pa fino štampaš pare pa ljudima u privatnom sektoru pada vrijednost te plaće a ti s tim štampanim parama daješ veće plaće za vojsku.

Onda se svi prijave u vojsku zato šta su tamo veće plaće.
Tako je, inače ako netko misli da su Rusi super motivirani za rat, pogledajte brojke iz kojih regija regrutiraju najviše vojnika. To su najsiromašniji ruski krajevi iz kojih psi rata dolaze ratovati zbog novaca ili neimaštine. A svi znaju koliko su takvi motivirani, vidjeli smo po srpskim plaćenicima kako su brzo postali kukavice koji ne žele na front. Skoro uopće ne novače iz urbanih centara ili sinove jedince iz Mosve nego samo sirotinju pa nije ni čudo da ih toliko šalju da ginu kao topovsko meso.

Do informacije se došlo jer vojska isplaćuje bankovne depozite vojnicima koje je Putin dekretom iz povisio:
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Bank

A ako netko misli da će Rusi profitirati od ovog rata, pogledajte procjene ruskog zavoda za statistiku kako će se kretati broj stanovnika u Rusiji. To su dakako frizirani podaci Rosstata, njihov priželjkivani scenarij gdje su napuhali brojku koliko ljudi želi imigrirati u Rusiju, a smanjili koliko želi pobjeći, a svejedno po njemu će idućih 20 godina gubiti u prosjeku po pola milijuna stanovnika godišnje. Demografski Rusija stoji jednako loše kao Ukrajina, time je još veća tragedija što između sebe ratuju dvije izumiruće države.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 0324-Russiamacrodemographics-Deathsshouldoutnumberbirthsoverthenexttwodecades-BOFIT

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 0324-Russiamacrodemographics-Evenwithimmigration-Russiaspopulationshouldcontractoverthecomingdecades-BOF
Piglet
Piglet

Posts : 1426
2016-02-24


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hoholo Mudovski 14/3/2024, 20:16

RayMabus wrote:
crvenkasti wrote:Vrijeme je da mi Hrvati svi okrenemo priču glede Rusa.

Tak da, kad dođu, možemo reć da smo navijali za njih.

A kad im još i kažemo da smo mi Hrvati i Srbi skoro potpuno isti narod, tj da smo i mi nastali od Srba, pustit će nas na miru.

Kako će doć kad će svi mostovi an Dnjepru bit srušeni ?

Srbi napokon mogu masturbirati na nešto, ali za qurac im je...
Nema više nesvrstanosti u Evropi. Kako god da rat završi,a smatram da će ga Ukrajina dobro pipušiti, Srbija ostaje u zoni NATOa i ili će se priključiti ili će lagano odumirati zbog pitonskog stiska...
Posebno mi nije jasno kako netko može govoriti da je Krim Rusija, a Kosovo Srbija i obrnuto kada su Ukrajinski svjedoci u pitanju...
Tu nema ni trunke objektivnosti...

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 20240816
Hoholo Mudovski
Hoholo Mudovski

Posts : 5745
2023-08-31


Piglet likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 14/3/2024, 20:22

Rusi su emotivni i ono, što kažu, imaju široku slavensku dušu.

Imaju osjećaj bratstva i bliskosti sa svim slavenskim narodima.

To vidimo i u ovome ratu gdje jako paze na ukrajinske civile, a paze da slučajno ne ubiju ni ukrajinskih vojnika više nego što treba.

Oni Ukrajince na smatraju neprijateljima, nego zavedenom i zabludjelom braćom. Treba ih nalupati po guzici vratiti na pravi put.

Zato mi Hrvati moramo biti pametni. Sad, kad vidimo da će Rusi pobijediti, moramo se opet počet pretvarati da volimo i Srbe i Ruse.

Ne treba više govoriti da smo ustaše, da volimo Amerikance i Šiptare i da smo sljedbenici Hitlera i nacista itd.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29477
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 14/3/2024, 20:56

Hoholo Mudovski wrote:
RayMabus wrote:
crvenkasti wrote:Vrijeme je da mi Hrvati svi okrenemo priču glede Rusa.

Tak da, kad dođu, možemo reć da smo navijali za njih.

A kad im još i kažemo da smo mi Hrvati i Srbi skoro potpuno isti narod, tj da smo i mi nastali od Srba, pustit će nas na miru.

Kako će doć kad će svi mostovi an Dnjepru bit srušeni ?

Srbi napokon mogu masturbirati na nešto, ali za qurac im je...
Nema više nesvrstanosti u Evropi. Kako god da rat završi,a smatram da će ga Ukrajina dobro pipušiti, Srbija ostaje u zoni NATOa i ili će se priključiti ili će lagano odumirati zbog pitonskog stiska...
Posebno mi nije jasno kako netko može govoriti da je Krim Rusija, a Kosovo Srbija i obrnuto kada su Ukrajinski svjedoci u pitanju...
Tu nema ni trunke objektivnosti...

Ako Rusija pobijedi, raspada se EU, a u NATO-u će ostat samo SAD i Kanada.

crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29477
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hoholo Mudovski 14/3/2024, 21:10

crvenkasti wrote:
Hoholo Mudovski wrote:
RayMabus wrote:
crvenkasti wrote:Vrijeme je da mi Hrvati svi okrenemo priču glede Rusa.

Tak da, kad dođu, možemo reć da smo navijali za njih.

A kad im još i kažemo da smo mi Hrvati i Srbi skoro potpuno isti narod, tj da smo i mi nastali od Srba, pustit će nas na miru.

Kako će doć kad će svi mostovi an Dnjepru bit srušeni ?

Srbi napokon mogu masturbirati na nešto, ali za qurac im je...
Nema više nesvrstanosti u Evropi. Kako god da rat završi,a smatram da će ga Ukrajina dobro pipušiti, Srbija ostaje u zoni NATOa i ili će se priključiti ili će lagano odumirati zbog pitonskog stiska...
Posebno mi nije jasno kako netko može govoriti da je Krim Rusija, a Kosovo Srbija i obrnuto kada su Ukrajinski svjedoci u pitanju...
Tu nema ni trunke objektivnosti...

Ako Rusija pobijedi, raspada se EU, a u NATO-u će ostat samo SAD i Kanada.

ne bih rekao.
Prije bi rekao da će se u novom digitalnom dobu karte podijeliti ponovo, a kabala neće vladati svijetom nego će umjesto jedne svjetske vlade  biti barem formalno podjeljena vlast između više centara moći. Amerika, Kina, Rusija, Indija, Evropa, Južna Amerika, Afrika... U cijeloj priči Evropa ima najgoru perspektivu posebno sada kada smo si sagradili zid sa Azijom barem na neko vrijeme...
NATO se neće raspasti, ali će biti željezna zavjesa od Norveške do Gruzije, a neće ni EU kojoj je gravitacijska točka blagostanje. Ako nestane blagostanja možda bi se to moglo dogoditi...
Prije raspada EU bi se moglo dogoditi još jedna država u EU, Vojvodina...

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 20240816
Hoholo Mudovski
Hoholo Mudovski

Posts : 5745
2023-08-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by veber 14/3/2024, 22:02

ovaj rat će trajat.

pitanje je samo koliku će odštetu tatari platiti

a ovi čede drobe od jutra.

ali niš koristi od toga.

_________________
AfD
veber
veber

Male
Posts : 53509
2014-12-30


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 15/3/2024, 08:23

Noćas je bespilotnim letjelicama napadnuta ruska rafinerija nafte nedaleko Kaluge.Pervyy Zavod je najveće operativno petrokemijsko poduzeće u regiji Kaluga. Glavne tehnološke jedinice Pervyy Zavoda su kompleks za preradu ugljikovodika AVBT-101, čiji je obujam prerade 1,2 milijuna tona godišnje.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 15/3/2024, 11:47

Evo snimka jednog udara 


Nastave li ovako Ukrainci, oni bi mogli Rusima zaista sjebati proizvodnju nafte 
Naravno niti je moguće niti realno da isključe 100%, ali kada bi sjebali za 40% to bi značajno ali baš značajno utjecalo na Ruski war effort.
Ovako se Rusija nekako drži jedva iznad vode, jer udara im inflacija koju obuzdavaju sa ekstremnim kamatnim stopama (a kamatne stope od 15% pokušajte dignuti kredit na takve kamatne stope), a onda vojnici koji imaju plaće u siromašnim regijama 300-400 eura, dobijaju 2500 eura plaće i tako se popunjavaju bez mobilizacije.

Naravno i propaganda radi svoje jer njihove su priče kao što Deki napalio Srbe, "oni ginu 10* više Rusko oružje super oružje bla bla" a onda dođe šok ideš u samoubilački napad na Bradleys, kazetne granate i dronove.

Međutim već u drugom mjesecu Rusi su zabranili izvoz benzina a od izvoza nafte i plina i goriva imaju godišnje 500 + milijardi dolara i to im financira rat. Pratimo dalje i nadam se da će Europa uskočiti Ukraincima u proizvodnji dijelova za dronove pa onda Ukrainci sa njima neka udaraju po RU rafinerijama kada je već zabranila da se koristi zapadno oružje. Jer ponavljam zapad ima na tisuće avioraketa, bombi, te USA ima viška 1000 ATACMS raketa sa svime time bi UA mogla izgasiti cijelu Rusku naftnu industriju zapadno od Urala u roku mjesec dana i onda prisiliti Rusiju na kapitulaciju ali OK što je tu - je ovako ćemo.

Inače brutalan video. Imaš snimku drona koji je pratio dva Ruska bmpa i Ukrajinski Bradley i snimku iz unutra. Ovaj drugi Ruski BMP sa pješadijom je uništen iako je moguće da su neki od vojnika i preživjeli ako su se uspili baciti negdje ali snimka je brutalna. 


Nadajmo se da će Usa brzo odobriti nove pakete pomoći pa da Ukrajincima dođe par stotina ovakvih Bradleya jer Usa ima doslovno na stotine i stotine malo starijih verzija koji su po skladištima. 
Nema nekih velikih pomaka na fronti osim što prema analizama UA pojačava aktivnosti i neki komentiraju da pokušavaju Ukrainci uspostaviti trajnu prisutnost na tlu Ruske Federacije, da Ukrainci žele doslovno Bjelogorad staviti u domet UA artiljerije i spriječiti Ruse da ih izbace i tako održavati bridgehead. 
Rusi šalju pojačanje u tu regiju a Ukrainci također. 
Vidit ćemo jel to zaista tako ili samo je pokušaj da ometaju ovu lakrdiju od izbora. 

Sa druge strane postoje indicije da Rusi skupljaju resurse za još jedan masovni napad negdje na fronti u kasno proljeće /početak ljeta.
Navodno se to vidi prema količini novo proizvedenih tenkova, Rusi proizvode godišnje 350-400 novih tenkova T90m, međutim njihovi gubici na fronti nisu toliko često.
Neki špekuliraju da to plus još neke stavke da je to gomilanje rezervi za novi mehanizirani napad. 
Ukrajinci su zadnjih par tjedana imali gadne gubitke u pzo sustavima i nešto avijaciji. Tu bi nova usa pomoć bila kritična. 
Republikanci planiraju navodno svoju verziju zakona za pomoć Ukraini, koja bi više manje odobrila sve što Biden traži ali bi bilo na kredit a Ruska imovina bi bila kolateral. Haha. Pizdarije ali OK. 

Portugal ubacio 100 milijuna eura u Češki Fond za granate, osigurana je kupnja prvih granata 800 000, ali navodno ih još ima na svjetskom tržištu. 

Reinmetal će ove godine u svojim tvornicama u par zemalja proizvesti 700 000  granata za artiljeriju. 
2026 će biti 1.5milijuna. 
Reinmetal je prije rata proizvodio max 70 000 granata godišnje. 
Dakle u dvije godine povećanje za 10x, u 4 godine povećanje za 20x.
Očekujem da sve skupa kroz idućih par tjedana pa nadalje da Ukrajincima neće faliti granata. 
Ali nije samo reinmetal. Njemačka sigurno ima i druge firme. 
Druge Europske zemlje imaju svoje firme. 
2024 Eu će proizvesti sve skupa 1.4 milijuna granata velikog kalibra. Uz pomoć zemalja koji nisu Eu i malo šopinga da strane Ukrajinci će dobiti samo od Europe 2 milijuna granata tako da će se kako sam rekao kroz par tjedana situacija popraviti Ukrainci će ispaljivati 2/3 granata kao Rusi ili barem 1/2. Ali nikako 1/5 kao zadnjih par mjeseci ili 1/20 u ljeto 2022 dok nisu došli Himars.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by veber 15/3/2024, 14:44

airbus im isporučuje helikoptere
pokraj njega je tvornica raketa pa sve ide u paketu
ja sam radio u airbusu kompletno je u vojnoj proizvodnji.
hitna ili adac nemre dobit helikopter 3 godine

srbi na aparath

_________________
AfD
veber
veber

Male
Posts : 53509
2014-12-30


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 15/3/2024, 14:49

https://www.index.hr/vijesti/clanak/eu-dala-kompanijama-pola-milijarde-eura-za-povecanje-proizvodnje-streljiva/2547681.aspx?index_ref=naslovnica_vijesti_najnovije_d

Pola milijarde € ide firmama kao poticaji za proširenje proizvodnje. Cilje da se uz ove poticaje digne proizvodnja granata na 2milijuna (veliko kalibra) u 2025.

eh sada jel tih 2milijuna na razini cijele EU za 2025 ili na razini tih firmi, . Znam da je plan i koji je poprilično realan 1.4milijuna za 2024.

Inače kada i završi rat u EU , svaka će EU zemlja idućih deset godina moći od ove velike proizvodnje puniti skladišta.
Nema uopće razloga da RH u svojim skladištima ne bude posjedovala pola milijuna granata veliko kalibra. Uz dobro skladištenje mogu stati i 40-50godina i biti onda mirni. nedaj bože rata i zla, bolje imati pola milijuna granata velikog kalibra nego nemati.
A to znači da švabe mogu imati u svojim skladštima 4-5milijuna granta.. itd, -grade se proizvodni kapaciteti koji će ako i završi rat i ne bude novoga rata - sve jedno imati idućih 15godina posla . dobro ulaganje u EU industriju

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by veber 15/3/2024, 15:18

rusija je spušila čim je krenula na ukrajinu

sada se testira oružje u poluratu

vide rusi bombardere, brodove, podmornice

da otvore jedan šaht bio bi popičkitis.

_________________
AfD
veber
veber

Male
Posts : 53509
2014-12-30


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 15/3/2024, 15:31



Ovdje UA dron kamikaza uletio među 15 vojnika. Nisam stručnjak i eksplozije ali ako je kumulativna mina (ako) onda se možda netko od ovih 15 izvuka. Ali veliko možda.
Vidimo kada dolazi drugi dron u izvidnicu da gori taj kamion.
Inače ima gomile snimki gdje UA dronovima kamikazama uništava Ruse da se ne isplati sve niti stavljati. Imaju snimke gdje doslovno po dva drona love po jednog vojnika. Očito da ih Ukrainci imaju gomilu i gomilu. Iako svi mediji se fokusiraju na nestašicu granata koja će uskoro biti riješena po meni najveći problem za Ukrainu su Ruske FAB bombe a za to nema nekog rješenja na vidiku. Artiljeriju se da izdržati ako si duboko zakopan ili ako i ti imaš gomilu granata pa loviš artiljeriju od protivnika. Rusku nadmoć u oklopu i ljudstvu možeš poništiti opet dronovima. 
Tako se i UA brani trenutno unatoč tome što su opet Rusi u svemu dosta jači pa napreduju sporo uz ogromne gubitke. Međutim Rusku avijaciju teško zaustavlja UA. Možeš približiti zapadne pzo sustave prvoj crti a onda ih Rusi otkriju dronovima i unište preciznim raketama

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by veber 15/3/2024, 15:40

kaj onaj čedo reče?

hr nema avione, danas sletio 6i raffale

treba tu stoku zatuć na nikad više ne rade masakre.

_________________
AfD
veber
veber

Male
Posts : 53509
2014-12-30


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by veber 15/3/2024, 15:42

a na sljemenu novi radar

_________________
AfD
veber
veber

Male
Posts : 53509
2014-12-30


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by veber 15/3/2024, 17:20

a u hangarima i dalje čuće mig 21 malo više komada

četnike smo trebali riješit kada smo mogli

sada opet četniče

_________________
AfD
veber
veber

Male
Posts : 53509
2014-12-30


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 15/3/2024, 19:55

RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 15/3/2024, 22:40

To je mislim par mjeseci star video sa Krinkya (istočna obala Dnjepra)

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Piglet 16/3/2024, 08:37

Ukrajinci su danas pogodili još dvije ruske rafinerije nafte u Samarskoj oblasti. Indikativno je da se to dogodilo na dan izbora u Rusiji i da se radi o drugoj najvećoj ruskoj naftnoj kompaniji koja opskrbljuje ne samo strano nego i rusko domaće tržište na kojem su se proteklih dana pojavile nestašice.

Ukrajinci pametno udaraju, najveći prihodi ruskog proračuna su od nafte, a rashodi su im jako napuhani - samo u prva dva mjeseca ove godine su došli do deficita od 0,8% BDP-a. Nedavno je ruski ministar financija rekao da ne misli potrošiti sva sredstva iz Nacionalnog fonda na pokrivanje deficita, a Putin je prije izbora najavio da će se ići na podizanje poreza.

Zbog svih financijskih nesigurnosti troškovi ruskog zaduživanja su eksplodirali i trenutna kamatna stopa na ruske obveznice je 13,7% što je 5 do 6 puta više nego u Europi ili Americi.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Yield
Piglet
Piglet

Posts : 1426
2016-02-24


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 16/3/2024, 09:11

Indija, najveći kupac ruske nafte, prestala je plaćati rusku prvoklasnu sirovu naftu već dva mjeseca, prema lokalnim novinama.

Taj će potez poslužiti kao udarac Moskvi, koja ovisi o svom izvozu nafte i energetskoj industriji; oni čine oko 30 posto budžetskih prihoda zemlje i finansiraju tekući rat u Ukrajini. Rusija je treći najveći svjetski proizvođač nafte, s više od 12 posto globalne proizvodnje sirove nafte, prema Statisti, a energetska industrija smatra se ključnim spasom za gospodarstvo ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Indija je također smanjila isporuke Sokola, još jedne premium klase ruske nafte, djelomično zbog poteškoća s plaćanjem.

Milijarde dolara u ruskoj naftnoj dobiti zapele su u indijskim bankama zbog ograničenja Indijske rezervne banke, koja ruskim kompanijama onemogućuje prijenos rupija pohranjenih na bankovnim računima u Indiji u Rusiju i njihovo pretvaranje u rublje. To je osujetilo Putinove pokušaje da dedolarizira bilateralnu trgovinu s Indijom.

Najava problema za Rusiju: Indija već dva mjeseca odbija kupiti njihovu kvalitetnu naftu

Morat će spustiti cijenu ako misli da mu netko to kupuje ili smanjit proizvodnju pa da onda zbog smanjene proizvodnje cijena nafte se drži il čak malo skoči na svjetskim tržištima al onda opet kako u tom slučaju prodaje i manje količinu opet ima manje prihode u proračunu.

Hindusima se baš nešto ne sviđa njegovo šurovanje s Kinom.

---

Indija i Japan: savez za sprječavanje Kine i jačanje Indopacifika

Indijski ministar vanjskih poslova, Subrahmanyam Jaishankar, ovih dana odradio je veliki diplomatski posao i posjetio neke ključne države istočne Azije. Preciznije, bio je u posjetu Južnoj Koreji 5. i 6. ožujka, a odmah potom uslijedio je posjet Japanu od 6. do 8. ožujka. U obje demokratske i prozapadne azijske zemlje prvi čovjek indijske diplomacije nastojao je osnažiti ponajviše sigurnosnu i gospodarsku suradnju, kao i političke veze. Najjednostavnije bi se moglo reći kako Republika Indija traži partnere kako bi obuzdala Narodnu Republiku Kinu, svog najvećeg konkurenta u Aziji, naročito u Indo-tihooceanskoj regiji. Odnosi Indije s Japanom su posebno važni jer dvije države dijele zabrinutost zbog sve asertivnijih gospodarskih i vojnih poteza Kine u južnoj i istočnoj Aziji.

Kinesko vojno jačanje u Južnom i Istočnom kineskom moru ukazuje na to da Peking pokušava jednostrano promijeniti status quo u Indo-pacifičkoj regiji na svoju korist i na štetu svojih susjeda, uključujući Tokio i New Delhi. Peking želi aplicirati tzv. strategiju „Niz bisera“ oko Indijskog oceana, tj. uspostaviti antiindijska partnerstva s okolnim državama (Pakistan, Mjanmar, Maldivi, Šri Lanka, Kambodža, Džibuti) kako bi suzbili razvoj indijskog utjecaja unutar i izvan regija južne i jugoistočne Azije.

Indija i Japan: savez za sprječavanje Kine i jačanje Indopacifika
RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Piglet likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Piglet 16/3/2024, 09:27

RayMabus wrote:Morat će spustiti cijenu ako misli da mu netko to kupuje ili smanjit proizvodnju pa da onda zbog smanjene proizvodnje cijena nafte se drži il čak malo skoči na svjetskim tržištima al onda opet kako u tom slučaju prodaje i manje količinu opet ima manje prihode u proračunu.

Hindusima se baš nešto ne sviđa njegovo šurovanje s Kinom.
Na ruske izjave oko smanjenja izvoza ili proizvodnje nafte se više nitko ne obazire jer su ruski glasnogovornik Peskov i zamjenik premijera Novak barem 10 puta najavljivali smanjenje kako bi se potaknule cijene nafte, a već idući mjesec se pokazalo da se Rusi toga ne pridržavaju (imaju shadow fleet tankere koje ni oni sami ne mogu više nadzirati, a kamoli drugi). Jednostavno si Rusi ne mogu dopustiti nikakvo smanjenje izvoza dok su im rashodi za rat toliko napuhani, zato bi ukrajinski napadi na naftna postrojenja mogli imati ogromni efekt. Osim toga, sve informacije oko naftnog biznisa su proglasili vojnom tajnom.


Dosta je nazapaženo prošla vijest da je Angola nedavno zbog toga izašla iz OPEC saveza jer se od drugih 12 članica tražilo smanjenje proizvodnje kako bi se pogodovalo Rusima koji se toga jedini nisu pridržavali   lol!


Ono što trenutno drži cijene nafte je sukob u Gazi, napadi Huta, ali najviše saudijsko smanjenje proizvodnje za čak milijun barela dnevno. Saudijci su zbog toga u dubokoj recesiji i vrlo vjerojatno je ovo zadnji kvartal kako će se držati tog ograničenja.
Piglet
Piglet

Posts : 1426
2016-02-24


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 29 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 29 of 54 Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 41 ... 54  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum