ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Page 17 of 54 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 35 ... 54  Next

Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 27/2/2024, 15:13



Češka ideja da se kupi od nekoga već spremnih 800 000 granata velikog kalibra napreduje brzo. 
Macron kaže da će se kroz 10 dana realizirati to. Živi bili pa vidjeli. 
Btw Njemačka je nedavno poslala paket ili obećala paket od 120 000 granata velikog kalibra. 
Izgleda da su to Bugarske granate. 
Inače Bugarska zadnje dvije godine u pogon doslovno stavlja tvornice koje su propadale nakon hladnog rata, sada se šire pogoni i proizvode gomilu granata sovjetskog kalibra za Ukrainu. 
Europa će 2025 kolektivno dosta granata proizvoditi, ali to je 3 godine od početka rata ali bolje ikada nego nikada. 
Ovih 800 000 granata velikog kalibra bi bilo super Ukraincima da premoste ovu godinu. Isto tako očajno je Ukrajincima potreba Usa pomoć to ne moram naglašavati, očekujem dobre vijesti iz Usa jel se zadnjih par tjedana Usa mišljenje javnosti ponovo okrenulo u korist Ukraine pogotovo nakon Tucker Carlson interviewa, dapače pala mu je moć utjecaja među republikancima jer je ispao malo glup,

AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 27/2/2024, 15:38



Navodno dokaz oborenog S34.
Inače Ukrajinci svaki dan "na papiru" obaraju Ruske avione, davno bi Rusi bili bez avijacije da je to istina, čak i danas su "oborili dva", ali navodno bi jedan i mogao biti realan. Čekamo više dokaza

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 28/2/2024, 09:48

Britanski Međunarodni institut za strateške studije (IISS) navodi da je u 2023. godini VKS dobilo bar 20 novih borbenih aviona (bez tipa Su-57) od kojih najmanje 6 taktičkih bombardera Su-34NVOdeset višenamenskih Su-35S i dva višenamenska Su-30SM2. Osim toga je, prema analizi britanskog instituta, Mornarička avijacija (MA VMF) takođe dobila dva Su-30SM2.

Mora se međutim napomenuti da su ovakve brojke iznete na osnovu broja isporuka, kao i zbog pretpostavke da su u svakoj isporuci bila samo po dva aviona. Prošle, ali i pretprošle godine je bilo teško pratiti broj isporučenih letelica jer su njihovi evidencijski brojevi na objavljenim fotografijama ili video snimcima bili izbrisani ili zamućeni. Takođe, nije nemoguće da korporacija OAK nije objavila baš svaku isporuku.

Zamenik ruskog ministra odbrane Aleksej Krivoručko izjavio je krajem januara da su VKS Rusije u 2023. godini dobili 100 novih i remontovanih aviona, kao i 150 helikoptera. Pri tom je napomenuo da su isporučeni avioni operativno-taktičke avijacije, transportni i školsko-borbeni avioni.

U 2023. godini, VKS su osim borbenih aviona dobile i školsko-borbene avione Jak-130, i to u dve tranše. Za prvu se navodi da su u njoj bila samo dva aviona, a na već pomenutom snimku isporuke druge tranše Su-30SM2 u jednom kadru se vide tri nova Jak-130, što bi značilo da je prošle godine u jedinice stiglo bar 5 aviona. Novi vazduhoplovi isporučeni su prema ugovoru iz avgusta 2020. godine za 25 letelica, od kojih je već predato 9. Od 2009. do danas VKS su primile oko 120-122 aviona ovog tipa.

Transportna avijacija je u 2023. godini dobila 6 teških transportnih aviona Il-76MD-90A, po jedan u maju i avgustu, i po dva u oktobru i decembru. To je do sada najveći broj isporučenih aviona tog tipa od kako je počela serijska proizvodnja. Do sada je godišnje najviše bilo isporučeno prethodne 2022. godine kada je u jedinice stiglo 5 ovih transportera.

U dva ugovora iz 2012. i 2021. obaveza proizvođača je da do 2028. godine isporuči 27 serijskih aviona, od kojih je do sada predato 20. Međutim, pre toga je isporučeno 5 letelica, od kojih je prvi serijski avion pretvoren u prototip letećeg radarskog sistema A-100, a jedan primerak je prototip leteće cisterne Il-78M-90A.

Kada je reč o izvozu novih letelica, on je očekivano bio skroman. Postoje dokazi da je u 2023. godini Mjanmar dobio dva višenamenska borbena aviona Su-30SME, dok je Kazahstan najverovatnije dobio 4 Su-30SM. Od ostalih isporuka vojnih aviona samo je Iran primio školsko-borbene Jak-130 (moguće do 4 aviona).

Što se tiče helikoptera, Belorusija je dobila 4 desantno-jurišna Mi-35M, Burkina Faso jedan transportni Mi-17-1V i jedan desantno-jurišni Mi-35M, Togo tri Mi-35, Kirgistan dva Mi-17V-5, Senegal jedan  transportni Mi-17-1V.

[ANALIZA] Koliko se vojnih aviona i helikoptera proizvede i isporuči ruskoj vojsci?
RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 28/2/2024, 11:59



Izrael stao otvorenije na stranu Ukrajine. Dok Mike Johnson i dalje ne da niti da Usa pomoć ide u kongres gdje bi prevladala većinom.. Ali on kao speaker to može blokirati

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 28/2/2024, 12:29

Među Ukrajincima raste osjećaj da je Zapad sve umoran od Ukrajine, pruža sve manje pomoći i želi da Kijev učini ustupke Rusiji.

▪ Krajem 2022. tako je mislilo 15% Ukrajinaca. Početkom listopada 2023. već je iznosio 30%. A sada je već 44%.

▪ A samo 49% vjeruje da Zapad nastavlja podržavati Ukrajinu koliko god može i želi okončati rat pod uvjetima povoljnim za Kijev. Prije nešto više od godinu dana iznosio je 76%.

▪ Podrška EU i SAD-a najviše se osjeća na zapadu Ukrajine, najmanje na istoku i jugu.

https://t.me/RVvoenkor/62868
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29477
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by dijagram 28/2/2024, 15:09

crvenkasti wrote:Među Ukrajincima raste osjećaj da je Zapad sve umoran od Ukrajine, pruža sve manje pomoći i želi da Kijev učini ustupke Rusiji.

▪ Krajem 2022. tako je mislilo 15% Ukrajinaca. Početkom listopada 2023. već je iznosio 30%. A sada je već 44%.

▪ A samo 49% vjeruje da Zapad nastavlja podržavati Ukrajinu koliko god može i želi okončati rat pod uvjetima povoljnim za Kijev. Prije nešto više od godinu dana iznosio je 76%.

▪ Podrška EU i SAD-a najviše se osjeća na zapadu Ukrajine, najmanje na istoku i jugu.

https://t.me/RVvoenkor/62868
Ukrajincima je takav osjecaj, a stavrnost je upravo takva kako pocinju osjecati.
Zapad ce teziti kakvom pragmaticnom rjesenju s kojim ce ukrajinci biti nezadovoljni.
Bolje reci oni koji su vidjeli potpuno oslobodjenu zemlju i nista manje od toga.
Dio ukrajinaca koji zele da rat skonca nije toliko opterecen teritorijem i lako bi prodali dijelove zemlje za nekakav mir.
I rusi ce imati slicnu situaciju, jedni likovati jer su eto kao pokazali zube, ugrabili nesto ukrajine i zivjet ce od toga.
Drugi pak kritizirati propali pokusaj aneksije ukrajine, ekonomske probleme, masu poginulih.
Obje drzave bit ce u visedesetljetnom neprijateljstvu, bolje reci mrznji  i buducnost bi mogla donijeti i nove ratne price.
U sustini nitko nece biti zadovoljan, pa niti vatreni navijaci:)
Dobro, zapadne drzave poglavito USA imat ce korisne spoznaje o ruskoj sposobnosti ili nesposobnosti ruske armije.
Mislim da su ruskom izvedbom ipak svi iznenadjeni, osim nesto  nas rijetkih primjeraka B-) :coffee :cro
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18828
2015-08-09


AssadNaPodmornici likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by veber 28/2/2024, 15:19

vuk još uvijek u hr

kao i pol ovih četnika

kaj je ziher je ziher.



nije se oglasio onaj spiganih obrva.


srbin po zanimanju.

četnik po zvanju.

_________________
AfD
veber
veber

Male
Posts : 53509
2014-12-30


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Hoholo Mudovski 28/2/2024, 15:22

dijagram wrote:
crvenkasti wrote:Među Ukrajincima raste osjećaj da je Zapad sve umoran od Ukrajine, pruža sve manje pomoći i želi da Kijev učini ustupke Rusiji.

▪ Krajem 2022. tako je mislilo 15% Ukrajinaca. Početkom listopada 2023. već je iznosio 30%. A sada je već 44%.

▪ A samo 49% vjeruje da Zapad nastavlja podržavati Ukrajinu koliko god može i želi okončati rat pod uvjetima povoljnim za Kijev. Prije nešto više od godinu dana iznosio je 76%.

▪ Podrška EU i SAD-a najviše se osjeća na zapadu Ukrajine, najmanje na istoku i jugu.

https://t.me/RVvoenkor/62868
Ukrajincima je takav osjecaj, a stavrnost je upravo takva kako pocinju osjecati.
Zapad ce teziti kakvom pragmaticnom rjesenju s kojim ce ukrajinci biti nezadovoljni.
Bolje reci oni koji su vidjeli potpuno oslobodjenu zemlju i nista manje od toga.
Dio ukrajinaca koji zele da rat skonca nije toliko opterecen teritorijem i lako bi prodali dijelove zemlje za nekakav mir.
I rusi ce imati slicnu situaciju, jedni likovati jer su eto kao pokazali zube, ugrabili nesto ukrajine i zivjet ce od toga.
Drugi pak kritizirati propali pokusaj aneksije ukrajine, ekonomske probleme, masu poginulih.
Obje drzave bit ce u visedesetljetnom neprijateljstvu, bolje reci mrznji  i buducnost bi mogla donijeti i nove ratne price.
U sustini nitko nece biti zadovoljan, pa niti vatreni navijaci:)
Dobro, zapadne drzave poglavito USA imat ce korisne spoznaje o ruskoj sposobnosti ili nesposobnosti ruske armije.
Mislim da su ruskom izvedbom ipak svi iznenadjeni, osim nesto  nas rijetkih primjeraka B-) :coffee :cro
postavke su;
ako ukrajina izgubi ne cijeli teritorij i ne uđe u nato, poraz nije potpun jer su sačuvali nešto države
ako urajina izgubi samo jednu od te dvije stvari malecki poraz za ukrajinu i još manji za rusiju
ako ukrajina vrati teritorij i uđe u nato nerješeno
ako ukrajina vrati sav teritorij i uđe u nato potupna pobjeda ukraijine
slava 
a sad muzika iz studija;

_________________
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 20240816
Hoholo Mudovski
Hoholo Mudovski

Posts : 5745
2023-08-31


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 28/2/2024, 20:23



Ukrajinci koriste nove dronove kamikaze napunjene gelerima. Odlične za lovit pješadiju, nisu dobre za oklop naravno. Ima više takvih snimki 
Ukrajinci tvrde da su izveli kontra napad na Ruse u jednom predgrađu Donjecka i izbacili Ruse iz Krasnogorivke i pri tome im nanijeli velike gubitke. 
Naravno za jednu i drugu izjavu čekamo više dokaza 


Ukrajinci opet poklopili skupinu Rusa koji su se skupili na hrpi čekajući medalje. 
Ne znam jel ovo iz Ruskog izvora, kasnije ću provjeriti ali eto prenosimo za sada dok ne dobijemo provjeru. U pravilu za ovakve gubitke uvijek izađu dobri dokazi, pa i ovdje sačekajmo 


Belgija je odlučila donirati 200 milijuna eura u Češki fond. Česi su našli više neutralnih država koji su spremni prodati čak 800 000 granata velikog kalibra. Macron je isto jucer donirao masne pare i rekao je da će kroz 10ak dana sve biti riješeno.

800 000 granata velikog kalibra će omogućiti Ukrajincima da doslovno poduplaju artiljeriju u 2024.

Eto sve skupa i bez USA pomoći neće UA propasti, neće biti lako ali imati će resurse za obranu. 
A USA pomoć nadajmo se da će doći. Ako ona bude odobrena onda će se stvari opet vratiti barem u ravnotežu. 

Najgore od svega nije niti loše da ovako Rusi napadaju troše ogromne količine oklopa, dosta napada im propada, a nemaju niti Rusi neograničene rezerve sovjetskog željeza koje im je 80% tehnike

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 28/2/2024, 21:23



Hunter Biden, sin predsjednika SAD, optužen za primanje mita od Ukrajinaca, objasnio zašto je postao član uprave ukrajinske energetske tvrtke Burisma:
"Ušao sam u Burismu kako bih se suprotstavio ruskoj agresiji."
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29477
2014-04-17


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by crvenkasti 28/2/2024, 22:34

Sav novac koji su Bidenovi primili od Ukrajinaca kao mito, kasnije je poslužio za kupovinu oružja za obranu od ruske agresije za koju su znali da će do nje doći.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29477
2014-04-17


Hoholo Mudovski likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 28/2/2024, 23:52

RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 29/2/2024, 12:17

"Ruski piloti moraju riskirati da udare dublje. Da bi bomba letjela dublje, morate letjeti bliže, jer bomba klizi, nema svoj motor, leti, smanjujući brzinu. Zato trebaju riskiraju, a riskirajući upadaju u priče poput današnje", rekao je glasnogovornik ukrajinskih zračnih snaga Yuriy Ignat.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 29/2/2024, 13:22

Od svih tih oborenih RU aviona nažalost vrlo je malo dokaza. Tako iako Ukrainci na papiru svaki dan "obaraju" po dva aviona, mislim da nema ništa od toga.

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 29/2/2024, 14:22

A-50 već četvrti dan nije na nebu. Ovo pomaže u uništavanju ruskih aviona, - glasnogovornik Zračnih snaga Ukrajine Yuriy Ignat

Okupatori dolaze do zaključka da se u našem Azovskom moru nema što petljati. Na taj način su se odgurnuli. Jasno je da neprijatelj dobiva manje informacija o našim radarskim stanicama, protuzračnoj obrani koja zrači. Potonje neprijatelj otkriva uz pomoć zračnog radara, a to je A-50.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 29/2/2024, 17:06

On pomaže, ali sumnjam da su Ukrajinci oborili išta od tih aviona. Gledam u komentarima, čak ekipa koja je za Ukrajinu, govore da je smješno što ovi opisuju, da svaki dan obaraju po 2 Ruska Suhoja, bez dokaza, slike ičega.

Kada se obori avion ozbiljno, u 90% slučajeva bude nešto.. šuškanje po telegramu, slike, videa, snimke, itd. Kod Ukrajinaca ništa.. naravno koji put se dogodi da nije bilo "ništa" a onda se par mjeseci kasnije nađe olupina, ali to je bilo "koji put" u cijelom ratu.

Dakle to su nažalost fantazije, jer bi Rusi davno ostali bez aviona da ih tako gube.

Naravno postoje dobre indicije, da Rusi gubitkom A50 i ipak nekim nanesenim gubicima(potvrđenim bilo je nekoliko aviona sve skupa zadnja dva mjeseca, ali ne ono "svaki dan po 1-2") , su povećali domet odakle bacaju FAB bombe.. pa su one puno manje precizne. I pošto Ukrajinci položaje održavaju sa manje vojnika, vjerojatno te FAB bombe rade manje probleme nego prije ali rade. Ali da Ukrajinci obaraju svaki dan 1-2 aviona, to je teška demencija.

Zadnjih tjedan dana bilo je gadnih gubitaka na obje strane. Oryx(jakub jankovski) je izbacio potvrdu UA gubitaka.
Tako da tamo Ukrajinci su izgubili a to sam i naveo.. nekoliko komada vrijednih zapadnih artiljerijskih sustava(nešto uništeno nešto oštećeno), dio PZO obrane(ništa od patriota ,ali su potvrđeno izgubili jedan lanser NASAMS, S-300, i danas sam vidio snimku gdje im pogodilo BUK ).
Nešto sitno oklopa, najpoznaiji je M1Abrams.

naravno Rusi su izgubili više artiljerije, i pun kurac više oklopa, ali oni imaju više jednog i drugoga, to su stariji sustavi i haubice i oklop ali ih imaju više.
zapad dosta tu kaska sa pomoći Ukrajincima ali šta je tu -tu je.

Što je sa frontom?
Krinki je unatoč gubicima na obje strane u rukama Ukrajinaca. Prije tjedan dana Rusi su poslali 3 vojnika da zabiju zastavu u centar Krinkija , i onda su to snimali i širili kao da su "izbacili Ukrajince iz sela"(sa istočne strane Dnjepra). Naravno da se kasnije pojavila druga snimka kako su ta trojica vojnika poginula dok su bježala nakon što su stavili zastavu i kako su Ukrajinci 20minuta kasnije skinuli Rusku zastavu. Ali i trpe gubitke Ukrajinci tu.
Sve jedno Rusi ne mogu izbaciti Ukrajince sa istočne obale Dnjepra a fantaziraju već mnogi kako će ovi preći Dnjepar sa ići na Odesu.. kako da ne. - a Ukrajinci su im mjesecima sa njihove strane Dnjepra i nanose im gubitke.

Ukrajinci i dalje gube neka sela zapadno od Avdiivke, optužuju svoje zapovjednike da nisu pripremili utvrđene položaje. Navodno, čitao sam davno Ukrajinci imaju 16km iza Avdiivke utvrđene pozicije, međutim, ovo je par km zapadno.. nije cilj se odmah povući 16km.. trebalo je odmah 2-3 km iza u idućim selima biti utvrđenja. Rusi zasipaju cijelo područje FAB bombama i ulaze u 3-4 sela. Vidjet ćemo dalje koliko će Rusi napredovati.

u NovoMihalovki što je isto jedno od predgrađa Donjecka Rusi su imali hrpu propalih napada.
U Krasnogorivki, jučer su Ukrajinci javili da su u protunapadu izbacili Ruse iz toga predgrađa Donjecka i da su im nanjeli 100 mrtvih i ranjenih.
Istina je da su ih izbacili , ali vjerojatno nije istina o ovim Ruskim gubicima inače bi bilo hrpi snimki i videa mrtvih Rusa. Toga nema.

Iako ovdje često jedna i druga strana tvrde da su "drugoj strani ubili po pola milijuna vojnika", u realnosti hrpa ovih bitaka se odvija sa nekoliko desetaka vojnika. Nije ovo WW2 stil rata pa nisu WW2 vojnici.
Zašto je to tako, mogu se raspisati ali drugi put.
Sve skupa mrtvi i ranjeni se mjere u stotinama tisuća na obje strane(ukrajinci vjerojatno oko 200 k , a Rusi oko 300-400k) ali to niti za jednu i drugu stranu nije katastrofalno. Ruski gubici u ljudstvu su nešto veći, ali imaju više stanovnika pa lakše podnose. Sve jedno jedni i drugi mogu ovako još godinama i godinama ratovati.

Dalje Robotnije selo, za koje sam pričao, i Alphaomega je postavio upit prije par dana - kako sam tada i napisao - Rusi su na tom području izveli zadnjih tjedan dana hrpu napada. Neki su baš bili skršeni sa gomilom vizualnih gubitaka. Međutim poslali su dva BMP3 i uzeli pola sela. Iskrcali pješadiju, a BMP3 je utekli (mislim da su kasnije bili skršeni FPV dronovima) a pola Rusa iz ta dva BMPa(dakle 15-20) je poginulo od dronova dok su zabili zastavu. To se predstavilo kao veliki uspjeh.

Eh sada Ukrajinci su prema svim izjavama vratili selo , vjerojatno isto tako su poslali 2-3 oklopna vozila sa pješadijom koji su izbjegavali Ruske FAB bombe/granate i potaracali ovih 10ak Ruskih preživjelih vojnika i vratili selo za koje se ovo ljeto masovno ginulo.

Da od gadnih snimki, kako rekoh vidio sam pogotak u Ukrajinski BUK i navodno kuća u kojoj je bio sakriven je imala posadu unutra.. to je gadan gubitak ako su ljudi uključeni.

dakle Ukrajinci su potvrđeno zadnjih dana izgubili 1 NASAMS lanser(svaka baterija ih ima nekoliko), jedan S300 lanser sa radarom, i ovaj BUK i 2-3 radara. To su potvrđeni gubici koji su gadni za PZO obranu .


Onaj napad HIMARSom na Rusko okupljanje je napisan na jednom RU telegram kanalu, ili još kojem. Nisam išao u provjeru koliko su ti pouzdani kanali, ali recimo da je točno, iako bi bilo dobro da se pojavi snimka.

To je to. Situacija je za UA teška, ali nije katastrofalna.

Situacija je i za Ruse teška, imaju naravno više svega, ali sa druge strane ih opet čeka jeben protivnik koji svaki centimetar blata i ruševina naplaćuje skupo i ima pomoć NATO pakta, a ne vidi se kraj rata, ne znaju ciljeve.




_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Šandor Winnetou likes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by AssadNaPodmornici 29/2/2024, 22:41



Opet nešto Mike Johnson kenja.. Sada je kao zainteresiran da se pomogne UA. Iako pitaj Boga tko njega drži za jaja. 
Na USA pomoć ne treba računati. 

UA se hvali da su proizveli 200 000 FPV dronova u prvih dva mjeseca. Lijepo. Eto kako se Ukrajinci brane protiv Rusa bez granata, zabijaju dronove u njih. Kada završi rat UA će imati daleko najjaču industriju dronova na planeti


Tucker se malo popiša po Putinu


Slušao sam njegovo gostovanje kod Lex Friedmana, dobar podcast

_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici
AssadNaPodmornici

Posts : 21770
2018-06-14


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 1/3/2024, 23:59

Avdiivka, ukrajinske i ruske snage nastavljaju s izvođenjem napada klizećim bombama jedna protiv druge.

Ovdje viđena, ukrajinska klizna bomba (vjerojatno GBU-39 SDB) udara u zgradu tvornice koksare koju drže Rusi.

Radni raspon: 150 km kada su lansirane kao dio GLSDB-a.

Ukrajina : U veljači 2023. američka vlada pristala je poslati bombe malog promjera lansirane s zemlje (GLSDB) u Ukrajinu, koje bi trebale stići najkasnije u jesen 2023.

Trošak nije otkriven; međutim, SDB koji se koristi u GLSDB-u košta američku vojsku od oko 40.000 dolara, s pripadajućom raketom M26 koja dolazi iz zastarjelog inventara. Iznos koji će se dodijeliti svakom GLSDB-u od troška "inter-stage adaptera", troška za razvoj lansera-kontejnera i drugih GLSDB-ovih razvojnih i proizvodnih troškova Boeinga i Saaba nije poznat. Usporedbe radi, cijena jednog projektila M31 procjenjuje se na 500.000 dolara, iako to može biti "izvozna cijena", uvijek viša od iznosa koji se naplaćuje američkoj vojsci. Prema proračunu američke vojske, platit će oko 168.000 dolara za svaki GMLRS u 2023. GLSDB se nudi Ukrajini kao alternativa za velike udaljenosti 300 km (190 mi) ATACMS projektilima, čija se cijena po jedinici procjenjuje na više od milijun dolara. Druga alternativa za velike udaljenosti su 250 km (160 milja) rakete Storm Shadow, od kojih se procjenjuje da svaka košta oko 2 milijuna funti (2,5 milijuna dolara, fiskalna godina 2023.). Velika Britanija se složila isporučiti ih Ukrajini. Svrha razvoja oružja bila je ponuditi siromašnijim zemljama udarne kapacitete skupljih i naprednijih zračnih snaga. Jim Leary, direktor globalne prodaje za Boeing, rekao je novinarima 2019.: "To se stvarno uklapa u širi skup kupaca jer uzimamo postojeću sposobnost, povećavamo je i stvaramo priliku [za zemlje] koje nemaju sposobnost imati snažne zračne snage." 

Zemaljska bomba malog promjera
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Discover_Boeing_Ground-Launched_Small_Diameter_Bomb_that_US_considering_supply_Ukraine_925_001
RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 2/3/2024, 00:23

Nakon što ju raketni motor lansira na dovoljno visoku visinu i brzinu, SDB se odvaja od rakete i krila se otvaraju, dopuštajući bombi da klizi do cilja.

GLSDB ima domet od 150 km, ili može pogoditi ciljeve 70 km iza lansirne rakete. Prema Saabu, točan je unutar jednog metra. Oružje se može postaviti da detonira iznad zemlje ili s odgodom za duboko prodiranje,  i otporno je na ometanje elektroničkog ratovanja, koje Rusija intenzivno koristi u istočnoj Ukrajini od ožujka 2014.

U demonstraciji 2017. GLSDB je gađao pokretnu metu na udaljenosti od 100 km. SDB i raketni motor razdvojili su se na visini i bomba je koristila poluaktivni laser (SAL) tražilicu za praćenje i napad na cilj. Ispitivanje iz 2019. proširilo je ovaj domet na 130 km protiv cilja na moru.

Dana 3. veljače 2023. vlada Sjedinjenih Država najavila je paket pomoći za Ukrajinu kao dio pomoći tijekom ruske invazije na Ukrajinu 2022. koji bi uključivao GLSDB, koji se može lansirati iz postojećih lansera HIMARS ili MLRS kojima upravlja Ukrajina (ili iz vlastiti lanser) za gađanje ruskih ciljeva koji su bili izvan dometa GMLRS-a. GLSDB gotovo udvostručuje domet koji je Ukrajina prethodno mogla ciljati s ovim lanserima (150 km u odnosu na 85 km s GMLRS-om). Ovo će "staviti sve ruske vodove opskrbe na istoku [Ukrajine] nadohvat ruke, kao i dio Krima koji je okupirao Rusija". 

30. ožujka tajvanski mediji izvijestili su da je Tajvan odgodio kupnju GLSDB-a kako bi ga mogli poslati u Ukrajinu. To je učinjeno na zahtjev Sjedinjenih Država. Oružje je tek ušlo u "početnu fazu masovne proizvodnje" 2023. Najuži dio Tajvanskog tjesnaca je širok 130 km, unutar dometa GLSDB-a i otežava ga za PLA da okupi amfibijske snage za invaziju na Tajvan. 

Rakete M26 koje nose 644 podstreljiva DPICM M77. Domet: 15–32 kilometra.

...

Neće baš bit 150 km s ovim raketnim motorom nego je to za ovaj raketni motor ovaj domet ( 70 km ): GLSDB ima domet od 150 km, ili može pogoditi ciljeve 70 km iza lansirne rakete.

Ovo do 150 km domet, to je nešto za mornaricu testirali s nekim jačim raketnim motorima a ne ovim od ovih bivših kasetnih raketnih granata koje imaju taj motor M26 pa se riješavali kazetne muncije pa im ostali raketni motori za ove HIMARS-e i to i onda na njih kače male klizne bombe težine 93 kilograma težina te male bombe a eksplozivno  punjenje u istoj čini nekakvih 16 kg eksploziva a cijela bomba bez tog raketnog motora je teška 129 kilograma.

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 1280px-SDB3
RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 2/3/2024, 01:41

Izvorni SDB opremljen je inercijskim navigacijskim sustavom potpomognutim GPS-om za napad na fiksne/stacionarne ciljeve kao što su skladišta goriva , bunkeri itd. Druga varijanta, Raytheonov GBU-53/B SDB II , uključivat će termalni tragač i radar s automatskim značajke prepoznavanja ciljeva za udaranje mobilnih ciljeva kao što su tenkovi , vozila i mobilna zapovjedna mjesta. 

Mala veličina bombe omogućuje jednom udarnom zrakoplovu da nosi više streljiva nego što je to moguće koristeći trenutno dostupne bombe. SDB nosi otprilike 36 lb (16 kg) visokoeksploziva AFX-757. Ima integrirana krila tipa "DiamondBack" koja se otvaraju nakon otpuštanja, povećavajući vrijeme klizanja, a time i maksimalni domet. Njegova veličina i točnost omogućuju učinkovito streljivo s manje kolateralne štete. Probojnost bojeve glave je 3 ft (1 m) čeličnog armiranog betona ispod 3 ft (1 m) zemlje, a upaljač ima elektronske sigurnosne i vatrene (ESAF) funkcije koje se mogu birati u kokpitu, uključujući zračni udar i opcije odgode. 
Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Diamond-back1

Ima masu 129 kg i ova neka krilca ( zato je posebno napravljena klizna bomba tvornički a ne samo uzeta neka glupa bomba od prije pa na nju namontirano da može jedriti ).

111 km kad se ispaljuje iz zraka a 150 km kad se ispaljuje iz cijevi s raketnim motorom M26 koji sam ima domet 32 km ...111 km + 32 = a ono po ovome i može do 150 km letit.

2015 testiranje ove šeme za ispaljivanje s tim motorom s tla tj iz lansera itd i sad po prvi put Ukrajini ovo se uopće koristi.

Znači ovo je premijera ovog sistema kad se ispaljuje s tla šta sad gledamo šta su oni rokali ovu koksaru u Avdivki s ovim.
Premijera. Opet radi bioskop. cheers :^0

14. listopada 2023. Boeing je rekao da će GLSDB biti isporučen Ukrajini do zime.  Dana 30. studenog objavljeno je da je isporuka odgođena za početak 2024. Dana 30. siječnja 2024., Politico je izvijestio da bi rakete mogle biti raspoređene već sljedeći dan. 14. veljače 2024. ruski mediji objavili su snimku onoga što izgleda kao olupina repa GLSDB-a, navodno pronađena u blizini Kreminne, Luhansk Oblast. 
RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by RayMabus 2/3/2024, 01:53

Kako god okreneš ovo nije ispod 100 km domet zato šta kad je samo ispuste iz zraka a pošto ima malu masu ( 129 kg ) te ova krilca onda do 111 km najveći domet no ovo je tko zna s koje visine ispušteno tako da su ovo mjere s najveće moguće visine ( nekakva stratosfera ono ).

E sad raketni motor do 32 km i kažu još 70 km može dakle ovo je opet neka najveća visina koju ovi raketni motor može postić s njom namontiranom sprijeda itd i opet imaš 32 + 70 = 100 km.

Ovo ispod 100 km dometa nije kad se ispaljuje iz cijevi lansera s tla i raketnim motorom namontiranim na guzicu te iste tvornički napravljene klizne bombe mase 129 kg.

---

Avdiivka, ukrajinske i ruske snage nastavljaju s izvođenjem napada klizećim bombama jedna protiv druge.

Ovdje viđena, ukrajinska klizna bomba (vjerojatno GBU-39 SDB) udara u zgradu tvornice koksare koju drže Rusi.
RayMabus
RayMabus

Posts : 181319
2014-04-11


Šandor Winnetou dislikes this post

Back to top Go down

Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema - Page 17 Empty Re: Rat u Ukraini - ozbiljna(moja) tema

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 17 of 54 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 35 ... 54  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum