Užas - Putinove nove vojne baze u Libiji velika su prijetnja za SAD
Page 1 of 1
Užas - Putinove nove vojne baze u Libiji velika su prijetnja za SAD
Putinove baze u Libiji nova je regionalna briga za SAD
Bloomberg) -- Rusija namjerava proširiti svoju vojnu prisutnost u istočnoj Libiji, plan koji bi mogao dovesti do pomorske baze, dajući joj značajno uporište na južnom pragu Europe.
U tijeku je dogovor o obrani između ruskog predsjednika Vladimira Putina i libijskog istočnog vojnog zapovjednika Khalife Haftara nakon njihovog sastanka u Moskvi krajem rujna, prema ljudima upućenim u to pitanje, koji su htjeli ostati anonimni dok su razgovarali o osjetljivim temama.
Eskalacija ruske aktivnosti u Libiji predstavlja novi izazov za SAD i njegove europske saveznike, koji su već u sukobu s Kremljom oko njegove invazije na Ukrajinu i potencijalne uloge te zemlje u bilo kojem širem bliskoistočnom sukobu koji bi proizašao iz Izraela. Hamasov rat. Rusija je bila jako aktivna u susjednoj Siriji tijekom desetljeća dugog građanskog rata u toj zemlji.
Američka administracija ovu prijetnju shvaća "vrlo ozbiljno", rekao je Jonathan Winer, bivši američki specijalni izaslanik za Libiju. "Držati Rusiju podalje od Mediterana bio je ključni strateški cilj - ako Rusija tamo dobije luke, to joj daje mogućnost špijuniranja cijele Europske unije."
Prikrivena prisutnost
Rusija je nekoliko godina bila tajno prisutna u sjevernoafričkom izvozniku nafte preko plaćeničke skupine Wagner, koja je ušla tijekom vakuuma vlasti i građanskog rata koji je uslijedio nakon uklanjanja Muammara Qaddafija uz podršku NATO-a 2011. Rusko ministarstvo obrane je sustavno preuzimajući kontrolu nad Wagnerovim aktivnostima otkako su njegov pobunjeni vođa Jevgenij Prigožin i njegovi glavni suradnici poginuli u misterioznoj zrakoplovnoj nesreći u kolovozu.
Temelj koji je napravio Wagner za promicanje interesa Kremlja u Africi i na Bliskom istoku omogućio je Moskvi da brzo poveća svoju vojnu imovinu u inozemstvu. Također traži pomorsku bazu na Crvenom moru u Sudanu, što bi joj omogućilo stalni pristup Sueskom kanalu, Indijskom oceanu i Arapskom poluotoku, iako bi građanski sukob u toj zemlji mogao poništiti te planove.
Libija je podijeljena između uprava koje se bore u zapadnoj prijestolnici Tripoliju i istočne, gdje Haftar drži vlast. Uobičajeno je da se svaka strana protivi vanjskoj politici i drugim odlukama koje donosi njezin suparnik.
Haftar, 79, kontrolira mnoga glavna naftna postrojenja u Libiji, OPEC-ovom proizvođaču u kojem se nalazi oko 40% afričkih rezervi. On traži sustave protuzračne obrane koji bi ga zaštitili od suparničkih snaga u Tripoliju, koje podržava turska vojska, tvrde ljudi bliski njegovoj samozvanoj Libijskoj nacionalnoj vojsci.
On također želi obuku za pilote svojih zračnih snaga i specijalne postrojbe, rekli su. Zauzvrat, nekolicina zračnih baza koje trenutačno zauzimaju Wagnerove paravojne jedinice bit će nadograđene za smještaj ruskih snaga.
Ruski ratni brodovi također bi mogli dobiti pravo trajnog pristajanja u libijskoj luci, najvjerojatnije Tobruku, koja se nalazi samo nekoliko stotina kilometara preko Mediterana od Grčke i Italije, prema drugim ljudima koji su upoznati s pregovorima. Međutim, to je dugoročnija perspektiva jer će zahtijevati značajnu nadogradnju lučkih objekata, rekli su. Rusija za sada ima samo jednu pomorsku bazu na Mediteranu, u sirijskom Tartusu.
Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov nije odgovorio na pitanja o potencijalnom vojnom sporazumu. Ministarstvo obrane u Moskvi nije odgovorilo na zahtjeve za komentar. Glasnogovornik Libijske nacionalne armije, Ahmed Al-Mismari, nije odgovarao na pozive na svom telefonu. Libijska vlada sa sjedištem u Tripoliju nije odgovorila na zahtjeve za komentar.
Prijelomni sastanak
Haftarova audijencija kod Putina 28. rujna označila je napredak za libijskog zapovjednika u njegovim odnosima s Rusijom. Tijekom svog prethodnog posjeta Moskvi 2020. godine, Putin se odbio sastati s njim dok su ga niži dužnosnici pritiskali da potpiše primirje s Tripolijem. Iznenada je napustio zemlju bez prihvaćanja dogovora.
Haftarovo produbljivanje veza s Moskvom izazvalo je zabrinutost u Washingtonu i potaknulo niz posjeta na visokoj razini zemlji ove godine u pokušaju da ga uvjere da promijeni kurs.
Tjedan dana prije razgovora s Putinom, zapovjednik američkih snaga u Africi, general Michael Langley i sadašnji američki specijalni izaslanik za Libiju, Richard Norland, sastali su se s Haftarom u Bengaziju. Pritisnuli su ga da ukloni strane snage, prema Zapovjedništvu SAD-a za Afriku.
Libija bi trebala biti u poziciji da "bira između niza partnera za sigurnosnu suradnju", rekao je Norland novinarima u konferencijskom pozivu prošlog mjeseca. Osudio je rusku vojnu ulogu u Libiji kao "destabilizirajuću".
Bidenov problem
Problem američkog predsjednika Joea Bidena je u tome što Rusija nudi vojnu pomoć koju SAD ne može pružiti zbog Haftarovog neuspjelog pokušaja svrgavanja međunarodno priznate vlade u Tripoliju 2019.-2020., smatra Winer, bivši američki izaslanik. U isto vrijeme, nije bio spreman razgovarati o sankcijama, rekao je, tako da nema očitih troškova za Haftara u obraćanju Putinu.
Unatoč tome, obrambeni sporazum s Rusijom pojačat će podjele između istoka i zapada Libije, kojom trenutno upravljaju suparničke administracije, i smanjiti vjerojatnost ponovnog ujedinjenja zemlje nakon više od desetljeća sukoba od svrgavanja Qaddafija, rekla je Claudia Gazzini, viši analitičar za Libiju u Međunarodnoj kriznoj skupini.
Taj scenarij sasvim odgovara Rusiji, rekao je Kirill Semenov iz Ruskog centra za međunarodne odnose koji je osnovao Kremlj.
"Za Haftara je ključno održati svoje oružane snage i SAD mu ne daju drugu opciju osim da se drži Rusije kao svog glavnog partnera."
https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-11-05/putin-s-move-to-secure-libya-bases-is-new-regional-worry-for-us#xj4y7vzkg
----------------------------
To je blizu Kosova i Hrvatske.
crvenkasti-
Posts : 29698
2014-04-17
Re: Užas - Putinove nove vojne baze u Libiji velika su prijetnja za SAD
Haftar a ni nitko u toj istočnoj Libiji neće čačkat mečku pa da ovome da luke. Libija je pod UN blokadom a žive od nafte tako da im se ne isplati a i uostalom ti u zapadnoj Libiji nisu pomorska opasnost nego kopnena i zračna jer se čačkaju oko nafte tj teritorija.
Haftara u osnovi zanima PZO, helikopteri, topništvo i tako to.
Haftara u osnovi zanima PZO, helikopteri, topništvo i tako to.
RayMabus- Posts : 184104
2014-04-11
Re: Užas - Putinove nove vojne baze u Libiji velika su prijetnja za SAD
Gospodarstvo Libije prvenstveno ovisi o prihodima iz naftnog sektora , koji predstavlja preko 95% zarade od izvoza i 60% BDP-a .
https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Libya
Ograničeni su nekim UN stavkama zbog građanskog rata tako da se Haftaru ne isplati tamo nekom Putinu davat luke da drži vojne brodove pa da mu UN to zaustavi jer odma gubi prihode.
https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Libya
Ograničeni su nekim UN stavkama zbog građanskog rata tako da se Haftaru ne isplati tamo nekom Putinu davat luke da drži vojne brodove pa da mu UN to zaustavi jer odma gubi prihode.
RayMabus- Posts : 184104
2014-04-11
Similar topics
» DRASTIČNA ODLUKA PENTAGONA Proširit će američke vojne baze u Europi
» Bećirović pozvao NATO da upute poziv za članstvo i da se vrate u vojne baze u BiH
» Francuska vodi tajne vojne operacije u Libiji
» MASAKR Više od 100 mrtvih u čak sedam eksplozija, na meti džihadista i ruske vojne baze!
» Šešelj:Srbija ne može dugo sedeti na dva stolca.Ruske vojne baze rasporediti u Srbiji
» Bećirović pozvao NATO da upute poziv za članstvo i da se vrate u vojne baze u BiH
» Francuska vodi tajne vojne operacije u Libiji
» MASAKR Više od 100 mrtvih u čak sedam eksplozija, na meti džihadista i ruske vojne baze!
» Šešelj:Srbija ne može dugo sedeti na dva stolca.Ruske vojne baze rasporediti u Srbiji
Page 1 of 1
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum