ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Page 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by jastreb Fri 1 Nov - 19:52

michaellcmacha wrote: 
kod njih je do 1800-te bilo samo ime jer prezimena nisu ni imali... nakon dodjele prezimena isto su stavili kao primarnu oznaku a ime kao sekundarnu...
Još jedna nebuloza u golemom nizu laži o Srbima.

Srbi su kudikamo prije imali prezimena. Pa Arsenije Čarnojević koji je predvodio veliku seobu Srba rođen je prije 1800-te. kako vidimo imao je prezime.

Vuk S. Karadžić,također,rođen 1787.     Sava Mrkalj također.    Zatim mogao bih nabrajati do jutra,Stevan Sinđelić,recimo,kojeg spominjem jer mu je to prezime bilo drugo prezime po majci koja se preudala,nakon smrti oca,a rođeno mu je bilo Rakić. Pa Karađorđe,tj. Đorđe Petrović.   Zatim imaš protu Nenadovića,Stojana Jankovića ,rođenog 1600 i neke ...itd itd. Eto,nastojao sam tu označiti Srbe iz raznih krajeva (Srbija, C.Gora,Hrvatska...)i svi su imali prezime.

Ne znam tko je lansirao tu glupost,ali je očito da je budalaština u pitanju.

Tko god prati srpsku estradu zna da kad reklamiraju nečiji nastup kažu da pjeva Bora Đorđević,ili Vesna Zmijanac,a ne Đorđević Bora i Zmijanac Vesna.  Znači i to je budalaština. Kao kod nas se prvo piše ime,kao da je kod Srba drugač.

Ima još tih bedastoća. Eto,Marčelo je nedavno napisao kako Srbi ne vjeruju u Bezgriješno začeće,već misle da je Isus začet prirodnim putem,a tu budalaštinu prenose bez da išta provjeravaju,već stoljećima.

Ne da mi se više...

jastreb

Posts : 34059
2014-04-22


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by Eroo Fri 1 Nov - 20:01

crvenkasti wrote:
Eroo wrote:
crvenkasti wrote:
Eroo wrote:
crvenkasti wrote:

Zar si ti Hrvat? Uvijek sam mislio da si ti kurac od ovce.
U pravu si.

Kad razmislim, i ja sam kurac od ovce. A isto Hrvat.

Opet si u pravu.

Jesu li svi Hrvati kurac od ovce?
Predpostavimo da jesu. A šta su onda Srbi od ovce? :D
Eroo
Eroo

Posts : 78057
2016-07-22


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by jastreb Fri 1 Nov - 20:02

Evo,upravo listam knjigu Općina Gornje Dubrave. na str. 27 nailazim na podatak kako su godine 1627. u selo Ponikve naseljeni slijedeći Srbi:(navodima samo prezimena i to ona koja su se sačuvala do danas)

Vignjević,Busić,Lalić,Pavlović,Karapandžić(danas Karapandža) itd,itd.

Evo knjiga o ustanku naroda Hrvatske u Srbu i okolini. Evo na strani 15-16 piše masa prezimena za sva ona sela oko Srba. Oko godine 1527.

Navest ću samo ,evo,šta ja znam,za Srb,i to par prezimena,jer mi se ne da tipkati toliko:

Dubajići,Gajice,Grbići,Karleuše, Mileusnići,Obradovići,Torbice,Žeželji...(znači sve poznata prezimena sačuvana do danas)

Znači dovoljno je pogledati barem malo u knjige i vidjeti da je to sa srpskim prezimenima najobičnija budalaština.
jastreb
jastreb

Posts : 34059
2014-04-22


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by crvenkasti Fri 1 Nov - 20:02

Eroo wrote:
crvenkasti wrote:
Eroo wrote:
crvenkasti wrote:
Eroo wrote:
U pravu si.

Kad razmislim, i ja sam kurac od ovce. A isto Hrvat.

Opet si u pravu.

Jesu li svi Hrvati kurac od ovce?
Predpostavimo da jesu. A šta su onda Srbi od ovce? :D

Ne znam. Ja sam bio kurac od ovce i dok sam bio Srbin.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29501
2014-04-17


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by jastreb Fri 1 Nov - 20:05

Neka budaletina ukukuljena u diplomu hrvatskog znanstvenika je,toga se i ja sjećam,na HRT-u tamo u vrijeme rata,izjavila kako Srbi do 19.st.nisu imali prezimena,a ovi oko njega klimaju glavama i mase koje to gledaju na Tv,to uzimaju zdravo za gotovo i rugaju se kako Srbi nisu imali prezimena.
jastreb
jastreb

Posts : 34059
2014-04-22


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by Eroo Fri 1 Nov - 20:07

crvenkasti wrote:
Eroo wrote:
crvenkasti wrote:
Eroo wrote:
crvenkasti wrote:

Kad razmislim, i ja sam kurac od ovce. A isto Hrvat.

Opet si u pravu.

Jesu li svi Hrvati kurac od ovce?
Predpostavimo da jesu. A šta su onda Srbi od ovce? :D

Ne znam. Ja sam bio kurac od ovce i dok sam bio Srbin.
Malo prije reče da si hrvatski, kako sad to odjednom? Možda nije u pitanju glupost, nešto drugo je u pitanju.
Eroo
Eroo

Posts : 78057
2016-07-22


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by crvenkasti Fri 1 Nov - 20:10

Eroo wrote:
crvenkasti wrote:
Eroo wrote:
crvenkasti wrote:
Eroo wrote:

Opet si u pravu.

Jesu li svi Hrvati kurac od ovce?
Predpostavimo da jesu. A šta su onda Srbi od ovce? :D

Ne znam. Ja sam bio kurac od ovce i dok sam bio Srbin.
Malo prije reče da si hrvatski, kako sad to odjednom? Možda nije u pitanju glupost, nešto drugo je u pitanju.

Što ti nije jasno, dementni? Prije sam bi Srbin, pa onda postao Hrvat. To je normalno, glupane. Tako Hrvati i nastaju.
crvenkasti
crvenkasti

Male
Posts : 29501
2014-04-17


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by Eroo Fri 1 Nov - 20:19

Obvezno vodenje knjiga rođenih i umrlih uvedeno je nakon Tridentskog koncila 1545-63.
Do hrvata je to stiglo u 18. stoljeću, a kod pravoslavaca krajem 19. stoljeća. 
Tada je propisano  da se ne mogu međusobno ženiti srodnici do 4. koljena.

_________________
Nulla rosa sine spina
Eroo
Eroo

Posts : 78057
2016-07-22


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by jastreb Fri 1 Nov - 20:25

Eroo wrote:Obvezno vodenje knjiga rođenih i umrlih uvedeno je nakon Tridentskog koncila 1545-63.
Do hrvata je to stiglo u 18. stoljeću, a kod pravoslavaca krajem 19. stoljeća. 
Ako je stiglo do Hrvata,katolika,moralo je i do pravoslavaca,jer su živjeli zajedno u dosta krajeva Austrije,Ugarske,Venecije,Hercegovine,Bosne...

No i prije tih knjiga i jedni i drugi imali su prezimena.
jastreb
jastreb

Posts : 34059
2014-04-22


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by Guest Fri 1 Nov - 21:17

kakve ovo veze ima sa srbima
msm da su siptari ili bosnjaci
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by Šandor Winnetou Fri 1 Nov - 22:08

jastreb wrote:
michaellcmacha wrote: 
kod njih je do 1800-te bilo samo ime jer prezimena nisu ni imali... nakon dodjele prezimena isto su stavili kao primarnu oznaku a ime kao sekundarnu...
Još jedna nebuloza u golemom nizu laži o Srbima.

Srbi su kudikamo prije imali prezimena. Pa Arsenije Čarnojević koji je predvodio veliku seobu Srba rođen je prije 1800-te. kako vidimo imao je prezime.

Vuk S. Karadžić,također,rođen 1787.     Sava Mrkalj također.    Zatim mogao bih nabrajati do jutra,Stevan Sinđelić,recimo,kojeg spominjem jer mu je to prezime bilo drugo prezime po majci koja se preudala,nakon smrti oca,a rođeno mu je bilo Rakić. Pa Karađorđe,tj. Đorđe Petrović.   Zatim imaš protu Nenadovića,Stojana Jankovića ,rođenog 1600 i neke ...itd itd. Eto,nastojao sam tu označiti Srbe iz raznih krajeva (Srbija, C.Gora,Hrvatska...)i svi su imali prezime.

Ne znam tko je lansirao tu glupost,ali je očito da je budalaština u pitanju.

Tko god prati srpsku estradu zna da kad reklamiraju nečiji nastup kažu da pjeva Bora Đorđević,ili Vesna Zmijanac,a ne Đorđević Bora i Zmijanac Vesna.  Znači i to je budalaština. Kao kod nas se prvo piše ime,kao da je kod Srba drugač.

Ima još tih bedastoća. Eto,Marčelo je nedavno napisao kako Srbi ne vjeruju u Bezgriješno začeće,već misle da je Isus začet prirodnim putem,a tu budalaštinu prenose bez da išta provjeravaju,već stoljećima.

Ne da mi se više...
Jastrebe aj ne lupetaj, imali su nadimke po ocu, prezime je konstanta a oni to nisu imali

Dr. Vesna Cestarić: Hrvati su prezimena dobili u 16., a Srbi tek u 19. stoljeću – Maxportal

ZNATE LI OD KADA SRBI KORISTE PREZIMENA? Kada OVO pročitate ODMAH ćete preispitati svoje POREKLO

_________________
Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Himars10
Šandor Winnetou
Šandor Winnetou

Male
Posts : 19770
2017-12-31


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by michaellcmacha Fri 1 Nov - 23:03

jastreb wrote:
Eroo wrote:Obvezno vodenje knjiga rođenih i umrlih uvedeno je nakon Tridentskog koncila 1545-63.
Do hrvata je to stiglo u 18. stoljeću, a kod pravoslavaca krajem 19. stoljeća. 
Ako je stiglo do Hrvata,katolika,moralo je i do pravoslavaca,jer su živjeli zajedno u dosta krajeva Austrije,Ugarske,Venecije,Hercegovine,Bosne...

No i prije tih knjiga i jedni i drugi imali su prezimena.
"Korišćenje prezimena ustalilo se u srpskom narodu tek u XVIII veku, a do tada je prošlo kroz nekoliko faza. Pre nastanka prezimena bio je rasprostranjen običaj da se uz ime dodaje naziv plemena iz kojeg se potiče. Zatim su korišćeni tzv. patronimi, izvedeni iz imena očeva – od Ivana su nastali Ivanovići, od Marka Markovići, od Petra Petrovići itd."


eto da budemo precizniji... ovo je srpski izvor, kvaka je u tom da su srbi ili koristili prezime ili ne koristili, i usput ga slobodno mijenjali kako im bila volja (to ti je tulipane bilo povezano sa hajdučijom koja je na taj način skrivala tragove i naravno radi se o srpskom području a ne o prostoru au carstva gdje su pravila bila drugačija... srbi kako su potpadali pod au carsku vlast tako su morali i prihvaćati pravila koja su im nametnuta a to je bila obveza korištenja prezimena bez mogućnosto svojevoljnog mijenjanja.... u nas su 200 godina ranije uvedene matične knjige... to su činjenice koje nitko ozbiljan niti u srbiji ne osporava... 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21325
2015-08-08


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by michaellcmacha Fri 1 Nov - 23:18

nego Sokole kad si tako upućen de ti nama pojasni kakva je bila poslijeratna procedura u cijeloj fnrj sa matičnim knjigama kojih je vlasnik bila RIMOKATOLIČKA CRKVA, a koje su svojim priornim upisima datirale iz prvog kvartala 17-tog vijeka...

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21325
2015-08-08


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by jastreb Fri 1 Nov - 23:25

michaellcmacha wrote: 

eto da budemo precizniji... ovo je srpski izvor, kvaka je u tom da su srbi ili koristili prezime ili ne koristili, i usput ga slobodno mijenjali kako im bila volja (to ti je tulipane bilo povezano sa hajdučijom koja je na taj način skrivala tragove i naravno radi se o srpskom području a ne o prostoru au carstva gdje su pravila bila drugačija... srbi kako su potpadali pod au carsku vlast tako su morali i prihvaćati pravila koja su im nametnuta a to je bila obveza korištenja prezimena bez mogućnosto svojevoljnog mijenjanja.... u nas su 200 godina ranije uvedene matične knjige... to su činjenice koje nitko ozbiljan niti u srbiji ne osporava... 
Znači imali su nekakva prezimena.

Eto,ja sam našao da su se prije 300-500 godina zabilježila prezimena Srba doseljenih u Hrvatsku(Lika,G.kotar...)a koja nisu patronimi,niti imena plemenske pripadnosti,a postoje i do danas. Npr. Torbice,Karapandže, Gajice,Mamule, Mileusnići itd itd.

Znači da su prezimena kod Srba postojala.
jastreb
jastreb

Posts : 34059
2014-04-22


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by michaellcmacha Fri 1 Nov - 23:28

jastreb wrote:
michaellcmacha wrote: 

eto da budemo precizniji... ovo je srpski izvor, kvaka je u tom da su srbi ili koristili prezime ili ne koristili, i usput ga slobodno mijenjali kako im bila volja (to ti je tulipane bilo povezano sa hajdučijom koja je na taj način skrivala tragove i naravno radi se o srpskom području a ne o prostoru au carstva gdje su pravila bila drugačija... srbi kako su potpadali pod au carsku vlast tako su morali i prihvaćati pravila koja su im nametnuta a to je bila obveza korištenja prezimena bez mogućnosto svojevoljnog mijenjanja.... u nas su 200 godina ranije uvedene matične knjige... to su činjenice koje nitko ozbiljan niti u srbiji ne osporava... 
Znači imali su nekakva prezimena.

Eto,ja sam našao da su se prije 300-500 godina zabilježila prezimena Srba doseljenih u Hrvatsku(Lika,G.kotar...)a koja nisu patronimi,niti imena plemenske pripadnosti,a postoje i do danas. Npr. Torbice,Karapandže, Gajice,Mamule, Mileusnići itd itd.

Znači da su prezimena kod Srba postojala.
jebiga pa nemoj brkati srbe na prostoru au carstva i srbe u srbiji tj u osmanskom carstvu... oni koji su potpli pod au vlast sve do pod zadnje sa srbima u srbiji ili oc nisu imali veze...
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21325
2015-08-08


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by jastreb Fri 1 Nov - 23:28

michaellcmacha wrote:nego Sokole kad si tako upućen de ti nama pojasni kakva je bila poslijeratna procedura u cijeloj fnrj sa matičnim knjigama kojih je vlasnik bila RIMOKATOLIČKA CRKVA, a koje su svojim priornim upisima datirale iz prvog kvartala 17-tog vijeka...
Nisam se time bavio,ali mislim da su te knjige koristili i znanstvenici i povjesničari i matični uredi.   Tako su ostale sačuvani podaci Tita,njegovih roditelja, pokojne djece Hinka i Zlatice,a što je kasnije korišteno i u literaturi.

Koliko znam tim se knjigama koristio i Dedijer kada je pisao Titovu biografiju,jer je ondje sve naveo.
jastreb
jastreb

Posts : 34059
2014-04-22


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by michaellcmacha Fri 1 Nov - 23:30

da nije bilo glupog i nepotrebnog stvaranja one prve srboslavije a poslije slijedom i one druge ti srbi bi imali sasvim drugi društveni i državni tijek na području i au carstva i hrvatske

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21325
2015-08-08


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by jastreb Fri 1 Nov - 23:33

michaellcmacha wrote: 
 
jebiga pa nemoj brkati srbe na prostoru au carstva i srbe u srbiji tj u osmanskom carstvu... oni koji su potpli pod au vlast sve do pod zadnje sa srbima u srbiji ili oc nisu imali veze...
Pa većina tih Srba došla je iz OC.    I vidimo da imaju prezimena. Mislim ja tu ne branim nikoga. Ja sam isto čuo za taj podatak i povjerovao u to,a onda sam čitao neke knjige o Lici,G.kotaru  i Kordunu i vidim da su velikaši koji su ih tamo naselili napravili spiskove sa prezimenima,od kojih su se mnoga održala do danas. Znači da  su imali prezimena.

Čak nisam uzeo u obzir prezimena poput Janković,Mitrović,Obradović,Pavlović...jer su to mogle biti izvedenice očeva imena,ali kad vidiš da su tu mamule,a znamo da ih ima i danas,onda tu dileme nema. Imali su prezimena.
jastreb
jastreb

Posts : 34059
2014-04-22


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by michaellcmacha Fri 1 Nov - 23:33

jastreb wrote:
michaellcmacha wrote:nego Sokole kad si tako upućen de ti nama pojasni kakva je bila poslijeratna procedura u cijeloj fnrj sa matičnim knjigama kojih je vlasnik bila RIMOKATOLIČKA CRKVA, a koje su svojim priornim upisima datirale iz prvog kvartala 17-tog vijeka...
Nisam se time bavio,ali mislim da su te knjige koristili i znanstvenici i povjesničari i matični uredi.   Tako su ostale sačuvani podaci Tita,njegovih roditelja, pokojne djece Hinka i Zlatice,a što je kasnije korišteno i u literaturi.

Koliko znam tim se knjigama koristio i Dedijer kada je pisao Titovu biografiju,jer je ondje sve naveo.
otimali su Sokole otimali matične knjige jer ih novostvorena državna vlast nije imala i onda iz njih prepisivali što im je i kako im je bilo volja.... naknadno zabranili crkvi da ih koristi nadalje za crkvene svrhe a za neposluh kađnjavali prisilnim radom i novčanim kaznama

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21325
2015-08-08


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by michaellcmacha Fri 1 Nov - 23:35

jastreb wrote:
michaellcmacha wrote: 
 
jebiga pa nemoj brkati srbe na prostoru au carstva i srbe u srbiji tj u osmanskom carstvu... oni koji su potpli pod au vlast sve do pod zadnje sa srbima u srbiji ili oc nisu imali veze...
Pa većina tih Srba došla je iz OC.    I vidimo da imaju prezimena. Mislim ja tu ne branim nikoga. Ja sam isto čuo za taj podatak i povjerovao u to,a onda sam čitao neke knjige o Lici,G.kotaru  i Kordunu i vidim da su velikaši koji su ih tamo naselili napravili spiskove sa prezimenima,od kojih su se mnoga održala do danas. Znači da  su imali prezimena.

Čak nisam uzeo u obzir prezimena poput Janković,Mitrović,Obradović,Pavlović...jer su to mogle biti izvedenice očeva imena,ali kad vidiš da su tu mamule,a znamo da ih ima i danas,onda tu dileme nema. Imali su prezimena.
ja sam ti naveo srpski izvor za srpska područja... tamo se prezimena nisu koristila po obvezi a ti brslaj koliko ti volja...
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21325
2015-08-08


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by michaellcmacha Fri 1 Nov - 23:37

a lika, gorski kotar, i sve ostalo što spada pod hrvatsku nikad nisu bila srpska područja i nikada to neće ni biti....

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21325
2015-08-08


Back to top Go down

Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama - Page 2 Empty Re: Još jedno četničko divljanje u Subotici sa smrtnom posljedicama

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum