ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Umro Živko Juzbašić

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Umro Živko Juzbašić

Post by jastreb 23/10/2015, 20:50

[size=34]Umroantifašist,gospodarstvenikipolitičarŽivkoJuzbašić

[/size]
Piše: Hina
srijeda, 21.10.2015. 15:45




Umro Živko Juzbašić Btnminus Tekst Umro Živko Juzbašić Btnplus

Umro Živko Juzbašić Zivkojuzbais333
Foto: HRT
U ZAGREBU je u utorak u 92. godini umro Živko Juzbašić, antifašistički prvoborac, zaslužni gospodarstvenik i humanistički angažirani političar koji je u gospodarskom, političkom i društvenom životu Hrvatske od Drugoga svjetskog rata do Domovinskoga rata  časno i odgovorno obnašao mnoge odgovorne dužnosti, priopćeno je u srijedu iz njegove obitelji.

Rođen je u 1924. u selu Jošavici pokraj Petrinje. Kao sedamnaestogodišnjak već 1941. pridružuje se partizanskom i antifašističkom pokretu na Baniji. Njegovom smrću otišao je jedan od posljednjih partizanskih boraca, koji su u sastavu Sedme banijske divizije sudjelovali u bitkama na Neretvi i Sutjesci.

Bio je pomoćnik direktora Instituta radničkog pokreta Hrvatske (1962-1963), predsjednik Skupštine općine Petrinja (1963-1967), poslanik u Saveznoj skupštini SFRJ (1963-1965), zastupnik u Saboru SR Hrvatske (1965-1969) te glavni direktor Mesne industrije Gavrilović (1967-1973).  Bitno je pridonio razvoju općine Petrinja i zaslužan je za modernizaciju i uspješno poslovanje Gavrilovića. Godine 1973., ne slažući se s aktualnom poljoprivrednom politikom, podnosi ostavku i odlazi u mirovinu.

Na poziv predsjednika Franje Tuđmana, postao je 1991. član Vlade demokratskog jedinstva Hrvatske, kao nestranački ministar. Bio je, u ime hrvatske Vlade, član Povjerenstva za pregovore o primirju i razmjeni zarobljenika, član Savezne komisije za prekid vatre, član Delegacije za pregovore u Den Haagu, član Ekspertne grupe za ljudska prava i prava nacionalnih zajednica, Radne grupe za pripremu Ustavnog zakona o ljudskim pravima i slobodama te pravima etničkih i nacionalnih zajednica ili manjina.

Na parlamentarnim izborima 1992. izabran je u Zastupnički dom Hrvatskog sabora na listi SDP-a, kao predstavnik srpske nacionalne manjine. Bio je među osnivačima Hrvatskog helsinškog odbora i jedan od osnivača političke stranke Akcija socijaldemokrata Hrvatske, čiji je predsjednik bio Miko Tripalo.

Juzbašić je nositelj više odlikovanja i priznanja, među kojima i Partizanske spomenice 1941., te Spomenice Domovinskoga rata.

Svjedočanstva i dokumente o svom burnom životnom putu i društveno-političkom angažmanu u mirovnim misijama, o položaju i pravima Srba u Hrvatskoj, ljudskim pravima i antifašizmu, objavio je u knjizi "Srpsko pitanje i hrvatska poitika"  (2009).

Po vlastitoj želji, Živko Juzbašić bit će pokopan u Zagrebu u obiteljskom krugu.
jastreb
jastreb

Posts : 34059
2014-04-22


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by jastreb 23/10/2015, 20:51

A baš sam prije 5-6 dana počeo čitati jednu njegovu knjigu.
jastreb
jastreb

Posts : 34059
2014-04-22


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by dijagram 23/10/2015, 20:52

Ode prije jastreba, a dobro, jos malo:)
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18836
2015-08-09


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by n_razbojnik 23/10/2015, 20:55

i ovaj je do 2009 gnojio o antifašizmu...

sućut jastrebu

_________________
Danas Matko sutra svatko
n_razbojnik
n_razbojnik

Male
Posts : 11441
2014-04-15

Lokacija: : ObiLand

Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by jastreb 23/10/2015, 20:55

dijagram wrote:Ode prije jastreba, a dobro, jos malo:)
Umro Živko Juzbašić Metallica_16_in
jastreb
jastreb

Posts : 34059
2014-04-22


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by dijagram 23/10/2015, 20:57

jastreb wrote:
dijagram wrote:Ode prije jastreba, a dobro, jos malo:)
Umro Živko Juzbašić Metallica_16_in
A znas kuda ce pioniri, ravno do druga mange, deveti krug:)
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18836
2015-08-09


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by jastreb 23/10/2015, 20:58

Juzbašić je bio ugledni gospodarsstvenik koji je podigao gavrilović i Petrinju-.

Zatim prošao jeepopeju Sutjeske i Neretve.

Bio je član prve hrvatske vlade 1991.te general HV-a.
jastreb
jastreb

Posts : 34059
2014-04-22


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by epikur37 23/10/2015, 21:11

Slava mu, što stariji čovjek umre nekako mi probudi veće poštovanje.

Volim djecu ali starine su mi također posebne.

Zadnje osobe koje su imale drugi svjetski rat i kraljevinu kao živi svjedoci, meni je to dragocjeno.

U mom rodnom mjestu u Bosni, još je živ djed Mika. Ima sada 94 godine, za vrijeme ovog zadnjeg rata ja sam kao klinac dežurao s njim u pušnici dok smo sušili šljive. Jesenje noći a on je uz rakijicu do zore meni ispričao sve o svom ratovanju od Like, obuke u Njemačkoj i slično.

Javlja mi kum da je sada bolestan i slabo a baš sam držao fige da dogura 100 :)
epikur37
epikur37

Posts : 45331
2015-08-06


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by IL Risorto 23/10/2015, 21:14

jastreb wrote:
dijagram wrote:Ode prije jastreba, a dobro, jos malo:)
Umro Živko Juzbašić Metallica_16_in
R.I.P. drugu antifašistu,a ovi omladinci više su moji,nego tvoji. :]
IL Risorto
IL Risorto

Posts : 11191
2015-07-23


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by debotoijusto 23/10/2015, 21:19

ovaj je sve bio , ofanzive , komitet ovi i oni , menadjer gavrilovica , pa opet komitet ovi i oni samo u HR izvedbi ...u trenucima odmora zastupnik u saboru/YU...koja karijera a samo je uzeo pusku i otisao u rat
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 31227
2014-04-12


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by jastreb 23/10/2015, 21:29

Antif_No1 wrote:
jastreb wrote:
dijagram wrote:Ode prije jastreba, a dobro, jos malo:)
Umro Živko Juzbašić Metallica_16_in
R.I.P. drugu antifašistu,a ovi omladinci više su moji,nego tvoji. :]
Ma samo sam htio pokazati rogi Dijagramu,koji predviđa moj brzi odlazak.
jastreb
jastreb

Posts : 34059
2014-04-22


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by IL Risorto 23/10/2015, 21:33

Ma znam,šalio sam se,ovi pozdravi nisu baš striktno antifašistički,već.....ma znaš..osim toga ti ćeš i onako nadživiti i Dijagrama i mnoge druge,baš kao i Broj 1 iz Alan Forda.
IL Risorto
IL Risorto

Posts : 11191
2015-07-23


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by michaellcmacha 24/10/2015, 02:23

gle nemojte prejerivati bio je 16 godišnjak kad je rat počeo i u selu joševici prvo ga je pokupio vaš ljubljeni narodni heroj vasilj gaćeša... s njim se družio neko vrijeme i onda kad ga je zajedno s još dvojicom mladaca vasilj nalemao zbrisali su kući u joševicu. međutim s obzirom da su znali jazbine u kojima su se vasilj i družba skrivali prijetila im je bradva pa su brže bolje išli tražiti ekipu koja se skrivala oko spomen doma na čavić brdu i kad su ih našli njima su se priključili... njegov prijatelj iz vremena dok su bili u 7.-oj banijskoj UD je bio i čedo borčić mu je kasnije bio smrtni neprijatelj jer je živko u kasnijem vremnu mnogim hrvatima dao do znanja kakva je i od koga snašla sudbina njihovih najmilijih... a čedi to baš nije dobro sjelo s obzirom da ga je stalno kopkalo šta je o njemu pričao zločestim hrvatima.... inače čedo borčić je jednom prilikom izjavio da je u jasenovcu stradalo na desteke tisuća hrvata mežutim njihovo stradavanje je stavio u vremenski kontekst od travnja 41 do konca 45, pa bi ljudima mogla biti ponešto jasnija enigma jasenovca... ipak se radi o vinovniku tog vremena i po njegovim osobnim izjavama učesnikom najgroznijih situacija iz vremena ww2.... ima iz tog vremena još nekih detalja ali predmnijevam da iznošenje istih baš i ne bi odgovaralo pojedincima ovdje... ili ko zna možda i bi znajući da guštaju na svaku provjerenu informaciju gdje su partizani klali i ubijali hrvate....

_________________
https://i.servimg.com/u/f25/20/30/76/79/flag-k10.jpg

"Snažni su duhom, njihova je vojska ustrajna jer brani svoju DOMOVINU" 
michaellcmacha
michaellcmacha

Posts : 21325
2015-08-08


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by kaya 24/10/2015, 08:37

bogme, nije mu bilo loše u životu ; pomoćnik direktora, predsjednik skupštine, poslanik skupštine, saborski zastupnik sfrj, saborski zastupnik rh, direktor , član vlade rh itd. i sve to zato jer je malo haračio po šumi . ali koliko sam shvatila nije bilo loš čovjek, a što ćeš došlo mu vrijeme, lijepo živio i poživio.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by Yehudi 24/10/2015, 08:42

debotoijusto wrote:ovaj je sve bio , ofanzive , komitet ovi i oni , menadjer gavrilovica , pa opet komitet ovi i oni samo u HR izvedbi ...u trenucima odmora zastupnik u saboru/YU...koja karijera a samo je uzeo pusku i otisao u rat

 I danas imaš sličnih primjera.
Yehudi
Yehudi

Posts : 14715
2014-04-20


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by kaya 24/10/2015, 08:48

michaellcmacha wrote: jer je živko u kasnijem vremnu mnogim hrvatima dao do znanja kakva je i od koga snašla sudbina njihovih najmilijih... 
da, nije bilo loš čovjek pa mi i nije nešto krivo što se lijepo naživio na viskom funkcijama, neka je.
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by Sora 24/10/2015, 09:31

Eto, mogao je lijepo plandovati na BORACKOJ MIRIVINI, tražiti specijalno poštovanje i dostojanstvo. Podići sator ispred  nosa policije sa svojim istomišljenicima sa nekim PTSP. Kojeg onda nisu poznavali... Mogao je . A nije. Izgradio je gavrolovic , firmu među najvećima na Balksnu od koje  su danas ostale samo paštete .

_________________
DUM SPIRO, SPERO
Sora
Sora

Posts : 23809
2014-04-29


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by L'âme 24/10/2015, 10:09

Kako svi nobovci dozive duboku starost,prava enigma :P

_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme
L'âme

Posts : 25744
2014-04-12


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by dijagram 24/10/2015, 10:21

maggie13 wrote:Kako svi nobovci dozive duboku starost,prava enigma :P
Pa ne bas svi, evo jastreb samo sto nije.
Ubi ga rakija.
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18836
2015-08-09


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by kaya 24/10/2015, 10:35

Sora wrote:Eto, mogao je lijepo plandovati na BORACKOJ MIRIVINI, tražiti specijalno poštovanje i dostojanstvo. Podići sator ispred  nosa policije sa svojim istomišljenicima sa nekim PTSP. Kojeg onda nisu poznavali... Mogao je . A nije. Izgradio je gavrolovic , firmu među najvećima na Balksnu od koje  su danas ostale samo paštete .
Pa plandovao je, misliš da je na tim funkcijama puno radio?
kaya
kaya

Posts : 31419
2015-08-15


Back to top Go down

Umro Živko Juzbašić Empty Re: Umro Živko Juzbašić

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum