NATO ostao bez transportne avijacije
Page 1 of 1
NATO ostao bez transportne avijacije
A jadni
http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:723551-NEMACKI-MEDIJI-Rusija-udarila-na-ahilovu-petu-NATO-a
http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:723551-NEMACKI-MEDIJI-Rusija-udarila-na-ahilovu-petu-NATO-a
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
Airbus A400M: Ljepotan ili leteća nesreća?
Prvo se čuje duboki tutanj, a onda se vidi i obris golemog zrakoplova na nebu. Ubrzo vidimo i četiri upečatljiva propelera Airbusa A400M na nebu nad Wunstorfu, uporištu njemačkog ratnog zrakoplovstva nedaleko od Hannovera. Zrakoplov se sprema na slijetanje – ali to znači da ipak leti?
I njemački mediji su puni napisa kako ta skupa „nova igračka" njemačkog ratnog zrakoplovstva mora ostati na zemlji zbog tehničkih problema. Da li su to tek „dječje bolesti" transportnog zrakoplova koncerna Airbus? Ili su to ipak ozbiljni nedostaci koji su tom zrakoplovu već donijeli nadimak „leteće nesreće" i koji ugrožavaju čitav projekt?
Kako bi uopće došli blizu A400M je u Wunstorfu potrebna posebna iskaznica za izričito „zabranjenu zonu" u toj bazi. I tog vedrog proljetnog jutra je hladno, ali nije nam dozvoljeno da nosimo kape na glavi. Moglo bi se dogoditi da ih snažni motori aviona skinu sa naših glava i usišu u svoje turbine. Kad konačno prolazimo i kroz posljednju kontrolnu postaju, vidimo čitav vojni aerodrom. A tamo stoje, uredno posloženi, barem desetak takvih velikih zrakoplova.
Novi grad oko novih aviona
Čovjek normalne visine je pored aviona kao patuljak
Airbus je njemačkom Ministarstvu obrane dosad isporučio 18 takvih zrakoplova, ukupno ih treba doći 40. Svi će biti stacionirani u transportnoj eskadrili 62 u Wunstorfu. Utoliko je već sad umanjenica to nazvati tek „uporištem": posljednjih godina je on narastao u pravi mali gradić. Što više A400M bude došlo, to više treba osoblja i infrastrukture za njihovo održavanje. Hangari izgledaju novi novcati, a posvuda vidimo i gradilišta.
Pored zrakoplova visokog oko 15 metara se tehničar u maslinasto zelenom kombinezonu čini kao patuljak. Blještava transportna utroba debeljuškastog aviona se čini kao dvorana. Dugačka je 18 metara i oko četiri metara visoka. Nekad je na vojnim željezničkim vagonima pisalo koliko u njih stane vojnika, a koliko konja – konji su obično bolje prolazili. Ovdje je slično: predviđen je za transport 116 vojnika sa punom opremom ili dva, sad to nisu konji nego borbeni helikopteri tipa Tigar. Ili šest terenskih vozila. Ili jedan tenk.
Njemačka vojska je godinama moljakala da dobije zrakoplove barem približno takvih transportnih sposobnosti jer ih jednostavno nije imala. U doba hladnog rata, nije se ni mislilo da će ih trebati: Amerikanci su imali goleme zrakoplove za transport preko Atlantika, ali Nijemci bi tek možda trebali prevoziti manje jedinice sa jednog kraja Njemačke na drugi – i ništa drugo. Ali sa međunarodnim misijama se to promijenilo i sad treba prevoziti goleme količine vojne opreme u daleke zemlje.
„Ludilo je letjeti sa njim"
Naravno da se teret u ovaj avion ne trpa u prtljažnik kao što mi obično trpamo u naše automobile. To su vojni specijalisti koji točno računaju gdje treba biti postavljen teret kako bi se održala ravnoteža. Njihov posao nadzire i računalo koje točno pokazuje gdje što treba doći.
116 ljudi ili 6 terenaca ili 2 helikoptera ili 1 tenk. Tradicionalno za svaku vojsku, za životinje i opremu vlada veća skrb nego za vojnike
I u cockpitu izgleda više kao za upravljačem nekog lovačkog zrakoplova nego kao u nekoj „zračnoj teglećoj mazgi". Potpukovnik Robert Schenk je oduševljen: „Super je letjeti sa A400M". On je pilot zadužen za obuku pilota za let na tim zrakoplovima, a sad i oni imaju Head-up-Display koji na prozoru pred pilotom pokazuje sve najvažnije informacije potrebne za let.
No potpukovnika čak i manje impresioniraju te elektroničke finese, nego sam avion: „Po performansama je A400M čisto ludilo", kaže nam časnik. I svi drugi piloti koji prihvate upravljačku palicu „potpuno otkače" od oduševljenja. Dobro, a što to onda piše u novinama o tehničkim problemima? Ma sve su to „dječje bolesti kojih uvijek ima kad dolazi novi avion", misli potpukovnik.
Njegov i zapovjednik čitave eskadrile, pukovnik Ludger Bette zna sve prednosti, ali i nedostatke A400M. Vodi nas na razgovor u njegov skromno uređen ured kojeg krasi samo zastava Njemačke i fotografija trenutnog predsjednika države. On je na čelu eskadrile još od kraja 2014. kad je došao prvi A400M u Wunstorf – makar je čak pet godina ranije prvi takav avion poletio u Sevilli.
Mercedes umjesto traktora
Zašto je došlo do tolikog zakašnjenja? Airbus se borio sa čitavim nizom tehničkih problema, prije svega sa motorima. Tako je i ispalo da će avioni biti mnogo skuplji nego što je planirano i tražio je još novaca od sedam država koji sudjeluju u projektu – osim Njemačke su to isprva bile Velika Britanija, Francuska, Belgija, Španjolska, Luksemburg i Turska.
Zapovjednik eskadrile i pilot, pukovnik Ludger Bette.
To nije bio baš sjajan početak projekta sa kojim je Europa htjela pokazati svoje sposobnosti i u vojnoj tehnici. To je bio i taktički problem za Bundeswehr koji je morao iznajmljivati avione kako bi transportirao svoje ljude i opremu na misije u inozemstvu. Onda se 2015. jedan Airbus A400M i srušio kod Seville, četiri člana posade je izgubilo živote. To je onda još jednom otvorilo pitanje o smislu i pouzdanosti ovih aviona. Istraga je utvrdila kako je uzrok tog pada bio banalan – i zapravo nezamisliv da se uopće može dogoditi: zbog krivo upisanog programa za računala su otkazala tri od njegova četiri motora.
Ali prije nego što počnemo o problemima sa novim zrakoplovom, pukovnik nam želi reći nešto o sebi: i on je pilot transportnih aviona, 30 godina je letio za upravljačem C-160, također zajedničkim projektom Njemačke i Francuske. Taj avion je prvi put poletio još početkom šezdesetih i nakon toga njemačko zrakoplovstvo dugo, dugo nije dobivalo ništa novo i bolje, makar se u svijetu zrakoplovstva mnogo toga događalo. Nije bila rijetkost da za upravljačem sjedi pilot koji je mlađi od aviona kojim leti. „Mi smo preskočili tri, možda i četiri naraštaja aviona u tom razdoblju", kaže nam sa pogledom nekoga tko je upravo svoj pokvareni traktor zamijenio sa novim novcatim Mercedesom.
Ljute potrebe vojnih misija današnjice
„Jedan A400 nam koristi koliko tri ili četiri Transalla." Leti dvostruko brže i tri puta dalje i to sa gotovo trostruko većim teretom. „Tu dolazite u posve druge dimenzije zračnog prijevoza", kaže nam zapovjednik koji i sam još uvijek redovito sjeda na pilotsko sjedište. Njemačka vojska u međuvremenu tim zrakoplovom prenosi ljudstvo i opremu posvuda, u Mali, Jordan ili Kosovo. Radi se na tome i već ove godine bi taj avion trebao biti certificiran i kao „leteća benzinska postaja" za opskrbu aviona gorivom u zraku, nešto što njemačkoj vojsci ljuto treba i što se traži u međunarodnim misijama.
Predviđeno je i da se ti avioni brzo pretvore i u leteće bolnice: Luftwaffe ima takve avione, ali to su „obični", civilni Airbusi preuređeni za tu svrhu – u slučaju potrebe je predviđeno da se tako preradi i reprezentativni avion njemačke vlade. Ali ti zrakoplovi često uopće ne mogu sletjeti u borbena područja ili je puno previše opasno: A400 je sa druge strane „pravi" vojni avion u kojem se piloti već uče i letjeti sa noćnim okularima, dakle bez ikakvog svjetla.
Njemačka ministrica obrane von der Leyen u Iraku stoji pored Transalla koji su još uvijek u uporabi. Često je pilot mlađi od aviona...
Konačno uspijevamo prekinuti pukovnika pitanjem, da li je doista baš sve tako sjajno sa novim avionom. Ma kakvi, nipošto, priznaje zapovjednik. I njega muči da se ti avioni tako često moraju servisirati i popravljati. U prosjeku, 40 do 60% njegove flote je spremno za let, ali njemu treba najmanje 75%. To je daleki cilj i tome ima barem dva razloga: svi avioni imaju propisanu tablicu redovitih servisa i kod A400 je ta tablica golema i veoma česta. Naravno, u to vrijeme avion ne smije letjeti.
Jedan sat u zraku, šezdeset u hangaru!
Drugi problem su tehnički nedostaci i tu Airbus ima pune ruke posla. Pukovnik nam nabraja i ono što je već „procurilo" u javnost, baš kao što ponekad curi i ulje na propelerima. Problema ima i sa upravljanjem motora – katastrofa u Sevilli je samo vrhunac te nevolje, ali priznaje i da kod kvalitete čitavog zrakoplova „ima još mnogo prostora da bude bolje."
Zasut žalbama i iz drugih ratnih zrakoplovstava koji su kupili ove avione, Airbus je nedavno objavio kako će produžiti rok isporuke baš kako bi proveo dodatne kontrole kvalitete u samoj tvornici. „Kod svakog novog aviona koji nam stiže, Airbus ima priliku poboljšati kvalitetu. A to mi i očekujemo", kaže nam pukovnik Bette.
Jer ta sumnja u kvalitetu neminovno vodi i u tako veliku tablicu redovitih provjera i servisa što je dovelo do apsurdnog omjera da za svaki sat proveden u zraku, na A400 mora biti potrošeno nevjerojatnih 60 sati servisa. Tu nije problem samo vrijeme, nego i ljudi: „Toliko servisera uopće niti ne možemo zaposliti", kaže nam pukovnik i konstatira da se „to ne može izdržati". Zahtjev vojske je bio pouzdan i izdržljiv „teretni konj" kojem će biti dovoljno najviše 20 sati servisa. A to je nešto što Bundeswehr mora razjasniti sa Airbusom: „Moramo razgovarati o onome što se sve mora provjeravati, ali i o intervalima provjere."
Što je na koncu zaključak zapovjednika te eskadrile? Mercedes ili leteća nevolja? Naravno Mercedes, ali sa previše „dječjih bolesti" da bi i njemu život bio ugodan. A ako je i nužno potreban za nove zadaće njemačke vojske, tako je postao i svojevrsna turistička atrakcija: pukovnik nam kaže kako u Wunstorf dolazi oko 3.500 posjetitelja svake godine, od novinara pa do predstavnika ratnih zrakoplovstava drugih zemalja
Namjerno smo poslali našu reporterku, Ninu Verkhäuser da „ženskim okom“ promotri novi europski vojni transportni zrakoplov. Ispao je basnoslovno skup, bilo je već i padova, ali piloti kažu: to je ipak „Mercedes“.
Prvo se čuje duboki tutanj, a onda se vidi i obris golemog zrakoplova na nebu. Ubrzo vidimo i četiri upečatljiva propelera Airbusa A400M na nebu nad Wunstorfu, uporištu njemačkog ratnog zrakoplovstva nedaleko od Hannovera. Zrakoplov se sprema na slijetanje – ali to znači da ipak leti?
I njemački mediji su puni napisa kako ta skupa „nova igračka" njemačkog ratnog zrakoplovstva mora ostati na zemlji zbog tehničkih problema. Da li su to tek „dječje bolesti" transportnog zrakoplova koncerna Airbus? Ili su to ipak ozbiljni nedostaci koji su tom zrakoplovu već donijeli nadimak „leteće nesreće" i koji ugrožavaju čitav projekt?
Kako bi uopće došli blizu A400M je u Wunstorfu potrebna posebna iskaznica za izričito „zabranjenu zonu" u toj bazi. I tog vedrog proljetnog jutra je hladno, ali nije nam dozvoljeno da nosimo kape na glavi. Moglo bi se dogoditi da ih snažni motori aviona skinu sa naših glava i usišu u svoje turbine. Kad konačno prolazimo i kroz posljednju kontrolnu postaju, vidimo čitav vojni aerodrom. A tamo stoje, uredno posloženi, barem desetak takvih velikih zrakoplova.
Novi grad oko novih aviona
Čovjek normalne visine je pored aviona kao patuljak
Airbus je njemačkom Ministarstvu obrane dosad isporučio 18 takvih zrakoplova, ukupno ih treba doći 40. Svi će biti stacionirani u transportnoj eskadrili 62 u Wunstorfu. Utoliko je već sad umanjenica to nazvati tek „uporištem": posljednjih godina je on narastao u pravi mali gradić. Što više A400M bude došlo, to više treba osoblja i infrastrukture za njihovo održavanje. Hangari izgledaju novi novcati, a posvuda vidimo i gradilišta.
Pored zrakoplova visokog oko 15 metara se tehničar u maslinasto zelenom kombinezonu čini kao patuljak. Blještava transportna utroba debeljuškastog aviona se čini kao dvorana. Dugačka je 18 metara i oko četiri metara visoka. Nekad je na vojnim željezničkim vagonima pisalo koliko u njih stane vojnika, a koliko konja – konji su obično bolje prolazili. Ovdje je slično: predviđen je za transport 116 vojnika sa punom opremom ili dva, sad to nisu konji nego borbeni helikopteri tipa Tigar. Ili šest terenskih vozila. Ili jedan tenk.
Njemačka vojska je godinama moljakala da dobije zrakoplove barem približno takvih transportnih sposobnosti jer ih jednostavno nije imala. U doba hladnog rata, nije se ni mislilo da će ih trebati: Amerikanci su imali goleme zrakoplove za transport preko Atlantika, ali Nijemci bi tek možda trebali prevoziti manje jedinice sa jednog kraja Njemačke na drugi – i ništa drugo. Ali sa međunarodnim misijama se to promijenilo i sad treba prevoziti goleme količine vojne opreme u daleke zemlje.
„Ludilo je letjeti sa njim"
Naravno da se teret u ovaj avion ne trpa u prtljažnik kao što mi obično trpamo u naše automobile. To su vojni specijalisti koji točno računaju gdje treba biti postavljen teret kako bi se održala ravnoteža. Njihov posao nadzire i računalo koje točno pokazuje gdje što treba doći.
116 ljudi ili 6 terenaca ili 2 helikoptera ili 1 tenk. Tradicionalno za svaku vojsku, za životinje i opremu vlada veća skrb nego za vojnike
I u cockpitu izgleda više kao za upravljačem nekog lovačkog zrakoplova nego kao u nekoj „zračnoj teglećoj mazgi". Potpukovnik Robert Schenk je oduševljen: „Super je letjeti sa A400M". On je pilot zadužen za obuku pilota za let na tim zrakoplovima, a sad i oni imaju Head-up-Display koji na prozoru pred pilotom pokazuje sve najvažnije informacije potrebne za let.
No potpukovnika čak i manje impresioniraju te elektroničke finese, nego sam avion: „Po performansama je A400M čisto ludilo", kaže nam časnik. I svi drugi piloti koji prihvate upravljačku palicu „potpuno otkače" od oduševljenja. Dobro, a što to onda piše u novinama o tehničkim problemima? Ma sve su to „dječje bolesti kojih uvijek ima kad dolazi novi avion", misli potpukovnik.
Njegov i zapovjednik čitave eskadrile, pukovnik Ludger Bette zna sve prednosti, ali i nedostatke A400M. Vodi nas na razgovor u njegov skromno uređen ured kojeg krasi samo zastava Njemačke i fotografija trenutnog predsjednika države. On je na čelu eskadrile još od kraja 2014. kad je došao prvi A400M u Wunstorf – makar je čak pet godina ranije prvi takav avion poletio u Sevilli.
Mercedes umjesto traktora
Zašto je došlo do tolikog zakašnjenja? Airbus se borio sa čitavim nizom tehničkih problema, prije svega sa motorima. Tako je i ispalo da će avioni biti mnogo skuplji nego što je planirano i tražio je još novaca od sedam država koji sudjeluju u projektu – osim Njemačke su to isprva bile Velika Britanija, Francuska, Belgija, Španjolska, Luksemburg i Turska.
Zapovjednik eskadrile i pilot, pukovnik Ludger Bette.
To nije bio baš sjajan početak projekta sa kojim je Europa htjela pokazati svoje sposobnosti i u vojnoj tehnici. To je bio i taktički problem za Bundeswehr koji je morao iznajmljivati avione kako bi transportirao svoje ljude i opremu na misije u inozemstvu. Onda se 2015. jedan Airbus A400M i srušio kod Seville, četiri člana posade je izgubilo živote. To je onda još jednom otvorilo pitanje o smislu i pouzdanosti ovih aviona. Istraga je utvrdila kako je uzrok tog pada bio banalan – i zapravo nezamisliv da se uopće može dogoditi: zbog krivo upisanog programa za računala su otkazala tri od njegova četiri motora.
Ali prije nego što počnemo o problemima sa novim zrakoplovom, pukovnik nam želi reći nešto o sebi: i on je pilot transportnih aviona, 30 godina je letio za upravljačem C-160, također zajedničkim projektom Njemačke i Francuske. Taj avion je prvi put poletio još početkom šezdesetih i nakon toga njemačko zrakoplovstvo dugo, dugo nije dobivalo ništa novo i bolje, makar se u svijetu zrakoplovstva mnogo toga događalo. Nije bila rijetkost da za upravljačem sjedi pilot koji je mlađi od aviona kojim leti. „Mi smo preskočili tri, možda i četiri naraštaja aviona u tom razdoblju", kaže nam sa pogledom nekoga tko je upravo svoj pokvareni traktor zamijenio sa novim novcatim Mercedesom.
Ljute potrebe vojnih misija današnjice
„Jedan A400 nam koristi koliko tri ili četiri Transalla." Leti dvostruko brže i tri puta dalje i to sa gotovo trostruko većim teretom. „Tu dolazite u posve druge dimenzije zračnog prijevoza", kaže nam zapovjednik koji i sam još uvijek redovito sjeda na pilotsko sjedište. Njemačka vojska u međuvremenu tim zrakoplovom prenosi ljudstvo i opremu posvuda, u Mali, Jordan ili Kosovo. Radi se na tome i već ove godine bi taj avion trebao biti certificiran i kao „leteća benzinska postaja" za opskrbu aviona gorivom u zraku, nešto što njemačkoj vojsci ljuto treba i što se traži u međunarodnim misijama.
Predviđeno je i da se ti avioni brzo pretvore i u leteće bolnice: Luftwaffe ima takve avione, ali to su „obični", civilni Airbusi preuređeni za tu svrhu – u slučaju potrebe je predviđeno da se tako preradi i reprezentativni avion njemačke vlade. Ali ti zrakoplovi često uopće ne mogu sletjeti u borbena područja ili je puno previše opasno: A400 je sa druge strane „pravi" vojni avion u kojem se piloti već uče i letjeti sa noćnim okularima, dakle bez ikakvog svjetla.
Njemačka ministrica obrane von der Leyen u Iraku stoji pored Transalla koji su još uvijek u uporabi. Često je pilot mlađi od aviona...
Konačno uspijevamo prekinuti pukovnika pitanjem, da li je doista baš sve tako sjajno sa novim avionom. Ma kakvi, nipošto, priznaje zapovjednik. I njega muči da se ti avioni tako često moraju servisirati i popravljati. U prosjeku, 40 do 60% njegove flote je spremno za let, ali njemu treba najmanje 75%. To je daleki cilj i tome ima barem dva razloga: svi avioni imaju propisanu tablicu redovitih servisa i kod A400 je ta tablica golema i veoma česta. Naravno, u to vrijeme avion ne smije letjeti.
Jedan sat u zraku, šezdeset u hangaru!
Drugi problem su tehnički nedostaci i tu Airbus ima pune ruke posla. Pukovnik nam nabraja i ono što je već „procurilo" u javnost, baš kao što ponekad curi i ulje na propelerima. Problema ima i sa upravljanjem motora – katastrofa u Sevilli je samo vrhunac te nevolje, ali priznaje i da kod kvalitete čitavog zrakoplova „ima još mnogo prostora da bude bolje."
Zasut žalbama i iz drugih ratnih zrakoplovstava koji su kupili ove avione, Airbus je nedavno objavio kako će produžiti rok isporuke baš kako bi proveo dodatne kontrole kvalitete u samoj tvornici. „Kod svakog novog aviona koji nam stiže, Airbus ima priliku poboljšati kvalitetu. A to mi i očekujemo", kaže nam pukovnik Bette.
Jer ta sumnja u kvalitetu neminovno vodi i u tako veliku tablicu redovitih provjera i servisa što je dovelo do apsurdnog omjera da za svaki sat proveden u zraku, na A400 mora biti potrošeno nevjerojatnih 60 sati servisa. Tu nije problem samo vrijeme, nego i ljudi: „Toliko servisera uopće niti ne možemo zaposliti", kaže nam pukovnik i konstatira da se „to ne može izdržati". Zahtjev vojske je bio pouzdan i izdržljiv „teretni konj" kojem će biti dovoljno najviše 20 sati servisa. A to je nešto što Bundeswehr mora razjasniti sa Airbusom: „Moramo razgovarati o onome što se sve mora provjeravati, ali i o intervalima provjere."
Što je na koncu zaključak zapovjednika te eskadrile? Mercedes ili leteća nevolja? Naravno Mercedes, ali sa previše „dječjih bolesti" da bi i njemu život bio ugodan. A ako je i nužno potreban za nove zadaće njemačke vojske, tako je postao i svojevrsna turistička atrakcija: pukovnik nam kaže kako u Wunstorf dolazi oko 3.500 posjetitelja svake godine, od novinara pa do predstavnika ratnih zrakoplovstava drugih zemalja
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Airbus_A400M_Atlas#Operators
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
Daleko je Jordan britanski, francuski i švabski kurvin sine
Oni napravili Mercedes od transportnog zrakoplova, jedan sat leta je 60 sati servisa ,dvije trećine flote non stop na servisu
Prevozi šest đipova ili dva helikoptera ili jedan tenk
Daleko je vama Jordan
Oni napravili Mercedes od transportnog zrakoplova, jedan sat leta je 60 sati servisa ,dvije trećine flote non stop na servisu
Prevozi šest đipova ili dva helikoptera ili jedan tenk
Daleko je vama Jordan
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
Neka se napuše kurcaMetuzalem wrote:neka kupe američke C-130J-30
Onaj Macron i Briti zamislili preko Jordana u Siriju
Erdogan ih ne voli pa ide Putin pa Libanon gdje je Hezbolah pa Izrael dakle mogumogu jedino transportnim avionima preko
A imaju još i misije u Maliju i drugdje u unutrašnjosti Afrike gdje ti isto treba transportni avion
A svaki put kad leti mora 60 sati bit na servisu jer je pun elektronike i svakakvih idiotarija
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
hehehehe..dobar... ...RayMabus wrote:Neka se napuše kurcaMetuzalem wrote:neka kupe američke C-130J-30
Onaj Macron i Briti zamislili preko Jordana u Siriju
Erdogan ih ne voli pa ide Putin pa Libanon gdje je Hezbolah pa Izrael dakle mogumogu jedino transportnim avionima preko
A imaju još i misije u Maliju i drugdje u unutrašnjosti Afrike gdje ti isto treba transportni avion
A svaki put kad leti mora 60 sati bit na servisu jer je pun elektronike i svakakvih idiotarija
Guest- Guest
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
Imaju Britanci osam komadaMetuzalem wrote:neka kupe američke C-130J-30
Britanski tenk Chalenger 2 ima priko 60 tona a kad ima oklopu zaštitu preširok je tako da niti nemože ući u ovaj avion
Ova priča da on može prevozit francuski tenk Leclerc od 54 tone i Leopard 2 od 52 tone kad su prazni dakle bez opreme ono popriličnom nategnuta tj avion napravljen da eto kao u slučaju nužde može i to no bolje ako nemora, sve u knap
Jbte koje sranje od aviona i da nema te elektronike treba ti dan da sve provjeriš ako oćeš da let pod teretom prođe ok a oni još nabacali elektronike ko da će se voziti VIP osoblje unutra i sad triba još dva dana svaki put za elektroniku svu provjerit jer to avion velik ko polegnuta zgrada
Ma debili, to se napravi na ključ da pali , kakva elektronika , to je radni konj , pali vozi a ne kao zadnja riječ tehnike onda tri dana servisa svaki put prije poljetanja sa teretom
Ma idioti ali čisti i sad su se ujebali jer avion ok za zadatke pa nešto dostavi pa se vrati pa idući vikend opet nešto pošalju tako da u međuvremenu laganini obave taj servis a eto u slučaju rata toga nema nego ima samo pali vozi i šta manje te digitalne jbte
Ma totalno idioti
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
Dobro receno Longi..teretni avijoni su cisto tegleca marva,sto jaca treba da bude i vise da nosi..kakva sofistiirana elektronika njima treba..??Ono..kontrola potrosnje goriva???
Guest- Guest
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
Kao i danasnjiauti..zivo sranje..puno elektronike fine,.cak i uvodjenje nekih novih tehnologija,koje napose niti prodavac ,niti serviser niti kupac ne mogu niti pojmiti,a kamoli primjer servisirati..davno sam imao Touarega Jedinicu..inace odlican auto,kojeg je u potpunosti uyebela elektronika..cak do nivoa uporabljivosti...
i yopet budala padnem na šarm.koji je davno nestao a dobijem NESTO puno elektronike,,vrhunac je digitalni displaji umjesto obrtaljki i ostalog..sto kad se to ugasi,..nema pomotji dok serviser ne odvuce auto u servis i prikljuci dijagnostiku..opet,srenje puno lektronike..i pocne praviti zamisljene face kao da je albert Einstein osobno...oslo sve u kuretz preblagi
i yopet budala padnem na šarm.koji je davno nestao a dobijem NESTO puno elektronike,,vrhunac je digitalni displaji umjesto obrtaljki i ostalog..sto kad se to ugasi,..nema pomotji dok serviser ne odvuce auto u servis i prikljuci dijagnostiku..opet,srenje puno lektronike..i pocne praviti zamisljene face kao da je albert Einstein osobno...oslo sve u kuretz preblagi
Guest- Guest
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
Ovo je vojska a ne civilni sektor, zbog ovakvih stvari gubiš rat.
Imaš Jordan, Irak i tako to tamo a treba ti hitno 50 tenkova, 200 transportera i ostalih vozila, hrpa ljudstva i opreme , helikopteri a moraš zračnim putem jer je to tamo tako i onda pola opreme istovariš a pola će doći za tri dana a bitka u tijeku
Nemoj ni dolaziti, dok ti dođeš ona druga strana ih je već ispeglala
Imaš Jordan, Irak i tako to tamo a treba ti hitno 50 tenkova, 200 transportera i ostalih vozila, hrpa ljudstva i opreme , helikopteri a moraš zračnim putem jer je to tamo tako i onda pola opreme istovariš a pola će doći za tri dana a bitka u tijeku
Nemoj ni dolaziti, dok ti dođeš ona druga strana ih je već ispeglala
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
Neka naruče Globemastere:),ako ih ameri još proizvodeRayMabus wrote:Imaju Britanci osam komadaMetuzalem wrote:neka kupe američke C-130J-30
Britanski tenk Chalenger 2 ima priko 60 tona a kad ima oklopu zaštitu preširok je tako da niti nemože ući u ovaj avion
Ova priča da on može prevozit francuski tenk Leclerc od 54 tone i Leopard 2 od 52 tone kad su prazni dakle bez opreme ono popriličnom nategnuta tj avion napravljen da eto kao u slučaju nužde može i to no bolje ako nemora, sve u knap
Jbte koje sranje od aviona i da nema te elektronike treba ti dan da sve provjeriš ako oćeš da let pod teretom prođe ok a oni još nabacali elektronike ko da će se voziti VIP osoblje unutra i sad triba još dva dana svaki put za elektroniku svu provjerit jer to avion velik ko polegnuta zgrada
Ma debili, to se napravi na ključ da pali , kakva elektronika , to je radni konj , pali vozi a ne kao zadnja riječ tehnike onda tri dana servisa svaki put prije poljetanja sa teretom
Ma idioti ali čisti i sad su se ujebali jer avion ok za zadatke pa nešto dostavi pa se vrati pa idući vikend opet nešto pošalju tako da u međuvremenu laganini obave taj servis a eto u slučaju rata toga nema nego ima samo pali vozi i šta manje te digitalne jbte
Ma totalno idioti
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e8/Pzh-2000_inside_of_a_C-17.jpg/1280px-Pzh-2000_inside_of_a_C-17.jpg
Guest- Guest
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
Nije me briga šta će oni i šta neće samo znan da je ovo govno od transportnog vojnog aviona
To mora bit čista jednostavnost bez te dodatne elektronike i to nego samo pali vozi od točke A do točke B i nema tu filozofije
A ovako su napravili avion za mirovne zadatke i to a da dođe do rata i treba ti brzo masovno prebacivanje tenkova i popratne opreme moš mu jebat mater
To mora bit čista jednostavnost bez te dodatne elektronike i to nego samo pali vozi od točke A do točke B i nema tu filozofije
A ovako su napravili avion za mirovne zadatke i to a da dođe do rata i treba ti brzo masovno prebacivanje tenkova i popratne opreme moš mu jebat mater
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
Netriba im Globemaster nego triba maknit Merkel i onu njenu ministricu obrane koja je tu postavljena da neradi ništa i onda će doći netko normalan i lupiti šakom o stol i reč Oču da se skine nepotrebna elektronika, cijena samim time smanji za nekih miljon eura najmanje po avionu plus još puno veća ušteda na održavanju istog i vrijeme provjere aviona za let sa teretom smanji za najmanje dvanaest sati a ako nečete nema novih narudžbi i aj Bog..... da viš kako bi ga napravili za jedno dvije godine bez tih dodatnih pizdarija
Avion je u suštini dobar samo triba lupit šakom o stol i taj digitalni lobi koji se tu ubacio radi papilove izbaciti naglavačke vani iz projekta
Avion je u suštini dobar samo triba lupit šakom o stol i taj digitalni lobi koji se tu ubacio radi papilove izbaciti naglavačke vani iz projekta
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
To će se napraviti ta revizija pošto Nijemci već sad žugaju jer su shvatili da će na kraju pola Njemačke vojske morat radit na održavanju aviona pa će ta nešto pojednostavljena računalna verzija bit koliko toliko bolja iako to daleko od optimalnog samo takvih aviona na planeti baš nema da tenk prevozi tako da to jedino Amerikanci,, EU, Rusija, Kina i Japan proizvode plus imaš Ukrajine ali oni to više tu kategoriju transportnog aviona nerade od kako su raskrstili sa Rusijom no imaju nešto tih aviona kojima rade transport drugima
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Military_transport_aircraft
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Military_transport_aircraft
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
Ako im zatreba Ameri im posude C-5 M super galaxy sa 176 tona korisnog tereta.
Guest- Guest
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
Bude li to na kraju zaključak onda Nijemci neće uzet 53 komada ovoga koliko su naručiliMetuzalem wrote:Ako im zatreba Ameri im posude C-5 M super galaxy sa 176 tona korisnog tereta.
Koji će in kurac toliko takvih skupih za održavanje a dobri samo za mirovne misije
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
Antonov ima 8 zrakoplova tog tipa no kako se pola tog aviona radilo u Rusiji a motor i sklapanje je bilo u Ukrajini onda oni više samostalno nemaju mogućnost pravljenja novih tako velikih transportni aviona
Uzme li se u obzir da dva do tri su na servisu onda je to jedno pet šest aktivnih u svakom trenutku dakle nije nikad osam dostupno
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Antonov_Airlines
Putin sjeba Francuze i Brite a Nijemci kad počnu sad koristit svoje da ovima uskoće pa vide trošak održavanja godišnje po avionu tražit će smanjenje elektronike a to znači jedno dvije godine zastoj u proizvodnji dok se takvi avion neriješi
Uzme li se u obzir da dva do tri su na servisu onda je to jedno pet šest aktivnih u svakom trenutku dakle nije nikad osam dostupno
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Antonov_Airlines
Putin sjeba Francuze i Brite a Nijemci kad počnu sad koristit svoje da ovima uskoće pa vide trošak održavanja godišnje po avionu tražit će smanjenje elektronike a to znači jedno dvije godine zastoj u proizvodnji dok se takvi avion neriješi
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
Ovo je priča bitna i za Hrvatsku jer nemojmo se zavaravati Nijemci nikad nisu odustali od toga da kontroliraju Balkan no to su zamislili kako oni prelijeću Austriju, Sloveniju i Hrvatsku i direktno slijeću u Bosnu
Sad će ispast da nema do klasike kad je tenk u pitanju a to je cestovni, željeznički i brodski promet
Welcom to the Kroejša
Leopard 2
Sad će ispast da nema do klasike kad je tenk u pitanju a to je cestovni, željeznički i brodski promet
Welcom to the Kroejša
Leopard 2
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: NATO ostao bez transportne avijacije
Sad Britanci i Francuzi moraju napravit popis transportni aviona koji su im dostupni i samo za to izgubit će dva do tri mjeseca vremena i plan masovnog slanja trupa u Jordan kako bi Assadu i Putinu došli s leđa pada u vodu jer će Putin do tada
Dovući još ljudstva i ratne tehnike
Osvojiti još koju enklavu i naprašiti prozapadne snage u Siriji
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/sirijski-avioni-raketiraju-juzne-kvartove-damaska-izvedeno-400-zracnih-udara/180423035
Dovući još ljudstva i ratne tehnike
Osvojiti još koju enklavu i naprašiti prozapadne snage u Siriji
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/sirijski-avioni-raketiraju-juzne-kvartove-damaska-izvedeno-400-zracnih-udara/180423035
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Similar topics
» "Ustaša" na čelu američke avijacije
» Beograd sedište transportne zajednice
» Azerbejđan se riješava Rusa i kupuje talijanske transportne zrakoplove
» Trzavice izmedju Hrvatske i NATO-a?Nato zapovjednistvo u Afganistanu optuzilo MORH da je pokazao kartu koju nije smio a prije toga general Sundov neizravno optuzio NATO zapovjednistvo da sigurnost hrvatskih i drugih vojnika u Afganistanu vise nije na najv
» Lavrov stavio rampu na ulazak BiH u NATO:'Ne možemo se složiti da BiH pristupi NATO-u'
» Beograd sedište transportne zajednice
» Azerbejđan se riješava Rusa i kupuje talijanske transportne zrakoplove
» Trzavice izmedju Hrvatske i NATO-a?Nato zapovjednistvo u Afganistanu optuzilo MORH da je pokazao kartu koju nije smio a prije toga general Sundov neizravno optuzio NATO zapovjednistvo da sigurnost hrvatskih i drugih vojnika u Afganistanu vise nije na najv
» Lavrov stavio rampu na ulazak BiH u NATO:'Ne možemo se složiti da BiH pristupi NATO-u'
Page 1 of 1
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum