Kako je Hrvatska naoružavala vehabije
Page 1 of 1
Kako je Hrvatska naoružavala vehabije
Saga o hrvatskom oružju koje već duže vrijeme preplavljuje Bliski Istok i mogućoj odgovornosti hrvatske vlade i predsjednika
August 26, 2014 at 5:44pm
Hrvatska vlada prije nekoliko dana na zatvorenom dijelu sjednice donijela tajnu odluku o darovanju vojne opreme, a Jutarnji list (1) ekskluzivno doznaje kako je riječ je o pješačkom naoružanju i municiji koja će završiti u rukama iračke vojske i Kurda u borbi protiv pripadnika terorističke skupine ISIL, koja je uspostavila tzv. „kalifat“ na teritoriju sjeverozapadnog Iraka i istoka Sirije.
Dan poslije premijer Zoran Milanović izjavljuje (2) „kako je Hrvatska udovoljila zahtjevu Washingtona“ i da je u stvari „Sjedinjenim Državama darovala oružje iz zaliha HV-a“, ali i naglasio da se radi o "zanemarivim količinama u odnosu na druge koji su odgovorili na zahtjev Amerikanaca".
Hrvatsko oružje se već odavno nalazi na teritoriju Iraka, ali u rukama ISIL-a, što je još u ožujku potvrdio (3) britanski bloger Eliot Higgins, koji piše pod imenom Brown Moses.
Prije no što će hrvatska vlada donijeti odluku o „vojnoj pomoći Kurdima i iračkoj vojsci“, što je odluka koja je zbog svoje delikatnosti i obzirom da Hrvatska jedva preživljava od turizma, barem zahtijevala raspravu u Saboru ili Vijeću za nacionalnu sigurnost, bugarska agencija Focus (4) citira diplomatske izvore koji navode da je dio naoružanja (protutenkovsko naoružanje, projektili, minobacači i komunikacijska oprema) teroristička skupina ISIL kupila od istočnoeuropskih zemalja, među kojima se spominje i Hrvatska, ali i Bugarska, Rumunjska i Ukrajina.
„ISIL koristi američko oružje zaplijenjeno u Iraku, ali glavnina oružja je nabavljena iz bivšeg istočnog bloka prije više od godine dana', kaže neimenovani diplomat. Tvrdi i kako je transakciju oružja iz istočne Europe ISIL-u organiziraou sam NATO i to preko Turske, koja je olakšala isplatu i dostavu oružja pod krinkom dostave humanitarne pomoći Siriji.
Otprilika isto tvrdi i The World Tribune (5), koji također navodi „kako je Hrvatska aktivno sudjelovala u naoružavanju sirijskih pobunjenika, no kako je to oružje na kraju završilo u rukama ekstremista koji su postali najjača pobunjenička skupina u Siriji“.
Ovde se sada treba vratiti na britanskog blogera Eliota Higginsa, ili Browna Mosesa, koji je raskrinkao slanje oružja iz zagrebačke zračne luke Pleso za Jordan, nakon čega su reportažu o tome u veljači 2013. napisali Jutarnji list (6), ali i The New York Times (7), koji naknadno piše da je sve organizirala CIA (8).
Jutarji list tada piše kako se posljednjih mjeseci neuobičajeno često vidjelo jordanske teretne avione na pisti zračne luke Pleso i da su SAD su vjerojatno bili posrednik u cijeloj operaciji, no tekst zaključuju izjavom Ivice Nekića da se radi o špekulacijama.
Novinari su, među ostalima, razgovarali i s američkim dužnosnicima, pa i onima iz CIA-e, ali su im svi odgovorili da je stvar delikatna i odbili im o tome javno pričati.
Međutim, ništa se nije moglo skriti, budući da je britanski bloger neprestano objavljivao zapise (9) koje su sirijski ekstremisti postavljali na You Tube, na kojima se među sirijskim pobunjenicima i islamskim ekstremistima jasno prepoznaju hrvatski RBG6, potom sustavi Osa i drugo oružje iz hrvatskih skladišta, te razno oružje proizvedeno u bivšoj Jugoslaviji, među ostalim ručni raketni bacači, bestrzajni topovi, minobacači i strojnice. To se oružje navodno pojavilo početkom siječnja 2013. u području Dara'e blizu Jordana, dok se u veljači već vidjelo u rukama ekstremista u drugim dijelovima Sirije, u Hami, Idlibu i području Alepa.
Brown Moses prati i prikuplja video zapise iz Sirije još od 2012. i njegov rad je bio nepobitan dokaz o sudjelovanju Hrvatske (10) u naoružavanju sirijskih pobunjeničkih frakcija, isto tako islamističkih ekstremista, tako da je hrvatski predsjednik Ivo Josipović konačno 6. travnja 2013. izašao pred javnost i priznao (11) „kako je Hrvatska prodala 200 tona oružja Jordanu, čime je upoznat, ali ne vidi ništa sporno u tome“.„Hrvatska nije izvozila oružje u Siriju. Što treće zemlje ili zemlje u koje mi ili neki drugi izvoze oružje dalje čine s tim, to na žalost ne možemo kontrolirati. Znam za sve legalne transfere oružja ili bilo čega što se tiče oružanih snaga“, rekao je Josipović komentirajući novinarima podatke o međunarodnoj trgovini prema kojima je Hrvatska Jordanu u prosincu 2012. prodala 233.185 kilograma oružja u vrijednosti 6.499.832 američka dolara.Dakle, kao u ovom slučaju, gdje se na tajnoj sjednici vlade donosi odluka o naoružavanju Kurda i iračke vojske, hrvatski predsjednik dr. Ivo Josipović, vrhunski stručnjak za međunarodno i nacionalno kazneno i kazneno-procesualno pravo, pritisnut dokazima izjavljuje da je upoznat, što kao vrhovni zapovijednik Oružanih snaga RH i nadređeni obavještajnim službama mora i biti, „prodajom oružja Jordanu, ali da ne mora i nije morao znati koja je konačna destinacija kontigenta od 200 tona hrvatskog oružja“.
Sada premijer Milanović govori o „zanemarivim količinama poklonjenim Sjedinjenim Državama“. Kolika je to „zanemariva količina“ hrvatska i svjetska javnost nije dućna znati.I dr. Ivo Josipović i premijer Milanović dobro znaju zašto je sve obavijenon velom tajne. U slučaju „poklona Kurdima i Iračanima“ će se morati pričekati za rasplet, ali u slučaju prodaje oružja Jordanu, koje je bilo namjenjeno sirijskim pobunejnicima Hrvatska je bila dužna znati kome i zašto prodaje 200 tona oružja.Naime, Europska Unija 9. svibnja 2011. donosi odluku o embargu (12) na izvoz oružja u Siriju. Konačna potvrda o zabrani izvoza vojnog materijala u Siriju je potvrđena u lipnju 2011., da bi 13. srpnja 2011. službenom aktu EU pristupile (13) i Hrvatska, Makedonija, Crna Gora, Island, Albanija, Srbija, Lihtenštajn i Norveška. (European Council Decision 2011/367/CFSP - Annex to Decision 2011/273/CFSP)SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) izvještava (14) kako je embargo trajao do kraja svibnja 2013., a dio embarga je produžen do 1. lipnja 2013.
Dakle, kao vrhunski pravnik, hrvatski predsjednik nije mogao priznati da je Hrvatska sudjelovala u naoružavanju sirijskih pobunjenika, jer je dobro upoznat s međunarodnim pravom i odgovornošću Hrvatske zbog kršenja embarga. Izjava „kako je on bio upoznat s prodajom oružja Jordanu, a kamo će ono dalje ići Hrvatska nije dužna znati“, jedan je od odgovora našeg predsjednika koji je još jednom pokazao kako ga se ne može zateći nespremnog i da uvijek na sve ima razuman i argumentiran odgovor.
Ovdje je do sada spomenut britanski bloger, Eliot Higgins / Brown Moses, ali sada treba spomenuti Valentina Vasilescua, bivšeg časnika rumunjskog ratnog zrakoplovstva i bivšeg zamjenika zapovjednika zračne baze Otopeni u blizini Bukurešta, koji je zaslužan za uhićenje svjetskog trgovca oružjem Viktora Bouta (15).
U članku od 6. lipnja 2013. (16) Vasilescu opisuje dugačku povijest protuzakonitog trgovanja oružjem pod patronatom EU i Washingtona i prilaže sve originalne otpremnice tereta oružja koje je odlazilo iz zračne baze Otopeni u vrijeme dok je on bio zamjenik zapovjednika.
U drugom članku (17), sa svim dostupnim linkovima, Vasilescu spominje rumunjsku tvornicu kalašnjikova „Cugir“ i „kako ne može biti slučajno da su 2013. godine Bukurešt u samo dva dana posjetili Nikolai Patrushev, prvi čovjek nacionalne sigurnosti Ruske Federacije (17. lipnja), te direktor CIA-e, John O. Brennan (18.lipnja)“.
Valentin Vasilescu u svojim analizama žestoko napada rumunjskog predsjednika Traiana Basescua i premijera Victora Pontu koji s jedne strane „liju krokodilske suze nad sudbinom Bliskog Istoka i mole Rusiju i Kinu za pomoć, te traže objašnjenja zašto su u svim poslovima na Balkanu zaobišli Rumunjsku, a s druge sklapaju ugovore sa Sjedinjenim Državama i kriomice šalju gomilu naoružanja u taj isti Jordan za kojega je predsjednik iskazao zabrinutost“. (Ova digresija od hrvatskog slučaja je važna, budući da je i u ovom slučaju opet u igri Jordan).6. lipnja 2013. je Varujan Vosganian, rumunjski ministar gospodarstva, izjavio „kako je vojna industrija ROMARM sa Sjedinjenim Državama potpisala o isporuci 100 000 komada strojnica AK-47 do kraja 2014., a izvoz će nadzirati američki „Savezni ured za alkohol, duhan i oružje“.Ministar Vosganian je u svom obraćanju izjavio nešto što običan slušatelj možda nije ni primijetio, ali ekspertu koji je razotkrio jednu od najvećih svjetskih afera ilegalne prodaje oružja to nije promaklo.Rumunjski ministar gospodarstva je u obraćanju javnosti naveo cijenu strojnica koja je 30% veća od tržišne, ali i količina naručenog oružja prelazi mogućnosti tvornice koja u Rumunjskoj proizvodi strojnice AK-47.
Tvornica oružja „Cugir“ koja proizvodi pješačko naoružanje za ROMARM, iako jedna od najpoznatijih, prema mišljenju Valentina Vasilescua ne može obaviti taj dio posla i ugovorom je obuhvaćena prodaja starih kalašnjikova iz rumunjskih skladišta oružja.Tvornica "Cugir" je 2012. godine zaradila 3 miliona dolara i ima oko 300 zaposlenih. Sada je odjednom pukim čudom uspjela povećati proizvodnju bez otvaranja novih radnih mjesta i u samo mjesec dana Sjedinjenim Državama isporučiti oružja u vrijednosti milion dolara. Svatko normalan će se upitati kako je mala tvornica oružja u Rumunjskoj uspjela utrostručiti proizvodnju u jednoj noći i to bez ikakvih ulaganja? Vasilsecu navodi kako se to objašnjava događajima koji su već zabilježeni u povijesti tvornice i to kada je Rumunjska nedavno trebala isporučiti Jordanu nove strojnice AK-47 njene proizvodnje.
Jordanu nikada nije trebalo staro istočnoeuropsko oružje!
Najvažniji detalj, a koji je važan i za hrvatske isporuke oružja Jordanu, jest da je u to vrijeme jordanska vojska već bila opremljena modernim američkim jurišnim oružjem M16/AR-15 kalibra 5,56 mm i tajvanskim T91 i T86 istoga kalibra. Zbog čega je Jordan tražio rumunjske AK-47 kalibra 7,62 mm? Rumunjska je tada uzela staro oružje iz skladišta koje je preostalo još iz vremena Ceausescua, malo ga „dotjerala“ i poslala za Amman. Jordanci su bili šokirani kada su, umjesto novog kojeg su očekivali, vidjeli zahrđalo i neispravno oružje. Greške ovog tipa su bile toliko brojne da Jordanci jednostavno nisu mogli vjerovati da Rumunjska može dozvoliti Cugiru da „proizvodi“ takvo naoružanje. Vrhovno vijeće obrane Republike Rumunjske (CSAT), na čijem su čelu bili predsjednik Traian Basescu i premijer Victor Ponta kao član vijeća i suradnik, ima ovlasti da odobri sve transakcije oružja, dakle ono novo, ali i staro koje je otpremljeno za Jordan.
Nakon „jordanskog slučaja“ tvornica „Cugir“ je mogla izgubiti licencu za prodaju, a Rumunjska kredibilitet na međunarodnoj razini. Brojne su indicije i svako razuman nakon objava britanskog blogera zna da je jordanska vojska već bila naoružana (18), (19), (20), kvalitetnim pješačkim naoružanjem i da je to oružje u stvari bilo namijenjeno sirijskim pobunjenicima, te kako iza svega stoje Sjedinjene Države koje trebaju oružje za sirijske pobunjenike, bez obzira na njegovo porijeklo. Valentin Vasilecu potom piše i o isporukama bjeloruskog i ukrajinskog oružja, ali kako te zemlje nisu potpisnice embarga EU, taj detalj nije toliko važan.Poseban članak posvećuje Hrvatskoj (21) i tvrdi kako, bez obzira što je Washington negirao svoju ulogu u vezi između Zagreba i Jordana, koji je to oružje dalje isporučivao u Siriju, nitko razuman u svijetu više ne vjeruje da se tako delikatne stvari mogu odraditi bez naputka NATO saveza i odobrenja hrvatskog predsjednika. Naš predsjednik je priznao prodaju oružja Jordanu, ali „kako je sve bilo u skladu s međunarodnim pravom“.
Argentina i analogija s hrvatskim "izvozom u skladu s međunarodnim pravom"
Sada dolazimo na identičan slučaj u Argentini, gdje su bivši predsjednik Carlos Menem i njegovi suradnici '90-ih preko Paname i Venezuele prodao 6 500 tona oružja Hrvatskoj i Ekvadoru, zemlje koje su bile pod embargom na uvoz oružja. Dakle, Panama i Venezuela su Carlosu Menemu i suradnicima bili ono što je dr. Ivi Josipoviću i rumunjskim dužnosnicima bio Jordan. Što se događa u Argentini. Pokreće se sudsku proces i Carlos Menem s još nekoliko visokih državnih dužnosnika od suda u Buenos Airesu prošle godine u ožujku biva proglašen krivim za ilegalnu međunarodnu trgovinu oružjem (22), potom u srpnju 2013. dobiva i konačnu presudu od sedam godina zatvora zbog kršenja embarga i ilegalne prodaje oružja (23).Presudom (24) suda u Buenos Airesu je poništena oslobađajuća presuda iz 2011. (25) i bivši argentinski predsjednik Carlos Menem i njegovi suradnici Luis Sarlenga, Diego Palleros, Manuel Cornejo Torino, Jorge Cornejo Torino, Haroldo Fusari, Carlos Nuñez, Julio Sabra, Teresa Irañeta, Edberto González De la Vega i Carlos Franke su osuđeni na zatovrske kazne. Menem na sedam godina zatvora, dok se ostalima kazne kreću u rasponu od 4 do 7 godina (26) .U obrazloženju presude dostupne na internetu (27) stoji stoji kako se osuđuju Carlos Saúl Menem na sedam godina, a Oscar Héctor Camilion, Diego Emilio Palleros, Manuel Cornejo, Haroldo Luján Fsuari, Carlos Alberto Nunez, Julio Jesús Sabra, Eustaquio Agustín Sarlenga, Edberto Gonzales de la Vega, Carlos Jorge Franke, Antonio Cornejo Torino i Teresa Hortensia Iraneia de Canterino.
Carlos Saul Menem je kao prvookrivljeni materijalno odgovoran za osnivanje zločinačke organizacije koja je brojala više od troje ljudi, što je inače zakonska kvalilifikacija za kriminalno udruživanje u gotovo cijelom svijetu, a za koje niti hrvatski predsjednik Josipović kao vrhunski pravnik ne može ne znati, te da su kazneno djelo ponovili u više navrata (10 puta). Bivši argentinski predsjednik Menem i njegovi suradnici su „povrijedili nacionalno i međunarodno pravo sofisticiranim načinom rada, odnosno i predsjedničkim ukazima fiktivne destinacije deset puta poslali oružje i visokokvaltetni vojni materijal u zemlje Balkana i prekršili embargo na izvoz oružja u područje sukoba Ekvador-Peru.
U to su vrijeme argentinski vojnici bili stacionirani u zoni Balkana kao dio mirovnih snaga, a još jedna od sličnost je ta što je Hrvatska sve do nedavno imala stacionairan mirovni kontigent na Golanskoj visoravni, što je doduše dio sirijsko-izralekog sukoba, ali blizina jordansko-sirijske granice i uloga Izraela u sukobu u Siriji svima daje za pravo da misle kako je situacija analogna argentinskom slučaju.Prema presudi, „Menem je jednom osobno razgovarao Menem s hrvatskim predsejdnikom Tuđmanom, upravo o isporuci oružja, čime je naštetio međunarodnom ugledu Argentine i doveo u pitanje njenu neutralnost u mirovnoj misiji na Balkanu“. Argentina je inače prema sporazumu iz 1942. bila jamac mira između Perua i Ekvadora, zbog čega se argentinska predsjednica Cristina Fernandez de Krichner prilikom službene posjete Limi 22. 10. 2012. javno ispričala narodu Perua.
Optuženi Menem je kriv što je prekršio ustavnu odgovornost za vođenje države i osuđen je na sedam godina zatvora, a kazna mu je ublažena zbog ošeg zdravstvenog stanja i starije dobi.Oscar Héctor Camilion, Diego Emilio Palleros, Manuel Cornejo, Haroldo Luján Fsuari, Carlos Alberto Nunez, Julio Jesús Sabra, Eustaquio Agustín Sarlenga, Edberto Gonzales de la Vega, Carlos Jorge Franke, Antonio Cornejo Torino i Teresa Hortensia Iraneia de Canterino su svi pojedinačno dobili od 4 do 4 i pol godine zatvora.Ovdje je važno naglasti da je obrazloženje presude (27) pravni dokument koji je naoko kompliciran i pun članaka, stavki, nacionalnih i međunarodnih pravnih akata, ali je u konačnici sud u Buenos Airesu rekao kako je nemoguće da jedna predsjednik države potpisuje dokumente koji su ujedno i otpremnice za izvoz oružja, dok sve ukazuje na to da je to oružje namjenjeno za izvoz u zemlje pod embargom. Za sve one koji vladaju španjolskim jezikom je preuda zanimljiva jer postoji niz podudarnosti s hrvatskim slučajem i izvozom „oružuja za Jordan, a kamo je dalje ono trebalo ići. Nitko ne zna, niti bi trebao znati“.
Ako smo izabrali dr. Ivu Josipovića za predsjednika (što jesmo) onda ga nismo izabrali da tajnim pregovorima i fiktivnim otpremnicama za Jordan šalje oružje sirijskim ekstremistima, dok u isto vrijeme ministrica vanjskih poslova ili tko već ne, ponosnom kao predstavnici zemlje koja se sprema ući u EU potpisuje embargo u znak dobre volje i usuglašenosti naše politike s Bruxellesom. S druge strane isto tako nismo izabrali niti premijera Milanovića, niti cijelu aktualnu koalicijsku vladu da na tajnim sjednicama, potpuno zanemarujući razinu domovinske sigurnosti, kao i svjevremeno vojnika hrvatskog kontigenta na Golanu, šalje oružje prvo u Siriju, potom u Irak.
Iako je u to teško za povjerovati, moguće je da naša vlada igra na pobjedničku kartu u svakom slučaju. Pobjedi li ISIL uvijek možemo reći: „Sjećate li se da smo vas mi naoružali!“. Pobjede li pak Kurdi, iračka vojska i Bashar Al-Assad na drugoj strani, opet možemo“ponosno“ poručiti: „Sjetite se da smo vam slali oružje kad vam je bilo natježe!“. Treća mogućnost je da u krvavom piru na Bliskom Istoku ne pobijedi nitko, što je vrlo lako moguće, te da se sukob nižeg intenziteta nastavi slijedećih nekoliko desetljeća. U tom će se slučaju Washington, jednom kada izgube izbore, odreći ove vlade i predsjednika i poptuno ih zaboraviti u mogućem pravsudnom epilogu ove priče, isto kao što su učinili sa svojim „miljenkom“ Menemom u Argentini.Što smo mi dobili. Ništa! Osim što smo prokazani kao zamelja koja se ne drži međuanrodnog prava. Iako to za sada nije dokazano niti na jednom sudu, sama činjenica da Jordancima nikada nije ni trebalo staro oružje iz hrvatskih skladišta, osim da ga proslijede za Siriju, trebala je našem predsjedniku biti alarm za uzbunu. Konačno, vrhovni stručnjak za nacionalno i međunardno pravo sigurno nije potpisao dokumente za prodaju 200 tona oružja tek tako, kao da je riječ o humanitarnoj pomoći u brašnu i dječjoj hrani, i morao je znati kamo će ono završiti, i treba li zemlji koja je označena kao odredište uopće takva vrst naoružanja, koje uopće nije kompatibilno s onim što posjeduju Oružane snage Jordana, a koje su u to vrijeme provodile vojne vježbe s Amerikancima i zemljama Zaljevskog vijeća za suradnju, zemlje koje mahom imaju oružje zemalja NATO saveza.Ili konačno treba biti iskren i s Pantovčaka i iz Banskih dvora poručiti: „Da, Washington je to zahtijevao od nas i mi smo to učinili, bez obzira na međunarodni ugled, međunarodno pravo, kao i sigurnost građana koji su nas izabrali da obnašamo vlast“.Abu Jamal, zapovjednik sirijskih islamističkih eksktremista objašnjava militantima kako se koristi hrvatsko oružje (na stolu)Mjesto ulaska hrvatskog i drugog oružja iz Jordana u Siriju http://www.syriareport.net/militants-steal-un-vehicles/Jedna od brojnih analiza o hrvatskom oružju kojem je odredište bilo Sirija http://www.internationalpeaceandconflict.org/profiles/blogs/u-s-recycles-its-old-balkan-practice-with-syria#.U_ypLcV_vIc
1. http://www.jutarnji.hr/hrvatska-u-borbi-protiv-islamista-na-zahtjev-sad-a-saljemo-oruzje-za-iracku-vojsku/1214692/
2.http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/254766/Default.aspx
3. http://brown-moses.blogspot.com/2014/03/isis-deploys-croatian-weapons-against.html
4. http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/346864/Hrvatska-naoruzava-dzihadiste-Islamske-drzave.html
5. http://www.worldtribune.com/2014/08/14/former-east-bloc-countries-aided-turkey-said-funneling-weapons-isil/
6. http://www.jutarnji.hr/new-york-times-potvrdio-informacije-jutarnjeg-lista---sirijski-pobunjenici-naoruzani--su-hrvatskim-puskama--/1087546/
7. http://www.nytimes.com/2013/02/26/world/middleeast/in-shift-saudis-are-said-to-arm-rebels-in-syria.html?pagewanted=all&_r=0
8. http://www.nytimes.com/2013/03/25/world/middleeast/arms-airlift-to-syrian-rebels-expands-with-cia-aid.html?pagewanted=all
9. http://brown-moses.blogspot.com/2013/03/more-videos-of-croatian-weapons-with.html
10. http://www.channel4.com/news/brown-moses-blog-syria-arms-weapons-croatia
11. http://www.jutarnji.hr/ivo-josipovic--hrvatska-je-prodala-oruzje-jordanu--a-ne-siriji/1095377/
12. http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:121:0011:0014:EN:PDF
13. http://europa.eu/rapid/press-release_PESC-11-242_en.htm
14. http://www.sipri.org/databases/embargoes/eu_arms_embargoes/syria_LAS/eu-embargo-on-Syria
15. http://devanewyork.blogspot.com/2009/11/merchants-of-death-victor-bout-traian_10.html
16. http://reseauinternational.net/les-trafiquants-darmes-menent-le-parlement-europeen/
17. http://reseauinternational.net/les-rebelles-islamistes-en-syrie-recoivent-ils-es-armes-provenant-de-depots-de-lotan-en-europe/
18. http://www.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.asp?country_id=jordan
19. http://en.wikipedia.org/wiki/Jordanian_Armed_Forces20. http://www.thefirearmblog.com/blog/2007/09/21/who-uses-the-m16-m4-ar-15-c7-c8/21.http://reseauinternational.net/pourquoi-a-t-on-admis-la-croatie-dans-lunion-europeenne/
22. http://archivo.losandes.com.ar/notas/2013/3/8/carlos-menem-condenado-contrabando-agravado-armas-ecuador-croacia-701003.asp24.
http://es.wikipedia.org/w/index.php?title=Esc%C3%A1ndalo_por_venta_de_armas_a_Ecuador_y_Croacia&action=edit§ion=625.
http://es.wikipedia.org/w/index.php?title=Esc%C3%A1ndalo_por_venta_de_armas_a_Ecuador_y_Croacia&action=edit§ion=426. http://www.diariojornada.com.ar/64561/Politica/Encuentran_culpable_a_Menem_por_la_venta_de_armas_a_Ecuador_y_Croacia27.
http://es.scribd.com/doc/129299144/Fallo-completo-contra-Carlos-Menem-por-trafico-de-armas
Kermit-
Posts : 26479
2014-04-17
Re: Kako je Hrvatska naoružavala vehabije
Dao Bog pa da RH-a primi milijune nesretnika koje je otjerala sa svojih ognjišta...
Kermit-
Posts : 26479
2014-04-17
n_razbojnik-
Posts : 11441
2014-04-15
Lokacija: : ObiLand
Re: Kako je Hrvatska naoružavala vehabije
Primi ih ti doma u Bosnu.asilovski wrote:Dao Bog pa da RH-a primi milijune nesretnika koje je otjerala sa svojih ognjišta...
_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega- Posts : 10386
2015-09-11
Re: Kako je Hrvatska naoružavala vehabije
Alfa i donja Maoča ćuti i ne budi drzak ima da primiš zajendo sa suprugom cijeli Čazmatrans izbjeglica u svoju zemunicuAlfaOmega wrote:Primi ih ti doma u Bosnu.asilovski wrote:Dao Bog pa da RH-a primi milijune nesretnika koje je otjerala sa svojih ognjišta...
Kermit-
Posts : 26479
2014-04-17
Re: Kako je Hrvatska naoružavala vehabije
hahaha kava neka?kofein wrote:Bosanska posla.
Kermit-
Posts : 26479
2014-04-17
Re: Kako je Hrvatska naoružavala vehabije
Dobar podsjetnik. Sve ovo što je bilo zadnjih 5-6 godina bi sada svaki dan trebalo ponavljati i vrtiti pa neka ljudi vide koliko smo "napredovali".
Guest- Guest
Re: Kako je Hrvatska naoružavala vehabije
Ne bi potrošio lipu na mobitel.....jebote kru....tek sad vidio ovaj lažni poziv na kavu.asilovski wrote:hahaha kava neka?kofein wrote:Bosanska posla.
Guest- Guest
Similar topics
» Službe u BiH uče vehabije kako lažno svjedočiti. I štite ih
» Kako se u Hercegovini obranila Hrvatska
» KAKO JE HRVATSKA BIROKRACIJA UNIŠTILA BRAVARA
» Kako se zove Hrvatska bez turizma? Srbija
» Kako nas, sasvim legalno, dere Hrvatska pošta
» Kako se u Hercegovini obranila Hrvatska
» KAKO JE HRVATSKA BIROKRACIJA UNIŠTILA BRAVARA
» Kako se zove Hrvatska bez turizma? Srbija
» Kako nas, sasvim legalno, dere Hrvatska pošta
Page 1 of 1
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum