Uskoro bitka između Irana i SAD-a na jugu Sirije
Page 1 of 1
Uskoro bitka između Irana i SAD-a na jugu Sirije
Na pomolu je najopasnija bitka za Siriju, nešto na što su iranske snage čekale godinama - direktan sukob protiv američke vojske u pustinji
Kurdske snage, pripremljene i usmjerene od strane SAD-a, jurišaju na Raqqu, de-facto glavni grad ISIL-ovog kalifata - već prodiru u njega iz dva pravca, no, iako se na oslobođenje Raqqe čeka već godinama, ne stječe se dojam da je ovo ta velika posljednja bitka u okviru rata u Siriji. U isto vrijeme izgleda kako će se ta ključna bitka, za koju se znalo da dolazi, voditi negdje drugdje - na sirijskom jugu.
Tamo se upravo otvara prostor za jednu vrlo kompleksnu i po posljedicama dugotrajnu geopolitičku konfrontaciju.
Da, riječ je o velikom i rijetko naseljenom prostoru južne i jugoistočne Sirije, ali svejedno je riječ o prostoru za koji će se voditi zadnja velika bitka, a ona snaga koja ga ugrabi igrat će ključnu ulogu u određivanju sirijske budućnosti nakon rata.
Dio ISIL-ovih snaga već je napustio Raqqu te su se rasporedili na ključnim točkama ove zadnje velike bitke, no, njihovo je da izgube. U konačnici tri će se sile ovdje boriti za prevlast: Rusija, SAD i Iran.
Ovo je "Velika igra" u Siriji i u nekim aspektima podsjeća na onu originalnu Veliku igru, odnosno strateško rivalstvo između Britanskog i Ruskoga Carstva zbog dominacije nad Središnjom Azijom za vrijeme 19. stoljeća.
Za pretpostaviti je da Rusija i Iran imaju slične ili relativno slične ciljeve na ovom prostoru, pošto su ipak oboje ključni saveznici Damaska, mada nedvojbeno i između njih postoji rivalstvo za kontrolom nad post-ratnom Sirijom - to rivalstvo se još uvijek ne osjeća previše, a tome pridonosi činjenica da je na terenu prisutan uljez koji im podjednako smeta - SAD.
Prošlog tjedna, u četvrtak, američke zračne snage srušile su jedan iranski dron na prostoru južne Sirije - nije to bio ni mali dron već velika bespilotna letjelica napravljena po uzoru na američke Predatore.
Nekoliko dana ranije američke snage udarile su na položaje sirijskih pro-vladinih snaga. Sudeći prema dostupnim informacijama, kada govorimo o sirijskim "pro-vladinim snagama" i kada govorimo o prostoru oko južnog grada At Tanf, (gdje SAD ima svoju ilegalnu vojnu bazu) onda gotovo sigurno govorimo o iranskim paramilitarnim skupinama ili možda njihovim šijitskim saveznicima iz Libanona, Hezbollah.
Američke snage i militanti čekaju na mogući napad iranskih snaga u bazi At Tanf Iz SAD-a tvrde kako su izveli nekoliko napada na položaje ovih skupina jer su se osjećali "ugroženo" te tvrde kako će i dalje napadati ako se osjete ugroženo.
Mnogi su konstatirali kako SAD ovakvim izjavama samo opravdava svoje imperijalističke težnje u Siriji. Nema sumnje da u ovoj završnici SAD pokazuje svoje imperijalističke težnje, no u isto vrijeme ne bi iznenadilo da su se zaista i osjetili ugroženo. Vrlo motivirane pro-iranske milicije "vrte se" oko Al Tanfa, oko američke vojne baze gdje ovi navodno treniraju "umjerene pobunjenike" (tko zna što zapravo rade tamo)... dok iranski dronovi kruže im iznad glava. Nije to baš situacija za ne brinuti. Američke snage, uglavljene na jugu Sirije bez ikakvog legitimiteta, dobro znaju da postoji ogromna želja da ih se izgura u jordansku pustinju, ili s lica svijeta.
Bilo je očito kako SAD želi fizički spriječiti pro-iranske snage da se probiju do iračke granice - o tome su danima pisane analize na stručnim izvorima, tvrdilo se kako se mora učiniti sve da se iranske snage ne povežu između Sirije i Iraka jer bi to otvorilo punu snagu koridora tzv. "šijitskog polumjeseca" koji se proteže sve od Teherana do Bejruta.
Ako to jest bio cilj, a nema razloga vjerovati da nije, u tom cilju američke snage nisu uspjele jer koridor je prošlog tjedna ipak probijen, a šijitske milicije koje ih toliko plaše rukuju se sa suborcima na iračkom frontu.
Pritom su malo zaobišli At Tanf i američke snage tamo stacionirane, ali to ne znači da se neće vratiti.
Situacija ovdje vrije i tu se sprema možda i daleko najopasniji sukob cijelog sirijskog rata. Nije teško pretpostaviti koliko su tenzije ovdje visoke - koliko je ovo sukob kojeg iranski paramilitarci priželjkuju, za njih je ovo prilika za direktnim obračunom s "Velikom sotonom", kako neki u Iranu nazivaju SAD i američki imperijalizam.
Ovdje, na zabačenom kutu sirijske jugoistočne pustinje, moglo bi doći do direktne konfrontacije između američkih i iranskih snaga. Bio bi to po svemu sudeći najopasniji sukob do sada jer može biti početak velike eskalacije - možemo li vjerovati da bi si SAD dozvolio da bude tek tako "izguran" iz Sirije, i to od strane Irana? Scenarij je to kojeg bi Washington teško progutao, naročito na čelu s Trumpom koji ne krije svoju mržnju prema Iranu.
S druge strane, strateški gledano, SAD-u se ne može ni dozvoliti da se ovdje začahuri. SAD se pokušava trajno uvući u teritorij Sirije, mogu li Damask i njegovi saveznici to spriječiti prije nego bude prekasno?
Američka vojna baza je u At Tanfu, u blizini graničnog prijelaza koji je smješten na prometnicu koja spaja Damask i Bagdad - prometnicu koja se prostire stotinama milja kroz praznu pustinju.
Lokacije baze At Tanf - smještena je na strateški ključnoj prometnici koja spaja Bagdad i Damask Može li se sve završiti na način da je cesta čista za prolaz iranskih interesa od Bagdada do Damaska? Može li SAD to dozvoliti? A kada kažemo SAD mislimo svakako i na interese Izraela kojem bi ovakva prohodna cesta bila najveća noćna mora jer u konačnici ako se Izrael danas više ikoga boji onda je to Hezbollah u Libanonu - Hezbollah koji jest pretrpio gubitke u Siriji, ali je i stekao dodatno borbeno iskustvo u raznim oblicima ratovanja. Dakako, Hezbollah i Iran su blisko povezani, ideološki i na razne druge načine, a ako postanu i u ovoj mjeri logistički povezani, u Izraelu će nastati panika.
Štoviše, mada ih je nekoliko, jedan od povoda za destabilizaciju Sirije bio je upravo prekidanje kontakta između Hezbollaha i Irana - nemojmo zaboraviti kako je rat u Siriji buknuo neposredno nakon što je postalo očito da Washington gubi utjecaj u Bagdadu, a Teheran dobiva (prisjetimo se kako je s vlasti izbačen irački premijer Nouri Maliki i kako je uskoro ISIL upao i u Irak).
Netko će reći kako ovaj jugo-jugoistok Sirije nije jedini prostor gdje se Siriji fizički nastoji oteti dio njenog teritorija - imamo sličnu, još i veću, situaciju na sjeverozapadu gdje Turska de-facto već kontrolira Idlib putem svojih militanata. No, u ratu poput ovog na površinu uvijek stiže i surova praktičnost, a situacija je takva da će Damask ipak lakše izaći na kraj s Turskom, možda u konačnici naći i zajednički jezik (koliko god to sada zvučalo nevjerojatno), nego sa SAD-om. Naime, savezništvo između Turske i Zapada već neko vrijeme puca po šavovima, a Erdogan se neminovno okreće prema partnerima s Istoka - čak i aktualna katarska kriza, gdje zajedno s Iranom spašavaju zaljevsku monarhiju od ljutih susjeda, Tursku stavlja u jedan novi položaj koji nije na liniji politike Washingtona (Trump je u kontekstu katarske krize otvoreno stao na stranu Saudijske Arabije prozvavši Katar za financiranje terorizma).
Ne samo to - što će tek biti kada sirijski Kurdi, poduprijeti od strane SAD-a, krenu s planovima proglašenja autonomije uzduž turske granice? Turska takve scenarije neće prihvatiti, da ni ne spominjemo aktualnu bitku za Raqqu gdje je Turska inzistirala da grad mora biti oslobođen od strane sunitskih Arapa pošto je to skupina koja je u Raqqi dominantna (Turska polazi od pretpostavke da su sirijski suniti skoro pa svi na njenoj strani - mnogi i jesu, ali ne i sekularni suniti koji se mogu solidarizirati jedino s turskom opozicijom). Upravo kako bi udovoljili Turskoj SAD su stvorili Sirijske Demokratske Snage (SDF) - anti-ISIL vojnu organizaciju za koju se tvrdi kako u svom sastavu ima Kurde i Arape sunite, no, brojni izvori sugeriraju kako je to samo paravan te kako je u suštini riječi o dominantno kurdskoj organizaciji, no, SAD voli prilagođavati imena, a ne može reći kako obučavaju YPG mada je to zapravo to.
Američka strana nije se nadala proboju pro-iranskih snaga prema iračkoj granici - naime, time su u isto vrijeme napravili pregradu prema Deir ez-Zoru, istočnoj provinciji gdje se istoimeni grad, u kojem živi oko 200,000 stanovnika, i dalje nalazi u okruženju terorista. Bitka za Deir ez-Zor također će biti u sklopu ove velike posljednje.
Vratimo se na At Tanf, hoće li iranske i sirijske pro-vladine snage krenuti na američku vojsku? Bio bi to vrlo značajan potez, a ako je suditi prema aktualnoj situaciji, izgleda kako se spremaju baš na to - kako će SAD odgovoriti? To ćemo tek vidjeti ako do napada dođe - At Tanf je zaista mala baza i možda SAD ipak ne bi riskirao rat oko toga, no, nikad se ne zna, možda takav povod baš i čekaju. Bit će to veliki rizik, u svakom slučaju - bilo da se krene u napad na američke snage ili ako im se dopusti da tamo ostanu. Teško je reći što je opasnije po Siriju.
Za kraj, koja je uloga Rusije u svemu ovome? Zanimljivo je istaknuti kako se američki ministar obrane, James Mattis, čak zahvalio Rusiji na kooperaciji i činjenici da su pokušali nagovoriti iranske snage da ne kreću na američku vojnu bazu u At Tanfu. No, je li to bilo baš tako? Naime, neki diplomati iz Bejruta tvrde kako je stvar zapravo obrnuta - Rusi Amerikancima pričaju kako pokušavaju spriječiti paramilitarne skupine dok u isto vrijeme tim skupinama savjetuju nešto u stilu: "Krenite na njih, sada je šansa!".
http://www.advance.hr/vijesti/na-pomolu-je-najopasnija-bitka-za-siriju-nesto-na-sto-su-iranske-snage-cekale-godinama-direktan-sukob-protiv-americke-vojske-u-pustinji/
Kurdske snage, pripremljene i usmjerene od strane SAD-a, jurišaju na Raqqu, de-facto glavni grad ISIL-ovog kalifata - već prodiru u njega iz dva pravca, no, iako se na oslobođenje Raqqe čeka već godinama, ne stječe se dojam da je ovo ta velika posljednja bitka u okviru rata u Siriji. U isto vrijeme izgleda kako će se ta ključna bitka, za koju se znalo da dolazi, voditi negdje drugdje - na sirijskom jugu.
Tamo se upravo otvara prostor za jednu vrlo kompleksnu i po posljedicama dugotrajnu geopolitičku konfrontaciju.
Da, riječ je o velikom i rijetko naseljenom prostoru južne i jugoistočne Sirije, ali svejedno je riječ o prostoru za koji će se voditi zadnja velika bitka, a ona snaga koja ga ugrabi igrat će ključnu ulogu u određivanju sirijske budućnosti nakon rata.
Dio ISIL-ovih snaga već je napustio Raqqu te su se rasporedili na ključnim točkama ove zadnje velike bitke, no, njihovo je da izgube. U konačnici tri će se sile ovdje boriti za prevlast: Rusija, SAD i Iran.
Ovo je "Velika igra" u Siriji i u nekim aspektima podsjeća na onu originalnu Veliku igru, odnosno strateško rivalstvo između Britanskog i Ruskoga Carstva zbog dominacije nad Središnjom Azijom za vrijeme 19. stoljeća.
Za pretpostaviti je da Rusija i Iran imaju slične ili relativno slične ciljeve na ovom prostoru, pošto su ipak oboje ključni saveznici Damaska, mada nedvojbeno i između njih postoji rivalstvo za kontrolom nad post-ratnom Sirijom - to rivalstvo se još uvijek ne osjeća previše, a tome pridonosi činjenica da je na terenu prisutan uljez koji im podjednako smeta - SAD.
Prošlog tjedna, u četvrtak, američke zračne snage srušile su jedan iranski dron na prostoru južne Sirije - nije to bio ni mali dron već velika bespilotna letjelica napravljena po uzoru na američke Predatore.
Nekoliko dana ranije američke snage udarile su na položaje sirijskih pro-vladinih snaga. Sudeći prema dostupnim informacijama, kada govorimo o sirijskim "pro-vladinim snagama" i kada govorimo o prostoru oko južnog grada At Tanf, (gdje SAD ima svoju ilegalnu vojnu bazu) onda gotovo sigurno govorimo o iranskim paramilitarnim skupinama ili možda njihovim šijitskim saveznicima iz Libanona, Hezbollah.
Američke snage i militanti čekaju na mogući napad iranskih snaga u bazi At Tanf Iz SAD-a tvrde kako su izveli nekoliko napada na položaje ovih skupina jer su se osjećali "ugroženo" te tvrde kako će i dalje napadati ako se osjete ugroženo.
Mnogi su konstatirali kako SAD ovakvim izjavama samo opravdava svoje imperijalističke težnje u Siriji. Nema sumnje da u ovoj završnici SAD pokazuje svoje imperijalističke težnje, no u isto vrijeme ne bi iznenadilo da su se zaista i osjetili ugroženo. Vrlo motivirane pro-iranske milicije "vrte se" oko Al Tanfa, oko američke vojne baze gdje ovi navodno treniraju "umjerene pobunjenike" (tko zna što zapravo rade tamo)... dok iranski dronovi kruže im iznad glava. Nije to baš situacija za ne brinuti. Američke snage, uglavljene na jugu Sirije bez ikakvog legitimiteta, dobro znaju da postoji ogromna želja da ih se izgura u jordansku pustinju, ili s lica svijeta.
Bilo je očito kako SAD želi fizički spriječiti pro-iranske snage da se probiju do iračke granice - o tome su danima pisane analize na stručnim izvorima, tvrdilo se kako se mora učiniti sve da se iranske snage ne povežu između Sirije i Iraka jer bi to otvorilo punu snagu koridora tzv. "šijitskog polumjeseca" koji se proteže sve od Teherana do Bejruta.
Ako to jest bio cilj, a nema razloga vjerovati da nije, u tom cilju američke snage nisu uspjele jer koridor je prošlog tjedna ipak probijen, a šijitske milicije koje ih toliko plaše rukuju se sa suborcima na iračkom frontu.
Pritom su malo zaobišli At Tanf i američke snage tamo stacionirane, ali to ne znači da se neće vratiti.
Situacija ovdje vrije i tu se sprema možda i daleko najopasniji sukob cijelog sirijskog rata. Nije teško pretpostaviti koliko su tenzije ovdje visoke - koliko je ovo sukob kojeg iranski paramilitarci priželjkuju, za njih je ovo prilika za direktnim obračunom s "Velikom sotonom", kako neki u Iranu nazivaju SAD i američki imperijalizam.
Ovdje, na zabačenom kutu sirijske jugoistočne pustinje, moglo bi doći do direktne konfrontacije između američkih i iranskih snaga. Bio bi to po svemu sudeći najopasniji sukob do sada jer može biti početak velike eskalacije - možemo li vjerovati da bi si SAD dozvolio da bude tek tako "izguran" iz Sirije, i to od strane Irana? Scenarij je to kojeg bi Washington teško progutao, naročito na čelu s Trumpom koji ne krije svoju mržnju prema Iranu.
S druge strane, strateški gledano, SAD-u se ne može ni dozvoliti da se ovdje začahuri. SAD se pokušava trajno uvući u teritorij Sirije, mogu li Damask i njegovi saveznici to spriječiti prije nego bude prekasno?
Američka vojna baza je u At Tanfu, u blizini graničnog prijelaza koji je smješten na prometnicu koja spaja Damask i Bagdad - prometnicu koja se prostire stotinama milja kroz praznu pustinju.
Lokacije baze At Tanf - smještena je na strateški ključnoj prometnici koja spaja Bagdad i Damask Može li se sve završiti na način da je cesta čista za prolaz iranskih interesa od Bagdada do Damaska? Može li SAD to dozvoliti? A kada kažemo SAD mislimo svakako i na interese Izraela kojem bi ovakva prohodna cesta bila najveća noćna mora jer u konačnici ako se Izrael danas više ikoga boji onda je to Hezbollah u Libanonu - Hezbollah koji jest pretrpio gubitke u Siriji, ali je i stekao dodatno borbeno iskustvo u raznim oblicima ratovanja. Dakako, Hezbollah i Iran su blisko povezani, ideološki i na razne druge načine, a ako postanu i u ovoj mjeri logistički povezani, u Izraelu će nastati panika.
Štoviše, mada ih je nekoliko, jedan od povoda za destabilizaciju Sirije bio je upravo prekidanje kontakta između Hezbollaha i Irana - nemojmo zaboraviti kako je rat u Siriji buknuo neposredno nakon što je postalo očito da Washington gubi utjecaj u Bagdadu, a Teheran dobiva (prisjetimo se kako je s vlasti izbačen irački premijer Nouri Maliki i kako je uskoro ISIL upao i u Irak).
Netko će reći kako ovaj jugo-jugoistok Sirije nije jedini prostor gdje se Siriji fizički nastoji oteti dio njenog teritorija - imamo sličnu, još i veću, situaciju na sjeverozapadu gdje Turska de-facto već kontrolira Idlib putem svojih militanata. No, u ratu poput ovog na površinu uvijek stiže i surova praktičnost, a situacija je takva da će Damask ipak lakše izaći na kraj s Turskom, možda u konačnici naći i zajednički jezik (koliko god to sada zvučalo nevjerojatno), nego sa SAD-om. Naime, savezništvo između Turske i Zapada već neko vrijeme puca po šavovima, a Erdogan se neminovno okreće prema partnerima s Istoka - čak i aktualna katarska kriza, gdje zajedno s Iranom spašavaju zaljevsku monarhiju od ljutih susjeda, Tursku stavlja u jedan novi položaj koji nije na liniji politike Washingtona (Trump je u kontekstu katarske krize otvoreno stao na stranu Saudijske Arabije prozvavši Katar za financiranje terorizma).
Ne samo to - što će tek biti kada sirijski Kurdi, poduprijeti od strane SAD-a, krenu s planovima proglašenja autonomije uzduž turske granice? Turska takve scenarije neće prihvatiti, da ni ne spominjemo aktualnu bitku za Raqqu gdje je Turska inzistirala da grad mora biti oslobođen od strane sunitskih Arapa pošto je to skupina koja je u Raqqi dominantna (Turska polazi od pretpostavke da su sirijski suniti skoro pa svi na njenoj strani - mnogi i jesu, ali ne i sekularni suniti koji se mogu solidarizirati jedino s turskom opozicijom). Upravo kako bi udovoljili Turskoj SAD su stvorili Sirijske Demokratske Snage (SDF) - anti-ISIL vojnu organizaciju za koju se tvrdi kako u svom sastavu ima Kurde i Arape sunite, no, brojni izvori sugeriraju kako je to samo paravan te kako je u suštini riječi o dominantno kurdskoj organizaciji, no, SAD voli prilagođavati imena, a ne može reći kako obučavaju YPG mada je to zapravo to.
Američka strana nije se nadala proboju pro-iranskih snaga prema iračkoj granici - naime, time su u isto vrijeme napravili pregradu prema Deir ez-Zoru, istočnoj provinciji gdje se istoimeni grad, u kojem živi oko 200,000 stanovnika, i dalje nalazi u okruženju terorista. Bitka za Deir ez-Zor također će biti u sklopu ove velike posljednje.
Vratimo se na At Tanf, hoće li iranske i sirijske pro-vladine snage krenuti na američku vojsku? Bio bi to vrlo značajan potez, a ako je suditi prema aktualnoj situaciji, izgleda kako se spremaju baš na to - kako će SAD odgovoriti? To ćemo tek vidjeti ako do napada dođe - At Tanf je zaista mala baza i možda SAD ipak ne bi riskirao rat oko toga, no, nikad se ne zna, možda takav povod baš i čekaju. Bit će to veliki rizik, u svakom slučaju - bilo da se krene u napad na američke snage ili ako im se dopusti da tamo ostanu. Teško je reći što je opasnije po Siriju.
Za kraj, koja je uloga Rusije u svemu ovome? Zanimljivo je istaknuti kako se američki ministar obrane, James Mattis, čak zahvalio Rusiji na kooperaciji i činjenici da su pokušali nagovoriti iranske snage da ne kreću na američku vojnu bazu u At Tanfu. No, je li to bilo baš tako? Naime, neki diplomati iz Bejruta tvrde kako je stvar zapravo obrnuta - Rusi Amerikancima pričaju kako pokušavaju spriječiti paramilitarne skupine dok u isto vrijeme tim skupinama savjetuju nešto u stilu: "Krenite na njih, sada je šansa!".
http://www.advance.hr/vijesti/na-pomolu-je-najopasnija-bitka-za-siriju-nesto-na-sto-su-iranske-snage-cekale-godinama-direktan-sukob-protiv-americke-vojske-u-pustinji/
melkior- Posts : 17503
2015-08-09
Re: Uskoro bitka između Irana i SAD-a na jugu Sirije
Iranska Revolucionarna garda ispalila je iz zapadnog dela Irana rakete "zemlja-zemlja" na istočni deo Sirije, gađajući baze ekstremističkih grupa koje Iranci smatraju odgovornim za prošlonedeljne samoubilačke napade u Teheranu u kojima je 18 ljudi poginulo, javila je novinska agencija Tasnim.
"Prolivanje bilo čije čiste krvi neće proći bez odgovora", navela je u saopštenju Revolucionarna garda, preneo je Rojters.
AP navodi da su ispaljene rakete srednjeg dometa na Deir el-Zur.
Napade u Teheranu izvršilo je pet napadača povezanih sa Islamskom državom.
http://www.blic.rs/vesti/svet/iranska-revolucionarna-garda-ispalila-rakete-na-istocnu-siriju/31qzpkr
"Prolivanje bilo čije čiste krvi neće proći bez odgovora", navela je u saopštenju Revolucionarna garda, preneo je Rojters.
AP navodi da su ispaljene rakete srednjeg dometa na Deir el-Zur.
Napade u Teheranu izvršilo je pet napadača povezanih sa Islamskom državom.
http://www.blic.rs/vesti/svet/iranska-revolucionarna-garda-ispalila-rakete-na-istocnu-siriju/31qzpkr
RayMabus- Posts : 184104
2014-04-11
Re: Uskoro bitka između Irana i SAD-a na jugu Sirije
Američke snage srušile sirijski vojni zrakoplov u blizini Raqqe - sirijska vojska ističe: "Napali su nas u trenutku dok smo izvodili operacije protiv ISIL-a"
Što prefarbani hrvatski MIG radi u Siriji?
22:58
Američka vojska upravo je potvrdila kako su srušili sirijski vojni zrakoplov. Tvrde kako je sirijski vojni zrakoplov napadao koalicijske partnere - pritom se misli na većinski kurdski SDF. No, iz sirijske vojske tvrde kako njihova meta nije bio SDF već ISIL.
22:24
Američke snage u Siriji srušile su jedan sirijski vojni zrakoplov - informaciju je večeras potvrdila sirijska vojska, a u izjavi se navodi kako se pilot srušenog zrakoplova vodi kao nestao.
Nadalje, u izjavi sirijske vojske navodi se kako je njihov zrakoplov izvodio operacije protiv ISIL-ovih terorista u blizini Raqqe te je tada naciljan od strane američke koalicije.
"Napad se dogodio u trenutku kada je sirijska vojska zajedno sa saveznicima napredovala u borbi protiv ISIL-a u bitci koja se vodi u pustinji", navodi se u izjavi sirijske vojske.
Podsjetimo, američke snage - koje su se utaborile na prostoru južne sirijske baze At Tanf - izvele su do sada već nekoliko napada na sirijske vladine snage, ali ovo je prvi puta da ruše njihov vojni zrakoplov.
Za sada nema komentara od američke strane, prenosi Reuters.
Prema pojedinim neslužbenim izvorima ovo je lokacija na kojoj je srušen sirijski vojni zrakoplov:
http://www.advance.hr/vijesti/americke-snage-srusile-sirijski-vojni-zrakoplov-u-blizini-raqqe-sirijska-vojska-istice-napali-su-nas-u-trenutku-dok-smo-izvodili-operacije-protiv-isil-a/
Što prefarbani hrvatski MIG radi u Siriji?
22:58
Američka vojska upravo je potvrdila kako su srušili sirijski vojni zrakoplov. Tvrde kako je sirijski vojni zrakoplov napadao koalicijske partnere - pritom se misli na većinski kurdski SDF. No, iz sirijske vojske tvrde kako njihova meta nije bio SDF već ISIL.
22:24
Američke snage u Siriji srušile su jedan sirijski vojni zrakoplov - informaciju je večeras potvrdila sirijska vojska, a u izjavi se navodi kako se pilot srušenog zrakoplova vodi kao nestao.
Nadalje, u izjavi sirijske vojske navodi se kako je njihov zrakoplov izvodio operacije protiv ISIL-ovih terorista u blizini Raqqe te je tada naciljan od strane američke koalicije.
"Napad se dogodio u trenutku kada je sirijska vojska zajedno sa saveznicima napredovala u borbi protiv ISIL-a u bitci koja se vodi u pustinji", navodi se u izjavi sirijske vojske.
Podsjetimo, američke snage - koje su se utaborile na prostoru južne sirijske baze At Tanf - izvele su do sada već nekoliko napada na sirijske vladine snage, ali ovo je prvi puta da ruše njihov vojni zrakoplov.
Za sada nema komentara od američke strane, prenosi Reuters.
Prema pojedinim neslužbenim izvorima ovo je lokacija na kojoj je srušen sirijski vojni zrakoplov:
http://www.advance.hr/vijesti/americke-snage-srusile-sirijski-vojni-zrakoplov-u-blizini-raqqe-sirijska-vojska-istice-napali-su-nas-u-trenutku-dok-smo-izvodili-operacije-protiv-isil-a/
melkior- Posts : 17503
2015-08-09
Re: Uskoro bitka između Irana i SAD-a na jugu Sirije
RayMabus wrote:Iranska Revolucionarna garda ispalila je iz zapadnog dela Irana rakete "zemlja-zemlja" na istočni deo Sirije, gađajući baze ekstremističkih grupa koje Iranci smatraju odgovornim za prošlonedeljne samoubilačke napade u Teheranu u kojima je 18 ljudi poginulo, javila je novinska agencija Tasnim.
"Prolivanje bilo čije čiste krvi neće proći bez odgovora", navela je u saopštenju Revolucionarna garda, preneo je Rojters.
AP navodi da su ispaljene rakete srednjeg dometa na Deir el-Zur.
Napade u Teheranu izvršilo je pet napadača povezanih sa Islamskom državom.
http://www.blic.rs/vesti/svet/iranska-revolucionarna-garda-ispalila-rakete-na-istocnu-siriju/31qzpkr
Incident u Zaljevu: Saudijska obalna straža otvorila vatru na iranski ribarski brod, ubijen jedan ribar
Brod saudijske obalne straže otvorio je vatru na jedan iranski ribarski brod te su pritom ubili najmanje jednog ribara, prenosi iranska novinska agencija Tasnim. Incident se desio u trenutku pojačanih tenzija između Irana i Saudijske Arabije - naime, nedavno je u Teheranu izveden teroristički napad od strane ISIL-a, a iranske vlasti direktno optužuju Saudijsku Arabiju.
"Dva iranska broda ribarila su na prostoru Perzijskog zaljeva kada su ih valovi udaljili s kursa. Nakon toga saudijska obalna straža otvara vatru i ubija jednog iranskog ribara", navodi se u izjavi iranskog ministarstva unutarnjih poslova. Također se navodi kako se nastoji ustanoviti jesu li iranski brodovi prešli u saudijske teritorijalne vode ili ne. "Bez obzira na to, saudijski potez nije u skladu s humanitarnim i navigacijskim principima", navodi se.
Za sada nema reakcije od strane Saudijske Arabije.
http://www.advance.hr/vijesti/incident-u-zaljevu-saudijska-obalna-straza-otvorila-vatru-na-iranski-ribarski-brod-ubijen-jedan-ribar/
Čuje li tko ratne trublje?
melkior- Posts : 17503
2015-08-09
Similar topics
» Rusija traži povlačenje Irana i Hizbi iz Sirije
» ''Izrael se sprema za mogući rat između SAD-a i Irana''
» ‘Osovina sankcioniranih’: Što koči trgovinu između Rusije i Irana
» OBLJETNICA OSLOBOĐENJA: Dan kad su domaći antifašisti iz Sirije i Irana oslobodili Kakanj od ubačenih Ustaša
» HOĆE LI SDP ZAVRŠITI KAO SLUČAJNA STRANKA Bitka za političko preživljavanje: Pacijent loše reagira na terapiju, uskoro bi mogao kolabrirati
» ''Izrael se sprema za mogući rat između SAD-a i Irana''
» ‘Osovina sankcioniranih’: Što koči trgovinu između Rusije i Irana
» OBLJETNICA OSLOBOĐENJA: Dan kad su domaći antifašisti iz Sirije i Irana oslobodili Kakanj od ubačenih Ustaša
» HOĆE LI SDP ZAVRŠITI KAO SLUČAJNA STRANKA Bitka za političko preživljavanje: Pacijent loše reagira na terapiju, uskoro bi mogao kolabrirati
Page 1 of 1
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum