Croexit
Page 1 of 5
Page 1 of 5 • 1, 2, 3, 4, 5
Croexit
U ZEMLJI MLIJEKA I MEDA
[size=35]Croexit[/size]
Autor: Jure Zovko/7Dnevno/21. travnja 2017Subota, 22. Travanj 2017. u 09:07
Teško je u ovom trenutku procijeniti koliko bi jedan politički pokret sa sloganom ‘Croexit’ pridonio poboljšanju mizernog stanja u Hrvatskoj. No, barem bi gospodi u Bruxellesu stavio do znanja da stvari ovdje nisu baš tako jednostavne, kao što oni misle. Hrvatskim građanima bi opcija “Croexit” ponudila neku alternativu u odnosu na postojeći sumrak bezidejnih političkih idola
+AAA-
[size=35]Croexit[/size]
Autor: Jure Zovko/7Dnevno/21. travnja 2017Subota, 22. Travanj 2017. u 09:07
Teško je u ovom trenutku procijeniti koliko bi jedan politički pokret sa sloganom ‘Croexit’ pridonio poboljšanju mizernog stanja u Hrvatskoj. No, barem bi gospodi u Bruxellesu stavio do znanja da stvari ovdje nisu baš tako jednostavne, kao što oni misle. Hrvatskim građanima bi opcija “Croexit” ponudila neku alternativu u odnosu na postojeći sumrak bezidejnih političkih idola
Jedan je od najvećih hrvatskih političkih paradoksa, da nemamo na političkoj sceni ozbiljnu alternativu postojećem „srljanju gusaka“ u europskoj političkoj magli. Nezadovoljni građani Velike Britanije odlučili su na referendumu prije devet mjeseci, primarno zbog gospodarske i političke dominacije Njemačke u Europskoj uniji, glasovati za čuveni „Brexit“, izlazak iz Europske unije. Jedan od najodlučnijih zagovornika „Brexita“, bio je Boris Johnson, bivši gradonačelnik Londona, danas ministar vanjskih poslova Ujedinjenog kraljevstva.
Boris Johnson je svojedobno bio popularni i ugledni kolumnist koji je, kao dopisnik britanskih novina Daily Telegraph, kritizirao neučinkovitost i rastrošnost europske birokracije u Bruxellesu. Kao gorljivi zagovornik izlaska Velike Britanije iz Europske unije, Boris Johnson je sa skupinom britanskih ekonomskih stručnjaka razradio gospodarski plan po kojem će njihova zemlja tri do četiri godine nakon izlaska iz Europske unije doživjeti gospodarski procvat. Odluka o izlasku Velike Britanije iz europske zajednice država izazvala je velik potres u Europskoj uniji. Bauk nezadovoljstva širi se danas državama Europske unije poput lančane reakcije, pa se ispostavlja da je trenutačno većina država nezadovoljna postojećim stanjem stvari u Uniji.
Dolaskom Donalda Trumpa za predsjednika Sjedinjenih Amaričkih Država nestala ja otvorena podrška najveće svjetske velesile Europskoj uniji. Politika Baracka Obame odgođena je za neka bolja vremena, a Trump je, u skladu sa svojim predizbornim obećanjima, najavio gospodarski rat Europskoj uniji. Otežavajuća je okolnost pri tome činjenica, da je Europska unija ipak drugi najveći trgovinski partner Sjedinjenih Američkih Država. Trenutačna gospodarska moć Savezne Republike Njemačke uvjetovat će, najvjerojatnije, održavanje postojećeg stanja stvari, pa će Velika Britanija, kako stvari sada stoje, iz straha da Škotska ne napusti kraljevstvo, ostati u zoni Europskog gospodarskog prostora (European Economic Area), nešto po uzoru na Norvešku i Island. U osnovi se ništa radikalnoga neće promijeniti u odnosu Europske unije i Velike Britanije ni nakon provedbe „Brexita“.
Čini se da predvodnik nezadovoljnika unutar Europske unije u međuvremenu postala Poljska, nakon što je prije godinu i pol na demokratskim izborima pobijedila stranka radikalne desnice Pravo i pravednost (Prawo i Sprawiedliwość). Odnosi prema Europskoj uniji postali su, blago rečeno, zategnuti. To je potvrdio posebno slučaj Donalda Tuska, trenutačnog predsjednika Europskog vijeća, kome je matična država odbila produžiti mogućnost ponovnog kandidiranja na prestižnu poziciju u Europskoj uniji. Tusku prijeti, nakon kaznene prijave koju je protiv njega podnijela nova poljska Vlada, moguća kazna zatvora do deset godina. Iako potječe iz antikomunističke obitelji, Tusku poljski nacionalisti prigovaraju da je premalo zagovarao poljske interese u Bruxellesu. Nadalje, Tuska se optužuje da je zajedno s Putinom suodgovoran za rušenje zrakoplova s poljskom delegacijom u kojoj je 10. travnja 2010. godine kod Smolenska u Rusiji, poginuo tadašnji poljski predsjednik Lech Kaczyński.
Nova predsjednica poljske Vlade, Beata Szydlo, pokazuje više simpatija za suradnju s Velikom Britanijom i Sjedinjenim Američkim Državama nakon pobjede Trumpa, nego sa centralom u Bruxellesu koju vodi njezin kolega iz Poljske. Poljska je Vlada odlučno odbila uvesti euro, protivi se privatizaciji glavnih gospodarskih resursa i ekspanziji njemačkog kapitala. Za sada, gospođu Beatu Szydlo s Europskom unijom jedino povezuje inzistiranje na oštrim sankcijama protiv Rusije. Među najozbiljnijim kandidatima za izlazak iz Europske unije, danas su na vodećim pozicijama Poljska i Mađarska.
Hrvatska je nakon dolaska Andreja Plenkovića za predsjednika Vlade ponovno postala prepoznatljiva po svojoj šutnji kada su u pitanju zagovaranja vlastitih političkih interesa. Sramotna kontrola granica koju su ponovno počele prakticirati države pripadnice “Schengenske zone”, posebno se odrazila na Hrvatsku tako da se na granicama čeka satima. S Markova trga nismo čuli gotovo nikakvu ozbiljniju prosvjednu notu zbog ponižavajućeg položaja hrvatskih građana, kao i svih onih koji žele doći u Hrvatsku.
Po graničnim prijelazima često je moguće prepoznati stanje stvari u samoj državi. Ako danas putujete u Sjedinjene Američke Države, primijetit ćete da je kontrola na ulasku u državu postala dvostruko stroža nego što je to bilo prije godinu dana. U redovima čekaju i državljani Sjedinjenih Američkih Država, jer su Trumpovoj vladi postali sumljivi, osim onih koji žele doći u SAD, i Amerikanci koji putuju izvan granica države. U Meksiku je situacija slična. Prilikom ulaska u državu, u zračnim lukama imate trostruko više šaltera za meksičke državljane nego za ostali svijet, pa su redovi i vrijeme čekanja srazmjerni broju šaltera. U Francuskoj ponajbolje osjetite pripadnost Europskoj uniji. U pravilu imate osam šaltera za građane EU-a, te dva šaltera za ostale državljane. Nigdje kao u Parizu nećete osjećiti gunđanje građana Sjedinjenih Američkih Država zbog čekanja u redu s putnicima iz Somalije, Alžira i Nigerije.
Hrvatska bi Vlada trebala jasno i odlučno reći gospodi u Bruxellesu da ne želi više tolerirati postojeću situaciju po kojoj u pogledu graničnih pitanja imamo status “čaradaka ni na nebu, ni na zemlji”. Ako su trenutačno članice Schengena sve države iz Europske unije, osim Burgarske, Rumunjske i Hrvatske (Velika Britanija i Irska nisu nikada željele biti članicama Schengena), onda je jasno kakav položaj Hrvatskoj, nakon pristupanja, nudi Europska unija. U vrijeme vladavine Zorana Milanovića, o pristupanju Schengenu govorilo se jasno i glasno, a naciju se informiralo o postignutim napretcima. Danas prevladava poslovična hrvatska šutnja, ne samo kod Vlade, nego i kod oporbe. Kao da nikome na hrvatskoj političkoj sceni ne odgovara status ozbiljne i prepoznatljive države u okvirima Europske unije. Slučaj Agrokora je pokazao da smo politiku strateških interesa prepustili slučajnosti, što je u ovom slučaju na vidjelo iznijelo jaku involviranost ruske politike u hrvatsko gospodarstvo koju je već intenzivirao Tomislav Karamarko.
Trenutno je zabrinjavajuće da u Hrvatskoj nemamo ozbiljnije političke opcije koja bi bila alternativa poraznom stanju stvari, pri čemu mislim na gospodarski kolaps i egzodus mladog stanovništva. Hrvatska, vjerojatno, nikada nije bila u goroj situaciji nego što je danas. Razlika između koalicijskih partnera u Vladi gotovo da i ne postoji u pogledu gospodarskog razvoja i zaštite državnih interesa. Oporba je izgubljena u prostoru i vremenu ili je, pak, primarno motivirana pitanjima kako u postojećem kaosu ipak nešto za sebe ušićariti, što potvrđuje primjer ponašanja šefa HNS-a, Ivana Vrdoljaka, te šefa HSS-a Kreše Beljaka.
Postoje dvije mogućnosti političkih alternativa postojećem stanju stvari. Prva bi bila, tražiti u sklopu Europske unije veće privilegije kao nerazvijena zemlja, te zahtijevati od Bruxellesa da izdvaja veća sredstva za očuvanje hrvatske granice, zapošljavanjem većeg broja policajaca na graničnim postajama koji bi se financirali iz sigurnosnog fonda Europske unije. Takva politička pozicija trebala bi podrazumijevati promptno primanje Hrvatske u schengensku zonu. Europska komisija je, očito, odlučila da se odugovlači s primitkom Hrvatske u Schengen zbog iščekivanja statusa Srbije, koja u zadnjih nekoliko godina dobiva intenzivnu podršku njemačke Vlade u pogledu pridruživanja Europskoj uniji. Zaboravlja se pri tome, da je Srbiji ipak važnije što misli veliki brat u Moskvi, nego raštimana Europska unija.
Druga ozbiljnija politička alternativa u Hrvatskoj, bila bi politika sadržana u jednoj jedinoj riječi koju će gospoda u Bruxellu jako dobro razumjeti: “Croexit”. Samom pojavom takve političke opcije, gospoda u Bruxellesu bi najvjerojatnije promijenila svoj odnos prema Hrvatskoj, te bi se potrudila da se nešto učini na poboljšanju nedefiniranog statusa Hrvatske. Naravno, to govorim u kontekstu politike održanja Europske unije. Zanimljivo je da je Hrvatska trenutačno jedina zemlja Europske unije u kojoj nema jasno artikuliranih glasova za napuštanjem bruxellske konfederacije država. Primjerice, Njemačka kao najbogatija država Europske unije, koja zbog dominacije vlastitog gospodarstva igra vodeću ulogu u europskoj zajednici država, ima također jak pokret za izlazak iz Europske unije – “Alternativu za Njemačku”. Iako je stranka osnovana tek prije četiri godine, na izborima za Europski parlament uspjeli su prijeći prag, dobivši sedam posto glasova. Na izborima za Bundestag u rujnu ove godine postići će, najvjerojatnije, još bolji rezultat. U svakom slučaju, u državi koja danas najviše profitira od članstva u Europskoj uniji postoji također jak euroskepticizam, koji po procjeni stručnjaka iznosi i do petnaestak posto njemačkog biračkog tijela. Nasuprot tome, u Hrvatskoj koja je trenutačno poput siročeta na Titaniku, nema nikakvog nezadovoljstva. Mediji su, očito, pod čvrstom kontrolom vladajuće vrhuške.
Teško je u ovom trenutku procijeniti koliko bi jedan politički pokret sa sloganom “Croexit” pridonio poboljšanju mizernog stanja u Hrvatskoj. No, barem bi gospodi u Bruxellesu stavio do znanja da stvari ovdje nisu baš tako jednostavne kao što oni misle. Hrvatskim građanima bi opcija “Croexit” ponudila neku alternativu u odnosu na postojeći sumrak bezidejnih političkih idola. Pritom bi zagovornici opcije “Croexit” morali jasno definirati što bi bili glavni ciljevi hrvatske politike nakon izlaska iz Europske unije, te s kojim bi zemljama Hrvatska primarno surađivala na gospodarskom i političkom planu.
http://www.dnevno.hr/kolumnisti/jure-zovko/croexit-1019182/
.........................................
U svakom slučaju bilo bi dobro jasno pokrenuti ovu inicijativu...ali neće kmet.
epikur37- Posts : 45339
2015-08-06
Re: Croexit
Ulazak u EU je odlicna stvar koja je spasila stotine tisuca Hrvata da odu ca iz ove domoljubne vukojebine
Guest- Guest
Re: Croexit
Pinochet wrote:Ulazak u EU je odlicna stvar koja je spasila stotine tisuca Hrvata da odu ca iz ove domoljubne vukojebine
liberali i yugosi protiv Hrvatske, poznata stavr
epikur37- Posts : 45339
2015-08-06
Re: Croexit
bili bi gladni vec dogodine , VB zemlja naprednih tehnologija i radne etike te velike tradicije , nece se oni izgubit
clanstvo u EU nas drzi na zivotu inace bi bili srbija
clanstvo u EU nas drzi na zivotu inace bi bili srbija
debotoijusto- Posts : 31574
2014-04-12
Re: Croexit
Nismo ni trebali ulazit a usli smo prevarom i ucjenom pusicke i jace...zivio croexit...muda vani...euljupce na stup za mucenje
vuksadinare- Posts : 100240
2015-09-08
Re: Croexit
vuksadinare wrote:Nismo ni trebali ulazit a usli smo prevarom i ucjenom pusicke i jace...zivio croexit...muda vani...euljupce na stup za mucenje
ne mozes bez srbije
bosna bi bila pojam za HR da nismo u EU , sve bi bilo isto kao u bosni samo cijene kao u EU
debotoijusto- Posts : 31574
2014-04-12
Re: Croexit
debotoijusto wrote:bosna bi bila pojam za HR da nismo u EU , sve bi bilo isto kao u bosni samo cijene kao u EU
Što ga i ti znaš odvaliti, pa to je prestrašno.
Guest- Guest
Re: Croexit
fuk..tutlek si..ne kuzis da bi RH van Unije bila na nivou srbije..Jel ti sad ponesto jasnija situacija..vuksadinare wrote:Nismo ni trebali ulazit a usli smo prevarom i ucjenom pusicke i jace...zivio croexit...muda vani...euljupce na stup za mucenje
Guest- Guest
Re: Croexit
dobro je rekao..slidingdoorsoperator wrote:debotoijusto wrote:bosna bi bila pojam za HR da nismo u EU , sve bi bilo isto kao u bosni samo cijene kao u EU
Što ga i ti znaš odvaliti, pa to je prestrašno.
Guest- Guest
Re: Croexit
pismejker wrote:ne kuzis da bi RH van Unije bila na nivou srbije..
Naravno da ne bi. Druga je priča što bi nam razvojne perspektive bile radikalno smanjene odnosno praktički nepostojeće.
Guest- Guest
Re: Croexit
pismejker wrote:dobro je rekao..slidingdoorsoperator wrote:debotoijusto wrote:bosna bi bila pojam za HR da nismo u EU , sve bi bilo isto kao u bosni samo cijene kao u EU
Što ga i ti znaš odvaliti, pa to je prestrašno.
Odvalio je glupost samo da nešto odvali. Bosna ne može biti pojam nikome ni za što pa tako ni Hrvatskoj. Pogotovo zbog toga jer neće nikada ući u EU.
Međutim, kvaka je u tome da on dobro zna što je rekao, a za tebe to baš i nisam siguran.
Guest- Guest
Re: Croexit
slidingdoorsoperator wrote:debotoijusto wrote:bosna bi bila pojam za HR da nismo u EU , sve bi bilo isto kao u bosni samo cijene kao u EU
Što ga i ti znaš odvaliti, pa to je prestrašno.
to bijah optimistican
u reali bili bi srbija s kvazidiktatorom na celu i rad bez prava za saku rize vecine , kad bi ponestalo kredita poslali bi @vucka u rat i novi ciklus prevare ... istina postoji i mogucnost da postanemo svicarska , vjerojatnost za tu mogucnost kao zaredom dva tjedna dobiti zgoditak na loto
debotoijusto- Posts : 31574
2014-04-12
Re: Croexit
debotoijusto wrote:slidingdoorsoperator wrote:debotoijusto wrote:bosna bi bila pojam za HR da nismo u EU , sve bi bilo isto kao u bosni samo cijene kao u EU
Što ga i ti znaš odvaliti, pa to je prestrašno.
to bijah optimistican
Eto, iz lošega još u gore...
Ide to tebi.
Last edited by slidingdoorsoperator on 23/4/2017, 09:33; edited 1 time in total
Guest- Guest
Re: Croexit
naravno da bi,.jer ono sto vas izdize iznad srbije i Bosnije jest,neograniceni izvoz u Uniju,bez carine..otvoren vam je put u potpuno slobodnom sklapanju ugovora sa europski m firmama,financijski i kreditni benefiti(to sto ovo zadnje ne znate iskoristiti,vas bed) i jos masa toga..slidingdoorsoperator wrote:pismejker wrote:ne kuzis da bi RH van Unije bila na nivou srbije..
Naravno da ne bi. Druga je priča što bi nam razvojne perspektive bile radikalno smanjene odnosno praktički nepostojeće.
Polska je povukla iz predpristupnih fondova 80 milijardi ojra i pokrenula jednu u brutalnijih industrijalizacija.Sto ste vi povukli..koji milijun??
u pitanju su bespovratna sredstva,samo je trebalo stvoriti dobre ekonomske projekte..
Ali i to je bilo previse za vase,uvijek najpametnije glavice,pa je i to otislu u propast..
ilo bi vam bolje..kako da ne..Uvijek za svoju lijenost i tupavost,nedjete krivce posvuda,samo ne tamo gdje treba...
Guest- Guest
Re: Croexit
pismejker wrote:naravno da bi,.jer ono sto vas izdize iznad srbije i Bosnije jest,neograniceni izvoz u Uniju,bez carine..
Koješta. Hrvatska je uvijek stajala bolje i od Srbije a kamoli od BiH. Čak i u Jugoslaviji gdje je cijeli ekonomski sustav bio podešen na isisavanje resursa na štetu Slovenije i Hrvatske kao praktički jedinih razvijenih područja u državi, a na korist svih ostalih, uključujući tu i Srbiju. Ali nekog vraga o tome treba znati, a ne samo pisati da se nešto napiše.
Guest- Guest
Re: Croexit
slidingdoorsoperator wrote:pismejker wrote:naravno da bi,.jer ono sto vas izdize iznad srbije i Bosnije jest,neograniceni izvoz u Uniju,bez carine..
Koješta. Hrvatska je uvijek stajala bolje i od Srbije a kamoli od BiH. Čak i u Jugoslaviji gdje je cijeli ekonomski sustav bio podešen na isisavanje resursa na štetu Slovenije i Hrvatske kao praktički jedinih razvijenih područja u državi, a na korist svih ostalih, uključujući tu i Srbiju. Ali nekog vraga o tome treba znati, a ne samo pisati da se nešto napiše.
Ili ako hoćeš konkretno, Hrvatska je nakon više desetljeća prakse takvog isisavanja krajem osamdesetih imala BDP po glavi na razini 5000 USD, a Srbija tek 3000. BiH neću ni spominjati, oni su imali još manje.
Guest- Guest
Re: Croexit
cupas iz konteksta i onda prilagodjavas svojoj teoriji,koja je naravno na razini pamfleta vasih politicara..Covjece,raspadate se po savovima,a drugi vam krivi??slidingdoorsoperator wrote:pismejker wrote:naravno da bi,.jer ono sto vas izdize iznad srbije i Bosnije jest,neograniceni izvoz u Uniju,bez carine..
Koješta. Hrvatska je uvijek stajala bolje i od Srbije a kamoli od BiH. Čak i u Jugoslaviji gdje je cijeli ekonomski sustav bio podešen na isisavanje resursa na štetu Slovenije i Hrvatske kao praktički jedinih razvijenih područja u državi, a na korist svih ostalih, uključujući tu i Srbiju. Ali nekog vraga o tome treba znati, a ne samo pisati da se nešto napiše.
Da,uvijek je bolje stajala,istina,no zaboravljas promjenu politike trgovinskih odnosa,ekonomskih entiteta.Pojednostavljeno receno,jedna Danaska u Uniji,nikad nece pristati da Unija da iste benefite RH,koja recimo nije u uniji,i normalne uvjete financiranja i poslovanja..danas,htio ne htio moras biti u nekoj ekonomskoj asocijaciji,da bi povecao svoje sanse u ekonomiji i poslovanju..Pogledaj i sam drzave van tih asocijacija na kojem su nivou..a ove koje propadaju..cisto zaostali komjunisticki mentalitet nerada,lijenost,inertnost i konformizam..Pa ti pricaj kako si sjajan,lijep,visok i plav kao Đuka Čaić...istina pak jeste ponesto drugacija...i za to vanm nitko nije drugi kriv osim vas samih..europa vam je pruzila sansu,samo je trebalo uciti,raditi,i iznad svega biti posten...Pali ste na sva tri ispita...
Guest- Guest
Re: Croexit
pismejker wrote:Da,uvijek je bolje stajala,istina,no zaboravljas promjenu politike trgovinskih odnosa,ekonomskih entiteta.
Super. Samo ne vidim kakve to veze ima sa BiH i Srbijom koje ionako nisu članice EU (vjerojatno to nikada neće ni postati, ali to je druga priča) pa ne podliježu promjenama u njihovu korist o kojima ovdje govoriš.
A početna teza je bila kako bi mi bili na razini BiH i Srbije da nismo ušli u EU, što je notorna glupost. Naravno da ne bi, druga je priča što bi nam razvojne perspektive bile radikalno smanjene.
Kod nas se sve raspada? A kod njih naravno ne? Mi barem imamo turizam od čijih su deviza i oni živjeli u Jugoslaviji, a sad mi nije ništa ostalo.
Ali nema veze, bitno je da se nešto piše samo zato da se piše.
Guest- Guest
Re: Croexit
razlike između siromašnih i bogatih su sve veće iako su kod nas te razlike na razini EU-a najveće,brojka ovršenih raste,radno sposobno stanovništvo,u zadnje vrijeme sa cijelom familijom iseljava ko na tekućoj vrpci,rastu i problemi u državi jer svaki lopovluk kad tad dolazi na naplatu itd.itd...
Toliko o EU i Hrvatskoj u njoj a vi se i dalje tješite BiH ili Zimbabveom ali sjetit ćete se kad i vi dođete na red jer po mnogim nezavisnim ekonomskim stručnjacima koji su predvidjeli i malo teže stvari,Hrvatska više nema ništa na raspolaganju da bi se mogla ozbiljnije dizati,čak i ljudi nedostaju.Mirovine da ne spominjem,ako će i biti bit će realno sve manje i manje.
Toliko o EU i Hrvatskoj u njoj a vi se i dalje tješite BiH ili Zimbabveom ali sjetit ćete se kad i vi dođete na red jer po mnogim nezavisnim ekonomskim stručnjacima koji su predvidjeli i malo teže stvari,Hrvatska više nema ništa na raspolaganju da bi se mogla ozbiljnije dizati,čak i ljudi nedostaju.Mirovine da ne spominjem,ako će i biti bit će realno sve manje i manje.
vili40-
Posts : 11074
2015-08-02
Page 1 of 5 • 1, 2, 3, 4, 5
Page 1 of 5
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum