ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dušan Proroković: Ima li Makedoniji spasa?

Go down

Dušan Proroković: Ima li Makedoniji spasa?  Empty Dušan Proroković: Ima li Makedoniji spasa?

Post by RayMabus Mon 3 Apr - 19:36


"Vi ćete, Kiro, državu dobiti, ali ne znam možete li je sačuvati?", pitao je Milošević Gligorova

...

KOLIKO puta je tokom kampanje za predsedničke izbore spomenut "makedonski scenario"? Najviše je to činio Aleksandar Vučić, najavljujući da će "sprečiti da do toga dođe". A zapravo, teško je objasniti šta iza ovakve formulacije stoji. Ako je Vučić mislio na činjenicu da je opoziciona koalicija finansirana spolja, kao i da se spoljni faktori preterano mešaju u unutrašnje prilike, onda to nije specifičnost Makedonije, već svake druge države u centralnoistočnoj Evropi.

Situacija u Makedoniji je vrlo složena, nju je teško jednostavno objasniti. Donekle je neophodno imati i izvesno predznanje kako bi se pravilno sagledali pojedini procesi u ovoj zemlji. Zbog svega, ja bih izraz "makedonski scenario" povezao ne sa uličnim protestima, Soroševom fondacijom, albanskim zahtevima ili pritiscima EU, što se najčešće u javnosti čini, već sa tragičnim političkim lutanjem jednog naroda.


Svojevremeno, početkom devedesetih, kada su Makedonci rešili da napuste SFRJ, zajedno sa Slovencima, Hrvatima i BH muslimanima, Kiro Gligorov se na Dedinju poslednji put službeno sreo sa Slobodanom Miloševićem.
Gligorov je tada rekao: "Sada nam je prilika da dobijemo makedonsku državu i ko zna da li će je u budućnosti ikada biti."
Prema svedočenju jednog od učesnika ovog razgovora, Milošević je prema svemu što mu je rekao predsednik Makedonije reagovao smireno i staloženo, tako nešto je po svoj prilici i očekivao, mada mu nije bilo pravo.
Na kraju je zaključio: "Vi ćete, Kiro, državu dobiti, ali ne znam možete li je sačuvati?"


Deo makedonskih političara, obaveštenih o razgovoru i stavovima, ove reči pripisivali su "Miloševićevoj ozlojeđenosti". Možda je bilo i toga. Ovog zaključka, međutim, mnogi su se setili leta 2001. godine kada su lokalne naoružane formacije tetovskih Albanaca počele svoj ustanak, da bi ga zatim nastavile ONA, pa ANA - paravojske sa jedinstvenom komandom, sistemom subordinacije i podrškom raznih političkih struktura.
Bili su to prvi nagoveštaji da se Makedonija ne može sačuvati. I oni su usledili posle lociranja NATO na Kosovu i Metohiji. Ulaskom NATO i formiranjem etnički čistih albanskih struktura u Prištini (Srbi tamo služe samo kao ukras) makedonsko pitanje stavljeno je u sasvim novi geopolitički okvir.

Srbija, od koje deo skopske građanske elite "najviše strepi" (to su oni ljudi koji misle da će postati civilizovaniji ako ponove svaku glupost koju izgovori Hilari Klinton) "ispala je iz igre", njen uticaj na dešavanja u Skoplju postao je skroman, gotovo nikakav. Tako je ostavljen širok prostor za Albance, koji su ga odlično iskoristili. Uz pomoć NATO, naravno.


Jer, zašto bi NATO igrao na Makedonce? To je mali narod, suočen sa negativnim demografskim tendencijama, bez ikakve državotvorne tradicije podeljen po mnogim identitetskim pitanjima i vrednosnim sudovima. Iz ugla interesa velikih sila i njihove geopolitike stvari su jednostavne: da li će im posao u nekom regionu završavati pet miliona homogenih i osokoljenih Albanaca ili milion zbunjenih i depresivnih Makedonaca?


Ovoga su bili svesni i mnogi makedonski političari, pa su pokušavali da na svaki način umilostive zapadne centre moći. Pristajali su na sve što su tražili NATO i EU. Čak i neformalnu (kon)federalizaciju zemlje potpisivanjem Ohridskog okvirnog sporazuma.
I šta se sada desilo? Albanci traže još preko toga. Da se u ovoj (kon)federaciji utvrdi specijalni status za njih i legalizuju posebni odnosi sa Albanijom. Ukoliko do toga dođe, za 20 godina više se neće govoriti o podeli zemlje (kao što se govori danas), već će cela Makedonija potpasti pod suštinsku kontrolu Albanaca.
Makedonci će postati politička manjina u sopstvenoj zemlji. To je "makedonski scenario". Kada pristaneš na sve što od tebe traže i tako za nekoliko godina izgubiš ono što si čekao vekovima. Odraz naivnosti i palanačkog pogleda na politiku. Mišljenje da se bez borbe može sačuvati stečeno. I dobrovoljno prepuštanje sopstvene sudbine u tuđe ruke.

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:658438-Dusan-Prorokovic-Ima-li-Makedoniji-spasa
RayMabus
RayMabus

Posts : 184105
2014-04-11


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum