ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by Guest 24/1/2017, 09:16

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Natasa-futselar-foto-privatna-arhiva-1485209224-1087731
22:59, 23.01.2017

NIŠ - Nataša Futselaar - Stevanović, mlada Holanđanka koja sa suprugom već 12 godina živi u Nišu, na svom blogu koji je nedavno počela da piše je duhovito, ali prilično tačno opisala svoju drugu domovinu.



“Sve mi je nešto nejasno. Počelo je još ranije kad sam dolazila i primetila da svi imaju najbolje telefone. Nose markiranu gardarobu, puše skupe cigare. Kafići po ceo dan puni. Kao da sam Alisa u zemlji čuda i daju mi da pojedem otrovni keksić.

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI 3310725951_e54d27db27_o
Nis

Ide se kod frizera i manikira jednom mesečno. Ide se na depilaciju. Kad treba da se kreči zove se moler. Kad se studira ne može da se radi. Roditelji plaćaju svadbe, presele se u šupe da bi oslobodili deci kuću ili stan. Dignu krediti da bi kupili deci auto. Sad da vam kažem koliko je to drugačije u Holandiji.


U mom detinjstvu kad bi se kupila gardaroba mogla sam da odaberem ne markirane stvari. Ako bih želela nešto markirano morala sam da dodam svoje pare koju sam zarađivala pored škole.

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Priroda-devojka-foto-shutterstock-1455540391-845181Foto: Shutterstock

Po ceo dan čistim boraniju u piljaru za mnogo male pare da bih kupila te levis 501 posle nekoliko meseci rada. Imam radni staž od moje 15-e godine kao i svi moji prijatelji.

Nemam vremena da odem na piće. Imam školu, posao, kućne obaveze. Petnaest puta smo se selili po Holandiju, leto, zima nema veze. Molera nikada nisam videla u našoj kući.

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Nis-grad-centar-panorama-foto-aleksandar-jovanovic-1467968059-945483Foto: Aleksandar Jovanović

Svi mi oblačimo staru gardarobu i danima sređujemo novu kuću koju smo uzeli pod kiriju. Krečim, lepim tapete, čak i stavljam nove pločice u kupatilo. Dođu mi prijatelji iz škole i svi zajedno pomažu. Drugarice sve imaju dugu kosu bez frizure, jednom u godinu dana vidimo frizera.

Brijač u ruke i sređuj se. Znalo se i kasnije kad sam radila. Plaćam svoj deo troškova. Šta je to, zašto je došlo do ovoga,pitam se ja. Nije ovo kritika jer smatram da je to ovde normalno. Meni sada sve ovo ide u prilog. Titraju me, titraju me svekar i svekrva. Voze me svuda, kad pada sneg moj svekar iztrči da mi kupi hleb. Da se ne bi mučila. Čak kad sam bila trudna svako jutro sam našla na svoje vrata vruć burek. Svaki dan me pitaju da li treba nesto.

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Get_image_variation

Imam i tu male svađe. Zato što imam 2 sina. Subotu ujutru ja čistim kuću i moj stari sin još tada 6 godine ima zadatak da čisti stepenište. Kofu u ruke. Dođe moj svekar i kaže: “ To nije normalno.“ Jos dete pa i dečko to da radi.

Nije stvar u ljubav. Nemam osecaj da moje roditelji me manje volile nego što ovde ljudi vole svoju decu.

Ovde bi deca mogli da beru voće i povrće celo leto. Nema ko da bere. Bog vam je sve dao, lepu zemlju sa dobrom klimom,kruške padaju na sve strane, a niko ih ne dira, tona šljive, priroda netaknuta, planine, izvorska voda. Dobili ste ovu zemlju za đabe od Boga. Bez puno rada.

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Amsterdam-foto-ap-1427709111-630811Foto: AP

Holandija je morala da izbaci čak deo mora da bi dobili zemlju gde da grade. Morali su da prave brane da se ne bi uništila zemlja. Morali da kopaju, sade, veštački održavju sve. Čak i veštačko brdo prave,da ne bi bilo sve baš toliko ravno. Sigurna sam da većina ljudi to ne vidi baš tako. Srbija je prirodno lepa. Bog stvorio Srbiju a Holanđani stvorili Holandiju…Hvala Bogu.”

(holandjanka.blogspot.rs)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by Guest 24/1/2017, 09:27

Ebi ga.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by vuksadinare 24/1/2017, 09:43

htio bi znati informaciju tko su urednici onog notornog informera?..
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99841
2015-09-08


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by Guest 24/1/2017, 09:45

vuksadinare wrote:htio bi znati informaciju tko su urednici onog notornog informera?..
Suspect Suspect Suspect

Ja bih radije znao ,jel ova Picija dostupna nekim zlocestim igricama... :clown
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by vuksadinare 24/1/2017, 09:46

pismejker wrote:
vuksadinare wrote:htio bi znati informaciju tko su urednici onog notornog informera?..
Suspect Suspect Suspect

Ja bih radije znao ,jel ova Picija dostupna nekim zlocestim igricama... :clown
i ja..ali bas me zanima tko uređuje tako stupidni portal....i huskacki...pun mrznje napose prema hrvatuima..dao bi ruku ili radikali..ili neki bivsi cetnici iz bivse srao krajine...
vuksadinare
vuksadinare

Posts : 99841
2015-09-08


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by Guest 24/1/2017, 09:49

žena priča svoj život u holandiji i pri tome generalizira, a istina je drugačija.
moš mislit kako tamo ne postoje maleri i slični majstori, ili nemaju što raditi.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by dijagram 24/1/2017, 09:51

Noor wrote:žena priča svoj život u holandiji i pri tome generalizira, a istina je drugačija.
moš mislit kako tamo ne postoje maleri i slični majstori, ili nemaju što raditi.
Nemaju oni nista, ziva bijeda, ni jugica nitko nema.
Samo bicikle po amsterdamu naganjaju:)
dijagram
dijagram

Male
Posts : 18836
2015-08-09


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by Guest 24/1/2017, 09:52

vuksadinare wrote:
pismejker wrote:
vuksadinare wrote:htio bi znati informaciju tko su urednici onog notornog informera?..
Suspect Suspect Suspect

Ja bih radije znao ,jel ova Picija dostupna nekim zlocestim igricama... :clown
i ja..ali bas me zanima tko uređuje tako stupidni portal....i huskacki...pun mrznje napose prema hrvatuima..dao bi ruku ili radikali..ili neki bivsi cetnici iz bivse srao krajine...
znas,to su ti profi trolovi.Krepaju ako ih ignoriraras.Tako i sa ovima treba.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by Guest 24/1/2017, 09:55

Noor wrote:žena priča svoj život u holandiji i pri tome generalizira, a istina je drugačija.
moš mislit kako tamo ne postoje maleri i slični majstori, ili nemaju što raditi.
Kao mlada osoba,ili ides u skolu i nemas para,i radis,pa se ne mos skolovati.Tako je otprilike na cijelom Zapadu.Postoji mogucnost i da radis i skolujes se,ali to ne mos dugo izdrzati,paralelno.,Mozes 4 mjeseca raditi,pa 4 studirati.Skolovanje pokrivac tim radom.Uglavnom,poanta jest da se svaki filer pomno trosi,i da se ne razbacuje na skupe majstore,jerbo,stogod narucis od radova,u Holandiji je skupo.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by Guest 24/1/2017, 09:55

dijagram wrote:
Noor wrote:žena priča svoj život u holandiji i pri tome generalizira, a istina je drugačija.
moš mislit kako tamo ne postoje maleri i slični majstori, ili nemaju što raditi.
Nemaju oni nista, ziva bijeda, ni jugica nitko nema.
Samo bicikle po amsterdamu naganjaju:)

:)
bicikle ganjaju zbog ekološke svijesti i zdravlja :)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by Guest 24/1/2017, 09:58

pismejker wrote:
Noor wrote:žena priča svoj život u holandiji i pri tome generalizira, a istina je drugačija.
moš mislit kako tamo ne postoje maleri i slični majstori, ili nemaju što raditi.
Kao mlada osoba,ili ides u skolu i nemas para,i radis,pa se ne mos skolovati.Tako je otprilike na cijelom Zapadu.Postoji mogucnost i da radis i skolujes se,ali to ne mos dugo izdrzati,paralelno.,Mozes 4 mjeseca raditi,pa 4 studirati.Skolovanje pokrivac tim radom.Uglavnom,poanta jest da se svaki filer pomno trosi,i da se ne razbacuje na skupe majstore,jerbo,stogod narucis od radova,u Holandiji je skupo.

pa tako to ide..ako imaš para za majstore, platiš..ako nemaš, radiš sam. postoji i varijanta da imaš para, ali ipak radiš sam, jer kvaliteta i poštenje majstora su neprocjenjivi.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by Guest 24/1/2017, 10:02

Noor wrote:
pismejker wrote:
Noor wrote:žena priča svoj život u holandiji i pri tome generalizira, a istina je drugačija.
moš mislit kako tamo ne postoje maleri i slični majstori, ili nemaju što raditi.
Kao mlada osoba,ili ides u skolu i nemas para,i radis,pa se ne mos skolovati.Tako je otprilike na cijelom Zapadu.Postoji mogucnost i da radis i skolujes se,ali to ne mos dugo izdrzati,paralelno.,Mozes 4 mjeseca raditi,pa 4 studirati.Skolovanje pokrivac tim radom.Uglavnom,poanta jest da se svaki filer pomno trosi,i da se ne razbacuje na skupe majstore,jerbo,stogod narucis od radova,u Holandiji je skupo.

pa tako to ide..ako imaš para za majstore, platiš..ako nemaš, radiš sam. postoji i varijanta da imaš para, ali ipak radiš sam, jer kvaliteta i poštenje majstora su neprocjenjivi.
e..Na Balkanu su odnosi u obitelji puno topliji i obitelj se pomaze izmedju sebe.U Holandiji,kao i u Njemackoj,brale,moras sve sam isfinancirati,od smjestaja,preko hrane,rezija,i nece ti nitko pomoci.Na zapadu ne mos imati para,osim ako imas neko dobro placeno zanimanje ili obitelj bogatu,koja je opet to stjecala jako dugo.
Ako si te nesrece da sam startas i fajtas se,dobro ces razmisliti da li ces naruciti majstora za molanje,ili sam kupiti roler i farbicu,pa polako.
Majstore ne bih komentirao,naime ima svega.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by dzango 24/1/2017, 11:03

Dobra.

_________________
HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Istock10
dzango
dzango

Posts : 28141
2014-04-19

Lokacija: : Velika Srbija

Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by Guest 24/1/2017, 11:38

"svi" imaju najbolje telefone,pa ovi koji izlaze imaju a ovi koji nemaju ti ni ne izlaze
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by omni 24/1/2017, 11:50

Ovo je clanak za gradjane Srbije, da im se zasareni pred ocima u sivilu, da im se dokaze i pokaze da imaju kad pomisle da nemaju, ne znam sto to radi ovdje, interni drzavni dokument.
omni
omni

Male
Posts : 7009
2014-04-12

Lokacija: : 9 krug

Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by Guest 24/1/2017, 12:15

jebas to ako se moras odricati npr na hrani da bi kupio neki samsing galaxy 7 ili nesto slicno,radije cu biti sit nego imati tu skupu igracku za kurcenje,istu funkciju moze izvrsiti i telefon od 5 keki i onaj od 700$
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by Guest 29/1/2017, 17:32

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Logo
https://www.zumtobelgroup.com/en/
U pismu koje je danas objavljeno na sajtu Vlade, a koje je premijer potpisao kao "Vaš, Aleksandar Vučić", navodi se da je reč o ispunjenju obećanja koje je Nišlijama dao prilikom sedmodnevnog boravka Vlade Srbije u Nišu.

Jedan od najboljih proizvođača inovativnih rasvetnih sistema, austrijska kompanija "Cumtobel", definitivno dolazi u Srbiju. Ovo je 27. januara potvrdio Nadzorni odbor kompanije, a svetski mediji, poput "Rojtersa" i "Blumberga", objavili su ovu odluku na svojim servisima - piše premijer u pismu.
U pismu se navodi da "Cumtobel" ima fabrike u Nemačkoj, Austriji, Francuskoj, Velikoj Britaniji, na Novom Zelandu, u Australiji, SAD i Kini. 
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by Guest 29/1/2017, 17:37

bojim se da necemo imati radnu snagu za tolike pogone
koje otvaraju nemci, austrijanci, italijani i t.d. po srbiji.
mladi srbi masovno odlaze u cesku i slovacku da rade
u pogonima auto indistrije, samsung_a i sl. 
pirat
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by jastreb 29/1/2017, 17:59

Čitao sam originalni tekst,gdje pička priča niškim narječjem. Ovo što si ti okačio prijevod je na suvremeni srpski.
jastreb
jastreb

Posts : 34059
2014-04-22


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by Guest 29/1/2017, 18:22

jastreb wrote:Čitao sam originalni tekst,gdje pička priča niškim narječjem. Ovo što si ti okačio prijevod je na suvremeni srpski.

citao, daj da i mi procitamo
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI Empty Re: HOLANĐANKA IZ NIŠA O ŽIVOTU U SRBIJI

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum