Iz njemačkog ugla: 25 godina neovisnosti Hrvatske
Page 1 of 1
Iz njemačkog ugla: 25 godina neovisnosti Hrvatske
Priča dana
25 godina neovisnosti Hrvatske1991: Jugoslavija se raspada, a Njemačka je tek godinu dana ujedinjena. U toj situaciji Savezna vlada čini hrabar potez i priznaje neovisnost Hrvatske i Slovenije. Je li to bila greška?
Kad se EU još zvao EZ, dakle Europska zajednica, kad je imao samo 12 članica i svaka zemlja imala vlastitu valutu, Europa je doživjela prvu pravu vanjskopolitičku provjeru izdržljivosti nakon 1945. Bilo je to 1991. i radilo se o Jugoslaviji, koja je nakon više godina unutarnjih prijepora i gospodarskog propadanja implodirala. Slovenija i Hrvatska su htjele van iz Titove balkanske države, postati samostalne. Je li to Europa trebala podržati?
U Bonnu, tada još sjedištu njemačke Savezne vlade, želje Hrvatske i Slovenije registrirane su s naklonošću. Pravo naroda na samoodređenje bilo je nesporno - u Bonnu kao i unutar Europske zajednice. Barem teoretski. Jer, zar nisu Europljani u ljeto 1991. s veseljem podupirali tri baltičke zemlje kod njihovog izlaska iz SSSR-a? Ali, u slučaju Jugoslavije EG je radije razmatrao mogućnosti njezine obnove. Pritom je osobito u Hrvatskoj rat već odavno bio stvorio gotove činjenice. Prije svega u Bonnu su se brzo distancirali od ideje da se višenacionalnu državu Jugoslaviju spašava po svaku cijenu.
Njemačka protiv ostatka svijeta?
Tadašnji njemački ministar vanjskih poslova Hans-Dietrich Genscher je rano počeo slijediti namjeru da se Sloveniju i Hrvatsku ne prisiljava da protiv svoje volje ostanu u socijalističkoj federaciji. Tada je to bilo vrlo osjetljiva pojedinačno mišljenje. Njemačku vanjsku politiku do tada je karakterizirala povijesno uvjetovana suzdržanost. I upravo u slučaju "balkanskog bolesnika" Genscher je krenuo kursom protiv većine EZ-a.
Prije međunarondog priznanja Hrvatske brojni su gradovi bili razoreni, a osobito teško je stradao Vukovar
To je bilo rizično i psihološki. Jer, Nijemci su se već dva puta bili u lošem svjetlu istakli na Balkanu - u Prvom i Drugom svjetskom ratu. Najvažniji partneri Njemačke - Francuska, Velika Britanija i SAD - bili su protiv međunarodnog priznanja Hrvatske i Slovenije. Čak je i glavni tajnik UN-a Javier Pérez de Cuéllar upozorio na opasnost njemačke solo-akcije.
A zapravo je Njemačka samo bila prva zemlja koja je glasno izrekla ono što je u drugoj polovici 1991. polako postalo prihvatljivo za većinu u EZ-u. Dok su srpski pobunjenici zauzeli trećinu Hrvatske postala je vidljiva vanjskopolitička neučinkovitost Europljana. Prekršena su bezbrojna primirja, briselska diplomacija je blamirana. Zbog frustracije vlastitom bespomoćnošću polako je sazrijevao plan da se Hrvatsku i Soveniju ipak prizna, iako prema usklađenom postupnom planu. U međuvremenu EZ nije imao problema s time da jasno odgovori na pitanje, tko je kriv za rat. Kao agresor identificirane su srpske paravojne postrojbe koje su djelovale uz potporu Beograda.
Pod dojmom zločina u Slavoniji
Već 27. kolovoza ministri vanjskih poslova EZ-a su osudili napade srpskih četnika u Hrvatskoj. I Srbiji je zaprijećeno konzekvencijama ako primirje bude prekršeno i planirani mirovni pregovori u Haagu budu potkopavani. Kad je propala i ta Haška konferencija i u Londonu i Parizu je sazrela ideja međunarodnog priznanja.
Rat je okončan tek 1995. kad je, nakon "Oluje", potpisan i Daytonski sporazum za Bosnu i Hercegovinu
Čak je Hans van den Broek promijenio kurs. Nizozemski ministar vanjskih poslova i tadašnji predsjedatelj Ministarskog vijeća EZ-a skupa sa svojim kolegama iz Velike Britanije i Francuske najduže je ustrajao na koženju međunarodnog priznanja Hrvatske i Slovenije. Početkom listopada on je nakon susreta i sa srpskim predsjednikom Slobodanom Miloševićem i s hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom najavio da bi odluka EZ-a o međunarodnom priznanju trebala biti donesena za mjesec ili dva. Još jasniji je van den Broek postao malo kasnije kad je naveo 10 prosinca kao datum kad će odluka o priznavanju Hrvatske i Slovenije biti gotova stvar ako do tada ne bude postignuto političko rješenje.
Badinterova komisija kao temelj priznanja
Pa ipak, unatoč osjetnoj promjeni vrednovanja događaja u bivšoj Jugoslaviji unutar EU-a optužba o "njemačkoj solo-akciji" ostala je medijska i psihološka osjetljiva tema. Upravo od britanske i francuske strane se često čula kritika koja je uključivala predbacivanje vladi Kohl-Genscher da je svojom "preuranjenom solo-akcijom" odgovorna za raspad Jugoslavije, pa čak i ratove na području raspadnute Jugoslavije.
Genscherova politika je polarizirala i u Njemačkoj. Günter Grass je osebujno kritizirao "preuranjeno priznanje" Slovenije i Hrvatske. Ljevica unutar SPD-a otvoreno je simpatizirala s idejom "spašavanja Jugoslavije". Ali, EZ je već davno bio ustanovio mehanizam koji će stvoriti preduvjete za priznanje Slovenije i Hrvatske. Bila je to Badinterova komisija pod vodstvom francuskog suca Ustavnog suda Roberta Badintera.
Prijateljski odnosi Njemačke i Hrvatske opet su u usponu
Njemačka je u tom gremiju ostala u pozadini, ali je na dnevni red stavila temu prava manjina. Cilj Savezne vlade bio je obvezati Hrvatsku da poštuje prava nacionalnih manjina na svom području, pa tako i srpske manjine. Jedna ekspertiza njemačkog Ministarstva vanjskih poslova početkom prosinca je utvrdila da zaštita manjina u Hrvatskoj nadilazi čak Europsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava. Njemačka vlada je izričito htjela povezati pitanje međunarodnog priznanja s poštivanjem prava manjina. Ni tu nije bilo traga ni brzine ni požurivanja.
Zajednička a ne solo-akcija
Tek kad je početkom studenoga Srbija odbila posljednji plan za postizanje mira britanskog posrednika lorda Petera Carringtona, savezni ministar vanjskih poslova Genscher je podsjetio da si je EZ sam dao rok od najviše dva mjeseca da ovako ili onako odgovori na pitanje međunarodnog priznanja. Britanski ministar vanjskih poslova Douglas Hurd je na jednoj sjednici u Bruxellesu 17. prosinca stao uz Genschera i jasno dao do znanja da je za EZ vrijeme da se odluči. I to se dogodilo. EZ je odlučio zajednički i jednoglasno.
Dva dana kasnije njemačka Savezna vlada je odlučila o međunarodnom priznanju Hrvatske i Slovenije, ali je odluka trebala stupiti na snagu tek 15. siječnja 1992. Članice EZ-a su, međutim, odlučile zajednički. Zapravo prekasno, ne ne prerano, kao neki misle. Jer, međunarodno priznanje nije ni u kojem slučaju pridonijelo eskalaciji nasilja u Sloveniji i Hrvatskoj. Čitava srpska ofenziva protiv Hrvatske odvijala se u ljeto i jesen 1991. Dubrovnik je bio od listopada pod opsadom. Vukovar je pao 18. studenoga. "Međunarodno priznanje Slovenije i Hrvatske navelo je Slobodana Miloševića", zaključio je Genscher kasnije, "da obustavi rat protiv tih dviju država. Zar to nije nešto?"
http://www.dw.com/hr/25-godina-neovisnosti-hrvatske/a-19353169
_________________
Jedan je Hase...
Ero- Posts : 13866
2014-04-23
Re: Iz njemačkog ugla: 25 godina neovisnosti Hrvatske
Čitajuč ovaj članak pao mi na pamet "Lex Perković" i nekadašnja Milanovićeva vlada.
Sve se to da povezat u jednu cjelinu. Naravno, ako imaš zrno soli u glavi.
Sve se to da povezat u jednu cjelinu. Naravno, ako imaš zrno soli u glavi.
_________________
Jedan je Hase...
Ero- Posts : 13866
2014-04-23
Re: Iz njemačkog ugla: 25 godina neovisnosti Hrvatske
ma daj.....hrvatska je postojala i prije 25 godina i bilo je više hrvata u njoj nego danas i nije mirisala na fašizam a i živjelo se bolje........
v_vlado- Posts : 3077
2015-07-28
Re: Iz njemačkog ugla: 25 godina neovisnosti Hrvatske
v_vladov_vlado wrote:ma daj.....hrvatska je postojala i prije 25 godina (koja budaletino)? i bilo je više hrvata u njoj nego danas i nije mirisala na fašizam a i živjelo se bolje........
Posts : 2676
2015-07-28
---------------------Komentar Nasljednika partizanske mirovine! I danas bi živjeli bolje da ukinemo još uvjek postojućih, 40 tisuća partizanski ,jugoslavenski mirovina.
_________________
Za Dom spremni !
lobo1-
Posts : 701
2014-04-18
Age : 71
Lokacija: : münchen
Re: Iz njemačkog ugla: 25 godina neovisnosti Hrvatske
Hrvatska je sad u cetvrtom rajhu jer bez Britanije u EU to izgleda ogromna dominacija Njemacke i Francuske unutra.
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: Iz njemačkog ugla: 25 godina neovisnosti Hrvatske
Tebe je mamica u crno oblačila i hranila mlijekom od bodeče krave......lobo1 wrote:v_vladov_vlado wrote:ma daj.....hrvatska je postojala i prije 25 godina (koja budaletino)? i bilo je više hrvata u njoj nego danas i nije mirisala na fašizam a i živjelo se bolje........
Posts : 2676
2015-07-28
---------------------Komentar Nasljednika partizanske mirovine! I danas bi živjeli bolje da ukinemo još uvjek postojućih, 40 tisuća partizanski ,jugoslavenski mirovina.
Nisi ti kriv,za tebe lijeka nema,ti si kompletan,a dobra vijest nije zarazno....
Vrijeme se ne mjeri odkad si u mirovini a ako nisi čuo godine se broje od krista.....
Ah,škola....to si preskočio,imaš tečaj ,brže je a možeš i prepisivati,mozgu....
I ne vrijeđaj,mamlazu ..
v_vlado- Posts : 3077
2015-07-28
Re: Iz njemačkog ugla: 25 godina neovisnosti Hrvatske
Jedino što danas čini fašizam su idiotski zakoni kvaziliberalnih fašista, ne samo u RH nego i u cijeloj Europi.v_vlado wrote:ma daj.....hrvatska je postojala i prije 25 godina i bilo je više hrvata u njoj nego danas i nije mirisala na fašizam a i živjelo se bolje........
Brain32-
Posts : 1394
2014-04-15
Re: Iz njemačkog ugla: 25 godina neovisnosti Hrvatske
tako je..Brain32 wrote:Jedino što danas čini fašizam su idiotski zakoni kvaziliberalnih fašista, ne samo u RH nego i u cijeloj Europi.v_vlado wrote:ma daj.....hrvatska je postojala i prije 25 godina i bilo je više hrvata u njoj nego danas i nije mirisala na fašizam a i živjelo se bolje........
_________________
“You will not be good teachers if you focus only on what you do and not upon who you are.”
― Rudolf Steiner
L'âme- Posts : 25744
2014-04-12
Similar topics
» Njegova ekselencija, ruski ambasadr, Anvar Asimov, otvorio dušu - povodom 25. godišnje priznanja neovisnosti Hrvatske
» RS pristala na bescarinski uvoz hrane iz Hrvatske nakon posredovanja njemačkog ministra poljoprivrede
» Milanović: 'HDZ maltretira već 30 godina građane Hrvatske...'(od 1989.?)
» 25 godina od najsramotnijeg poglavlja novije hrvatske povijesti
» Vučic : Ako budemo marljivo radili stići ćemo standard Hrvatske za 15 godina
» RS pristala na bescarinski uvoz hrane iz Hrvatske nakon posredovanja njemačkog ministra poljoprivrede
» Milanović: 'HDZ maltretira već 30 godina građane Hrvatske...'(od 1989.?)
» 25 godina od najsramotnijeg poglavlja novije hrvatske povijesti
» Vučic : Ako budemo marljivo radili stići ćemo standard Hrvatske za 15 godina
Page 1 of 1
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum