Priprema za rat u Europi?
Page 1 of 1
Priprema za rat u Europi?
Ministri obrana NATO članice složili su se 14. lipnja o nužnosti mjera za jačanje obrane i sposobnosti odvraćanja u Savezu. Zbog toga je NATO odlučio postaviti četiri multinacionalna bataljuna u Estoniju, Litvu, Latviju i Poljsku. Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg je rekao kako taj čin šalje jasnu poruku da će Savez odgovoriti kao jedan ako dođe do ugroze.
Time je NATO sada u potpunosti spreman implementirati Akcijski plan spremnosti, koji je usvojen na summitu NATO-a u Walesu prije dvije godine. Danas se ta spremnost širi na područje obrane u Crnomorju, gdje saveznike čeka već postavljena oprema, što se očito odnosi na poljske i rumunjske proturaketne štitove i postrojenja, koja su postala operativna nakon godina i godina čekanja.
Stoltenberg je naglasio kako je NATO-ova obrana sada u punom spektru, od čvrste nacionalne obrane, preko konvencionalnih sposobnosti, pa sve do nuklearne dimenzije. Ministri obrana su imali susret i u Skupini za nuklearno planiranje, kako bi se raspravila sigurnost i učinkovitost NATO-ovog nuklearnog odvraćanja. I cyber obrana je važna, te će se o tome posebno govoriti na predstojećem summitu u Varšavi. Cyber komponentna ratovanja bi trebala postati operativnim poljem koje bi štitilo misije i operacije.
Ministri obrana su također raspravljali o slobodnom kretanju NATO-ovih snaga kroz zemlje članice. Iako bi se to kretanje obavljalo pod složenim procedurama, ono bi omogućilo kretanje trupa i opreme bez kašnjenja, te bi se koristilo u mirnodopskim vježbama, za pojačanja u kriznim situacijama i u vremenima krajnje nužde. Drugim riječima, po prvi puta u povijesti europske vojske bi se mogle slobodno kretati iz jedne države u drugu, prateći protokol. Naglasak je ipak bio na slanju još uvijek neutvrđenih trupa prema istoku Saveza. Zamjenik glavnog tajnika NATO-a Alexander Vershbow potpisao je s ministrima obrane Estonije, Latvije i Litve ugovor o upravljanju zračnim prostorom u baltičkoj regiji. Novoostvareni ugovor bi trebao poboljšati koordinaciju civilne i vojne suradnje, te osigurati sigurno i učinkovito korištenje zračnog prostora.
I dok je susret u NATO-u ostao unutar diplomatskog izričaja i hladne vojne stege, podizanje tenzija i huškačkog govora osobito se primjećuje u Poljskoj. U srpnju će Poljaci ugostiti NATO summit, za što već sada traže bataljun vojnika koje bi Varšava postavila na svojim istočnim granicama i prema ruskoj enklavi Kalinjingrad. Ministar obrane Poljske Antoni Macierewicz nije precizirao koliko bi bataljun imao vojnika, iako u američkoj vojsci (prema kojoj se radi standardizacija) bataljun broji između 300 i 800 vojnika. Za razliku od Stoltenberga, koji je samo naglasio kako jačanje snaga na istoku nije prijetnja Rusiji, Macierewicz je jasan - bataljun snaga u Poljskoj služi isključivo za odvraćanje ruskog napada.
Stoltenberg je prilikom nedavnog posjeta Poljskoj jasno dao do znanja da će se broj NATO-ovih multinacionalnih snaga povećati u toj zemlji nakon što završi sastanak na vrhu u Varšavi. Ruski dužnosnici su odmah po objavi ovog plana odgovorili najavom stvaranja tri divizija, svaka sastavljena od deset tisuća ljudi, koje će se postaviti uzduž europske granice. Baltički narodi i Poljaci su sigurni da će do sukoba doći. Macierewicz je izjavio kako se Poljska neće moći obraniti od ruskog napada, ali će ga usporiti, što će NATO Saveznicima dati dovoljno vremena da pripremi jak protunapad. Prema njegovim riječima, NATO će sigurno izgubiti teritorij pred ruskom navalom, te će ga osloboditi kasnije.
Summit u Varšavi će imati jak prizvuk prijetnji Moskvi. Poljski dužnosnici najavljuju da će se poslati jasna politička poruka solidarnosti zbog ruskih riskantnih vojnih poteza na istočnom rubu Saveza. Poljaci su uvjereni da će Rusija testirati Savez, sve do samog ruba prilike da pojedina članica pozove na članak 5 Washingtonskog sporazuma koji govori da je napad na jednu članicu napad na cijeli Savez. Samo je jednom taj članak iskorišten, prilikom napada na New York i Washington 11. rujna 2001. Poljacima snažno na živce ide podjela u samom Savezu, gdje dio saveznika, naročito u bivšim zemljama Varšavskog pakta, pokazuju veliku bojazan od Rusije i onih koji žele surađivati s Putinom, a među njima se ponajviše ističe Njemačka.
Poljaci i Litvanci su zabrinuti zbog rasta vojnih kapaciteta u Kalinjingradu i jakoj vojnoj ruskoj prisutnosti u Bjelorusiji. Tamo se održava vježba koja uključuje scenarij nuklearnog napada na Poljsku, Švedsku i baltičke zemlje. Iako se isto može reći za razne vježbe NATO-a pored ruske granice, koje su "obrambene i miroljubljive" prirode, uključenje Švedske prijeti destabilizaciji skandinavskog područja. Naime, Švedska i Finska su tradicionalno vojno neutralne zemlje, ali osjećaju pritisak i europske i ruske strane, pri čemu njihove vlade promišljaju ući u NATO. To bi bila teška pogreška Kremlja i taktička pogreška Rusije, posebice jer je kroz cijeli Hladni rat odnos sa Skandinavcima osiguravao sigurnu tampon zonu.
I dok europski saveznici promišljaju da li je bolje izazivati Ruse svojim vježbama i opremom ili surađivati s Putinom, Amerikanci su se već odlučili. Instaliranje SM-3 Block IIA zemlja-zrak projektila u Poljskoj nosi sa sobom realnu i jasnu prijetnju Rusiji. Iako već ptice na granama znaju da se iz Bruxellesa govori da se radi o zaštiti od balističkih projektila iz Irana, nije poznato zašto se kreće s takvim obrambenim zahvatom u vrijeme kada je Iran prihvatio apsolutno smanjivanje svojih nuklearnih kapaciteta (koji nisu niti bili orijentirani prema izradi oružja), i kada se normaliziraju odnosi sa zapadnim zemljama.
Još je manje jasno, po toj logici, zašto Amerikanci žele učetverostručiti obrambeno trošenje za Europu sa 789 milijuna dolara prošle godine na 3,4 milijarde kroz dvije godine. Cjelokupna ova godina bila je posvećena snažnim vojnim vježbama i pripremama. U Škotskoj je izvedena vježba koja je uključivala 13 tisuća vojnika, 54 ratnih brodova, 70 zrakoplova i podmornica. Posebice se izražava poveznica s Ukrajinom. Amerikanci su u travnju započeli obučavanje tri bataljuna ukrajinskih trupa kroz idućih šest mjeseci, a podjednako je ukrajinski predsjednik Petro Porošenko pozdravio odluku kanadske vlade za slanjem 200 kanadskih vojnih instruktora koji će pomoći ojačati ukrajinske oružane snage i nacionalnu gardu.
Snažan dolazak američkih i kanadskih obučavatelja i novca podiže cjelokupnu razinu proxy rata u Ukrajini na sasvim novu razinu, jer time zapadne vojske pripremaju Ukrajince na izravan vojni udar s Rusima. Uz to, s Ukrajincima je obrambeni sporazum potpisala i Turska, koja želi stvoriti proturusku crnomorsku koaliciju. Potencijalno bi takav sukob imao i veće razine, kao što pokazuje susret u Moskvi prije dva mjeseca, kada se promišljalo o suradnji Rusije, Kine, Indije i Irana protiv NATO snaga. Ali, takav savez je teško zamisliv trenutačno.
Razina spremnosti u baltičkim zemljama i Poljskoj je već poveća. Balti su vratili obvezan vojni rok, a tisuće Poljaka je aktiviralo milicije koje su postale oblik narodne obrane. Obitelji u sjeveroistočnoj Poljskoj, blizu ruske enklave Kalinjingrad, počele su spremati zalihe hrane i oružja, vjerujući kako su upravo oni prvi na udaru ruskih snaga. Obitelji svakog vikenda vježbaju strategije preživljavanja, skupljajući gljive i bilje, odlazeći u lov i spavajući u šumi. Smatra se da ih ima oko 50 tisuća, a dodatnih 35 tisuća ljudi članovi su organiziranih paramilitarnih organizacija, koje same kupuju odore, oružje i izvode vojne vježbe. Čak je sam Macierewicz sudjelovao na paramilitarnom kongresu u gradu Ostrodi, te nazvao tisuću naoružanih studenata budućnošću moderne poljske vojske.
Oko 300 škola u Poljskoj nude ovu opciju, s naprednim tečajevima u vojnom obučavanju, sportovima, povijesti i domoljublju. Slična se situacija već ostvaruje u baltičkim zemljama na vrlo organiziranoj razini. Ovi volonteri će sudjelovati i u najvećoj vojnoj vježbi koja se odvija u Poljskoj nakon Drugog svjetskog rata. Vježba Anaconda počinje u jesen, a Poljaci ju spremno dočekuju i pozdravljaju. Da li će se doista i sukobiti u konvencionalnom ratu s Rusima, teško je predvidjeti. Ipak, postoje pokazatelji da bi se determinirani kaos, u režiji velikih sila, preselio u rubne dijelove Europe. Posjeti visokih dužnosnika američke vojske i obavještajnog aparata pokazuju da bi se takav sukob mogao odigrati na liniji Baltik-Ukrajina ili na Balkanu.
http://www.advance.hr/vijesti/priprema-za-rat-u-europi/
Time je NATO sada u potpunosti spreman implementirati Akcijski plan spremnosti, koji je usvojen na summitu NATO-a u Walesu prije dvije godine. Danas se ta spremnost širi na područje obrane u Crnomorju, gdje saveznike čeka već postavljena oprema, što se očito odnosi na poljske i rumunjske proturaketne štitove i postrojenja, koja su postala operativna nakon godina i godina čekanja.
Stoltenberg je naglasio kako je NATO-ova obrana sada u punom spektru, od čvrste nacionalne obrane, preko konvencionalnih sposobnosti, pa sve do nuklearne dimenzije. Ministri obrana su imali susret i u Skupini za nuklearno planiranje, kako bi se raspravila sigurnost i učinkovitost NATO-ovog nuklearnog odvraćanja. I cyber obrana je važna, te će se o tome posebno govoriti na predstojećem summitu u Varšavi. Cyber komponentna ratovanja bi trebala postati operativnim poljem koje bi štitilo misije i operacije.
Ministri obrana su također raspravljali o slobodnom kretanju NATO-ovih snaga kroz zemlje članice. Iako bi se to kretanje obavljalo pod složenim procedurama, ono bi omogućilo kretanje trupa i opreme bez kašnjenja, te bi se koristilo u mirnodopskim vježbama, za pojačanja u kriznim situacijama i u vremenima krajnje nužde. Drugim riječima, po prvi puta u povijesti europske vojske bi se mogle slobodno kretati iz jedne države u drugu, prateći protokol. Naglasak je ipak bio na slanju još uvijek neutvrđenih trupa prema istoku Saveza. Zamjenik glavnog tajnika NATO-a Alexander Vershbow potpisao je s ministrima obrane Estonije, Latvije i Litve ugovor o upravljanju zračnim prostorom u baltičkoj regiji. Novoostvareni ugovor bi trebao poboljšati koordinaciju civilne i vojne suradnje, te osigurati sigurno i učinkovito korištenje zračnog prostora.
I dok je susret u NATO-u ostao unutar diplomatskog izričaja i hladne vojne stege, podizanje tenzija i huškačkog govora osobito se primjećuje u Poljskoj. U srpnju će Poljaci ugostiti NATO summit, za što već sada traže bataljun vojnika koje bi Varšava postavila na svojim istočnim granicama i prema ruskoj enklavi Kalinjingrad. Ministar obrane Poljske Antoni Macierewicz nije precizirao koliko bi bataljun imao vojnika, iako u američkoj vojsci (prema kojoj se radi standardizacija) bataljun broji između 300 i 800 vojnika. Za razliku od Stoltenberga, koji je samo naglasio kako jačanje snaga na istoku nije prijetnja Rusiji, Macierewicz je jasan - bataljun snaga u Poljskoj služi isključivo za odvraćanje ruskog napada.
Stoltenberg je prilikom nedavnog posjeta Poljskoj jasno dao do znanja da će se broj NATO-ovih multinacionalnih snaga povećati u toj zemlji nakon što završi sastanak na vrhu u Varšavi. Ruski dužnosnici su odmah po objavi ovog plana odgovorili najavom stvaranja tri divizija, svaka sastavljena od deset tisuća ljudi, koje će se postaviti uzduž europske granice. Baltički narodi i Poljaci su sigurni da će do sukoba doći. Macierewicz je izjavio kako se Poljska neće moći obraniti od ruskog napada, ali će ga usporiti, što će NATO Saveznicima dati dovoljno vremena da pripremi jak protunapad. Prema njegovim riječima, NATO će sigurno izgubiti teritorij pred ruskom navalom, te će ga osloboditi kasnije.
Summit u Varšavi će imati jak prizvuk prijetnji Moskvi. Poljski dužnosnici najavljuju da će se poslati jasna politička poruka solidarnosti zbog ruskih riskantnih vojnih poteza na istočnom rubu Saveza. Poljaci su uvjereni da će Rusija testirati Savez, sve do samog ruba prilike da pojedina članica pozove na članak 5 Washingtonskog sporazuma koji govori da je napad na jednu članicu napad na cijeli Savez. Samo je jednom taj članak iskorišten, prilikom napada na New York i Washington 11. rujna 2001. Poljacima snažno na živce ide podjela u samom Savezu, gdje dio saveznika, naročito u bivšim zemljama Varšavskog pakta, pokazuju veliku bojazan od Rusije i onih koji žele surađivati s Putinom, a među njima se ponajviše ističe Njemačka.
Poljaci i Litvanci su zabrinuti zbog rasta vojnih kapaciteta u Kalinjingradu i jakoj vojnoj ruskoj prisutnosti u Bjelorusiji. Tamo se održava vježba koja uključuje scenarij nuklearnog napada na Poljsku, Švedsku i baltičke zemlje. Iako se isto može reći za razne vježbe NATO-a pored ruske granice, koje su "obrambene i miroljubljive" prirode, uključenje Švedske prijeti destabilizaciji skandinavskog područja. Naime, Švedska i Finska su tradicionalno vojno neutralne zemlje, ali osjećaju pritisak i europske i ruske strane, pri čemu njihove vlade promišljaju ući u NATO. To bi bila teška pogreška Kremlja i taktička pogreška Rusije, posebice jer je kroz cijeli Hladni rat odnos sa Skandinavcima osiguravao sigurnu tampon zonu.
I dok europski saveznici promišljaju da li je bolje izazivati Ruse svojim vježbama i opremom ili surađivati s Putinom, Amerikanci su se već odlučili. Instaliranje SM-3 Block IIA zemlja-zrak projektila u Poljskoj nosi sa sobom realnu i jasnu prijetnju Rusiji. Iako već ptice na granama znaju da se iz Bruxellesa govori da se radi o zaštiti od balističkih projektila iz Irana, nije poznato zašto se kreće s takvim obrambenim zahvatom u vrijeme kada je Iran prihvatio apsolutno smanjivanje svojih nuklearnih kapaciteta (koji nisu niti bili orijentirani prema izradi oružja), i kada se normaliziraju odnosi sa zapadnim zemljama.
Još je manje jasno, po toj logici, zašto Amerikanci žele učetverostručiti obrambeno trošenje za Europu sa 789 milijuna dolara prošle godine na 3,4 milijarde kroz dvije godine. Cjelokupna ova godina bila je posvećena snažnim vojnim vježbama i pripremama. U Škotskoj je izvedena vježba koja je uključivala 13 tisuća vojnika, 54 ratnih brodova, 70 zrakoplova i podmornica. Posebice se izražava poveznica s Ukrajinom. Amerikanci su u travnju započeli obučavanje tri bataljuna ukrajinskih trupa kroz idućih šest mjeseci, a podjednako je ukrajinski predsjednik Petro Porošenko pozdravio odluku kanadske vlade za slanjem 200 kanadskih vojnih instruktora koji će pomoći ojačati ukrajinske oružane snage i nacionalnu gardu.
Snažan dolazak američkih i kanadskih obučavatelja i novca podiže cjelokupnu razinu proxy rata u Ukrajini na sasvim novu razinu, jer time zapadne vojske pripremaju Ukrajince na izravan vojni udar s Rusima. Uz to, s Ukrajincima je obrambeni sporazum potpisala i Turska, koja želi stvoriti proturusku crnomorsku koaliciju. Potencijalno bi takav sukob imao i veće razine, kao što pokazuje susret u Moskvi prije dva mjeseca, kada se promišljalo o suradnji Rusije, Kine, Indije i Irana protiv NATO snaga. Ali, takav savez je teško zamisliv trenutačno.
Razina spremnosti u baltičkim zemljama i Poljskoj je već poveća. Balti su vratili obvezan vojni rok, a tisuće Poljaka je aktiviralo milicije koje su postale oblik narodne obrane. Obitelji u sjeveroistočnoj Poljskoj, blizu ruske enklave Kalinjingrad, počele su spremati zalihe hrane i oružja, vjerujući kako su upravo oni prvi na udaru ruskih snaga. Obitelji svakog vikenda vježbaju strategije preživljavanja, skupljajući gljive i bilje, odlazeći u lov i spavajući u šumi. Smatra se da ih ima oko 50 tisuća, a dodatnih 35 tisuća ljudi članovi su organiziranih paramilitarnih organizacija, koje same kupuju odore, oružje i izvode vojne vježbe. Čak je sam Macierewicz sudjelovao na paramilitarnom kongresu u gradu Ostrodi, te nazvao tisuću naoružanih studenata budućnošću moderne poljske vojske.
Oko 300 škola u Poljskoj nude ovu opciju, s naprednim tečajevima u vojnom obučavanju, sportovima, povijesti i domoljublju. Slična se situacija već ostvaruje u baltičkim zemljama na vrlo organiziranoj razini. Ovi volonteri će sudjelovati i u najvećoj vojnoj vježbi koja se odvija u Poljskoj nakon Drugog svjetskog rata. Vježba Anaconda počinje u jesen, a Poljaci ju spremno dočekuju i pozdravljaju. Da li će se doista i sukobiti u konvencionalnom ratu s Rusima, teško je predvidjeti. Ipak, postoje pokazatelji da bi se determinirani kaos, u režiji velikih sila, preselio u rubne dijelove Europe. Posjeti visokih dužnosnika američke vojske i obavještajnog aparata pokazuju da bi se takav sukob mogao odigrati na liniji Baltik-Ukrajina ili na Balkanu.
http://www.advance.hr/vijesti/priprema-za-rat-u-europi/
melkior- Posts : 17503
2015-08-09
Re: Priprema za rat u Europi?
"Ovaj ministar Macierewicz je totalni debilni psihopat. Vjerojatno su takvi i u cijeloj PL-vrhuški, no nadam se da je narod većinom u redu. Osim onih totalno zaluđenih jadnika koji ne misle svojom glavom već televizorom.melkior wrote:Ministri obrana NATO članice složili su se 14. lipnja o nužnosti mjera za jačanje obrane i sposobnosti odvraćanja u Savezu. Zbog toga je NATO odlučio postaviti četiri multinacionalna bataljuna u Estoniju, Litvu, Latviju i Poljsku. Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg je rekao kako taj čin šalje jasnu poruku da će Savez odgovoriti kao jedan ako dođe do ugroze.
Time je NATO sada u potpunosti spreman implementirati Akcijski plan spremnosti, koji je usvojen na summitu NATO-a u Walesu prije dvije godine. Danas se ta spremnost širi na područje obrane u Crnomorju, gdje saveznike čeka već postavljena oprema, što se očito odnosi na poljske i rumunjske proturaketne štitove i postrojenja, koja su postala operativna nakon godina i godina čekanja.
Stoltenberg je naglasio kako je NATO-ova obrana sada u punom spektru, od čvrste nacionalne obrane, preko konvencionalnih sposobnosti, pa sve do nuklearne dimenzije. Ministri obrana su imali susret i u Skupini za nuklearno planiranje, kako bi se raspravila sigurnost i učinkovitost NATO-ovog nuklearnog odvraćanja. I cyber obrana je važna, te će se o tome posebno govoriti na predstojećem summitu u Varšavi. Cyber komponentna ratovanja bi trebala postati operativnim poljem koje bi štitilo misije i operacije.
Ministri obrana su također raspravljali o slobodnom kretanju NATO-ovih snaga kroz zemlje članice. Iako bi se to kretanje obavljalo pod složenim procedurama, ono bi omogućilo kretanje trupa i opreme bez kašnjenja, te bi se koristilo u mirnodopskim vježbama, za pojačanja u kriznim situacijama i u vremenima krajnje nužde. Drugim riječima, po prvi puta u povijesti europske vojske bi se mogle slobodno kretati iz jedne države u drugu, prateći protokol. Naglasak je ipak bio na slanju još uvijek neutvrđenih trupa prema istoku Saveza. Zamjenik glavnog tajnika NATO-a Alexander Vershbow potpisao je s ministrima obrane Estonije, Latvije i Litve ugovor o upravljanju zračnim prostorom u baltičkoj regiji. Novoostvareni ugovor bi trebao poboljšati koordinaciju civilne i vojne suradnje, te osigurati sigurno i učinkovito korištenje zračnog prostora.
I dok je susret u NATO-u ostao unutar diplomatskog izričaja i hladne vojne stege, podizanje tenzija i huškačkog govora osobito se primjećuje u Poljskoj. U srpnju će Poljaci ugostiti NATO summit, za što već sada traže bataljun vojnika koje bi Varšava postavila na svojim istočnim granicama i prema ruskoj enklavi Kalinjingrad. Ministar obrane Poljske Antoni Macierewicz nije precizirao koliko bi bataljun imao vojnika, iako u američkoj vojsci (prema kojoj se radi standardizacija) bataljun broji između 300 i 800 vojnika. Za razliku od Stoltenberga, koji je samo naglasio kako jačanje snaga na istoku nije prijetnja Rusiji, Macierewicz je jasan - bataljun snaga u Poljskoj služi isključivo za odvraćanje ruskog napada.
Stoltenberg je prilikom nedavnog posjeta Poljskoj jasno dao do znanja da će se broj NATO-ovih multinacionalnih snaga povećati u toj zemlji nakon što završi sastanak na vrhu u Varšavi. Ruski dužnosnici su odmah po objavi ovog plana odgovorili najavom stvaranja tri divizija, svaka sastavljena od deset tisuća ljudi, koje će se postaviti uzduž europske granice. Baltički narodi i Poljaci su sigurni da će do sukoba doći. Macierewicz je izjavio kako se Poljska neće moći obraniti od ruskog napada, ali će ga usporiti, što će NATO Saveznicima dati dovoljno vremena da pripremi jak protunapad. Prema njegovim riječima, NATO će sigurno izgubiti teritorij pred ruskom navalom, te će ga osloboditi kasnije.
Summit u Varšavi će imati jak prizvuk prijetnji Moskvi. Poljski dužnosnici najavljuju da će se poslati jasna politička poruka solidarnosti zbog ruskih riskantnih vojnih poteza na istočnom rubu Saveza. Poljaci su uvjereni da će Rusija testirati Savez, sve do samog ruba prilike da pojedina članica pozove na članak 5 Washingtonskog sporazuma koji govori da je napad na jednu članicu napad na cijeli Savez. Samo je jednom taj članak iskorišten, prilikom napada na New York i Washington 11. rujna 2001. Poljacima snažno na živce ide podjela u samom Savezu, gdje dio saveznika, naročito u bivšim zemljama Varšavskog pakta, pokazuju veliku bojazan od Rusije i onih koji žele surađivati s Putinom, a među njima se ponajviše ističe Njemačka.
Poljaci i Litvanci su zabrinuti zbog rasta vojnih kapaciteta u Kalinjingradu i jakoj vojnoj ruskoj prisutnosti u Bjelorusiji. Tamo se održava vježba koja uključuje scenarij nuklearnog napada na Poljsku, Švedsku i baltičke zemlje. Iako se isto može reći za razne vježbe NATO-a pored ruske granice, koje su "obrambene i miroljubljive" prirode, uključenje Švedske prijeti destabilizaciji skandinavskog područja. Naime, Švedska i Finska su tradicionalno vojno neutralne zemlje, ali osjećaju pritisak i europske i ruske strane, pri čemu njihove vlade promišljaju ući u NATO. To bi bila teška pogreška Kremlja i taktička pogreška Rusije, posebice jer je kroz cijeli Hladni rat odnos sa Skandinavcima osiguravao sigurnu tampon zonu.
I dok europski saveznici promišljaju da li je bolje izazivati Ruse svojim vježbama i opremom ili surađivati s Putinom, Amerikanci su se već odlučili. Instaliranje SM-3 Block IIA zemlja-zrak projektila u Poljskoj nosi sa sobom realnu i jasnu prijetnju Rusiji. Iako već ptice na granama znaju da se iz Bruxellesa govori da se radi o zaštiti od balističkih projektila iz Irana, nije poznato zašto se kreće s takvim obrambenim zahvatom u vrijeme kada je Iran prihvatio apsolutno smanjivanje svojih nuklearnih kapaciteta (koji nisu niti bili orijentirani prema izradi oružja), i kada se normaliziraju odnosi sa zapadnim zemljama.
Još je manje jasno, po toj logici, zašto Amerikanci žele učetverostručiti obrambeno trošenje za Europu sa 789 milijuna dolara prošle godine na 3,4 milijarde kroz dvije godine. Cjelokupna ova godina bila je posvećena snažnim vojnim vježbama i pripremama. U Škotskoj je izvedena vježba koja je uključivala 13 tisuća vojnika, 54 ratnih brodova, 70 zrakoplova i podmornica. Posebice se izražava poveznica s Ukrajinom. Amerikanci su u travnju započeli obučavanje tri bataljuna ukrajinskih trupa kroz idućih šest mjeseci, a podjednako je ukrajinski predsjednik Petro Porošenko pozdravio odluku kanadske vlade za slanjem 200 kanadskih vojnih instruktora koji će pomoći ojačati ukrajinske oružane snage i nacionalnu gardu.
Snažan dolazak američkih i kanadskih obučavatelja i novca podiže cjelokupnu razinu proxy rata u Ukrajini na sasvim novu razinu, jer time zapadne vojske pripremaju Ukrajince na izravan vojni udar s Rusima. Uz to, s Ukrajincima je obrambeni sporazum potpisala i Turska, koja želi stvoriti proturusku crnomorsku koaliciju. Potencijalno bi takav sukob imao i veće razine, kao što pokazuje susret u Moskvi prije dva mjeseca, kada se promišljalo o suradnji Rusije, Kine, Indije i Irana protiv NATO snaga. Ali, takav savez je teško zamisliv trenutačno.
Razina spremnosti u baltičkim zemljama i Poljskoj je već poveća. Balti su vratili obvezan vojni rok, a tisuće Poljaka je aktiviralo milicije koje su postale oblik narodne obrane. Obitelji u sjeveroistočnoj Poljskoj, blizu ruske enklave Kalinjingrad, počele su spremati zalihe hrane i oružja, vjerujući kako su upravo oni prvi na udaru ruskih snaga. Obitelji svakog vikenda vježbaju strategije preživljavanja, skupljajući gljive i bilje, odlazeći u lov i spavajući u šumi. Smatra se da ih ima oko 50 tisuća, a dodatnih 35 tisuća ljudi članovi su organiziranih paramilitarnih organizacija, koje same kupuju odore, oružje i izvode vojne vježbe. Čak je sam Macierewicz sudjelovao na paramilitarnom kongresu u gradu Ostrodi, te nazvao tisuću naoružanih studenata budućnošću moderne poljske vojske.
Oko 300 škola u Poljskoj nude ovu opciju, s naprednim tečajevima u vojnom obučavanju, sportovima, povijesti i domoljublju. Slična se situacija već ostvaruje u baltičkim zemljama na vrlo organiziranoj razini. Ovi volonteri će sudjelovati i u najvećoj vojnoj vježbi koja se odvija u Poljskoj nakon Drugog svjetskog rata. Vježba Anaconda počinje u jesen, a Poljaci ju spremno dočekuju i pozdravljaju. Da li će se doista i sukobiti u konvencionalnom ratu s Rusima, teško je predvidjeti. Ipak, postoje pokazatelji da bi se determinirani kaos, u režiji velikih sila, preselio u rubne dijelove Europe. Posjeti visokih dužnosnika američke vojske i obavještajnog aparata pokazuju da bi se takav sukob mogao odigrati na liniji Baltik-Ukrajina ili na Balkanu.
http://www.advance.hr/vijesti/priprema-za-rat-u-europi/
Čovjek se zaista mora pitati koliki je IQ ljudi koji vjeruju da Rusi nemaju pametnijeg posla već da ginu osvajajući nekakvo jeb... poljsko blato. Kao da nemaju dovoljno svoga. I ne samo da ginu oni u tom blatu već da u nuklearnom ognju izginu i njihovi najdraži po Rusiji. Pa moj pas ima veću pamet od tih idiota koji misle da će Rusi "osvojiti" Poljsku i tako razveseliti vašingtonske šakale koji samo to čekaju.
I pazite, spominju se nekakvi "studenti". Pa čovjek bi pomislio da su basrem oni obrazovaniji od seoskih baba. I kakvi su to studenti? Imaju li oni mozak? Pa što je to taj neoliberalizam napravio od ljudi diljem Europe. A političarski šljam da ni ne spominjem."
melkior- Posts : 17503
2015-08-09
Re: Priprema za rat u Europi?
"Mene ove izjave u vezi bataljona, koji ce braniti istok Evrope od ruske "agresije" strasno podsjecaju na izjave, prvenstveno Britanaca pred Drugi svjetski rat, kada su govorili kako nece dopustiti da Njemci okupiraju Poljsku. Svi znamo sta se kasnije desilo, a vidim da su Poljaci vec spremni na novu okupaciju i cekanje da ih saveznici oslobode."
melkior- Posts : 17503
2015-08-09
Re: Priprema za rat u Europi?
"Macierewicz je izjavio kako se Poljska neće moći obraniti od ruskog napada, ali će ga usporiti, što će NATO Saveznicima dati dovoljno vremena da pripremi jak protunapad. Prema njegovim riječima, NATO će sigurno izgubiti teritorij pred ruskom navalom, te će ga osloboditi kasnije."
Koji k? Pa što je tom liku?
On onanira na rat Poljske i Rusije?
I već planira da će ih Rusi zgaziti ko muhe, ali onda će Amerikanci spasiti stvar?
Bože mili... koliko morbidan moraš biti da se nabrijavaš na okupaciju vlastite zemlje? I koliko glup moraš biti da u slučaju rata s Rusijom očekuješ pomoć od SAD-a? Retorička pitanja.
"Čak je sam Macierewicz sudjelovao na paramilitarnom kongresu u gradu Ostrodi, te nazvao tisuću naoružanih studenata budućnošću moderne poljske vojske."
Naoružani studenti su njemu budućnost poljske vojske?
Pa to ti treba biti nekakvo nužno zlo.
Ili je mislio da će svi postati vojnici?
U svakom slučaju katastrofa."
Koji k? Pa što je tom liku?
On onanira na rat Poljske i Rusije?
I već planira da će ih Rusi zgaziti ko muhe, ali onda će Amerikanci spasiti stvar?
Bože mili... koliko morbidan moraš biti da se nabrijavaš na okupaciju vlastite zemlje? I koliko glup moraš biti da u slučaju rata s Rusijom očekuješ pomoć od SAD-a? Retorička pitanja.
"Čak je sam Macierewicz sudjelovao na paramilitarnom kongresu u gradu Ostrodi, te nazvao tisuću naoružanih studenata budućnošću moderne poljske vojske."
Naoružani studenti su njemu budućnost poljske vojske?
Pa to ti treba biti nekakvo nužno zlo.
Ili je mislio da će svi postati vojnici?
U svakom slučaju katastrofa."
melkior- Posts : 17503
2015-08-09
Re: Priprema za rat u Europi?
Neće ratovat ( bar ne direktno ) samo će odvojit ( ogradit ) EU i Rusiju jer je to nocna mora Amerike.
RayMabus- Posts : 184137
2014-04-11
Re: Priprema za rat u Europi?
Sve frca od naprednosti i 21. stoljeća, haha. Luuuuuuuuudnica!
Guest- Guest
Re: Priprema za rat u Europi?
Rusi znaju šta je Amrikancima nocna mora.
Evo ;
Zauzimamo se za formiranje zajedničkog gospodarskog i humanitarnog prostora s tržišnom ekonomijom i jasnim pravilima igre od Atlantika do Pacifika. Kao dokaz ozbiljnosti naših namjera mogu služiti naše investicije i prirodna bogatstva, koje mi omogućavamo svim zainteresiranima. Na Peterburškom gospodarskom forumu 2015. godine bilo je potpisano 205 sporazuma čiji je ukupan iznos prelazio 4,8 milijardi eura.
Zbog sankcija Rusija izgubila 25, a Europa 100 milijardi eura
Piše: Anvar Azimov, veleposlanik Ruske Federacije
Evo ;
Zauzimamo se za formiranje zajedničkog gospodarskog i humanitarnog prostora s tržišnom ekonomijom i jasnim pravilima igre od Atlantika do Pacifika. Kao dokaz ozbiljnosti naših namjera mogu služiti naše investicije i prirodna bogatstva, koje mi omogućavamo svim zainteresiranima. Na Peterburškom gospodarskom forumu 2015. godine bilo je potpisano 205 sporazuma čiji je ukupan iznos prelazio 4,8 milijardi eura.
Zbog sankcija Rusija izgubila 25, a Europa 100 milijardi eura
Piše: Anvar Azimov, veleposlanik Ruske Federacije
RayMabus- Posts : 184137
2014-04-11
Re: Priprema za rat u Europi?
Optužbe za "potkopavanje vojne transparentnosti Europe" ili zašto NATO očekuje da će Rusija mirno promatrati gomilanje njihovih snaga na istoku Europe?
Iz NATO-a su optužili Rusiju da potkopava "vojnu transparentnost Europe" održavajući "neočekivane" vojne vježbe (koje je Moskva pokrenula nakon sve većeg gomilanja NATO trupa na istoku Europe). Izgleda kako bi NATO volio da Rusija samo mirno gleda kako se upravo održavaju najveće vojne vježbe na istoku Europe od završetka Hladnog rata (u kojima sudjeluje oko 40,000 vojnika), no, to očito nije slučaj.
Stigla je i reakcija iz ruskog ministarstva obrane - ističu kako NATO namjerno stvara percepciju "ruske prijetnje", dok se za pokretanje ruskih vojnih vježbi navodi: "Niti jedan potez unutar vježbi ruske vojske, uključujući očekivani test spremnosti koji uključuje mjere jačanja sigurnosti, ne krši međunarodne sporazume prema kojima Rusija treba dati informacije o svojim vojnim aktivnostima".
Međunarodni sporazum
Naime, prema međunarodnom sporazumu vojne vježbe bi morale biti transparentne, uključujući objavu detalja o magnitudi samih vježbi. Moskva pak tvrdi kako njihov test spremnosti ne ulazi u tu kategoriju, no, navode kako su svejedno, "u znak dobre volje", sve relevantne informacije o ruskim vježbama poslali vojnim atašeima i organizaciji OESS.
Navodi se kako će aktualne ruske vojne vježbe potrajati do 22. lipnja.
Vojna karta Europe:
http://www.advance.hr/vijesti/optuzbe-za-potkopavanje-vojne-transparentnosti-europe-ili-zasto-nato-ocekuje-da-ce-rusija-mirno-promatrati-gomilanje-njihovih-snaga-na-istoku-europe/
Iz NATO-a su optužili Rusiju da potkopava "vojnu transparentnost Europe" održavajući "neočekivane" vojne vježbe (koje je Moskva pokrenula nakon sve većeg gomilanja NATO trupa na istoku Europe). Izgleda kako bi NATO volio da Rusija samo mirno gleda kako se upravo održavaju najveće vojne vježbe na istoku Europe od završetka Hladnog rata (u kojima sudjeluje oko 40,000 vojnika), no, to očito nije slučaj.
Stigla je i reakcija iz ruskog ministarstva obrane - ističu kako NATO namjerno stvara percepciju "ruske prijetnje", dok se za pokretanje ruskih vojnih vježbi navodi: "Niti jedan potez unutar vježbi ruske vojske, uključujući očekivani test spremnosti koji uključuje mjere jačanja sigurnosti, ne krši međunarodne sporazume prema kojima Rusija treba dati informacije o svojim vojnim aktivnostima".
Međunarodni sporazum
Naime, prema međunarodnom sporazumu vojne vježbe bi morale biti transparentne, uključujući objavu detalja o magnitudi samih vježbi. Moskva pak tvrdi kako njihov test spremnosti ne ulazi u tu kategoriju, no, navode kako su svejedno, "u znak dobre volje", sve relevantne informacije o ruskim vježbama poslali vojnim atašeima i organizaciji OESS.
Navodi se kako će aktualne ruske vojne vježbe potrajati do 22. lipnja.
Vojna karta Europe:
http://www.advance.hr/vijesti/optuzbe-za-potkopavanje-vojne-transparentnosti-europe-ili-zasto-nato-ocekuje-da-ce-rusija-mirno-promatrati-gomilanje-njihovih-snaga-na-istoku-europe/
melkior- Posts : 17503
2015-08-09
Re: Priprema za rat u Europi?
Bugarski premijer Bojko Borisov izjavio je u četvrtak kako zvanična Sofija ne želi učestvovati u stvaranju zajedničke crnomorske flote u čijem bi sastavu, osim njenih pomorskim snaga, bile uključene mornarice Rumunije, Turske i Ukrajine.
Cilj stvaranja takve flote bio bi neutralizacija ruskih pomorskih snaga na Crnom moru, javjlaju agencije.
"Ne treba nam rat u Crnom moru", rekao je Borisov na konferenciji za novinare u Sofiji, koju je održao zajedno s bugarskim predsjednikom Rosenom Plevnelijevim.
Samo dan nakon što je zvanična Moskva upozorila NATO da ne gomila snage nadomak njenih granica, Borisov je kazao da ne želi vidjeti fregate koje plove pored turističkih destinacija.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/predsjednik-bugarske-ne-treba-nam-rat-u-crnom-moru
Morat će brez Bugarske ......
Cilj stvaranja takve flote bio bi neutralizacija ruskih pomorskih snaga na Crnom moru, javjlaju agencije.
"Ne treba nam rat u Crnom moru", rekao je Borisov na konferenciji za novinare u Sofiji, koju je održao zajedno s bugarskim predsjednikom Rosenom Plevnelijevim.
Samo dan nakon što je zvanična Moskva upozorila NATO da ne gomila snage nadomak njenih granica, Borisov je kazao da ne želi vidjeti fregate koje plove pored turističkih destinacija.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/predsjednik-bugarske-ne-treba-nam-rat-u-crnom-moru
Morat će brez Bugarske ......
RayMabus- Posts : 184137
2014-04-11
Similar topics
» Aleksandar Dugin: Amerika priprema građanski rat u Europi!?!
» Priprema se velika koalicija HDZ-a i SDP-a
» SRBIJA: PRIPREMA ZA LOV "IZDAJNIKA"
» Kolinda se priprema za rat sa Rusijom
» SAD se priprema za mogući rat na Tajvanu
» Priprema se velika koalicija HDZ-a i SDP-a
» SRBIJA: PRIPREMA ZA LOV "IZDAJNIKA"
» Kolinda se priprema za rat sa Rusijom
» SAD se priprema za mogući rat na Tajvanu
Page 1 of 1
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum