PISMO RAZOTKRIVA UKRAJINSKU PREVARU
Page 3 of 3
Page 3 of 3 • 1, 2, 3
Re: PISMO RAZOTKRIVA UKRAJINSKU PREVARU
Američki nosač u Splitu nedawno imao je još jedan zadatak a taj je da uwjeri mornariču da ako u Italiji dođu nekakwi profašisti da ima netko tko če uletit između.
NIKAD TE AWIONE NEČETE WIDIT.
NIKAD TE AWIONE NEČETE WIDIT.
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: PISMO RAZOTKRIVA UKRAJINSKU PREVARU
Mađarska raspisala tender za remont aviona An-26 i helikoptera Mi-17
http://tangosix.rs/2016/09/03/madarska-raspisala-tender-za-remont-aviona-an-26-i-helikoptera-mi-17/
Obeležena decenija upotrebe Gripena u Mađarskoj
http://tangosix.rs/2016/10/03/deset-godina-gripena-u-madarskoj/
http://tangosix.rs/2016/09/03/madarska-raspisala-tender-za-remont-aviona-an-26-i-helikoptera-mi-17/
Obeležena decenija upotrebe Gripena u Mađarskoj
http://tangosix.rs/2016/10/03/deset-godina-gripena-u-madarskoj/
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: PISMO RAZOTKRIVA UKRAJINSKU PREVARU
MI s wama wiše ne pričamo kad je awijačija u pitanju.
Jel se pitate zašto ?
Ewo zašto :
Dalmacija Split
Dalmatinsko nebo čuvaju talijanski lovci
Podijeli na Facebook-u [url=http://twitter.com/intent/tweet?url=http://www.slobodnadalmacija.hr/dalmacija/split/clanak/id/265329/dalmatinsko-nebo-cuvaju-talijanski-lovci&text=Dalmatinsko nebo %C4%8Duvaju talijanski lovci&via=SlobodnaDalmacija]Podijeli na Twitter-u[/url] [email=?subject=%C4%8Clanak%20sa%20portala%20Slobodne%20Dalmacije:%20Dalmatinsko%20nebo%20%C4%8Duvaju%20talijanski%20lovci&body=Zanimljivo%20sa%20portala%20Slobodne%20Dalmacije:%20/dalmacija/split/clanak/id/265329/dalmatinsko-nebo-cuvaju-talijanski-lovci]Pošalji na email[/email]
Imamo li Hrvatsko ratno zrakoplovstvo ili Zagrebačko ratno zrakoplovstvo? Pitanje je na mjestu s obzirom na to da MiGovi-21 lete uglavnom iznad i oko Zagreba, pa malo do sredine Slavonije, a južno od Splita pa do Dubrovnika uopće ne patroliraju. Svi MiGovi HRZ-a danas su stacionirani samo na jednome mjestu – aerodromu u Zagrebu. Drugim riječima, izvan Zagreba HRZ nema niti jedan par dislociranih naoružanih zrakoplova koji bi mogao u slučaju potrebe, primjerice, presresti nepoznati i nekomunikativni avion iznad Dubrovnika, Mljeta ili Visa.
Od 2003. godine do danas, MiGovi su samo jednom letjeli južno od Splita i to u studenome 2012. godine, a prije toga u listopadu 2003. godina. Dakle, u 12 godina samo jednom, s tim da ih ni danas Splićani, Makarani ili Dubrovčani, o otočanima da ne govorimo, ne mogu vidjeti lovce u redovnim letovima na južnom hrvatskom nebu. Nema tjednih ili mjesečnih letova, nema vježbi presretanja, a time ni nadzora, odnosno „air policinga“ zračnog prostora RH južno od Splita.
Dakle, postavlja se pitanje tko će uzletjeti prema zračnom prostoru iznad Jadrana ususret otetom putničkom zrakoplovu ili uljezu koji ne odgovora na pozive kontrole leta, a ima neprijateljske namjere?
Odgovor nam možda pruža službena internetska stranica Talijanskog ratnog zrakoplovstva („Aeronautica Militare“). Tamo otkrivamo kartu s radijusom dosega dežurnog dvojca iz zrakoplovne baze na jugu Italije, spomenuta baza „Gioia del Colle“ kod Barija. Unutar radijusa nalazi se cjelokupna Dalmacija s južnim dijelom hrvatskoga teritorijalnog mora koje Talijansko ratno zrakoplovstvo za slučaj potrebe može pokriti i to ponosno ističu. S obzirom na to da su talijanski eurofighteri bliži središnjem i južnom dijelu hrvatskog dijela Jadrana negoli MiGovi iz Zagreba, posve je jasno da će NATO zrakoplovno operativno središte u Španjolskoj, u slučaju ugroze put hrvatskog neba dignuti Talijane, a ne hrvatske MiGove. Tim tragom postavili smo pitanje Ministarstvu obrane RH je li nadležnost za presretanjem za npr. otetim civilnim zrakoplovom ili zrakoplovom koji se nije indentificirao Hrvatskoj kontroli zračne plovidbe, a ako se isti nalazi u hrvatskom zračnom prostoru južno od Splita put Dubrovnika, preuzima Italija? U MORH-a takvu mogućnost ne isključuju.
- Ulaskom u NATO Hrvatska se uključila u NATO Integrirani sustav protuzračne obrane (NATINADS). U tom sustavu cjelokupni zračni prostor svih članica NATO-a je jedinstven i nacionalne granice u proceduri štićenja tog prostora imaju malu ulogu. Za upravljanje protuzračnom obranom u zračnom prostoru NATO država južno od Alpa zaduženo je NATO multinacionalno zrakoplovno operativno središte (CAOC) u Torrejonu u Španjolskoj. Ono donosi odluku čiji borbeni avioni presreću neidentificirani civilni ili neki drugi zrakoplov tako da vrijeme do trenutka presretanja upitnoga zrakoplova bude optimalno, a ne da ga isključivo presreću zrakoplovi države u čiji prostor je ušao - kažu u MORH-u, dodavši (citiramo): „moguće da hrvatski borbeni avioni, uz određene sporazume, vrše presretanje neidentificiranih zrakoplova iznad dijelova teritorija susjednih zemalja“.
Što o tuzi na hrvatskom jugu kaže zrakoplovna struka?
- Analizirajući politiku HRZ-a u posljednjih 10-ak godina, eskadrila borbenih aviona nema nikakav prioritet te se njezine potrebe glatko guraju pod tepih, opravdavajući se već pomalo otrcanom frazom kako se nema financijskih sredstava - kaže Danijel Vuković, diplomirani inženjer zrakoplovstva i znanstvenik koji se osim obukom pilota, bavi i izučavanjem performansi zrakoplova i njihovim poboljšanjima.
- Opravdana je teza kako bi za područje RH trebala egzistirati dva para borbenih aviona, čime se ispunjavaju uvjeti za pouzdano izvođenje presretanja na cjelokupnom državnom teritoriju. Ovakvom postavkom rasteretio bi se i rad jedne dežurne posade. Sumnjivi zrakoplov u stanju je više puta ući i izići iz našeg teritorijalnog područja u zonama otoka ili kopnenog dijela Dalmacije, a da ih borbeni avioni iz Zagreba pravovremeno ne presretnu zbog vizualne identifikacije. Dok zbog personalnih i logističkih zahtjeva može biti vidljivo i povećanje operativnih troškova u situaciji s dva dežurna borbena dvojca, prava ušteda leži u korištenju aviona povoljnijeg sa stajališta operativnih troškova. Naime, postojanjem dvaju dežurnih parova i imajući u vidu da su sumnjivi zrakoplovi u većini slučajeva civilne letjelice, presretanje bi se moglo u velikoj mjeri pouzdano izvršavati i dozvučnim avionima koji manjak svojih performansi nadoknađuju suvremenom avionikom, ponajprije radarom, te suvremenim naoružanjem.
Dozvučni tip aviona je, inače, nužno potreban i dobrodošao HRZ-u. Kako zbog uspostavljanja normalnog procesa razvoja i obuke pilota borbenog aviona sukladno zapadnim standardima obuke, a tako i zbog jeftinijeg održavanja mlaznog naleta na suvremenoj platformi s koje je prijelaz na bilo koji avion IV. generacije moguć kroz kratkotrajni konverzijski period. Uspoređujući naše MiG-21 s, primjerice, češkim dozvučnim L-159 ALCA, nemjerljive su prednosti i uštede potonjeg u troškovima održavanja, avionici, naoružanju, jednostavnosti letenja, te sustavima samozaštite. Nadalje, jasno je kako je našim MiGovima kraj operativnog vijeka vrlo blizu, te sam mišljenja kako temelje mlaznog vojnog zrakoplovstva treba graditi od dozvučnih mlaznih aviona koji u zrakoplovstvima većine zemalja predstavljaju platforme na kojima vojni piloti ostvaruju većinu svoga naleta, održavajući letačke i taktičke sposobnosti i standarde - smatra inženjer Vuković, bivši zrakoplovni časnik.
Zadnji "punokrvni" letovi nadzora i trenaže obavljani su u listopadu 2003. godine sa zračne luke „Split“. Tada su MiGovi 21 UMD vršili trenažni let sa splitskog aerodroma prema Stonu, Lastovu, Visu, natrag rutom prema Drveniku, te slijetanje na splitski aerodrom, pa zatim ulazak u podzemni potkop kod Pantane. Te su davne jeseni, prije 12 godina, piloti uvježbavali procedure i letenje sa zračne luke „Split“, korištenje podzemnog objekta ex-kodnog imena „Cetina“ na Pantani, te rad nad južnim Jadranom. Valja naglasiti da državni prostor južno od Splita, sve do Dubrovnika, Mljeta, Lastova, Visa i Drvenika, čini jednu četvrtinu hrvatskoga zračnog prostora.
Hrvatski su MiGovi sve do 2003. godine najmanje jednom godišnje letjeli državnim prostranstvom južno od Splita. Prijašnjih godina i više. Iz podzemnog potkopa kod Pantane vršila se trenaža letenja dva do tri puta godišnje.
Osim toga, put južnog Jadrana letjelo se i iz zračne baze u Puli koja je ugašena. Identičnu trenažu radili su i piloti u JRV-u i PVO-u do 1990. godine. Za vrijeme Jugoslavije postojao je pravilnik o letenju „vojnih vazduhoplova“, koji je kasnije koristio i HRZ. Valja napomenuti kako su upravo MiGovi HRZ-a 1992. u prvim borbenim operacijama na južnom bojištu (Slano, Čepikuće) djelovali sa splitske zračne luke, tj. podzemnog potkopa u Pantani.
Hrvatsko ratno zrakoplovstvo ne može biti „ratno“ ako ne vježba vatreno djelovanje po zemaljskim i nebeskim ciljevima. Zadnje vježbovno borbeno djelovanje po ciljevima na zemlji provedeno je 2013. godine, a po ciljevima u zraku naši piloti nisu pucali punih 8 godina. Ni zapovjednici brodova HRM-a teško se mogu sjetiti kada su zadnji put vidjeli krila MiGova iznad svojim raketnih topovnjača.
-„HRZ ima sposobnost presretanja neidentificiranih zrakoplova nad cjelokupnim teritorijem RH“
Da rezimiramo: godinama nema redovnih patrola iznad golemog hrvatskog juga gdje se odvija izrazito gust avionski promet, po zračnim ciljevima raketama, ni topovima naši piloti ne pucaju već osmu godinu, pune dvije godine nisu gađali zemaljske mete, u Puli, Splitu i Dubrovniku nemamo ni jednu dežurnu paru, pa su talijanskim lovcima naše more, otoci i obala dostupni na samo pola sata leta. Ako zatreba, a po odluci onih iz NATO centra, uletjeti prema uljezu iznad Slavonije, mogu Mađari sa svojim JAS-39 gripenom.
Budimo otvoreni do kraja: čemu onda Hrvatima ratno zrakoplovstvo? I je li ovakav odnos političara prema HRZ-u primjeren uspomeni na Perisa, Perešina, Živkovića i ostale pilote, junake Domovinskog rata?
Jel se pitate zašto ?
Ewo zašto :
Dalmacija Split
OTKRIVAMO
01.03.2015. | 22:23Dalmatinsko nebo čuvaju talijanski lovci
MIG-ovi ograničenog dometa
Podijeli na Facebook-u [url=http://twitter.com/intent/tweet?url=http://www.slobodnadalmacija.hr/dalmacija/split/clanak/id/265329/dalmatinsko-nebo-cuvaju-talijanski-lovci&text=Dalmatinsko nebo %C4%8Duvaju talijanski lovci&via=SlobodnaDalmacija]Podijeli na Twitter-u[/url] [email=?subject=%C4%8Clanak%20sa%20portala%20Slobodne%20Dalmacije:%20Dalmatinsko%20nebo%20%C4%8Duvaju%20talijanski%20lovci&body=Zanimljivo%20sa%20portala%20Slobodne%20Dalmacije:%20/dalmacija/split/clanak/id/265329/dalmatinsko-nebo-cuvaju-talijanski-lovci]Pošalji na email[/email]
Imamo li Hrvatsko ratno zrakoplovstvo ili Zagrebačko ratno zrakoplovstvo? Pitanje je na mjestu s obzirom na to da MiGovi-21 lete uglavnom iznad i oko Zagreba, pa malo do sredine Slavonije, a južno od Splita pa do Dubrovnika uopće ne patroliraju. Svi MiGovi HRZ-a danas su stacionirani samo na jednome mjestu – aerodromu u Zagrebu. Drugim riječima, izvan Zagreba HRZ nema niti jedan par dislociranih naoružanih zrakoplova koji bi mogao u slučaju potrebe, primjerice, presresti nepoznati i nekomunikativni avion iznad Dubrovnika, Mljeta ili Visa.
Od 2003. godine do danas, MiGovi su samo jednom letjeli južno od Splita i to u studenome 2012. godine, a prije toga u listopadu 2003. godina. Dakle, u 12 godina samo jednom, s tim da ih ni danas Splićani, Makarani ili Dubrovčani, o otočanima da ne govorimo, ne mogu vidjeti lovce u redovnim letovima na južnom hrvatskom nebu. Nema tjednih ili mjesečnih letova, nema vježbi presretanja, a time ni nadzora, odnosno „air policinga“ zračnog prostora RH južno od Splita.
MORH ne isključuje angažiranja Talijana
Jedina borbena postrojba na nebu iznad hrvatskog mora, borbena eskadrila MiGova 21, iz matične je baze u Puli prije koju godinu u tišini preseljena na zagrebački Pleso. Nakon gotovo 100 godina postojanja ugašena je čuvena vojna zrakoplovna baza osnovana davne 1917. za potrebe Austro-Ugarske. S obzirom na dolet, MiGovi sa zagrebačkog aerodroma mogu doletjeti najdalje do zone Zadra. Konkretnije, Mig-21 bisD na Plesu, s 4 rakete zrak-zrak R-60 i podtrupnim spremnikom goriva od 800 litara, na visini od 7 tisuća metara ima radijus djelovanja oko 750 km. To bi značilo let u jednom smjeru 375 km, a što nije ni blizu dovoljno za let do Dubrovnika i natrag na Pleso.Dakle, postavlja se pitanje tko će uzletjeti prema zračnom prostoru iznad Jadrana ususret otetom putničkom zrakoplovu ili uljezu koji ne odgovora na pozive kontrole leta, a ima neprijateljske namjere?
Odgovor nam možda pruža službena internetska stranica Talijanskog ratnog zrakoplovstva („Aeronautica Militare“). Tamo otkrivamo kartu s radijusom dosega dežurnog dvojca iz zrakoplovne baze na jugu Italije, spomenuta baza „Gioia del Colle“ kod Barija. Unutar radijusa nalazi se cjelokupna Dalmacija s južnim dijelom hrvatskoga teritorijalnog mora koje Talijansko ratno zrakoplovstvo za slučaj potrebe može pokriti i to ponosno ističu. S obzirom na to da su talijanski eurofighteri bliži središnjem i južnom dijelu hrvatskog dijela Jadrana negoli MiGovi iz Zagreba, posve je jasno da će NATO zrakoplovno operativno središte u Španjolskoj, u slučaju ugroze put hrvatskog neba dignuti Talijane, a ne hrvatske MiGove. Tim tragom postavili smo pitanje Ministarstvu obrane RH je li nadležnost za presretanjem za npr. otetim civilnim zrakoplovom ili zrakoplovom koji se nije indentificirao Hrvatskoj kontroli zračne plovidbe, a ako se isti nalazi u hrvatskom zračnom prostoru južno od Splita put Dubrovnika, preuzima Italija? U MORH-a takvu mogućnost ne isključuju.
- Ulaskom u NATO Hrvatska se uključila u NATO Integrirani sustav protuzračne obrane (NATINADS). U tom sustavu cjelokupni zračni prostor svih članica NATO-a je jedinstven i nacionalne granice u proceduri štićenja tog prostora imaju malu ulogu. Za upravljanje protuzračnom obranom u zračnom prostoru NATO država južno od Alpa zaduženo je NATO multinacionalno zrakoplovno operativno središte (CAOC) u Torrejonu u Španjolskoj. Ono donosi odluku čiji borbeni avioni presreću neidentificirani civilni ili neki drugi zrakoplov tako da vrijeme do trenutka presretanja upitnoga zrakoplova bude optimalno, a ne da ga isključivo presreću zrakoplovi države u čiji prostor je ušao - kažu u MORH-u, dodavši (citiramo): „moguće da hrvatski borbeni avioni, uz određene sporazume, vrše presretanje neidentificiranih zrakoplova iznad dijelova teritorija susjednih zemalja“.
Vrijeme je za nabavu dozvučnih aviona
- Analizirajući politiku HRZ-a u posljednjih 10-ak godina, eskadrila borbenih aviona nema nikakav prioritet te se njezine potrebe glatko guraju pod tepih, opravdavajući se već pomalo otrcanom frazom kako se nema financijskih sredstava - kaže Danijel Vuković, diplomirani inženjer zrakoplovstva i znanstvenik koji se osim obukom pilota, bavi i izučavanjem performansi zrakoplova i njihovim poboljšanjima.
- Opravdana je teza kako bi za područje RH trebala egzistirati dva para borbenih aviona, čime se ispunjavaju uvjeti za pouzdano izvođenje presretanja na cjelokupnom državnom teritoriju. Ovakvom postavkom rasteretio bi se i rad jedne dežurne posade. Sumnjivi zrakoplov u stanju je više puta ući i izići iz našeg teritorijalnog područja u zonama otoka ili kopnenog dijela Dalmacije, a da ih borbeni avioni iz Zagreba pravovremeno ne presretnu zbog vizualne identifikacije. Dok zbog personalnih i logističkih zahtjeva može biti vidljivo i povećanje operativnih troškova u situaciji s dva dežurna borbena dvojca, prava ušteda leži u korištenju aviona povoljnijeg sa stajališta operativnih troškova. Naime, postojanjem dvaju dežurnih parova i imajući u vidu da su sumnjivi zrakoplovi u većini slučajeva civilne letjelice, presretanje bi se moglo u velikoj mjeri pouzdano izvršavati i dozvučnim avionima koji manjak svojih performansi nadoknađuju suvremenom avionikom, ponajprije radarom, te suvremenim naoružanjem.
Dozvučni tip aviona je, inače, nužno potreban i dobrodošao HRZ-u. Kako zbog uspostavljanja normalnog procesa razvoja i obuke pilota borbenog aviona sukladno zapadnim standardima obuke, a tako i zbog jeftinijeg održavanja mlaznog naleta na suvremenoj platformi s koje je prijelaz na bilo koji avion IV. generacije moguć kroz kratkotrajni konverzijski period. Uspoređujući naše MiG-21 s, primjerice, češkim dozvučnim L-159 ALCA, nemjerljive su prednosti i uštede potonjeg u troškovima održavanja, avionici, naoružanju, jednostavnosti letenja, te sustavima samozaštite. Nadalje, jasno je kako je našim MiGovima kraj operativnog vijeka vrlo blizu, te sam mišljenja kako temelje mlaznog vojnog zrakoplovstva treba graditi od dozvučnih mlaznih aviona koji u zrakoplovstvima većine zemalja predstavljaju platforme na kojima vojni piloti ostvaruju većinu svoga naleta, održavajući letačke i taktičke sposobnosti i standarde - smatra inženjer Vuković, bivši zrakoplovni časnik.
Zadnji nadzor Jadrana obavljen je daleke 2003.
Hrvatski su MiGovi sve do 2003. godine najmanje jednom godišnje letjeli državnim prostranstvom južno od Splita. Prijašnjih godina i više. Iz podzemnog potkopa kod Pantane vršila se trenaža letenja dva do tri puta godišnje.
Osim toga, put južnog Jadrana letjelo se i iz zračne baze u Puli koja je ugašena. Identičnu trenažu radili su i piloti u JRV-u i PVO-u do 1990. godine. Za vrijeme Jugoslavije postojao je pravilnik o letenju „vojnih vazduhoplova“, koji je kasnije koristio i HRZ. Valja napomenuti kako su upravo MiGovi HRZ-a 1992. u prvim borbenim operacijama na južnom bojištu (Slano, Čepikuće) djelovali sa splitske zračne luke, tj. podzemnog potkopa u Pantani.
Hrvatsko ratno zrakoplovstvo ne može biti „ratno“ ako ne vježba vatreno djelovanje po zemaljskim i nebeskim ciljevima. Zadnje vježbovno borbeno djelovanje po ciljevima na zemlji provedeno je 2013. godine, a po ciljevima u zraku naši piloti nisu pucali punih 8 godina. Ni zapovjednici brodova HRM-a teško se mogu sjetiti kada su zadnji put vidjeli krila MiGova iznad svojim raketnih topovnjača.
Uljeza nad Slavonijom mogu hvatati Mađari
Usprkos svom jadu i nevolji koji su zatekli HRZ, u MORH-u smatraju kako se ne može konstatirati gubitak sposobnosti zaštite i presretanja dežurnoga borbenoga dvojca nad izrazito velikim zračnim prostorom RH iznad srednje i južne Dalmacije, pa odgovaraju:-„HRZ ima sposobnost presretanja neidentificiranih zrakoplova nad cjelokupnim teritorijem RH“
Da rezimiramo: godinama nema redovnih patrola iznad golemog hrvatskog juga gdje se odvija izrazito gust avionski promet, po zračnim ciljevima raketama, ni topovima naši piloti ne pucaju već osmu godinu, pune dvije godine nisu gađali zemaljske mete, u Puli, Splitu i Dubrovniku nemamo ni jednu dežurnu paru, pa su talijanskim lovcima naše more, otoci i obala dostupni na samo pola sata leta. Ako zatreba, a po odluci onih iz NATO centra, uletjeti prema uljezu iznad Slavonije, mogu Mađari sa svojim JAS-39 gripenom.
Budimo otvoreni do kraja: čemu onda Hrvatima ratno zrakoplovstvo? I je li ovakav odnos političara prema HRZ-u primjeren uspomeni na Perisa, Perešina, Živkovića i ostale pilote, junake Domovinskog rata?
denis krnić
Pokusni kunićiLetjeli su MiGovi doduše 2006. i 2007., ali ne poradi nadzora neba, nego kao pokusni kunići u svrhu ispitivanja učinkovitosti radarskog sustava FPS 117 (radarske postaje Učka i Rota). |
Bez osiguranja u Dubrovniku
Zasjedanje Parlamentarne skupštine NATO-a koje se 2013. održalo u Dubrovniku bio je najveći politički skup ikad održan u Hrvatskoj. Mjere osiguranja tada nisu predvidjele dežurni HRZ-ov dvojac borbenih zrakoplova na Čilipima ili u Splitu. Da je kojim slučajem nepoznati zrakoplov za vrijeme održavanja skupa ušao u hrvatski zračni prostor iz pravca mora, negdje iznad južnog Jadrana, i uputio prema Dubrovniku, reagirali bi lovci iz talijanske vojne baze „Gioia del Colle“.
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: PISMO RAZOTKRIVA UKRAJINSKU PREVARU
u hrvatskoj državi preko javne nabave(lova poreznih obvenika) se ne može žvaka kupiti da neki ćato iz HDZa ili HNSa ne zamrači pare i ukrade dio kolača. Još se tu našli korumpirani Ukrainci, i već vidim kako se neki Ukrainski HDZovc Oleg , i Hrvatski HDZovac/HNSovac Ivan dogovaraju kako će ukrasti i zajebati obje države za svoje džepove.
Guest- Guest
Re: PISMO RAZOTKRIVA UKRAJINSKU PREVARU
S KRETENIMA SE NE RASPRAWLJA.
UKIDA SE LOWAČKA ESKADRILA I ORBAN WAM PREUZIMA NEBO TE POLA NEBA U BIH DAKLE I NADZOR NAD RS TAJ SJEWERNI DIO.
ORBAN DALMATINSKI SAWEZNIK A WI PUŠITE KURAZ SA TOM ZAGREBAČKOM ESKADRILOM.
UKIDA SE LOWAČKA ESKADRILA I ORBAN WAM PREUZIMA NEBO TE POLA NEBA U BIH DAKLE I NADZOR NAD RS TAJ SJEWERNI DIO.
ORBAN DALMATINSKI SAWEZNIK A WI PUŠITE KURAZ SA TOM ZAGREBAČKOM ESKADRILOM.
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: PISMO RAZOTKRIVA UKRAJINSKU PREVARU
RayMabus wrote:S KRETENIMA SE NE RASPRAWLJA.
UKIDA SE LOWAČKA ESKADRILA I ORBAN WAM PREUZIMA NEBO TE POLA NEBA U BIH DAKLE I NADZOR NAD RS TAJ SJEWERNI DIO.
ORBAN DALMATINSKI SAWEZNIK A WI PUŠITE KURAZ SA TOM ZAGREBAČKOM ESKADRILOM.
toliko para pojedu uhljebi u Zagrebu, da bi mogli imati 4 eskadrile F-22 /Su-35 aviona, pa nije niti loša ideja.. Republika Dalmacija
Guest- Guest
Re: PISMO RAZOTKRIVA UKRAJINSKU PREVARU
Normalno ....dobiwa i Rijeku jer može Gripenima to dowatit ( Mađari rade zračni nadzor ZLowenčima ) .............a RIjeka između Italije i Mađrske uwijek bira ...........ORBANA
Last edited by RayMabus on 26/3/2016, 12:33; edited 1 time in total
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: PISMO RAZOTKRIVA UKRAJINSKU PREVARU
Uostalom gospodo draga iz Zagreba , sjewerne Hr , Slawonije , Like Rijeke i Istre ......sad čete widit kako je nama bilo swe owe godine tj kad wam netko drugi zuji powiše glawe ....a nama je bilo još gore jer smo plačali neku našu awijačiju koju nikad nismo praktički ni widili niti je radila za ono za šta je zaslužena ................plačat čete i wi Orbanu za owo narawno al was barem nitko neče držat za budale i prodawat da imate nešto swoje A NEMATE.
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: PISMO RAZOTKRIVA UKRAJINSKU PREVARU
I onda kao šečer na kraju ..........Orbanu uopče nije problem poslat stalno dwa operatiwna Gripena u Zemunik da isti obnašaju dužnost air poličinga umjesto Talijana,
A da widim tu Srbiju koja če stawit weto nad Mađarskim air poličingom nad BiH ( RS ).
A da widim tu Srbiju koja če stawit weto nad Mađarskim air poličingom nad BiH ( RS ).
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: PISMO RAZOTKRIVA UKRAJINSKU PREVARU
ŠAH MAT..
Nema para .....ukida se zg eskadrila.
Ekipa oče eskadrilu 20 k od Zlowenske graniče jer i je bliže doma iako je Udbina jedina prawa.
Sad čete swe popušit i plesat čete kako Orban kaže.
Nema para .....ukida se zg eskadrila.
Ekipa oče eskadrilu 20 k od Zlowenske graniče jer i je bliže doma iako je Udbina jedina prawa.
Sad čete swe popušit i plesat čete kako Orban kaže.
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: PISMO RAZOTKRIVA UKRAJINSKU PREVARU
A ako wam šta nije jasno pošaljemo wam našeg saweznika Orbana da wam malo taj Zagreb popegla.
Ipak je došao
Orban objavio fotografiju s ljetovanja u Hrvatskoj: 'I dalje je prekrasna'
Orban je navodno bio na Mljetu koji je jednom prilikom nazvao "draguljem Jadrana"
21039 pregleda
5,7 - bodova
"Mađar, Dalmatinac, dva prijatelja", napisao je Orban uz ovu fotografiju
Foto: Facebook
Autor:
Bojan Arežina
Mađarski premijer Viktor Orban ipak je na ljetovanje stigao u Hrvatsku, čime se sam pohvalio na svom službenom profilu na Facebooku.
Govorilo se kako mađarski premijer Viktor Orban ove godine možda neće ići na odmor u Hrvatsku zbog loših odnosa dviju država.
– Hrvatska je i dalje prekrasna – napisao je Orban 20. srpnja, a dan poslije objavio je i fotografiju na kojoj je sa suprugom Aniko i jednim muškarcem, a uz koju je napisao "Mađar, Dalmatinac, dvojica prijatelja".
Mađarski mediji pišu da je Orban bio na Mljetu, na kojemu je prvi put bio prije više od deset godina, a koji je, kako piše Bors, jednom prilikom nazvao "draguljem Jadrana".
Ipak je došao
Orban objavio fotografiju s ljetovanja u Hrvatskoj: 'I dalje je prekrasna'
Orban je navodno bio na Mljetu koji je jednom prilikom nazvao "draguljem Jadrana"
21039 pregleda
5,7 - bodova
"Mađar, Dalmatinac, dva prijatelja", napisao je Orban uz ovu fotografiju
Foto: Facebook
Autor:
Bojan Arežina
Mađarski premijer Viktor Orban ipak je na ljetovanje stigao u Hrvatsku, čime se sam pohvalio na svom službenom profilu na Facebooku.
Govorilo se kako mađarski premijer Viktor Orban ove godine možda neće ići na odmor u Hrvatsku zbog loših odnosa dviju država.
– Hrvatska je i dalje prekrasna – napisao je Orban 20. srpnja, a dan poslije objavio je i fotografiju na kojoj je sa suprugom Aniko i jednim muškarcem, a uz koju je napisao "Mađar, Dalmatinac, dvojica prijatelja".
Mađarski mediji pišu da je Orban bio na Mljetu, na kojemu je prvi put bio prije više od deset godina, a koji je, kako piše Bors, jednom prilikom nazvao "draguljem Jadrana".
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: PISMO RAZOTKRIVA UKRAJINSKU PREVARU
RayMabus wrote:MI s wama wiše ne pričamo kad je awijačija u pitanju.
Jel se pitate zašto ?
Ewo zašto :
Dalmacija SplitOTKRIVAMO
01.03.2015. | 22:23
Dalmatinsko nebo čuvaju talijanski lovci
MIG-ovi ograničenog dometa
Podijeli na Facebook-u [url=http://twitter.com/intent/tweet?url=http://www.slobodnadalmacija.hr/dalmacija/split/clanak/id/265329/dalmatinsko-nebo-cuvaju-talijanski-lovci&text=Dalmatinsko nebo %C4%8Duvaju talijanski]Podijeli na Twitter-u[/url] [email=?subject=%C4%8Clanak%20sa%20portala%20Slobodne%20Dalmacije:%20Dalmatinsko%20nebo%20%C4%8Duvaju%20talijanski%20lovci&body=Zanimljivo%20sa%20portala%20Slobodne%20Dalmacije:%20/dalmacija/split/clanak/id/265329/dalmatinsko-nebo-cuvaju-talijanski-lovci]Pošalji na email[/email]
Imamo li Hrvatsko ratno zrakoplovstvo ili Zagrebačko ratno zrakoplovstvo? Pitanje je na mjestu s obzirom na to da MiGovi-21 lete uglavnom iznad i oko Zagreba, pa malo do sredine Slavonije, a južno od Splita pa do Dubrovnika uopće ne patroliraju. Svi MiGovi HRZ-a danas su stacionirani samo na jednome mjestu – aerodromu u Zagrebu. Drugim riječima, izvan Zagreba HRZ nema niti jedan par dislociranih naoružanih zrakoplova koji bi mogao u slučaju potrebe, primjerice, presresti nepoznati i nekomunikativni avion iznad Dubrovnika, Mljeta ili Visa.
Od 2003. godine do danas, MiGovi su samo jednom letjeli južno od Splita i to u studenome 2012. godine, a prije toga u listopadu 2003. godina. Dakle, u 12 godina samo jednom, s tim da ih ni danas Splićani, Makarani ili Dubrovčani, o otočanima da ne govorimo, ne mogu vidjeti lovce u redovnim letovima na južnom hrvatskom nebu. Nema tjednih ili mjesečnih letova, nema vježbi presretanja, a time ni nadzora, odnosno „air policinga“ zračnog prostora RH južno od Splita.MORH ne isključuje angažiranja Talijana
Jedina borbena postrojba na nebu iznad hrvatskog mora, borbena eskadrila MiGova 21, iz matične je baze u Puli prije koju godinu u tišini preseljena na zagrebački Pleso. Nakon gotovo 100 godina postojanja ugašena je čuvena vojna zrakoplovna baza osnovana davne 1917. za potrebe Austro-Ugarske. S obzirom na dolet, MiGovi sa zagrebačkog aerodroma mogu doletjeti najdalje do zone Zadra. Konkretnije, Mig-21 bisD na Plesu, s 4 rakete zrak-zrak R-60 i podtrupnim spremnikom goriva od 800 litara, na visini od 7 tisuća metara ima radijus djelovanja oko 750 km. To bi značilo let u jednom smjeru 375 km, a što nije ni blizu dovoljno za let do Dubrovnika i natrag na Pleso.
Dakle, postavlja se pitanje tko će uzletjeti prema zračnom prostoru iznad Jadrana ususret otetom putničkom zrakoplovu ili uljezu koji ne odgovora na pozive kontrole leta, a ima neprijateljske namjere?
Odgovor nam možda pruža službena internetska stranica Talijanskog ratnog zrakoplovstva („Aeronautica Militare“). Tamo otkrivamo kartu s radijusom dosega dežurnog dvojca iz zrakoplovne baze na jugu Italije, spomenuta baza „Gioia del Colle“ kod Barija. Unutar radijusa nalazi se cjelokupna Dalmacija s južnim dijelom hrvatskoga teritorijalnog mora koje Talijansko ratno zrakoplovstvo za slučaj potrebe može pokriti i to ponosno ističu. S obzirom na to da su talijanski eurofighteri bliži središnjem i južnom dijelu hrvatskog dijela Jadrana negoli MiGovi iz Zagreba, posve je jasno da će NATO zrakoplovno operativno središte u Španjolskoj, u slučaju ugroze put hrvatskog neba dignuti Talijane, a ne hrvatske MiGove. Tim tragom postavili smo pitanje Ministarstvu obrane RH je li nadležnost za presretanjem za npr. otetim civilnim zrakoplovom ili zrakoplovom koji se nije indentificirao Hrvatskoj kontroli zračne plovidbe, a ako se isti nalazi u hrvatskom zračnom prostoru južno od Splita put Dubrovnika, preuzima Italija? U MORH-a takvu mogućnost ne isključuju.
- Ulaskom u NATO Hrvatska se uključila u NATO Integrirani sustav protuzračne obrane (NATINADS). U tom sustavu cjelokupni zračni prostor svih članica NATO-a je jedinstven i nacionalne granice u proceduri štićenja tog prostora imaju malu ulogu. Za upravljanje protuzračnom obranom u zračnom prostoru NATO država južno od Alpa zaduženo je NATO multinacionalno zrakoplovno operativno središte (CAOC) u Torrejonu u Španjolskoj. Ono donosi odluku čiji borbeni avioni presreću neidentificirani civilni ili neki drugi zrakoplov tako da vrijeme do trenutka presretanja upitnoga zrakoplova bude optimalno, a ne da ga isključivo presreću zrakoplovi države u čiji prostor je ušao - kažu u MORH-u, dodavši (citiramo): „moguće da hrvatski borbeni avioni, uz određene sporazume, vrše presretanje neidentificiranih zrakoplova iznad dijelova teritorija susjednih zemalja“.
Vrijeme je za nabavu dozvučnih aviona
Što o tuzi na hrvatskom jugu kaže zrakoplovna struka?
- Analizirajući politiku HRZ-a u posljednjih 10-ak godina, eskadrila borbenih aviona nema nikakav prioritet te se njezine potrebe glatko guraju pod tepih, opravdavajući se već pomalo otrcanom frazom kako se nema financijskih sredstava - kaže Danijel Vuković, diplomirani inženjer zrakoplovstva i znanstvenik koji se osim obukom pilota, bavi i izučavanjem performansi zrakoplova i njihovim poboljšanjima.
- Opravdana je teza kako bi za područje RH trebala egzistirati dva para borbenih aviona, čime se ispunjavaju uvjeti za pouzdano izvođenje presretanja na cjelokupnom državnom teritoriju. Ovakvom postavkom rasteretio bi se i rad jedne dežurne posade. Sumnjivi zrakoplov u stanju je više puta ući i izići iz našeg teritorijalnog područja u zonama otoka ili kopnenog dijela Dalmacije, a da ih borbeni avioni iz Zagreba pravovremeno ne presretnu zbog vizualne identifikacije. Dok zbog personalnih i logističkih zahtjeva može biti vidljivo i povećanje operativnih troškova u situaciji s dva dežurna borbena dvojca, prava ušteda leži u korištenju aviona povoljnijeg sa stajališta operativnih troškova. Naime, postojanjem dvaju dežurnih parova i imajući u vidu da su sumnjivi zrakoplovi u većini slučajeva civilne letjelice, presretanje bi se moglo u velikoj mjeri pouzdano izvršavati i dozvučnim avionima koji manjak svojih performansi nadoknađuju suvremenom avionikom, ponajprije radarom, te suvremenim naoružanjem.
Dozvučni tip aviona je, inače, nužno potreban i dobrodošao HRZ-u. Kako zbog uspostavljanja normalnog procesa razvoja i obuke pilota borbenog aviona sukladno zapadnim standardima obuke, a tako i zbog jeftinijeg održavanja mlaznog naleta na suvremenoj platformi s koje je prijelaz na bilo koji avion IV. generacije moguć kroz kratkotrajni konverzijski period. Uspoređujući naše MiG-21 s, primjerice, češkim dozvučnim L-159 ALCA, nemjerljive su prednosti i uštede potonjeg u troškovima održavanja, avionici, naoružanju, jednostavnosti letenja, te sustavima samozaštite. Nadalje, jasno je kako je našim MiGovima kraj operativnog vijeka vrlo blizu, te sam mišljenja kako temelje mlaznog vojnog zrakoplovstva treba graditi od dozvučnih mlaznih aviona koji u zrakoplovstvima većine zemalja predstavljaju platforme na kojima vojni piloti ostvaruju većinu svoga naleta, održavajući letačke i taktičke sposobnosti i standarde - smatra inženjer Vuković, bivši zrakoplovni časnik.
Zadnji nadzor Jadrana obavljen je daleke 2003.
Zadnji "punokrvni" letovi nadzora i trenaže obavljani su u listopadu 2003. godine sa zračne luke „Split“. Tada su MiGovi 21 UMD vršili trenažni let sa splitskog aerodroma prema Stonu, Lastovu, Visu, natrag rutom prema Drveniku, te slijetanje na splitski aerodrom, pa zatim ulazak u podzemni potkop kod Pantane. Te su davne jeseni, prije 12 godina, piloti uvježbavali procedure i letenje sa zračne luke „Split“, korištenje podzemnog objekta ex-kodnog imena „Cetina“ na Pantani, te rad nad južnim Jadranom. Valja naglasiti da državni prostor južno od Splita, sve do Dubrovnika, Mljeta, Lastova, Visa i Drvenika, čini jednu četvrtinu hrvatskoga zračnog prostora.
Hrvatski su MiGovi sve do 2003. godine najmanje jednom godišnje letjeli državnim prostranstvom južno od Splita. Prijašnjih godina i više. Iz podzemnog potkopa kod Pantane vršila se trenaža letenja dva do tri puta godišnje.
Osim toga, put južnog Jadrana letjelo se i iz zračne baze u Puli koja je ugašena. Identičnu trenažu radili su i piloti u JRV-u i PVO-u do 1990. godine. Za vrijeme Jugoslavije postojao je pravilnik o letenju „vojnih vazduhoplova“, koji je kasnije koristio i HRZ. Valja napomenuti kako su upravo MiGovi HRZ-a 1992. u prvim borbenim operacijama na južnom bojištu (Slano, Čepikuće) djelovali sa splitske zračne luke, tj. podzemnog potkopa u Pantani.
Hrvatsko ratno zrakoplovstvo ne može biti „ratno“ ako ne vježba vatreno djelovanje po zemaljskim i nebeskim ciljevima. Zadnje vježbovno borbeno djelovanje po ciljevima na zemlji provedeno je 2013. godine, a po ciljevima u zraku naši piloti nisu pucali punih 8 godina. Ni zapovjednici brodova HRM-a teško se mogu sjetiti kada su zadnji put vidjeli krila MiGova iznad svojim raketnih topovnjača.
Uljeza nad Slavonijom mogu hvatati Mađari
Usprkos svom jadu i nevolji koji su zatekli HRZ, u MORH-u smatraju kako se ne može konstatirati gubitak sposobnosti zaštite i presretanja dežurnoga borbenoga dvojca nad izrazito velikim zračnim prostorom RH iznad srednje i južne Dalmacije, pa odgovaraju:
-„HRZ ima sposobnost presretanja neidentificiranih zrakoplova nad cjelokupnim teritorijem RH“
Da rezimiramo: godinama nema redovnih patrola iznad golemog hrvatskog juga gdje se odvija izrazito gust avionski promet, po zračnim ciljevima raketama, ni topovima naši piloti ne pucaju već osmu godinu, pune dvije godine nisu gađali zemaljske mete, u Puli, Splitu i Dubrovniku nemamo ni jednu dežurnu paru, pa su talijanskim lovcima naše more, otoci i obala dostupni na samo pola sata leta. Ako zatreba, a po odluci onih iz NATO centra, uletjeti prema uljezu iznad Slavonije, mogu Mađari sa svojim JAS-39 gripenom.
Budimo otvoreni do kraja: čemu onda Hrvatima ratno zrakoplovstvo? I je li ovakav odnos političara prema HRZ-u primjeren uspomeni na Perisa, Perešina, Živkovića i ostale pilote, junake Domovinskog rata?denis krnić
Pokusni kunići
Letjeli su MiGovi doduše 2006. i 2007., ali ne poradi nadzora neba, nego kao pokusni kunići u svrhu ispitivanja učinkovitosti radarskog sustava FPS 117 (radarske postaje Učka i Rota).Bez osiguranja u Dubrovniku
Zasjedanje Parlamentarne skupštine NATO-a koje se 2013. održalo u Dubrovniku bio je najveći politički skup ikad održan u Hrvatskoj. Mjere osiguranja tada nisu predvidjele dežurni HRZ-ov dvojac borbenih zrakoplova na Čilipima ili u Splitu. Da je kojim slučajem nepoznati zrakoplov za vrijeme održavanja skupa ušao u hrvatski zračni prostor iz pravca mora, negdje iznad južnog Jadrana, i uputio prema Dubrovniku, reagirali bi lovci iz talijanske vojne baze „Gioia del Colle“.
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Re: PISMO RAZOTKRIVA UKRAJINSKU PREVARU
Izbačeni ste iz igre.
Upada Orban.
Samo smo was premostili i wratili milo za drago plus dobili još jačeg saweznika
NIKAD NEČETE DOBIT AWIONE.
NIKAD.
Upada Orban.
Samo smo was premostili i wratili milo za drago plus dobili još jačeg saweznika
NIKAD NEČETE DOBIT AWIONE.
NIKAD.
RayMabus- Posts : 184105
2014-04-11
Page 3 of 3 • 1, 2, 3
Similar topics
» prevaranti zavrsili dugogodisnju prevaru uspjesno
» Grčka PC priznala Ukrajinsku PC
» ROJS RAZOTKRIVA ISTINU
» Laže selo, lažu ljudi...
» "KAKVA CRNA DEVICA MARIJA" Gardijan: Papa Franja RASKRINKAO bosansku turističku prevaru
» Grčka PC priznala Ukrajinsku PC
» ROJS RAZOTKRIVA ISTINU
» Laže selo, lažu ljudi...
» "KAKVA CRNA DEVICA MARIJA" Gardijan: Papa Franja RASKRINKAO bosansku turističku prevaru
Page 3 of 3
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum