ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Keep Calm and Fuck Off

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by debotoijusto 28/2/2016, 11:49

preko_vode_do_slobode wrote:
bogomdani wrote:
Ero wrote:Prije 4 godine vam javni dug je iznosio 49% od GDP.-ia, a na kraju mandata  najbolje vlade ikad 89%. :D
Ero,od intelektualca poput tebe bih ovcekivao da osudis SVE koji su opustosili ovu drzavu..ne samo lijeve,nego i one presvucene..

ekonomski gledano, prema nekim ključnim parametrima, najveću štetu za RH ekonomiju je dugoročno napravio Ivo Sanader i njegova vladavina.
istina
ali onda se najbolje zivjelo
skoro kao u YU 60-70g

debotoijusto

Posts : 31227
2014-04-12


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by Yehudi 28/2/2016, 11:51

debotoijusto wrote:
Ero wrote:Prije 4 godine vam javni dug je . :D
Kad je potom predsjednica Grabar-Kitarović smijenila šefa tajne službe, premijer Orešković hrabrim je Facebook-statusom „građankama i građanima Dubrovnika uputio najiskrenije čestitke za festu Svetog Vlaha“, a kad su novinari otkrili mračnu prošlost ministra kulture, premijer se bez krzmanja i „s velikom radošću odazvao pozivu na svečanost uručenja nagrada našim najboljim paraolimpijcima“
Sleep
Yehudi
Yehudi

Posts : 14715
2014-04-20


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by Ero 28/2/2016, 11:53

preko_vode_do_slobode wrote:
bogomdani wrote:
Ero wrote:Prije 4 godine vam javni dug je iznosio 49% od GDP.-ia, a na kraju mandata  najbolje vlade ikad 89%. :D
Ero,od intelektualca poput tebe bih ovcekivao da osudis SVE koji su opustosili ovu drzavu..ne samo lijeve,nego i one presvucene..

ekonomski gledano, prema nekim ključnim parametrima, najveću štetu za RH ekonomiju je dugoročno napravio Ivo Sanader i njegova vladavina.
Možda sam neinformiran, ali se s tim ne bih složio.
Kad je otišao g.Snader, odnosno gđa Kosor, ste, glede na parametre, imali priliku čak ući i u euro zonu.
Tako kažu vaši stručnjaci.
No, nije tajna da su svi odreda pokušavali zadržati vlast bjesomučnim zaduživanjem.
Ovdje bi nam trebao majstor Yoda, da prilijepi kakav dijagram o rastu javnog duga kroz desetljeća nakon rata.

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by Ero 28/2/2016, 11:55

bogomdani wrote:
Ero wrote:
bogomdani wrote:
Ero wrote:Prije 4 godine vam javni dug je iznosio 49% od GDP.-ia, a na kraju mandata  najbolje vlade ikad 89%. :D
Ero,od intelektualca poput tebe bih ovcekivao da osudis SVE koji su opustosili ovu drzavu..ne samo lijeve,nego i one presvucene..
Nisu došli na red.
Znaš, problem moraš rješavati postupno, što će reći selektivno, makar se to u ovom trenutku čuje pristrano.
Tuđman im je ostavio državu a ovi ( i oni) su "detuđmanizacijom" od nje napravili "Državni kokošinjac".
redom ako se bude islo,i njihovi unuci ce pomrijeti,vjerovatno u nekim vilama na moru ili cak na Floridi,uz privatnu medicinsku sestru.. lol!

To su stvarno beznačajne sitnice, koje nikako ne mogu utjecati na gospodarsko stanje u državi.
Rađe se upitajte di su isparile onolike silne milijarde € , koje ste posudili.

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by Guest 28/2/2016, 12:03

debotoijusto wrote:
preko_vode_do_slobode wrote:
bogomdani wrote:
Ero wrote:Prije 4 godine vam javni dug je iznosio 49% od GDP.-ia, a na kraju mandata  najbolje vlade ikad 89%. :D
Ero,od intelektualca poput tebe bih ovcekivao da osudis SVE koji su opustosili ovu drzavu..ne samo lijeve,nego i one presvucene..

ekonomski gledano, prema nekim ključnim parametrima, najveću štetu za RH ekonomiju je dugoročno napravio Ivo Sanader i njegova vladavina.
istina
ali onda se najbolje zivjelo
skoro kao u YU 60-70g

točno to. najbolje se živjelo za vrijeme Ive Sanadera, kao i zlatni period Yugoslavije recimo 70tih godina, ali to se sve temeljilo na opakom zaduživanju i expanziji državne potrošnje na račun zapadnih kredita. 

I onda takve stvari dođu na naplatu 10godina kasnije. u Yugi 80tih, a kod nas 2010- nadalje. 

Da mogao bi i povući paralere između Yuge 70tih i Sanadera 2000tih. Recimo za vrijeme Sanadera se uvelike povećava udio države u BDPU(dakle praktički se vraćamo  u socijalizam, država istiskuje privatni sektor za vrijeme Sanadera), grade se veliki infrastrukturni projekti koji su napumpali BDP, rodijaci se nakrali i postali bogataši, ali su stvorili ogromnu gubitašku infrastrukturu koja i danas posluje u minusu(recimo grad split svaki misec -600 000 za održavanje sanaderove dvorane)

Broj zaposlenih u javnom sektoru raste eksponencijalno, pojedina ministarstva povećali broj zaposlenih za 400-500%, to utječe do toga ljudi imaju para i troše, i onda dolazi do eksplozije trgovačkih centara i građevinskih sektora, što ubrzava gospodarski rast od 4-5%. 

Taj rast od 4-5% kao na prvi pogled prati exponencijalni rast javnog duga, javni dug raste u odnosu na bdp stabilno, ali nominalno svake godine milijarde i milijarde se zadužuju i preko državne potrošnje upumpavaju u beton i šoping centre.

Rezultat toga jest da je pokrivenost uvoza i izvoza za vrijeme Sanadera pala na jebenih 44%.   Deficit na platnoj bilanci je bio čak godišnje -30milijardi kuna pri kraju vladavine sanadera. 
To su oni pravi podaci koji se kriju iza toga famoznog Sanaderovog "rasta", ili kako bi rekao ti - "doba najveće prevare" - tu bi se složio. 


I onda je samo trebala jedna mala kriza da taj Sanaderov keynezijanski model - prdne u čabar. I to se dogodilo. 


Onda dolazi Zokijeva vlada koja održava uglavnom status quo. Ne radi nikakve rezove, neka sitna krađa i sitni lopovluk i uhljebljivanje gdje se može, državnu potrošnju uglavnom blago povećavaju, ali bez značajnih ekonomskih reformi - javni dug i dalje raste. 

međutim - te investicije u šoping centre i stanove , pokazuju se promašaj, pa pada uvoz, a raste izvoz, pa je pokrivenost uvoza izvozom, skočila sa 44% na mislim 64%, što je rast od preko 40%, dakle Rh ekonomija za vrijeme Zokija postaje "realnija". Ono što vidiš to i imamo. Platna bilanca je čak u plusu. 

E to nije zasluga Zokijeve vlade, nego više privatnog sektora. 


I dolazi Orešković i Karamarko, i po svemu sudeći , i dalje će kao Zoki održavati status Quo. Negdje će sitno uhljebiti nekoga, neće biti nekih bitnih ekonomskih reformi,  privatni sektor će se malo oporavljati, a državni će i dalje trošiti dok ne lupne glavom u zid. 

ukratko presjek RH ekonomije zadnjih 15godina(od 2001-2016)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by Guest 28/2/2016, 12:09

Ero wrote:
preko_vode_do_slobode wrote:
bogomdani wrote:
Ero wrote:Prije 4 godine vam javni dug je iznosio 49% od GDP.-ia, a na kraju mandata  najbolje vlade ikad 89%. :D
Ero,od intelektualca poput tebe bih ovcekivao da osudis SVE koji su opustosili ovu drzavu..ne samo lijeve,nego i one presvucene..

ekonomski gledano, prema nekim ključnim parametrima, najveću štetu za RH ekonomiju je dugoročno napravio Ivo Sanader i njegova vladavina.
Možda sam neinformiran, ali se s tim ne bih složio.
Kad je otišao g.Snader, odnosno gđa Kosor, ste, glede na parametre, imali priliku čak ući i u euro zonu.
Tako kažu vaši stručnjaci.
No, nije tajna da su svi odreda pokušavali zadržati vlast bjesomučnim zaduživanjem.
Ovdje bi nam trebao majstor Yoda, da prilijepi kakav dijagram o rastu javnog duga kroz desetljeća nakon rata.

Sanader se daleko najviše zaduživao, objasnio sam u postu poviše.. Sanaderoova lova se trošila na uhljebljivanje i expanziju državne potrošnje, što je onda potaknula i privatni sektor da raste -uglavnom preko šoping centara gdje se prodaje gomila uvozne robe i građevinskog sektora gdje radi kreditne ekspanzije privatnog sektora raste i broj stanova itd. 

U isto vrijeme za vrijeme Sanadera pada izvoz, raste uvoz, pri kraju njegovog "ekonomskog čuda"(ili najveće prevare) udio izvoza u uvozu je pao na 44%. 

Ne trebaš biti ekonomist, nego ti je dosta zdrava logika i razum , da shvatiš da ekonomski model gdje ti izvezeš 44lipe a da bi uvezao 1kunu proizvoda, da to ne može funkcionirati, osim ako se država masovno ne zadužuje. 

Deficit na platnoj bilanci je u minusu oko 30ak milijardi kuna. Dakle za vrijeme Sanadera cijela RH ekonomija(izvoz, turizam, doznake gastrabajtera, itd) stvara 30milijardi kuna minusa(dakle 30milijardi kuna nestaje iz RH ekonomije u obilku uvoza najviše, a zatim odljeva kapitala preko izvlačenja dobiti od strane banaka - koje se bogate na račun fiskalne expanzije sanaderove vlasti) itd.

Dakle imaš domaćinstvo,  ti i tvoja obitelj, i godišnje 30 000 kuna ste u minusu, ali uživate u životu.. najbolji period ikada..
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by Ero 28/2/2016, 12:12

preko_vode_do_slobode wrote:
Ero wrote:
preko_vode_do_slobode wrote:
bogomdani wrote:
Ero wrote:Prije 4 godine vam javni dug je iznosio 49% od GDP.-ia, a na kraju mandata  najbolje vlade ikad 89%. :D
Ero,od intelektualca poput tebe bih ovcekivao da osudis SVE koji su opustosili ovu drzavu..ne samo lijeve,nego i one presvucene..

ekonomski gledano, prema nekim ključnim parametrima, najveću štetu za RH ekonomiju je dugoročno napravio Ivo Sanader i njegova vladavina.
Možda sam neinformiran, ali se s tim ne bih složio.
Kad je otišao g.Snader, odnosno gđa Kosor, ste, glede na parametre, imali priliku čak ući i u euro zonu.
Tako kažu vaši stručnjaci.
No, nije tajna da su svi odreda pokušavali zadržati vlast bjesomučnim zaduživanjem.
Ovdje bi nam trebao majstor Yoda, da prilijepi kakav dijagram o rastu javnog duga kroz desetljeća nakon rata.

Sanader se daleko najviše zaduživao, objasnio sam u postu poviše..
Ne ulazim u to, već pitam koliki je tada bio ukupni javni dug procentualno u odnosu na GDP.
Tvrdim da ste bili unutar kriterija potrebnih za ulazak u euro zonu.
Razuvjeri me s konkretnim podatkom.

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by Guest 28/2/2016, 12:23

ja sam ti objasnio što se krije iza toga Sanaderova zaduživanja.

BDP raste 4-5% kada raste u cijelom svijetu, a kod nas taj BDP raste na temelju zaduživanja i ekspanizije državne potrošnje( u autoceste, stadione, ministarstva koja su povećala broj zaposlenih za 400-500%) itd. 

U isto vrijeme izvoz za vrijeme Sanadera pada, a uvoz ide u nebo. Jaka kuna koja se forsirala u njegovo razdoblje, uništava izvoz, a građanima povećava standard pa stranci otvaraju šoping centre, a građani troše tuđi novac. I da, takve stvari generiraju ekonomski rast(izgradnja i poslovanje šoping centara), pa onda imaš iluziju da je situacija pod kontrolom. 

ali ako zagrebeš ispod površine vidiš da je platna bilanca u minusu 30milijardi kuna 2008(imaš li pojma što to znači,) a pokrivenost uvoza izvozom mizernih 44%. 

A građani unatoč tome nikada bolje žive.


Čim je došla prva kriza, odmah su se pokazale slabosti toga modela i održavanje statusa quo od strane Zokija a izgleda i ove nove vlasti. 



evo copy paste jednoga poznatog mladog ekonomista koji je došao do istih zaključaka kao i ja
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by Guest 28/2/2016, 12:26

evo Ivica Brkljačić ti se odlično referira na Sanaderov ekonomski model, morao sam iz jedne fejsgrupe gdje raspravljaju Ekonomisti iz RH

došao do istog zaključka kao i ja


Ivica Brkljača
December 24, 2015

BDP Hrvatske će ovu godinu završiti na nekih 9% nižoj razini nego što je bio 2008. 
No, uz sve strukturne probleme koje imamo (uz rastući javni dug koji se popeo blizu 90% BDP-a i vjerojatno je sada problem br. 1), imamo nekoliko stvari koje su neusporedivo bolje danas nego što je to bilo zadnje „pretkrizne“ godine. Evo 3 (koje su međusobno povezane):
1. Robni izvoz nam je debelo prešao razinu na kojoj je bio 2008. – danas je veći za nekih 25%, a istodobno je uvoz na cca 9% nižim razinama. Ovo je jako dobra stvar, izvoz sada generira četvrtinu BDP-a. 
2. Tekući račun platne bilance je 2008. bio u deficitu grozomornih 4,2 mlrd. EUR ili 8,8% BDP-a (2007. – 7,1%, 2006. – 6,5%), a zadnjih par godina imamo suficite (ove će godine u plusu biti preko milijardu EUR). 
3. Devizne rezerve stoje bolje nego ikad: 2008. su bile 9,1 mlrd. EUR, a danas su na 14 mlrd. EUR. Te 2008. smo imali dovoljno za samo 4,9 mjeseci uvoza robe i usluga, a danas imamo pokrivenost preko 8 mjeseci.
Ono što je zapravo najbitnije reći, a imam dojam da javnost nije toga svjesna, je da smo mi bili na dobro utabanom putu da „puknemo“ - scenariju koji bi se neminovno dogodio i bez da se pojavila kriza u svijetu. Netko bi mogao reći da je dobro da nas je svjetska financijska kriza u zadnji čas prekinula u tom suludom trošenju nezarađenog (na osobnoj razini, jer država je nastavila u revijalnom tonu), kreditnoj ekspanziji, preplaćenim javnim investicijama i nekretninskom balonu – no, možda drugom prilikom o tome. smile emoticon
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by Ero 28/2/2016, 12:31

preko_vode_do_slobode wrote:ja sam ti objasnio što se krije iza toga Sanaderova zaduživanja.

OK.
Još jednom.
Pitam koliki je tada bio ukupni javni dug u odnosu na GDP?
Ne pitam to slučajno.

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by Ero 28/2/2016, 12:35

Gdje je tu Sanader u presjeku?
Inače, u 2015. je iznosio 89%.

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Student-investitor-2015-makroekonomsko-okruenje-15-638

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by Guest 28/2/2016, 12:38

ok, ovisno prema kriterijima što se računa u njega , ovako izglave od 30%  do 40%(jeli sada 39% ili 38,5% neman pojma iskreno ali tu negdje - puno manje nego sada tipa 95% ili šta ja znam)

ali očito ne želiš ništa skužiti ili se praviš pristran radi članske iskaznice. 

lipo sam ja i ovaj mladi ekonomski znanstvenik objasnili što se krije iza takvih brojeva.. Javni dug je jedna od varijabli u ekonomiji, od par destaka jednako bitnih. Pretpostavljam da ti kao inžinjer kada gradiš zgradu ne gledaš 1 varijablu, niti 2 , niti 3, nego se gledaju sve koje su važne da zgrada bude stabilna i čvrsta i da je ne slomi prva bura. isto ti je sa ekonomijom.

 da pri tome nitko ne opravdava ovu vlast, jer su nesposobni (i zoki ali i nova će izgleda biti) -ali sanaderovo doba je doba najveće prevare

pitaj marca neka ti objasni, možda je pristran na strani HDZa ali zna čitati sa razumjevanjem ove podatke iz makrekonomije



ja sam se potrudio objasniti sanderov model što jednostavnije, i još jedan ekonomist neovisno o meni je napisao istu usporedbu.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by Ero 28/2/2016, 12:55

Ja drumom, a ti šumom...
Ja o kriterijima za ulazak u euro zonu, a ti nešto sasvim drugo. 
Zašto se nije išlo u reforme nakon Sanadera i Kosor?
Tko je propustio priliku da vam državu dovede u stanje koje danas ima Poljska, Češka, Slovačka, Slovenija....?

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 8c1c2a468153162

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by Guest 28/2/2016, 12:57

Ero wrote:
Zašto se nije išlo u reforme nakon Sanadera i Kosor?


ok, sanader je postavio ekonomiju na loše temelje 

Ero wrote:Tko je propustio priliku da vam državu dovede u stanje koje danas ima Poljska, Češka, Slovačka, Slovenija....? 

propustio je Zoki i njegova vlast, kao što će izgleda reforme izbjegavati i Orešković i njegova vlast.
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by Ero 28/2/2016, 13:10

preko_vode_do_slobode wrote:
Ero wrote:
Zašto se nije išlo u reforme nakon Sanadera i Kosor?


ok, sanader je postavio ekonomiju na loše temelje 

Netko je propustio izvršiti reforme.
Izgovaranje  na Sanadera je smokvin list za one koji su doveli državu na rub bankrota.
Puna ih je HRT i danas, umjesto da se ih postavi tamo di i spadaju- u smeće.
Nova vlast? Pa tek su počeli, zaboga.
Ne treba samo ponavljati mantre gubitnika i diverzanta Milanovića.

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by debotoijusto 28/2/2016, 13:27

Ero wrote:
preko_vode_do_slobode wrote:
Ero wrote:
Zašto se nije išlo u reforme nakon Sanadera i Kosor?


ok, sanader je postavio ekonomiju na loše temelje 

Netko je propustio izvršiti reforme.
Izgovaranje  na Sanadera je smokvin list za one koji su doveli državu na rub bankrota.
Puna ih je HRT i danas, umjesto da se ih postavi tamo di i spadaju- u smeće.
Nova vlast? Pa tek su počeli, zaboga.
Ne treba samo ponavljati mantre gubitnika i diverzanta Milanovića.
redom...
tudjman , on ima opravdanje , bio rat i mlada drzavnost , isto tako temelji nepravde idu njemu na dusu
zatim racan , gospodarstvo pokrenuto na potpori zapada i ekonomskim okolnostima tog doba no drustveno zakazao
sanader dotukao , sve vec opjevano...jadranka katastrofa a milanovic malo/sporo/iritantno...oresk...tj. karamarko po naznakama
mogao bi preuzeti palicu od jadranke

postoji i ta mala mogucnost da oreskovic iznenadi no ne bi ulozio ni lipe na tu okladu


Last edited by debotoijusto on 28/2/2016, 13:29; edited 1 time in total (Reason for editing : pppppppppppp)
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 31227
2014-04-12


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by Ero 28/2/2016, 13:30

Ero wrote:Ja drumom, a ti šumom...
Ja o kriterijima za ulazak u euro zonu, a ti nešto sasvim drugo. 
Zašto se nije išlo u reforme nakon Sanadera i Kosor?
Tko je propustio priliku da vam državu dovede u stanje koje danas ima Poljska, Češka, Slovačka, Slovenija....?

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 8c1c2a468153162

Ako je 2010 bilo teško izvršiti reforme, nije mi jasno zašto se u javnost stalno potencira (mediji + Milanović)
kako je  Oreškovićeva vlada nesposobna, jer nije izvršila reforme već u prvih 60 dana mandata?

_________________
Jedan je Hase...
Ero
Ero

Posts : 13866
2014-04-23


Back to top Go down

Keep Calm and Fuck Off - Page 2 Empty Re: Keep Calm and Fuck Off

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum