ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Napukao najveći most u BiH

Go down

Napukao najveći most u BiH Empty Napukao najveći most u BiH

Post by debotoijusto 16/10/2023, 20:46

PUKOTINA na mostu Počitelj i oštećenja na ovoj grandioznoj građevini na Koridoru 5C nisu sanirana, a u JP-u Autoceste FBiH i dalje analiziraju opcije i pripremaju izradu rješenja za sanaciju, javljaju Nezavisne novine. No, sve traje presporo i, kako se doznaje, spremaju se kaznene prijave jer je nakon skeniranja čeličnih užadi za sprezanje konstrukcije utvrđeno da položaj kablova odstupa od projekta, ovisno o položaju u mostu, od 30 do 60 centimetara.

Izvođači radova su pokušali zategnuti čeličnu konstrukciju, ali tada je počeo pucati beton. I sada se ne zna na koji način bi se sanacija mogla izvesti.

Ovaj most je visok više od 100 metara i dug skoro jedan kilometar, što ga čini jednim od najviših u regiji i jednim od najkompleksnijih objekata u sklopu Koridora 5C.

On je kontinuirani prednapeti armirano-betonski most sandučastog poprečnog presjeka, građen tehnologijom slobodne konzolne gradnje, čijom će izgradnjom biti spojene dvije obale rijeke Neretve.
Prilikom najave spajanja mosta rečeno je da se u bliskoj budućnosti može očekivati dinamičnije izvođenje radova, međutim, došlo je do neočekivanih situacija koje prvo moraju biti riješene.

Iako se očekivalo da će na jesen ove godine biti potpuno završena gradnja, to nije ni blizu tako.




Izvođači radova na mostu su Azvirt Limited Liability Company (Azerbejdžan), Sinohydro Corporation Limited (Kina) i Powerchina Roadbridge Group Co. Ltd. (Kina) čiji je HERING podizvođač.

Izgradnja se financira iz sredstava osiguranih u okviru Ugovora o zajmu sklopljenog s Europskom investicijskom bankom (EIB) i bespovratnim sredstvima EU koja su osigurana u okviru Agende za povezivanje preko Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF). Ukupna vrijednost radova za izgradnju mosta Počitelj je 28.114.889 eura bez PDV-a.

Izgradnjom mosta Počitelj premošćuju se magistralna cesta M-17, rijeka Neretva i željeznička pruga Sarajevo - Ploče, prenosi Patria.



https://www.index.hr/vijesti/clanak/napukao-najveci-most-u-bih/2504537.aspx
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 31224
2014-04-12


Back to top Go down

Napukao najveći most u BiH Empty Re: Napukao najveći most u BiH

Post by debotoijusto 16/10/2023, 20:48

@ero ruzo neubrana ureduj , tko je kriv i zasto bas nadzor radova ? :D
sto se sad da napravit o koliko ce to kostat novca/vremena ?
debotoijusto
debotoijusto

Posts : 31224
2014-04-12


Back to top Go down

Napukao najveći most u BiH Empty Re: Napukao najveći most u BiH

Post by Eroo 18/10/2023, 11:27

debotoijusto wrote:@ero ruzo neubrana ureduj , tko je kriv i zasto bas nadzor radova ? :D
sto se sad da napravit o koliko ce to kostat novca/vremena ?

Nadzori su obično qrtzi od ovce, ali u ovom slučaju nije kriv.
Statičar je u svakom slučaju bio neiskusan i loše ruke u odabiru
statičkog sistema. Nije mogao ispravno obuhvatiti tkzv. "parazizne" sile
odnosno napone...i jebiga.
Ne vidim na koji način bi se to moglo sanirati. Nažalost.
Preporuka mlađim statičarima: Naučite se ponekad reći i "ne znam".
Nekoliko puta sam to morao učiniti, jer drugačije ne ide "s brokratima i političarima".
Žao mi je statičara, pao je pod pritiscima onih koji sve znaju, a znaju i reći
"ako ti nećeš, ima tko hoće". :D
Bio sam po PPslučajno  povezan s jednim beogradskim statičarom u ruskom Sočiju.
Za badave sam mu izračunao šta je moguće i šta je nemoguće.
Veli mi "pa direktor će popizdit ako mu ovo kažem". Moj mu je savjet bio da
pokupi kuferče i neka se vrati u Beograd.
Na kraju mi se ponudio da mi za badave iscrta nacrt armature za neki objekat.
Odbio sam to i zahvalio se uz "bilo mi je u veselje pomoći". Takav sam čovjek, jebiga... :D
Ovome u SA nema pomoći, nažalost. Ne bih mu bio u koži.

_________________
Nulla rosa sine spina
Eroo
Eroo

Posts : 78044
2016-07-22


Back to top Go down

Napukao najveći most u BiH Empty Re: Napukao najveći most u BiH

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum