Užas: Ameri očekuju propast ukrajinske protuofanzive
Page 1 of 1
Užas: Ameri očekuju propast ukrajinske protuofanzive
Bidenov tim strahuje od posljedica neuspjele ukrajinske protuofenzive
Bidenova administracija se tiho priprema za mogućnost da će, ako ukrajinska proljetna protuofenziva ne ispuni očekivanja, kritičari kod kuće i saveznici u inozemstvu tvrditi da je i Amerika podbacila.
Ukrajinska uvijek neizbježna protuofenziva pokušat će ponovno preuzeti teritorij koji je Rusija zauzela najvjerojatnije na istoku i jugu, iako iz operativnih razloga nitko od viših dužnosnika iz Kijeva nema detaljne detalje.
Javno, tim predsjednika Joea Bidena ponudio je nepokolebljivu podršku Ukrajini, obećavši da će je napuniti oružjem i ekonomskom pomoći "koliko god bude potrebno". Ali, ako nadolazeća sezona borbi donese ograničene dobitke, dužnosnici administracije privatno su izrazili strah da će biti suočeni s dvoglavim čudovištem koje ga napada s jastrebovog i golubijeg kraja spektra.
Jedna će strana reći da bi napredak Ukrajine bio uspješan da je administracija Kijevu dala sve što je tražio, naime projektile većeg dometa, borbene zrakoplove i više protuzračne obrane. Druga strana, zabrinuti su dužnosnici administracije, tvrdit će da nedostatak Ukrajine dokazuje da ne može u potpunosti istjerati Rusiju sa svog teritorija.
To čak ne uzima u obzir reakciju američkih saveznika, uglavnom u Europi, koji bi mirovne pregovore između Ukrajine i Rusije mogli vidjeti kao privlačniju opciju ako Kijev ne može dokazati da je pobjeda iza ugla.
Unutar administracije, dužnosnici naglašavaju da čine sve što je moguće kako bi proljetna ofenziva uspjela.
"Skoro smo dovršili zahtjeve za ono što je [Ukrajina] rekla da im je potrebno za protuofenzivu jer smo u proteklih nekoliko mjeseci poslali oružje i opremu u Ukrajinu", rekao je jedan administrativni dužnosnik kojemu je, kao i drugima, odobrena anonimnost kako bi razgovarao o osjetljivim temama interna razmatranja.
Ali vjera u strateški cilj je jedna stvar. Vjera u taktiku je druga stvar - a iza zatvorenih vrata administracija je zabrinuta što Ukrajina može postići.
Te su zabrinutosti nedavno izašle u javnost tijekom curenja povjerljivih informacija na društvene medije. U strogo povjerljivoj procjeni s početka veljače navodi se da će Ukrajina "prilično zaostati" u svojim protuofenzivnim ciljevima. Aktualnije američke procjene su da bi Ukrajina mogla nešto napredovati na jugu i istoku, ali da neće moći ponoviti prošlogodišnji uspjeh.
Štoviše, američki obavještajci ukazuju na to da Ukrajina jednostavno nema sposobnost potisnuti ruske trupe s mjesta gdje su bile duboko ukorijenjene - a sličan je osjećaj zavladao i drugdje u Ukrajini, prema dužnosnicima. Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskyy kaže da SAD nije adekvatno naoružao svoje snage i stoga do tada protuofenziva ne može započeti .
Postoji uvjerenje da je Kijev voljan razmotriti prilagodbu svojih ciljeva, prema američkim dužnosnicima, a skromniji cilj mogao bi se lakše prodati kao pobjeda.
Bilo je rasprava, po suradnicima, o tome da se to Ukrajincima predstavi kao "prekid vatre", a ne kao trajni mirovni pregovori, ostavljajući otvorena vrata Ukrajini da povrati više svog teritorija u budućnosti. Kijevu bi trebalo dati poticaje: možda sigurnosna jamstva poput NATO-a, ekonomsku pomoć Europske unije, više vojne pomoći za popunu i jačanje ukrajinskih snaga i slično. A suradnici su izrazili nadu da će ponovno angažirati Kinu kako bi gurnuli i Putina za pregovarački stol.
No, to bi ipak dovelo do dileme što dalje i koliko oštro reagiraju domaći kritičari.
"Ako protuofenziva ne prođe dobro, administracija može samo sebe kriviti jer je uskratila određene vrste oružja i pomoć u trenutku kada je to bilo najpotrebnije", rekao je Kurt Volker, posebni izaslanik za Ukrajinu tijekom Trumpove administracije.
Protuofenziva koja ne ispunjava očekivanja također će dovesti do toga da se saveznici u stranim prijestolnicama zapitaju koliko još mogu uštedjeti ako pobjeda Kijeva izgleda sve dalje i dalje.
"Europska javna potpora mogla bi s vremenom oslabjeti jer europski energetski i gospodarski troškovi ostaju visoki", rekla je Clementine Starling, direktorica i suradnica u think tanku Atlantic Council u Washingtonu, DC. a Bidenova administracija bi se mogla boriti da to održi.”
Mnoge europske nacije također bi mogle pogurati Kijev da privede borbe kraju. "Loša protuofenziva potaknut će daljnja pitanja o tome kako će izgledati ishod rata i u kojoj se mjeri doista može postići rješenje samo nastavkom slanja vojnog oružja i pomoći", rekla je Starlingova.
"Ako Ukrajina ne može dramatično dobiti na bojnom polju, neizbježno se postavlja pitanje je li vrijeme za dogovoreno zaustavljanje borbi", rekao je Richard Haass, predsjednik Vijeća za vanjske odnose. "Skupo je, ponestaje nam streljiva, imamo druge nepredviđene situacije diljem svijeta za koje se moramo pripremiti."
“Legitimno je postavljati sva ova pitanja bez ugrožavanja ciljeva Ukrajine. To je jednostavno pitanje sredstava,” rekao je Haass.
https://www.politico.com/news/2023/04/24/biden-ukraine-russia-counteroffensive-defense-00093384
..............
Znači, pušiona.
Jebiga.
crvenkasti-
Posts : 29733
2014-04-17
Re: Užas: Ameri očekuju propast ukrajinske protuofanzive
Pa kako misle da uspije kad o toj ofenzivi talambasaju u javnosti mjesecima ... gluposti
Ringo10- Posts : 21667
2015-09-24
Similar topics
» Ameri se pripremaju za propast Saudijske Arabije
» Užas: ukrajinske izbjeglice u Velikoj Britaniji postaju beskućnici
» Užas: totalna propast Velike Britanije
» Užas u Britaniji: totalna ekonomska propast
» Užas: Ameri ne znaju napraviti raketni motor
» Užas: ukrajinske izbjeglice u Velikoj Britaniji postaju beskućnici
» Užas: totalna propast Velike Britanije
» Užas u Britaniji: totalna ekonomska propast
» Užas: Ameri ne znaju napraviti raketni motor
Page 1 of 1
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum