ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Za poljoprivredu nema radnika

Page 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by Serbinho-3 23/4/2020, 21:26

Pogodnost imas klimu za odredjene kulture, ali nedostatak u kvalitetu

zemlje za odredjene kulture.

Serbinho-3

Posts : 27345
2014-08-25


Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by RayMabus 23/4/2020, 21:37

Serbinho-3 wrote:Pogodnost imas klimu za odredjene kulture, ali nedostatak u kvalitetu

zemlje za odredjene kulture.
Ima toga kod mene. Ja san ima mandarinku i limun u vrtu. Sad neman jer san ih mora povadit al ima toga. Mi smo ka dica išli u krađe , jedan put smo dvi vriće mandarinki čoviku iz vikendice pobrali. A taj i onako ne dolazi pa nije šteta. Propalo bi mu. Ima toga. Kod mene ima. Nije to masovno al tih kultura imaš okolo. Triba im vode samo . Zato to većinom ljudi ispri kuće sade a plantaže imaš tko ima vodu.

https://www.google.com/amp/s/m.vecernji.hr/amp/mandarinke-narance-i-limuni-s-plavog-jadrana-813978

Iman ja i na Braču u vrtu mandarinke i limune. Ja ih sam posadija ima više od deset godina.
RayMabus
RayMabus

Posts : 182007
2014-04-11


Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by RayMabus 23/4/2020, 21:47

Ljudi to sad sami sade

https://slobodnadalmacija.hr/mozaik/zivot/obisli-smo-zelene-balkone-splicana-nove-mirisne-gradske-oaze-otkrivaju-nam-sto-sade-osim-cvijeca-prolazi-i-verdura-a-sezonska-je-vocka-pravi-hit-1017865

To ti je doli klima , samo vode triba i moš šta oš. Sad će se povećat broj nasada mandarinki i limuna jer će ljudi sadit. To se isplati ako imaš komad vrtla jer te kulture na ovim prostorima moš samo sadit u mediteranskoj klimi.
RayMabus
RayMabus

Posts : 182007
2014-04-11


Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by RayMabus 23/4/2020, 21:58

Evo gledam limun i Srbija

https://www.google.com/amp/s/www.blic.rs/a-m-p-article%3fuuid=b63702ee-3cb3-4c2d-ac47-213fecc583dc&type&id=PULS_CMS-Article-b63702ee-3cb3-4c2d-ac47-213fecc583dc&gem_id=ctJAtAeiM8JktN2_8A_G_.UJ7zYpqALmfFI1fRi3Pi3.47&tpv=MOBILE_BIZNIS/MOJ_NOVCANIK&tdv=BLIC_RS/biznis/moj_novcanik/ART

Uvozi se iz Turske i Grčke te Italije i Španjolske a tokom ljetnih mjeseci iz Argentine.

Sad će mu cijena porast jer je globalna trgovina stala pa će ovaj iz Argentine malo kaskat na evropskom tržištu.

Ne podnosi temperature ispod 3 stupnja ispod nule. Rađa zimi pa onda u Europi ga imaš pola godine pa ga čuvaju u hladnjačama a liti ga uvoze s južne polutke tj iz Argentine.

I ove godine ćeš imat skup limun jer je globalna trgovina stala pa će ovaj limun iz Argentine teže dolazit liti i onda cijene lete u nebo.
RayMabus
RayMabus

Posts : 182007
2014-04-11


Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by Serbinho-3 23/4/2020, 22:24

Limun mozes i u saksijama gajiti, uneti ga unutra dok ledi, 

izneses kasnije vani.

Prodavali ovde u Iper Monci ispred, bilo limuna, mandarina ili cega

sve vec, stablo u saksiji 35 eura i limuni vise, bas radja a nije “suma “

da ne mozes skloniti.

Zavisi i koji limun, onaj ko sa Sicilije sa debelom korom ne prolazi,

jer nema soka u njemu, kao onaj sitni sa sitnom korom.

Generalno, limun nema cenu, sada je skocila zbog Korone, 

vidim ide oko 1.80€/kg.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 27345
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by RayMabus 23/4/2020, 22:30

Serbinho-3 wrote:Limun mozes i u saksijama gajiti, uneti ga unutra dok ledi, 

izneses kasnije vani.
Je al moraš imat prostor i moraš taj prostor grijat i provjetravat i da opet biljka dobiva svijetlo. To baš nije isplativo da to neko seljo posadi na ledinu jer ni ne može znači moraš sve to imat i grijat itd ....nema to smisla baš. Mislin moš al očito neš zaradit ništa. A moš tako stvorit umjetnu klimu pa sadit banane samo je pitanje koliko će koštat ta banana.

Ne isplati se to. Možemo o tome pričat al to nije ozbiljna poljoprivredna priča nego više ko neki hobi nekome tko eto ima neke hale i nije mu se problem igrat s time. Nije to priča za biznis širih razmjera. Više to neki entuzijazam i ulaganje.
RayMabus
RayMabus

Posts : 182007
2014-04-11


Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by mutava baštarda 23/4/2020, 22:39

RayMabus wrote:
Serbinho-3 wrote:Limun mozes i u saksijama gajiti, uneti ga unutra dok ledi, 

izneses kasnije vani.
Je al moraš imat prostor i moraš taj prostor grijat i provjetravat i da opet biljka dobiva svijetlo. To baš nije isplativo da to neko seljo posadi na ledinu jer ni ne može znači moraš sve to imat i grijat itd ....nema to smisla baš. Mislin moš al očito neš zaradit ništa. A moš tako stvorit umjetnu klimu pa sadit banane samo je pitanje koliko će koštat ta banana.

Ne isplati se to. Možemo o tome pričat al to nije ozbiljna poljoprivredna priča nego više ko neki hobi nekome tko eto ima neke hale i nije mu se problem igrat s time. Nije to priča za biznis širih razmjera. Više to neki entuzijazam i ulaganje.
Limun je čudo... Imam ih u zimskom vrtu i toliko je zbunjen da cvita stalno... Lipo mirišu, a znam ih sam oprašiti perom (NIKAKAV Pero  :D )

_________________
Iduća dva tjedna su ključna
mutava baštarda
mutava baštarda

Posts : 21037
2015-09-14


Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by Serbinho-3 23/4/2020, 22:53

RayMabus wrote:
Serbinho-3 wrote:Limun mozes i u saksijama gajiti, uneti ga unutra dok ledi, 

izneses kasnije vani.
Je al moraš imat prostor i moraš taj prostor grijat i provjetravat i da opet biljka dobiva svijetlo. To baš nije isplativo da to neko seljo posadi na ledinu jer ni ne može znači moraš sve to imat i grijat itd ....nema to smisla baš. Mislin moš al očito neš zaradit ništa. A moš tako stvorit umjetnu klimu pa sadit banane samo je pitanje koliko će koštat ta banana.

Ne isplati se to. Možemo o tome pričat al to nije ozbiljna poljoprivredna priča nego više ko neki hobi nekome tko eto ima neke hale i nije mu se problem igrat s time. Nije to priča za biznis širih razmjera. Više to neki entuzijazam i ulaganje.

To se prodaje vise kao cvece, nego da se neko time bavi.

Stoji u saksiji, lepo izgleda sa plodovima, kako vise.

Generalno, limun nema cenu, moras ga ili imati dosta, inace nista.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 27345
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by RayMabus 23/4/2020, 23:00

Limun je ok. Ja san ima jednoga ispri kuće , to je rađalo ki ludo svake godine. Tri kartonske kašete bi svake godine s njega ubra. Dilija san ga okolo ljudima. Al došla malo jača zima a i ima godina jer to je tu od kad ja znam za sebe i počeja venit pa smo ga ispilali.

To se isplati posadit tko ima ko ima komad vrtla ispri kuće i da je to u zavjetrini. Normalno pričam to o za one koji su u tom podneblju di on uspijeva.

Sad če vjerojatno Albanija , Cg i Hr poticat sadnju limuna i mandarinki jer ovo je globalna blokada opskrbe a limun liti dolazi iz Argentine jer on rađa zimi pa ga nema liti u Europi osim ako ga nisi drža u hladnjačama.
RayMabus
RayMabus

Posts : 182007
2014-04-11


Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by RayMabus 23/4/2020, 23:27

Šta se tiče kontinetalne klime tu si ograničen na par voćarskih kultura. Uz to kad je Balkan u pitanju a i šire na istok imaš to da su ljudi odselili u gradove , nasljedili neku parcelu , nemaju vrimena tu sadit neke žitarice pa posade neku voćku. Onda ovi na selu šta su ostali oni na plodniju i kvalitetniju zemlju sade žitarice a tu napasaju stoku ili posade voćnjak. Onda parcela na nizbrdici nije zgodna za sijanje jer jaka kiša pere zemlju pa se tu sade voćnjaci itd. Znači toga ima. 

A ovi šta su plantaže to je obično vezano uz neku tvornicu koja to prerađuje i ima ugovore s njom ili je i u samom vlasništvu tvornice i onda imaju osiguranu proizvodnju 70% matarijala a ostatak kupe okolo kod seljaka i to su ka te plantaže voćaka.

Al sve skupa nije to neka lova nego jednostavno imaš takve poljoprivrede zone i onda se to nasadi i eto to ti je to. I onda ih još satare mraz pa moraju sadit više pa na kraju toga ima masu i mala cijena otkupa.
RayMabus
RayMabus

Posts : 182007
2014-04-11


Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by RayMabus 24/4/2020, 00:54

Ja ću ovo lito posadit malo poma u vrtal za svoje potrebe pa gledam baš kako je ta proizvodnja u regionu postavljena.

https://www.ekapija.com/news/2372516/srbi-medju-najvecim-potrosacima-paradajza-u-svetu-u-proseku-pojedemo-26-kg

Opet toplija klima joj odgovara jer je porijeklom iz južne Amerike. Ima nekoliko vrsta proizvodnje i nekoliko sorti za različite namjene , trgovački i industrijski šta je u biti za ajvar.

Problem je šta triba radna snaga koja je sve skuplja i šta opet prednost toplija klima a u kontinentalnoj jedino se isplati staklenik al velika ulaganja i trošak radne snage jer se ne isplati na malim površinama.

Sad u Hercegovini nešto planiraju.

https://www.jabuka.tv/u-hercegovini-krece-industrijski-uzgoj-rajcice/
RayMabus
RayMabus

Posts : 182007
2014-04-11


Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by Serbinho-3 24/4/2020, 01:03

Safran kod nas niko ne gaji, mislim samo jedna porodica u Istocnoj

Srbiji od cele bivse Juge.

Kilo safrana ti ide oko 15-30 hiljada eura.

Radis sa gramima, nije kabasto a skupo i ne propada ko paradajz.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 27345
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by Counter-Strike 24/4/2020, 01:08

treba skupiti kilu safrana,on kad se osusi dobijes nesto nalik crvenom koncu,ja ga koristim cesto,sad zamisli koliko ti treba safrana da dobijes jednu kilu

_________________
Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Americ10
Counter-Strike
Counter-Strike

Posts : 4231
2018-03-12


Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by RayMabus 24/4/2020, 01:09

Kod mene ima tih šta uzgajaju cvijeće. Ima meni poviše kuće lik koji se samo time bavi. Cila familija. Ima svoj plastenik ispod kuće , vodu i grijanje i cilu godinu samo to radi. Od toga žive. 

Dobro civće nije hrana al ok upada i to u poljoprivredu. A vidin šta je gori u Srbiji problem s tim plastenicima sad kad san čita ovo o rajčicama , triba uložit pa onda grijanje pa onda ako je nešto šta zahtjeva veću proizvodnju triba i radna snaga koja je sve skuplja.

Dobro civiće i ionako krarko traje kad ga ubereš. Ne možeš ga u hladnjak stsvit tako da to moraš imati tu blizu da je friško ubrano. Ne sve vrste cvića al velika većina je na tu šemu da ga moraš isti dan prodat. Dakle to zahtjeva da je tržište odma do plastenika.

Al dobro to nije hrana plus mora odma isti dan bit prodano tako da to opet posebna priča.
RayMabus
RayMabus

Posts : 182007
2014-04-11


Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by Counter-Strike 24/4/2020, 01:10

moze se i cvijece jesti,koprive,ruze,sve je to jestivo

_________________
Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Americ10
Counter-Strike
Counter-Strike

Posts : 4231
2018-03-12


Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by RayMabus 24/4/2020, 01:16

Serbinho-3 wrote:Safran kod nas niko ne gaji, mislim samo jedna porodica u Istocnoj

Srbiji od cele bivse Juge.

Kilo safrana ti ide oko 15-30 hiljada eura.

Radis sa gramima, nije kabasto a skupo i ne propada ko paradajz.
To ja iman u polju samo ne obračam pažnju na to. To je meni neko cviće. Ode to prirodno raste samo prvi put čujen da se od toga nešto proizvodi.



https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Dalmatinski_%C5%A1afran

Ima ovoga koliko oš kod mene u polju i po brdu.
RayMabus
RayMabus

Posts : 182007
2014-04-11


Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by Counter-Strike 24/4/2020, 01:21

tebi bi bilonajbolje da se bacis u proizvodnju magareceg mlijeka to je skupo ko otrov a magare nije zahtjevno

_________________
Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Americ10
Counter-Strike
Counter-Strike

Posts : 4231
2018-03-12


Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by Serbinho-3 24/4/2020, 01:28

Unimatrix_Zero wrote:treba skupiti kilu safrana,on kad se osusi dobijes nesto nalik crvenom koncu,ja ga koristim cesto,sad zamisli koliko ti treba safrana da dobijes jednu kilu

25.000 cveca.

Svaki cvet ima cetiri lale ili kako se vec kazu one, ne mogu

se setiti.

Naravno, slazem se da je posao, koji je zahtevan, veliki broj.

Paradajz mu svakako ne bih preporucio, to u sezoni nema cenu.

Ako hoces u ajvar, oni kupuju na veliko onaj za kuvanje, ne sto

se prodaje na kilo, cena niza i kada hoce da se otarase robe, ponude

sve da otkupe, fazon sljiva i rakija.

Kilogram sljive na veliko 5 dinara.

Onaj glumac kupio hektare od rakije.

Mislim da se vise tako nesto isplati, nego da se polomis oko necega, sto

nema cenu, tipa krastavac u sezoni.

To ti je Longie ko Geopolitika.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 27345
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by RayMabus 24/4/2020, 01:33

Pa i ne mislim se bavit proizvodnjom rajčica. To ću posadit ovo lito u vrtal. I prije bi posadili dva reda pa onda ima vode pa to zaliješ i to je to. Za sebe.

Samo me zanimalo kako ide ta šema u regionu.

Generalno imaš problem u opskrbi pa nije problem ako se nešto proizvodi oko tebe al je ako je na drugom kontinentu zbog podneblja itd.

Malo će ove godine svi okopavat vrtliće i njive i to je to.

Žitarice i povrće nisu toliki problem jedino voćke ako ih nemaš jer oni neće na rod istu godinu tako da u biti sad plan šta triba posadit u državi da se ima u slučaju krize.
RayMabus
RayMabus

Posts : 182007
2014-04-11


Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by RayMabus 24/4/2020, 01:59

Generalno taj kontinentalni pojas ima oranice i vočnjake al je klima takva da na otvorenome možeš samo uzgajat ograničen broj kultura a ako ideš na plastenike onda možeš malo više al to zahtijeva ulaganje , troškove i radnu snagu pa nije uvijek isplativo pa je to opet ograničeno tu ako uopće i moš tako šta i uzgojit.

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Europaklimatska



Na kraju ispada da se ispalti samo povećat sadnju već postojećih kultura da dobiješ količinu.

U prevodu u Bosni u tom sjevernom dijelu di ima oranica i obradive zemlje ne možeš ništa previše pametno smislit nego udarit oranje i sadnju pa da ima kupusa i krumpira i to je to. 

To je sve slab biznis.
RayMabus
RayMabus

Posts : 182007
2014-04-11


Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by Serbinho-3 24/4/2020, 02:07

To je planiranje.

Mozes lesnik, badem, orah, ali trebaju godine da bi video neki rod.

Vocke, prati one u Srbiji, koji prate sta treba Rusiji i to rade.

Vidim da su masovno jabuke zasadili, desetine miliona eura ulozili,

sve za Rusiju.

Takodje i onaj Milicic Darko, ulaze u plantaze, isto prica za Rusiju.

Kruske sam cuo da nema uopste, pa su krenuli nesto, ne znam koliko

je otisla ta prica, ali to je ono sto si rekao da nema, upravo ta vocka.

Imas i onog kosarkasa bivseg Perovica, koji uzgaja lavandu.

To imas sigurnog kupca, jer to ide u kozmetiku i slicno.

Usput mozes da pratis Air Cargo News.

Zanimljiva je ta Cargo delatnost, koja jedina sada funkcionise i 

ostali vade sedista da se bave prevozom robe, dok ne skinu 


blokadu.

Ako ih pratis, vidis da oni dosta zavise od voca i povrca, tipa Lufthansa

Cargo, Cargolux, Qatar Cargo i masa ostalih, sto sa

robnim 747/777/A330 prevoze isto sa jednog dela Sveta na drugi, samim time

i trendove, sta je aktuelno u Svetu na trzistu, sta se nudi i trazi.

Fale i robni avioni, cesto usled toga ne mogu da prebace robu.

To su price, astrofizika za nase, koji su u Evropi a nemaju realno

nikakav trgovinski dodir na tom polju, jer su van svakih tokova

ekonomije u tom sektoru i prica se zavrsava sa gastosima i

pevaljkama.
Serbinho-3
Serbinho-3

Posts : 27345
2014-08-25

Lokacija: : Italy

Back to top Go down

Za poljoprivredu nema radnika - Page 2 Empty Re: Za poljoprivredu nema radnika

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum