Putin Saudijskoj Arabiji nudi S-400 i druge PZO sustave pošto zapadni ne pomažu
Page 2 of 2
Page 2 of 2 • 1, 2
Hektorović- Posts : 26373
2018-04-10
Re: Putin Saudijskoj Arabiji nudi S-400 i druge PZO sustave pošto zapadni ne pomažu
AssadNaPodmornici wrote:s obzirom da židovi svaki drugi dan bombardiraju siriju - bez gubitaka, , ruski sustavi su dokazani kao i američki. kurac jedni i drugi.
Izraelci u zadnje vrijeme napadaju krstarečim raketama ispaljenima sa mediterana... a i Rusi nisu Siriji dali ništa novo...
S-300 je pod ruskom komandom.
Hektorović- Posts : 26373
2018-04-10
Re: Putin Saudijskoj Arabiji nudi S-400 i druge PZO sustave pošto zapadni ne pomažu
KAD PATRIOTI ZAKAŽU:Zašto se Putin smješka dok Saudijskoj Arabiji nudi rusku protuzračnu obranu? Zato što je "džoker" s jasnim planom u ovoj velikoj igri
Visoki neimenovani izvor iz ruske vojske prokomentirao je veliki napad na Saudijsku Arabiju i činjenicu da protuzračna obrana američke proizvodnje nije bila u stanju zaustaviti isti. Navodi kako američki sustavi, Patriot, Aegis i radari, koji imaju za cilj braniti saudijsko nebo, zapravo nisu u stanju ostvariti ono "za što se reklamiraju".
"Zahvaljujući suradnji sa SAD-om izgradili su najveći protuzračni sustav u regiji s potpunim radarskim nadzorom. Imaju 88 Patriot sustava, od toga 52 koji su najnovija PAC-3 verzija s ciljem zaštite saudijske sjeverne granice. Imaju tri razarača, s navodećim raketama i 100 SM-2 raketa, koja plove Perzijskim zaljevom. No, učinkovitost svega toga upitna je kada se nađu u stvarnoj situaciji. Patriot i Aegis sustavi ne odgovaraju reklamiranim svojstvima - neučinkoviti su protiv malih meta i krstarećih raketa", rekao je.
"Jednostavno ne mogu odbaciti neprijateljski napad koji uključuje velik broj letjelica u stvarnoj borbi. Američki državni tajnik Mike Pompeo pokušao se opravdati tvrdeći kako i 'najbolji sustavi ponekad ne detektiraju sve prijetnje' - to bi imalo smisla da je aktivan bio samo jedan Patriot sustav, no to nije bio slučaj kod Saudijske Arabije", poručio je ruski izvor sugerirajući kako su dronovi i krstareće rakete s lakoćom prošle pokraj cijele saudijske "guste" protuzračne obrane što pak ukazuje na neučinkovitost sustava.
Dakako, ne bi iznenadilo da Rusija ovu situaciju pokuša iskoristiti na način da Saudijskoj Arabiji pokuša prodati svoje sustave za koje tvrdi da su daleko učinkovitiji (iako ni oni zapravo nikada nisu dokazani u stvarnoj borbenoj situaciji, naročito ne situaciji kao što je bila ova prije tjedan dana na istoku Saudijske Arabije).
Stvar je zapravo vrlo jednostavna - Saudijci su potrošili milijarde i milijarde USD na nešto od čega, kako se pokazalo, nemaju koristi. Za njih je to krajnje nezgodna situacija, ali ne samo za njih već možda još i više po SAD, odnosno američku vojnu industriju. Kako misle nabaviti nove "klijente" za naoružanje koje ne funkcionira? I to naoružanje koje jest "reklamirano" da će funkcionirati - uključujući baš i u slučaju ovakvih napada.
Iz te perspektive (ne samo te, naravno) SAD-u je itekako u interesu odgovornost svaliti na napredniji Iran, jer ako se ispostavi da su sve ovo zaista izveli jemenski Houthi borci (koji zaista još uvijek u pojedinim slučajevima ratuju bosonogi!) ovo će biti najveća negativna reklama po američku vojnu industriju ikad.
Podsjetimo, govorimo o jako velikoj industriji - prema podacima za 2017. godinu SAD je izvezao čak 222,6 milijardi USD oružja. Na dalekom drugom mjestu po izvozu naoružanja nalazi se Rusija sa "svega" 37,7 milijardi USD.
Ono što je također vrlo zanimljiv podatak je činjenica da je upravo Saudijska Arabija najveći pojedinačni uvoznik naoružanja na svijetu, kao što se može vidjeti i iz ove info-grafike:
Saudijska Arabija pretekla je čak i Indiju koja je dugi niz godina slovila za najvećeg uvoznika naoružanja na svijetu.
Saudijska Arabija godišnje uveze preko 4 milijarde USD naoružanja, a taj trend je već godinama u porastu:
Saudijski uvoz naoružanja u zadnjih 10 godina
Na ovim grafikonima možemo jasno vidjeti kako je tijekom zadnjeg desetljeća došlo do masovnog naoružavanja Saudijske Arabije. Iz te perspektive "ne čudi" da je ista 2015. odlučila krenuti u rat u Jemenu, osjećajući se moćno i sigurno - četiri godine kasnije ispostavit će se da zapravo nije niti jedno niti drugo. No, to ovoj sve agresivnijoj kraljevini - naročito otkako je vodi mladi "ambiciozni" princ Mohammad bin Salman (MbS) - nitko neće reći jer svi proizvođači naoružanja nadaju se da će "omastiti" brk i zaraditi milijarde koje Saudijska Arabija ulaže u naoružanje (umjesto, recimo, u poboljšanje kvalitete života za vlastite građane).
Za Rusiju je ovo svakako prilika koja se ne propušta - sada mogu nastupiti kao dobri prodavači i pokušati uvjeriti Saudijsku Arabiju da im se ova katastrofa ne bi dogodila da je njihovo nebo čuvao ruski protuzračni kapacitet, naročito S-400.
Početkom tjedna u Ankari su se sastali ruski predsjednik Putin, turski predsjednik Erdogan i iranski predsjednik Rouhani kako bi razgovarali o situaciji u Siriji. Unatoč tome što je glavna tema bila komplicirana situacija i komplicirani interesi u sirijskom Idlibu, Putin nije propustio priliku prokomentirati napad na Saudijsku Arabiju. "Spremni smo pomoći Saudijskoj Arabiji u obrani njenog naroda. Moraju donijeti pametnu odluku. Evo, Iran ju je već donio kupivši naš S-300, a Turska je nabavila još napredniji S-400 sustav. Ovi sustavi su u stanju obraniti infrastrukturu Saudijske Arabije od svakog napada", poručio je ruski predsjednik.
Mnogi su mediji uočili kako su se iranski predsjednik Rouhani i njegov ministar vanjskih poslova smijali dok je Putin nudio "savjete" Saudijskoj Arabiji. Neki čak smatraju kako je Putin zapravo bio ironičan te je svojim komentarom želio malo se narugati Amerikancima.
No, u kakvom god tonu da je savjet izgovoren, Putin se nije "zezao". Štoviše, pregovori između Rusije i Saudijske Arabije po pitanju ruske prodaje S-400 sustava kraljevini traju već neko vrijeme, što je potvrđeno i od strane ruskog proizvođača, kompanije Rostec.
Sve je ubrzanije krenulo nakon što je u listopadu 2017. Moskvu posjetio saudijski kralj Salman bin Abdulaziz, prvi saudijski monarh koji je stigao u službeni posjet Rusiji. Puno toga dogovoreno je tada, naročito u vojnoj domeni, primjerice plan da ruske Kalašnjikove proizvode i u Saudijskoj Arabiji.
Dobri odnosi između Rusije i Irana nisu tajna, obje zemlje izložene su američkim pritiscima i sankcijama, a i surađuju u Siriji na strani sirijskih vlasti (iako i tamo postoje različiti interesi koje se nužno ne preklapaju). Ipak, Rusija se ne ograničava - paraleleno nastoji graditi dobre odnose sa svima na Bliskom istoku, a to uključuje i najlojalnije američke saveznike, Izrael i Saudijsku Arabiju.
U jednoj Siriji ozbiljno je pitanje s kime Rusija češće komunicira, s Izraelom ili Iranom? Konture ruskog geopolitičko-poslovnog modela na Bliskom istoku vrlo su jasne - suradnja sa svima i preuzimanje "tržišta" od SAD-a (u političkom, ekonomskom i diplomatskom smislu). Idealan scenarij za Rusiju? Mir na Bliskom istoku, ali svi naoružani "do zuba" s ruskim naoružanjem.
Nije to toliko drugačije od američkih planova, jedina je razlika u tome da Rusija ne pokreće vojne invazije i (bar ne u ovom stadiju) smjene režima.
U tom kontekstu nije baš jednostavno demistificirati zašto su se Rouhani i Zarif smijali ovog tjedna u Ankari dok je Putin govorio kako Saudijskoj Arabiji treba ruski protuzračni sustav. Je li to bio smijeh dvojice koji su "u kompi" s njime ili je taj smijeh više bio u stilu "evo ga, prodaje im istu priču kao što je i nama...". Možda pak odaju na taj način jednu vrstu priznanja Putinu (i Erdogan se malo nasmiješio) koji očigledno zna kako pretvoriti poprilično napetu situaciju u dobar posao po Rusiju.
Dakako, SAD će se protiviti saudijskoj kupnji S-400 kao što su se protivili i turskoj kupnji (pa ga je Turska ipak nabavila). Neki američki analitičari pak i sami sugeriraju da bi cijelu priču trebalo okrenuti "naglavačke" tvrdeći da je jačanje odnosa između Rusije i Saudijske Arabije zapravo pozitivna stvar jer će to dovesti do slabljenja odnosa između Moskve i Teherana. Možda, a možda i neće. U kraćim vremenskim razmacima Putin se vrlo srdačno sastaje i s izraelskim premijerom Netanyahuom i sa sirijskim predsjednikom Assadom. Kao i sa saudijskim prijestolonasljednikom MbS-om i iranskim predsjednikom Rouhanijem.
Svi su oko njega imali osmijeh dok je u ponedjeljak govorio o tome kako bi Saudijska Arabija trebala nabaviti ruski S-400. I razlozi za njihov osmijeh mogu varirati, ali zašto se Putin osmjehuje? Zato što je "džoker" u ovoj igri u kojoj na kraju planira izaći kao pobjednik.
_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega- Posts : 10386
2015-09-11
Re: Putin Saudijskoj Arabiji nudi S-400 i druge PZO sustave pošto zapadni ne pomažu
Komparacije radi, Houti su koristili dronove čija je kvaliteta na razini one koju koriste kanibali u Idlibu protiv ruske baze.
I dok je ruska PZO strušila sve i jedan dron, Saudijci ne mogu skinuti kurca sa drljavom američkom PZO.
I dok je ruska PZO strušila sve i jedan dron, Saudijci ne mogu skinuti kurca sa drljavom američkom PZO.
_________________
I ask not for a lighter burden, but for broader shoulders.
AlfaOmega- Posts : 10386
2015-09-11
Page 2 of 2 • 1, 2
Similar topics
» Puč u Saudijskoj Arabiji
» Si Đinping u istorijskoj poseti Saudijskoj Arabiji
» Pleneković preša na Islam u Saudijskoj Arabiji!!!
» Rusija udarila na ciljeve u Saudijskoj Arabiji!
» Pammer: Možda se BiH priključi Turskoj i Saudijskoj Arabiji, a ne EU
» Si Đinping u istorijskoj poseti Saudijskoj Arabiji
» Pleneković preša na Islam u Saudijskoj Arabiji!!!
» Rusija udarila na ciljeve u Saudijskoj Arabiji!
» Pammer: Možda se BiH priključi Turskoj i Saudijskoj Arabiji, a ne EU
Page 2 of 2
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum