ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nervoza u Berlinu

Go down

Nervoza u Berlinu Empty Nervoza u Berlinu

Post by RayMabus 23/5/2019, 16:23


Nervoza u Berlinu
Autor Fabian von der Mark | prije 2h

Njemačke vladajuće stranke su nervozne. Na izborima za Europski parlament vjerojatno će zabilježiti gubitke. Izgleda da je jasno tko će najviše profitirati – ali ne i što će biti nakon izbora.
Velika koalicija bi u nedjelju 26. svibnja mogla postati - veliki gubitnik. Bira se Europski parlament, ali u Njemačkoj se na to gleda prije svega iz „nacionalne perspektive", kaže Ursula Münch. Direktorica Akademije za političko obrazovanje u Tutzingu smatra da će CDU/CSU i SPD – stranke vlade kojoj je na čelu Angela Merkel – pretrpjeti gubitke.

Zato raste i nervoza.

SPD: „To su gubitnici"
Prije svega socijaldemokratima prijeti novi pad. SPD je na posljednjim izborima za Europski parlament uspio osvojiti 27 posto glasova, a sada, prema anketama, ima deset posto manje. Ljudi bi na tu stranku mogli gledati još samo kao na gubitnika, kaže Ursula Münch. SPD-u, očekuje ona, ponovo predstoje diskusije o liderima, programu, o velikoj koaliciji.

Ursula Münch ipak ne vjeruje da će SPD dozvoliti da vlada pukne. „SPD može postati nervozan ili gledati kako CDU postaje nervozan". Jer i kršćanski demokrati zabrinuto prate ankete. Jedni smatraju da je konzervativni kurs nove šefice stranke i moguće nasljednice Angele Merkel, Annegret Kramp-Karrenbauer, pogrešan, a drugi da je Merkel predugo na funkciji i da se treba povući. Prilično sigurnim se čini scenarij po kojem će nakon ovih izbora neki ministri biti - zamijenjeni.

Nova kancelarka bez novih izbora?
Glasine koje se čuju posljednjih tjedana pokazuju koliko je CDU postala nesigurna stranka. Mnogima je čak izgledalo moguće da će Merkel preći u Bruxelles, što je ona demantirala. A mnogi vide i mogućnost da Kramp-Karrenbauer postane kancelarka bez novih izbora. Takvo nešto SPD ne bi dozvolio, smatra Ursula Münch. Jesu li novi izbori jedina mogućnost da se okonča era Angele Merkel? „Kada u CDU počnu igrati živci, postojat će još jedna mogućnost". Tu Zeleni ulaze u igru.

To potvrđuje i Ralf Fücks, voditelj Centra za liberalnu modernu i bivši političar Zelenih. Zbližavanje Zelenih i liberalnog saveza „Renesansa u Europi" francuskog predsjednika Macrona je po njemu šansa „da se iziđe iz starog načina razmišljanja o taborima", te nešto što omogućava „alternativu za veliku koaliciju". Fücks može zamisliti saveze Zelenih s liberalima i konzervativcima.

Duh vremena je - zelen
Moguće je da će Zeleni nakon izbora za Europski parlament biti vrlo traženi, jer sve govori da će upravo oni trijumfirati na izborima. „Duh vremena govori u korist Zelenih", kaže Fücks. Pokret „Petkom za budućnost" u Njemačkoj je od klimatske politike napravio najvažniju temu. Sve stranke sada govore o životnoj sredini, ali smatra se da su samo Zeleni u stanju da za nju nešto i učine. Ursula Münch smatra da će najveći izazov za ekološku stranku biti da „ne trijumfira previše".

Ali, što će Zeleni s, kako se očekuje, dobrim rezultatom izbora učiniti u njemačkoj unutarnjoj politici? Fücks smatra da će oni dobiti „vjetar u leđa" koji će im omogućiti da svoje teme još više uvedu u centar političke agende. Ali da bi nešto mogli oblikovati, morali bi postati dio vlade. No, Fücks smatra da će i oni zahtijevati nove izbore.

I zaista, Zeleni bi mogli na izborima za Europski parlament postati dvostruko uspješniji nego što su bili na izborima za Bundestag 2017. (8,9%), pa bi mogli ostaviti za sobom čak i SPD. A pošto praktično sve druge stranke stoje lošije nego 2017, Ursula Münch lakonski zaključuje: „Zelene bi zanimali novi izbori, ali nikoga drugog". Pa ni desničarsku Alternativu za Njemačku (AfD) koja je bila najveći dobitnik na izborima iz 2017.

Kažu da su patrioti, a spremni su prodati domovinu ako cijena štima. Obećavaju uspostaviti red i sami krše zakon. Tvrde da etablirane stranke ne služe narodu, a strancima prodaju pravnu državu

Prije dvije godine, Alternativa za Njemačku (AfD) je bila najveći profiter (tadašnjeg) duha vremena. Izbjeglička politika Angele Merkel, diskusije o terorizmu i unutarnjoj sigurnosti, obilježile su tadašnje raspoloženje. Prije svega su izbjeglice kao vječita tema AfD-a izgubile na važnosti. AfD sada ima i druge probleme: aferu s donacijama, bliskost s desničarskim ekstremistima. „Ta stranka vuče za sobom prljavštinu" koja, kako kaže Münch, odbija mnoge birače.

Razvoj tema kod AfD-a bi trebalo bi biti upozorenje i za Zelene, smatra Münch: „Donedavno još nismo mislili da će tema izbjeglica pasti u drugi plan". Ralf Fücks smatra da će za Zelene nakon izbora biti utoliko važnije da postanu dostojni svoje „historijske odgovornosti kao most" između klimatskog pokreta i političkih institucija. Na ovim izborima, kaže, mladoj generaciji valja pokazati „sposobnost djelovanja parlamentarne demokracije".


https://m.dw.com/hr/nervoza-u-berlinu/a-48844423
RayMabus
RayMabus

Posts : 184137
2014-04-11


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum