Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
Page 1 of 1
Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
Mitropolit Amfilohije: Konstantinopolj ugrožava jedinstvo pravoslavlja, potreban je produžetak Kritskog sabora
– Srpska pravoslavna crkva je u vezi s tim u maju uputila izjavu našeg Arhijerejskog sabora, u kojoj skreće pažnju Konstantinopoljske patrijaršije na to da će pružanje autokefalnosti od strane Konstantinopolja ugroziti ne samo jedinstvo pravoslavne crkve, već položaj Konstantinopoljske patrijaršije, a da ne govorimo o jedinstvu pravoslavlja. To se potvrdilo kada je Moskovska patrijaršija donijela tu odluku, odluku koja se i mogla očekivati poslije direktnog miješanja u unutrašnji život Ruske crkve. Istovremeno, to je izazvalo veliku zabrinutost i među drugim pomjesnim crkvama. Mnogi pravoslavni arhijereji izrazili su svoje ogorčenje zbog tog čina Konstantinopoljske patrijaršije.
Mislite li da će takva odluka ugroziti jedinstvo pravoslavnog svijeta?
– Ona je već zaprijetila jedinstvu pravoslavnog svijeta. Izazvala je prekid kanonskog opštenja između Moskovske i Konstantinopoljske patrijaršije, a zajedno s tim zaprijetila i samom jedinstvu pomjesnih crkava pravoslavnog svijeta. Pri tome, posebno pitanje je funkcionisanje pravoslavne dijaspore.
Da li Srpska pravoslavna crkva namjerava da preduzme neke aktivnosti u vezi s odlukom Vaseljenske patrijaršije?
– U našoj Crkvi zasjeda Arhijerejski sabor 6. novembra. Predviđeno je da se na saboru raspravlja o pitanjima prosvjećivanja. I ja sam ubijeđen da će u tom smislu biti jedno od glavnih tema Sabora i pitanje „Ukrajinske crkve“, kao i odgovor Sabora na radnje Konstantinopolja.
Kako SPC ocjenjuje situaciju u vezi s Kosovom i Metohijom? Kakav je stav SPC povodom pregovora o «razgraničenju» između Srbije i Kosova?
– SPC neprestano iznosi svoju poziciju prema pitanju Kosova i Metohije. A u poslednjoj izjavi Arhijerejskog sabora od maja mjeseca, Crkva odlučno odbija bilo kakav napredak u pogledu razgraničenja. Mi uopšte do danas nismo shvatili šta to razgraničenje znači. Oni koji guraju to pitanje nijesu definisali šta je to razgraničenje i gdje treba da bude. Što se tiče crkve, prirodno je da ona ne može da se odrekne svoga mjesta na Kosovu i Metohiji, svog istorijskog bića, istorijskog bića srpskog naroda uopšte. Sva naša istorija, duhovnost naše Crkve, život našeg naroda, naše države zasniva se na Kosovu i Metohiji. Odreći se Kosova i Metohije, za nas znači, odreći se samih sebe. Zato mi zaista očekujemo pomoć od zapadnih naroda, nadamo se da će oni konačno shvatiti da to nije rješenje, nego upravo produbljivanje problema na Balkanu. Pogrešno je njihovo rješenje koje su sprovodili kroz bombardovanje Srbije i Crne Gore, kroz podršku grupi Albanaca koja je sramota za dostojanstveni albanski narod. To su teroristi, zločinci, koji su iskoristili taj istorijski trenutak i dobili vlast. Zapad ih je podržao uprkos odluci SB UN 1244 i Ustava Srbije, saglasno kojem su Kosovo i Metohija – sastavni dio Srbije. Dvije trećine čovječanstva nijesu priznale lažnu državu Kosovo i nadamo se da će nam oni pomoći, posebno Rusija i one evropske zemlje koje nijesu podržale Kosovo uprokos pritisku SAD. Nadam se da će se to pitanje vratiti u okvire međunarodog prava, saglasno odluci SB UN i svih međunarodnih rješenja o granicama.
Koje političke snage su bliske po duhu SPC, posebno u pogledu kosovskog problema?
– Koliko ja znam, ogromna većina naroda slaže se s našim stavom, a takođe i ogromna većina političara saglasna je s Crkvom. Najvažnije naše kulturne organizacije, kao što su Akademija nauka i umjetnosti Srbije, većina akademika slaže se s nama, mada postoje i pojedinci koji podržavajau trenutnu vlast u Srbiji. Matica srpska takođe podržava naš stav, navodim samo glavne kulturne oraganizacije, sve su one protiv ideje razgraničenja. Međutim, još niko ne razumije šta to razgraničenje znači, gdje su te granice, kako Srbija može da se razgraniči s Pećkom patrijaršijom i s Dečanami, to je apsolutno nemoguće?! Narod je apsolutno protiv takvog rješenja! Odričući se Kosova, Srbi se odriču samih sebe.
Kakav je danas položaj Srba u Crnoj Gori? Postoji li opasnost formiranja tzv. «crnogorske crkve», čija su prva lica nedavno izrazila nadu u priznanje od Konstantinopolja slijedeći primjer „Ukrajinske crkve“?
– Ovo nije toliko pitanje Srba i srpskog naroda, nego pitanje Pravoslavne crkve u Crnoj Gori, bez obzira na to što se ona zove srpskom. Naša Crkva je silno postradala poslije Drugog svjetskog rata, komunisti su ubili Mitropolita crnogorskog Joanikija i 120 najboljih sveštenika od 1945. do 1949 g. U takvom položaju Crkva je živjela do 70-ih, 90-ih godina. Upravo u to vrijeme postavili su pitanje tzv. autokefalne crkve. To je veoma slično događajima u Ukrajini u malom, pošto je u Ukrajini situacija složenija. Ali jedini koji je priznao tu crnogorsku crkvu je Denisenko. Oni se sada nadaju da će Konstantinopolj priznati i njih, ali to je apsolutno nemoguće, pošto je Dedeić, koji je na čelu tzv. „crnogorske crkve“, bio sveštenik Konstantinopoljske patrijaršije u Rimu i zbog svojih prestupa upravo ga je čina lišio Patrijarh Vartolomej i njegov Sinod. Zato i nema govora o takvom priznanju. Naš sabor očekuje da Konstantinopolj, koji još nije prokomentarisao te izjave, da će se distancirati od te sekte. Problem je u tome, što je crnogorska vlast koja podržava tu sektu, potpisala sporazume o saradnji sa svim konfesijama, osim sa nama, a od nas traže da se registrujemo kao neka nova crkva u Crnoj Gori, mada mi ovdje postojimo od apostolskih vremena.
Šta mislite, da li danas postoji mogućnost obnove razrušenog jedinstva pravoslavnog svijeta?
– Svi pravoslavci, a posebno Konstantinopoljska patrijaršija, treba da znaju da je završen imperijalni, konstantinovski period u istoriji Crkve. Dok je trajao imperijalni period, koji je počeo imperator Konstantin, Konstantinopolj je zauzimao važno mjesto u istoriji, a poslije pada Konstantinopolja 1453. godine, Moskovsko carstvo je preuzelo na sebe neke obaveze da pomaže svim pravoslavnim crkvama, spasilo je Jerusalimsku crkvu, Antiohijsku patrijaršiju, maksimalno je pomogalo Konstantinopolju, carska Rusija je pomogala i nama ovdje u Crnoj Gori, i kako državi, tako i Mitropoliji. Crnogorska teokratija ne bi mogla preživjeti bez pomoći iz Rusije. Godine 1920. iz Turske je protjerano više miliona pravoslavnih Grka, poslije Drugog svjetskog rata istjerali su i Grke iz Konstantinopolja, tako da danas u Konstantinopolju nema ni 2-3 hiljade pravoslavnih vjernika. Kako, imajući to u vidu, Konstantinopolj može igrati ulogu koju je igrao u imperijalnom periodu?
Padom Konstantinopolja 1453. godine i mučeničkom smrću cara Nikolaja i njegove porodice 1918. završen je konstantinovski period istorije Crkve. Prvi Rim je pao u jeres, primajući kao dogmu nepogrešivost rimskog episkopa. Prošao je period Drugog Rima i Trećeg Rima kao carstva, završio se imperijalni sloj, kako ga je zvao poznati teolog Aleksandar Šmeman. Prema mom osjećanju, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina, do 4. vijeka n. e, i, potpuno su u pravu kad kažu iz Moskvoske patrijaršije, Crkva mora da rješava sva važna pitanja na svepravoslavnom saboru, onako kako se to rješavalo na prvom apostolskom saboru «jer je ugodno Svetome Duhu i nama..» (D.Ap.15,28). To je jedini način rješavanja pitanja pravoslavne Crkve u budućnosti. I to je dužan da zna Konstantinopoljski patrijarh: imperijalno vrijeme je prošlo, Crkva mora da funkcioniše nezavisno i slobodno, kako je to i bilo u prvim vjekovima apostolske Crkve, svepravoslavne. Tako je i bilo početkom 60-ih 20. vijeka, kada su održavane svepravoslavne konferencije na Rodosu, a zatim u Ženevi, do Kritskog sabora.
Prema mom mišljenju, jedino rješenje tog pitanja bilo bi nastaviti Kritski sabor, koji nije završen, i srpski patrijarh je pozvao da se nastavi. Četiri patrijaršije su dužne da daju svoje rješenje o saboru, pošto bez učešća Ruske pravoslavne crkve i tri ostale, on ne može biti svepravoslavni. Potrebno je prihvatiti odluke Sabora, jer koliko ja znam, sve one su bile ranije bile prihvaćene još u Ženevi, i istovremeno pokrenuti na Saboru temu pružanja autokefalnosti. Sabor mora donijeti konačno rješenje ko može pružati autokefalnost i time riješiti pitanje Ukrajine i drugih sličnih problema. Kristalno je jasno da Konstantinopolj više nema onih prava koja je imao u svoje vrijeme da jednostavno daje autokefaliju, takvo je savremeno stanje pravoslavne Crkve, upravo zato je on odbio da na Saboru rapravlja o pitanjima autokefalnosti. Pitanje je bilo pripremljeno za Sabor, ali ga je Konstantinopolj u poslednjem momentu odbio, mada odlukama iz 1993 god. i Svepravoslavne konferencije 2009. već je bilo riješeno da samo majka-crkva može donostiti odluku o autokefalnosti. A majka „Ukrajinske crkve“ danas je ne Konstantinopolj, nego Moskva, isto kao što je u Skoplju majka-crkva Srpska crkva. Majka-crkva treba da predloži autokefalnost, a Konstantinopolj i druge pravoslavne crkve treba da potvrde tu odluku. Neriješenim je ostalo samo pitanje, kako će se potpisati takva odluka. 27. januara 2016. postavio sam to pitanje u Ženevi, rekavši da je «sramota da se odluka ne potpiše zbog formalnosti». Vaseljenski patrijarh mi je odgovorio: «To nije samo pitanje potpisa nego i sadržaja Tomosa». Sada je postalo jasno da su oni odbacili pitanje autokefalnosti s ciljem da i dalje pružaju autokefalnost, kako su radili 1000 godina. Ali tako ne može da se nastavi. Bezuslovno, mi uvažavamo Konstantinopolj, niko ne postavlja pitanje da je ona prvoprestona Crkva, ali ta prvoprestona Crkva mora da se prilagodi svepravoslavnom načinu života našega vremena i svoju misiju mora da prilagodi pravoslavnoj misiji u čitavom svijetu.
Potreban je sabor na kome bi se potvdile odluke Kritskog sabora i koji bi bio produžetak Kritskog sabora. Što on ranije bude sazvan, tim bolje. Upravo je Kritski sabor potvrdio 14 autokefalnih crkava u njihovim kanonskim granicama. I svojom odlukom na račun Ukrajine, Konstantinopoljska patrijaršija negira i ne priznaje odluke Kritskog sabora!? Mi ćemo to raspraviti 6. novembra na našem Arhijerejskom saboru i smatram da će to biti predlog SPC – da se nastavi Kritski sabor, a takođe na njemu postaviti pitanja pružanja autokefalnosti i pitanja dijaspore. Konstantinopoljska patrijaršija insistira na tome da dijaspora pripada njoj, a to je potpuno neprihvatljivo s kanonske tačke gledišta.
Da li je moguća u okviru takvog sabora revizija odluka Konstantinopoljske patrijaršije u Ukrajini, ili je to kanonski nemoguće?
– Naravno da je moguće, zašto ne bi bilo? Ako Konstantinopoljska patrijaršija prihvati ono što je već potpisala u Ženevi 2009. godine, da samo majka-crkva može davati autokefalnost, tada ona mora prihvatiti i da samo Moskovska patrijaršija, kojoj pripada Kijev već 300 godina, ima pravo, ako smatra potrebnim, da pruži autokefalnost Ukrajinskoj crkvi. Ali to mora da predloži Ruska pravoslavna crkva, a ostale crkve da razmotre i prihvate. Ako se raskolnici u Ukrajini pokaju, Moskovska patrijaršija može i da skine anatemu radi normalnog funkcionisanja Crkve u Ukrajini, kroz ujedinjenje raskolnika u kanonskoj Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi Njegovog blaženstva Mitropolita Onufrija.
S ruskog: Marija Živković
Intervju Arhiepiskopa cetinjskog Mitropolita crnogorsko-primorskog g. Amfilohija ruskoj informativnoj agenciji Tass
Vaše Visokopreosveštenestvo, kako Srpska pravoslavna crkva gleda na odluku Konstantinopoljske patrijaršije u vezi s «obnovom procesa» na davanju autokefalnosti i «obnovi stavropigije Vaseljenske patrijaršije u Kijevu»?– Srpska pravoslavna crkva je u vezi s tim u maju uputila izjavu našeg Arhijerejskog sabora, u kojoj skreće pažnju Konstantinopoljske patrijaršije na to da će pružanje autokefalnosti od strane Konstantinopolja ugroziti ne samo jedinstvo pravoslavne crkve, već položaj Konstantinopoljske patrijaršije, a da ne govorimo o jedinstvu pravoslavlja. To se potvrdilo kada je Moskovska patrijaršija donijela tu odluku, odluku koja se i mogla očekivati poslije direktnog miješanja u unutrašnji život Ruske crkve. Istovremeno, to je izazvalo veliku zabrinutost i među drugim pomjesnim crkvama. Mnogi pravoslavni arhijereji izrazili su svoje ogorčenje zbog tog čina Konstantinopoljske patrijaršije.
Mislite li da će takva odluka ugroziti jedinstvo pravoslavnog svijeta?
– Ona je već zaprijetila jedinstvu pravoslavnog svijeta. Izazvala je prekid kanonskog opštenja između Moskovske i Konstantinopoljske patrijaršije, a zajedno s tim zaprijetila i samom jedinstvu pomjesnih crkava pravoslavnog svijeta. Pri tome, posebno pitanje je funkcionisanje pravoslavne dijaspore.
Da li Srpska pravoslavna crkva namjerava da preduzme neke aktivnosti u vezi s odlukom Vaseljenske patrijaršije?
– U našoj Crkvi zasjeda Arhijerejski sabor 6. novembra. Predviđeno je da se na saboru raspravlja o pitanjima prosvjećivanja. I ja sam ubijeđen da će u tom smislu biti jedno od glavnih tema Sabora i pitanje „Ukrajinske crkve“, kao i odgovor Sabora na radnje Konstantinopolja.
Kako SPC ocjenjuje situaciju u vezi s Kosovom i Metohijom? Kakav je stav SPC povodom pregovora o «razgraničenju» između Srbije i Kosova?
– SPC neprestano iznosi svoju poziciju prema pitanju Kosova i Metohije. A u poslednjoj izjavi Arhijerejskog sabora od maja mjeseca, Crkva odlučno odbija bilo kakav napredak u pogledu razgraničenja. Mi uopšte do danas nismo shvatili šta to razgraničenje znači. Oni koji guraju to pitanje nijesu definisali šta je to razgraničenje i gdje treba da bude. Što se tiče crkve, prirodno je da ona ne može da se odrekne svoga mjesta na Kosovu i Metohiji, svog istorijskog bića, istorijskog bića srpskog naroda uopšte. Sva naša istorija, duhovnost naše Crkve, život našeg naroda, naše države zasniva se na Kosovu i Metohiji. Odreći se Kosova i Metohije, za nas znači, odreći se samih sebe. Zato mi zaista očekujemo pomoć od zapadnih naroda, nadamo se da će oni konačno shvatiti da to nije rješenje, nego upravo produbljivanje problema na Balkanu. Pogrešno je njihovo rješenje koje su sprovodili kroz bombardovanje Srbije i Crne Gore, kroz podršku grupi Albanaca koja je sramota za dostojanstveni albanski narod. To su teroristi, zločinci, koji su iskoristili taj istorijski trenutak i dobili vlast. Zapad ih je podržao uprkos odluci SB UN 1244 i Ustava Srbije, saglasno kojem su Kosovo i Metohija – sastavni dio Srbije. Dvije trećine čovječanstva nijesu priznale lažnu državu Kosovo i nadamo se da će nam oni pomoći, posebno Rusija i one evropske zemlje koje nijesu podržale Kosovo uprokos pritisku SAD. Nadam se da će se to pitanje vratiti u okvire međunarodog prava, saglasno odluci SB UN i svih međunarodnih rješenja o granicama.
Koje političke snage su bliske po duhu SPC, posebno u pogledu kosovskog problema?
– Koliko ja znam, ogromna većina naroda slaže se s našim stavom, a takođe i ogromna većina političara saglasna je s Crkvom. Najvažnije naše kulturne organizacije, kao što su Akademija nauka i umjetnosti Srbije, većina akademika slaže se s nama, mada postoje i pojedinci koji podržavajau trenutnu vlast u Srbiji. Matica srpska takođe podržava naš stav, navodim samo glavne kulturne oraganizacije, sve su one protiv ideje razgraničenja. Međutim, još niko ne razumije šta to razgraničenje znači, gdje su te granice, kako Srbija može da se razgraniči s Pećkom patrijaršijom i s Dečanami, to je apsolutno nemoguće?! Narod je apsolutno protiv takvog rješenja! Odričući se Kosova, Srbi se odriču samih sebe.
Kakav je danas položaj Srba u Crnoj Gori? Postoji li opasnost formiranja tzv. «crnogorske crkve», čija su prva lica nedavno izrazila nadu u priznanje od Konstantinopolja slijedeći primjer „Ukrajinske crkve“?
– Ovo nije toliko pitanje Srba i srpskog naroda, nego pitanje Pravoslavne crkve u Crnoj Gori, bez obzira na to što se ona zove srpskom. Naša Crkva je silno postradala poslije Drugog svjetskog rata, komunisti su ubili Mitropolita crnogorskog Joanikija i 120 najboljih sveštenika od 1945. do 1949 g. U takvom položaju Crkva je živjela do 70-ih, 90-ih godina. Upravo u to vrijeme postavili su pitanje tzv. autokefalne crkve. To je veoma slično događajima u Ukrajini u malom, pošto je u Ukrajini situacija složenija. Ali jedini koji je priznao tu crnogorsku crkvu je Denisenko. Oni se sada nadaju da će Konstantinopolj priznati i njih, ali to je apsolutno nemoguće, pošto je Dedeić, koji je na čelu tzv. „crnogorske crkve“, bio sveštenik Konstantinopoljske patrijaršije u Rimu i zbog svojih prestupa upravo ga je čina lišio Patrijarh Vartolomej i njegov Sinod. Zato i nema govora o takvom priznanju. Naš sabor očekuje da Konstantinopolj, koji još nije prokomentarisao te izjave, da će se distancirati od te sekte. Problem je u tome, što je crnogorska vlast koja podržava tu sektu, potpisala sporazume o saradnji sa svim konfesijama, osim sa nama, a od nas traže da se registrujemo kao neka nova crkva u Crnoj Gori, mada mi ovdje postojimo od apostolskih vremena.
Šta mislite, da li danas postoji mogućnost obnove razrušenog jedinstva pravoslavnog svijeta?
– Svi pravoslavci, a posebno Konstantinopoljska patrijaršija, treba da znaju da je završen imperijalni, konstantinovski period u istoriji Crkve. Dok je trajao imperijalni period, koji je počeo imperator Konstantin, Konstantinopolj je zauzimao važno mjesto u istoriji, a poslije pada Konstantinopolja 1453. godine, Moskovsko carstvo je preuzelo na sebe neke obaveze da pomaže svim pravoslavnim crkvama, spasilo je Jerusalimsku crkvu, Antiohijsku patrijaršiju, maksimalno je pomogalo Konstantinopolju, carska Rusija je pomogala i nama ovdje u Crnoj Gori, i kako državi, tako i Mitropoliji. Crnogorska teokratija ne bi mogla preživjeti bez pomoći iz Rusije. Godine 1920. iz Turske je protjerano više miliona pravoslavnih Grka, poslije Drugog svjetskog rata istjerali su i Grke iz Konstantinopolja, tako da danas u Konstantinopolju nema ni 2-3 hiljade pravoslavnih vjernika. Kako, imajući to u vidu, Konstantinopolj može igrati ulogu koju je igrao u imperijalnom periodu?
Padom Konstantinopolja 1453. godine i mučeničkom smrću cara Nikolaja i njegove porodice 1918. završen je konstantinovski period istorije Crkve. Prvi Rim je pao u jeres, primajući kao dogmu nepogrešivost rimskog episkopa. Prošao je period Drugog Rima i Trećeg Rima kao carstva, završio se imperijalni sloj, kako ga je zvao poznati teolog Aleksandar Šmeman. Prema mom osjećanju, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina, do 4. vijeka n. e, i, potpuno su u pravu kad kažu iz Moskvoske patrijaršije, Crkva mora da rješava sva važna pitanja na svepravoslavnom saboru, onako kako se to rješavalo na prvom apostolskom saboru «jer je ugodno Svetome Duhu i nama..» (D.Ap.15,28). To je jedini način rješavanja pitanja pravoslavne Crkve u budućnosti. I to je dužan da zna Konstantinopoljski patrijarh: imperijalno vrijeme je prošlo, Crkva mora da funkcioniše nezavisno i slobodno, kako je to i bilo u prvim vjekovima apostolske Crkve, svepravoslavne. Tako je i bilo početkom 60-ih 20. vijeka, kada su održavane svepravoslavne konferencije na Rodosu, a zatim u Ženevi, do Kritskog sabora.
Prema mom mišljenju, jedino rješenje tog pitanja bilo bi nastaviti Kritski sabor, koji nije završen, i srpski patrijarh je pozvao da se nastavi. Četiri patrijaršije su dužne da daju svoje rješenje o saboru, pošto bez učešća Ruske pravoslavne crkve i tri ostale, on ne može biti svepravoslavni. Potrebno je prihvatiti odluke Sabora, jer koliko ja znam, sve one su bile ranije bile prihvaćene još u Ženevi, i istovremeno pokrenuti na Saboru temu pružanja autokefalnosti. Sabor mora donijeti konačno rješenje ko može pružati autokefalnost i time riješiti pitanje Ukrajine i drugih sličnih problema. Kristalno je jasno da Konstantinopolj više nema onih prava koja je imao u svoje vrijeme da jednostavno daje autokefaliju, takvo je savremeno stanje pravoslavne Crkve, upravo zato je on odbio da na Saboru rapravlja o pitanjima autokefalnosti. Pitanje je bilo pripremljeno za Sabor, ali ga je Konstantinopolj u poslednjem momentu odbio, mada odlukama iz 1993 god. i Svepravoslavne konferencije 2009. već je bilo riješeno da samo majka-crkva može donostiti odluku o autokefalnosti. A majka „Ukrajinske crkve“ danas je ne Konstantinopolj, nego Moskva, isto kao što je u Skoplju majka-crkva Srpska crkva. Majka-crkva treba da predloži autokefalnost, a Konstantinopolj i druge pravoslavne crkve treba da potvrde tu odluku. Neriješenim je ostalo samo pitanje, kako će se potpisati takva odluka. 27. januara 2016. postavio sam to pitanje u Ženevi, rekavši da je «sramota da se odluka ne potpiše zbog formalnosti». Vaseljenski patrijarh mi je odgovorio: «To nije samo pitanje potpisa nego i sadržaja Tomosa». Sada je postalo jasno da su oni odbacili pitanje autokefalnosti s ciljem da i dalje pružaju autokefalnost, kako su radili 1000 godina. Ali tako ne može da se nastavi. Bezuslovno, mi uvažavamo Konstantinopolj, niko ne postavlja pitanje da je ona prvoprestona Crkva, ali ta prvoprestona Crkva mora da se prilagodi svepravoslavnom načinu života našega vremena i svoju misiju mora da prilagodi pravoslavnoj misiji u čitavom svijetu.
Potreban je sabor na kome bi se potvdile odluke Kritskog sabora i koji bi bio produžetak Kritskog sabora. Što on ranije bude sazvan, tim bolje. Upravo je Kritski sabor potvrdio 14 autokefalnih crkava u njihovim kanonskim granicama. I svojom odlukom na račun Ukrajine, Konstantinopoljska patrijaršija negira i ne priznaje odluke Kritskog sabora!? Mi ćemo to raspraviti 6. novembra na našem Arhijerejskom saboru i smatram da će to biti predlog SPC – da se nastavi Kritski sabor, a takođe na njemu postaviti pitanja pružanja autokefalnosti i pitanja dijaspore. Konstantinopoljska patrijaršija insistira na tome da dijaspora pripada njoj, a to je potpuno neprihvatljivo s kanonske tačke gledišta.
Da li je moguća u okviru takvog sabora revizija odluka Konstantinopoljske patrijaršije u Ukrajini, ili je to kanonski nemoguće?
– Naravno da je moguće, zašto ne bi bilo? Ako Konstantinopoljska patrijaršija prihvati ono što je već potpisala u Ženevi 2009. godine, da samo majka-crkva može davati autokefalnost, tada ona mora prihvatiti i da samo Moskovska patrijaršija, kojoj pripada Kijev već 300 godina, ima pravo, ako smatra potrebnim, da pruži autokefalnost Ukrajinskoj crkvi. Ali to mora da predloži Ruska pravoslavna crkva, a ostale crkve da razmotre i prihvate. Ako se raskolnici u Ukrajini pokaju, Moskovska patrijaršija može i da skine anatemu radi normalnog funkcionisanja Crkve u Ukrajini, kroz ujedinjenje raskolnika u kanonskoj Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi Njegovog blaženstva Mitropolita Onufrija.
S ruskog: Marija Živković
Hektorović- Posts : 26373
2018-04-10
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
srbende guraju nosinu gdje god stignu
_________________
Šandor Winnetou-
Posts : 19783
2017-12-31
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
Ruski pijuni na Balkanu
RayMabus- Posts : 184104
2014-04-11
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
RayMabus wrote:Ruski pijuni na Balkanu
Wannabe. Inače samo obična šaka jada i gomila ničega s ničim.
Guest- Guest
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
Po potrebi i britanske kurve.RayMabus wrote:Ruski pijuni na Balkanu
omni-
Posts : 7009
2014-04-12
Lokacija: : 9 krug
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
Jasno je da Amfilohije želi zaštititi sebe u prvom redu, a onda i zadržati SPC-ov nadzor nad Hrvatskom, Bosherom, Crnom Gorom, Kosovom i Macedonijom.
_________________
Regoč-
Posts : 35954
2015-08-21
Age : 106
Lokacija: : Doma
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
hrvati nemaju veze sa pravoslavljem.
jer su prihvatili kc. Sto ne znaci da delovi hr.naroda nisu oduvek bili
pod okrimljem rimske crkve.
znate vrlo dobro ko moze da postavi
pitanje autokefalnosti.
cgora; niko ne brani gradjanima cgore da se priklone sekti raspopa.
ali, sekta trazi da im drzava " utera "
vernike.
@amf.- nije oce bas sve tako.
malo me cude, ali ne iznenadjuju
tvoji stavovi, vezano za tvoje vidjenje
istorije, kroz prizmu svetovne, a posebno duhovne korelacije
srba i carigrada.
generalizovanje tvog stava na nivo
celokupnog pravoslablja nije prihvatljivo. sto je cinjenica.
Guest- Guest
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
Vidis ovo je nova definicija, nekad i ti ubodes zrno.pizzon wrote:
hrvati nemaju veze sa pravoslavljem.
jer su prihvatili kc. Sto ne znaci da delovi hr.naroda nisu oduvek bili
pod okrimljem rimske crkve.
znate vrlo dobro ko moze da postavi
pitanje autokefalnosti.
cgora; niko ne brani gradjanima cgore da se priklone sekti raspopa.
ali, sekta trazi da im drzava " utera "
vernike.
@amf.- nije oce bas sve tako.
malo me cude, ali ne iznenadjuju
tvoji stavovi, vezano za tvoje vidjenje
istorije, kroz prizmu svetovne, a posebno duhovne korelacije
srba i carigrada.
generalizovanje tvog stava na nivo
celokupnog pravoslablja nije prihvatljivo. sto je cinjenica.
omni-
Posts : 7009
2014-04-12
Lokacija: : 9 krug
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
"hrvati nemaju veze sa pravoslavljem.pizzon wrote:
hrvati nemaju veze sa pravoslavljem.
jer su prihvatili kc. Sto ne znaci da delovi hr.naroda nisu oduvek bili
pod okrimljem rimske crkve.
znate vrlo dobro ko moze da postavi
pitanje autokefalnosti.
cgora; niko ne brani gradjanima cgore da se priklone sekti raspopa.
ali, sekta trazi da im drzava " utera "
vernike.
@amf.- nije oce bas sve tako.
malo me cude, ali ne iznenadjuju
tvoji stavovi, vezano za tvoje vidjenje
istorije, kroz prizmu svetovne, a posebno duhovne korelacije
srba i carigrada.
generalizovanje tvog stava na nivo
celokupnog pravoslablja nije prihvatljivo. sto je cinjenica.
jer su prihvatili kc"
Ama blento nismo mi ti koji su se odvojili od matice nego vi, prisjeti se gdje su bili kršteni vaši osnivači pravoslavne sekte.
"znate vrlo dobro ko moze da postavi
pitanje autokefalnosti."
Znamo i jasno je da SPC i RPC uzurupiraju svoje pozicije u imperijalne svrhe. Da nije tako dali bi mogućnost narodu od 50 milijuna da se sam odredi po tom pitanju.
_________________
Šandor Winnetou-
Posts : 19783
2017-12-31
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
Savršeno razumno, argumentovano i jedino moguće rešenje konflikta.
_________________
dzango- Posts : 28141
2014-04-19
Lokacija: : Velika Srbija
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
Jedino moguće rješenje je da skinete šape sa naroda u svojoj blizini i priznate ljudima da se samoodrede bez sile i prisile. Tek tada možda od vas postanu kršćani a do tada ste obična imperijalna organizacija milijunima km daleko od Kristadzango wrote:Savršeno razumno, argumentovano i jedino moguće rešenje konflikta.
_________________
Šandor Winnetou-
Posts : 19783
2017-12-31
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
Hektorović wrote:
Padom Konstantinopolja 1453. godine i mučeničkom smrću cara Nikolaja i njegove porodice 1918. završen je konstantinovski period istorije Crkve. Prvi Rim je pao u jeres, primajući kao dogmu nepogrešivost rimskog episkopa*. Prošao je period Drugog Rima i Trećeg Rima kao carstva, završio se imperijalni sloj, kako ga je zvao poznati teolog Aleksandar Šmeman. Prema mom osjećanju, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina, do 4. vijeka n. e**...
*Je, milijardu i koliko ono kršćana se odcepilo od svetosavlja.
Pa jebote, ovaj čovjek je kao pismen, čak je studirao i na katoličkom sveučilištu u Rimu,
a vidi kakvu glupost izvaljuje. Ovu laž o "nepogrešivosti" će vam danas izreć
svaki polupismen, pa i pismen, pravoslavac, jer im je 1000x ponovljena LAŽ postala istina.
**Ni ISIL mu nije ravan. Oni se vratili u 7. stoljeće, a ovaj antekrst bi u 4. stoljeće.
Ukinit autokefalnost, kao i RPC, SPC itd, jer tada nije bilo nikakve ruske, srpske itd, Crkve,
a pogotovu nije bilo svetosavlja. Kad to učine ostane im jedino Prvi Rim...
_________________
Nulla rosa sine spina
Eroo- Posts : 78939
2016-07-22
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
Eroo wrote:Hektorović wrote:
Padom Konstantinopolja 1453. godine i mučeničkom smrću cara Nikolaja i njegove porodice 1918. završen je konstantinovski period istorije Crkve. Prvi Rim je pao u jeres, primajući kao dogmu nepogrešivost rimskog episkopa*. Prošao je period Drugog Rima i Trećeg Rima kao carstva, završio se imperijalni sloj, kako ga je zvao poznati teolog Aleksandar Šmeman. Prema mom osjećanju, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina, do 4. vijeka n. e**...
*Je, milijardu i koliko ono kršćana se odcepilo od svetosavlja.
Pa jebote, ovaj čovjek je kao pismen, čak je studirao i na katoličkom sveučilištu u Rimu,
a vidi kakvu glupost izvaljuje. Ovu laž o "nepogrešivosti" će vam danas izreć
svaki polupismen, pa i pismen, pravoslavac, jer im je 1000x ponovljena LAŽ postala istina.
**Ni ISIL mu nije ravan. Oni se vratili u 7. stoljeće, a ovaj antekrst bi u 4. stoljeće.
Ukinit autokefalnost, kao i RPC, SPC itd, jer tada nije bilo nikakve ruske, srpske itd, Crkve,
a pogotovu nije bilo svetosavlja. Kad to učine ostane im jedino Prvi Rim...
_________________
Šandor Winnetou-
Posts : 19783
2017-12-31
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
Ono kada mali Perica sa partijskom knjižicom počne o crkvenim temama.Eroo wrote:Hektorović wrote:
Padom Konstantinopolja 1453. godine i mučeničkom smrću cara Nikolaja i njegove porodice 1918. završen je konstantinovski period istorije Crkve. Prvi Rim je pao u jeres, primajući kao dogmu nepogrešivost rimskog episkopa*. Prošao je period Drugog Rima i Trećeg Rima kao carstva, završio se imperijalni sloj, kako ga je zvao poznati teolog Aleksandar Šmeman. Prema mom osjećanju, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina, do 4. vijeka n. e**...
*Je, milijardu i koliko ono kršćana se odcepilo od svetosavlja.
Pa jebote, ovaj čovjek je kao pismen, čak je studirao i na katoličkom sveučilištu u Rimu,
a vidi kakvu glupost izvaljuje. Ovu laž o "nepogrešivosti" će vam danas izreć
svaki polupismen, pa i pismen, pravoslavac, jer im je 1000x ponovljena LAŽ postala istina.
**Ni ISIL mu nije ravan. Oni se vratili u 7. stoljeće, a ovaj antekrst bi u 4. stoljeće.
Ukinit autokefalnost, kao i RPC, SPC itd, jer tada nije bilo nikakve ruske, srpske itd, Crkve,
a pogotovu nije bilo svetosavlja. Kad to učine ostane im jedino Prvi Rim...
dzango- Posts : 28141
2014-04-19
Lokacija: : Velika Srbija
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
Znači, direkcijun u 4. stoljeće...ni manje ni više.dzango wrote:Savršeno razumno, argumentovano i jedino moguće rešenje konflikta.
_________________
Nulla rosa sine spina
Eroo- Posts : 78939
2016-07-22
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
Ako išta, amfilohije izgleda kao konstantinov suvremenik, valjda čova zna o čemu priča...
_________________
T.- Posts : 17552
2014-04-14
Age : 83
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
za koga navijamo?
_________________
May Allah destroy Australia
AssadNaPodmornici- Posts : 22267
2018-06-14
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
Za sve potlačene Makedonce, Ukrajince, Crnogorce kojima bi navodno samo SPC i RPC trebali priznati autokefalnost, jer je sve ostalo imperijalizam Konstantinopola, majku im jebem licemjernu...AssadNaPodmornici wrote:za koga navijamo?
melkior- Posts : 17503
2015-08-09
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
Možda ne danas, možda ne ni sutra, ali će jedom doći vrijeme kad ćete nazvati crkvu onako kako je Krist i zapovjedio.dzango wrote:Ono kada mali Perica sa partijskom knjižicom počne o crkvenim temama.Eroo wrote:Hektorović wrote:
Padom Konstantinopolja 1453. godine i mučeničkom smrću cara Nikolaja i njegove porodice 1918. završen je konstantinovski period istorije Crkve. Prvi Rim je pao u jeres, primajući kao dogmu nepogrešivost rimskog episkopa*. Prošao je period Drugog Rima i Trećeg Rima kao carstva, završio se imperijalni sloj, kako ga je zvao poznati teolog Aleksandar Šmeman. Prema mom osjećanju, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina, do 4. vijeka n. e**...
*Je, milijardu i koliko ono kršćana se odcepilo od svetosavlja.
Pa jebote, ovaj čovjek je kao pismen, čak je studirao i na katoličkom sveučilištu u Rimu,
a vidi kakvu glupost izvaljuje. Ovu laž o "nepogrešivosti" će vam danas izreć
svaki polupismen, pa i pismen, pravoslavac, jer im je 1000x ponovljena LAŽ postala istina.
**Ni ISIL mu nije ravan. Oni se vratili u 7. stoljeće, a ovaj antekrst bi u 4. stoljeće.
Ukinit autokefalnost, kao i RPC, SPC itd, jer tada nije bilo nikakve ruske, srpske itd, Crkve,
a pogotovu nije bilo svetosavlja. Kad to učine ostane im jedino Prvi Rim...
Doći će vrijeme kad će se umjesto ruska i srpska PC nazivati Pravoslavna Crkva u Rusiji, Srbiji, CG, Makedoniji...i HR, zašto ne?
_________________
Nulla rosa sine spina
Eroo- Posts : 78939
2016-07-22
Re: Amfilohije: Tri Rima su pala, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina
To možda kada budemo pitali tebe, Broza, poglavnika, Lenjina.... Srećom pa izumirete.Eroo wrote:Možda ne danas, možda ne ni sutra, ali će jedom doći vrijeme kad ćete nazvati crkvu onako kako je Krist i zapovjedio.dzango wrote:Ono kada mali Perica sa partijskom knjižicom počne o crkvenim temama.Eroo wrote:Hektorović wrote:
Padom Konstantinopolja 1453. godine i mučeničkom smrću cara Nikolaja i njegove porodice 1918. završen je konstantinovski period istorije Crkve. Prvi Rim je pao u jeres, primajući kao dogmu nepogrešivost rimskog episkopa*. Prošao je period Drugog Rima i Trećeg Rima kao carstva, završio se imperijalni sloj, kako ga je zvao poznati teolog Aleksandar Šmeman. Prema mom osjećanju, danas je Crkva dužna da se vrati u period prije imperatora Konstantina, do 4. vijeka n. e**...
*Je, milijardu i koliko ono kršćana se odcepilo od svetosavlja.
Pa jebote, ovaj čovjek je kao pismen, čak je studirao i na katoličkom sveučilištu u Rimu,
a vidi kakvu glupost izvaljuje. Ovu laž o "nepogrešivosti" će vam danas izreć
svaki polupismen, pa i pismen, pravoslavac, jer im je 1000x ponovljena LAŽ postala istina.
**Ni ISIL mu nije ravan. Oni se vratili u 7. stoljeće, a ovaj antekrst bi u 4. stoljeće.
Ukinit autokefalnost, kao i RPC, SPC itd, jer tada nije bilo nikakve ruske, srpske itd, Crkve,
a pogotovu nije bilo svetosavlja. Kad to učine ostane im jedino Prvi Rim...
Doći će vrijeme kad će se umjesto ruska i srpska PC nazivati Pravoslavna Crkva u Rusiji, Srbiji, CG, Makedoniji...i HR, zašto ne?
dzango- Posts : 28141
2014-04-19
Lokacija: : Velika Srbija
Similar topics
» AMFILOHIJE O KOSOVU "Naši punoglavci trebalo bi da shvate da poklonjeno ne može da se vrati nikada"
» Amerikanci su spriječili rusku inicijativu da se Hrvatska vrati na pozicije prije Bljeska
» Silvije Tomasevic:'Ovaj papa nece priznati medjugorska ukazanja ni ona prije ni ova danas'
» Sarkozi prije četiri dana i danas
» Bez posla je danas manje ljudi nego prije krize
» Amerikanci su spriječili rusku inicijativu da se Hrvatska vrati na pozicije prije Bljeska
» Silvije Tomasevic:'Ovaj papa nece priznati medjugorska ukazanja ni ona prije ni ova danas'
» Sarkozi prije četiri dana i danas
» Bez posla je danas manje ljudi nego prije krize
Page 1 of 1
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum