Pretvaranje Jemena u pakao na Zemlji
Page 1 of 1
Pretvaranje Jemena u pakao na Zemlji
Pretvaranje Jemena u pakao na Zemlji: Obama pred kraj mandata uvodi Ameriku u još jedan rat - rat koji će Ameriku koštati sveg morala
Rat u Jemenu je jedan od onih ratova za koje se Obamina administracija nadala da će biti što manje na svjetskim naslovnicima zbog činjenice da je toliko pogrešan, nemoralan i strašan da bi ikakva poveznica američkog vodstva s istim vrlo lako koštala SAD svog moralnog kapitala - sada, na kraju mandata, Obama direktno uskače u taj rat.
Čak i za one koji ne znaju gdje je Jemen na karti svijeta nije teško pojasniti o kakvom se sukobu ovdje radi.
Jemen, s oko 25 milijuna stanovnika, je najsiromašnija država arapskog svijeta smještena na jugu arapskog poluotoka. Graniči s bogatom Saudijskom Arabijom na sjeveru i diplomatski neutralnim Omanom na istoku.
Za vrijeme Hladnog rata postojala su dva Jemena - Sjeverni (vojna hunta, pro-Zapadna orijentacija) i Južni (socijalistički, pro-sovjetski). Predsjednik Sjevernog Jemena od 1978. bio je moćni, a prema brojnim izvorima i vrlo korumpirani (navodno je namaknuo bogatstvo koje se mjeri između 30 i 60 milijardi USD), Ali Abdullah Saleh.
Nakon ujedinjenja dvaju Jemena 1990. godine (unatoč različitim ideološkim stavovima, dva Jemena nikad nisu ratovala, čak su često imali i dobre odnose) Salehova vlast se nastavila, odmah je postao predsjednik ujedinjenog Jemena i na toj poziciji je bio sve do 2012. godine, odnosno do izbijanja velikih anti-vladinih prosvjeda u sklopu tadašnjeg tzv. Arapskog proljeća.
Još od 1978. do 2012. Jemenom vlada Ali Abdullah Saleh, a i danas je jedan od najutjecajnijih aktera60 do 65% stanovnika Jemena su suniti, a 35 do 40% su šijiti. Saleh je sunit i bio je saveznik Saudijske Arabije. Ukratko - loše vijesti za jemenske šijite koji su se pobunili. 2009. jemenska vojska, uz pomoć Saudijske Arabije, kreće u napad na šijitske pobunjenike - tisuće su ubijene, a deseci tisuća protjerani. Nadalje, šijitski pobunjenici ističu kako Saudijska Arabija direktno financira i pomaže Al-Qaedu u Jemenu kako bi se borila protiv njih.
U cijelu priču već tada se uključuje SAD - dakle, govorimo tek o početku prvog mandata predsjednika Baracka Obame. Što Washington ima protiv jemenskih šijita? Iran. Naime, SAD i Saudijska Arabija - dva ključna saveznika na Bliskom istoku - polaze od pretpostavke da su svi šijiti zapravo lojalni Iranu, njihovom neprijatelju. Jesu li te pretpostavke točne? U većini slučajeva vjerojatno jesu mada je Iran znatno više involviran u Iraku i Siriji nego u Jemenu, no osovina Washington-Rijad ne želi ništa prepustiti slučaju. Boje se jemenskih šijitskih pobunjenika jer u njima vide ulazak iranskog utjecaja s južne strane arapskog poluotoka.
Kako smo i spomenuli, velik trud se ulagao u to da Jemen ne bude na naslovnicama, a u takvom vakuumu svašta prolazi. Primjerice, na zapovijed američkog predsjednika Baracka Obame SAD 24. prosinca 2009. pokreće napade krstarećim raketama na Jemen - tvrde kako ciljaju Al-Qaedu, ali zapravo pogađaju beduinsko selo al-Majalah i pritom ubijaju najmanje 55 civila, od toga 28 djece. Navodno pritom ubijaju i nekoliko pripadnika Al-Qaede.
Riječ je o velikom incidentu za kojeg nitko nije čuo.
2013. snimljen je i dokumentarni film o tome, naziva "Dirty Wars" (Prljavi Ratovi) na temelju knjige istraživačkog novinara Jeremya Scahilla (koji je zajedno s Glennom Greenwaldom jedan od suosnivača lista The Intercept).
Koliko to sve znači? Malo ako široka javnost o tome ne zna ništa. Informacije nisu duboko zakopane - međunarodna organizacija za ljudska prava, Human Rights Watch, u svom izvještaju opisuje detalje američkog napada na beduinsko selo al-Majalah.
* Veliki HRW izvještaj o američkim napadima dronovima u Jemenu možete pročitati ovdje: https://www.hrw.org/report/2013/10/22/between-drone-and-al-qaeda/civilian-cost-us-targeted-killings-yemen
U američkim napadima bespilotnim letjelicama ubijeno je i još puno više jemenskih civila - no, osim ponekog prosvjeda upućenih udruga, ostatak svijeta ne zna ništa o Jemenu i američkoj ulozi u tom ratu.
Vratimo se na 2012. - s vlasti je srušen dugogodišnji predsjednik Saleh, a SAD je odmah instalirao na vlast svog i saudijskog čovjeka po imenu Abd Rabbuh Mansur Hadi. Hadi je postao predsjednikom na jemenskim izborima na kojima je bio jedini kandidat (unatoč tome tadašnja američka državna tajnica Hillary Clinton pozdravila je ovaj potez kao "demokratski").
No, Hadi nije dugo bio na vlasti - u rujnu 2014. šijitski pobunjenici, koji se nazivaju Houthi, preuzimaju kontrolu nad glavnim gradom Sanaa, a Hadi se daje u bijeg. Nije teško pogoditi gdje je pobjegao, u Saudijsku Arabiju, dakako.
U Washingtonu i Rijadu nastaje panika - preuzimanje kontrole od strane Houthi pobunjenika za njih znači samo jedno: Iran preuzima Jemen. Takvo što se ne smije dopustiti i već u ožujku iduće godine, 2015., kreće saudijska vojna agresija na Jemen. Saudijske snage pokreću intenzivne zračne napade, a potporu im daju njihovi zaljevski arapski saveznici. Unatoč potpuno ilegalnoj agresiji, SAD se oglašava i poručuje kako daju potporu agresiji koju predvodi njihov saveznik, Saudijska Arabija.
Saudijski F-15C Ono što je uslijedilo od ožujka 2015. do danas je zapravo niz ratnih zločina. Ako jedan SAD - koji se predstavlja za moralnu vertikalu cijelog svijeta - ubija civile po Jemenu, onda možemo samo zamisliti što radi jedna Saudijska Arabija, apsolutistička monarhija u kojoj još uvijek postoje srednjovjekovni zakoni (primjerice smrtna kazna za vještice).
Svijet je pratio događaje u Siriji, u Ukrajini... za to vrijeme trajala je kriminalna agresija protiv Jemena. Saudijske zračne snage namjerno su gađale brojne civilne objekte, od škola, tvornica, bolnica do tržnica.
Unatoč tome nisu uspjeli slomiti pobunjenike - između ostalog i zbog činjenice da se njima pridružio neočekivani saveznik, svrgnuti predsjednik Saleh i njemu odana vojska (Saleh očito osjeća da bi pobunjenici mogli trijumfirati u ovom ratu te tu vidi svoj put za povratak natrag na vrh). Ne samo da Saudijska Arabija nije slomila pobunjenike već su sada i sami postali žrtva - naime, jemenske pobunjeničke i vojne snage sve više izvode raketne napade na teritorij Saudijske Arabije - vraćaju rat agresoru sve snažnije iz dana u dan.
Američki državni tajnik John Kerry sa saudijskim kraljem Salmanom i saudijskim ministrom vanjskih poslova Adelom al-Jubeirom U Rijadu je panika i u toj panici nastavljaju još intenzivnije s onim što su radili od početka - ubijanjem jemenskih civila. Naime, prije tjedan dana izveden je opći pokolj u glavnom gradu Sanaa. Organizacija Human Rights Watch piše kako je u napadu na pogreb koji se održavao u glavnom gradu ubijeno više od 100 civila. Također se navodi kako je riječ o očitom ratnom zločinu.
Nakon ovog pokolja uslijedili su pozivi svih relevantnih organizacija za ljudska prava SAD-u da prestanu s podupiranjem zločinačke saudijske agresije na Jemen.
Iz Washingtona je stigla nekakva mlaka izjava osude, ali ništa konkretno. No, nekoliko dana nakon situacija poprima jedan sasvim drugi pravac. Naime, iz američke vojske poručuju kako su jemenski Houthi pobunjenici u dva navrata gađali njihov ratni brod USS Mason koji se nalazio u blizini jemenske obale. Rakete su navodno pale u more prije nego su dosegle američki brod.
Cijela ova priča djeluje vrlo neuvjerljivo i imajući u vidu američki angažman u Jemenu s opravdanom sumnjom može se gledati i na same raketne napade. Nadalje, ako su se napadi zaista i dogodili, nemoguće je reći tko ih je izveo, odnosno mogla je izvesti neka skupina kojoj je tako naređeno samo da stvori povod na temelju kojeg bi SAD mogao ući, punom snagom, u ovaj rat.
Nije dugo trebalo čekati - američke snage izvele su nekoliko napada svojim krstarećim Tomahawk raketama na položaje jemenskih Houthi pobunjenika te su pritom, navode, uništili nekoliko radarskih sustava.
VIDEO: Snimka američke mornarice - ispaljivanje krstarećih raketa Tomahawk na Jemen, 12. listopada 2016.
Zašto SAD to radi? Nekoliko je razloga - da pomognu svojim saudijskim saveznicima, dakako, ali postoji još jedan razlog. Naime, u Siriji im očito ne ide, nemaju načina kako zaustaviti rusko-sirijsku ofenzivu u Aleppu (odnosno ne žele riskirati s ruskim S-300 i S-400 sustavima) tako da sada očajnički moraju demonstrirati svoju vojnu moć negdje, bilo gdje, jer nikada se ne smije dozvoliti dojam da je SAD, najveća vojna sila svijeta, negdje nadjačana.
To je jedan od razloga zašto SAD sada napada Jemen, zbog skretanja pažnje, po istom ključu kako je i Clinton 90-ih napao Sudan da skrene pažnju s Lewinsky skandala.
Hoće li nekoliko krstarećih raketa biti dovoljno? Izgleda da neće jer je američki predsjednik Barack Obama upravo poručio Kongresu kako zadržava pravo izvođenja napada na Jemen "kada god to bude nužno i primjereno". Potvrđivanje ideologije američke izuzetnosti? Izgleda. SAD još jednom pokazuje svijetu - a naročito saveznicima koji potajno razmišljaju o odbijanju poslušnosti - kako su oni sila koja može napasti gdje hoće i kada hoće.
* Foto-esej reporterke Alex Potter o žrtvama rata u Jemenu možete pogledati ovdje:
https://theintercept.com/2015/07/10/yemen-airstrike/
Tijekom jučerašnjeg dana Obama je obavijestio Kongres kako je odobrio napade na Jemen kao "odgovor na ispaljivanje protubrodskih raketa od strane Houthi ustanika". Zanimljivo je da, još jednom, SAD uopće nema dokaze da su rakete ispalili Houthiji, ali Obama svojim stavom daje do znanja da Americi dokazi i ne trebaju, dovoljna je riječ američkog predsjednika. Naime, glasnogovornik Pentagona, Peter Cook, samo dan ranije je za vrijeme novinske konferencije rekao: "Ne znamo tko je povukao okidač, znamo da samo da su rakete ispaljenje s Houthi teritorija".
VIDEO: Jemenski novinar Nasser Arrabyee u emisiji Democracy Now - "Obama ubija Jemen!"
Houthiji poručuju kako oni nisu izveli nikakve napade protiv američkih brodova te navode kako je riječ o "lažnim povodima" kojima se želi dodatno eskalirati situacija i pojačati bombardiranje Jemena.
"Ove optužbe su potpuno neutemeljene - vojska i narodne snage nemaju nikakve veze s tim napadima. Potpuno smo spremni surađivati u istrazi kako bismo pronašli odgovorne za napad na američki brod", navodi se u službenoj izjavi Houthi vodstva, de-facto jemenske vlasti, koju prenosi državna novinska agencija Saba.
Što to znači SAD-u? Apsolutno ništa. Obama je rekao kako su Houthiji napali i sada ih treba kazniti. Sutra se možda opet desi kakav "Houthi napad" pa će SAD odgovoriti još i znatno većom silom - tako počinju ratovi u vakuumu medijske cenzure, u sistemu gdje izvještaji međunarodnih organizacija za ljudska prava ne znače ništa jer ništa ne može poljuljati (medijsku) popularnost američkog predsjednika, naročito ne pred izbore na kojima se očekuje kako će štafetu od njega preuzeti Hillary Clinton.
Zračni udari na jemenski glavni grad SanaaNo, pitanje je hoće li SAD moći tek tako pridružiti se svojim saudijskim saveznicima u razaranju Jemena, zemlje koja se zbog rata - i namjernog uništavanja njene infrastrukture - nalazi u ogromnoj humanitarnoj krizi (kronično nedostaje pitke vode). Naime, Iran je poslao svoje ratne brodove pred obalu Jemena kao direktno upozorenje SAD-u da neće tolerirati njihovo ponašanje.
Obamina ostavština, kako mu se zadnji mandat približava kraju, sve je više i više ukaljana, a odluka Nobelove komisije sve je veća sramota.
Ray Offenheiser, predsjednik humanitarne organizacije Oxfam America, objavio je jučer tekst u listu TIME, u kojem se osvrnuo na američku potporu saudijske agresije na Jemen, te piše:
Offenheiser je u pravu, SAD gazi po svojoj reputaciji, ali samo zato što može, zato jer ih prozvati nitko neće. Američka predsjednička kampanja ulazi u samu završnicu - mediji će slaviti 8 godina predsjedništva Baracka Obame tvrdeći kako je bio odličan predsjednik, umjeren, uravnotežen i simpatičan. No, stanovnici Jemena neće na taj način pamtiti njegovih 8 godina jer njihove živote je direktno svojim odlukama pretvorio u pakao, a sada bi im, kao oproštajnu gestu, mogao taj pakao učiniti još i strašnijim.
http://www.advance.hr/vijesti/pretvaranje-jemena-u-pakao-na-zemlji-obama-pred-kraj-mandata-uvodi-ameriku-u-jos-jedan-rat-rat-koji-ce-ameriku-kostati-sveg-morala/
Rat u Jemenu je jedan od onih ratova za koje se Obamina administracija nadala da će biti što manje na svjetskim naslovnicima zbog činjenice da je toliko pogrešan, nemoralan i strašan da bi ikakva poveznica američkog vodstva s istim vrlo lako koštala SAD svog moralnog kapitala - sada, na kraju mandata, Obama direktno uskače u taj rat.
Čak i za one koji ne znaju gdje je Jemen na karti svijeta nije teško pojasniti o kakvom se sukobu ovdje radi.
Jemen, s oko 25 milijuna stanovnika, je najsiromašnija država arapskog svijeta smještena na jugu arapskog poluotoka. Graniči s bogatom Saudijskom Arabijom na sjeveru i diplomatski neutralnim Omanom na istoku.
Za vrijeme Hladnog rata postojala su dva Jemena - Sjeverni (vojna hunta, pro-Zapadna orijentacija) i Južni (socijalistički, pro-sovjetski). Predsjednik Sjevernog Jemena od 1978. bio je moćni, a prema brojnim izvorima i vrlo korumpirani (navodno je namaknuo bogatstvo koje se mjeri između 30 i 60 milijardi USD), Ali Abdullah Saleh.
Nakon ujedinjenja dvaju Jemena 1990. godine (unatoč različitim ideološkim stavovima, dva Jemena nikad nisu ratovala, čak su često imali i dobre odnose) Salehova vlast se nastavila, odmah je postao predsjednik ujedinjenog Jemena i na toj poziciji je bio sve do 2012. godine, odnosno do izbijanja velikih anti-vladinih prosvjeda u sklopu tadašnjeg tzv. Arapskog proljeća.
Još od 1978. do 2012. Jemenom vlada Ali Abdullah Saleh, a i danas je jedan od najutjecajnijih aktera60 do 65% stanovnika Jemena su suniti, a 35 do 40% su šijiti. Saleh je sunit i bio je saveznik Saudijske Arabije. Ukratko - loše vijesti za jemenske šijite koji su se pobunili. 2009. jemenska vojska, uz pomoć Saudijske Arabije, kreće u napad na šijitske pobunjenike - tisuće su ubijene, a deseci tisuća protjerani. Nadalje, šijitski pobunjenici ističu kako Saudijska Arabija direktno financira i pomaže Al-Qaedu u Jemenu kako bi se borila protiv njih.
U cijelu priču već tada se uključuje SAD - dakle, govorimo tek o početku prvog mandata predsjednika Baracka Obame. Što Washington ima protiv jemenskih šijita? Iran. Naime, SAD i Saudijska Arabija - dva ključna saveznika na Bliskom istoku - polaze od pretpostavke da su svi šijiti zapravo lojalni Iranu, njihovom neprijatelju. Jesu li te pretpostavke točne? U većini slučajeva vjerojatno jesu mada je Iran znatno više involviran u Iraku i Siriji nego u Jemenu, no osovina Washington-Rijad ne želi ništa prepustiti slučaju. Boje se jemenskih šijitskih pobunjenika jer u njima vide ulazak iranskog utjecaja s južne strane arapskog poluotoka.
Kako smo i spomenuli, velik trud se ulagao u to da Jemen ne bude na naslovnicama, a u takvom vakuumu svašta prolazi. Primjerice, na zapovijed američkog predsjednika Baracka Obame SAD 24. prosinca 2009. pokreće napade krstarećim raketama na Jemen - tvrde kako ciljaju Al-Qaedu, ali zapravo pogađaju beduinsko selo al-Majalah i pritom ubijaju najmanje 55 civila, od toga 28 djece. Navodno pritom ubijaju i nekoliko pripadnika Al-Qaede.
Riječ je o velikom incidentu za kojeg nitko nije čuo.
2013. snimljen je i dokumentarni film o tome, naziva "Dirty Wars" (Prljavi Ratovi) na temelju knjige istraživačkog novinara Jeremya Scahilla (koji je zajedno s Glennom Greenwaldom jedan od suosnivača lista The Intercept).
Koliko to sve znači? Malo ako široka javnost o tome ne zna ništa. Informacije nisu duboko zakopane - međunarodna organizacija za ljudska prava, Human Rights Watch, u svom izvještaju opisuje detalje američkog napada na beduinsko selo al-Majalah.
* Veliki HRW izvještaj o američkim napadima dronovima u Jemenu možete pročitati ovdje: https://www.hrw.org/report/2013/10/22/between-drone-and-al-qaeda/civilian-cost-us-targeted-killings-yemen
U američkim napadima bespilotnim letjelicama ubijeno je i još puno više jemenskih civila - no, osim ponekog prosvjeda upućenih udruga, ostatak svijeta ne zna ništa o Jemenu i američkoj ulozi u tom ratu.
Vratimo se na 2012. - s vlasti je srušen dugogodišnji predsjednik Saleh, a SAD je odmah instalirao na vlast svog i saudijskog čovjeka po imenu Abd Rabbuh Mansur Hadi. Hadi je postao predsjednikom na jemenskim izborima na kojima je bio jedini kandidat (unatoč tome tadašnja američka državna tajnica Hillary Clinton pozdravila je ovaj potez kao "demokratski").
No, Hadi nije dugo bio na vlasti - u rujnu 2014. šijitski pobunjenici, koji se nazivaju Houthi, preuzimaju kontrolu nad glavnim gradom Sanaa, a Hadi se daje u bijeg. Nije teško pogoditi gdje je pobjegao, u Saudijsku Arabiju, dakako.
U Washingtonu i Rijadu nastaje panika - preuzimanje kontrole od strane Houthi pobunjenika za njih znači samo jedno: Iran preuzima Jemen. Takvo što se ne smije dopustiti i već u ožujku iduće godine, 2015., kreće saudijska vojna agresija na Jemen. Saudijske snage pokreću intenzivne zračne napade, a potporu im daju njihovi zaljevski arapski saveznici. Unatoč potpuno ilegalnoj agresiji, SAD se oglašava i poručuje kako daju potporu agresiji koju predvodi njihov saveznik, Saudijska Arabija.
Saudijski F-15C Ono što je uslijedilo od ožujka 2015. do danas je zapravo niz ratnih zločina. Ako jedan SAD - koji se predstavlja za moralnu vertikalu cijelog svijeta - ubija civile po Jemenu, onda možemo samo zamisliti što radi jedna Saudijska Arabija, apsolutistička monarhija u kojoj još uvijek postoje srednjovjekovni zakoni (primjerice smrtna kazna za vještice).
Svijet je pratio događaje u Siriji, u Ukrajini... za to vrijeme trajala je kriminalna agresija protiv Jemena. Saudijske zračne snage namjerno su gađale brojne civilne objekte, od škola, tvornica, bolnica do tržnica.
Unatoč tome nisu uspjeli slomiti pobunjenike - između ostalog i zbog činjenice da se njima pridružio neočekivani saveznik, svrgnuti predsjednik Saleh i njemu odana vojska (Saleh očito osjeća da bi pobunjenici mogli trijumfirati u ovom ratu te tu vidi svoj put za povratak natrag na vrh). Ne samo da Saudijska Arabija nije slomila pobunjenike već su sada i sami postali žrtva - naime, jemenske pobunjeničke i vojne snage sve više izvode raketne napade na teritorij Saudijske Arabije - vraćaju rat agresoru sve snažnije iz dana u dan.
Američki državni tajnik John Kerry sa saudijskim kraljem Salmanom i saudijskim ministrom vanjskih poslova Adelom al-Jubeirom U Rijadu je panika i u toj panici nastavljaju još intenzivnije s onim što su radili od početka - ubijanjem jemenskih civila. Naime, prije tjedan dana izveden je opći pokolj u glavnom gradu Sanaa. Organizacija Human Rights Watch piše kako je u napadu na pogreb koji se održavao u glavnom gradu ubijeno više od 100 civila. Također se navodi kako je riječ o očitom ratnom zločinu.
Nakon ovog pokolja uslijedili su pozivi svih relevantnih organizacija za ljudska prava SAD-u da prestanu s podupiranjem zločinačke saudijske agresije na Jemen.
Iz Washingtona je stigla nekakva mlaka izjava osude, ali ništa konkretno. No, nekoliko dana nakon situacija poprima jedan sasvim drugi pravac. Naime, iz američke vojske poručuju kako su jemenski Houthi pobunjenici u dva navrata gađali njihov ratni brod USS Mason koji se nalazio u blizini jemenske obale. Rakete su navodno pale u more prije nego su dosegle američki brod.
Cijela ova priča djeluje vrlo neuvjerljivo i imajući u vidu američki angažman u Jemenu s opravdanom sumnjom može se gledati i na same raketne napade. Nadalje, ako su se napadi zaista i dogodili, nemoguće je reći tko ih je izveo, odnosno mogla je izvesti neka skupina kojoj je tako naređeno samo da stvori povod na temelju kojeg bi SAD mogao ući, punom snagom, u ovaj rat.
Nije dugo trebalo čekati - američke snage izvele su nekoliko napada svojim krstarećim Tomahawk raketama na položaje jemenskih Houthi pobunjenika te su pritom, navode, uništili nekoliko radarskih sustava.
VIDEO: Snimka američke mornarice - ispaljivanje krstarećih raketa Tomahawk na Jemen, 12. listopada 2016.
Zašto SAD to radi? Nekoliko je razloga - da pomognu svojim saudijskim saveznicima, dakako, ali postoji još jedan razlog. Naime, u Siriji im očito ne ide, nemaju načina kako zaustaviti rusko-sirijsku ofenzivu u Aleppu (odnosno ne žele riskirati s ruskim S-300 i S-400 sustavima) tako da sada očajnički moraju demonstrirati svoju vojnu moć negdje, bilo gdje, jer nikada se ne smije dozvoliti dojam da je SAD, najveća vojna sila svijeta, negdje nadjačana.
To je jedan od razloga zašto SAD sada napada Jemen, zbog skretanja pažnje, po istom ključu kako je i Clinton 90-ih napao Sudan da skrene pažnju s Lewinsky skandala.
Hoće li nekoliko krstarećih raketa biti dovoljno? Izgleda da neće jer je američki predsjednik Barack Obama upravo poručio Kongresu kako zadržava pravo izvođenja napada na Jemen "kada god to bude nužno i primjereno". Potvrđivanje ideologije američke izuzetnosti? Izgleda. SAD još jednom pokazuje svijetu - a naročito saveznicima koji potajno razmišljaju o odbijanju poslušnosti - kako su oni sila koja može napasti gdje hoće i kada hoće.
* Foto-esej reporterke Alex Potter o žrtvama rata u Jemenu možete pogledati ovdje:
https://theintercept.com/2015/07/10/yemen-airstrike/
Tijekom jučerašnjeg dana Obama je obavijestio Kongres kako je odobrio napade na Jemen kao "odgovor na ispaljivanje protubrodskih raketa od strane Houthi ustanika". Zanimljivo je da, još jednom, SAD uopće nema dokaze da su rakete ispalili Houthiji, ali Obama svojim stavom daje do znanja da Americi dokazi i ne trebaju, dovoljna je riječ američkog predsjednika. Naime, glasnogovornik Pentagona, Peter Cook, samo dan ranije je za vrijeme novinske konferencije rekao: "Ne znamo tko je povukao okidač, znamo da samo da su rakete ispaljenje s Houthi teritorija".
VIDEO: Jemenski novinar Nasser Arrabyee u emisiji Democracy Now - "Obama ubija Jemen!"
Houthiji poručuju kako oni nisu izveli nikakve napade protiv američkih brodova te navode kako je riječ o "lažnim povodima" kojima se želi dodatno eskalirati situacija i pojačati bombardiranje Jemena.
"Ove optužbe su potpuno neutemeljene - vojska i narodne snage nemaju nikakve veze s tim napadima. Potpuno smo spremni surađivati u istrazi kako bismo pronašli odgovorne za napad na američki brod", navodi se u službenoj izjavi Houthi vodstva, de-facto jemenske vlasti, koju prenosi državna novinska agencija Saba.
Što to znači SAD-u? Apsolutno ništa. Obama je rekao kako su Houthiji napali i sada ih treba kazniti. Sutra se možda opet desi kakav "Houthi napad" pa će SAD odgovoriti još i znatno većom silom - tako počinju ratovi u vakuumu medijske cenzure, u sistemu gdje izvještaji međunarodnih organizacija za ljudska prava ne znače ništa jer ništa ne može poljuljati (medijsku) popularnost američkog predsjednika, naročito ne pred izbore na kojima se očekuje kako će štafetu od njega preuzeti Hillary Clinton.
Zračni udari na jemenski glavni grad SanaaNo, pitanje je hoće li SAD moći tek tako pridružiti se svojim saudijskim saveznicima u razaranju Jemena, zemlje koja se zbog rata - i namjernog uništavanja njene infrastrukture - nalazi u ogromnoj humanitarnoj krizi (kronično nedostaje pitke vode). Naime, Iran je poslao svoje ratne brodove pred obalu Jemena kao direktno upozorenje SAD-u da neće tolerirati njihovo ponašanje.
Obamina ostavština, kako mu se zadnji mandat približava kraju, sve je više i više ukaljana, a odluka Nobelove komisije sve je veća sramota.
Ray Offenheiser, predsjednik humanitarne organizacije Oxfam America, objavio je jučer tekst u listu TIME, u kojem se osvrnuo na američku potporu saudijske agresije na Jemen, te piše:
"Humanitarni udarac ove kampanje bombardiranja je stravičan - niti jedan civil nije nepogođen. Jemen, najsiromašnija zemlja Bliskog istoka sada se nalazi na rubu gladi. Brojke rijetko mogu opisati sav očaj sukoba, ali su dobar početak - više od 19 milijuna ljudi nema pristup čistoj vodi, 14 milijuna gladuje ili je pothranjeno, a više od 3 milijuna je protjerano iz svojih domova...
... U konačnici trebamo se zapitati kako će se ovo odraziti na ostavštinu predsjednika Obame. On i njegovo vanjskopolitičko vodstvo će sigurno jednog dana ponovno se prisjetiti odluka u Jemenu gdje traje pokolj i svakodnevni napad na ljudsko dostojanstvo.
Svakim danom dok SAD podupire ovaj rat, sa svakim zračnim napadom na civile, sa svakim ubijenim civilom, ranjenim ili izgladnjelim, sa svakim američkim oružjem koje je korišteno u Jemenu, sa svakim punjenjem zrakoplova koji ubija i ranjava civile, SAD gazi svoju reputaciju u svijetu".
Offenheiser je u pravu, SAD gazi po svojoj reputaciji, ali samo zato što može, zato jer ih prozvati nitko neće. Američka predsjednička kampanja ulazi u samu završnicu - mediji će slaviti 8 godina predsjedništva Baracka Obame tvrdeći kako je bio odličan predsjednik, umjeren, uravnotežen i simpatičan. No, stanovnici Jemena neće na taj način pamtiti njegovih 8 godina jer njihove živote je direktno svojim odlukama pretvorio u pakao, a sada bi im, kao oproštajnu gestu, mogao taj pakao učiniti još i strašnijim.
http://www.advance.hr/vijesti/pretvaranje-jemena-u-pakao-na-zemlji-obama-pred-kraj-mandata-uvodi-ameriku-u-jos-jedan-rat-rat-koji-ce-ameriku-kostati-sveg-morala/
melkior- Posts : 17503
2015-08-09
Re: Pretvaranje Jemena u pakao na Zemlji
Eskalacija situacije oko Jemena: SAD tvrdi kako je njihov ratni brod ponovno napadnut raketama
merički dužnosnici tvrde kako je tijekom jučerašnjeg dana ponovno raketama napadnut njihov brod u blizini obale Jemena te kako su rakete ispaljene s teritorija koji se nalazi pod kontrolom jemenskih Houthi pobunjenika. Podsjetimo, američka strana tvrdi kako su se najmanje već dva takva incidenta desila tijekom zadnjih dana, a zbog istih je SAD pokrenuo i napade svojim krstarećim raketama na teritorij Jemena mada jemenski pobunjenici ističu kako oni nisu izveli te napade te nude čak i suradnju u istrazi ovih incidenata.
No, američki dužnosnici ističu kako je veći broj zemlja-zemlja raketa ponovno ispaljen prema njihovom brodu USS Mason koji se nalazi u međunarodnim vodama u Crvenom moru.
Obama je već poručio kako će izvesti dodatne napade na teritorij Jemena ukoliko se raketni napadi nastave. Vjerojatno će se sada to i dogoditi, a eskalacija oko Jemena postaje sve veća.
Teško je reći zašto bi jemenski pobunjenici iz dana u dan gađali američke brodove znajući da će time samo uvesti SAD u direktan rat protiv njih - i to sada kada su pokazali da mogu odolijevati saudijskoj agresiji koja i dalje traje. Drugo objašnjenje je da pobunjenici uopće nisu ti koji su ispalili rakete, a SAD samo nastoji stvoriti povod za ulazak u još jednu ratnu zonu.
http://www.advance.hr/vijesti/eskalacija-situacije-oko-jemena-sad-tvrdi-kako-je-njihov-ratni-brod-ponovno-napadnut-raketama/
merički dužnosnici tvrde kako je tijekom jučerašnjeg dana ponovno raketama napadnut njihov brod u blizini obale Jemena te kako su rakete ispaljene s teritorija koji se nalazi pod kontrolom jemenskih Houthi pobunjenika. Podsjetimo, američka strana tvrdi kako su se najmanje već dva takva incidenta desila tijekom zadnjih dana, a zbog istih je SAD pokrenuo i napade svojim krstarećim raketama na teritorij Jemena mada jemenski pobunjenici ističu kako oni nisu izveli te napade te nude čak i suradnju u istrazi ovih incidenata.
No, američki dužnosnici ističu kako je veći broj zemlja-zemlja raketa ponovno ispaljen prema njihovom brodu USS Mason koji se nalazi u međunarodnim vodama u Crvenom moru.
Obama je već poručio kako će izvesti dodatne napade na teritorij Jemena ukoliko se raketni napadi nastave. Vjerojatno će se sada to i dogoditi, a eskalacija oko Jemena postaje sve veća.
Teško je reći zašto bi jemenski pobunjenici iz dana u dan gađali američke brodove znajući da će time samo uvesti SAD u direktan rat protiv njih - i to sada kada su pokazali da mogu odolijevati saudijskoj agresiji koja i dalje traje. Drugo objašnjenje je da pobunjenici uopće nisu ti koji su ispalili rakete, a SAD samo nastoji stvoriti povod za ulazak u još jednu ratnu zonu.
http://www.advance.hr/vijesti/eskalacija-situacije-oko-jemena-sad-tvrdi-kako-je-njihov-ratni-brod-ponovno-napadnut-raketama/
melkior- Posts : 17503
2015-08-09
Similar topics
» PAKAO NA ZEMLJI: PRIČA O GOLOM OTOKU (foto, video...)
» Grbin: Pakao koji im je obećao Milanović je krenuo i taj pakao će se nastaviti
» Aškenazi židovi oteli stotine djece svojoj subraći iz Jemena
» Trumpika ide na masovno naoružavanje saudijskih kanibala i eskalaciju rata Protiv Jemena
» Putin daje Rusko državljanstvo građanima Sirije, Jemena, Iraka, Afganistana rođenima u Sovjetskom Savezu
» Grbin: Pakao koji im je obećao Milanović je krenuo i taj pakao će se nastaviti
» Aškenazi židovi oteli stotine djece svojoj subraći iz Jemena
» Trumpika ide na masovno naoružavanje saudijskih kanibala i eskalaciju rata Protiv Jemena
» Putin daje Rusko državljanstvo građanima Sirije, Jemena, Iraka, Afganistana rođenima u Sovjetskom Savezu
Page 1 of 1
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum