ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Preporuke...

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Preporuke... Empty Preporuke...

Post by Guest 14/9/2014, 16:03

Da ponovimo...knjige koje bi obavezno preporučili...recimo nešto kao bookchallenge,top 10 knjiga koje su vas se dojmile i koje bi rado preporučili drugima...meni osobno zanima klasika koju sam u srednjoj propustila kroz nezainteresiranu profu hrvatskoga...a ni u osnovnoj odakle sam nisu nešto forsirali...tako da,izbacite slobodno sve te divne naslove iz čarobnog svijeta knjige...:<<3:study:<heart:
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by kic 14/9/2014, 16:32

Proljeće Ivana Galeba, jedna podcijenjena knjiga kraj svih razvikanih naslova..
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by Trinity 14/9/2014, 16:33

Meni prva pada na pamet Jadnici od Victora Hugoa. Debela knjižurina koja me zapala na ćirilici (pa mi se činila još deblja ), jer su one na latnici bile već posuđene. Osim što sam usavršila ćirilicu  :), pročitala vrlo vrijednu knjigu. 
Preporuka svakako.
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by Trinity 14/9/2014, 16:45

Kratak sadržaj:
Radnja je razgranata, postoji mnogo sporednih priča no sve se ujedinju oko Jeana Valjeana, u svom zatvoru poznatog samo kao broj 24610. On postaje snaga dobrog, ali se ne uspjeva osloboditi svoje prošlosti. Knjiga je podjeljena u 5 dijelova i relativno je duga. Uz osnovnu radnju novele Hugo uklapa svoja razmišljanja o religiji, politici, i društvu. Posebno se ističu 3 diskusije prva o religijskom poredku, druga o argou( šatrovačkom jeziku) i najpoznatija o bitci kod Waterloa. Radnja započinje 1905 u Tuolonu. Nakon što je proveo 19 u zatvoru, Valjean je pušten. Prisliljen je koristiti žutu putovnicu kojom je označen kao kriminalac. Pošto ga stanodavci ne žele primiti, osuđen je na život na ulici. Međutim prihvaća ga dobronamjerni biskup Myriel koju mu pruža skrovište. Jedne večeri Valjean krade biskupovu srebrninu i bježi s njom. Biva uhvačen, no biskup ga izvlači. Govori da je srebrnina bila dar te mu daje i 2 svijeće. Biskup mu govori da mora postati pošten i činiti drugima dobra djela. Šest godina kasnije, Valjean je postao bogati vlasnik tvornice i gradolnačelnik. No, nije se držao svoga obećanja i koristio se pseudonimom Monsieur Madeleine da bi izbjegao nadzor inspektora Javerta. Sreća mu se mjenja kad drugog čovjeka optuže da je Valjean, sude mu, te pravi Valjean biva prisiljen odati svoj pravi identitet. Upoznaje i Fantine koja je dobila nepravedno otkaz.Kao samohrana majka prisiljena se baviti prostitucijom. Na samrti i Valjean joj obećaje da će se brinuti za njenu kćer. Ona živi s korumpiranim hotelijerom kojeg Valjean isplačuje i zajednom s fantininom kćeri Cosette bježi u Pariz. Skrivaju se u samostan gdje ih Javert ne uspjeva naći.
Deset godina kasnije, napuštaju samostan. Studenti na čelu s Enjolrasom spremaju revoluciju zbog smrti dobrog generala Lamarqua. Jedan od studenata se zaljubljuje u Cosette koja je u međuvremenu odrasla u krasnu djevojku. Thenardier,korumpirani gostijoničar kod kojeg je Cosette odrasla, se također doselio u Pariz te vodi bandu lopova u Valjeanov dom dok je Marius tamo. Thenarierova kći Eponine, koja je također zaljubljena u Mariusa, nagovara lopove da odu.
Sljedećih dana revolucija kulminira. Valjean saznaje da je Marius upleten i on se također ukljućuje. Nije siguran želi li mu dobro ili zlo. Eponine se također uključuje kako bi zaštitila svoju ljubav. Prima umjesto njega metak i umire sretna u njegovom naručju. Tijekom iscrpljujuće bitke Valjean spašava Javerta od studenata. Kasnije iznosi ozljeđenoj Mariusa na ramenima. Na izlazu naljeće na Javerta i moli ga da mu da vremena da vrati Mariusa njegovoj obitleji. Javert mu priznaje da su njegova uvjerenja ugrožena i da Valjeana više ne može predati vlasti. U nemogućnosti da se nosi s dilemom baca se u Sienu. Marius i Cosette se vjenčaju. Valjean gubi volju za životom jer ga Cosette više ne treba. Marius optužuje Valjeana da je loš utjecaj i miče Cosette od njega. Prekasno saznaje za njegova dobra djela, i odlazi k njemu. Nalazi ga na smrtnoj postelji. Valjean Mariusu i Cosette izražava ljubav i umire.

http://slobodni.net/t114770/

Ono što je meni ostalo u sjećanju su opisi bijede, tuge, krize identitete, zgaženih snova i osjećaja beznađa. 


Last edited by Trinity on 14/9/2014, 16:45; edited 1 time in total
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by Guest 14/9/2014, 16:45

Jadnike sam pročitala...to je moja top knjiga.....:x

Moj top 10:


1.Jadnici Victor Hugo
2.Grička vještica Marija Jurić Zagorka
3.Lovac na zmajeve Khaled Hosseini 
4.Tisuću žarkih sunaca Khaled Hosseini 
5.A planine odjeknuše Khaled Hosseini 
6.Alkemičar Paulo Coelho 
7.William P. Young Koliba
8.Ako docekam sutra Sidney Sheldon
9.Stogodisnjak koji se spustio kroz prozor i nestao Jonas Jonasson
10.Kuća orhideja Lucinda Riley
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by Guest 14/9/2014, 16:49

Mene na ćirilici čekaju zločin i kazna....:D

Volim ju tu i tamo obnovit...al pisat ju vise ne znam....
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by kic 14/9/2014, 16:54

Zagy wrote:Jadnike sam pročitala...to je moja top knjiga.....:x

Moj top 10:


1.Jadnici Victor Hugo
2.Grička vještica Marija Jurić Zagorka
3.Lovac na zmajeve Khaled Hosseini 
4.Tisuću žarkih sunaca Khaled Hosseini 
5.A planine odjeknuše Khaled Hosseini 
6.Alkemičar Paulo Coelho 
7.William P. Young Koliba
8.Ako docekam sutra Sidney Sheldon
9.Stogodisnjak koji se spustio kroz prozor i nestao Jonas Jonasson
10.Kuća orhideja Lucinda Riley
knjižnica konzum? :D
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by Trinity 14/9/2014, 16:59

Zagy wrote:Mene na ćirilici čekaju zločin i kazna....:D

Volim ju tu i tamo obnovit...al pisat ju vise ne znam....
Da, tu su Zločin i kazna, pa Ana Karenjina...
Ne znam ni ja više pisati ćirilicu, ali mi dobro dođe jer dosta vršljam po ruskim web stranicama... :)
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by Trinity 14/9/2014, 17:04

A Doktor Živago Borisa Pasternaka? Najprije gledala film s Omarom Sharifom, onda se primila knjige.  :tu
Trinity
Trinity

Female
Posts : 12923
2014-04-17


Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by Guest 14/9/2014, 17:24

zasto konzum?

nisam zivaga....a imam ga....nemam vremena i debelo zapstavljam knjige.....:(
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by Guest 14/9/2014, 17:29

Ove dvije su nove......prvu cu Madame Bovary.... study 

Preporuke... 10698410
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by kic 14/9/2014, 18:19

Zagy wrote:zasto konzum?
ma ovi Hosseinievi naslovi su se prodavali tamo, imam par :D
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by Guest 14/9/2014, 18:28

Ja svoje imam iz Subotičke knjižare....tamo su knjige vise nego duplo jeftinije nego u HR....:D
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by Guest 14/9/2014, 19:03

Napisala sam kilometarski post i slučajno sve izbrisala prije objavljivanja... bash badday

Ništa, idemo iznova. :greenmed
Pišem prvo što mi padne na um, bez nekog dubokog razmišljanja i slučajnim slijedom...

Viktor Pelevin: Dijalektika prijelaznog perioda - Prva njegova knjiga koju sam pročitala i koja me oduševila stilom, progutala sam je brzinom munje.
Viktor Pelevin: Vijesti iz Nepala - zbirka priča koja mi je samo potvrdila da obožavam ovog pisca i navela da apoteozno čitam sva naredna djela.
Bulgakov: Majstor i Margarita - Možda zvuči malo izlizano, ali eto. :hekla
Umberto Eco: Foucaultovo njihalo - Pročitala sam je prošle zime, na kicovu preporuku. Odlična knjiga, nisam je mogla ispustiti iz ruke.
Ingmar Bergman: Laterna Magica - Autobiografija jednog od najdražih redatelja i jedna od prvih knjiga koje sam uspjela pročitati na švedskom pa mi je i iz tog razloga mila.
David Keenan: England's Hidden Reverse: A Secret History of the Esoteric Underground - Knjiga koja prati nastanak i razvoj britanske post industrial glazbene scene s posebnim akcentom na tri grupe (Coil, C93, NWW); naganjala sam je godinama, dok me nije iznenadila jednom prilikom kao rođendanski poklon. :confetti
Dostojevski: Zločin i kazna - Možda još jedan klišej, al' jebiga, bila mi je među najdražim lektirama u srednjoj.
Michel Houellebecq: Mogućnost otoka - Kad sam prvi put uzela njegovu knjigu u ruke (Platforma) stravično mi je išao na živce. Međutim, dok sam ga čitala, shvatila sam da mi zapravo paše to što me uspjeva isprovocirati. :^0 Nakon Platforme sam pročitala još pet njegovih knjiga od kojih mi je nekako najbolje sjela Mogućnost otoka.
William Blake: Selected Poetry - U srednjoj sam čitala poeziju u daleko većim količinama nego što to radim danas, ali Blakea uvijek rado iznova prelistam.
Yukio Mishima: Ispovijedi maske - Još jedna pročitana na kicovu preporuku; više nego odlična.
H.P. Lovecraft: The Call of Cthulhu - That is not dead which can eternal lie, and with strange aeons even death may die :cthulhu:
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by kic 14/9/2014, 19:08

Vegvísir wrote:David Keenan: England's Hidden Reverse: A Secret History of the Esoteric Underground - Knjiga koja prati nastanak i razvoj britanske post industrial glazbene scene s posebnim akcentom na tri grupe (Coil, C93, NWW); naganjala sam je godinama, dok me nije iznenadila jednom prilikom kao rođendanski poklon. :confetti
gdje ćemo ovo nabaviti, morat ćeš nam ju posuditi :D
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by Guest 14/9/2014, 19:10

kic wrote:
Vegvísir wrote:David Keenan: England's Hidden Reverse: A Secret History of the Esoteric Underground - Knjiga koja prati nastanak i razvoj britanske post industrial glazbene scene s posebnim akcentom na tri grupe (Coil, C93, NWW); naganjala sam je godinama, dok me nije iznenadila jednom prilikom kao rođendanski poklon. :confetti
gdje ćemo ovo nabaviti, morat ćeš nam ju posuditi :D

Ma s tom se samo hvalim da je imam, ne morate je čitati. :^0 :^0
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by kic 14/9/2014, 19:16

book block :D

ali nisam toliko lud za tom scenom, hm šta si ti meni preporučila a da je ispalo dobro? Pelevin: Brojevi, dalje se ne mogu sjetiti sad :| :D
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by Guest 14/9/2014, 19:19

Brojevi su dio Dijalektike prijelaznog perioda. :D

Nemam pojma, valjda ti se ništa drugo nije svidjelo. :^0
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by kic 14/9/2014, 19:22

ok sad mi je bed :^0
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by Guest 14/9/2014, 19:33

Trinity wrote:Meni prva pada na pamet Jadnici od Victora Hugoa. Debela knjižurina koja me zapala na ćirilici (pa mi se činila još deblja ), jer su one na latnici bile već posuđene. Osim što sam usavršila ćirilicu  :), pročitala vrlo vrijednu knjigu. 
Preporuka svakako.
Pročitao je u srednjoj, jedina knjiga koja mi natjerala suze na oči...ne previše suza, malo... afro
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Preporuke... Empty Re: Preporuke...

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum