ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Umro Umberto Eco

Go down

Umro Umberto Eco Empty Umro Umberto Eco

Post by Guest 20/2/2016, 10:13

http://www.index.hr/vijesti/clanak/preminuo-je-umberto-eco/876151.aspx

TALIJANSKI pisac i filozof Umberto Eco, najpoznatiji po romanu "Ime ruže", umro je kasno sinoć u dobi od 84 godine, javlja BBC. Preminuo je u svojem domu od posljedica raka. Eco je rođen u Aleksandriji u sjevernoj Italiji, godine 1932.

Eco je rođen 5. siječnja 1932. u Alessandriiji, u talijanskoj regiji Piemonte. Počeo je studirati pravo, ali ga je prekinuo, te se je odlučio za studij srednjovjekovne filozofije i literature. Bio je profesor na Sveučilištu u Bologni, te je napisao brojne znanstvene radove.

Kao romanopisac, uz "Ime ruže", objavio je još šest romana - "Foucaultovo njihalo" (1988), "Otok prethodnog dana" (1994), "Baudolino" (2000), "Tajanstveni plamen kraljice Loane" (2004), "Praško groblje" iz 2010. postao je bestseler, a posljednji je "Nulti broj" iz 2015. godine.

Na temelju romana "Ime ruže" snimljen je i film u 1989., u kojoj je glavnu ulogu odigrao škotski glumac Sean Connery.

Smatrao se prvenstveno filozofom
Eco je nastavljao je nedavno objavio novo djelo - tek prošle godine objavio je roman "Numero Zero". Također je pisao dječje knjige te literarne kritike.

Eco je jednom napisao kako "knjige uvijek govore o drugim knjigama te da svaka priča progovara o priči koja je već ispričana."

"Ja sam filozof, a romane pišem tijekom vikenda", govorio je Umberto Eco.

Eco je osnovao i odjel komunikologije na Sveučilištu San Marino 1980-ih. Imao je počasno zvanje profesora emeritusa i predsjedavajući na Visokoj školi humanističkih znanosti pri Sveučilištu u Bologni.

2016. i dalje nezaustavljivo kosi glave k'o sumanuta :(
R.I.P. Eco :(
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Umro Umberto Eco Empty Re: Umro Umberto Eco

Post by veber 20/2/2016, 10:59

Pokoj mu dusi.

_________________
smrt baterijama sloboda Dizelu.
veber
veber

Male
Posts : 53319
2014-12-30


Back to top Go down

Umro Umberto Eco Empty Re: Umro Umberto Eco

Post by kic 20/2/2016, 15:03

o sunce ti :(
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Umro Umberto Eco Empty Re: Umro Umberto Eco

Post by Guest 20/2/2016, 15:45

Ime Ruže..izvrsna knjiga i ekranizacija... RIP
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Umro Umberto Eco Empty Re: Umro Umberto Eco

Post by kic 20/2/2016, 18:49

Ime Ruže, ali i ono poglavlje u Foucaultovom njihalu kad Lia objašnjava da je templarski zapis zapravo lista za narudžbu namirnica, i mnoge druge stvari i pojave objašnjava vrlo jednostavnim, lijepim riječima, to neću nikada zaboraviti.. a i Belbo je faca :)
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Umro Umberto Eco Empty Re: Umro Umberto Eco

Post by jokerman 20/2/2016, 20:52

Taman si mislim, pa nije moguce da nitko na forumu nije otvorio temu,, 

'' Ime Ruze''  , uvijek sam se pitao koliko eruditskog znanja treba za napisati onakvu knjigu, i jos od nje napravit zanimljiv krimic/triler,, to je mogao samo Eco.


Ps. Umrla  je iNella  Harper Lee,, sta je ovo danas, dan drustva mrtvih pjesnika, ili sta vec

_________________
This world is mere change, and this life, opinion.
jokerman
jokerman

Posts : 628
2015-08-02


Back to top Go down

Umro Umberto Eco Empty Re: Umro Umberto Eco

Post by kic 20/2/2016, 20:55

Umro Umberto Eco To_Kill_a_Mockingbird

zbog ove knjige su ljudi upisivali pravo cry-smile

ali najbolji su ti dijelovi dječje vizije i perspektive, rip
kic
kic
Admin

Male
Posts : 48018
2014-04-10


https://www.ex-iskon-pleme.com

Back to top Go down

Umro Umberto Eco Empty Re: Umro Umberto Eco

Post by immortal 5/1/2018, 00:37

Guest wrote:Ime Ruže..izvrsna knjiga i ekranizacija... RIP
dobila ju kao nagradu u osnovnoj ... u vrijeme kad su se djeca darovala u školi za postignute uspjehe
immortal
immortal

Female
Posts : 23170
2014-04-16

Lokacija: : CROATIA

Back to top Go down

Umro Umberto Eco Empty Re: Umro Umberto Eco

Post by Guest 29/12/2018, 14:05

»Ti si đavao«, reče tad Vilim.

Činilo se da Jorge ne razumije. Da je mogao vidjeti, mislim da bi se u svojeg sugovornika zapiljio zaprepaštenim pogledom. »Ja?« reče.

»Jest, lagali su ti. Đavao nije vladar materije, đavao je obijest duha, vjera bez smijeha, istina koju nikad ne obuzima sumnja. Đavao je mrk zato što zna kamo ide, a idući ide uvijek otkud je došao. Ti si đavao i kao đavao živiš u mraku. Ako si me htio uvjeriti, nisi uspio. Ja te mrzim, Jorge, i kad bih mogao, proveo bih te preko visoravni, golog, s kokošjim perjem zataknutim u guzicu, i s licem obojenim kao u opsjenara i lakrdijala, da ti se cijeli samostan smije i prestane te se bojati. Bilo bi mi drago da te mogu politi medom i onda te uvaljati u perje, i na uzici te voditi po sajmištima, kako bih svima rekao: ovaj ovdje vam je najavljivao istinu i govorio vam da istina ima okus smrti, a vi niste vjerovali njegovim riječima, nego njegovoj sumornoj namrgođenosti. A ja vam sada kažem da vam u vrtoglavoj beskonačnosti mogućega Bog dopušta i da zamislite svijet u kojem bi taj samozvani tumač istine bio tek nezgrapan papagaj što ponavlja riječi koje je davno naučio.«

»Ti si gori od đavla, minoritu«, reče Jorge. »Ti si komedijaš kao i svetac koji vas je začeo. Ti si kao tvoj Franjo koji de toto corporefe-cerat linguam, koji je držao propovijedi priređujući predstave poput pelivana, koji bi škrca zbunio stavivši mu u ruku zlatan novac, koji je vrijeđao pobožnost dumana govoreći Miserere umjesto propovijedi, koji je prosio na francuskom i na komadu drveta oponašao svirača violine, koji se preoblačio u skitnicu da bi smeo proždrljive fratre, koji se gol bacao na snijeg, razgovarao sa životinjama i s biljkama, i samu tajnu rođenja pretvarao u seosku priredbu, zazivao betlehemsko janje oponašajući ovčje blejanje… To ti je bila dobra škola… (…) Tako ste vi tražili istinu.«

»Tako je Franjo učio ljude da stvari promatraju s druge strane.«

ulomak iz Umberto Eco, Ime ruže, prevela: Morana Čale, link, izvornik: Umberto Eco, Il nome della rosa (1980)
avatar
Guest
Guest


Back to top Go down

Umro Umberto Eco Empty Re: Umro Umberto Eco

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum