ex-iskon-pleme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Asylum

Page 14 of 19 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 19  Next

Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 24/3/2024, 05:38


metilda

Posts : 4623
2021-02-20


Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 24/3/2024, 10:10

Cvjetnica je, danas ćemo u crkavma slušati izvještaj o Isusovoj muci. Priča je to o pobjedi laži nad istinom, pobjedi nepravde nad pravdom, pobjedi zla nad dobrom... Isus je lažno optužen za zločine koje nije počinio, i nepravedno osuđen na smrt koju nije zaslužio. Njegov učenik ga je izdao, mnogi njegovi vjerni pratitelji napustili, a čovjek kojega je odlučio postaviti „na čelo“ Crkve, ovdje mislimo na sv. Petra, olako ga je zatajio i to ni manje ni više nego triput! Kada nas netko koga volimo prevari, iznevjeri jednom, previše je, ali triput... Ljudi koje je Isus toliko volio i kojima je služio sada zahtijevaju njegovo raspeće i odlučuju se da se kriminalac Baraba pusti na slobodu, a Isusa tjeraju u smrt. To je priča o izdaji i laži, nepoštenju i zlobi, nevjeri i opakom nasilju usmjerenom protiv ljubavi. Sve to dolazi u misli, kada zamišljamo Isusa bičevanog, popljuvanog i ismijanog, trnjem okrunjenog. Pribijen je na križ na kojem je osramoćen i umro. Kada bi ovo bio kraj priče, ova priča bila bi ogromna tragedija. No Bog najveću tragediju u povijesti čovječanstva pretvara u najveću pobjedu. U pobjedu nad pobjedama! Pobjedu kojoj nema ravne, niti će ikad biti! U životu možemo pokušati potisnuti istinu, optužiti je da je laž, osuditi je, mučiti je, ubiti, i zakopati u grob, ali istina će prije ili kasnije „uskrsnuti“. Zapamtimo to i nikada ne odustajmo od istine, bez obzira u kakvoj se situaciji nalazili. Isto je i s pravdom, i s poštenjem... Smrt u ovom izvještaju nije kraj. Ona je samo kraj jednog poglavlja, no postoji još nekoliko poglavlja. I u njima ćemo Isusa vidjeti proslavljenog, vidjet ćemo ga kako ustaje iz groba u slavi i veličanstvu. On je opravdan, a njegovi neprijatelji su osramoćeni i zbunjeni. Isus dolazi do slave koja mu od početka pripada. No, o tome više idući tjedan...

Stjepan Ivan Horvat

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 24/3/2024, 15:36


_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 24/3/2024, 15:48

ON JE RAŠIRIO RUKE I UMRO ❤


Ispovijedi...krenula sezona, ispomoć, oče, brate, prijatelju...mogu doći malo duže...može sin, ne stigne od treninga inače, mama jedva hoda, možeš doći...kada si slobodan....kada počinje...mogu kod tebe...


Sjetih se Rima i praznih ispovijedaonica, i da, dao bih sve rimske prazne kapelice za onu jednu našu, skromnu ali prepunu...s redovima do ceste...dao bih sve za te poglede čežnje, za najiskrenije suze na svijetu, za..."želim sve ispočetka...vratiti se Bogu...znam da mogu bolje....molite za mene, za dijete, za mamu, molim vas...."


Nije teško, najljepše je. Ne, nema srama, Bog je tu, ne boj se...ne, ne smeta što želiš ispričati svoj život ukratko ili ono što te boli...ne brini, Isus je tu, sluša sve, zna sve i riješit će sve ako mu predaš sve, ako mu vjeruješ, ne brini....


Ima li ipak nešto što muči fratra, svećenika...ne nisu to grijesi, zaboravim prije nego je izgovoreno, to nije moje nego između tebe i Boga, oduvijek je bilo...Bog će zaboraviti također, jedva čeka da baci tvoje grijehe niz liticu, u more da se podave kao svinje iz evanđelja, samo čeka da te podigne i da ti da novo srce, od mesa, koje neka kuca za njega za ljubav...


...samo jedno mi stvara tugu, bol, to što sumnjaš u Božje milosrđe, što se previše osuđuješ, padaš u očaj.....jer to što si došao(la) na ispovijed je najveća pobjeda, novi početak, novo stvaranje...tko može protiv Boga? Tko? Bog uzvisuje i snizuje koga hoće, i uzvisiti će svakoga tko iskreno ispovjedi svoje grijehe i pokaje se, odreče se grijeha i obeća nov život....tome nitko ništa ne može...


Tuga je kad osjetim da banaliziraš grijeh, opravdavaš, ispovijedaš tuđe grijehe, nema tu vajde...niti koristi a nit milosti, ni promjene...kada prođu mjeseci ili godine, sretan sam da si došao(la), iskreno se radujem...zato reci Bogu sve, ne taji, ne srami se, iskoristi milost do kraja, uzmi sve darove od Isusa molim te....


Ako nisi stigao(la), zovi, nema termina ispovijedi, nema ništa važnije od ispovijedi. Probudi me, gnjavi, pitaj sve, samo pokidajmo te okove više zajedno...dosta je robije više....eto molim te dođi....čekam te u maloj kučici iz koje ti želim da izađeš nov, nova, želim ti novi život...želim ti sve....


Bog te čeka, ima pune ruke za tebe, i kad ih isprazni od darova, tad će te zagrliti, sa križa će zagrliti tebe i cijeli svijet...samo dođi...i vjeruj...Bog te ljubi!


Autor: Otac Josip Krešimir Bahmec

Asylum - Page 14 Fb_i2478

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 25/3/2024, 06:10

Dobro jutro mudri političari i mi naivni ostali. :rofl

Asylum - Page 14 Fb_i2479

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 25/3/2024, 06:37

Dvije prekrasne pjesme za napunit baterije u ovo sunčano jutro! 


_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 25/3/2024, 06:38

Asylum - Page 14 Fb_i2480

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 25/3/2024, 08:22

Cvjetnica. Juda. Koristoljubi.


Cvjetnica 


Na današnji dan Isus je kroz gradska vrata ušao u Jeruzalem. Narod ga je slavio kao političkog Mesiju. 
Biti pod Rimom bilo je teško, ništa bolji nisu bili ni židovski vladari koji su narodu okrenuli leđa i bili u kohabitaciji s Rimom. 
Narod je vidio čuda, znamenja, no nije slušao Isusa. 


Juda


Juda je živio s Isusom, jeo, spavao, slušao danima i gledao čuda i znamenja. Srce mu nije htjelo čuti. 
Juda je imao osobne planove u koje se nije uklapala muka i smrt, uskrsnuće. 
Skovao je urotu da "ubrza" Isusa, kako bi Isus osvojio vlast. 
Juda je očekivao vlast s Isusom. 
Ubio se kad je Isus umro. Nada mu je bila samo ovozemna. 
Juda je simbol naše nevjere u uskrsnuće i u Boga. 


Koristoljubi


Koristoljubi i danas žele pokazati da su na Božjoj strani. 
Posebno će to sada bit vidljivo kad recimo neki očekuju biti "izabranici" poput Jude. 
Privatno u životu žive kao da nema Uskrsa, javno su s Isusom tobože. 
Privatno je prva korupcija, trgovina interesima i koristoljublje, kraljevstva ovog svijeta i vlast, moć. 


Isuse, daj da svatko od nas pobijedi Judu u sebi.

Ivan Bassi

Asylum - Page 14 Fb_i2481

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by Ra 25/3/2024, 14:04

metilda wrote:Draga Ra :hearts


lako je biti sa svakim u društvu kad se oslobodimo ega. Ja sam to postigla primjenjujući evanđelje o prvim i posljednjim mjestima. Sjela sam na posljednje mjesto i vrlo brzo me Gospodin pozvao naprijed. Toliko naprijed da imam u planu novi posao kojemu se jako veselim. To ne bi bilo neobično da nisam u mirovini i trebam zamrznuti mirovinu da bih radila. Ali baš se veselim poslu. 😀


Što se Camina tiče mene je baš bio obuzeo, dala sam se u planiranje do u detalje sve dok se muž nije razbolio. Osigurala sam bila i logistiku u vidu kćeri koja govori španjolski. 😀 Dug nas baš muči, odlučili smo isparcelizirati zemlju i spustiti cijenu. Muž se tvrdoglavio, ali ulilo mu se u uši. 


I tako, ovdje se baš opustim a kako sam tiha utišale su mi se i misli 😀 pa radije stavljam tuđe. Drago mi je da pročitaš iako bi vjerojatno voljela da su baš moje. Kad bi još netko pisao i ja bih se uključila na glasnije. 😀


Ti uživaj u unuku, a sa nevjestom je dobro imati dobar odnos. 👍 Da se pohvalim, i ja sam dobila nevjestu, oženio se najstariji sin. Mi smo moderna obitelj 😎 pa je još nisam upoznala, ali budem čim se rodi djetešce. 😀


Pusa i lijepo te je čitati  :hearts

Čestitam za sina i prinovu koju očekujete...  :love

Ako si odlučila zamrznuti mirovinu onda je taj posao tvoja strast. Bravo, radujem se i podržavam. 

Ma treba razumjeti i tvog muža. Nije lako prodati očevinu, dati je u bescjenje ali...

Kad su u pitanju nekretnine (a i pokretnine) ja nemam takvih problema i emotivne povezanosti. Vrijede mi točno onoliko koliko mi trenutno služe ili stvaraju opterećenje, a pokazalo se da je manje zapravo više kada mi brzo rješava nešto što mi je teret ili briga. 

Neophodno je imati dobar odnos s nevjestom, jer upravo taj odnos uvjetuje koliko često ću se družiti sa svojim djetetom ;)

Mat, nije nužno (a ni teško) imati što reći. To je puno lakše nego čuti tuđe riječi, općenito saslušati i čuti druge. 
Rekao bi ti Martin: Prema tome!!!  :D

Do slijedećeg uleta kiss

Ra
Ra

Posts : 2324
2020-06-01


Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 26/3/2024, 05:23

Draga Ra  :x hvala ti za pjesmu, ovo je prva svjetovna koju sam poslušala nakon dugo godina i osjećala sam se kao rajska ptica.  cheers
Ovo su mi najdraži trenuci dana, dok čekam svitanje. Život teče, nastojim živjeti svaku sekundu. Ne sumnjam da to i ti radiš i da uživaš usprkos trpljenju koje svi imamo. Dobro ti jutro i uspješan dan.  :love

Asylum - Page 14 Fb_i2482

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 26/3/2024, 05:44


_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 26/3/2024, 12:35

X. postaja: Isusa svlače
Deseti križ: Dopustiti da te razgolite


Dopustio sam da budem gol, da mi ljudi otmu i ono što je na meni najintimnije.
Pustio sam da se zloća pakla na meni dokraja iskali.
Dopustio sam da mi obeščaste stidljivost i intimu moga tijela.
Uvijek ćeš htjeti imati samo za sebe bar mali komadić života i svijeta,
gdje možeš biti sam, nešto što ne želiš da ljudi dodirnu, nešto samo tvoje, čega se čak i ti stidiš. Da imaš nešto što ne smiju vidjeti, jer bi te obeščastili. Čuvat ćeš i skrivati to. Mislit ćeš da imaš pravo na to.
Plašit ćeš se grijeha baš tu. Htjet ćeš pošto-poto sačuvati svoju intimu.
Borit ćeš se za to. No dođe trenutak kad to više ne možeš sačuvati.
I kroz taj križ moraš proći. Ima situacija u kojima sve moraš predati, da više ništa nemaš svoga. I to ti oduzimaju. Daruj Bogu sve.
Jedina netaknuta intima bit ćemo ti, Otac i ja.
Križ nije samo razgolićenost tijela. Još bolnije je kad ti razgolite dušu.
Grijesi su te već davno razgolitili.
Uzmi taj križ i nitko te više neće moći razgolititi.
Dopusti Ocu da ti dade novu haljinu. Daj mu svoju intimu.
Daj da je obuče u savršenu nevinost. Uzalud se trudiš sačuvati svoju nevinost. Danas priznaj da si tu slab: To je deseti križ – križ stidljivosti, srama, čežnje da ostaneš nevin, križ straha da netko ne dozna kad padneš.
Uzmi taj križ i naći ćeš me brzo. Tu te čekam. Tad se nećeš bojati.
Prihvati samo to da si slab, da nisi drukčiji nego što jesi: čovjek s obeščašćenom intimom.
Tu ćemo se susresti.
I nitko te više neće moći obeščastiti.


(Pođi za mnom - Tomislav Ivančić)

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 27/3/2024, 20:11

???????????????? ????????????????????????????.  
???????????? ???????????????? ????????????????. ???????????? ???????????????? ????????????????????????????. ???????????? ???????????????? ???????????????????? ???????? ???????????????????????????????? ???????????????? ???????????? ???????????? ???????????????????? ???????????????????????????????? ???????????????????? ???????????? ???????????? ????p???? ????????????????. ???????????? ???????????????? ???????????????????????????????? ???????????? ????????????'???? ???????? ???????????????????? ???????????????????????? ???????????? ???????????????????? ????????????????????????.


????????????, ???????????????????? ????????????????????????, ???????????? ???????????? ????????????????????????????. ???????????? ???????????????? ???????????????????????????? ???????????? ???????????????????????????????????? ????????, ???????????????????? ???????????????????????? ???????????????? ????????????????. ???????????? ???????????????? ????????????????????????. ???????????????????????? ???????????????????????????? ???????????????? ????????????????????. ???? ????????????????????????, ???????????????????? ???????????? ???????? ???????????????????????????? ???????????????? ???????? ???????????? ???????????????????????? ???????????????????????? "???? ???????????????????????????? ???? ???????????????????? ???????????????????? ???????????????????? ???????????????? ???????????????????? ????????????????????."


???????????? ???????????????????? ???????? ???????????????????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ????????????'???? ???????????? ???????? ????????????. ???????????????????????????????????? ????????'???? ???????????? ???????????????? ???????????????????? ???????????????? ???????????????????? ???????????? ????????????????. ???????? ???????? ???????????????? ???????????????????????????? ???????????????????????????? ????????, ???????????? ???????????? ???????????? ???????????????????? ???????????? ???????????? ???????? ???????????????????????????? ???????? ???????????????????????????? ???????????? ???????????????? ????????'???? ???????????? ???????????????? ???????????? ???????????? ???????????? ????????????????????????.


???????????? ???????????????? ????????????????, ???????????? ???????????????????? ????????????????. ???????????????????????????????? ???????????????????????????? ???????????????????? ????????????????????????????, ???????????? ???????????????? ????????????'???? ???????? ???????????????? ????????????????????????????. ???????? ???????????? ???????????????????? ???????? ???????????????? ????????????????, ???????????? ???????????????? ????????????????????.


#loveyoursoul

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 27/3/2024, 20:13

metilda wrote:???????????????? ????????????????????????????.  
???????????? ???????????????? ????????????????. ???????????? ???????????????? ????????????????????????????. ???????????? ???????????????? ???????????????????? ???????? ???????????????????????????????? ???????????????? ???????????? ???????????? ???????????????????? ???????????????????????????????? ???????????????????? ???????????? ???????????? ????p???? ????????????????. ???????????? ???????????????? ???????????????????????????????? ???????????? ????????????'???? ???????? ???????????????????? ???????????????????????? ???????????? ???????????????????? ????????????????????????.


????????????, ???????????????????? ????????????????????????, ???????????? ???????????? ????????????????????????????. ???????????? ???????????????? ???????????????????????????? ???????????? ???????????????????????????????????? ????????, ???????????????????? ???????????????????????? ???????????????? ????????????????. ???????????? ???????????????? ????????????????????????. ???????????????????????? ???????????????????????????? ???????????????? ????????????????????. ???? ????????????????????????, ???????????????????? ???????????? ???????? ???????????????????????????? ???????????????? ???????? ???????????? ???????????????????????? ???????????????????????? "???? ???????????????????????????? ???? ???????????????????? ???????????????????? ???????????????????? ???????????????? ???????????????????? ????????????????????."


???????????? ???????????????????? ???????? ???????????????????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ????????????'???? ???????????? ???????? ????????????. ???????????????????????????????????? ????????'???? ???????????? ???????????????? ???????????????????? ???????????????? ???????????????????? ???????????? ????????????????. ???????? ???????? ???????????????? ???????????????????????????? ???????????????????????????? ????????, ???????????? ???????????? ???????????? ???????????????????? ???????????? ???????????? ???????? ???????????????????????????? ???????? ???????????????????????????? ???????????? ???????????????? ????????'???? ???????????? ???????????????? ???????????? ???????????? ???????????? ????????????????????????.


???????????? ???????????????? ????????????????, ???????????? ???????????????????? ????????????????. ???????????????????????????????? ???????????????????????????? ???????????????????? ????????????????????????????, ???????????? ???????????????? ????????????'???? ???????? ???????????????? ????????????????????????????. ???????? ???????????? ???????????????????? ???????? ???????????????? ????????????????, ???????????? ???????????????? ????????????????????.


#loveyoursoul
Šteta, krasan tekst koji se vidi u pregledu, ali ne vidi u objavi.

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 27/3/2024, 20:16

The Moral of the Story


Now we wait
Upon the nights of others,
For their joys to become real,
For their tears to find their true source...
We will arrive again
In a paradise of spirit-flowers
Whose faces radiate the light of the new world
Of which we are a part.
There is much to go through
For having come to the end of our own tunnel
We need to go through another that is not ours.
Such is love, a gift to be gifted
To those less fortunate, those who need
To hold on to the hand of the Lord,
Be comforted by Him, helped by His helpers
Such as we are.
Life is lived in the giving
Through which our love is increased.


AR

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 27/3/2024, 21:21

Laku noć svima!

Asylum - Page 14 Fb_i2484

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 28/3/2024, 10:12


_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 28/3/2024, 11:25

Svijet se mijenja.
Ljudi su prevrtljivi.
Ali,
Križ
čvrsto stoji.

Asylum - Page 14 Fb_i2485

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 28/3/2024, 16:05


_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 28/3/2024, 21:12

Asylum - Page 14 Fb_i2486

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by metilda 29/3/2024, 06:36

Kuharica Perla 


(Priča o ženi koja je skuhala posljednju večeru) 


Narudžba je glasila: dva janjeta, gorko zelje, beskvasni kruhovi i domaće crveno vino. Kud baš mene da udesi toliko naručenih pečenih janjadi i toliko hrane oko svetkovine Pashe, razmišljala je kuharica Perla, galameći na supruga koji je primio narudžbu za dostavu večere za trinaestoricu muškaraca koji dolaze u Jeruzalem te su ondje iznajmili prostoriju za objed. Suprug je ukalkulirao da će profit ovog blagdana biti veći nego svih prošlih jer mnogo više hodočasnika dolazi u grad, ali nije računao da će veći dio tereta pasti na leđa njegove supruge koja je već kuhala za nekoliko gostinjaca u Jeruzalemu, koja je čistila i spremala dvorane za hodočasnike te prenoćišta. 
Poslovi kuhanja i spremanja, bili su rezervirani za strance, za ljude nižeg staleža i slabije obrazovane. Radišnost je Perli i njezinom suprugu bio izlaz iz kruga siromaštva te garancija da će njihova djeca pohađati kvalitetne rabinske škole i tako se uspeti po ljestvama društvene hijerarhije. 
Obitelj je doselila iz Jordana u Jeruzalem pa nije bila prihvaćena među židovskom religioznom i društvenom elitom, premda je Perlin suprug bio Židov. Židov koji se zbog mistične ljepote njezine kose i očiju, njezinog lica, stasa, slatkoće njezinih usana i poput bisera, kao što joj i ime kazuje, bijelih zubi, zaljubio u Perlu.  Ljubav ne poznaje ni vjeru ni naciju, a Bog se neće ljutiti na mene ako ljubavlju prema njoj i djeci pokazujem ljubav prema Njemu, mislio je suprug. 


Ta napisano je: "Ljubi Gospodina Boga svoga svim srcem svojim, svim umom svojim i svom dušom svojom, a bližnjega svoga ljubi kao sebe samoga.", ponavljao si je vazda tu misao u glavi. 


Pladnjevi i tanjuri bili su servirani, čisti i izglačani stolnjaci te tepisi na drvenom podu oko niskog stola. 
Perla je priredila limeni lavor i toplu vodu u vrčevima kako bi oprala noge trinaestorici muškaraca. 
Čovjek o kojem je čula već neke riječi, od golubara Stjepana, kako je prevrnuo njegov stol i kako je rastjerao trgovce iz hrama, prišao je Perli te uzeo lavor i ručnike. Zamolio ju je samo da mu pomogne oko tople vode i vrčeva. Nakon toga pozvao je sve one muškarce te im oprao noge. Obavio je dio njezinog posla. Uradio je ono najprljavije i najodvratnije što je ona trebala učiniti. 


Nakon što je bacila prljavu vodu iz lavora, te sebe oprala, Perla je preuzela glinene ćupove u kojima je njezin suprug dostavio večeru. 
Dok je slušala razgovor muškaraca za večerom vidjela je kako onaj čovjek kojeg su zvali Jehošua, lomi kruh i pije vino te kazuje: 


"Uzmite i jedite, ovo je moje tijelo, uzmite i pijte ovo je moja krv. Ovo činite meni na spomen" 


Nije joj, kao ni tim muškarcima oko, stola bilo jasno kako to može biti njegovo tijelo, a kako to tek može biti njegova krv. 
Čula je da postoje neki narodi koji blaguju ljudsko meso i piju ljudsku krv, prolazili su ju trnci i oblijevao znoj. Valjda ovi ne pripadaju takvim nekim nastranim kultovima. 


Pokupila je ostatke hrane nakon večere te tanjure i povukla se u minijaturnu kuhinju pokraj dvorane da bi oprala suđe i pospremila sve za iduće goste. Dug je i naporan radni tjedan pred njom. 


Iduća tri dana Perla nije vidjela ni sunca ni mjeseca, samo posluživanje hrane, spremanje dvorana, pranje veša, ribanje masnoća . Spavanje i rad. 


Načula je kako su onog čovjeka razapeli te kako su se njegovi prijatelji razbježali. Načula je i kako se skrivaju u onoj dvorani gdje je bila večera. 


Umorna i sva slomljena od posla vraćala se u nedjelju kasno navečer kući u predgrađe Jeruzalema. U dvorištu kuće, pokraj vatre, sjedio je čovjek i grijao se. Perla mu je prišla, premda je znala da udane žene ne prilaze nepoznatim muškarcima pa makar oni sjedili u njihovim dvorištima. 


"Čuo sam da izvrsno kuhaš i uvjerio sam se blagujući tvoju večeru. Tvoja obitelj i ti imat ćete kruha uvijek u izobilju, a tvoj sin  Savao završit će visoke rabinske škole. On će mi biti oruđe izabrano da poganima navijesti radosnu vijest o Bogu koji ljubi svakog pa i najmanjeg čovjeka. O Bogu kojem su znane tvoje muke ovih dana kada si morala raditi od jutra do sutra" 


Uzeo je tada kruh i polomio ga. Prvi dio dao je Perli. 
Dalje nije trebao govoriti, Perla je znala da je to On. 
Osjetila je kako je upravo On vidio da se ona poput tog kruha lomi za svoju obitelj. 


Maštala je o tome što je rekao za njezinog sina Savla kojeg je rodila u Tarzu.


(Kad ukoričim, ako Gospodin da zdravlja i života, ove svoje priče, nadam se da ću od njih skupiti i za platiti večeru svima koji mi pomažu da u svojoj župi živim uskrsno i barem malo bivam i ja oruđe izabrano pa makar bio i Božji buzdovan, tvrdoglavi))

Ivan Bassi

_________________
Reče im Isus: »Djeca se ovog svijeta žene i udaju. No oni koji se nađoše dostojni onog svijeta i uskrsnuća od mrtvih niti se žene niti udaju. Zaista, ni umrijeti više ne mogu: anđelima su jednaki i sinovi su Božji jer su sinovi uskrsnuća.«
metilda
metilda

Posts : 4623
2021-02-20

Age : 64

Back to top Go down

Asylum - Page 14 Empty Re: Asylum

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 14 of 19 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 19  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum